За новогодишната ноќ, друштво на чаирскиот романтичар ќе му прават дуото Селимова-Желчевски и диџејката Вера Јанковиќ, а со попрок-ѕвездата во Куманово ќе пеат Зуица Лазова, Наум Петрески и Влатко Илиевски. Со богата музичко-забавна програма, претежно со домашни изведувачи, дел од македонските општини ќе го прослават дочекот на новогодишната ноќ на градските плоштади. Општина Прилеп, за прославата на највеселата ноќ, покрај дневната програма за најмладите, со почеток во 22 часот најавува диџеј-сет на Вера Јанковиќ, која ќе биде загревање на прославата. По неа ќе следи концерт на познатиот фолк-дует Селимова-Желчевски, а влегувањето во 2011 година со спектакуларен огномет, прилепчани ќе го дочекаат со популарниот чаирски романтичар Владо Јаневски, кој ќе приреди двочасовен музички перформанс. За доброто расположение до раните утрински часови ќе се погрижат локалните диџеј-артисти. За новогодишната прослава во Куманово, која ќе стартува во 23 часот, на градскиот плоштад ќе пеат Влатко Илиевски, ...
| | веќе видена

Нашата актерка е избрана меѓу десетте млади актери, кои ЕФП годишно ги претставува пред кастинг-директори на светските фестивали. Македонската актерка Наташа Петровиќ е првиот официјален македонски кандидат за „Нови филмски ѕвезди“ на програмата „Европска филмска промоција“. Како што беше вчера соопштено во Филмскиот фонд на Македонија, од триесетина кандидати номинирани од членките на ЕФП, Наташа Петровиќ од интернационалното жири на индустриски професионалци е избрана меѓу десетте млади актери кои ЕФП годишно ги претставува. Тие ќе имаат презентација на Берлиналето, преку серија настани, меѓу кои и наградите за „Нови филмски ѕвезди“, презентирање пред меѓународните медиуми, средби со кастинг-директори, како и презентација на различни меѓународни фестивали. Наташа Петровиќ е млада актерка, студент на четврта година на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Во „Нови филмски ѕвезди“, таа беше кандидирана благодарение на нејзината главна улога во филмот „Како да ме нема“ на Хуанита Вилсон. ...
сите 8 | | | веќе видена

Моментално таму работат неискусни лекари кои не можат да издржат да направат операција. Состојбата е катастрофална, а не сум убеден дали некогаш ќе почне да функционира нормално, тврди поранешниот министер за здравство, Ѓорѓи Оровчанец. Стажанти, партиски обоени и млади неискусни лекари маршираат секојдневно низ скопскиот Клинички центар, а погрешните дијагнози и лекарските грешки, кои последната година се на врвот на топ-листата, го ставаат на коцка животот на пациентите, објаснуваат од лекарската фела. На прсти можат да се избројат професионалците со долгорочно искуство, кои знаат да си ја вршат работата како што треба. Голем проблем претставува и тоа што клиниките постепено почнуваат да го губат својот статус. Очната клиника, Рендген и Гинеколошката клиника се во најлоша состојба, без кадар и без медицинска опрема. Животот и здравјето на пациентите е оставен во рацете на неискусни специјализанти, кои одат на работа благодарение на мама и тато. - Младите кадри кои имаат „диплома“ и ...
| | веќе видена

Во полуфиналето на Светското клупско првенство во фудбал ќе се сретнат Интер на капитенот на македонската репрезентација и јужнокорејскиот Сеонгам. Европскиот шампион Интер ќе ја брани фудбалската чест на Стариот континент на Светското клупско првенство во Обединети Арапски Емирати. Италијанскиот првак настапот ќе го почне во полуфиналето против најдобриот тим во Азија, јужнокорејскиот Сеонгам. Битката за влез во финалето за македонската јавност е интересна поради двобојот на најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев од Интер и на Австралиецот со македонски корени Саша Огненовски, најдобриот играч на Азија во 2010 година, и несуден репрезентативец на нашата земја. Средбата ќе се одигра денеска со почеток во 17 часот. - Со нетрпение го очекуваме првиот настап на светското клупско првенство. Конечно, сите играчи се здрави и расположени за игра. Атмосферата во екипата е на највисоко можно ниво и сите се надеваме на успех. Не смееме да го потцениме противникот, иако квалитетот на клупскиот фудбал во ...
сите 26 | | | веќе видена

Македонија веќе петта година има статус на земја кандидат за членство во ЕУ и не почнува со претпристапните преговори. Ако до затворање на весникот се уште беше неизвесно дали Советот на министри на ЕУ, кој вчера заседаваше до доцните попладневни часови, ќе одлучи во наредните шест месеци да го разгледа прашањето за датум за преговори за Македонија, сосема е јасно дека и годинава повторно ќе остане без датум за почеток на преговори за членство со ЕУ. Со тоа Македонија веќе петта година има статус на земја кандидат за членство во ЕУ и не почнува со претпристапните преговори, со што ја престигна и Турција во овој стаж, која инаку е позната по маратонските евроинтегративни процеси по сите основи. Во зависност од одлуката на Советот на министри ќе зависи дали Македонија утре, на самитот на ЕУ воопшто ќе биде ставена на дневен ред. На јунскиот самит на ЕУ, за време на шпанското претседателство со Унијата, Македонија не беше воопшто ставена на дневен ред да се разгледа прашањето кога да се разгледа ...
сите 42 | | | веќе видена

Алберт Втори добил скапи подароци и патувања за да гласа Сочи да биде домаќин на ЗОИ 2014. Принцот Алберт Втори од Монако е подмитен од Русите за да гласа нивниот туристички центар Сочи да биде домаќин на Зимските олимписки игри во 2014 година. Тој е обвинет за примање поткуп од рускиот државен врв како противуслуга за позитивен глас. Поранешниот советник за разузнавање на владетелот на Монако, Роберт Ерингер изнесе докази за корупција до Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) во врска со несоодветното однесување на Алберт. Ерингер тврди дека принцот прифатил скапи подароци и луксузни патувања од премиерот на Русија, Владимир Путин, и од Сергеј Пугачев, банкар и близок соработник на Путин. Принцот Алберт бил на поларна експедиција, ексклузивен риболовен викенд и на државничка вечера, а покрај многуте скапоцени подароци, тој добил и луксузна викендичка со три спални соби. Ерингер со писмо го извести претседателот на ИОК, Жак Рог, за прекршување на правилата за гласање од принцот, со тоа што прифатил ...
сите 4 | | | веќе видена

Кој нема дозвола за слетување во Германија, кој должи пари на контролата на летање, а има и такви кои немаат ниту дозвола за летање од властите. Македонската чартер-авиокомпанија МАТ ервејс, која оперира под името Контики скај, има забрана за влез на германските аеродроми, поради нецелосно осигурување на единствениот авион. На компанијата не и се одобруваат летови кон Дизелдорф и кон Хамбург преку Берлин, зашто не доставила анекс на сертификатот за осигурување. МАТ ервејс, која е сопственост на српскиот туроператор Контики, според германските власти, не го осигурила авионот со посебна полиса која покрива штети настанати од војни и тероризам, што е неопходно според европските правила. Според зимскиот ред на летање, кој почна да се применува пред неколку дена, МАТ ервејс ги дели летовите со вториот македонски авиопревозник, Ерлифт сервис, сопственост на Скајвингс. И оваа компанија неодамна се соочуваше со проблеми, кога поради долгови кон контролата на летање, двата авиона и беа приземјени. Двете ...
сите 2 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера ја доби довербата и на Сенатот и на долниот дом на парламентот за доверба во неговата влада. Во Рим се шират гласови дека тој купувал гласови на пратениците. Според тврдењето на еден пратеник, цената на еден глас изнесувала меѓу 350.000 и 500.000 евра. - Сега ни е потребен континуитет, ефикасна влада и политичка соработка, зашто мораме да останеме способни за дејствување. Потребно ни е се друго освен политичка криза - порача премиерот. За Берлускони ова беше битка за опстанок во политиката бидејќи во долниот дом тој немаше безбедно мнозинство по раскинувањето на коалицијата со претседателот на парламентот Џанфранко Фини. Постојат информации за наводно купување опозициски пратеници за добивање поддршка за Берлускони од страна на неговата Партија за слобода на народот. - Тој купуваше конкретни пратеници. Тој или им нудеше пари или им ветуваше дека ќе добијат сигурно место на кандидатската листа за наредните избори - изјави Лаура Гаравини, пратеничка на ...
сите 62 | | | веќе видена

Доколку сакате полесно да ја разберете катастрофата во Чернобил, наскоро ќе ја имате и таа можност. Имено, со почетокот на следната година Украина планира да ја отвори досега запечатената зона околу Чернобил, за да можат посетителите кои сакаат да научат нешто повеќе за оваа трагедија, директно да ја посетат територијата. Трагедијата во Чернобил се случи во април 1986 година, а радијацијата многу им наштети на околните жители. Стотина илјади луѓе беа принудени да се отселат од озрачениот регион, а здравствените проблеми кај луѓето се уште се чувствуваат. Кога експлодира реакторот, озрачениот регион во радиус од педесетина километри беше евакуиран и запечатен, а сите посети беа забранети. Денес повеќе од две илјади вработени работат во смени на овој регион. Работат во кратки смени за да се намали до минимум можноста од озрачување. Неколку стотина луѓе од околните места се вратија во овој регион и покрај забраната од владата која се уште е на сила. Неколку компании денес нудат разгледување на ...
сите 2 | | | веќе видена

Челниците на Манчестер сити му се заканија на напаѓачот Карлос Тевез дека ќе го тужат доколку ја заврши кариерата или на кој било начин престане да игра фудбал за нив. Аргентинската ѕвезда подолго време не е задоволна во редовите на „граѓаните“, а минатата недела поднесе барање за трансфер и се закани дека ќе се пензионира доколку не биде продаден во јануари. Од клубот се одлучни да не потклекнат од притисоците на Тевез, ниту, пак, планираат да ги исполнат неговите барања. Тие се подготвени и на судска разврска на целата работа, ако напаѓачот се повлече од фудбалот. Од тие причини менаџерот Роберто Манчини му ја одзеде капитенската лента на незадоволниот играч и го пресели во резервниот тим. Италијанецот нема да смета на услугите на Тевез на гостувањето во Торино против Јувентус во Лига Европа, а со него планира да разговара „во четири очи“ в петок, со цел да се обиде да се надмине целата криза. Кандидати за капитенската позиција се Најџел де Јонг и Коло Туре. Италијанскиот стратег е одлучен сагата ...
сите 36 | | | веќе видена

Струјата, од јануари најверојатно поскапува за околу 3 до 4 отсто. Регулаторите ги кројат пресметките, кои во изминатиот период беа доставени од трите енергетски компании. Сите барале зголемување на нивната цена, како за производството, така и за дистрибуцијата и снабдувањето, бидејќи според нив имале зголемени трошоци во изминатиот период. Само МЕПСО од трите јавно го објави барањето, кое според нивните пресметки, на крајната цена би изнесувало зголемување од половина процент. Во очекување на повисоки цени за струјата, а последично на тоа и на парното греење, во континуитет растат и цените на храната и бензините. Кога станува збор за прехранбените производи, поскапувања има кај редица од нив - леб, млеко, месо, масло за јадење, шеќер. За само една година, маслото за јадење се продава за околу 30 отсто повисока цена. Или, од ланските 60 денари, сега чини околу 80 денари по литар. Раст од 8 отсто има и кај цената на кравјото млеко. Бензинот - еуросупер 95 лани ова време се продаваше за цена од 62 ...
сите 3 | | | веќе видена

Ветеранот на американската дипломатија Ричард Холбрук почина прексиноќа на 69-годишна возраст во болница во Вашингтон, откако неговата здравствена состојба се влоши по операцијата на пукнатата аорта, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон. Холбрук, кому во петокот му се слоши во Стејт департментот, не издржа по неколку извршени операции во Универзитетската болница „Џорџ Вашингтон“, од кои едната траела 21 час. До моментот на смртта тој ја извршуваше функцијата специјален пратеник на САД за Авганистан и Пакистан. Остана запаметен како „архитект“ на Дејтонскиот договор, со кој заврши војната во Босна и Херцеговина. Холбрук работеше во сите администрации на демократите од крајот на 1960 година. Беше помошник-државен секретар за Источна Азија и Пацификот во владата на Џими Картер кон крајот на 1970 година, а играше клучна улога и во воспоставувањето на целосните дипломатски односи со Кина во 1979 година. Неговиот дипломатски стил му ги донесе прекарите „Булдожер“ и „Разбеснет бик“. Тој ...
сите 49 | | | веќе видена

Стотина стечајци од цела Македонија, вчера повторно со јајца фрлаа врз лавовите на мостот Гоце Делчев, револтирани што премиерот Никола Груевски молчи и не ги исполнува нивните барања да им го реши статусот и да почне да им исплаќа по 100 евра месечно до следно вработување или до пензионирање на лицата кои имаат 15 години работен стаж и старост над 53 години за мажи и 50 години за жени. Осум претставници на стечајните работници разговараа со претседателот на Сојузот на синдикатите, Живко Митревски, кој им порача дека отсега ќе ги поддржува и на секој нареден протест ќе има и претставник од синдикатот, за што ќе биде разговарано и на нивната следна седница. Митревски побара од стечајците на синдикатот да му го достават предлог-законот заедно со нивните барања за годините на неисплатен стаж и за останатите нивни барања, а како причина што досега не им понудил поддршка, тој истакна дека стечајците им испраќале кратки извештаи и образложенија, па не можеле ништо да преземат.
сите 5 | | | веќе видена

Претставата „Опасни врски“ на режисерот Дејан Пројковски ќе биде последната постановка реализирана годинава во Битолскиот театар во рамките на овогодишната програма за култура. Се работи за претстава чија тематика е љубовта и испреплетувањето на женскиот и машкиот принцип. - Претставата отвора прашања како тоа каде живее љубовта, дали некој ја открил, а преку неа се открива морничавата реалност на силуети и отуѓени односи. Ова е постановка која вечната тема на љубовта ја става во реални општествени и морални ситуации и ја прикажуваат како страст, болка, празнотија и желба за манипулирање - објасни Пројковски. Претставата е работена по текст на Шодерло де Лакло и Кристофер Хемптон, сценографијата е на Владо Ѓорески, а музика на Горан Трајковски. Главните улоги ги толкуваат Петар Горко, Габриела Петрушевска, Соња Михајлова, Соња Ошавкова, Никола Пројчевски, Елена Моше, Викторија Степановска и Јилијана Стефановска. Премиерата е закажана за 17 декември.
сите 2 | | | веќе видена

Капсулата наречена „Еднаш, во соништата“ е дело на познатиот дизајнер Метју Ленр, кој се консултирал со познати истражувачи за сонот, за да успее да создаде место каде што ќе биде предизвикана ресинхронизација на сонот преку допирот, видот, миризбата и звуците. Оваа капсула беше прикажана на публиката поради повторното отворање хотел во Ремс, Франција, кој е приватно сместување каде што компанијата што ја презентира капсулата сместува околу 3.000 гости кои доаѓаат од целиот свет само за да видат каде и како се произведува фамозниот шампањ што оваа куќа го нуди. Токму таму овие туристи ќе можат да ја испробаат оваа капсула. Капсулата, која е произведена во Италија, покрај единствениот и специфичен дизајн, овозможува идеални услови за спиење, точно одредена температура, како и осветлување. Внатре има растение кое виси од горната страна и има двојна функција. Низ него тече слаб млаз на струја, а, исто така, се користи за спроведување мириси.
сите 2 | | | веќе видена

Џастин Бибер, Лејди Гага и Еминем се најслушани изведувачи во 2010 година, според податоците на компанијата „Тјубмогул“, која ја анализира слушаноста на Јутјуб и на „Мајспејс“. Песните на Бибер годинава се слушани над 1,07 милијарда пати на интернет. Тоа значи дека од секој 14. хит преслушан на веб, еден бил на Бибер. Неговиот спот за песната „Бејби“, која ја изведува со Лудакрис, е најгледан на Јутјуб - над 405 милиони пати. На второ место е Лејди Гага, чии песни се слушани 900 милиони пати, а на трето место е раперот Еминем - повеќе од 800 милиони. Потоа следат: Ријана, Шакира, Блек Ајд Пис, Мајли Сајрус, Тејлор Свифт, Линкин и Дејвид Гета.
сите 7 | | | веќе видена

Опозицијата на вчерашната собраниска седница за распуштање на парламентот, побара итни парламентарни избори, бидејќи, како што велат тие, со секој поминат ден на власт во ВМРО-ДПМНЕ, Македонија запаѓа во се поголема сиромаштија, очај и беда. Од ВМРО-ДПМНЕ возвраќаат дека оваа влада има легитимитет да го заврши својот мандат, кој трае до 2012 година. Наместо економска преродба и подобар живот, како што ветуваше ВМРО-ДПМНЕ кога ја презеде власта во 2006 година, денес граѓаните на Македонија живеат во сиромаштија, очај, беда. Освен тоа, тие се соочуваат со изолација, криминал, корупција, партизација на општеството и распад на институциите. Вака, опозицискиот СДСМ го бранеше барањето за предвремени парламентарни избори, на вчерашната собраниска седница за распуштање на актуелниот парламентарен состав, која изостана од работните обврски на премиерот и претседател на најголемата владејачка партија, Никола Груевски. - Груевски не најде време на дојде, бидејќи освен тоа што не може да се соочи со народот, не ...
сите 57 | | | веќе видена

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска добила огромни суми пари во разни комисии при министерството, меѓу кои и во комисии за избор на идејни решенија за Музејот на ВМРО, Домот на Мајка Тереза и објектот на Македонската филхармонија. Ова вчера на прес-конференција го изјави Игор Ивановски од СДСМ, кој потенцираше дека акцијата „Патриотска метла“, во која тројца функционери во Министерството за култура заработија кривични пријави за уништување тендерска документација, е најдобар доказ за неодговорниот и нечесен однос на портокаловата власт, која се крие зад наводниот патриотизам. - Се што кажаа Груевски и Канческа излажаа. Бидејќи постојат основани сомневања дека во дејствата на министерката постојат елементи за повеќе кривични дела, најмногу за злоупотреба на службено овластување, нашиот правен тим ќе поднесе кривични пријави - изјави Ивановски. Тој во врска со податокот колкави хонорари злоупотребила министерката, презентираше четири решенија од 2007 година на кои има по 40.000 денари, ...
сите 44 | | | веќе видена

Од вкупно 90 вработени, колку што сега изнесува бројката на вработени во СЕП, на една рака можат да се избројат луѓето кои остануваат од стариот успешен состав, велат извори од оваа институција. Владата го чисти Секретаријат за европски прашања СЕП од искусните кадри кои беа дел од успешниот тим во 2005 година со кој Македонија доби кандидатски статус и низ чиј грб помина одговарањето на прашалникот. Според информациите на „Шпиц“, десет луѓе од тој тим, кој во меѓувреме владата систематски го растураше, сега со новата систематизација на работните места се очекува да бидат преместени на други работни места во Министерство за информатичка технологија со реформите во јавната администрација. - Од вкупно 90 вработени, колку што сега изнесува бројката на вработени во СЕП, на една рака можат да се избројат луѓето кои остануваат од стариот успешен состав кој е одговорен за техничкиот дел од евроинтеграциите и на кој допрва треба да падне најголемиот товар и одговорност за преговорите со ЕУ - велат извори од ...
| | веќе видена

Поделеноста и групирањата не доведоа до ова ниво. Дојдовме во ситуација странски театри да земаат награди со наши актери и да не потсетуваат колку квалитетни поединци имаме, рече театарската критичарка Лилјана Мазова. Намален е бројот на претстави, но и на посетители во професионалните театри, укажуваат податоците од Државниот завод за статистика, кој објавува дека бројот на прикажани постановки во сезоната 2009/2010 е помал за 5,3 отсто во однос на лани, а бројот на посетители за 6,1 отсто. Аматерските театри, пак, бележат зголемување на бројот на претстави од 50,7 отсто, а бројката на посетители се зголемила за 64,3 отсто. За професионалците што се занимаваат со театарска уметност, ова не е зачудувачки факт, со оглед на се полошата ситуација во која се наоѓаат нашите професионални театри во текот на изминативе години. За театарската критичарка Лилјана Мазова, овој податок е шлаканица за институционалните театри и докажува дека нивната самобендисаност не може да ја излаже публиката. - Поделеноста ...
сите 6 | | | веќе видена

next