Ако е се навистина толку розово, зошто беа направени и најавени толку смени на директори на институциите? Двата столба на театарот во Македонија, Македонскиот народен театар во Скопје и оној во Битола, беа на работ на колапс. Колку претстави подготви и одигра Албанскиот театар? - прашува режисерот Милчин коментирајќи го годишниот извештај на Министерството за култура. Во 2010 година партијата на власт ја продолжи злоупотребата на културата за да ги исполни своите олигархиски цели, таа се партизира и се провинцијализира, заклучува културната јавност сумирајќи ги достигнувањата на ова поле во годината што изминува. Дел од експертите ги коментираа заклучоците од годишниот извештај за проектите за култура презентирани завчера од страна на министерството. Режисерот Владимир Милчин извештајот го оцени како неброени зборови со кои министерката си честита себеси. - Таа тврди дека културата станала достапна за сите граѓани на Македонија. Претенциозно во формулацијата, тенко во аргументацијата. Ако е се ...
| | веќе видена

Во 2010 своите семејства ги проширија водителот Сашо Мацановски-Трендо, пејачката Кристина Арнаудова, пијанистот Симон Трпчевски, а нови врски почнаа тапанарот Гаро Тавитјан, пејачките Каролина Гочева и Елена Ристеска. Стигнаа многу нови албуми На музички план изминатава година беше плодна за македонските изведувачи. Ексклузивците на МНА продукција, битолчаните „Памперс“, го издадоа своето првенче „Ох њхатевер“, попрок-пејачката Дани по враќањето од САД го промовираше вториот соло-албум „Во меѓувреме“, момците од „Пи-ем-џи колектив“ го издадоа „Да4“, Мизар во соработка со црковниот хор „Хармосини“ концертно го промовираа „Детето и белото море“, раперот Били Ѕвер го објави деби-албумот „Мацедониш“, браќата Тавитјан во соработка со балканските музички ѕвезди го направија проектот со обработки на традиционални македонски песни „Македонското срце чука во 7/8“. И миленикот на женската публика Адријан Гаџа издаде албум. Тој на албански го испеа „Брендирано“, кој треба да добие и македонска верзија. Рокерот ...
| | веќе видена

Викиликс, терористички напади, авионски несреќи, земјотреси и вулкани кои усмртија милиони луѓе ја обележаа изминатата година. Во првите два месеци се случија катастрофални земјотреси. На 12 јануари во разорен земјотрес со интензитет од 7,3 степени по Рихтер на Хаити загинаа над 200.000 луѓе, а хуманитарната катастрофа погоди повеќе од три милиони жители на оваа најсиромашна земја на западната хемисфера. На крајот на февруари најмалку 800 луѓе загинаа во земјотресот со интензитет со 8,8 степени по Рихтер, што го погоди чилеанскиот град Консепсион. Март помина во знакот на чеченските терористи. На 29 март најмалку 40 луѓе загинаа, а околу 70 беа повредени при две експлозии во московското метро. Нападите ги извршија две жени самоубијци. Одговорност за нападите презеде лидерот на чеченските сепаратисти Доку Умаров. И додека Москва се уште беше во шок, во Киргистан преку крвави демонстрации со 80 мртви беше симнат од власт претседателот Курманбек Бакиев, кој ја напушти земјата, а власта ја презеде ...
| | веќе видена

Да се обидеме за миг да изгледаме такви какви што поетот Малески сакал да не види пред цели седумдесет години, а веројатно се чувствувал како и јас денес - исполнет со трепетлива надеж дека горите македонски ќе запеат „нови песни, нови весници“ и дека слободата и подоброто утре неизбежно ќе дојдат. Ако е радосна вистина мислата дека во годината што е зад нас Македонија го допре дното и дека веќе нема каде надолу, јас немам што друго да си посакам себеси, на моите најблиски, на моите колеги и пријатели и секако на вас, почитувани читатели на „Шпиц“, освен оваа, 2001 година, да биде година на едно големо кревање. Здравје, среќа и личен успех во новогодишната ноќ ќе си посака секој од нас, но сите заедно треба да се погрижиме оваа година да создадеме и поповолен општествен амбиент, за да бидеме поздрави, посреќни и поуспешни. Македонија во 2010 година, за жал, немаше таков амбиент. Тоа не е само мое пристрасно мислење, туку и објективна оценка на нашите европски пријатели, кои будно го следат нашиот ...
| | веќе видена

Ние сме со нив и знам дека еден голем дел од народот во Македонија се со нив и дека имаме иста мисла - дека ова што се случува само покажува дека во државава не се почитуваат законите и дека има тотално неразумно и безумно однесување на власта, порача вчера Мазес Рамковска, сопругата на Велија Рамковски од пред Истражниот затвор во Шутка. Стотина роднини, пријатели и соработници на сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, и на управителите на фирмите на Перо Наков б.б., вчера околу пладне се собраа пред истражниот затвор во Шутка за да им изразат поддршка. Меѓу присутните беа и борци за човекови права, јавни личности и политичари. Бидејќи посетите во притвор се забранети, со овој чин на притворените им се даде поддршка на еден ден пред Нова година. Видно возбудена и со солзи во очите, сопругата на Велија Рамковски, Мазес Рамковска, од името на семејствата на притворените им се заблагодари на сите што ја даваат поддршката и уште еднаш повика да се почитува правдата и да не се манипулира со ...
| | веќе видена

Министерот за образование најави и задолжителна дополнителна и додатна настава за основците и средношколците. Грешките во учебниците за основно и средно образование биле најтежок проблем во образованието во 2010 година, вели министерот Никола Тодоров, затоа што, како што објасни, иако биле пишувани од професори и рецензирани од експерти, меѓу кои и реномирани универзитетски професори, сепак се провлекувале грешки. - Тоа ме натера да размислувам посистематски, па предложив измени во Законот за учебници за основно и средно образование. Не чувствувам дека министерот треба да го има последниот збор во одобрувањето на учебниците, бидејќи министерот по дефиниција не треба да е стручен за секој од овие учебници, но мора да има одговорност од аспект на системско решение, па затоа предложив нови измени - истакна Тодоров. Новата методологија за учебници е добро разработена и е веќе донесена, а ќе биде објавена во почетокот на новата година. Тој беше скромен во одговорот на новинарското прашање како е ...
сите 2 | | | веќе видена

Неколку стотини незадоволни тутунари од сите тутунски региони во земјава вчера излегоа пред Собрание за да го искажат својот револт поради ниските откупни цени. Со засилени полициски блокади законодавниот дом се штитеше од истоштените земјоделци, кои ги повикуваа министерот за земјоделство и премиерот да излезат и да се договорат со нив. - Нека излезат тие што ние ги избравме да бидат наши претставници и нека покажат добра волја за да го решиме нашиот проблем. Нека дојдат да се договараат со нас наместо со поединци - повикуваа револтираните тутунари. Молкот од парламентот каде што се одвиваше седница со пратенички прашања ги натера тутунарите да се обидат да се приближат кон влезот на Собранието, по што полицискиот обрач се засили. Веќе неколку дена застанати пред откупните пунктови тутунарите не сакаат да го предадат годишниот род по, како што велат тие, двојно пониски цени од лани. Договорената просечна цена од 170 денари, која ја договорија ресорниот министер и вицепремиерот, откупувачите не ...
| | веќе видена

Ново партиско вработување повторно го тресе Универзитетскиот стоматолошко- клинички центар. Сестрата на Сашо Стефановски, претседател на Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, од вчера официјално е нов стоматолог на клиника, дознава „Шпиц“. Според неофицијални информации, нововработената веќе две недели е на Стоматологија, во услови кога центарот се соочува со превработеност и намалување на платите на вработените до 20 отсто. Фондот за здравство на центарот му префрла 8 милиони денари, а само за плати за целиот персонал се потребни 15 милиони. Вработените на нож го дочекаа партиското вработување. - Како не им е срам. Ги сместија нивните членови со партиски книшки, а другите овде постоиме само за да страдаме. Секојдневно се соочуваме со нови вработувања, а нонстоп имаме состаноци на кои ни се закануваат дека ќе ни ги намалат платите - вели вработена, која сакаше да остане анонимна. Адријан Даци, директорот на Стоматолошкиот клинички центар, вчера призна дека имале ново вработување и дека нововработената ...
| | веќе видена

Веднаш по враќањето од двонеделниот престој во САД, популарната пејачка Дани Димитровска вчера напладне во друштво на голем број пријатели и колеги го промовираше својот нов албум насловен „Во меѓувреме“. Таа успеа да стигне навреме на промоцијата и на која го претстави и видеозаписот за вториот сингл од албумот за песната „Од денес“. Промоцијата се одржа во скопскиот хотел „Арка“, а на албумот соработуваше со нејзиниот добро проверен тим, Весна Малинова и Дарко Тасев. Ова е втор албум на познатата пејачка и воедно последна промоција на артистите на продукцијата МНА за оваа година. Дани од 13 декември престојуваше во САД како младински амбасадор во борбата против сидата на конференција во Њујорк, а посети уште неколку градови.
| | веќе видена

Поголеми криминалци од оваа влада во оваа држава, ниедна влада не била. Што се занесува тој, господинот Груевски дека овде е пашалук, дека ќе остане цел живот на власт, дека неговите деца и внуци ќе владеат? Ќе дојде време и неговиот мандат ќе помине. Ниеден политичар не останал на власт цел живот. Тој не размислува за утре, што ќе се случи утре. Ќе дојде некој друг, што ќе прави тогаш тој? Не размислува дека истите работи можат нему да му се случуваат, рече во интервјуто за А1 телевизија, сопругата на Велија Рамковски. Тоа изгледаше како во некој криминален филм, кога се гонат криминалци во светски размери, криминалци убијци, злосторници во вистинска смисла. Јас бев сама со двете внучиња, кои спиеја. Бидејќи ние немаме камери, телохранители, тие отворено си влегоа. Слушнав како викаат - полиција, полиција. Јас излегов и пред мене одеднаш се создаде војска на специјалци, маскирани и со вперено оружје, вели Мазес Рамковска, сопруга на сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, во завчерашното ...
| | веќе видена

Според неофицијални информации, со 10.000-15.000 денари биле почестени лекарите од неколку клиники за успешната работа, иако на владина седница била дадена наредба да не се издава тринаесетта плата. Награди, дополнителни плати, јубилеи и парични надоместоци. Дел од лекарите и вработените во Клиничкиот центар ќе се почестат со „новогодишни пакетчиња“ во услови кога болниците имаат недостиг од лекови и потрошен материјал, огромни долгови, животот на бебињата е загрозен од инфекции и сепси, со еден збор, во време кога јавното здравство е во тотален хаос. Селективна поделба има меѓу клиниките кои ќе земаат тринаесетта плата и тие каде што моментално платите се намалени. Прва на топ-листата за заслуги и награди е Клиниката за гинекологија, која е една од ретките каде што лекарите добиле декемвриска плата и плус бонуси по повод јубилејот на Клиниката. - Парите, кои се даваат на лекарите и на директорот на Гинекологија како награди затоа што на родилките и на бебињата освен бактерии и инфекции не им ...
| | веќе видена

Македонската пливачка легенда Атина Бојаџи ненадејно почина на 66-годишна возраст. На 28 декември во Скопје, на 66-годишна возраст, почина легендата на македонското пливање Атина Бојаџи. Родена е во Охрид на 13 март 1944 година, во семејна куќа до самиот брег на Охридско Езеро, во близина на црквата „Света Софија“. На 11 години ги собори сите македонски рекорди во пливање на кратки патеки во слободен стил, делфин и во грбно пливање. Најголемиот успех во кариерата го постигна во 1962 година кога стана светски шампион во маратонско пливање во слатки води на Охридскиот маратон и ќе остане запаметена како најмлад победник на оваа престижна трка, со само 18 години. Истиот успех го оствари уште еднаш, а во 1962 година со испливување на патеката Капри - Наполи стана светски првак на солени води. Врв на нејзината кариера е препливувањето на Ла Манш на 9 септември 1969 година за 13 часа и 20 минути. Таа беше прва жена која успеала да ги совлада силните струи во каналот кој ги дели Англија и Франција. Во ...
| | веќе видена

Ниту некогаш сум бил соработник на полициските служби, ниту сум потпишал обврска дека ќе бидам. Што правела Службата за државна безбедност, не знам, ниту сум можел да знам. Ја повикувам А1 телевизија и во случајот „Пајажина“ да работи професионално, да престане со лаги и подметнувања да го валка мојот углед. Барам и од Комисијата за лустрација да ги провери наодите на А1, реагираше вчера Дамовски. Поранешниот директор на „Време“, а сега вработен во МПМ, Александар Дамовски, ги шпионирал српските екстремни националисти во земјава и податоците и ги доставувал на тајната полиција, објави А1 телевизија. Документи за кодошкото минато на Дамовски, кое трае од 1993 година, пристигнале завчера во А1 телевизија, а неговото ангажирање на патриотска основа било затскриено под псевдонимот „Садам“. Дамовски, кој е основач на весникот „Време“, е седумнаесеттиот обвинет во аферата „Пајажина“ и единствениот осомничен кој се спаси од притвор, за разлика бившиот и од сегашниот директор на телевизијата, кои се осомничени за ...
| | веќе видена

Сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, во вторникот бил префрлен во посебен некористен дел од истражниот затвор „Шутка“, во крилото кое во 2003 година беше изградено првично за сместување на хашките случаи. Од Министерството за правда информираат дека мерката е преземена поради природата на случајот, односно поради потребата поголем дел од притворените да бидат меѓусебно изолирани за да не контактираат, а со тоа да не можат да влијаат врз истрагата. Упатените во актуелните прилики во затворскиот систем кај нас, на преместувањето на Рамковски засега гледаат единствено како на нужна потреба за подобар третман, бидејќи вработените во затворот се свесни дека се под лупата на јавноста, па мала е веројатноста дека на тој начин би сакале да извршат притисок. Сепак, според нашиот извор, доколку се продолжи со тенденцијата за преместување, тогаш ќе стане збор за симптоматичен притисок на кој ќе мора да се реагира. Експертите информираат дека сите 14 притвореници од „Пајажина“ се распоредени во посебни ...
| | веќе видена

Најголемата хрватска поп-атракција Северина Вучковиќ успеала да го заведе српскиот милионер Милан Поповиќ. Според порталот „Свет“, овој бизнисмен и Севе почнале да се забавуваат по нејзиниот настап на неговата роденденска забава пред две недели, каде што атрактивната пејачка пред 250 гости пеела со Харис Џиновиќ. Оттогаш љубовта се родила и новопечената двојка не се одвојува. Веста веднаш проструи низ интернет-порталите, но Северина се уште не го потврдила ова и не одговарала на телефонските повици од новинарите. Претходно, пејачката беше во повеќегодишна врска со Славко Саиновиќ од Риека, но причината за нивниот прекин не е позната.
сите 2 | | | веќе видена

Синоќа, сосема случајно, со свои очи на телевизија ја видов заканувачката порака за Латас и за водителот Јанко Илковски, испратена по СМС-порака во неговата емисија „Јади бурек“. Веднаш на Твитер испратив поддршка за обајцата и одлучив денес тоа да го сторам и на ова место. Знам дека многумина, од разбирливи причини, се сомневаат во мојата искреност. Јас навистина имам многу причини да им бидам лут и на обајцата. Во емисијата на Јанко неказнето се објавени стотици навредувачки и заканувачки пораки на моја сметка. Латас, како што е познато, неброено пати јавно ме навредувал и ми се заканувал. Но, токму затоа што знам како е човек да биде подложен на вербално насилство, ме обврзува и на овие луѓе да им пружам јавна поддршка. Никој никому не смее да му се заканува и ниту една закана не смее да се потцени и да помине неказнето. Треба да бидеме солидарни, но не само со тие што трпат вербални закани, туку и со тие што се изложени на реално, физичко насилство. Да, драги мои колеги, има и такви, ако не сте ...
| | веќе видена

Ѓунер Исмаил Овие денови прашав неколкумина: Знаете ли воопшто како дојдовме на ова дереџе? Значи, прашувам не кои било неколкумина. Се се тоа луѓе со онолкави дипломи, море титули, катедри и такви-ми-ти работи. Да ви кажам искрено, тажна беше тишината, по прашањето. Наведнаа глава и одмолчеа. Да ми простите, како помочани! Да, да. Разгледајте околу вас. Немам јас само такви во мојата околина. Имате и вие. Та нели се потсетувате на нивните коментари: „Политика е тоа. Јас не се занимавам со неа. Имам доволно грижи и без неа. Јас сум чесен интелектуалец и граѓанин (ова би требало да е поента на „учениов“ м.з.), ама и плашлив сум, оти животот ми поминува со книги и наука, ме разбираш Ти мене!?“ Мајката. А кој е тоа нечесен? Оној кој, на пример, ќе го напише ова: Она што денес се емитува како слика за Македонија е исклучително грдо лице на една политика која е финалето на сите талкања, заблуди на самонаречената провинциска македонска десница. Во сета оваа тажна, но и грозна приказна, десницава ни ...
| | веќе видена

Миниреконструкцијата на владата, која се очекува по конгресот на ВМРО-ДПМНЕ во март следната година, ќе зависи од внатрекоалициските договори, личните желби на функционерите, а ќе бидат земени предвид и притисоците од јавноста. Смена на најмногу тројца министри или рокада на неколку високи владини функционери од еден сектор во друг, е дел од стратегијата за засилување на владиниот кабинет, веднаш по конгресот на ВМРО-ДПМНЕ во март следната година. Овие неофицијални информации на „Шпиц“, кои се совпаѓаат со претпоставките на мнозинството аналитичари, меѓу кои дел се блиски до актуелната власт, дека народот бара освежување, делумно ги потврди и премиерот Никола Груевски во прексиноќешното интервју во емисијата Х/О: - Реконструкција на владата засега не планирам, но тоа е можно кога ќе дојде време. Пред тоа, најпрво добро ќе направам анализа и добро ќе размислам. Миниреконструкцијата ќе зависи од внатрекоалициските договори, личните желби на функционерите, а ќе бидат земени предвид и притисоците од ...
| | веќе видена

Премиерот вели дека министерката за внатрешни работи го информирала за европскиот начин на апсење, но експертите се прашуваат случајно да не се збунила и да не мислела дека вака се апси само во Африка. Нашата полиција е тренирана по ЕУ стандарди, па апси спектакуларно како и во европските земји. Признавам, малку е непријатно, но можеби во иднина ќе се избегнува визуелниот дел, ќе размислиме. Оваа изјава, иако во прв момент зачудувачка, сепак, е вистинита, а е излезена од устата на премиерот Никола Груевски во понеделничкото интервју за емисијата Х/0 на Канал 5 телевизија. Тој ова го изјави како одговор на прашањето за циркусот што го приреди МВР при минатонеделната акција во која беа уапсени бизнисмени, новинари и управници. - Повеќепати сум разговарал со министерката Јанкулоска и сум бил во ваша позиција. Добив одговор дека нашата полиција е тренирана според ЕУ стандарди, а, исто така, пред истражен судија се носат осомничените и во Германија и во Англија - изјави Груевски. Дека министерката за ...
| | веќе видена

Дури 69,3 отсто се спротивставуваат на „Скопје 2014“, а „за“ се 25,9 отсто од испитаниците. За решение за спорот со името кое нема да влијае врз идентитетот се 42,2 отсто, против се 34,7 отсто, нерешителни се 15,7 отсто. Главната опозициска сила е само три проценти зад владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Новата анкета на угледниот Меѓународен институт за блискоисточни и балкански студии ИФИМЕС со седиште во Љубљана, која беше објавена вчера, покажува дека 22,1 отсто од испитаниците ја поддржуваат владејачката ВМРО-ДПМНЕ, додека за главната опозициска сила СДСМ се решиле 19,2 отсто. На избори, ако се одржат утре, не би излегле 13,5 отсто, додека неодлучни биле 25,8. Телефонската анкета на ИФИМЕС, чиј почесен претседател е поранешниот претседател на Хрватска Стипе Месиќ, е спроведена во Македонија во периодот од 20 до 25 декември годинава на случајно избран национално репрезентативен примерок од 1.204 испитаници од различни етнички и социјални групи. За само една година состојбата со демократијата во ...
сите 8 | | | веќе видена

next