Американскиот претседател Барак Обама е најценетиот маж во 2010 година, сметаат неговите сонародници, кои му дале многу поголема доверба отколку на поранешните претседатели, верските лидери или на други личности, додека според истражувањето на Галуп, најценета жена е државната секретарка Хилари Клинтон. Инаку, според оваа анкета, Обама беше избран за „најценет маж“ и во 2008 година, набрзо по неговиот избор за претседател на САД, а годинешниов е трет негов избор по ред. За Обама годинава гласале 22 отсто од испитаниците, што е речиси за третина помалку отколку минатата година, кога за него гласот го дале 30 отсто од анкетираните. Годинава на второто место е поранешниот американски претседател Џорџ В. Буш, со пет отсто гласови, па следат, исто така, американскиот експретседател Бил Клинтон, па јужноафриканскиот борец против апартхејдот, Нелсон Мандела, и Бил Гејтс. На шестото место е папата Бенедикт Шеснаесетти, седми е пасторот Били Грахам, а следуваат уште еден поранешен американски претседател, ...
сите 3 | | | веќе видена

Поради несогласувања за хонорарот, а и за термините за снимање, Есма не ја добила улогата во детскиот мјузикл. Есма Реџепова нема да ја глуми баба Илонка во првиот детски филм во хрватско-македонско-австриската копродукција „Духот на баба Илонка“. Наместо неа, улогата ќе ја толкува Сабина Ајрула, која била во конкуренција со актерка од Австрија, но прексиноќа било одлучено ролјата да ја добие македонската актерка. Копродуцентот од Македонија, Зоран Ристовски, од „Гејзер филмс“ рече дека пресудно во одлуката бил изгледот и актерскиот потенцијал на Ајрула. Пејачката Есма Реџепова, која кога се најави снимањето на филмот изјави дека со задоволство би прифатила ваква улога, рече дека одлучила да не игра во „Духот на баба Илонка“ поради несогласувања за хонорарот што требало да го добие. - Не се договоривме за цената. Сепак, во прашање се моето име и презиме - рече Реџепова. Ристовски не информира дека покрај несогласувањата за сумата, имало и непоклопување со термините. - Снимањето во ...
сите 3 | | | веќе видена

Велија Рамковски одбива да прима храна во притворот во Шутка, дознаваме од неговиот адвокат Мирослав Вујиќ. - Се додека луѓето, мојот брат и мојата ќерка се во притвор, одбивам да примам храна - му рекол Рамковски на својот адвокат. Сепак, и покрај одбивањето на храната бизнисменот Рамковски се чувствува добро, но е огорчен поради тоа што луѓето се држат во притвор без основа. Инаку, адвокатскиот тим на приведените во акцијата наречена „Пајажина“ секојдневно се проширува со што се зајакнува капацитетот на одбраната.
сите 2 | | | веќе видена

Интервју: Д-р Гордан Калајџиев, професор на Правниот факултет во Скопје Деновиве вниманието на јавноста одново го преокупира спектакуларно апсење во најновата епизода од борбата на актуелната власт со криминалот и корупцијата. На ова се фокусирани и експертите, меѓу кои е и д-р Гордан Калајџиев, професор на Правниот факултет во Скопје. „Нема сомнение, вели тој, дека државата има право и обврска да ги гони лицата за кои постојат сомненија за сторени кривични дела. Никој не смее да биде над законот и секој мора да одговара за своите постапки. Но, во држава во која владее правото, државата е должна тоа да го стори во согласност со правните прописи, со почитување на законските процедури и правата на осомничените. Процедурите се тие што ја легитимираат акцијата на власта. Начинот на кој постапуваме со осомничените е огледало на нашата цивилизација. Со почитувањето на правата на осомничените ние ги воздигнуваме правата на секој од нас и ја чуваме општата атмосфера на слобода. Ако државата почне да ги крши ...
| | веќе видена

Ким Мехмети Во една држава каде што првин ви се ставаат лисици на рацете, а потоа ви го пишуваат обвинителниот акт, во таа држава владее беззаконие и глупаво е да дебатирате за законитост и за правда. Во една држава каде што полицијата на мајката и става лисици на раце пред малолетните деца, а притоа таа дама ниту има намера да побегне, ниту да се крие од органите на прогонот, во таа држава граѓаните треба да почнат да размислуваат во чии раце е нивната судбина и да се сомневаат да не се препуштени во милоста и немилоста на некоја садистичка банда, која првин ви пресудува, а потоа бара докази за вашата вина. Во една држава, во која властодржецот лесно ја вади сабјата за да сече глави на политичките противници, властодржецот, всушност, користи само една предност - да го види трупецот каде што, кога и да е, ќе биде отсечена и неговата политичка глава. И конечно, во една држава во која нема чувство за правда и неправда, во општества каде што студентите протестираат против своите врсници што сакаат да се ...
| | веќе видена

Написите во некои медиуми се дел од психолошката војна и теророт, кои ги диригираат органите на власта, реагира уредништвото на А1, „Шпиц“, „Време“ и на „Коха е ре“, порачувајќи дека наместо да ги разединат, тие обиди ги сплотуваат новинарските тимови од овие медиуми. Власта поттикнува оркестриран напад врз А1 телевизија и дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“, со гласини дека ќе се апсат новинари, ќе се блокираат сметки, ќе се запечатуваат магацини, ќе се замрзнува и конфискува имот и на секој начин ќе се оди на уништување на медиумите. Во ширењето на овие гласини, според очекувањата, ангажирани се и новинари од конкурентските медиуми. Наспроти ова, дипломатски извори предупредуваат дека истрагата за случајот „Пајажина“ не смее да го попречи нормалното функционирање на редакциите, а за апсења на новинари не смее да стане збор. Покрај тоа, вчера се рашири шпекулација дека полицијата ќе апси луѓе, кои на видеоматеријал се евидентирани на 25 ноември, кога полициски сили упаднаа во објектот на ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дека решението за името е на „повидок“ и ќе се случи „набргу“, се базира на негови информации од владата и од извори од преговарачкиот процес или, пак, претставува исказ за партиска употреба? Владата е индиферентна во однос на изјава на лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, дека решението за меѓународното име на земјава во рамки на македонско-грчкиот спор е на „повидок“ и ќе се случи „набргу“. Од Министерството за надворешни работи (МНР) вчера ни одговорија дека и понатаму остануваат на ставот дека „државниот врв има усогласени ставови, јасни позиции и решителност дека треба да продолжи македонско-грчкиот дијалог под покровителство на ООН“. Но, оттаму внимателно одбиваат да се впуштат во дебата околу евентуални временски одредници за тоа кога македонската јавност би можела да очекува епилог на овој децениски спор. И политичкиот аналитичар Слободан Чашуле, поранешен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кој важи за близок и до актуелниот режим на ...
| | веќе видена

Бранот апсења на високи функционери низ поранешна Југославија е направен по наредба на Американците, откако било заклучено дека токму уапсените го попречуваат понатамошниот развој на балканските држави, објави српскиот весник „Прес“. Иво Санадер, Мило Ѓукановиќ, Хашим Тачи и Харис Силајџиќ биле главната четворка, предмет на таен налог, кој бил издаден во февруари годинава, како план на САД за воспоставување стабилност на Балканот, открива Небојша Медојевиќ, лидер на црногорското Движење за промени. - Санадер е прогласен за лидер на корупциска афера, додека Ѓукановиќ и Тачи се означени како организатори на криминални групи. Поради тоа Ѓукановиќ отстапи пред Западот и се повлече, додека Тачи си умислил дека е многу моќен, па затоа и Косово сега е означено како плод на геноцид - навел Медојевиќ. Тој во интервју за „Прес“ посочил дека Србија е во малку поинаква ситуација, но дека Борис Тадиќ и Ивица Дачиќ не смеат да запрат ако во борбата против кланот на Дарко Шариќ и на Станко Суботиќ наидат на свои ...
| | веќе видена

Рамковски и притворениците од аферата „Пајажина“ се чувствуваат добро и не се точни шпекулациите дека тој одбивал храна. Пропадна можноста тројца од притворените во акцијата „Пајажина“ да излезат од притвор, откако судот категорично ја отфрли таквата можност. Кривичниот совет вчера ги одби жалбите за ослободување од притвор на тројцата осомничени во аферата, па актуелната директорка на А1 телевизија, Анета Кочишки, поранешниот прв човек на телевизијата, Дарко Перушевски, и управителот на „Време еч“ и печатницата „Мисирков“, С.П., и понатаму остануваат во притвор. Единствено овие тројца поднеле приговор на одлуката на истражниот судија за одредениот притвор, а останатите осомничени решија да не поднесат жалби, по консултација со адвокатите, за, според адвокатите, да не се стагнира истрагата. Што се однесува до сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, има податоци дека тој е примерен притвореник и во целост ги почитува правилата во притворското одделение во затворот „Скопје“, каде што се наоѓа ...
сите 9 | | | веќе видена

Поради напорниот ритам на снимањето на турската серија „Поле на лалињата“, балканската ѕвезда го раскинала договорот со турската телевизија ТВ Шоу. Босанската поп-ѕвезда Емина Јаховиќ потврдила дека го напушта снимањето на турската серија „Поле на лалињата“, која и донесе голема актерска слава во Турција. Иако веќе некое време се шпекулира дека сопругата на турскиот пејач Мустафа Сандал ја напушта актерската екипа, Емина ја потврдила веста за српските медиуми. - Точно е дека ја напуштам серијата бидејќи не можам да го издржам темпото на работа кое ми е наметнато со таа улога. Ме предупредија однапред дека многу ќе се работи, но не знаев дека ќе треба да снимам седум дена и седум ноќи во неделата. Мојот договор не подразбираше дека толку лесно може да ја напуштам серијата, но поради кризата на ТВ Шоу ни ги спуштија хонорарите за 20 отсто - открива Емина за „Стори“. Таа додава дека на нејзината одлука влијаело тоа што поради снимањето не можела да ги гледа често својот сопруг и својот син. - ...
| | веќе видена

Не е водено сметка ниту за фактот дека меѓу притворените има мајки на малолетни деца, а во текот на целиот викенд на нивниот адвокатот на му било овозможено да контактира притворените. Во 30-дневен притвор завршија 14 управители и основачи на фирми од Перо Наков број 60, меѓу кои и сопственикот на телевизија А1, Велија Рамковски, неговата постара ќерка и брат му, како и директорката на телевизијата Анета Кочишки. Тројца осомничени беа пуштени да се бранат од слобода и постапката за нив ќе се води скратено, затоа што кривичните дела за кои се обвинети предвидуваат казна затвор до една година. Ниту роднините, ниту адвокатот на обвинетите Мирослав Вујиќ, во текот на изминатиов викенд немаа право да ги посети роднините и клиентите во притворското одделение во затворот во Шутка. Истражниот судија во петокот доцна вечерта им одреди мерка притвор во траење од 30 дена со образложение дека обвинетите можат да ја спречат истрагата, да влијаат врз сведоци, или, пак, да го повторат кривичното дело. Тие се ...
сите 24 | | | веќе видена

Итно решавање на проблемот бараат тутунарите, а во спротивно велат дека ќе ги радикализираат протестите. Од утре децата нема да ги пуштат на училиште. Откупот на тутунот почна, се отворија вратите на прилепскиот „Тутунски комбинат“ и на неколку откупни пунктови во прилепскиот и струмичко-радовишкиот регион. Покрај неколкуте задоволни тутунари, многубројни се тие кои не сакаат родот да го предадат под предвидената просечна цена. Тие се жалат и на неутврдената најниска цена под која откупувачите не би да смееле да го проценуваат тутунот. По десетдневно проблематизирање откупот на тутунот почна, но не изостана незадоволството од откупните цени. Редица незадоволни тутунари реагираат на утврдениот низок квалитет и цена која е пониска од предвидената просечна од 185 денари по килограм. За дел од производителите кои искажаа задоволство од цената на предадениот род, велат дека се наместени од откупувачите. - Поединци, наместени за пред камери, изјавуваат дека се задоволни од цената која не го отсликува ...
сите 39 | | | веќе видена

Додека Министерството за труд и социјална политика ја заврши реобновата на документацијата, корисниците на социјална помош ќе бидат лишени и од малиот износ што им го доделува државата, кој и онака им помага само да закрпат по некоја дупка. На сто илјади корисници на социјална помош им се заканува опасноста новогодишните и бижикните празници да ги поминат пред празна трпеза и неизвесност како ќе преживеат додека ја добијат исплатата за ноември. - Владата не става во безизлезна и тешка состојба, иако добивме ветувања кога дојде на власт дека ќе се погрижи за решавање на нашите проблеми. За време на овие четири години, годишно се доцни со исплата за еден месец. Каде одат нашите пари, за споменици? Па ние сме луѓе и сакаме да ги прославиме новогодишните празници - рече во телефонски разговор еден читател на нашиот весник, корисник на социјална помош за нега и помош на трето лице, кој сакаше да остане анонимен. За претседателот на НВО „Хоризонт“, Ивица Младенов, годинава ќе се повтори ланската ...
| | веќе видена

Повеќето од издавачките куќи пред новогодишните празници ги понудија своите дела намалени за 20 до 80 отсто. „Мал новогодишен саем на книги“ веќе четврти ден се одржува во ГЕМ клубот „Менада“ во Старата скопска чаршија, а ќе трае до крајот на годинава. Се презентираат сто нови изданија, кои се продаваат по цени намалени од 20 до 50 отсто. Дел од ова случување се издавачките куќи „Темплум“, „Или-или“, „Магор“, „Антолог“, „Сигма прес“, „Слово“, „Евро Балкан прес“ и „Блесок“. Во негови рамки ќе бидат организирани и повеќе промоции на книги, авторски читања, проекција на филм, дебата на тема „Каде оди македонското издаваштво?“, а ќе биде објавен и добитникот на наградата за најдобар дебитантски прозен ракопис „Новите!“ за 2010 година. Попусти до 80 отсто ќе понудат и другите македонските издавачки куќи во пресрет на новогодишните и божикните празници. Под мотото „Огномет од книги во Или-или“ од завчера, па до 13 јануари во книжарницата на оваа куќа ќе може да се купат изданија намалени од 20 до 70 ...
| | веќе видена

Во почетокот на следната година ќе почне изградбата на новиот мост во Сарај. Нов железен мост преку реката Вардар, кој ќе биде во близина на стариот и оштетен ќе добијат жителите на Сарај. Мостот, кој ќе ги поврзува жителите на Сарај со останатиот дел на Скопје, планирано е да почне да се гради во почетокот на следната година. Градските власти планираат мостот да биде железен, но во меѓувреме неговиот изглед може и да се смени. - Стариот железен мост во Сарај е во многу лоша состојба. За да се реши овој долгогодишен проблем планираме да им изградиме нов мост на жителите на Сарај. Новиот мост е планирано да се гради во близина на стариот железен мост - вели Неделчо Крстевски, портпарол на Град Скопје. Тој додава дека терминот за изградба на новиот мост ќе зависи од брзината со која ќе бидат извадени сите потребни документи. - Во моментов се уште се изработуваат документите и се надеваме дека до крајот на овој месец ќе бидат готови, по што ќе се распише тендер. По распишувањето на тендерот ќе се ...
| | веќе видена

Градот ќе ги врати тезгите на плоштад кога ќе има разни манифестации. Тезгите ќе се вратат на плоштадот Македонија. Градските власти распишаа конкурс за избор на мултифункционални тезги со унифициран модерен изглед, на кој победи идејното решение на архитектот Звонко Ставревски. Неговиот проект, по барање на Градот, ќе претрпи одредени промени за да се постигне поголема функционалност на идните модерни тезги. На тезгите, кои ќе се лоцираат на неодредено време, но и по повод разни манифестации, на улицата и на плоштадот Македонија предвидено е да се продаваат ракотворби, занаетчиски производи и уметнички дела. Од Одделението за односи со јавност во Град Скопје велат дека откако ќе бидат изработени првичните штандови, тезгите ќе бидат поставени на градските јавни површини. - Постапката за изработка на подземно-промотивните штандови е во тек. Изработен е прототипот, но имаме забелешки за одредени сегменти, кои треба да бидат направени, за потоа фирмата „Алкон“ да почне со производството. ...
| | веќе видена

Нов фондовски удар падна врз грбот на пациентите. Болните од пред неколку дена ако сакаат да земат лекови во аптека, мора да имаат мислење од супспецијалист во јавното здравство или од приватните, но само од редот на оние кои имаат склучено договор со Фондот за здравство. Ваквата одлука е донесена по стравот на надлежните институции дека пациентите постепено го напуштаат јавното здравство и мора да се најде начин да се стопира ваквата состојба. Новите мерки предвидуваат кога пациент за некоја здравствена услуга ќе добие конзилијарно мислење од супспецијалист од приватниот здравствен сектор, тогаш матичниот лекар нема да смее да му препише рецепт за лекови ако супспецијалистот нема договор со фондот. Новата фондовска одлука пациентите ја дочекаа на нож. Со револт објаснуваат дека никој нема право да ги ограничува каде да се лекуваат и да ги остави без лекови. - Ова што се случува е страшно. Ние не сме виновни ако јавното здравство пропаѓа и пациентите им бегаат, па тие бараат начин како да ги вратат. ...
| | веќе видена

Згазено е врз правото на презумпција на невиност, прекршени се човековите права, направена е и повредна на правната процедура во целиот случај со апсењето на осомничените за случајот „Пајажина“, велат врвни правни експерти. Она што беше многу очигледно е дека се кршат човековите права, затоа што не се почитуваше презумпцијата на невиност, која е загарантирана со Уставот на Република Македонија. Веднаш на телевизија ги слушнавме дали обвинителен акт или кривична пријава, или конкретни објаснувања на дејствата кои можат да им бидат познати само на тие што работат на конкретно истражување на предметот. Тоа се работи кои треба прво да ги види адвокатот, па понатаму да се води постапка за тоа. Не да се настапува со тие факти како готови и утврдени факти - изјави Слаѓана Тасева, универзитетски професор и борец против корупцијата, во „Студио 2“ на телевизија А1. Таа вели дека квалификациите кои беа изнесени на телевизија Сител се исклучиво надлежност на јавниот обвинител. Со неа се сложува и адвокатот Јован ...
| | веќе видена

Попрок-изведувачот Србиновски и неговата сопруга ги бројат деновите кога во нивниот дом ќе стигне уште еден член. Темпераментниот попрок-изведувач Мартин Србиновски, кој во моментов е актуелен со многубројните свирки низ македонските клубови, открива дека со неговата сопруга која е влезена во деветтиот месец на бременоста очекуваат да им се роди ќерката за време или по новогодишните празници. - Во исчекување сме периодов, па можно е да го земеме и телевизорот за Нова година. Никогаш не сум бил вљубен во нешто што допрва треба да стигне и се додека не почувствуваш на своја кожа не можеш да знаеш како е - низ смеа коментира Мартин, кој открива дека поради многубројните ангажмани и настапи сака Нова година да ја помине во домашна и релаксирана атмосфера со најблиските. Тој вели дека поради напорниот начин на живот и поради многубројните настапи што ги има низ Македонија, Нова година сака да ја помине опуштено. - Годинава сакам да уживам во прославувањето со најблиските. Потоа продолжувам по старо. ...
| | веќе видена

Здравко Чолиќ завчеравечер уште еднаш покажа дека е ѕвезда која ја слушаат речиси сите генерации. Па така и полната сала „Борис Трајковски“ беше исполнета со негови обожаватели што би се рекло од 7 до 77 години. Тој, пак, знаеше како да им врати и во речиси тричасовниот спектакл не остави рамнодушен никого. Салата пееше заедно со него, а бината ја збогатуваа танчари. Тој за сето време остваруваше контакт со публиката, која го надополнуваше цели три часа. Педесет и деветгодишниот шармер ги испеа сите негови хитови, а на бината се појави со црни панталони и црно палто. Еуфоријата дополнително се подгреа кога Чолиќ ги пееше хитовите „Еј драга, драга“, „Окано“, „Ти можеш све, ал једно не“, „Красива“, „Једина“, „Јави се“. Публиката навистина уживаше во овој спектакл, па дури и два пати го врати Здравко Чолиќ на сцената.
сите 2 | | | веќе видена

next