Домаќинот на Светското фудбалско првенство во 2022 великодушно го награди францускиот ас за поддршката. Катар за добивањето на организацијата на Светското фудбалско првенство во 2018 година му исплати хонорар од 15 милиони долари на поранешниот француски ас Зинедин Зидан. Некогаш најдобриот фудбалер на светот лобираше за ова земја да стане домаќин на еден мундијал, иако имаше најмали шанси, поради пеколните жештини во јуни, кога се играат турнирите, и поради малиот број на жители (1,5 милиони) и малата територија на која треба да се изградат 13 стадиони. Наоѓалиштата на нафта и на природен гас, го прават Катар меѓу најбогатите на Арапскиот Полуостров, а парите му помогнаа да ги порази Јапонија, Јужна Кореја и Австралија. - Уверн сум дека Катар ќе организира фантастично СП. Тие се мала земја, но со големи капацитети. Ова не е победа само на арапскиот свет, туку доказ дека Блискиот Исток е подготвен за најголеми спортски настани. Уверен сум дека ќе има убав мундијал, одлична организација и незаборавна ...
сите 2 | | | веќе видена

По втор пат годинава Вардар се излеа во атарите на населените места во општина Јегуновце. Саботното невреме предизвика големи штети откако неколку реки се излеаја од своите корита. Дел од мештаните се бореа со водената стихија, а дел од нив стравувајќи дека ќе им се урнат куќите, ја поминаа ноќта надвор од своите домови. Не помогнаа ниту поставените вреќи, ниту другите барикади со кои се обидуваа да се заштитат. Обилните врнежи и надојдените води вчера урнаа дел од браната на акумулацијата во мариовското село Рапеш. Тамошните власти велат дека ваква водена стихија во Мариово не се случила во последните 50 години. - Голем дел од реките што беа пресушени сега повторно се појавија и се слеваат во акумулацијата која се користи како поило за стоката. Браната која е висока 7 метри до сега никогаш не се наполнила ниту се преполнила - информира Лазар Котевски, градоначалник на општина Новаци. По втор пат годинава Вардар се излеа во атарите на населените места во општина Јегуновце. Педесетина куќи се ...
сите 5 | | | веќе видена

Студениот бран што го зафати поголемиот дел од Европа ќе го заобиколи Балканскиот Полуостров, прогнозираат метеоролози, пишува српскиот весник „Блиц“. Студот само делумно ќе го почувствуваме во период од 10 до 14 декември. Метеоролозите објаснуваат дека тоа што одредени делови од Европа порано навлегоа во студена зима, не значи дека на целиот континент за време на зимскиот период ќе преовладува екстремно студено време. - Пред нас е зима во која ќе се менува топло и студено време, проследено со дожд и со снег - посочуваат српските метеоролози. Обилните врнежи од снег и студеното време со температури кои се спуштија и до минус 30 Целзиусови степени, го одбележаа почетокот на декември во северозападна и централна Европа, што предизвика колапс во воздушниот, копнениот и железничкиот сообраќај и однесе голем број жртви. Додека поголемиот дел од Европа се смрзнува, ситуацијата во Србија и во Хрватска продолжува да биде критична по обилните дождови кои предизвикаа излевање на реките и поплави на големи ...
сите 7 | | | веќе видена

Навивачите на Партизан со палки, синџири и секири сакале да влезат во просториите на лутиот ривал и повредиле неколку вработени. Група од 150 до 200 навивачи на Партизан се обидоа да ги демолираат службените простории на вечниот ривал Црвена звезда и да ги линчуваат вработените. Посериозен инцидент е избегнат благодарение на брзата реакција на белградската полиција. Толпата разулавени хулигани, скандирајќи „Убиј цигана“ (погрден жаргон за навивачите на Црвена звезда „делиите“) успеала да искрши неколку стакла од излозите на просториите на „црвено-белите“, како и полесно да повреди неколкумина вработени, меѓи кои и неколку жени. Според сведоштвото на првиот човек на обезбедувањето на Црвена звезда, Иван Петриќ, напаѓачите биле вооружени со палки, синџири, ножеви, камења, а некои од нив со себе имале и секири. - Во почетокот ситуацијата беше многу сериозна, можеше многу бргу инцидентот да ескалира во критичен правец. За среќа припадниците на полицијата брзо пристигнаа и со молскавична реакција ...
сите 2 | | | веќе видена

Изведбите за реализација на плоштадот Скендер-бег се очекува да почнат во мај следната година, најавија од општина Чаир на вчерашната презентација на 3Д- анимацијата на проектот. - Почнавме со проектна задача. Сега се работи за идејно решение, треба да има главен и изведбен проект, изведбениот проект да биде готов кон крајот на март. Со почнување на градежната сезона во мај треба да почнат и првите активности за реализација - рече Изет Меџити, градоначалник на општина Чаир. Абдулаќим Адеми, заменик-претседател на владата вели дека се уште не е позната вкупната сума за реализација на плоштадот, но досега за проектирање се одвоени 10 милиони денари од Буџетот за 2010, а за следната година за почеток на проектот се предвидени 30 милиони денари. На анимацијата е прикажана поранешната стоковна куќа „Илинден“, но на неа пишува дека е Државен универзитет во Тетово. За овој натпис Меџити вели дека од 28 се почнати дисперзирани студии на Државниот тетовски универзитет. - Целиот плоштад Скендер-бег се ...
сите 12 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на Самитот на Европската унија во октомври се заканила дека Германија може да го напушти еврото, по расправија со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, кој ја обвинил дека изнесува недемократски предлози, открива британскиот весник „Гардијан“. Ова е првпат Меркел да се закани со напуштање на единствената европска валута доколку не успеат германските настојувања за создавање нов режим за контрола, надгледување и одржување на стабилноста на еврото. Германската канцеларка во разговорот во текот на вечерата во Брисел, на 28 октомври, побарала согласност од сите членки на ЕУ за преразгледување на спогодбата од Лисабон, во обидот да се обезбеди правен механизам за економско-финансиски интервенции во еврозоната. Но, таа побарала во исто време земјите-членки кои мораше да бидат покривани со голема финансиска интервенција за да не доживеат крах и да банкротираат, да го загубат правото на глас во советите и телата на ЕУ. Таквата идеја на Меркел не му се допаднала на Папандреу, ...
сите 10 | | | веќе видена

Аркадиј Абрамович е заинтересиран за купување на акциите на данскиот шампион Копенхаген. Синот на сопственикот на Челзи, Роман, сака првата зделка откако стана полнолетен да му биде во најважната споредна работа на светот. Овој клуб треба за Абрамович јуниор да претставува школо пред да ја преземе власта во англискиот премиерлигаш. Аркадиј бил на преговори во данската престолнина и разговарал со претседателот на данскиот пензиски фонд, Карстен Кох, во чиј посед се 30 проценти од акциите на компанијата „Паркен“. Корпорација е сопственик на шампион, а стадионот на кој се играат средбите го носи нејзиното име. - Разговаравме, но во моментов не размислуваме за продажба. Сепак, парите играат клучна улога. Ако некој понуди добра цена, тогаш сме подготвени за зделка. Фудбалот е бизнис - изјави Кох. Акциите на клубот пораснаа по добрите игри во Лигата на шампиони. Се очекува нивната вредност дополнително да порасне ако Копенхаген се пласира во нокаут-фазата. Во последното коло Копенхаген на домашен терен ...
| | веќе видена

Ако се изврши анализа од 1990 година па наваму, ќе видите дека како се менуваат властите, така се менуваат и фирмите што работат за интересите на јавниот сектор, вели претседателот на Антикорупциската комисија Илми Селами во интервју за Радио Слободна Европа. Во врска со проектот „Скопје 2014“ Селами вели дека се е како што предвидуваат законите. - Што значи дека кога ги носиме законите, треба да ги синхронизираме, меѓусебно и да ги контролираме, особено да ги доставиме до Антикорупциската комисија на мислење, за да таа од аспект на антикорупција и антиконфликт на интереси да даде свое мислење. Таквата убава практика, веќе полека спласнува и се повеќе се носат закони по брза постапка и не се доставуваат на мислење до Државната комисија за спречување на корупцијата, а тоа пак придонесува самите закони да произведуваат корупција, самиот систем да произведува корупција и така доаѓаме до ситуација кога имаме се - тендерски процедури кои се предвидени со закон, имаме понатаму реализација на договорите како ...
сите 7 | | | веќе видена

Политичкиот трилер на Роман Полански „Писател од сенка“ освои шест награди што ги доделува Европската филмска академија - меѓу другите и за најдобар филм, за најдобра режија, за најдобра машка улога и за најдобро сценарио. Доделувањето на наградите се одржа во Талин, главниот град на Естонија и европска културна престолнина за 2011 година. За најдобар актер и актерка се прогласени Јуан Мекрегор за улогата во филмот „Писател од сенка“ и Силвија Тестуд за ликот во „Лурд“. Наградите се доделени врз основа на гласањето на повеќе од 2.300 членови на Европската филмска академија. Полански не ја прими лично, но се заблагодари по пат на видеопорака. Неговиот филм беше награден и за филмска музика, за сценарио и за сценографија. Наградите кои ги доделува Европската филмска академија се сметаат за европски оскари, а се врачуваат по 23. пат.
сите 13 | | | веќе видена

Својот ангажман за Нова година најдобро ќе го наплати Горан Бреговиќ во споредба со сите балкански музичари. Тој ќе настапи на плоштад во Москва, а за тоа ќе добие 100.000 евра. Поголемиот дел од балканските изведувачи ќе пеат за помалку од 3.000 евра, а ако добијат над 20.000 евра тоа е џекпот, пишуваат српските медиуми. Многу од естрадните ѕвезди не сакаат да ги откријат своите ангажмани, што значи дека нема да бидат ангажирани, па така Лепа Брена ќе отпатува на некоја топла плажа, за да ја дочека Нова година во костим за капење, а Здравко Чолиќ ќе биде дома заедно со сопругата и со ќерките.
сите 2 | | | веќе видена

Четириесет и четиригодишен скопјанец е застрелан завчеравечер пред неговата куќа на улицата Радишанска во Скопје, информира полицијата. Според полициските информации, околу 19 часот додека З.А. бил во својот двор, непознато лице испукало неколку куршуми кон него при што три проектили го погодиле во пределот на карлицата. Наводно, напаѓачот му пукал зад грб поради што З.А. не можел да го види. Повредениот скопјанец веднаш е префрлен во Градската болница каде што му се констатирани телесни повреди. Истрагата е во тек.
сите 10 | | | веќе видена

Речиси истовремено, крупни грозни настани се случија во двата скопски затвори, во време кога се уште не се до крај реализирани европските препораки за затворите во земјава. Затвореници од „Идризово“ во четвртокот вечерта почнале меѓусебна војна, фрчеле ножеви и тупаници, а најдебелиот крај го извлекле затворските чувари. Речиси во истиот момент кога затворениците дивееле во „Идризово“, во притворскиот затвор „Скопје“, во Шуто Оризари, се случувал скандал со сексуално малтретирање на затворските чувари, а подебелиот крај го извлекол млад приправник врз кого сексуално се изживувале негови постари колеги. Досега затворите во Македонија најчесто беа поврзувани со бегства на затворениците и со нехумани услови на кои апелираше Хелсиншкиот комитет, но досега не е забележано во ист момент двата скопски затвори да се поврзувани со безредија, масовни тепачки и сексуални скандали. Според неофицијални извори, во „Идризово“, во четвртокот вечерта се тепале педесетина затвореници осудени за најтешки кривични ...
сите 7 | | | веќе видена

Оваа влада го изгуби народот. Не сум политичар да кажам по која тактика или техника ќе падне, но мислам дека клучен и многу значаен датум беше четвртокот, со настаните во А1. И клучна ситуација, според моја претпоставка ќе биде маршот на опозицијата оваа недела, изјави Велија Рамковски, сопственик на А1, порачувајќи дека оваа телевизија никогаш нема да клекне на колена. Груевски може да ме убие, но не може да ме скрши. Тој може да тргне со булдожер на А1 телевизија, може да крши закон, може и да ме убие. Ама јас не се плашам од смртта! Ова, сопственикот на првата приватна телевизија во земјава, Велија Рамковски, му го порача на премиерот на државата, Никола Груевски, во интервју за неделникот „Фокус“. Според него, актуелната влада ќе падне, затоа што ја изгубила поддршката од народот. - Оваа влада го изгуби народот. Не сум политичар да кажам по која тактика или техника ќе падне, но мислам дека клучен и многу значаен датум беше четвртокот, со настаните во А1. И клучна ситуација, според моја ...
| | веќе видена

Во ДУИ владее незадоволство од партнерскиот однос со ВМРО-ДПМНЕ, но ќе ја напуштат власта во оној момент кога ќе бидат сигурни дека со СДСМ ќе бидат во состојба да формираат друга влада, брифираат партиски извор за „Шпиц“, непосредно пред денешниот на состанок на Централното претседателство на партијата. Челниците на владејачката ДУИ, денеска попладне, на состанок на Централното претседателство на партијата во тетовска Мала Речица, ќе расправаат за актуелните политички состојби во земјава, по извештајот за напредок на земјава на патот кон Европската унија (ЕУ) од Европската комисија и по неуспехот на Лисабонскиот самит на НАТО, кога земјава и по третпат не ја доби очекуваната покана за членство во Алијансата. Ова го велат од најголемата албанска партија, од каде што се свесни дека политичката ситуација дополнително ја компликува опозицискиот СДСМ, најавувајќи дека по советот на ЕУ ќе поднесе иницијатива за гласање на недоверба на актуелната влада. Како што неофицијално дознава „Шпиц“, пак, ДУИ ...
| | веќе видена

Актерот Висар Вишка тврди дека директорот на театарот му рекол оти е под притисок од страна на поранешниот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта, а истото му го потврдиле и негови пријатели од Демократската унија за интеграција. Актерите Илбер Муртези и Висар Вишка не добија решение за вработување, и покрај тоа што Министерството за култура го одобрило тоа, поради притисокот што Демократската унија за интеграција го вршела врз директорот на Албанскиот театар, Адем Карага, дознаваме неофицијално. Се шпекулира дека градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити, и поранешниот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта, директно влијаеле врз непотпишувањето на решенијата од страна на Карага. Вишка тврди дека директорот на Албанскиот театар му рекол оти е под притисок од страна на Бејта, па затоа процесот е закочен. - Освен од директорот, ваква информација добив од мои пријатели од ДУИ - изјави тој. И покрај неколкуте обиди да стигнеме до објаснување од партијата, одговор не добивме. Портпаролот ...
| | веќе видена

Европарламентарците уште пред еден месец споменале дека поради анти ЕУ политиките на владата, државата ќе биде ставена под мониторинг на Брисел, тврдат релевантни извори за „Шпиц“. Во Брисел се разгледува идејата Македонија да биде ставена под засилен мониторинг поради тоа што политиките што ги води власта се во спротивност со оние на ЕУ, дознаваме од релевантни извори. Истите извори тврдат дека уште на почетокот на ноември, пред да биде објавен извештајот од ЕК, европратениците во Брисел на членовите на собраниската Комисија за европски прашања за првпат им споменале дека се разгледува можноста државава и нејзините политики да бидат ставени под силен мониторинг, притоа не наведувајќи прецизно за каков механизам би станувало збор. Тие биле загрижени од недоволниот демократски капацитет на власта и од влошениот извештај за напредокот во евроинтеграциите во однос на лани. - Последниот скандал со слобода на медиумите и случувањата во А1 телевизија, како и скандалот кога пратеникот Влатко Ѓорчев го ...
| | веќе видена

Главната ѕвезда на фестивалот, Ману Чао и неговиот состав, веќе пристигнаа во Скопје, а поради невремето готик-метал бендот „Парадајс лост“, кој требаше да ја отвори вечерта, не успеа да дојде, исто како и диџејот Фери Корстен, кој требаше да настапи во придружната програма. Поради големиот бран снежни врнежи што ја зафатија западна Европа, на главната вечер на Таксират 12, што ќе се случува вечерва во „Метрополис арена“, откажан е настапот на британскиот готик-метал состав „Парадајс лост“, кои со својот настап требаше да ја отворат вечерта, соопштуваат организаторите „Пасворд продукција“. Откажан беше и настапот на диџејот Фери Корстен, кој требаше да настапи во четвртокот во придружната програма на фестивалот. Во соопштението од менаџментот се наведува дека поради временските непогоди и откажување на авионските летови, Корстен не може да допатува во Скопје и најавуваат дека наскоро ќе го објават новиот датум за негово одржување. Организаторите на Таксират велат дека поголемиот дел од ...
сите 5 | | | веќе видена

Владејачкото мнозинство не сакаше за денеска да биде одложена расправата, бидејќи, како што рече пратеникот Гилев, имале обврски. Во тензична атмосфера со лични дисквалификации, вчера се одложи собраниската расправа на Анкетната комисија за случувањата во А1 телевизија, откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се согласија да се отвори дебатата, на која присуствуваа експерти и универзитетски професори. Нивното образложение е дека во ист момент заседава пленарната седница и дека се уште се чека на извештајот од Народниот правобранител за минатонеделните случувања во А1 телевизија. За пратениците од СДСМ и од Нова демократија, ова е знак дека власта сака ја задуши расправата за случувањата во А1 бидејќи не им одговара граѓаните да ја дознаат вистината. - Спикерот Трајко Вељановски, спротивно на Законот за собрание, во текот на вчерашниот ден закажа продолжение на дури три пленарни седници само со цел да се минира работата на Комисијата и да не се води квалитетна дебата за упадот на полицијата во А1 ...
сите 9 | | | веќе видена

Билетите за претставата на Београдско народно позориште „Дервишот и смртта“, која ќе се игра вечерва и утре во Македонската опера и балет, беа распродадени истиот ден кога беше објавена веста дека таа ќе гостува во Македонија, објаснија од МОБ. Гостувањето е дел од тридневната манифестација на „Меѓународни денови на општина центар - денови на креативност“, а е финансирана од страна на општина Центар и Стопанска комора на Македонија. Претставата во режија на Егон Савин, а во која главната улога ја толкува македонскиот актер Никола Ристановски, е една од најочекуваните кај нас, па дури и публика од Македонија наменски одеше во Белград да ја гледа постановката. По неколку најави за гостување - на Охридско лето и во рамките на Српските денови на културата, претставата која освои многубројни награди, доаѓа во Скопје - две години по нејзината премиера во Београдско народно позориште. Режисерот Савин во „Политика“ објасни дека одлучил оваа улога да му ја додели токму на Ристановски поради неговиот ...
сите 9 | | | веќе видена

Проблематичната пејачка Бритни Спирс повторно ги ангажира своите адвокати откако во јавност излезе снимка на која таа објаснува дека нејзиното момче Џејсон Травик ја тепа. Снимка со глас идентичен со оној на пејачката кажува дека нејзиниот татко бил толку гневен на Травик што тој имал и подготвено пушка која чекала да биде употребена. Од пиар-службата на Спирс известија дека снимката е лажна и дека поради тоа нејзините адвокати ќе ги преземат сите потребни мерки. Џејсон Александар, кој со Бритни беше во брак 55 часа, неодамна потврдил дека пејачката му кажувала оти Травик ја удирал толку силно што и направил модро око.
| | веќе видена

next