Срѓан Керим на своите шефови во Германија, веројатно, ќе мора да им објасни од каде потекнува и што е платено или купено со кешот од 750.000 евра, фатен на унгарската граница кај неговиот личен шофер? Срѓан Керим, генералниот директор на МПМ, како што неофицијално дознаваме, е на пат за Германија, во седиштето на ВАЦ, непосредно пред најавеното доаѓање на ревизори од централата на овој германски концерн, кои треба да го проверат работењето на нивната фирма во Македонија, која покрај развиената печатарска и дистрибутерска дејност, како што е познато, ги поседува и трите дневни весници, „Дневник“, „Утрински“ и „Вест“. За ваквата информација, за жал, не можевме да добиеме потврда од надлежните во МПМ, ниту пак одговор на нашето барање за интервју со Керим за саботното издание на „Шпиц“. Упатените велат дека евентуалното патување на генералниот на МПМ во централата на ВАЦ може да се поврзе и со скандалот, објавен минатата недела, за фатените 750.000 евра во шише, кои шоферот на Керим се обидел да ги ...
сите 3 | | | веќе видена

ДУИ најпрво треба да подготви рамка за решение на спорот за името со Грција, околу која треба да ги обедини ВМРО-ДПМНЕ, потоа опозицијата и експертската јавност и на крај да бара помош од меѓународната заедница, велат експертите. Владата да изгради заедничка резолуција или платформа за решавање на деценискиот спор за името меѓу Македонија и Грција, која на лидерска средба ќе го добие потребниот консензус од другите релевантни политички партии, домашната интелектуална јавност и меѓународната заедница, порачуваат експертите по барањето на владејачката ДУИ за меѓународна интервенција во грчко-македонскиот спор за името. Овој предлог, кој се уште официјално не го разгледале двете најголеми политички партии од македонскиот блок, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, кои и вчера се воздржаа од коментар, го образложува потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, во својата последна колумна во весникот „Дневник“. - Имаме две алтернативи. Првата, да се инсистира на меѓународен интервенционизам, кој би ни помогнал во ...
сите 2 | | | веќе видена

Бранко Црвенковски, претседател на СДСМ, во прексиноќешното гостување во емисијата Х/О, изрази убеденост дека во најлош случај, по идните парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ ќе освои неколку пратеници повеќе од СДСМ, но нема да биде во состојба да формира влада. Додека во опозицискиот СДСМ владее еуфорија во пресрет на евентуалните предвремени парламентарни избори наесен, или, пак, во редовниот термин во првата половина на 2012 година, владејачката ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за редовниот 14. партиски конгрес, кој според информации на „Шпиц“ од партијата, треба да се одржи на 5 и 6 март следната година, во Битола. Она што дефинитивно се знае е дека премиерот Никола Груевски ќе биде единствен кандидат на трет по ред четиригодишен мандат на чело на партијата. - На конгресот ќе присуствуваат четиристотини гости од дома и странство, односно од Европската народна партија и дијаспората. Право на глас ќе имаат членовите на Извршниот и Централниот комитет, како и претставници од општинските комитети (ОК), меѓу кои, ...
сите 4 | | | веќе видена

Оригинални документи заверени на нотар кои докажуваат дека владини претставници и партиски политички лидер соработувале со тајните служби за што добивале и парични надоместоци, вчера беа презентирани во новиот албански бастион на улицата Цветан Димов, во скопски Чаир. - Наша цел е сите криминалци идентификувани како политичари да ги сместиме таму каде што им е местото, мора политичката елита да се исчисти од неподобните - на вчерашната прес-конференција истакна лидерот на новоформираната албанска политичка партија, Албански сојуз, Ваљон Беља, кој на новинарите им ги презентираше оригиналните верзии од документите кои пред извесно време беа доставени до Комисијата за лустрација, а кои таа ги отфрли како неосновани поради фактот дека се работи за фотокопија. Документите со заверен печат на нотар, чиј идентитет се чува во тајност поради опасноста од провалување, под псевдонимот „Ибар“ кои, според Беља, се однесуваат на првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, потоа досието под псевдонимот „Мама“ што се однесува ...
сите 23 | | | веќе видена

Перверзија е да се бара поголема одговорност од онаа на власта. Дали Груевски имаше доблест да се извини кога пратеникот Влатко Ѓорчев во Брисел му удри „шлаканица“ на Ерван Фуере? Згора на тоа ги штити министрите кои од месечина се гледа дека се заглавени во криминал - реагираат од СДСМ. Лидерот на опозицискиот СДСМ, Бранко Црвенковски, се огради од говорот на својот потпретседател, Зоран Заев. Тој во интервју во емисијата „Х/О“ завчера вечерта, во име на членството децидно рече дека не стои зад изјавите на Заев дадени на партиска трибина, во почетокот на ноември во Валандово, дека кога социјалдемократите ќе се вратат на власт, ќе бркаат од јавната администрација, ќе вработуваат свои членови и, како што се изрази, ќе јадат живи луѓе. - Во СДСМ нема таква еуфорија, нема некаква атмосфера на моќ и сила, која се преточува во таков тип на изјави. Однапред на целата македонска јавност се извинувам во името на целата партија за секоја изјава која отскокнува од демократските начела во едно општество и од ...
сите 44 | | | веќе видена

Стотина граѓани вчера имаа средба со бизнисменот Велија Рамковски и претседателот на Обединети за Македонија Љубе Бошковски, на која го искажаа својот револт и незадоволство од актуелната влада. Дел од нив се уште ги чуваат членските книшки од ВМРО-ДПМНЕ, истакнувајќи дека се разочарани од диктаторскиот режим на Никола Груевски. Оние, пак, кои поради незадоволство ја напуштиле партијата истакнаа дека веднаш биле избркани од работа, а истото им се случило и на вработените од нивните семејства. Велија Рамковски и Љубе Бошковски им дадоа поддршка, истакнувајќи дека заедно ќе го срушат диктатурското владеење на Груевски. - Груевски тргна да ја освои телевизија А1. На 25 ноември во телевизијата освен полицијата влегоа сите институции. Откако се спротивстави народот, тие повторно ја продолжија битката за А1. Сакаат уредувачката политика на Сител да биде и во А1. Во 2007 година Канал 5 беше уценета и прејде во ВМРО. Во 1999 година Ѕинго беше скршен, а и на Срѓан Керим му ја ставија јамката, уценувајќи го со ...
сите 3 | | | веќе видена

Повеќе од 500 евра Универзитетот Кембриџ им плаќа на студентите за учество во студија во која им вбрзигува дрога кетамин, пренесоа светските медиуми. Преку оваа студија британските научници се обидуваат да најдат нови начини за лекување на болеста шизофренија. Според научниците, луѓето кои боледуваат од ментални болести понекогаш веруваат дека надворешните тела се дел од нивното тело, а слично доживување имаат и лицата под дејство на кетамин. Научниците прво им вбризгуваат кетамин на студентите. Потоа надгледуваат колку од нив мислат дека гумените ракавици кои ги носат научниците се дел од нивното тело. Кетаминот е халуциногена дрога, која во Британија е легална во течна состојба, но не и во облик на прашок. Најчесто се користи за смирување на коњи. Еден од студентите кој учествувал во експериментот, го опишал како вознемирувачки и страшен. Тој вели дека се решил на таков чекор бидејќи му требале пари. - Кога ја примив дозата, почнав да халуцинирам и мислев дека креветот на кој лежев е кајче. Бев ...
сите 4 | | | веќе видена

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ вчера требаше да си поднесе оставка, потврдија од владејачката Демократската партија на социјалистите на Црна Гора. Црногорските медиуми јавуваат дека се очекува сегашниот вицепремиер и министер за финансии Игор Лукшиќ да ја наследи премиерската функција. Дневниот печат во Црна Гора најавува реконструкција на владата. Не се наведува причината за оставката на Ѓукановиќ. Тој за својата одлука требаше да ги запознае членовите на Главниот одбор на Демократската партија на Социјалистите (ДПС). Инаку, Ѓукановиќ непрекинато е 20 години на врвот на црногорската државна политика, пет пати е избран за премиер и еднаш за шеф на државата. Тој и во 2006 година си поднесе оставка, но се врати на премиерската функција во февруари 2008 година. Ѓукановиќ во 1991 година имаше 29 години, кога стана најмладиот премиер во Европа. Тој беше избран за претседател на Црна Гора во 1998 година, пред повторно да биде избран за премиер во 2002 и 2008 година.
сите 51 | | | веќе видена

Симптоматичниот молк за потеклото на кешот фатен од унгарските царински власти кај личниот шофер на д-р Срѓан Керим, но и молкот на новинарите од изданијата на ВАЦ, сведочат дека клучното прашање на оваа афера е кој и што платил со овие пари. „Шпиц“ во неколку продолженија бара одговор на оваа дилема. Срѓан Керим вчера отпуштил десетина вработени од администрацијата на МПМ, дознава „Шпиц“. Упатените велат дека овој потег е испланиран пред два месеца, кога немаше ни трага ни глас од аферата со кешот од 750.000 евра, што унгарските царински власти ги пронајдоа во шише, кај личниот возач на првиот човек на ВАЦ во Македонија. Малку е веројатно дека Керим сега им се одмаздува на луѓето од својата околина, но на јавноста и е познато дека поранешниот дипломат умее да дава контрадикторни и нејасни изјави. Така, неодамна, кога компанијата промовира нови изданија, Керим се пофали со добри финансиски резултати. Ако е така, зошто би бркал луѓе од работа? Од друга страна, во врска со кешот, Керим се огласи со ...
сите 3 | | | веќе видена

Бени Шакири со новиот албум ќе ја најави новата година, исто како и Влатко Илиевски, а концерти ќе имаат Есма во Охрид, „Фолтин“ во Тетово и „Мугер фугер“ во Скопје. Одбројувањето на последните денови од оваа година, македонските изведувачи и групи го обележуваат со свои настапи и свирки за загревање на предновогодишната атмосфера. Бени Шакири ќе има миниконцерт во Колосеум, „Мугер фугер“ ќе имаат предновогодишен концерт во Ла кања, а битолчаните „Фолтин“ ќе ги загреваат тетовци. Шоуменот Игор Џамбазов ќе ја најави Нова година со свирка во клубот „Калео“ во Охрид, исто како и Владо Јаневски. Рок-пејачот Бени Шакири, задутре во клубот Колосеум со почеток во 21 часот ќе има голем промотивен концерт на кој ќе го претстави својот најнов албум „Лектира“. Влезот за концертот е 300 денари, а со секоја влезница посетителите ќе добијат подарок цеде „Лектира“. Албумот на кој се најдоа десетина обработки на стари македонски рок-хитови, кои датираат од почетокот на 1970 година е заеднички проект на Бени со ...
| | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се уште не им е позната идејата за меѓународна интервенција во спорот за името, која протече од ДУИ, од каде што објаснуваат дека овој предлог е по примерот на меѓународната интервенција во 2001 година, кога конфликтот меѓу безбедносните сили и паравојската на ОНА го оконча Рамковниот договор. Демократската унија за интеграција (ДУИ), која партиципира во владината коалиција, следната година ќе инсистира меѓународната заедница да изврши притисок врз Македонија да го реши спорот за името со Грција. Теута Арифи, потпретседателка на ДУИ, во последната емисија „Патот кон…“ на телевизија Алсат-М, повикувајќи ги сите албански партии, во соработка со албанската интелигенција, да лобираат за интеретничка интервенција што се однесува за спорот со името, рече: - Јас немав илузија дека оваа десничарска структура (ВМРО-ДПМНЕ) ќе направи вистински исчекор за решавање на спорот со името. Тоа ми беше јасно и пред година и пол… Мојот предлог, зад кој стои мојот политички субјект, е едно ...
| | веќе видена

При уривањето на старата печатница „Гоце Делчев“ во центарот на Скопје, распукани се ѕидовите од старите соседни згради, кои се белег на улицата Максим Горки. Потреси и силни вибрации, слични на земјотрес, деновиве ја доведоа во прашање безбедноста на жителите на зградите што гравитираат околу стариот објект на печатницата „Гоце Делче“, чие уривање отвори многу дилеми околу професионалните нормативи и техники утврдени за вакви градежни активности. Загрижените граѓани реагираат на начинот на кој градежната фирма „Настел“, сопственост на Зоран Азманов, го урива она што е останато од старата печатница, поради агонијата што секојдневно ја чувствуваат од силните потреси, што според нив, трајно ја уништуваат статиката на и онака старите предземјотресни згради. - Ова е вистински земјотрес. Седиме во соба во која вибрира се откако тешката механизација ќе почне со работа. Веќе се јавија и првите пукнатини на ѕидовите и навистина се плашиме за нашата безбедност - вели Александар Шошолчев, жител во соседната ...
| | веќе видена

Дел од кардиолозите со кои разговаравме не го оправдуваат односот на нивниот колега кон пациентот, чиј живот за малку трагично ќе завршел. Несериозниот пристап кон болките на пациентот, неодговорноста на лекарот и погрешната дијагноза, кои за малку ќе значеа трагичен крај за 32-годишниот скопјанец М. Игнатоски, кој на Клиниката за кардиологија бил примен со пукната аорта и болки во градите, го алармира и Здружението за заштита на правата на пациентите. Молкот, пак, кој доаѓа од Клиниката за кардиологија е само доказ за направената лекарска грешка, која ќе однела млад човечки живот во гроб. - По погрешната дијагноза и лекарската грешка, единствено нешто што не треба да го направи лекарот е да молчи. Тој е должен да разговара со семејството и да ја објасни ситуацијата. Тишината само го продлабочува јазот и акумулира нови проблеми. Факт е дека пациентите се должни да ги објаснат здравствените проблеми што ги имаат, но јасно е дека пациентот имал големи болки штом имал пукната аорта. Тоа не смее да ...
сите 2 | | | веќе видена

Иван Стоиљковиќ бил избришан од списокот на делегацијата што заедно со македонскиот претседател Ѓорге Иванов пред два месеца требаше да оди во Белград кај Тадиќ, велат нашите информации. Стоиљковиќ негира дека Белград му врти грб. Како може Белград да ме избрише, кога од почетокот на годината барем 10 пати се сретнав со српскиот патријарх Иринеј, а, исто така, и со српскиот министер за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, и други политичари. Лидерот на Демократската партија на Србите, Иван Стоиљковиќ, со овие зборови вчера ги негираше информациите кои веќе поодамна се вртат во јавноста, а повторно се актуализираа деновиве, дека официјален Белград му свртел грб и го изолирал Стоиљковиќ, бидејќи останал глув на нивниот став дека треба да ја напушти владејачката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ. Информациите дека Стоиљковиќ не игра по инструкциите на „матицата“ излегоа повторно на површина викендов, кога на изборот за претседател на Централниот совет на 13 српски невладини организации во Македонија не беше избран ...
| | веќе видена

Доколку до крајот на првото полугодие не им се исплатат патните трошоци за шест месеци, петте наставници кои работат во основното училиште „Денче Дејановски“ во селото Нистрово, по вторпат ќе ја бојкотираат наставата. Петте наставници кои работат во основното училиште „Денче Дејановски“ во селото Нистрово, Гостивар, најавуваат дека доколку не им се исплатат патните трошоци до крајот на годината, во второто полугодие по вторпат ќе ја бојкотираат наставата. Тие велат дека од јуни општината не им исплаќа патни трошоци, од кога и се препуштени да се снаоѓаат да стигнат до работното место како што знаат и умеат. Денот на овие наставници им почнува со патување од Гостивар до месноста Пилана со автобус, а од таму продолжуваат да пешачат 15 километри до селото Нистрово. Од пешачење не се поштедени ниту децата од селата Иба и Шушња, кои немаат превоз, па по 3,5 километри мораат да пешачат за да стигнат до Нистрово. - Патот не е исчистен и е непрооден, ние сме принудени да пешачиме за да стигнеме да ...
| | веќе видена

Полицијата ЕУЛЕКС е во паника по објавениот извештај на Дик Марти, во кој тој го обвинува косовскиот премиер за трговија со човечки органи, киднапирани и убиени цивили, пишува лондонски „Тајмс“. ЕУЛЕКС се оградува од секаква надлежност за случајот, бидејќи како што пишува „Тајмс“, нивниот став е - сторителите се од Косово, но телата се извлечени на територијата на Албанија. Сепак, ако истрагата покаже дека се работи за воени злосторства, ЕУЛЕКС на своја маса ќе мораат да го стават случајот за кој јавно одбиваат да проговорат. Ентони Дворкин, експерт за меѓународно хуманитарно право, верува дека кривичните дела наброени во извештајот на Марти би можеле да се квалификуваат како воени злосторства. Бидејќи Хашкиот суд повеќе не поднесува тужби за злосторствата извршени во бивша Југославија, според него, таа задача и припаѓа или на ЕУЛЕКС во Косово или на властите во Тирана. Доколку тие не реагираат, постои трета алтернатива каде ќе се вклучи трета земја, која ќе почне истрага. Во извештајот на Дик Марти ...
сите 44 | | | веќе видена

Од Министерството за култура велат дека процесот на реконструкција на објектот е почнат, а директорот на музејот Газменд Хоџа го негира тоа и вели дека тие немаат дури ни жиро-сметка. Не се знае трагата на 2,5 милиони денари кои од буџетот на владата биле одвоени за реновирање на Музејот на албанската азбука во Битола, обвинува пратеничката на Демократската партија на Албанците, Флора Кадриу. Директорот на музејот, Газменд Хоџа, објаснува дека се уште траел процесот на регистрација, па затоа и реновирањето не било почнато. - Ние немаме ништо искористено од парите кои беа одделени од буџетот, немаме ни жиро-сметка, па не знам како можело да ни се префрлат пари - објаснува Хоџа. Од Министерството за култура потенцираа дека средства за таа намена се одвоени и дека процесот на реконструкција е почнат. И пратеничката Флора Кадриу пред извесно време побарала одговор на ова прашање од Министерството при што и бил ветен писмен одговор, но досега не го добила. - Во Собранието не беше прифатена ...
| | веќе видена

Незадоволниот капитен на Манчестер сити побарал да се врати на „Олд трафорд“. Незадоволниот капитен на Манчестер сити, аргентинскиот ас Карлос Тевез, преку посредници стапил во контакт со челниците на лутиот градски ривал, на кои сензационално им било понудено да се врати на „Олд трафорд“. Средбата се случила минатата недела од луѓе блиски до контроверзниот напаѓач, кој замина од Јунајтед во мај минатата година, со цел да испитаат дали постои интерес кај сер Алекс Фергусон за негово повторно ангажирање. Фергусон бил известен за средбата, која е направена без знаење и одобрување на Манчестер сити. Сепак, извор близок до „Олд трафорд“ за англискиот таблоид „Деили меил“ открива дека не постојат никакви шанси за враќање на Тевез во Јунајтед, дури и под услови Сити да се согласи на негова продажба. - Убеден сум дека тоа е невозможна мисија. Шансите за враќање на Тевез кај сер Алекс Фергусон се еднакви на нула. И под услов Сити да сака да го продаде, мислам дека тоа е научна фантастика - вели анонимниот ...
сите 6 | | | веќе видена

Над 1.000 демонстранти се уапсени, а повеќе од 10 полицајци се повредени по прексиноќешните немири во главниот град на Белорусија, Минск, кога незадоволните од прогласувањето на победата на Александар Лукашенко за претседател се обидоа да влезат во парламентот. Уапсени се и најмалку седум претседателски кандидати. За некои од нив се јавува дека биле тепани од полицијата. Досегашниот претседател на Белорусија, Лукашенко го освои четвртиот мандат со 79 отсто од гласовите. Полицискиот портпарол Александар Шалкевич соопшти дека над 1.000 демонстранти се приведени откако полицијата растера најмалку 10.000 демонстранти собрани во центарот на главниот град Минск на протести против Лукашенко. Демонстрантите се обидоа да се втурнат во парламентот, но специјалните полициски сили ги оттурнаа. Сведоци велат дека стотици демонстранти се повредени во судирите, откако биле удирани со палки. Меѓу повредените е и кандидатот на опозицијата, Владимир Некљаев, кој се вели дека на сила бил грабнат од болницата каде што бил ...
сите 51 | | | веќе видена

Се очекува претседателот на Интер да го смени шпанскиот тренер по вербалниот напад кон него на прес-конференцијата во Абу Даби. Се очекува до Нова година, Рафаел Бенитез да биде сменет од тренерската позиција на новиот светски клупски шампион Интер. Причина е неочекуваниот и зачудувачки вербален напад кон претседателот на Интер, Масимо Морати, на прес-конференцијата по победата од 3-0 над Мазембе во Абу Даби. Шпанецот освојувањето на светската круна го искористи за да ги расчисти старите долгови со првиот човек на „нероаѕурите“, изнесувајќи ги фрустрациите од шестмесечниот престој во клубот. Бенитез го обвини Морати за фаворизирање на неговиот претходник Жозе Мурињо и за неисполнување на дадените ветувања. - Минатата година Морати потроши 80 милиони евра за пет фудбалери, но годинава не потроши ниту цент. Не знам што се случува, но јас сум 100 проценти разочаран. Заслужувам поголема почит. Во август ми беа ветени три засилувања, но не добив ништо. Морав да ги примам сите удари, да ја преземам целата ...
сите 19 | | | веќе видена

next