Се додека некој од македонските медиуми не ни понуди добра сума, нема јавно да ја откриваме нашата приказна, вели Костова, која неколку години живее со својата пријателка. Менаџерките на скопски ноќен клуб, Миа Костова и Маја Ангеловска, за кои се шпекулира дека се во интимна врска, вчера осамнаа на насловната страница на најновиот број на „Плејбој“, што предизвика бројни коментари кај македонската публика. Неофицијално дознаваме дека Костова за своето разголување добила 3.000 евра. Таа не сакаше да коментира за сумата, но рече дека хонорарот не е за потценување. Костова за „Плејбој“ направи провокативна фотосесија со кабаре мотиви, заедно со пријателката со која заедно живее. - Јас и Маја функционираме одлично и се надополнуваме една со друга. Многу се коментираше за нашиот однос, но се додека некој од македонските медиуми не ни понуди добра сума, нема јавно да ја откриваме нашата приказна - вели Костова. Таа е прва Македонка, која ги скрши табуата и предрасудите кај нас. - Потекнувам од ...
сите 9 | | | веќе видена

Под мотото „Дејствувај свесно“, во организација на Студентскиот парламент на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во соработка со Сојузот на студентите по медицина на Македонија, вчера пред Правниот факултет се одржа кампања за информирање на студентите за заштита и превенција од ХИВ/сида. Додека од парламентот делеа кондоми и други материјали со информации за заштита на оваа болест на кампусот на универзитетот, други студенти незадоволни од владеењето на премиерот Груевски делеа флаери на кои од едната страна пишуваше Стоп за сидата, а од втората Стоп за ширењето на Груевски и фамилијата.
сите 36 | | | веќе видена

Голгетерот на Челзи, Дидие Дрогба, признава дека серијата лоши резултати претставува најголемата и најдолгата криза за лондонскиот премиерлигаш од неговото доаѓање во клубот пред шест години. Избраниците на италијанскиот стратег Карло Анчелоти имаат освоено само четири поени во последните пет меча во англиската Премиер-лига во месец ноември. На сините им е потребна итна промена на среќата, бидејќи резултатите од претстојните тешки дуели против Евертон, Тотенхем, Манчестер јунајтед и Арсенал можат значајно да влијаат на тоа дали ќе ја одбранат шампионската титула. - Ова е наша најслаба серија што ја паметам. Нема добри периоди за криза, но ние се наоѓаме во тешка ситуација, сигурно најтешка откако сум тука. Кризата е и на лично ниво, бидејќи порано ми се случувало да не создавам шанси, а да постигнувам голови. Сега работите се обратни, но јас никако не можам да ја затресам противничката мрежа - вели Дрогба, кој нема постигнато гол веќе два месеца. Кризата на Челзи е предизвикана од повредите на ...
| | веќе видена

Капитенот на Македонија не може да постигне гол во новата сезона, а за неефикасноста плаќа во натура. Првиот хет-трик во дресот на Интер против Парма (5-2), Дејан Станковиќ го прославил на гости кај Горан Пандев. Македонскиот репрезентативец на ова средба не успеа да постигне гол и морал да го чести стрелецот на трите гола со пршута и пиво. - Ако некогаш сум заслужил да мезам пршута, тоа беше по постигнатиот хет-трик. Славевме кај мојот брат Горан, а пршутата ја залеавме со неколку пива. Секој ден не се постигнуваат три гола - изјави Станковиќ за српските медиум. Тој очекува трката за скудетото да се води меѓу миланските гиганти, не го отпишува Јувентус, а смета дека Лацио нема сили и квалитет да остане во трка за титулата во Серија А. Сепак, за српскиот интернационалец најважно е Светското клупско првенство во Обединети Арапски Емирати. Натпреварувањето е од 8 до 18 декември, а Интер се вклучува директно во полуфиналето, кое е на програмата на 15 декември. - По овој триумф потребно е да влеземе ...
сите 4 | | | веќе видена

Ветеранот на Бостон селтикс, Шекил О’Нил пропушти тренинг, бидејќи заборавил во колку часот почнува. Корпулентниот центар ќе помине без казна, иако тренерот Док Риверс сакал да го исплеска по задникот. - Мислев да го удрам неколкупати по задникот, но сфатив дека мојата болка ќе биде поголема. Шек е примерен и нема историја на недисциплина и прекршоци. Се случуваат вакви ненамерни гафови. На тренингот имавме единаесетмина, а тоа не беше добро. Играчот заборави да дојде и ни должи еден тренинг - изјави Риверс.
| | веќе видена

Надзорната стручна комисија завчера испратила извештај до Управата за заштита на културното наследство, во кој се наведени аномалиите направени на објектот, кој е културно наследство на Македонија и датира од 15 век. Носителот на конзерваторското одобрение, односно Националниот конзерваторски центар и оној што ја ангажирал фирмата која ја реализирала несоодветната конзервација и реставрација, ќе ги сноси последиците за аномалиите направени во процесот на конзервација и реставрација на Мустафапашината џамија, објасни директорот на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман. - Но, ако грешките навреме се коригираат, ќе се отфрли и одговорноста - рече тој. Надзорната стручна комисија завчера испратила извештај до Управата во кој се наведени аномалиите направени на објектот, кој е културно наследство на Македонија и датира од 15 век. Кузман нагласи дека нивните инспектори ќе постапат соодветно по ова прашање. Што точно ќе преземат, не даде одговор. Зоран Павлов од Управата ...
| | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во Брисел го нападнал евроамбасадорот Фуере дека премногу се мешал во сите настани во земјава и си давал за право да ги критикува сите. „Евроамбасадорот Ерван Фуере не се однесува како другите дипломати во земјата. Тој е поприсутен во јавност отколку политичарите и си зема за право да ги критикува сите, а не сака никој него да го критикува. Тој бил кај премиерот Груевски да се жали од мене, затоа што една своја колумна ја посветив на него и на неговата работа во Македонија“. Со вакви зборови пратеникот Влатко Ѓорчев завчера на мешовитиот комитет на ЕУ – Македонија во Брисел, наместо да даде отчет за упадот на полицијата во телевизија А1, ја дефокусирал темата и ги шокирал присутните европратеници со непримерни и скандалозни напади врз евроамбасадорот во земјава Ерван Фуере. На состанокот присуствувал и еврокомесарот за проширување Штефан Филе како и Фуере, кој во дипломатски манир се воздржал од одговор на нападите од пратеникот Ѓорчев. Фуере уште во петокот, ...
сите 9 | | | веќе видена

Пејачката Дани Димитровска, нејзините колеги „Беи д фиш“, „Стринг форсис“, како и скопските диџеи Славе и Гејмовер ќе настапат вечерва во Колосеум по повод светскиот ден за борба против сидата. Под мотото „Лигхт фор тхе ригхтс“ (Светлина за правата) вечерва во клубот Колосеум во рамките на Таксират 12, ќе се одржи „Позитивен концерт“ за одбележување на 1 декември, светскиот ден за борба против сидата. На концертот ќе настапат ексклузивката на „МНА продукција“, Дани Димитровска, која е член на светската мрежа „Лајв еид“ за превенција и заштита од сексуално преносливи болести и сида, и нејзините колеги „Беи д фиш“, „Стринг форсис“, како и скопските диџеи Славе и Гејмовер. Почетокот на концертот е во 20.30 часот, а влезниците се по симболична цена од 30 денари. Скопје се приклучи кон годинешната кампања „Лигхт фор тхе ригхтс“, која стартуваше во Виена каде што се одржа светската конференција за борба против сидата. - Таму пејачката Ени Ленокс одржа концерт под ова мото на кој за неколку моменти ...
сите 9 | | | веќе видена

Нестручност во изградбата или слабите материјали се посочени како виновни во првичните процени за паѓањето на покривот на тетовската Клиничка болница, кој завчера во гроб ја однесе 23-годишната Дафина Раци од Приштина, неофицијално дознава „Шпиц“. Иако министерот за здравство Бујар Османи најавува комплетна истрага, која ќе утврди дали невремето или човечкиот фактор се главни причини за смртта на 23-годишната девојка и повредите на двајца мажи, сепак вели дека не чувствува никаква морална одговорност или потреба да си даде оставка бидејќи не бил министер во времето кога е правен покривот. - Ова што се случи е голема трагедија. Ќе ги преземеме сите потребни мерки за расчистување на случајот. Истрага е почната веднаш, формирана е вонредна комисија која ќе го истражува случајот. По сето ова што се случи одлучивме да се направат контроли на покривите на сите јавни здравствени установи. Сакам да упатам апел до политичките партии да не ја злоупотребуваат оваа трагедија, бидејќи истрагата може да тропне и на ...
сите 19 | | | веќе видена

Веб-сајтот „Викиликс“ има документи кои ќе откријат зошто Ратко Младиќ не е уапсен, пишува британскиот весник „Гардијан“, кој не наведува детали од дипломатските податоци за Босна и Херцеговина во кои се расправа за генералот одговорен за геноцид во Сребреница кој е во бегство. Весникот тврди дека имал увид во дипломатските податоци кои објаснуваат зошто Младиќ и натаму е слободен човек, но посочените документи се уште не се најдени на веб-сајтот. Оваа информација предизвика големо внимание во Србија. Српскиот весник „Блиц“ пишува дека политичарите во Србија имаат причина за страв поради тоа што наскоро ќе се појават 994 доверливи документи од амбасадата на САД во Белград. Според германскиот магазин „Шпигел“, во дел од документите се наведува дека при ланската посета на српскиот претседател Борис Тадиќ на Германија, Кристоф Хојсген, советник на канцеларката Ангела Меркел, наводно му кажал на Филип Марфи, амбасадор на САД во Берлин, дека Тадиќ, иако секогаш истакнува дека се однесува „цврсто“ кон ...
сите 5 | | | веќе видена

Како што јави Дојче веле на македонски, германската канцеларка Ангела Меркел била расположена да влијае врз македонскиот премиер Никола Груевски за името, доколку тоа би било од помош, оценил нејзиниот советник за национална безбедност, Кристоф Хојзген, во разговорот со американскиот заменик државен секретар Филип Гордон во ноември минатата година. Документ објавен на Викиликс покажува дека германската канцеларка Ангела Меркел била согласна да влијае врз македонскиот премиер Никола Груевски за решавање на спорот со Грција. Како што јави Дојче веле на македонски, германската канцеларка Ангела Меркел била расположена да влијае врз македонскиот премиер Никола Груевски за името, доколку тоа би било од помош, оценил нејзиниот советник за национална безбедност, Кристоф Хојзген, во разговорот со американскиот заменик државен секретар Филип Гордон во ноември минатата година. Во документ на американската амбасада во Берлин, кој го објавува Викиликс, се наведуваат детали од разговорите кои се воделе во ноември ...
сите 53 | | | веќе видена

Телевизијата очекува Советот за радиодифузија да ја потврди анализата, според која владата трошела јавни пари за партиски реклами. Владата исплатила 1,2 милион евра од буџетот за партиски реклами во рамки на платената политичка програма на телевизија А1, во периодот од 2006 година до денеска, покажала анализата на истражувачката маркетинг-агенција „АГБ Ниелсен“, спроведена по барање на телевизијата. Според податоците со кои располага првата приватна телевизија, ВМРО-ДПМНЕ, по основ на рекламирање, требало да и плати 2 милиони евра, во кои е вкалкулиран и попуст од 60 отсто. Но, владејачката партија исплатила само 225.000 евра. ВМРО-ДПМНЕ останала должна 1.775.000 евра. Владата, пак, за истата намена, во истиот период, требало да и исплати на телевизијата 4,5 милиони евра, со одобрен попуст од 50 отсто. Владата ја исплатила целосната сума, но реално се платени само 3,3 милиони евра - со остатокот од 1,2 милион евра, владата покрила дел од долгот на владејачката партија, тврди маркетинг-службата на оваа ...
сите 2 | | | веќе видена

Наместо до 21 часот, парното во домовите да грее до 22.30 часот. Оваа иницијатива на Либерално-демократската партија беше ставена како прва точка на дневниот ред на вчерашната седница на градскиот Совет. Александар Наумовски од СДСМ истакна дека иако иницијативата е добра за граѓаните, Градот има надлежност само за мрежата, а за цената, времето и за ложењето одлучува регулаторот. - Само доколку регулаторот смета дека треба да се зголеми времето на испорака на топлинска енергија, тој ќе и наложи на Топлификација од кога и до кога да испорачува, а не Градот. А веќе имам информација дека ако постои таква промена, ќе има поскапување на парното за 5 до 6 проценти и ако се почне испорака и во ноќен режим, тоа грубо би значело 15 до 20 отсто повисоки цени за граѓаните - додаде Наумовски. Во образложението на иницијативата стои дека 25 години Топлификација не направила корекција на термините кога се вклучува и кога се исклучува парното греење во домовите на граѓаните и во работните простории, додека ...
сите 4 | | | веќе видена

Најбогатиот Индиец, неодамна во Бомбај приреди раскошно вселување во својата нова куќа, која има 27 ката, и за која се верува дека е најскапиот дом во светот. Мукеш Арамби одвои околу милијарда фунти од своето богатство проценето на 17 милијарди, за да ја изгради новата куќа, која потоа ја нарече Антилија, по еден митски остров во Атлантски Океан. Антилија е градена според индискиот принцип „Васту“, кој е пандан на кинескиот фенг шуи, поради што во приземјето на куќата се наоѓа храм, а на последниот кат има библиотека. Меѓу останатото, во скапоцената градба има и кино, хелиодром и неколку базени. На приемот присуствуваа околу 80 гости од високото друштво на Индија, од кои еден прокоментира дека оваа градба висока 174 метри е Таџ Махал на 21 век и дека дури ни Версај не може да се споредува со неа. Амбани со семејството, во минатиот месец се всели во куќата, а ако може да им се верува на локалните медиуми, првата сметка за струја изнесувала неверојатни 98.000 фунти, додека за одржувањето на ...
сите 4 | | | веќе видена

Пет часа траела заложничката драма во гимназија во американскиот град Висконсин. 15-годишен ученик вооружен со два пиштоли влегол во својот клас и заканувајќи им се дека ќе ги убие, држел како заложници 23 соученици и учителот. Се застрелал откако полицијата влегла во училницата. Итно бил пренесен во болница, но неговата состојба засега не е позната. Полицијата не го открива идентитетот на киднаперот. - Нема повредени во инцидентот. За цело време комунициравме со професорот во училницата - изјави Џеф Скорик, шеф на полицијата во Маринет. За време на заложничката драма полицијата испратила преговарачки тимови, но ученикот не поставил никакви барања од кои би се дознал мотивот. 20 минути пред крајот на заложничката драма ослободил петмина свои соученици. Еден од нив раскажал дека киднаперот бил депресивен, но не изгледал како да сака да повреди некого. Во училницата упаднал додека неговите соученици гледале филм по што извадил пиштол и почнал да пука во проекторот. - Можев да ви набројам 10 ...
сите 15 | | | веќе видена

Една од главните ѕвезди на Саемот за еротика во Загреб беше Србинката Анет Менделсон, која покрај со убавината и со сексапилот, големо внимание привлече и со способноста за свирење виолина. Хрватските медиуми имаат само пофални зборови за прекрасната 23-годишна стриптизета, која, според „24 часа“, ги запали мажите во публиката. Црнокосата секс бомба, инаку дипломирана виолинистка, ги изненади сите посетители со свирењето на виолината со која се снаоѓа подеднакво добро како и со вибраторите, а и двете нејзини алатки присутните ги снимија со камерите од мобилните телефони. Оваа стриптизета неодамна го сними и својот прв порнофилм за најпознатиот режисер на порнографски филмови Пјер Вудман. Пред да влезе во порнографската индустрија, Менделсон беше ѕвезда на еротската ноќна телевизиска програма, а се занимавала и со танц. Менделсон истакнува дека знае што сака, односно дека својата кариера ќе ја продолжи со славни режисери, па можеби наскоро ќе настапува и на Саемот за еротика во Будимпешта.
сите 2 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во изминатите два дена учествуваа на дводневниот Самит на ЕУ и Африка, кој се одржуваше во либискиот главен град Триполи. На маргините од Самитот, премиерот Груевски се сретна со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу. Премиерот Груевски имаше средба и со италијанскиот премиер Силвио Берлускони, на која се зборувало за трговската размена меѓу двете земји, за реформите во Македонија и за процесот на евроинтеграција. На Самитот, насловен „Инвестиции, економски развој и создавање работни места“, 80 претседатели на држави и влади дебатираа за мирот и безбедноста, климатските промени, развојот на приватниот сектор, енергијата, земјоделството и заштита на храната, како и за миграцијата.
сите 61 | | | веќе видена

Сопственикот на телевизијата, Велија Рамковски, бара Советот за радиодифузија да пресмета колку се рекламирала партијата на Груевски на А1 и колку платила. Истражувачката маркетинг-агенција „АГБ Ниелсен“ утврдила дека од 2006 година до денеска, телевизијата А1 емитувала реклами за ВМРО-ДПМНЕ, во рамките на платената политичка програма, во износ од 5 милиони евра. Врз основа на овој наод, А1 преку писмен допис вчера побара Советот за радиодифузија (СРД) да изврши споредба со сопствените податоци во врска со платеното политичко рекламирање на ВМРО-ДПМНЕ, во рамките на изборната и вонизборната програмата на оваа телевизија и да ја потврди идентичноста на податоците. СРД треба да одговори на ова барање, бидејќи во согласност со надлежностите, ова тело врши редовен мониторинг на програмите што ги емитуваат медиумите и операторите на јавните комуникациски мрежи од повеќе аспекти, меѓу кои и контрола на рекламирањето. За време на избори, пак, радиодифузерите се обврзани да вршат и мониторинг на ...
сите 16 | | | веќе видена

Дури три четвртини од социјално загрозените семејства на кои им следуваат по 600 денари месечно за сметките за струја, не можат да се снајдат низ бирократските лавиринти на администрацијата и да си ги земат овие и онака бедни средства. Само една четвртина од социјално загрозените семејства се огласиле за понудените државни пари за субвенции за електрична енергија. Постојана парична помош добиваат околу 58.000 социјално загрозени семејства, а понудените 600 денари по семејство ги побарале околу 12.000 регистрирани социјалци. Дали причината лежи во висината на поддршката или, пак, проблемот е во тоа што за да ги добијат парите социјално загрозените мора да ја имаат подмирено последната сметка за струја или за греење. Од друга страна, пак, изедначувањето на висината на помошта за сите семејства, без оглед на бројот на членовите во семејството, ја прави мерката нееднаква за сите приматели на социјална помош. Шестотини денари добива двочлено, а исто толку пари му следува и на петчлено семејство. Можеби ...
| | веќе видена

Биковите се зависни од секс, Терезиите од флерт, а Јарците се најверни. Како се однесуваат хороскопските знаци кога вршат неверство? Или подобро кажано, кои луѓе се склони кон неверство, а кои не. Кој знак е пострасен, а кој е склон кон авантури. !!!Овен!!! Тие пробуваат да се воздржат од неверство, но колку и да се трудат, на крајот сепак попуштаат под притисок. Тие вршат неверство во оној момент кога во врската ќе се вовлече монотонијата, но исто така лесно се откриваат. Овните се нескротливи, и како такви треба да ги прифатите. !!!Бик!!! Биковите кои сакаат секс, стануваат зависни од него. Или се страсни или се целосно незаинтересирани. Поголемиот број од нив вршат неверство кога целосно ќе созреат. Сепак, во споредба со другите, Биковите се најверни и со нив сте најсигурни. !!!Близнаци!!! Скоро никој не е способен да успешно да изврши неверство како Близнаците. Тие внимаваат на секој детаљ, на секој момент, за да не ги откријат. Лесно се впуштаат во неверство, а најчесто во тој нивни чин ги ...
| | веќе видена

next