Многумина спортисти што се во своите најдобри години би можеле да и завидуваат на Кинеската Жао Јуфанг. Благодарение на едноставната фитнес-програма, оваа 82-годишна баба е во топ-форма. Таа секојдневно вежба во паркот, во близина на својот стан, пренесуваат кинеските медиуми. Фитнес-програмата на виталната баба се состои од елементи на јога, боречки вештини и вежби за дишење. Јуфанд е кунг-фу и таичи-мајстор, а јога вежба цели 70 години. - Отсекогаш сум водела едноставен живот. Со години веќе не јадам месо, така што не знам каков вкус има. Секојдневно вежбам по три часа - вели бабата, откривајќи ја тајната на својата виталност. Кинеската додаде дека немала учител и оти сама го стекнала знаењето за боречките вештини. - Кога бев девојче, ниту еден учител не сакаше да ме подучува на боречките вештини, па морав сама да го стекнам знаењето. Потоа се вратив во училиштето и се тепав со учителот се додека не ми се извини - вели низ смеа кунгфу-бабата.
сите 4 | | | веќе видена

Инструменталната банда „Суперхикс“ го сними најновиот спот за песната „Африка“, кој моментално е во процес на монтирање. Спотот, кој е снимен на различни локации во Скопје и во студиски амбиент, наскоро премиерно ќе биде прикажан на регионалниот канал на Ем-ти-ви. Песната „Африка“ уште од вторникот може да се слушне на брановите на радиото Антена 5, а наскоро и на сите радиостаници. За продукцијата на песната беше задолжен Гоце Симоноски, а спотот е изработен од тим професионалци. Веќе од следниот понеделник, фановите на „Хикси“ ќе можат бесплатно да го симнат синглот „Африка“, од музичкиот сајт „МММ“. „Суперхикс“ предвидуваат дека овој сингл ќе доживее ултрапопуларност на Балканот и пошироко, ќе ги симне мегахитовите на Цеца, Јелена, Шако и слични од радиолистите, а ќе ја доживее славата на синглови од типот на „Smells Like Teen Spirit“ („Нирвана“), „Enter Sandman“ („Металика“), „Hey Jude“ („Битлси“), „Куча-посо“ (Екрем Јевриќ)…
сите 3 | | | веќе видена

Џони Деп е тажен бидејќи ја изгубил титулата „Најсекси маж во светот“, јавуваат светските медиуми. Титулата, која секоја година ја доделува магазинот „Пипл“, годинава од Деп ја презеде актерот Рајан Рејнолдс. Деп за „Ем-ти-ви њуз“ проговори за загубената титула и за неговото длабоко разочарување. - Се чувствувам како да ми ја украле машкоста. Се чувствувам како некој ужасно да ме претепал... знаете како, како патетична фока. Но, така одат работите, зарем не? Би можел да се обидам повторно, јас толку напорно работев за да ја добијам титулата - се пошегува Деп. Деп во моментов се подготвува за премиерата на својот нов филм со Анџелина Џоли, кој во САД ќе почне да се прикажува утре.
сите 2 | | | веќе видена

Библиотеката „Другарче“ ќе добие уште еден кат, а целата населба ново зеленило. Библиотеката „Другарче“ ќе добие уште еден кат, а просторот кај маркетот „Тинекс“ ќе се подели на две градежни парцели. Ова е предвидено со предлог-одлуката за утврдување на новиот Детален урбанистички план за Карпош 3, кој го усвои Советот на општина Карпош, за кој наскоро ќе се одржи јавна презентација и јавна анкета. Новиот ДУП се однесува на територијата на Карпош 3, а се протега меѓу улиците Манапо, Никола Русински, Бледски договор и булеварот Партизански одреди. Тој опфаќа површина од 12,10 хектари. Со него се отвора можност да се дооформи и просторот кај Македонски пошти. Новиот ДУП е донесен на иницијатива на општина Карпош, а е изработен според одредбите за спроведување на Генералниот урбанистички план на Град Скопје и Законот за просторно и урбанистичко планирање. - Во 2006 година беше донесен ДУП, но не беше целосно реализиран, а причина за тоа беа имотно-правни односи. Од тој ДУП единствено е изградена ...
| | веќе видена

Да се донесат измените во изборниот закон за да се овозможат фер и демократски избори, паралелно додека трае процесот на усогласување со политичките партии во Собранието да се формира анкетна комисија која ќе го контролира избирачкиот список. Откако ќе бидат изгласани измените и ќе се добие повратна информација дека комисијата го прочистила избирачкиот процес ќе се активира одлуката за распуштање на парламентот. Ова е сценариото на опозициската СДСМ со кое преку предлози завчера, по одржаниот општонароден протест ги достави до Собранието. На вчерашниот брифинг во партијата беше речено дека измените што ги предлагаат во врска со изборниот закон, меѓу другото, се однесуваат во делот на гласањето во дијаспората и за избирачките избори. СДСМ бара промена во составот на избирачките одбори за дијаспората, наместо во него сите тројца членови да бидат од дипломатско-конзуларните претставништва, претседателот да биде од администрацијата во МНР, а двајцата членови и нивните заменици од власта и од опозицијата. ...
сите 11 | | | веќе видена

Од Македонскиот народен театар до крајот на месецов најавуваат уште две премиери - „Темпирана опера“ во режија на Васил Христов и „Така било пишано“ од Сашко Насев. Осум месеци по последната премиера во Македонскиот народен театар, утре ќе се случи нова – „Немој ти мене Фауст“ во режија на Срѓан Јаниќијевиќ и во кореографија на Нина Деан. Насловот на претставата претставува алузија на она што не опкружува, вечната тема на продавањето на душата на ѓаволот и губењето на идентитетот. Според режисерот, освен името ништо друго не може да се поврзе со драмата на Гете. - Се што сакав да кажам го поставив на сцена, насловот нема политичка заднина, туку го опфаќа сето она што нас не опкружува, претставени се ликови кои опстојуваат околу нас - рече Јаниќиевиќ. Борче Насев, кој се појавува како Мефисто, ангажманот во „Немој ти мене Фауст“ го опишува како сериозен подвиг за него. - За мене претставуваше огромна одговорност да ја играм улогата на Мефисто, не се добива секој ден улога на ваков класичен лик ...
сите 7 | | | веќе видена

Се уредуваат жардиниерите на булеварот Јане Сандански, на потегот од семафорите кај катната гаража до пешачкиот премин кај маркетот „Веро“ во Аеродром. Уредувањето се одвива во неколку фази. Поставена е пластична цевка што ќе се користи за хидрантска мрежа и за хидрантите, нанесен е нов слој плодна земја, поставени се прскалки и засадена е трева. Едната жардиниера е со површина од 887 квадратни метри, а другата, од „Бисер“ до „Веро“ има 1.852 квадратни метри. Деновиве треба да се постават прскалките за наводнување и да се засади трева. На терен работат екипите на ЈП „Паркови и зеленило“, а уредувањето на жардиниерите се очекува да заврши следната недела. Град Скопје за овој проект одвои околу 950.000 денари.
сите 2 | | | веќе видена

Нам ни треба да добиеме крал за забеганите и за будалетинките. Народот живее од илузиите на власта, додека стомакот му свири, е коментарот на експерти и јавни личности откако викендов градоначалникот на Богданци радосно објави дека принцот на Хунзите ќе гради кралски дворец во Паљурци. Газафер Али Кан, принцот на племето Хунзи од северен Пакистан, ќе гради кралска резиденција во Паљурци и за таа цел се очекува до крајот на месецов да пристигне во земјава. Оваа информација за принцот, кој според идеологијата на власта е наш братучед од заедничкиот предок Александар Македонски, викендов радосно ја обелодени градоначалникот на Богданци Ристо Ичков. Експертите и јавните личности кои ги прашавме за коментар речиси идентично реагираат. - Да не е толку смешно, ќе беше трагично - е нивниот прв коментар. Но, ситуацијата и покрај целата карикатуралност воопшто не е наивна. Професорот Стево Пендаровски вели дека овој случај потврдува дека нашата надворешна политика забегала далеку, лута бидејќи не знае каде ...
| | веќе видена

Многу елементи во идејните решенија за униформите се погрешно преземени од западните земји, наликуваат на театрални костими без никаков печат од историската тематика. Тие повеќе личат на студентски вежби, а не на креации кои ги изработил професионалец - вели професорот по историја на костими, Никола Ефтимов. Новите униформи наменети за припадниците на Баталјонот за почести и опслужување на АРМ е уште една слика во мозаикот што го создава проектот „Скопје 2014“ - македонскиот Дизниленд, забележуваат професори по моден дизајн и модни критичари. Тие објаснуваат дека предлог-решенијата кои беа презентирани во неделата во Домот на АРМ се многу конфузни и не даваат конкретна визуелна слика за тоа што го претставуваат. Модниот креатор Никола Ефтимов, кој е и професор по предметот историја на костими, вели дека униформите содржат непотребни детали кои збунуваат. - Срамота е што на многу погрешен начин и со погрешни решенија се претставуваат националните обележја со оглед на нашата богата традиција, и во ...
| | веќе видена

Иако надојдената вода во Вардар го поплави теренот каде што се градат двете фонтани и мостот „Око“, надлежните смируваат. Надојдениот Вардар ги поплави темелите на двете фонтани и на мостот „Око“, кои се дел од проектот „Скопје 2014“. Ова не е прв пат темелите и механизацијата да се поплават од надојдената река и градежните активности да трпат поради тоа. Затоа, надлежните најавуваат дека е можно да се пролонгира рокот за изградбата на трите објекти поради неповолните временски услови кои ја отежнуваат работата на терен. Деновиве се поплавени делови од насипот на двете фонтани што се градат од двете страни на Камениот мост. И покрај тоа што не се знае колку време ќе трае застојот во работата и дали има други штети на механизацијата и материјалот, надлежните велат дека станува збор за незначителна штета. - Иако е се поплавено, штетата е незначителна. Темелите во водата се веќе зацврстени, така што зголемувањето на нивото на реката нема да претставува проблем да продолжи работата и засега нема ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот фонд за здравство преговара за лекување на македонски пациенти на државен трошок во суперопремената турска болница „Аџибадем“. Кардиохирургија за деца и возрасни, неврохирургија и онколошки третмани, се само дел од синџирот на здравствени услуги кои македонскиот Фонд за здравство ги побарал како услуги од турската болница „Аџибадем“ за да можат сите македонски пациенти да ги добијат потребните здравствени услуги. Преговорите меѓу турската болница и фондот продолжуваат. По прошетката во ексклузивната болница во Истанбул можевме да забележиме дека располага со врвна медицинска опрема и со стручен тим лекари и медицински персонал. Пациентите кои се сместени во оваа болница се дојдени од разни земји, како Србија и Косово, и се презадоволни од услугата што ја добиваат таму, а сите трошоци им ги покрива фондот од земјата од која доаѓаат. - Во 2008 година имав инфаркт на миокард. Имам вградено стентови, а во рок од две години повторно ми се вградени, додека лани ми го вградија и шестиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Министерството за информатичко општество не ја доби во свои раце судбината на државната администрација. Опозицијата смета дека тоа министерство ниту е екипирано, ниту финансиски поддржано за извршување ваква задача. Предлог-законот за изменување на Законот за државна управа, со кој јавната администрација требаше да премине во Министерството за информатичко општество (МИО), не го доби потребното мнозинство на гласови од присутните пратеници во Собранието. Со овој предлог-закон, ВМРО-ДПМНЕ не сака да ја види Македонија во Европската унија, сметаат пратеници од опозицијата. Поради недоволен број на гласови не помина предлогот со кој Министерството за информатичко општество и администрација би требало да ја преземе реформата на јавната администрација, надзорот и обезбедувањето на единствена примена на прописите што се однесуваат на државните и јавните службеници, за развивање политики поврзани со правата, обврските, одговорностите и за оценување на државните и јавни службеници. Ставот на ...
сите 27 | | | веќе видена

Водата од критичните точки вчера се повлекуваше, кризните штабови речиси низ целата држава заседаваа за санирање на големите последици од поплавите, а следува дополнително излегување на терен на комисиите за процена на штетите. Дождот во неделата и во понеделникот ја одмина Македонија, но саботното невреме остави зад себе полни подруми и дворови, отсечени села, потопени ниви, удавени домашни животни, неколку урнати мостови, кал, ѓубре во Тетовско, Велес, Струмица, Неготино и Демир Капија, охридско-струшкиот регион, надојдени реки и непроспиена ноќ за жители чии домови се наоѓаат близу до реките. Фудбалски игралишта, деловни објекти, пластеници и патишта останаа поплавени по првиот дожд, а според жителите, главен проблем за поплавите се неисчистените одводни канали. Вчера се намали нивото на Вардар во Велес каде што стотици животни се удавија и неколку хектари обработлива површина останаа неупотребливи, а состојбата во државата според Центарот за управување со кризи (ЦУК) е стабилна, но велат дека се ...
сите 16 | | | веќе видена

Пејачот, кој две години е во врска со водителката Јована Јанковиќ, рече дека во 2011 година можно е да се случи свадба и проширување на семејството. По многу успешната двонеделна турнеја по градовите низ САД и Канада, популарниот српски поп-пејач Жељко Јоксимовиќ во Белград се врати со полно срце и со нова одлука. Пејачот, кој две години е во врска со водителката Јована Јанковиќ, најави дека во 2011 година можно е да се случи свадба и проширување на семејството. - Тоа е само прашање на време. Но, не се оптоварувам многу со тоа. Во новата година себеси ќе си посакам пред се здравје, многу љубов во континуитет, а се друго ќе дојде само. Што се однесува до работата, ќе продолжам во ист манир - вели Јоксимовиќ. Оваа успешна година како што вели пејачот за српски „Блиц“, работно ќе ја испрати со пријателите, со девојката Јована Јанковиќ и со публиката на спектакуларен дочек во фоајето на „Сава центар“. Тој вели дека декемврискиот концерт во „Сава центар“ ќе го замени со заеднички настап со ...
сите 2 | | | веќе видена

Српската пејачка и нејзиниот сопруг Душан Јованчевиќ нестрпливо го очекуваат 25 декември, кога ќе станат родители, пишува српски „Курир“. Иако најпопуларната ѕвезда на „Гранд“ не сакаше да го открие полот на детето, весникот објави дека таа ќе роди момче, како што и посакувала. - Тања е во Голд Кост каде што ужива во куќата на својот сопруг, која се наоѓа на брегот на морето. Душан и удоволува во се, а на неа и останува само да се грижи за бременоста. Таа три пати неделно оди на јога за полесно да се породи - тврди извор близок до „Блиц“, кој открива и дека таа ќе се породи по природен пат во една од тамошните болници во која ќе има луксузен апартман. Младата фолкерка и порано изјавуваше дека многу сака деца и едвај чека да стане мајка.
сите 2 | | | веќе видена

Богатата наследничка Парис Хилтон го покажа своето заоблено стомаче на церемонијата по повод лансирањето на нејзиниот последен парфем во Холивуд. Облечена во тесен бел фустан, во стилот на Мерилин Монро, таа позираше пред фоторепортерите, а најголемо внимание предизвика нејзиното стомаче. На фотографиите таа изгледа како да е во третиот или четвртиот месец на бременоста. Американските таблоиди коментираат дека не им е јасно дали таа навистина ќе стане мајка или ова е уште еден обид да се биде во центарот на вниманието.
сите 2 | | | веќе видена

На досега најмасовниот протест на опозицијата, според процените се собраа над 50.000 луѓе, кои масовно пристигнаа од сите краишта на земјата. Додека траеше протестниот марш Партизанска беше полна од хотел „Карпош“ до „Тифани“. Оди си! Доста е! Громогласно ечеше од над 50.000 граѓани, кои вчера пред Собранието симболично извадија црвени картони и и порачаа на оваа власт на чело со премиерот Никола Груевски дека е дојдено времето конечно да си оди. Општонародниот протест, кој беше инициран од опозициската СДСМ и кој го поддржаа 16 политички партии од опозицискиот фронт, невладини организации и граѓани со реки луѓе кои се слеваа од сите страни, со колорит од државното знаме, партиски знамиња и на ЕУ, транспаренти, почна во 13 часот од населбата Карпош 3 со марш по булеварот Партизански одреди се до Собранието. Атмосферата освен скржавото сонце, дополнително ја подгрејуваше скандирањето Доста е, оди си!, свирчињата кои пиштеа и блех-музичарите кои се појавија во почетокот на маршот. Атмосферата ...
сите 38 | | | веќе видена

Долго време размислував како ќе изгледа средбата со македонската публика и задоволен сум од исходот - рече актерот Никола Ристановски, кој на сцената на МОБ повторно маестрално го одигра ликот на Ахмед Нурудин за што освои многубројни награди. Со силни аплаузи и со овации публиката во Македонската опера и балет прексиноќа ги испрати актерите од Београдско народно позориште, кои две години по премиерата во Белград, првпат ја одиграа во Македонија наградуваната претстава „Дервишот и смртта“ во која главната улога ја толкуваше нашиот актер Никола Ристановски, а ја режираше Егон Савин. Толкувањето на ликот на Ахмед Нурудин, за што Ристановски доби многубројни награди, меѓу кои и Стериината за најдобро актерско остварување, особено ја воодушеви публиката, која со громогласен аплауз го награди за одлично одиграната ролја. На вчерашната прес-конференција тој рече дека долго време размислувал како ќе изгледа средбата со македонката публика и нагласи дека бил задоволен од исходот. Ристановски е првиот ...
сите 13 | | | веќе видена

Најголемо вжештување на „Таксират“, кој годинава го посетија околу 7.000 луѓе, се случи за време на концертот на Ману Чао, кој настапи со својот состав „Ла Вентура“, кои направија вистински шоу-перформанс и наместо еден, публиката ја забавуваа два часа. Во знакот на добрата и разновидна музичка програма, во разиграна атмосфера зачинета со пиво, љубов и топли насмевки помина 12. издание на фестивалот „Таксират“, кој го одбележа топлиот и опуштен звук на регето. Стартот требаше да биде со британскиот готик-состав „Парадајс лост“, кој поради временските услови не успеа да дојде, па на отворањето настапи познатиот алтернативен скопски состав „Смат“, кој беше одлична увертира. По нив следуваше младиот индирок-состав „Вајт лајс“ од Британија - припадници на новиот индирок-бран, чиј настап со големо задоволство го проследија особено нивните вистински обожаватели. - Сега е време кога треба да се бориме против турбофолкот... викнете стоп фолк... стоп диско... стоп фолк... за сите кои ги мразат спонзорушите... ...
сите 8 | | | веќе видена

Постојните монополи на пазарот се уште доминираат во одредени сектори и не дозволуваат влез на други субјекти. Монополизација на пазарот и злоупотребата на нелојалната конкуренција не одат во насока на либерализација на пазарот, сметаат познавачите на состојбите, а како потврда за тоа е извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија каде што се посочува дека нема напредок во делот на водењето на антимонополската политика. Одреден број на бизнис-сектори како енергетика, железничкиот и авионскиот сообраќај, комуналните услуги се уште се во доминантна сопственост на државата. Овие монополи толерирани и охрабрувани од државата, кои не се стекнати преку натпревар на пазарот, ги ограничуваат компаниите кои би сакале да влезат во нив. Според познавачите на состојбите, ова претставува пречка за претприемништвото и новите инвестиции. Според професорот по економија Абдулменаф Беџети, во некои сектори на стопанството непотребно и намерно се создаваат вештачки монополи на одредени економски ...
| | веќе видена

next