Аргентинската ѕвезда се закани дека ќе се повлече од активното играње фудбал, доколку Манчестер сити не му дозволи трансфер во јануари. Аргентинскиот ас Карлос Тевез се закани дека ќе се откаже од играњето фудбал доколку Манчестер сити не му дозволи трансфер во следниот месец. Напаѓачот на „граѓаните“ сериозно притиска кон излезната врата од клубот, велејќи дека ниту една сума пари во светот не може да го натера да остане. Британските медиуми откриваат дека Тевез е убедуван летово со дополнителен бонус од 1,5 милион фунти, само за да остане во клубот. Тој во август го одби предлогот, велејќи дека не се работи за пари, туку за неговиот личен живот. Аргентинецот неколкупати потенцираше дека му недостасуваат двете ќеркички, кои живеат во Аргентина. „Односите со одредени раководни структури и поединци во клубот се непоправливо нарушени. Во такви услови не сакам повеќе да останам во Манчестер. Моја желба е да се вратам во Аргентина, бидејќи носталгијата по татковината и двете ќерки станува ...
сите 25 | | | веќе видена

Голманот на Реал Мадрид ќе се глуми себеси во шпанско-аргентинскиот филм „Офсајд“. Голманот на Реал Мадрид и на фудбалската селекција на Шпанија, Икер Касилјас ќе глуми во филмот „Офсајд“. Членот на светскиот и европски шампион, 29-годишниот чувар на мрежата ќе се глуми себеси во аргентинско-шпанска комедија. Главната улога (Хави) ја толкува познатиот 43-годишен шпански актер Фернандо Техеро. Тој е второстепен фудбалски менаџер и по секоја цена сака да стане агент на славниот голман на Реал. Хави, со ангажманот на Касилјас, сака да ги импресионира своите пријатели. Во филмот се појавува и поранешниот напаѓач на Вилјареал, а сегашен член на Бока јуниорс, 37-годишниот Мартин Палермо. Една улога, на претседател на клуб, му е доделена на првиот човек на Валенсија, Мануел Љоренте. Режисер е Давид Маркез, а актерската екипа е составена од познати лица на шпанската и на аргентинската кинематографија. Филмот, во кој се појавуваат Диего Перети, Хуга Силве, Патриција Монтеро, Лауре Памплоне и Пепе Санча, ...
сите 5 | | | веќе видена

Прилепската манекенка Ана Тодороска, како единствен претставник од Македонија од 18 овој месец ќе учествува на изборот „Мис глоуб интернешенал“ во Истанбул, Турција, на кој ќе се натпреваруваат девојки од 80 земји, од Европа, САД и Австралија. Финалето е на 24 декември, а интернационалната облека во која ќе се појави Ана е стилизирана македонска носија, дело на Јасмина Дракул. - Иако конкуренцијата е силна, сепак очекувам успех - вели Ана, која на изборот ќе ги носи моделите на дизајнерката Елена Лука. Тодоровска која има 22 години и е четврта година на Филолошкиот факултет, три години работи како манекенка, дел од модната агенција „Њу лук“. Во изминатите години победила на „Фешн ТВ“, „Мис бикини“, „Мис Морел“, а се најде и во потесниот избор на осум девојки во трка за титулата „Мис Крема“ чие финале е наскоро. - Манекенството ме прави среќна и ме исполнува. Убаво се чувствувам кога сум на писта - вели Ана, која досега учествувала на многу модни ревии во Македонија, Србија и во Бугарија.
| | веќе видена

Здружението на стечајни работници и технолошки вишок УНИТ од Куманово, за денеска најави протести пред Сојузот на синдикатите и пред Владата на Република Македонија. Од Здружението очекуваат масовен одѕив од стечајците, кои ќе го изразат својот револт поради нерешениот статус за социјално згрижување. - Сојузот на синдикатите не се огласува на нашите барања, иако сме членови и од нашите плати сме одвојувале средства за партиципација. Тој е должен да се бори за нашите права. Не сме задоволни од ваквиот однос и утре повторно ќе излеземе и ќе го изразиме нашето незадоволство - изјави претседателката на УНИТ, Лилјана Георгиевска, додавајќи дека ќе ги искористат сите демократски средства кои им стојат на располагање за да извршат притисок врз надлежните институции за решавање на нивното прашање. Стечајците бараат згрижување до пензионирање или до следното вработување за жени над 50-годишна возраст со 15 години работен стаж и за мажи над 53 години.
сите 4 | | | веќе видена

Атрактивната хрватска водителка Николина Пишек (34) скоро еден месец е во врска со српскиот бизнисмен Матија Ќорковиќ (32) и за хрватските медиуми потврдила дека е среќна со својот нов избраник, но и дека стравува за нивната врска поради притисокот од јавноста. Водителката која пред неколку месеци ја раскина четиригодишната врска со нуркачот Кристијан Цуравиќ со кого беше свршена, неодамна изјави: - Прераното вмешување на јавноста досега уништило голем број врски кои би можеле да имаат иднина. Новото момче на Пишек негува имиџ на деловен човек, и е првиот маж со кој Николина е видена заедно во јавност по разделбата со Кристијан. Двојката се запознала пред една година во Белград, останале во контакт, а нивното пријателство прераснало во љубов. Тие постојано се на релација Белград - Загреб - Берлин, каде што Ќорковиќ работи како сопственик-партнер на познат синџир на ресторани и води сервис за изнајмување лимузини.
| | веќе видена

Нема регистрирано лабораториски докажан случај на свински грип во Македонија. Тоа се првите информации кои доаѓаат од македонската Комисијата за пандемски грип, која заседаваше вчера, по информациите дека од овој вирус во Велика Британија починале десет луѓе. Комисијата за пандемски грип продолжува да ја смирува топката. Во Македонија лани починаа 25 пациенти заболени од свински грип. Последните информации, по предизвиканата светска пандемија беа дека вирусот е намерно произведен со цел на негова сметка да се заработат пари.
сите 26 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија со 56 гласа „за“ и 4 гласа „против“ го донесе Законот за извршување на Буџетот на Република Македонија за 2011 година. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески рече дека макроекономското сценарио врз основа на кое се направени проекциите на буџетот се очекуваното стабилизирање на екстерната побарувачка и заздравување на домашната побарувачка преку балансиран, умерен раст на инвестициите и побарувачката. Растот на економијата за 2011 година, како што рече, е проектиран на 3,5 проценти. Ставрески изјави дека тоа го темели на очекуваното заздравување на европската економија и проекцијата за наредната година за нејзин раст од 1,8 отсто, како и тоа дека се забележуваат позитивни движења и во економиите на земјите од ЈИЕ. Врз основа на ова се очекува, како што рече, позитивни движења да оствари и македонскиот извоз. - Главен двигател на растот се очекува да биде индустриското производство, кое се очекува да има раст од 5,2 отсто. Придонес ќе даде и буџетот ...
сите 21 | | | веќе видена

Иако за директорот на Гинеколошката клиника, две или три бебиња во еден инкубатор е нормално, матичните гинеколози остро реагираат. Прашање на живот или смрт беше борбата на моето бебе да преживее откако на скопската Гинеколошка клиника пред неколку месеци фати бактерија, поради сместувањето во инкубатор со друго бебе, раскажува 34-годишната скопјанка Ивана С., која заедно со нејзиното предвреме родено бебе ги поминала најтешките моменти на Клиниката за гинекологија. По јавното признавање на менаџментот на болницата дека немаат доволно инкубатори да ги сместат сите недоносени бебиња, разочараната мајка се јави во нашата редакција и објасни дека моменталната ситуација на интензивна нега е опасна за животот на бебињата. - Тешко на родилките и на нивните бебиња кои се чуваат во такви лоши услови, какви што се на Гинеколошката клиника. Помислува ли некој на тие бебиња кои се предвреме родени и чие здравје е толку кревко што можат веднаш да добијат некакви инфекции или бактерии? Директорот на Клиниката ...
сите 2 | | | веќе видена

Пратениците денеска ќе одлучуваат за иницијативата на опозицијата на чело со СДСМ, парламентот да се распушти - познавачите велат дека нема ништо од предвремени избори до крајот на следната година. Собранието денеска треба да одлучи дали ќе го прифати барањето за распуштање на парламентот, кое го поднесоа СДСМ, НСДП, Либерална партија и Нова алтернатива, а доби начелна поддршка и од другите парламентарни опозициски партии, меѓу кои ЛДП, ДПА и Нова демократија, како и од вонпарламентарната десница, каде што припаѓаат Обединети за Македонија и ВМРО-НП. Здружените сили на овие партии, кои бројат 36 пратеници, евентуално можат да сметаат и на два дополнителни гласа од независните пратеници Бесим Догани и Даут Реџепи-Лека. Сепак, за да се распушти овој парламентарен состав, како вовед во предвремени парламентарни избори, треба да гласа мнозинството до вкупниот број од 120 пратеници - најмалку 61 пратеник. Тоа значи дека судбината на ова барање на опозицијата е во рацете на владејачката коалиција „За ...
сите 16 | | | веќе видена

Дочекавме Лондонската филхармонија да ни ја свири „Се посврши сербес Донка“, нели неверојатно, но вистинито - изјави македонскиот пијанист Симон Трпчески по концертот во Скопје со кој одбележа два јубилеи. Бурни и долги аплаузи ги испратија од сцената на Метрополис арена во петокот вечерта нашиот светски признат пијанист Симон Трпчевски, светскиот диригент Владимир Јуровски и оркестарот со светско реноме Лондонскиот филхармониски оркестар. Сепак, и овој настан не помина без скандал, зашто премиерот Никола Груевски задоцни половина час и стаса одвај пред настапот на нашиот пијано-виртуоз. Двочасовното уживање во звуците на Симфонија број 5 од Феликс Менделсон, Концертот за пијано и оркестар број 3 од Сергеј Прокофјев и Симфонија број 3 од Јоханес Брамс, беше зачинето со изведбата на народната „Се посврши сербес Донка“ во оркестарски аранжман на Панде Шахов, откако Трпчески беше повикан на бис. - Дочекавме Лондонската филхармонија да ни ја свири „Се посврши сербес Донка“, нели неверојатно, но ...
сите 9 | | | веќе видена

Сите на факултет за да нема невработени - тоа ја објаснува фантастичната бројка од 98,9 отсто матуранти кои станаа бруцоши, тврди СДСМ. Тотален хаос во образованието, скандалозни учебници, пропаднати проекти, тепање на студентите, партизација, упад во автономијата на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Ова се оцените со кои СДСМ им го честита на студентите 11 декември, Денот на македонските студенти, порачувајќи им дека вистинската грижа за квалитетот на високото образование и условите за студирање ќе ги почувствуваат дури по промената на оваа власт. Наспроти ова, претставниците на владејачката партија се испофалија. Сашо Стефановски, претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека неговата партија покажала дека инвестициите во образованието се инвестиции во нашата иднина. Според него, дека работите се менуваат во сферата на високото образование, говори и податокот дека оваа година бројот на матуранти кои станаа бруцоши достигна фантастични 98,9 отсто. За споредба, во 2006 година ...
сите 14 | | | веќе видена

Во Дебар Маало ќе владее сообраќаен хаос се додека Центар не направи проект, а МВР не го одобри. Колони од автомобили, непрописно паркирани на сите страни, нервозни возачи и пешаци кои се движат по коловоз, наместо по тротоар, е секојдневната глетка во Дебар Маало. Терасите на кафулињата на Ленинова, кои се протегаат долж тротоарите, прават дополнителен метеж на една од најпосетуваните улици во Дебар Маало. Ниту зонското паркирање, кое го воведе Градот на неколку фреквентни улици, како што се Орце Николов, Ѓуро Ѓаковиќ и Ленинова, не го реши проблемот со паркирањето во овој дел од градот. Дали ќе се реши сообраќајниот хаос во Дебар Маало и дали ќе се воведе еднонасочен сообраќај или, пак, ќе има некое друго решение, треба да пресуди Министерството за внатрешни работи, кое најпрво треба да добие проект од општина Центар за решавање на сообраќајниот хаос. - Нервозен одам на работа, затоа што ова овде е вистински хаос. Навистина не знам каде да се паркирам. Уште од 9 часот наутро кафулињата се ...
| | веќе видена

За прв пат во историјата на Формула 1 можно е два тима со слично име и изглед на болидите да се најдат на патеките следната сезона. На повидок е тешка судска битка за правата за користење на името на брендот Лотус во Формула 1 откако два тима најавија употреба на името на славната марка следната сезона. Формула 1 тимот на Рено од следната сезона најави дека ќе се натпреварува под името Лотус Рено ГП, по склученото партнерство со малезиската компанија Лотус Груп, која произведува спортски автомобили и е во сопственост на автопроизводителот Протон. - Се трудам да бидам позитивна личност. Мислам дека иако целава работа е збркана, сепак лесно може да се дојде до решение. Природниот тек на настаните би бил оној кој го има брендот на Лотус да се натпреварува под тоа име во Ф1, а тој кој го нема, и всушност побарал лиценца за да го користи, да се натпреварува под друго име. Не сум тој кој одлучува, но мислам дека шансите да има четири болиди со исто име и бои в година се навистина мали. Ние имаме договор со ...
сите 2 | | | веќе видена

ФИФА размислува да го помести почетокот на фудбалското Светско првенство во 2014 година за да им овозможи на фудбалерите да се вратат во полна форма по долгите и напорни сезони. Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ќе ја разгледа можноста Светското фудбалско првенство во Бразил 2014 година да почне дваесетина денови подоцна од вообичаеното. Наместо во првата декада од јуни, мундијалот би стартувал од јули, со цел најдобрите фудбалери да имаат време да закрепнат од напорната сезона и на СП да играат во најдобра форма. На овогодишното СП во Јужна Африка љубителите на фудбалот не беа во можност да уживаат во фудбалот бидејќи Вејн Руни, Кристијано Роналдо, Лионел Меси и Дидие Дрогба не беа во најдобра форма. Ваквите проблеми се јавуваат скоро на секој мундијал, а најексплицитно беше во 2002 година во Јапонија и во Јужна Кореја, каде што турнирот поради сезоната на монсуните почна на крајот од мај. Бранителот на трофејот Франција и победникот во јужноамериканските квалификации Аргентина испаднаа во ...
сите 2 | | | веќе видена

Градот ќе обезбеди превоз за лицата со хендикеп, болните и за старите. Бесплатен градски превоз ќе добијат лицата со хендикеп, болните и старите ако Градот го прифати предлогот што ќе биде на дневен ред следната недела. Предложениот превоз е поделен во неколку категории. Се нудат бесплатна годишна легитимација, легитимација со придружба, билети со ограничен број на возења и годишна легитимација со партиципација. Билетите со ограничен број на возења се резервирани за лицата згрижени во Одделот за стари лица „Мајка Тереза“ при ЈУ Геронтолошкиот центар „13 Ноември“. Тие ќе добијат 150 билети со по 10 возења. Легитимација со партиципација ќе користат лица со загубена работна способност, инвалидски пензионери и воени инвалиди. За да го остварат ова право во 2011 година заинтересираните треба да поднесат барање до здружението на граѓани во кое членуваат, најдоцна до 10 јануари. Конечниот список здружението ќе го достави до ЈСП и до Град Скопје. Ќе се формира Комисија за стекнување право на ...
| | веќе видена

Публика од сите возрасти се обидуваше да стигне до преведеното дело на Решат Нури Ѓунтекин, а турканицата што настана за да се стигне до него, оневозможи промоцијата да биде одржана по замислениот редослед. Актерите Бранко Ѓорчев, Дејан Лилиќ, Марија Кондовска, Трајанка Илиева-Таци, Драган Спасов-Дац, кои ги позајмуваат своите гласови на некои од главните ликови во серијата „Кога лисјата паѓаат“, завчера во „Рамстор“ ја потпишуваа истоимената книга напишана во 1939 година од познатиот турски автор Решат Нури Ѓунтеќин. Многубројните обожаватели кои дојдоа во трговскиот центар еден час пред почетокот на промоцијата, можеа да го купат делото кое го издаде „Плус продукција“ по промотивна цена од 150 денари. Публика од сите возрасти се обидуваше да стигне до популарната книга, а турканицата што настана за да се стигне до неа оневозможи промоцијата да биде одржана по замислениот редослед. Секој од посетителите доби и календар со ликовите од серијата. Преведеното дело на Решат Нури Ѓунтекин ќе може да ...
сите 4 | | | веќе видена

Со добивање на лиценцата за работа за организирање игри на среќа, беше пуштен во употреба казинскиот комплекс од најновата странска инвестиција во Гевгелија хотел-казиното „Принцес“. Честитки за новиот старт и успешна работа искажа сопственикот на комплексот казино-хотел „Принцес“, Суди Оскан. Во казиното има 190 вработени, додека 280 лица се ангажирани во хотелските дејности. Казиното во моментот е најголемиот објект за игри на среќа во Македонија со огромна сала во која се сместени 631 апарати за игри на среќа и уште 39 рулет-маси. Тој е вреден 86 милиони евра, припаѓа на познатиот светски бренд од синџирот „Шератон“. Наменет е за елитниот туризам, а лоциран е во непосредна близина на граничниот премин Богородица на македонско-грчката граница, па со тоа и најголемиот број на посетители се од Грција. Над 4.100 грчки граѓани ја преминаа границата, а најголемиот дел од нив присуствуваа на свеченоста и забавата во хотел-казиното „Принцес“. Од ГП Богородица велат дека стопроцентно е зголемен приливот ...
сите 3 | | | веќе видена

Насер Селмани, новинар од весникот „Вест“, е новиот претседател на Здружението на новинари на Македонија. Тој во вториот круг го победи кандидатот Назим Рашити од дописништвото на Би-би-си. Селмани освои 95, а Рашити 37 гласа. - Ова е огромна одговорност за мене, да ве обединам сите и да одиме напред. Ветувам дека нема да ве разочарам - рече Селмани веднаш по изборот. Во првиот круг, освен овие двајца, беа кандидирани и Жарко Јорданоски, Мира Костиќ, Менде Младеновски и Алјоша Симјановски. На гласањето не учествуваа новинари од сите медиуми. Собранието го напуштија мнозинство од новинарите на А1, револтирани што колегите од другите медиуми не им дале поддршка за случувањата на Перо Наков од 25 ноември. Новинарите од Сител и „Вечер“ го бојкотираа гласањето бидејќи ЗНМ не реагирало пред неколку дена кога бил нападнат фоторепортер на „Вечер“. На Собранието претходно биле потврдени 458 редовни членови, што е околу 20 отсто од вкупниот број новинари во земјава. На Изборното собрание на ЗНМ се ...
сите 28 | | | веќе видена

Нова демократија нема да ги повикува Албанците да го бојкотираат пописот закажан за април, туку ќе организира попишување на Албанците, државјани на Македонија, во сите земји во Европа и во САД, соопшти Имер Селмани, лидерот на партијата. Нова демократија бараше пописот на населението да биде во јули кога иселениците доаѓаат на годишен одмор. - Оваа активност ќе ја спроведеме во тесна соработка со многу невладини организации и здруженија, дејци и активисти на албанската кауза, во периодот кога во Македонија ќе се одржи пописот. На овој начин, на државните авторитети ќе им докажеме уште еднаш дека сме многу повеќе од тоа што тие имаат тенденција да не претстават - рече Селмани. Според него, одлуката на власта исклучува од попишување над 250.000 Албанци, кои привремено работат во странство. - Ние продолжуваме да се спротивставиме на владината тенденција, преку наредниот исклучувачки попис за Албанците да ја искриви етничката карта во Македонија, а со тоа и да го минира целосно спроведувањето на ...
сите 10 | | | веќе видена

Сите сомнежи во врска со тоа колку принцот Вилијам е одлучен да работи по свое и колку е среќен поради венчавката со неговата долгогодишна девојка Кејт Мидлтон исчезнаа по официјалното објавување во јавност на нивните фотографии од свршувачката. За разлика од оние на другите членови на семејството, кои се прават со доза на резервираност, фотографиите на младата брачна двојка покажуваат како Вилијам заштитнички ја гушка Кејт и дека нема ништо против целиот свет да го види тоа. За осум години забавување двојката имала договор нежноста да не ја покажува во јавноста, поради тоа што секој нивен потег ќе предизвикува шпекулации. Меѓутоа сега, еден месец по свршувачката, ги гледаме онакви какви што сакаат да бидат видени, како млада двојка полна со среќа и љубов, интимни и опуштени за разлика од претходните генерации. Фотограф на овие официјални фотографии е Марио Тестино, кој изјавил дека е воодушевен што имал можност да учествува во толку значаен историски момент за британското кралско семејство.
сите 2 | | | веќе видена

next