Германскиот концерн склучи договор за продажба на сите свои имоти на територијата на Бугарија со компанија чие седиште е во Виена. Германскиот издавач ВАЦ, по многу перипетии и нејаснотии во однос на своето евентуално повлекување од Балканот, потпиша договор да ги продаде сите компании што ги поседува во Бугарија на фирма во сопственост на виенската компанија „БГ Принтинвест“ за сума која не беше објавена. ВАЦ, една од најголемите европски медиумски групации, официјално изјави, а светските агенции пренесоа, дека ќе ги продаде своите два водечки бугарски национални дневни весници „Труд“ и „24 часа“, како и неделниците „Седмичен труд и „168 часа“, кои се блиски до редакциите на соодветните дневни весници, сите свои списанија, како и печатниците и дистрибутерските мрежи. Со цел да се оствари оваа зделка, виенската компанија „БГ Принтинвест“ се има здружено со локални партнери за ја затвори зделката и веројатно да се обезбеди неопходниот капитал, кој во конкретниот случај е огромен и може да изнесува ...
сите 2 | | | веќе видена

Со оглед на многубројното членство и големата поддршка кај народот, бранителите на евентуални избори може да сметаат на 40.000-60.000 гласови на десницата, но и на национално ориентираната левица која гравитира кон центарот, објаснува политичкиот аналитичар Јове Кекеновски. Осумдесет отсто од припадниците на здружението на бранители од 2001 година „Достоинство“ сакаат да настапат на идните парламентарни избори, покажала анонимната анкета во рамки на Централното собрание на оваа невладина организација, кое брои 120 луѓе, меѓу кои припадници на Извршниот одбор и претседатели и потпретседатели на 35-те општински разграноци на „Достоинство“. Според анкетата, над 75 отсто од бранителите претпочитаат да настапат самостојно, додека само 14 отсто сметаат дека подобро е здружението да даде поддршка на некоја од постојните политички партии. Најинтересни резултати одразува третото и последно прашање на ова тајно испитување - дали „Достоинство“ на изборите да се појави со самостојни изборни листи или, пак, да ...
| | веќе видена

Впечатлив, енергичен и силен. Ако нешто знаат, тоа е да го запалат партнерот. Овните на бакнувањето му пристапуваат како и на се друго во животот, воодушевено и импулсивно. Некои луѓе сметаат дека бакнежот е физичко искуство, додека за други со него се истражуваат емоциите и блискоста со партнерот. Доживувањето на бакнежот зависи и од хороскопските знаци, а еве што можете да очекувате. !!!Овен!!! Впечатлив, енергичен и силен. Ако нешто знаат, тоа е да го запалат партнерот. Овните на бакнувањето му пристапуваат како и на се друго во животот, воодушевено и импулсивно. !!!Бик!!! Лесно, сензуално и цврсто. Бакнежот е една од причините поради кои врските на биковите им траат многу подолго отколку на другите знаци. Тие имаат посебно развиено чувство за допир, поради кое пред да ве бакнат, ќе ве погалат. !!!Близнаци!!! Разновиден, интересен и брзо променлив. Тие сигурно нема да ве разочараат со бакнежот, но ќе почекате малку да дојде до тоа. !!!Рак!!! Пријатно, познато и едноставно добро. Раковите ...
| | веќе видена

Домаќини на вечерта ќе бидат Игор Џамбазов и Влатко Илиевски, а на сцената ќе продефилираат 150 златни славејчиња под диригентската палка на маестро Александар Џамбазов во чест на 40. роденден на фестивалот. Познатите македонски артисти Симон Трпчевски, Калиопи, Игор Џамбазов, Маја Грозданова-Панчева, Баже Моротов, Маја Саздановска, Ноне Неделковска, дуото „Некст тајм“, Влатко Илиевски“ вечерва ќе настапат на големиот гала-концерт во Универзална со кој ќе се одбележи 40 години од постоењето на детскиот фестивал „Златно славејче“. Тие ќе ја потсетат македонската публика на хит-темите кои го обележаа фестивалот, како „Градот убав“, За сите деца“ „Мојата учителка“, „Гулаби бели“, „Ах тој крокодил“, „Тава, ава“... - Мило ми е што ќе бидам дел и од овој јубилеј на „Златно славејче“. Со голема радост се сеќавам на мојата изведба и големата дружба во хорот во кој пеев. Во тоа време немавме видео и дивиди-рекордери за да се снимаме, па затоа сега по 30 години повторно ќе се потсетам како сум изгледала во ...
сите 5 | | | веќе видена

Генералниот директор на „Алкалоид“ е новиот кум на Бадниковата прослава, а актерот Владимир Ангеловски-Дади е новиот здравичар. Генералниот директор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, е новиот кум на Бадниковата прослава, која се одржува пред соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, а здравичар ќе биде актерот во Драмски театар Владимир Ангеловски-Дади. Главната свеченост пред Соборниот храм на 6 јануари ќе почне во 9.30 часот со Бадникарската химна и подигањето на Бадникарското знаме, а потоа свештенослужителите ќе ги осветуваат бадниковите гранчиња, чајот и топлата ракија. Како и секоја година, делегација на Одборот, заедно со кумовите, ќе го посети Домот за стари лица во Злокуќани и на неговите штитеници ќе им ја пренесе пораката од нивните сограѓани дека не се заборавени во празничните денови. Примопредавањето на преодниот ќуп од стариот кум д-р Јовица Угриновски на новиот кум Мукаетов ќе го изврши поглаварот на МПЦ г.г. Стефан со пригодна беседа. Откако бадникарскиот ќуп ќе се најде во ...
сите 12 | | | веќе видена

Небезбедни паркиралишта, малку велосипедски патеки, мала сообраќајна култура се причина што граѓаните не ги користат велосипедите како превозно средство. Кампањата на градската власт за промовирање на велосипедите како алтернативно транспортно средство, иако неочекувано, сепак најмалку влијаела кај помладата популација, покажуваат резултатите од истражувањето што го спроведе граѓанското здружение „Коалиција за одржлив развој“ (КОР). Истражувањето е направено за да се создаде слика за тоа колку граѓаните се подготвени за поддршка на една поактивна кампања во која ќе се промовира иницијативата „На работа со велосипед“. Во текот на октомври и ноември се анкетирани 730 граѓани, вработени во приватни компании, јавни претпријатија и образовни институции. Како дел од причините зошто не се користат велосипедите за транспорт, анкетираните граѓани ги навеле небезбедните паркиралишта, малиот број пунктови за изнајмување, малкуте велосипедски патеки, малата сообраќајна култура, но и тоа дека се уште постои ...
сите 5 | | | веќе видена

Кеј покрај Дојранско Езеро, трета лента на Плетвар и изградба на училишта низ Македонија се дел од планираните активности во новонајавениот проект, а во негови рамки биле и Светиклиментовиот универзитет на Плаошник и новиот велешки театар. - Проектот „Скопје 2014“ е само мал дел од проектот „Македонија 2014“ што е прв значаен инвестициски циклус во изминативе дваесет години - навести директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на јавната дебата што се одржа завчера во организација на Младинскиот образовен форум. Тој објасни дека во рамките на „Македонија 2014“ е вклучена изградба на 24 училишта, реконструкција на Шарената џамија во Тетово и на Широк сокак во Битола, изградба на салата „Борис Трајковски“ и на Светиклиментовиот универзитет во Охрид чии темели се поставени. Проектот вклучувал и изградба на третата лента на Плетвар, како и шест километри долг кеј покрај Дојранско Езеро. Во рамките на „Македонија 2014“ биле и спомен-куќата на Кемал Ататурк во Дебар и новиот ...
| | веќе видена

Закржлавените органи, како што се слепото црево, крајниците и слезината, всушност се многу поважни отколку што се претпоставува. Слепото црево слободно може да се извади затоа што и онака не служи за ништо, а само создава проблеми кога ќе дојде до воспалување. Кога ќе го населат штетните бактерии и кога ќе се воспали, слепото црево може и да пукне, а неговата содржина може да стигне во стомачната празнина. Ова е врежаното мислење за функцијата на слепото црево. Затоа хирурзите почесто посегнуваат по скалпелот и го отстрануваат слепото црево, а пациентите поаѓаат од претпоставката дека тоа и онака нема некаква важна функција. Меѓутоа, станува збор за заблуда. Наводно, закржлавените органи, како што се слепото црево, крајниците и слезината, всушност се многу поважни отколку што се претпоставува. На сите нив им е заедничко дека во текот на еволуцијата ја изгубиле некогашната физиолошка функција. Поради тоа што помалку се користат, организмот заборава дека тие постојат и ги користи уште поретко. ...
| | веќе видена

Македонскиот репрезентативец е казнет со три средби за инцидентот со Харалд Ертл, кој тврдеше дека е нокаутиран од напаѓачот на Матерсбург во поттрибинскиот простор на стадионот во Виена. Дисциплинската комисија на австриската Бундес-лига го казни напаѓачот на Матерсбург, Илчо Наумовски, со три средби неиграње. Советот трипати расправаше за наводниот физички напад на македонскиот репрезентативец над претставникот на виенскиот клуб Магна, Харалд Ертл. Тој тврдеше дека на 4 декември бил физички нападнат во поттрибинските простории на стадионот во Виена од Наумоски, кој во 89. минута од средбата беше изваден од игра и тргнал кон соблекувалната. Ертл кај главниот судија пријавил дека со тупаница е удрен во глава, а делителот на правдата случајот го опишал во записникот. Сепак, поради недостигот од докази, македонскиот напаѓач е казнет за навредување на претставникот на Магна, дело кое беше признато од Наумоски. - Имавме две спротивставени изјави и беше тешко да се донесе одлука. Ертл тврди дека е удрен и ...
сите 3 | | | веќе видена

Контролорите на македонското небо вработени во Македонска навигација на скопскиот аеродром „Александар Велики“ се жалат дека работат под притисок и прекувремено поради што се загрижени за безбедноста на воздушниот сообраќај. Тие велат дека се обратиле до повеќе институции што се бранеле дека не се надлежни за проблемите кои се појавуваат во областа на воздушниот сообраќај. - По нашите бројни укажувања за кршење на работното време, надлежните во М-НАВ намерно и свесно продолжија, поради што се обративме до Државниот инспекторат за труд од каде што потврдија дека во периодот од јули до септември 2010 година контролорите работеле подолго од законски утврденото работно време - велат во независниот синдикат на М-НАВ. Во известувањето од инспекцискиот орган што го добиле контролорите, се потврдува дека во период за три месеци контролорите работеле подолго од утврдените 32 часа во седум последователни денови и дека со тоа е направена повреда на работното време. Во Агенцијата за цивилно воздухопловство ...
сите 9 | | | веќе видена

Според офанзивниот бек на Барселона, за да се биде најдобар фудбалер на светот не е доволно само добро да се игра, туку треба да се биде обожаван од луѓето. Дани Алвес, бразилскиот дефанзивец на Барселона, тврди дека арогантноста на Кристијано Роналдо му го нарушува угледот, па затоа не може да биде најдобар фудбалер на светот. Алвес во интервјуто за португалскиот дневен весник „А Бола” се осврна и на најскапиот фудбалер на светот и ѕвезда на големиот ривал Реал Мадрид. Според него, соиграчот од редовите на „Каталонците”, аргентинскиот ас Лионел Меси, претставува вистински пример како треба да се однесува и да изгледа една фудбалска суперѕвезда. - За да бидете најдобриот фудбалер на светот не е доволно да играте добро. Мора и луѓето да ве сакаат. А мислам дека однесувањето на Роналдо малку ја нарушува неговата фудбалска величина. Тој се обидува да ги изиритира противничките фанови, а тие потоа возвраќаат со свирежи и со омраза - изјави Алвес. Бразилецот уште еднаш потенцира дека Роналдо е еден од ...
сите 6 | | | веќе видена

Битолскиот состав и продуцентот кој работи во Англија го завршија заедничкиот албум, чија промоција се очекува во февруари. Момците од битолскиот електро-акустичен состав „Фолтин“ по иницијатива на музичкиот продуцент Никола Коџабашија заедно со тапанарот Гоце Стевковски го завршија заедничкиот проект насловен „Пенелопе икс“, кој е досниман и доаранжиран со оркестар во студио на Би-би-си во Лондон. - Се работи за една емотивна музичка приказна со лаунџ-призвук, еден помек звук од она што обично публиката е навикната да го слуша од „Фолтин“. Албумот го снимивме за една недела во Скопје - јадевме, пиевме, работевме и излезе многу спонтано. Поголемиот дел од композициите вокално ги исполнува лидерот Бранислав Николов, а на една од песните пее и малата ќерка на Коџабашија, Ангелина - вели Гоце Јовановски, член на „Фолтин“. „Пенелопе икс“ е 35-минутно музичко парче на кое се најдоа осум теми и се очекува да биде објавено во февруари следната година. Тој додава дека албумот концертно ќе го промовираме ...
| | веќе видена

Најмалку 57 полицајци и 50 протестанти беа повредени во демонстрации во Рим, откако италијанските законодавни домови изгласаа доверба во владата на Силвио Берлускони, пренесоа светските медиуми. Протестантите палеле автомобили, фрлале по полицијата со камења и превртувале канти за отпадоци, во една од најстрашните епизоди со улично насилство во Италија, во последните неколку години. Покрај илјадниците демонстранти кои по парламентарните институции низ Рим фрлале со јајца, камења и со бои, луѓето од повеќе големи градови во Италија излегле на улиците и парализирале аеродроми и железнички станици. Иако Берлускони е на половина од својот петгодишен мандат, двата Дома во Италија гласаа за недоверба во неговата влада. Откако италијанскиот Сенат му ја даде поддршката, со само три гласови разлика, Берлускони ја доби битката и во Долниот дом. - Какви и да бидат резултатите од гласањето, едно е јасно - го немате политичкото мнозинство кое ќе ви дозволи да владеете. Сакале или не, дојдовте до крајот на вашето ...
сите 52 | | | веќе видена

Претседателот на Ферари вели дека Бразилецот возел толку лошо, што помислил дека го пратил брат му да се натпреварува наместо него. Првиот човек на славната италијанска автомобилистичка куќа, Лука ди Монтеѕемоло, направи неумесна и навредлива шега за својот Ф1-возач Фелипе Маса, велејќи дека возел толку лошо во изминатава сезона, што можел да го испрати својот брат да го замени. Бразилецот заврши шестопласиран во конкуренција на возачи, далеку зад тимскиот колега Фернандо Алонсо, кој на последната трка во Абу Даби беше совладан во битката за титулата од Себастијан Фетел од Ред Бул. Но, причината за разочараност и иритираност кај Ди Монтеземоло не е слабиот пласман, туку начинот на возење на Бразилецот. - Во одреден момент од минатата сезона Фелипе си замина и го испрати брат му да вози за нас. Кога би правел оценки поради тоа, Фелипе од мене би добил седумка. За Алонсо, во неговата прва сезона во Ферари, му давам девет и пол. За жал, и покрај огромниот труд и напори, и тој не успеа да триумфира - ...
сите 6 | | | веќе видена

Холандија е позната како земја на ветерниците, па затоа не е ни чудно што Тјерд Винховен во нив ја најде и инспирацијата за полнач за ајфон. Ајфен може да се приклучи на различни производи од „Епл“, како што се ајфон и ајпод, а се состои од пластичен пропелер и гумено куќиште кое се фиксира на уредот. Пропелерот при дувањето на ветерот се врти и ја полни батеријата. Винховен веќе подолго време работи на производи кои ја користат силата на ветерот, но ова е прв од неговите изуми кој го направи во оваа големина. - Проблемот со ветерот е тоа што проектот е често профитабилен само кога станува збор за големи проекти, како што се ветерниците. Затоа, енергијата на ветерот е се уште далеку од секојдневната употреба - вели Винховен. Една од најубавите работи во врска со ајфен е тоа што силата на ветерот на луѓето им се доближува на еден посебен начин. Прототипот користи пропелер од компјутерскиот вентилатор, а калапот за куќиштето е направен посебно. Дизајнирањето и изработката на уредот не траеле долго. ...
сите 2 | | | веќе видена

Шведските власти поднесоа жалба на одлуката за ослободување на Џулијан Асанж и додека британските судски власти во следните два дена ќе ја разгледуваат, основачот на Викиликс, кој неодамна сам се предаде на Скотланд јард, останува зад решетки, пренесе Би-би-си. Асанж треба да даде гаранција од 240.000 фунти, да го предаде пасошот, ќе носи електрична алка за следење, нема да смее да излегува од 10 до 14 и од 22 до 2 часот по полноќ, а во полиција треба да се пријави секој ден во 18 часот. Следното сослушување е закажано за 11 јануари следната година. Шведските власти, сепак, поднесоа жалба на судската одлука и Асанж останува во затвор во следните 48 часа, период кога таа ќе биде разгледана. Но, и во случај жалбата да биде одбиена, тој останува зад решетки се додека неговите поддржувачи не соберат 240.000 фунти во готовина. - Орвеловски, Дикинсови и виткоријански - се зборовите кои адвокатот на Асанж ги употреби за да ги опише затворските услови, во кои во моментов живее неговиот клиент. Асанж беше ...
сите 49 | | | веќе видена

Дали би се осудиле да се искапете на температура од 36 Целзиусови степени под нулата? На таа температура се капеа членовите на пливачкиот клуб во сибирскиот град Краснојарск. Тоа за нив не беше никаков проблем. Исто како да се капеа на плус 36. Во Сибир температурата се движи од минус 20 до минус 70 Целзиусови степени. А просечната температура во Краснојарск се движи до минус 40 Целзиусови степени.
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов, на годишниот говор во Собранието, вчера порача дека додека е претседател на државата, нема да дозволи да се разговара за решение што задира во македонскиот идентитет, во македонскиот јазик и во Уставот. За разлика од ВМРО-ДПМНЕ, која смета дека ова е државнички настап на шефот на државата, опозицијата оцени дека Иванов со својот безличен и безидеен говор се ставил во служба на премиерот Никола Груевски. Годишниот говор на претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, кој вчера се обрати во Собранието пред пратениците и претставниците на политичките партии, владата, верските заедници и дипломатскиот кор, е безличен и безидеен. Ова е генералната оценка на опозицијата, која посочи дека шефот на државата, наместо во функција на сите граѓани, се ставил во служба на премиерот Никола Груевски. Од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, пак, реагираат дека „државничкиот настап на претседателот ги отсликувал реалните проблеми и процеси во земјата“. Нема да дозволам со неодговорно поведение во ...
сите 23 | | | веќе видена

Трите работи за кои никогаш не смеете да дадете негативна забелешка кај жените се косата, дебелината и чевлите. Поради тоа потрудете се да забележите некои промени и секогаш да давате комплимент за нив. И мажите и жените се облекуваат и се дотеруваат за да изгледаат убаво и да се чувствуваат убаво. Сепак, разликата е таа што жените имаат и голема потреба некој да искоментира или да ја пофали нивната промена. Директен коментар не е секогаш потребен, но некој вид на реакција е пожелен за да и покажете дека го цените трудот што го вложува во себе. Женското држење, нејзиниот од и присуство се менуваат кога таа се движи на ниски и на високи потпетици. Сепак, таа промена ја забележуваат скоро сите освен нејзиниот партнер. Високите потпетици визуелно ги издолжуваат нејзините нозе и го истакнуваат задникот. Повеќето луѓе смислата за хумор ја ставаат високо на приоритетите кога бараат партнер. Па поради тоа, кога таа ќе каже некоја интересна шега или ги забавува вашите пријатели цела вечер, бидете сигурни да ...
| | веќе видена

Од УЈП не информираа дека овојпат надлежен за контрола е Државниот завод за ревизија (ДЗР), од каде што, пак, ни рекоа дека сепак тоа е чиста работа за Управата за јавни приходи. Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска докажа дека трипати добила награда од по 40.000 денари од тогашниот министер, Арификмет Џемаили. Таа, според каса-прими белешките (без датум и година кога се вратени парите) што ги презентираше завчера, како доказ дека не се точни обвинувањата на СДСМ за злоупотреба на положбата државен секретар, изјави дека ги вратила парите во Министерството за култура. Како е можно во време кога кај нас фискалната сметка во целост ги замени каса-прими белешките, Канческа-Милеска да презентира белешки за неоданочени пари? „Шпиц“ побара одговор од Управата за јавни приходи, која во последниот период на двапати остро реагираше во случајот кога пронајде кеш пари на Перо Наков б.б., но кога се работи за Министерството за култура, ни рекоа дека немаат надлежност и топката ја префрлија на друга ...
сите 45 | | | веќе видена

next