Пензионираниот механичар Лестер Атерфолд помина три месеци модификувајќи го својот „мини“ така за да биде уште помал со цел да може да го паркира во својот подвижен дом. Шеесет и седумгодишниот Атерфолд од Нов Зеланд ја скрати должината на својот автомобил од 3 на 2,39 метри. Должината ја скрати на средина за 61 сантиметар, направи нова потесна шасија и вгради нов менувач, како и нова инструмент-табла. Трансформацијата на автомобилот го чинела само 112 евра, а моторот на „мини“ од 1100 кубни сантиметри уште може да развие брзина од 121 км/час. Автомобилот е произведен во 1964 година, а Атерфолд го купил во 1988 година. - Фантастичен е. Особено е корисен кога сум на одмор. Мини е единствениот автомобил кој може да го собере во камп-приколката. Сите други се преголеми. Ниту еден друг автомобил не можам да го паркирам под креветот, изјави гордо сопственикот на овој интересен минијатурен автомобил.
сите 7 | | | веќе видена

Компанијата која го произведува најголемиот конфекциски број на гаќи беше принудена да произведе уште „малку“ поголеми гаќи, широки два и пол метри. „Биг Блумерс“ е основана од мајка и ќерка, Дајен и Лаура Манеринг, кои во почетокот на оваа година беа први што произведоа долна облека со број ХХХХХХХХХЛ. Но, Дајен и Лаура биле изненадени откако во последниот период интензивно почнале да добиваат поплаки дека гаќите се мали и дека е неопходно да се произведе поголем број, овој пат да бидат соодветни за жени со обем на половината од два и пол метри. Компанијата своите производи ги продава по принципот на каталошка нарачка во повеќето земји од светот, а во нивната понуда има и домашни наметки и хулахопки, за кои понекогаш се потребни неверојатни шест квадратни метри материјал за да се произведе едно парче.
| | веќе видена

Десетина специјалци, вооружени до заби, вчера ја окупираа општинската зграда во Охрид. Неофицијално, финансиските инспектори ги чешлаат фирмите на повеќе бизнисмени од Охрид под сомневање дека имало даночно затајување, а специјалците треба да им помогнат во извршувањето на проверките. Во недостиг од официјални информации се шпекулира дека станува збор за проневера од половина милион евра, во која се инволвирани високи функционери и вработени во УЈП Охрид. Веќе 15 дена УЈП вршела даночна контрола на повеќе правни субјекти за кои имало сомнение дека имаат законски неправилности во своето работење. Од УЈП кратко информираа дека во Охрид се води даночна постапка за повеќе охридски фирми.
сите 18 | | | веќе видена

Светската и европска шампионка во скок во височина, Хрватката Бланка Влашиќ, соопшти дека ја прекинала љубовната врска со францускиот ракометен ас со српски корени, Никола Катабатиќ. Бланка веста за разделбата ја соопшти во хрватско ток-шоу, каде што за прв пат јавно призна дека имала интимна врска со популарниот ракометар, но таа завршила пред околу два и пол месеци. Влашиќ потенцираше дека идејата двајцата да бидат заедно била добра, но, за жал, неодржлива поради раздалеченоста и многубројните професионални ангажмани.
| | веќе видена

Еден турски хирург се верува дека ги нарачувал човечките органи за илегални трансплантации од припадниците на поранешната ОВК, пишува „Гардијан“. Случајот потекнува уште од 1999 година, кога се верува дека припадниците на ОВК ги носеле тајно своите косовски заробеници во Албанија, каде што во селски куќи се правени импровизирани хуруршки зафати врз мртвите тела на заробените Срби и Албанци, за нивните органи, најчесто бубрезите, да се продаваат на илегалниот пазар на човечки органи. Во извештајот што за Советот на Европа го направи известувачот Дик Марти за илегалната трговија со органи, посебно се обвинува таканаречената „Дреничка група“ на ОВК, со која тогаш командувал Хашим Тачи, актуелен премиер на косовската влада. Тачи и косовските власти таквите обвинувања на Марти во извештајот на Советот на Европа категорично ги демантираат. Лондонскиот весник тврди дека станува збор за лекарот Јусуф Ерчан Сонмез, кој во 2008 година извршувал илегална операција на бубрег на еден млад Турчин и ...
сите 7 | | | веќе видена

Една поранешна мексиканска проститутка отворила старечки дом за своите колешки кои престанале да се занимаваат со оваа работа, пренесуваат мексиканските медиуми. Кралиците на ноќта од главниот мексикански град кои сакаат да се пензионираат можат да најдат засолниште во „Куќата на убавите цветови“, што ја отворила Кармен Муњоз, која некогаш и самата заработувала продавајќи го своето тело. До оваа идеја дошла откако видела дека многу од нејзините колешки се присилени откако ќе остарат да живеат како бездомници или и понатаму да се проституираат за да можат да преживеат. За да ја оствари својата замисла, Кармен морала да ја придобие поддршката од градските власти и пред три години конечно успеала да отвори дом за „пензионирани“ сексуални работнички. Тогашниот градоначалник за оваа немена отстапил стара, запуштена зграда, која Кармен потполно ја реновирала. Старечкиот дом денес има капацитет за 45 жени, а за место во него треба да се исполнат само два критериуми: да сте поранешна проститутка и да ...
сите 3 | | | веќе видена

Студентите од Медицинскиот факултет во Стокхолм непријатно се изненадиле кога на масата за обдукција се нашло телото на покојниот професор. За целата работа да биде полоша, на некои од нив тоа им била првата аутопсија. - Првата аутопсија е навистина емотивна, а ние на масата имавме некој што добро го познававме - изјавил еден од шокираните студенти. Студентите обично однапред ги добиваат сите потребни податоци за телото на кое прават обдукција, но во овој случај ништо не знаеле. Директорката на тој сектор во Медицинскиот факултет, Тина Далианис, изјавила дека длабоко жали поради инцидентот, но додала дека студентите на овој начин најдобро ќе ги научат сите „финти на занаетот“. - Тоа е невообичаено, но едукативно. За жал, ќе мора да научат да не бидат емотивни - додала директорката.
сите 2 | | | веќе видена

Група акционери на ЗК „Пелагонија“ поднеле иницијатива за преиспитување на легалноста на постапката, во која менаџментот на ЗК „Пелагонија“ продаде 25 отсто од акциите на „Жито Полог“ по цена трипати пониска. Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“, за кус период инкасира околу 30 милиони денари (нешто под 500.000 евра) со чудната продажба на 30 отсто од акциите во „Жито Полог“ по вредност за трипати помала од реалната. Останатите акционери се незадоволни што не добиле шанса да купат дел од акциите по цена од само 1.900 денари, наместо по 6.300, колку што е нивната книговодствена вредност. Тие се сомневаат дека постапката за предвидениот попуст од 4.400 денари по акција е легална, оти сметаат дека одлуката на Управниот одбор за продажба на акциите се разликувала од онаа што била објавена по истекот на законскиот рок и го тужат Комбинатот. Според нив, оваа штетна трансакција го обезвреднила комбинатот за околу 88 милиони денари (околу 1,45 милиони евра). Во сиромашниот трговски ден, минатата среда, ...
| | веќе видена

Напаѓачот на „нероаѕурите“ стана третиот Македонец, по Дарко Панчев и Илија Најдовски, кој го освоил престижното Светско клупско првенство. Европскиот шампион Интер се закити и со титулата светски клупски првак, откако во финалето на престижниот турнир во Абу Даби убедливо со 3-0 славеше над африканскиот првак Мазембе. „Нероаѕурите“ успеаја да го остварат зацртаниот план, а творец на успехот беше македонскиот репрезентативец Горан Пандев. Капитенот на „црвено-жолтите“ го постигна првиот гол во 13-та минута, а четири минути подоцна му асистираше на Самуел Ето за предвремено решавање на дилемите околу победникот. Триумфот го запечати Џонатан Бибијани во финишот од мечот. - Ние сме вистинскиот тим, најдобриот во светот. Не правиме грешки кога играме важни средби. Им благодарам на соиграчите и на навивачите кои помогнаа кога ми беше најтешко. Се надевам дека со денешната игра ги оправдав нивните очекувања - изјави Пандев. Тој стана третиот Македонец во историјата, по Дарко Панчев и Илија Најдовски, ...
сите 35 | | | веќе видена

Избори ќе има, но редовни за две години, порача Груевски пред Унијата на жените на ВМРО-ДПМНЕ. Од СДСМ му порачаа, Груевски е силен само пред жените од својата партија. Во 40-минутниот говор во Универзална сала пред Унијата на жените на ВМРО-ДПМНЕ во петокот вечерта, премиерот и лидер на владејачката партија Никола Груевски, во најголемиот дел го посвети на својот ривал Бранко Црвенковски, лидерот на СДСМ. Според Груевски, тој бил креаторот на криминалната транзиција, го обвини дека го сменил името во БЈРМ и дека со шверц на цигари и нафта го поддржувал режимот на Милошевиќ. Притоа, порача дека во 2012 година на изборите ќе им нанел уште еден пораз на Црвенковски и на СДСМ. - Груевски е силен само пред жените од неговата партија. Бега од избори сега и сака соочување дури во 2012 година - возврати СДСМ на нападите од премиерот. Пред присутните во Универзална сала Груевски рече дека поминало времето на празни говори фрази на Црвенковски без некаква суштина. - Нека не се грижи, дека некој ќе му ...
сите 12 | | | веќе видена

Силна снежна виулица и ниски температури ја зафатија цела Европа, поради што затворени се голем број автопати, а отежнати се и железничкиот и воздушниот сообраќај во некои земји од западна Европа, пренесува британски Би-би-си. На аеродромите во Британија, Германија, Франција, Шпанија, Холандија и во Данска, вчера биле откажани и одложени многу летови, а како што било најавено, некои аеродроми и денеска нема да работат во полн капацитет. Како што е соопштено на веб-страницата на лондонскиот аеродром „Хитроу“, од вчера нема да слетуваат авиони на овој аеродром, а од него ќе одлетуваат само неколку. Се очекува од утре „Хитроу“ да функционира нормално. Илјадници автомобили се завеани и заглавени на автопатите низ Европа. Во близина на Манчестер, стотина луѓе ја поминаа ноќта во автомобил на автопат, кој е непрооден поради снегот. Слична е и ситуацијата на автопатите во Германија и во Италија. Лондонскиот аеродром „Гетвик“ бил отворен прексиноќа, откако 150 вработени со часови ја чистеле снежната ...
сите 26 | | | веќе видена

Беспарицата им го скрати задоволството на граѓаните најлудата ноќ да ја дочекаат во европска метропола или пак во некој од домашните хотели. Згасна интересот за новогодишни патувања надвор од земјава, велат во туристичките агенции, кои нудат новогодишни аранжмани во странство. Оваа година интересот најлудата ноќ да се помине во некоја европска метропола е изненадувачки мал во однос на минатите години, се жалат туристичките работници. Во некои домашни хотели, пак, Грци ги пополниле аранжманите. Во туристичката агенција „Папилон“ велат дека ретки се тие што бараат новогодишни аранжмани за странство. - Изненадувачки мал е интересот новогодишната ноќ да се прослави надвор од земјава. За малкуте заинтересирани годинава најинтересна дестинација е Венеција каде што дочекот и уште едно ноќевање чини 9.200 денари, а во Прага 11000 - велат во „Папилон“. Во агенциите велат дека патување за Нова година ќе си дозволат малкумина кои имаат подлабок џеб. Во споредба со минатите години, кога преполни автобуси ...
| | веќе видена

Македонските ракометарки во бараж-средбата за пласман на Светското првенство ќе се сретнат со „црвената фурија“. Женската ракометна репрезентација на Македонија во бараж-средбата за пласман на Светското првенство во Бразил 2011 година ќе се сретне со Шпанија. „Црвено-жолтите“ до двобојот за пласман на ракометниот Мундијал се изборија со освојувањето на првото место на претквалификацискиот турнир во Драма, Грција, совладувајќи ги домаќинот Азербејџан и Швајцарија. Шпанија беше учесник на последното Европско првенство во Данска и Норвешка, а забележа две победи и четири порази. Триумфира над светскиот шампион Русија (30-22) и над Србија (26-23), а загуби од Романија (26-30), Данска (19-22), Црна Гора (20-22) и од Хрватска (22-23). Најголем успех на женскиот ракометен тим на Шпанија е сребрениот медал на Европското првенство во 2008 година, што се одржа во Македонија. Селекторот Гино Стрезовски и репрезентативките за противници најмногу ги посакуваа Унгарија или Хрватска, но сакаа да ги избегнат ...
сите 44 | | | веќе видена

Режисерот Милчин, преку универзалниот текст го портретира животот наш денешен, болно вистинит во соочувањето со прашањето на ненаситната човекова желба за моќ и богатство. Со долготраен аплауз беше наградена изведбата на претставата „Црвена магија“, во режија на Владимир Милчин, во саботата во Драмски театар во Скопје. Милчин повторно на сцена поставува драма од белгискиот драмски писател Мишел де Гелдерод, кого го нарекува длабоко моралистички автор чие морализирање е исконски театарско и парадоксално забавно. „Црвената магија“ ја обработува темата на човековата ненаситна страст за богатство и бесмртност и токму таа трансисториска човечка особина го прави овој текст секогаш актуелен и болно вистинит. - Ние овој текст го препознавме како актуелен поради она што во него е универзално. Во него ние го препознавме животот наш денешен - ја коментира Милчин универзалноста на текстот. Главниот лик Јероним, кого го глуми Тони Михајловски, е ситно човече чија алчност по злато и бесмртност оди дотаму ...
| | веќе видена

Со посна трпеза во центарот на градот, со песна и многу благослови за Свети Никола да ги чува прилепчани, градот Прилеп вчера го прославуваше светецот заштитник, по петти пат. Света литургија се служеше во црквата „Свето Благовештение“, а пред параклисот во центарот на градот се палеа свеќи за здравје и благодат. Годинашниов домаќин, фирмата „Жито Прилеп“ и бизнисменот Ѓорѓија Атанасоски приготвија посна трпеза. Прилепчани се задоволни што продолжува традицијата, зашто секоја втора куќа го има Свети Никола за домашна слава. Благослови за празникот пред параклисот во центарот на градот упатија прилепското свештенство, владиката Петар, градоначалникот Марјан Ристески и годинашниот домаќин, бизнисменот Ѓорѓија Атанасоски. - Христијанството и потребата да им се помага на сите е во срцата на Македонците, во срцата на прилепчани. Како што тоа го правел светецот, помагајќи им несебично на болните, сиромашните и на онеправданите. Нека е вековита традицијата - благословуваше Атанасоски. Градоначалникот ...
сите 5 | | | веќе видена

Опасно свлечиште во должина од над триесет метри деновиве се појави на Пелистер и уништи дел од коловозот, на најфреквентното место на патот што води до сместувачките и во други објекти на оваа планина. Поради временските услови, освен сообраќајните ознаки, не се вршат никакви интервенции, а коловозот е опасен за сообраќај. - Нашите вработени веднаш интервенираа на теренот. Ги повикавме од ЈП „Македонија пат“, кои се задолжени за одржување на оваа делница и очекуваме да извршат проширување и да се направи некаков бај-пас за да може непречено да се одвива сообраќајот - вели Сашо Мицевски, директор на Националниот парк „Пелистер“. Свлечиштето, поради големите снежни врнежи, тешко се забележува и е постојана закана за вработените и за туристите. - Ние секојдневно се движиме во националниот парк „Пелистер“, се движат и вработените од хотелот „Молика“, сега ќе дојдат деца и во детското одморалиште. Многу е опасно и мора да се преземат некои мерки за да се отстрани тој проблем - изјави ренџерот Илија ...
сите 2 | | | веќе видена

Точно една година македонските државјани ги користат бенефитите од визната либерализација, патувајќи низ европската шенген-зона од 28 земји без визи. Европската унија, лани на 19 декември ги укина визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора откако беше утврдено дека овие земји ги исполнија условите од патоказот за визната либерализација. Со одлуката на Советот на министрите за внатрешни работи и за правда на земјите-членки на ЕУ, на крајот на ноември лани, македонските граѓани беа ослободени од визи за деведесетдневен престој во рок од шест месеци. Безвизниот режим важи само за лицата кои поседуваат биометриски патни исправи. За граѓаните со стари патни исправи се применуваат условите за олеснет визен режим, односно треба да приложат важечка шенген-виза. Сепак, освен што визната либерализација ги отвори вратите за слободни патувања, некои во тоа видоа можност за злоупотреба. Па, така земјава, како и Србија во изминатата година, на неколкупати беше прекорувана поради зголемениот број ...
сите 15 | | | веќе видена

Полицијата во Ланкашир е потполно збунета од серија кражби, во кои крадците наместо да си го соберат пленот и да бегаат, остануваат уште барем половина час на уживање во џакузи-кадите на сопствениците. Досега, пет луксузни домови со џакузи биле обиени, а во секој од нив се оставени јасни траги дека крадците по кражбата решиле и малку да се опуштат. Во домот на една двојка, провалниците дури оставиле и мокра долна облека на кадата. - Спиевме на катот додека непознати луѓе влегле во нашата куќа и го украле плазма-телевизорот, конзолата за играње видеоигри, лаптоп, мобилните телефони и паричник. Бидејќи веројатно ја надгледувале куќата, со сигурност знаеле дека сме дома, но, сепак, останале да се искапат - изјавиле Ешли и Чери Дикин. Од нивната куќа била украдена електронска опрема вредна неколку илјади фунти. - Ова е многу смел потег на крадците, кои очигледно не стравуваат од фактот што можат да бидат фатени на дело. Апелираме до јавноста сериозно да ја сфатат оваа сериска кражба, иако на прв ...
сите 2 | | | веќе видена

Целовечерно стендап-шоу, прво шоу од ваков тип на Балканот, ќе се случува вечерва во 22 часот во ноќниот клуб „Хард рок“, во организација на „А1 ексклузив“. - Ни претставува чест да бидеме организатори на еден ваков настан во кој се појавуваат познати имиња од целиот Балкан на една сцена пред македонската публика - вели организаторот на настанот, Жарко Димитриоски, уредник на забавната програма на А1 телевизија. Специјални гости на настанот се Игор Џамбазов и Тони Михајловски, честа на македонската стендап-комедија ќе ја брани Сашко Коцев со целовечерен настап, а за смеа до солзи ќе придонесат и индивидуалните перформанси на балканските претставници: Пеѓа Бајовиќ од Црна Гора, Перица Јерковиќ од БиХ, Срѓан Јовановиќ од Србија, Тин Водопивец од Словенија и Домагој Пинтариќ од Хрватска. Билетите по цена од 250 денари се уште може да се најдат на касата на „Хард-рок“, а според организаторите заинтересираноста е голема, што е доволна причина овој настан да прерасне во традиција.
| | веќе видена

Српскиот претседател Борис Тадиќ повторно е избран за претседател на Демократската партија на Србија на изборното собрание, кое се одржа завчера во „Сава центар“, јави „Блиц“. - Горд сум на тоа што го продолжувам делото на Љуба Давидовиќ, Милан Грола, Драгољуб Миќуновиќ и на Зоран Ѓинѓиќ. Никогаш нема да престанеме да го цениме делото на Ѓинѓиќ, ќе продолжиме да градиме модерна, европска Србија - изјави Тадиќ. Тој нагласи дека Србија во 2016 година може да стане членка на Европската унија доколку, како што вели, го исполни планот за развој во наредните десет години. - Доколку ја пропуштиме таа можност, земјата ќе стане кандидат на ЕУ за дваесет години - истакна Тадиќ. Во трката за потпретседателското место на партијата, меѓу шестемина кандидати Драган Џилас, Вук Јеремиќ, Бојан Пајтиќ, Душан Петровиќ, Јелена Триван и Драган Шутановац, од кои се избираа пет, довербата не ја доби единствено министерот за надворешни работи, Вук Јеремиќ.
сите 11 | | | веќе видена

next