Доколку се покаже дека спектакуларната акција за апсење на сопственикот на телевизија А1, Велија Рамковски, е уште една фарса без судска завршница, сите учесници и протагонисти во оваа хајка ќе одговараат, порачува опозицијата. Актуелната влада ги злоупотребува државните органи, го поткопува нормалното функционирање на институциите и, на најгруб начин, посегнува по демократските столбови на едно општеството - слободата на медиумите и говорот. Ова е збирот на оценките на опозицијата околу вчерашното спектакуларно апсење на Велија Рамковски, сопственикот телевизија А1, како и на директорот на првата приватна телевизија, Анета Кочишки. Според претставници на парламентарната и вонпарламентарната опозиција, од македонскиот и од албанскиот блок, запрепастувачкиот однос на власта кон телевизија А1 претставува демонстрација на сила и моќ, чија цел е да се влијае врз уредувачката политика на овој медиум. - Доколку на крајот се покаже дека ова е уште една фарса од многуте спектакуларни апсења во режија на оваа ...
сите 15 | | | веќе видена

Намерата на власта да ја замолчи А1 телевизијата и по секоја цена да го уапси нејзиниот сопственик Велија Рамковски беше зацементирана уште на 25 ноември годинава кога речиси цела армија полицајци, од обични униформирани позорникари, па се до припадниците на единицата за брзи интервенции на МВР вооружени со штитови и палки извршија упад во просториите на телевизијата. Под плаштот дека им била побарана асистенција од инспекциите на Управата за јавни приходи и финансиската полицијата тие извршија брутален напад врз слободата на изразувањето и им попречија на новинарите на А1 телевизија, и весниците “Време”, “Шпиц” и “Коха е ре” да ги извршуваат своите задачи. Упадот во телевизија започна некаде пред 18 часот кога повеќе десетици полицајци со неколку своите службени возила и џипови ја блокираа А1 Телевизија и не дозволуваа внатре никој да влезе, ниту да излезе. Без објаснување и без покажан налог, спротивни на сите закони, сите новинари на А1 Телевизија и снимателите, беа оневозможени да работат, а им беше ...
сите 117 | | | веќе видена

Веднаш по упадот на полицијата во А1 телевизија објавивме документ за случај кој дава премногу сомнежи за перење пари од страна на вработен во “Медиа принт Македонија”, фирмата што ги издава дневните весници “Дневник”, “Вест” и “Утрински весник”. Но, од Министерството за внатрешни работи, иако потврдија дека се информирани за случајот, ни објаснија дека не постапиле по него затоа што никој не го побарал тоа од нив. Во документот што го објави „Време” унгарските власти ја известуваат македонската Управа за спречување на перење пари за незаконскиот обид на Душан Огњановски, вработен во МПМ, да внесе 750.000 евра во Унгарија без да ги извести надлежните органи. Унгарските власти ја известиле македонската Управа за спречување на перење пари дека парите што ги пренесувал македонскиот државјанин биле на „Медија принт Македонија” и тој ги носел за да ги инвестира во матичната фирма „Медија принт Виена”, подружница на германскиот медиумски гигант „ВАЦ”. Царинските власти го задржале македонскиот државјанин, затоа ...
| | веќе видена

Прв кој внесе низа нејаснотии беше директорот на Управата за јавни приходи Горан Трајковски, кој рече дека А1 телевизија нема врска со овие апсења и дека нејзиното работење не е предмет на истрага. Сепак како што дознаваме инспектори на УЈП уште од понеделникот се во А1 телевизија иако документите и компјутерите им се запленети на 25 ноември кога власта изврши насилен упад во телевизијата. Како што веднаш објави А1 телевизија, покажувајќи ги снимките од камерите кои се наоѓаат пред објектот, неколку возила со филмски движења, се паркираа пред влезот на телевизијата и се стрчаа кон влезот. Тие не покажале никаков документ за идентификација, ниту на службите од обезбедувањето, ниту на некој од вработените во телевизијата кои во тој момент биле на своите работни места. Како што јави телевизијата, алфите го начекале Рамковски пред влезната врата во зградата, од каде тој сакал да си го земе своето возило. Во латиноамерикански стил синоќа нешто пред 23 часот десетина полициски алфи упаднаа во телевизијата ...
сите 117 | | | веќе видена

Нашите извори од ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека претстојниот конгрес ќе биде протоколарен и церемонијален за реизбор на Никола Груевски, за уште еден четиригодишен мандат на чело на најголемата политичка партија. Филип Петровски, поранешен претседател на Унијата на млади сили и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, има храброст да му се спротивстави на премиерот и претседател на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на редовниот партиски конгрес на 5 и на 6 март следната година во Битола, доколку го кандидираат 30 делегати, како што предвидува вмровскиот статут. Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, најавуваат дека претстојниот конгрес ќе биде протоколарен и церемонијален за реизбор на Никола Груевски, за уште еден четиригодишен мандат на чело на најголемата политичка партија. - Во секое време со програма би го победил Груевски пред вмровското членство, кое во ВМРО-ДПМНЕ сега е подложно на диктатура, која од партијата се прелева во рамки на целата држава - изјави Петровски, чие име се споменува како лидер на нова ...
сите 4 | | | веќе видена

Не е јасно дали Срѓан Керим, фатен во „офсајд“ со аферата за кешот од 750.000 евра, се плакне со анкетите на „Дневник“ или со нив пак си ги подгрева своите политички амбиции. Генералниот директор на Медија принт Македонија, компанијата на германски ВАЦ, која ги поседува дневните весници „Дневник“, „Вест“ и „Утрински весник“, е на службен пат. Тој се уште одбива да одговори чиј е кешот од 750.000 евра, фатен на унгарската граница кај неговиот личен шофер. Аферата датира од пролетта 2008 година, по што се забележани и почестите средби на д-р Срѓан Керим со Сашо Мијалков, директор на Управата за безбедност и контраразузнавање. Како што е веќе познато, директорот на МПМ ја потврди оваа дружба, а неделникот „Фокус“ прецизира дека средбите се одвиваат во скопската дискотека „69“. Интересно е дека во текот на јавната кавга меѓу Керим и Горан Гаврилов, штипјанецот, кого генералниот на МПМ го доведе да му биде десна рака, за потоа брзо му даде отказ, се отворија и некои други непријатни прашања за наводните ...
сите 5 | | | веќе видена

Додека во владејачката партија главно молчат за обвинувањата од Ваљон Беља, тој најави нов бран документи за соработка на челниците со тајните служби. Челниците на владејачката албанска партија, ДУИ, портпаролите, координаторите и пратениците ги обзеде несфатлив молк откако во вторникот претседателот на Албанскиот сојуз, Ваљон Беља, презентираше наводно оригинални досиеја, заверени на нотар, за соработката на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, со тајните служби. Иако ДУИ како партија не е затворена за јавноста, посебно не за албанските новинари и медиумски куќи, сепак само скромни и неповрзани изјави следуваа по објавувањето на кодошките досиеја. Пред новинарите кратки изјави дадоа единствено вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор и генерален секретар во партијата, Абдулаќим Адеми, и координаторот на пратеничката група на ДУИ, Тахир Хани. - Беља е сателит на Мендух Тачи за кој уште на самото промовирање на партијата констатиравме дека е ангажиран да формира партија за да може Тачи да ...
сите 24 | | | веќе видена

Опцијата што ја исфрли ДУИ е неприфатлива, бидејќи власта како легитимно избрана од граѓаните, не може да ја префрла одговорноста и да бара друг да го решава спорот за името. Европската унија (ЕУ), НАТО, САД, како и државите во соседството треба да посредуваат во македонско-грчкиот спор за името под покровителство на Обединетите нации (ООН), со цел забрзување на процесот на постигнување прифатливо решение за двете страни. Ова е официјалното соопштение, кое завчера, во доцните попладневни часови, го изнесе владејачката ДУИ, неколку дена откако партиската потпретседателка Теута Арифи во јавноста ја промовира и ја разработи идејата за меѓународна интервенција во спорот за името. Упатените објаснуваат дека предлогот на интегративците, кој го отфрлија или го игнорираа од албанската опозиција, како и од двете најголеми политички партии од македонскиот блок, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, а го критикуваше интелектуалната и експертска јавност, има цел ДУИ да ја прикаже како проактивна страна во рамки на владината ...
сите 3 | | | веќе видена

Таксистите се жалат дека нема доволно такси-станици и постојано се на штрек од полицијата. Недоволниот број такси-станици со обележани места за чекање патници, дивите таксисти, како и секојдневното покачување на бензинот, се само дел од проблемите на кои се жалат скопските таксисти. Покачената цена на такси-услугите ги намалила патниците и им ја скусила заработувачката. Велат дека работат речиси за без пари, а прехрануваат семејства. За возење такси се одлучиле затоа што не можат да најдат подобра работа. Скопски таксист, кој сакаше да остане анонимен, вели дека има еден куп казни кои не може да ги плати, а ги добил токму поради недостиг од такси-станици. - На многумина таксисти возните книшки за казнени поени одамна им се пополнети. Таква е и мојата. Не сум направил никаква грешка, а виновен сум само затоа што немам каде да застанам. Едно е да поминам преку полна линија, во ред е, виновен сум, а друго е кога ме казнуваат кога немам каде да застанам. Речиси на секој полицаец кога ме казнува му ...
| | веќе видена

За некои од грешките направени при реконструкцијата и конзервацијата на споменикот на културата од 15 век, Паско Кузман рече дека го подобриле изгледот на објектот. Наместо преземање одговорност за грешките што се направени при реконструкцијата и реставрацијата на Мустафапашината џамија - споменик на културата од 15 век, директорот на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, најде оправдувања зошто проектот не е изведен во согласност со планираното. Неодамна Зоран Павлов од Управата нагласи дека се направени неколку сериозни превидувања истакнувајќи дека во внатрешноста дошло до импровизација со користење на многу силни бои, дека шадрванот бил скратен, а мермерот на надворешноста бил несоодветно исчистен при што дошло до отстранување на заштитниот слој. Недостатоците ги утврдија и македонски конзерватори, а Кузман по добивањето на извештајот за џамијата од Националниот конзерваторски центар, за кој рече дека е брзоплето направен, изјави: - Главно, нема поголеми отстапки од ...
| | веќе видена

Од јануари, дополнителен шок на истенчениот семеен буџет ќе бидат повисоките сметки за струја и за парно, а заедно со последното поскапување на горивата, логично е да се очекува и поскапување на прехранбените продукти. Најновите сметки за струја, парно и гориво, од јануари ќе донесат и нови поскапувања и на основните прехранбени продукти. Шеќерот, маслото, лебот и јајцата веќе поскапеа, а се најавуваат и нови цени за сета конзервирана храна. Се чини дека замрзнати ќе останат само платите. Граѓаните ги фати паника и повеќе размислуваат како од јануари ќе ги покриваат основните трошоци. Загрижени од таквата состојба, тие се во потрага по дуќаните каде што има неделни или дневни промоции на цените. Прославите, богатите трпези и подароците веќе се заборавени. - Ме здоболе главата од најавените поскапувања. Не знам како ќе ги плаќам сметките кога ќе стигнат со повисоки цени, ниту, пак, дали ќе остане нешто за храна. Не размислувам за празници. За Нова година ќе имаме скромна трпеза, а подароците ќе ...
| | веќе видена

За еден месец, во градските автобуси се пронајдени и вратени мобилни телефони, чанти, кредитни картички, лична карта, возачка дозвола и пасош, информираат од ЈСП. Проектот „Изгубено-најдено“ на ЈСП, кој стартуваше пред еден месец, веќе ги покажа првите резултати што одат во прилог на граѓаните кои си ги повратиле изгубените предмети најдени во автобусите на ова јавно претпријатие. Во новоотворената канцеларија, во административниот објект во населбата Автокоманда, каде што се носат сите предмети што ги изгубиле патниците, досега се пронајдени и вратени три мобилни телефони, женска чанта, машка чанта со документи, кредитни картички, лична карта, возачка дозвола и пасош. За потребите на канцеларијата, претпријатието веќе има вработено лице, а во функција е и телефонскиот број 3122-634 на кој граѓаните кои загубиле нешто во автобусите, можат да се јават за да прашаат дали им е најдено. Од Јавното сообраќајно претпријатие велат дека се задоволни од првичните резултати на проектот. - Најчесто ...
| | веќе видена

Романија и Бугарија не ќе можат да станат дел од шенген-зоната во почетокот од следната година бидејќи Франција и Германија планираат да го блокираат процесот. Ова го потврди претставник на Унијата објаснувајќи дека министерот за внатрешни работи на Франција, Брис Ортефо, и на Германија, Томас де Мезиер, во писмо до Европската комисија рекле дека сметаат оти е прерано Бугарија и Романија бидат примени во шенгенската зона во март 2011 година. Во писмото упатено до европскиот комесар за внатрешни работи Сесилија Малстром, министрите се повикуваат на пропустите на Бугарија и Романија во борбата против корупцијата и организираниот криминал. Двете балкански држави се членки на ЕУ од 2007 година. Шенген-зоната ја сочинуваат 25 европски земји, чии жители можат да патуваат низ зоната без пасоши. Дипломатски извори за „Фајненшл тајмс“ велат дека позицијата на Берлин и на Париз ќе наложи изработка на нов распоред бидејќи за прием на нова држава во шенгенската зона е потребна едногласна одлука на земјите што се ...
сите 10 | | | веќе видена

Македонија денеска и утре ќе одигра два пријателски натпревари со учесникот на претстојното Светско првенство. Машката сениорска репрезентација, во комплетен состав ги очекува двата дуела со репрезентацијата на Египет. Миниподготовките на „црвено-жолтите“ се одвиваат според планот, а в.д. селекторот Звонко Шундоски за оваа средба повика тројца интернационалци, 13 играчи на шампионот Металург и три ракометари на Вардар про. Последен на репрезентацијата и се приклучи Кире Лазаров, кој во неделата со Сиудад Реал го освои трофејот во Купот на Шпанија. - Средбите со африканскиот вицепрвак Египет ќе се искористат за воигрувањето на екипата, пред продолжувањето на квалификациите за пласман на Европското првенство во 2012 година. До средбите со Унгарија, на 9 и на 13 март следната година, мора да го задржиме континуитетот на работа. Затоа, ова ќе биде идеална шанса да се воиграме и да испробаме некои комбинации во нападот и одбраната - изјави Шундоски. Првиот тренинг, освен Лазаров, кој доцна пристигна во ...
сите 21 | | | веќе видена

Министерот за информатичко општество, Иво Ивановски, со неговата шефица на кабинетот, Лидија Милевска, го искористија патувањето на почетокот на декември на службен трошок во Абу Даби да си се забавуваат во новоотворениот најатрактивен забавен парк во светот „Ферари ворлд“. На фотографиите што се најдоа на социјалната страница „Фејсбук“, министерот со нескриена гордост и восхит позира со целосна тркачка опрема на лудата железница „Формула Роса“, која се движи со максимална брзина од 240 километри на час. За жал, министерот вчера не сакаше да одговори на повиците на „Шпиц“ да ни објасни дали посетата на Вондерленд беше дел од неговата официјална агенда при посетата на форумот за Ај-ти во Абу Даби. И секако, да ни одговори на прашањето на чиј трошок се двете влезници кои чинат помеѓу 70 и 100 долари. „Формула Роса“, според информациите на веб-страницата на „Ферари ворлд“, е најголемата атракција што може да се најде во чудото од забавен парк, кој ги отвори вратите на 27 октомври годинава. Инаку, за ...
| | веќе видена

Новиот спонзор „Фондацијата Катар“ го финансира палестинското движење Хамас и екстремистот Јусуф ал Карадави. Најдобриот шпански клуб Барселона е обвинет дека го поддржува тероризмот поради воспоставената соработка со „Фондацијата Катар“, која во наредните 5 години ќе плаќа по 30 милиони евра за реклама на дресовите. Постојат индиции дека оваа фондација финансира тероризам. Каталонскиот гигант реши да ја напушти традицијата стара 111 години, без финансиски приходи од рекламниот простор на своите дресови. Финансиската криза го натера раководството на Барселона да се реши на радикален потег и местото каде што се наоѓаше логото на УНИЦЕФ да го замени со „Фондацијата Катар“, која се бори за подобро образование и писменост во оваа арапска земја, каде што во 2022 година ќе се одржи фудбалското Светско првенство. Фудбалскиот клуб често е користен од политичарите во битката за самостојност на оваа покраина од Шпанија. Последен што го правеше тоа беше претходниот претседател Хоан Лапорта, кој отворено се ...
сите 2 | | | веќе видена

Руската шпионка Ана Чепмен ќе стане лидер на младите сили на партијата на Владимир Путин, Обединета Русија, јавуваат руските медиуми, кои претпоставуваат дека нејзина примарна улога ќе биде поттикнување патриотизам. Новата функција на Чепмен, која заедно со други 9 агенти беше уапсена во САД, а потоа депортирана во Русија, официјално ќе биде објавена на годишната конференција на Млада гарда. Извори од движењето на младите сили ја потврдиле информацијата дека таа дефинитивно им се приклучува, но рекле дека се уште не била донесена одлука за тоа која ќе биде нејзината улога. Еден руски весник претпоставува дека ќе биде ставена на чело на нова група посветена на патриотска едукација. Млада гарда е фанатична пропутинска група на млади луѓе, кои беа поврзани со претепувањето на новинарот Олег Кашин, кого тие јавно го нарекоа предавник и побараа да биде казнет. Владимир Путин јавно го изрази своето одушевување од Чепмен и преостанатите руски агенти кои беа разоткриени во јуни годинава. На првата средба ...
сите 2 | | | веќе видена

Триесетина осомничени наркодилери, кои биле дел од „Франкфуртската мафија“, се уапсени вчера во голема акција, во неколку градови во Македонија, во меѓународната акција „Диригент“. Утрото, 350 полицајци во координирана акција апсеа во Скопје, Велес, Гевгелија и во Свети Николе. Меѓу приведените се и шестмина организатори на криминалната група, меѓу нив и главните Зоран Манасков-Скршениот, Спасе Димовски-Ајдук и Томе Димовски-Томче. Како дел од „Франкфуртската мафија“ се сметаше и Јордан Јордановски-'Ркулот, кој на почетокот на септември беше убиен во пукотницата во ресторанот „Биг фиш“ во Скопје. Осомничените пренесувале дрога од Балканот во Виена и во Франкфурт, а во своите објекти ја организирале и шемата за препродавање. Приведените требаше да бидат на распит во скопските полициски станици, бидејќи станува збор за организиран криминал. Акцијата е организирана и се спроведува во соработка на германската, австриската и на македонската полиција. Повеќе детали за меѓународната акција ќе бидат ...
сите 41 | | | веќе видена

Англиските букмејкери ги намалија квотите за можноста Дејвид Бекам да биде прогласен за витез. Тие сугерираат дека шансите да се случи тоа се високи по добивањето на наградата на Би-би-си за животно дело. Квотите 35-годишниот фудбалер да се најде на почесната листа за признанија од англиската кралица Елизабета Втора на Нова година се 3/1, а само до пред неколку денови тие изнесуваа 7/1. Поранешната ѕвезда на Манчестер јунајтед е рекордер по бројот на настапи во националниот дрес на „Гордиот албион“ со 115 мечеви, но тој е ценет и поради добротворната работа. Дејвид јавно се заложи за својата земја, давајќи им поддршка на вооружените сили на Британија и активно учествувајќи во кампањите за ОИ во Лондон 2012 и за организацијата на фудбалското СП 2018. Синџирот обложувачници „Педи пауер“ нудат коефициент од 20/1 тој да стане следниот селектор на англиската репрезентација, како и коефициент од 5/4 со сопругата Викторија да го зачнат четвртото дете во 2011 година.
сите 3 | | | веќе видена

Дајтон Вебер е исклучително храбро 11-годишно дете од Мериленд со неверојатно силна желба за живот. Иако нема раце и нозе, тоа не го спречува да ужива во животот како секое нормално дете и да се занимава со многу различни спортови, од фудбал, кошарка, лизгање и бејзбол, до пливање, картинг и борење. Вебер имал само 11 месеци кога лекарите, поради бактериска инфекција која му го загрозувала животот, морале да му ги ампутираат двете раце и нозе. Тој научил да се носи со тоа многу полесно од што би се очекувало кога станува збор за едно дете, па на зачудените врсници им објаснува дека за разлика од нив, тоа што тој ги нема сите екстремитети „не е некоја голема работа“. Единствено нешто што го излудува е кога неговите врсници ќе се посомневаат дека не може да направи нешто поради својот инвалидитет. - За се што тие ми велат дека не можам да направам, се трудам да им докажам дека можам! - вели Вебер.
сите 2 | | | веќе видена

next