Славниот атлетичар од Етиопија, Хаиле Гебреселасие потпиша едногодишен договор за рекламирање на шкотското виски „џони вокер“. Според договорот, 37-годишниот Гебреселасие за соработката со славниот бренд ќе инкасира 100.000 американски долари. Гебреселасие, кој пред извесно време соопшти дека ќе се пензионира за потоа да се премисли, одлучувајќи да се натпреварува до ОИ 2012 во Лондон, е првиот Африканец кој ќе стане рекламно лице на познатото виски. Низ годините „џони вокер“ беше рекламиран од светски познати и славни мажи и жени. - Ако луѓето решиле да се опијат, тогаш не е важно кој се наоѓа на рекламата и тоа не е моја одговорност. Сите треба да пијат алкохол многу поодговорно, а, секако, на младите под 18 години треба да им биде забранет - изјави Гебреселасие како одговор на критиките од медиумите за неговиот бизнис-избор.
| | веќе видена

Ако минатиот декември, целокупното внимание и дебатата во јавноста беа концентрирани на информацијата од Брисел, сега, една година подоцна, дури и снегот и ниските температури типични за декември се поважни од лошата вест која ни стигна од ЕУ. Европскиот совет вчера, во рамките на расправата за проширување на Унијата, не го отвори прашањето за Македонија, која и овој пат остана без датум за преговори, но затоа пак и даде зелено светло на Црна Гора, која доби кандидатски статус. Исходот за Македонија беше очекуван и се повторува по трет пат, секој декември и јуни на Самитот на лидерите на ЕУ, а тоа е заклучокот дека поради нерешениот спор за името, на прашањето за добивање датум за преговори ќе се навратат во текот на следното претседателство, во случајов Унгарското, во наредните шест месеци. Но, ако минатиот декември, целокупното внимание и дебатата во јавноста беа концентрирани на информацијата од Брисел, сега, една година подоцна, дури и снегот и ниските температури типични за декември се ...
| | веќе видена

Првата ромска партија во земјава - ПЦЕР (Партија за целосна еманципација на Ромите) усвоила декларација за легализација на проституцијата, која ја испратила до пратениците во Собранието. Во Тетово, Гостивар, Струга, Дебар и други градови во Западна Македонија има по десетина бордели во кои работат скоро илјада проститутки, вели Самка Ибраимовски, лидер на првата ромска партија - Партија за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР), која усвоила декларација за легализација на проституцијата по примерот на многу западноевропски земји, но и држави во соседството, како на пример Грција и Бугарија. - Луѓе од нашата партија истражуваа што се случува во борделите низ Западна Македонија и лажно претставувајќи се како муштерии, со свои очи видоа дека девојчиња и на 16 години работат како проститутки. Тоа е страшно! Целата работа оди многу едноставно - влегувате во навидум ресторан, каде што сите пијалаци чинат двојно поскапо од обично, и си избирате една од девојките кои седат покрај шанкот отспротива. Тоа ...
| | веќе видена

Најниската температура беше измерена вчера во Битола, односно минус осумнаесет степени, додека во Скопје, во метеоролошката станица во Петровец била регистрирана температура од минус 16 степени. Дванаесет сообраќајни несреќи се случија вчера како последица на замрзнатите улици и коловози, од кои девет биле со материјална штета, а во три несреќи пет лица добиле телесни повреди. Во четвртокот, бројот на несреќи бил поголем, односно 27, четири лица биле повредени, а 21 жител на Скопје добиле скршеници додека се движеле низ замрзнатите улици. Најниската температура беше измерена вчера во Битола, односно минус осумнаесет степени, додека во Скопје, во метеоролошката станица во Петровец била регистрирана температура од минус 16 степени. Иако сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвиваа без забрани, возењето беше отежнато поради остатоците од снег на коловозите, како последица на врнежите, но и на појавата на голомразица, додека, пак, средношколците од селото Јаловјане и Урвич ...
сите 3 | | | веќе видена

Опозициската Обединети за Македонија (ОМ), вчера побара од министерот за одбрана, Зоран Коњановски, да ја пријави во Антикорупциската комисија реалната имотна состојба за да избега од можниот сомнеж за нов коруптивен скандал во владата. Од партијата велат дека министерот Коњановски во имотниот лист себеси се претставил како просечен граѓанин кој е сопственик на стан во изградба во Скопје од 54 квадратни метри, а всушност поседува многу повеќе. - Дали министерот Коњановски живее во Скопје во луксузна куќа во населба Црниче за која месечно плаќа 2.000 евра кирија, а пријавува само 500 евра и дали тој има намера да ги пријави двете нови куќи изградени во Охрид - праша вчера на прес-конференција генералниот секретар на партијата, Наталија Ивчева, притоа покажувајќи фотографии од споменатите објекти. Таа јавно го праша министерот дали ќе ги пријави и двата деловни простории во охридската чаршија и осумте стана кои, според ОМ, ги добил како резултат на добро завршена бизнис-зделка со градежна фирма од ...
сите 28 | | | веќе видена

Кобен и трагичен ќе беше моментот за мојот син ако го послушавме докторот и го однесевме дома. Дури и Брзата помош беше постручна од дијагнозата што ја даде кардиологот. Тие проценија дека нешто не е во ред со срцето - истакна мајката на 32-годишниот скопјанец. Погрешна дијагноза за малку кобно ќе завршела за еден 32-годишен пациент на Клиниката за кардиологија. Со пукната аорта, тегоби во градите и тешка здравствена состојба, 32-годишниот скопјанец М. Игнатоски бил примен на клиниката, каде што лекарот, кардиолог-специјалист со 10-годишно работно искуство му одредил дијагноза настинка - со зборовите „едноставно не ти е денот денеска“. Пациентот во болницата бил примен минатата среда, по интервенција на Брзата помош, со веќе направено ЕКГ. Лекарот кој во тоа време бил на дежурство, а чие име е веќе познато на нашата редакција, едноставно проценил дека скопјанецот има настинка. Без дополнителни испитувања, без направена крвна слика и компјутерска томографија, кардиологот одлучил пациентот да си оди ...
| | веќе видена

Десетгодишнината од своето постоење бендот ќе го одбележи вечерва со концерт на кој гости ќе бидат „Колективно свесно наметнато“, Дон Дада, Скај Виклер, ЛД Пистолеро и Гоце САФ. Скопската хипхоп-формација „Легијата“, ексклузивци на МНА продукција, вечерва во Младинскиот културен центар со почеток во 20 часот ќе одржи голем јубилеен концерт со кој ќе одбележи 10 години постоење на македонската музичка сцена, во организација на „Шурикен рецордс“. Специјални гости на вечерта ќе бидат досегашниот бенд на Да Џака Накот „Колективното свесно наметнато“ составен од четири члена, кои заедно со „Легијата“ ќе изведат свои песни. Гости на вечерта ќе бидат и српскиот хипхоп-артист Дон Дада, кој заедно со Скај Виклер и членот на „Легијата“ - ЛД Пистолеро го снимија албумот „Убиќе нас жене“, кој на пазарот ќе се појави во почетокот на следната година. А за добрата атмосфера ќе се погрижат и диџеј Гоце од САФ, кој ќе се претстави со свој диџејски и видеосет. Во рамките на јубилејниот концерт „Легијата“ ќе го ...
сите 4 | | | веќе видена

Ексклузивците на МНА продукција, Викторија Лоба и Димитар Андоновски, деновиве го објавија својот заеднички сингл „Ништо или се“. Оваа дуетска песна е во брз и модерен ритам, со певлив рефрен и со попрок-призвук, кој е интересен спој со вокалите на атрактивната Лоба и Димитар. Музиката и аранжманот на темата ја направи Лазар Цветковски, а текстот го напиша неговата сестра Магдалена Цветковска. Тимот на продукцијата работи на организација за снимање на видеозапис, кој наскоро треба да излезе во јавноста. „Ништо или се“ може да се најде во аудиогалеријата на Македонската музичка мрежа.
сите 3 | | | веќе видена

ИНТЕРВЈУ: ВЕЛИЈА РАМКОВСКИ, СОПСТВЕНИК НА А1 ТЕЛЕВИЗИЈА  Господине Рамковски, според она што може да се прочита во печатот, Вие денес сте најинкриминираната личност во Македонија. Како се чувствувате во таа „тесна“ кожа? - Сега, како и секогаш, се чувствувам како човек кој има најголема слобода на јавно изразување. Јас не молчам и не можам да замолчам. Било на телевизија, било во некое интервју како ова, со пријателите, со непријателите… Секогаш го зборувам тоа што го имам на ум. За така да зборува, човек мора да биде чист, однатре. Нема тука глумење. Нема, бре, ништо, каков криминал, какви бакрачи! На Перо Наков б.б. има околу 800 вработени. Тука има информативна дејност, тука се произведуваат смоки и се тргува со колонијалната стока. И што сега, дали тие најдоа неоцаринета или неоданочена стока, шверцувани цигари, дрога? Во што е криминалот?  Па, што има тогаш во оние купишта материјали, запленети и прикажани на телевизија? - За нив тоа е рекламен материјал, тие со тој материјал не постапуваат ...
| | веќе видена

Наместо да се бори против тие стереотипи, тој ги зацврстува, навредени се и реагираат ромските политичари, невладините организации и граѓаните по изјавите на пратеникот Амди Бајрам, кој ги изедначи сите Роми со чистачи. „Амди Бајрам ја прелеа чашата. Срам да му е. Тој нема ум што зборува веќе. Изрод и предавник на Ромите. Наместо да се бори за својот народ, за кого знаеме дека живее тешко и макотрпно се бори да го подобри својот статус во општеството и да се ослободува од предрасудите, Амди Бајрам самиот го дотепува“. Вака згрозено вчера реагираа ромските политички партии, ромските невладини организации и граѓаните Роми, не можејќи да го скријат својот револт. Тие се огорчени по изјавите на единствениот претставник од оваа етничка група во парламентот, пратеникот Амди Бајрам, кој од собраниската говорница ги понижи и ги навреди, изедначувајќи ги сите нив со чистачи. Тој, завчера на собраниската седница посветена на интерпелацијата на министерката Елизабета Канческа-Милевска, кога опозицијата дојде со ...
сите 3 | | | веќе видена

Министерството, наместо да плати, го раскина договорот со фирмата која доставуваше храна во Клиничкиот центар и на која и должи милиони евра за изминативе шест месеци. По „диетата“ во текот на завчерашниот појадок, пациентите во Клиничкиот центар вчера добија комплетни болнички оброци, а оштетената фирма „Хацат“, која ја испорачува храната, доби раскинување на договорот. „Заеднички служби“, дел од Клиничкиот центар задолжен за повеќе општи дејности, како и клиниките, и покрај огромниот долг од еден милион евра кој го имаат кон „Хацат“, вчера на фирмата и доставиле писмено известување за прекинување на соработката. Оштетената фирма „Хацат“, која неколкупати годинава побарала да и бидат исплатени парите, сега според договорот е обврзана во наредните четири месеци, односно додека трае отказниот рок, да набавува храна за болните на клиниките. - По состанокот што го имавме, министерот за здравство не извести за донесената одлука и дека тоа било прецизирано на владина седница. Испораката на храната ...
сите 21 | | | веќе видена

Поради ниските температури, солта не дејствувала на улиците. И по најавата на градската власт дека годинава снегот нема никого да изненади поради подготвеноста на надлежните екипи од градската зимска служба и зголемениот број на механизација, излезе дека првите посериозни снежни врнежи, сепак, создадоа голема нервоза кај граѓаните. Снежни и лизгави улици, закочен сообраќај и вообичаен хаос. Ова беше сликата на метрополата утрото откако завеа вториот снег, но овојпат надлежните не можеа добро да ја совладаат новонастанатата ситуација. Најголема причина за неуспешниот обид за расчистување на снегот од сообраќајниците, како што изјави градоначалникот Коце Трајановски, е тоа што солта што се фрла по улиците во услови на снег не дејствува ако надворешните температури се пониски од минус 5 Целзиусови степени. А, завчера температурата била пониска. Од Градот велат дека екипи на зимската служба од 2 часот по полноќ почнале да ги расчистуваат снежните наноси од градските сообраќајници. Биле употребени 12 ...
сите 36 | | | веќе видена

Српскиот претседател Борис Тадиќ за две недели ќе оди на операција бидејќи се повредил играјќи кошарка, пишува српскиот весник „Ало“. На новинарите им рекол дека за време на закрепнувањето никој нема да го заменува на функцијата, туку дека ќе продолжи нормално да работи. „На прославата на роденденот на партијата Г17 Плус, во белградскиот Сава Центар, сите ја чекаа ѕвездата на вечерта, претседателот Борис Тадиќ. Тој доцнеше, а во салата се појави одејќи со помош на патерици и веднаш на изненадените гости им објасни зошто не дошол на време“, пишува весникот. - Се повредив играјќи кошарка. Тоа е стара повреда, но ќе морам на операција откако ја обновив. Трпев болки 15 месеци, но добро го криев тоа - рекол Тадиќ, кој во понеделникот бил на лекарски преглед, поради повреда на Ахиловата тетива. Тадиќ ќе биде опериран за две недели, а новинарите го прашале кој ќе ја води државата додека е во болница. Српскиот претседател објаснил дека никој нема да го замени и дека ќе продолжи да работи како и претходно. ...
сите 9 | | | веќе видена

Локалната кооператива на производители на вино во Северна Грција објави дека ќе поднесе тужба во Германија против дистрибутерите и супермаркетите кои продаваат вина од Република Македонија и го содржат зборот „Македонија“, што значи сите вина од земјава. Претседателот на Асоцијацијата на винопроизводители и витикултуралисти на Северна Грција (ЕНОАБЕ), Јанис Војиацис, изјави дека неколку супермаркети во Германија „веќе го ускладиле своето работење со европските закони и ги тргнале од рафтовите вината“ што потекнуваат од Македонија. - Ова специфично географско обележје е дозволено само за вина што потекнуваат од географската провинција Македонија во Грција - тврди Војиацис и последично на тоа додава дека дистрибуцијата на вина од Република Македонија неодамна била забранета во Словенија Според претседателот на оваа организација, ЕНАОБЕ, во чие име, патем речено, никаде не се спомнува ниту зборот Македонија, ниту грчката провинција, која некои Грци ја викаат Македонија, на крајот вели дека тие се во ...
| | веќе видена

Четириесет и пет отсто од средношколците не се гледаат себеси во Македонија за десет години, 15,9 се гледаат во државава, но не во местото каде што живеат. Најнеподнослив за средношколците е животот во Делчево, Велес и во Штип, додека Струмица, Дебар и Скопје се градовите во кои тие би останале. Ова се резултатите од истражувањето што во мај и во септември, во 13 македонски градови Младински образовен форум го спровел врз 3.607 средношколци на возраст од 14 до 19 години. Во студијата испитаниците биле од сите националности. На прашањето како средношколците го оценуваат пазарот на трудот во Македонија и каде тие би сакале да работат и да градат кариера, 37,4 отсто одговориле дека тоа е државниот, 37,4 се одлучиле за бизнис-секторот, додека работата во невладиниот сектор е привлечна понуда за 10,8 отсто. Најголем проблем за средношколците во државата е економијата и недостигот од работни места, односно за 20 отсто од нив, алкохолизмот и наркоманијата за 18, насилството и криминалот за 17 отсто од ...
сите 10 | | | веќе видена

Атрактивната хрватска ѕвезда Северина, во изминативе денови, во загрепското студио „Вестгејт“ направи провокативна фотосесија за календар за новата 2011 година. Таа се фотографираше во заводливи пози во рамките на кампањата „Секој купувач е ѕвезда“ за компанијата „Петрол“, како нејзино заштитно лице. Сексапилните црно-бели фотографии, на кои Севе е снимена во сензуално издание, се дело на фотографот Марко Грубишиќ. На една од фотографиите таа позира разголена во провокативна долна облека украсена со балони. Задоволство цела следна година да уживаат во облините на Севе ќе имаат само ВИП-партнерите на компанијата.
сите 6 | | | веќе видена

СДСМ побара интерпелација од министерката Канческа-Милевска поради, според нив, злоупотребата на позицијата државен секретар во Министерството за култура во 2008 година и поради парите дадени за награда, а кои ги вратила во кеш. Пратениците од СДСМ, мавтајќи со метли, и сугерираа на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска дека е време да ја напушти фотелјата. Ова се случуваше на вчерашната седница на која се бараше нејзина интерпелација, додека пратеникот Амди Бајрам министерката ја споредуваше со коњ зад кој се крева прашина. Владејачките пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, кои се секогаш во првите „борбени“ редови во Собранието, овој пат задачата за бранење на министерката им ја препуштија на пратеници на кои досега не сме им го чуле гласот. За сето време Канческа-Милевска со нервозен израз на лицето им одвраќаше на дискусиите на Игор Ивановски и на Јани Макрадули од СДСМ, кои беа најжестоки во критиките, а беше во постојана комуникација со Цветко Грозданов, од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ побара ...
сите 57 | | | веќе видена

Јавното признавање на директорот на Клиниката за детска хирургија Перо Петровски дека немаат пари и услови за работа, не го потресе многу министерот Османи - тој повторно го даде познатиот одговор дека причина за ваквата состојба е децениското запоставување. Без доволен кадар, без пари и со огромни долгови, вчера беше отворен Одделот за интензивна нега на Клиниката за детска хирургија во Скопје. Со минимален буџет од 45 милиони денари, долгови од 22 милиони и разрешен директор, болницата некако успева да функционира. Донациите и хуманитарните забави помогнаа да бидат собрани парите кои беа потребни за отворање на интензивната нега, а министерот за здравство Бујар Османи беше прв на листата за сликање, со фалење дека повторно успешно се инвестира во здравствениот систем. Јавното признавање на директорот на болницата Перо Петровски дека немаат пари и услови за работа, не го потресе многу министерот Османи. Тој повторно со истиот одговор - дека причина за ваквата состојба е децениското запоставување. ...
сите 12 | | | веќе видена

Откако во пожар предизвикан од стара електрична инсталација изгоре целото училиште „Емин Дураку“ во село Буковиќ, 400 деца десет месеци учат во библиотека, џамија и во дом на култура. Десет месеци откако во пожар изгоре основното училиште „Емин Дураку“ во скопското село Буковиќ, 400 деца се уште учат во библиотека, џамија, дом на култура и во стариот објект од училиштето што не беше зафатен од пожарот. Во вакви услови, децата и наставниците во тесните училници и кабинети, се греат со парно, но и со шпорети на дрва, но поради тоа што библиотеката, Домот на културата и едната зграда од училишниот објект се стари градби од 1962 година, во просториите се чувствува големо количество на влага. Но, и покрај ова, училиштето не е поштедено од модернизација со проектот Компјутер за секое дете, па во три училници компјутерите се користат за настава. Вработените се снаоѓаат во вакви околности како што знаат и умеат со цел на децата да им овозможат добра настава, но се жалат што Министерството за образование ...
| | веќе видена

Дваесет и деветте гласа не и беа доволни на опозицијата прексиноќа да го надгласа владејачкото мнозинство, со што ќе можеше да издејствува распуштање на парламентот и предвремени парламентарни избори. Владејачкото парламентарно мнозинство прексиноќа ги оствари најавите дека ќе гласа против барањето на опозицијата за распуштање на актуелниот парламентарен состав и за распишување предвремени парламентарни избори. Дваесет и деветте гласа на опозициските партии СДСМ, НСДП, ЛДП, Либералната партија, Нова алтернатива и Нова демократија беа премалку во однос на 64-те гласа против од пратениците од коалицијата „За подобра Македонија“, на чело со ВМРО-ДПМНЕ, и албанскиот партнер во владата - ДУИ. Жолчната расправа, исполнета со тешки зборови, квалификации и етикети, траеше два дена. Како што дознава „Шпиц“, по исцрпната дискусија во текот на првиот ден, во доцните полноќни часови се одржала координација во кабинетот на спикерот Трајко Ваљановски, на која претставниците на владејачкото мнозинство пробале да ...
сите 23 | | | веќе видена

next