Бранителите на притворените во аферата „Пајажина“, вџашени од тајниот материјал сниман четири месеци - снимки од неформални средби и прошетки, на кои има и деца, треба да докажат дека притворените биле „злосторнички здружени“. Велија на риболов. Прошетки и неформални разговори. Носење на децата на тенис и на лекар. Адвокатите пијат кафе... Ова се најинтересните инсерти од вчерашната петчасовна презентација на видеоматеријалот што полицијата тајно го снимала, за да ја сплете „пајажината“ околу семејството Рамковски и другите притвореници од фирмите на Перо Наков б.б. Сопственикот на А1 телевизија и останатите 13 притворени за случајот „Пајажина“, вчера во Кривичниот суд во Скопје, со чудење го гледаа снимениот материјал, кој треба да биде доказ против обвинетите. Но, наместо цврсти докази, обвинетите на околу 15 цедеа гледале снимки од неформални средби и дружења и снимен аудиоматеријал, кој ниту оддалеку не е поврзан со кривичните дела за кои се товарат притворениците. Адвокатот на Рамковски, ...
сите 8 | | | веќе видена

Најавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дека ќе се усвои закон за официјализирање на албанскиот јазик во цела Македонија, која наиде на критики од албанската опозиција и на воздржаност кај македонскиот политички блок, бара и уставна интервенција, оценуваат експертите. Измената на Законот за јазици за да се овозможи употреба на албанскиот јазик во цела Македонија подразбира да се смени и Уставот. Причина за тоа е што член 7 од највисокиот државен акт сега предвидува дека во земјава службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо, но во единиците на локалната самоуправа, во кои како „мнозинство или како значителен број живеат припадниците на националностите“, покрај македонскиот јазик и кирилското писмо во службена употреба се и јазикот и писмото на националностите на начин утврден со закон. Вака гласи оценката на дел од експертите за најавата на ДУИ за официјализирање на албанскиот јазик во цела држава. Во оваа партија вчера одбија да дообјаснат како мислат да ја реализираат оваа идеја. ...
| | веќе видена

Главното дефиле на Вевчанскиот карневал почна со маската во форма на фустан кој се крева и отвора, насловена „Пајажина“, а најмногу внимание привлекоа „Расштиманиот оркестар“, кој ја симболизира владата, „Револуција“ на чело со Че Гевара и пенисот насловен „Скопје 2014“. „Раштиман оркестар“, кој ја симболизира владата, на чело со премиерот-жена, Велија Рамковски, во лисици со полициска придружба и камери пред истражен суд, „Револуција“ со Че Гевара како лидер на бунтовниците, пенис насловен „Скопје 2014“, подвижен „Фејсбук“ со активен прозорец за разговори, Џеврие, се само дел од маските кои продефилираа низ Вевчани, вчера на отворањето на традиционалниот василичарски карневал. Главното дефиле почна со маската во форма на фустан кој се крева и отвора, симболично насловена „Пајажина“, по што се обрати градоначалникот на Вевчани, Перо Илиески, кој оваа вевчанска традиција ја посочи како настан број еден во Македонија. Карневалското лудило во општината, која вчера и денеска живее под маски, го ...
| | веќе видена

Ако државниот врв во наредните денови не поднесе предлог до ОН за укинување на Резолуцијата 817 за употреба на привремената референца Поранешна Југословенска Република Македонија, тогаш лаже и нема никаков став за името, велат експерти. Државниот врв деновиве итно ќе поднесе предлог до ОН за укинување на Резолуцијата 817 од 1993 година, со која на Македонија и се наложува употреба на привремената референца во меѓународните организации, и за тоа ќе го извести медијаторот Метју Нимиц на 9 февруари за кога е закажана новата рунда на преговори. Ова е чекорот што се очекува власта да го повлече во наредните денови или во спротивно лаже, велат експерти повикувајќи се на изјавата на вицепремиерот Васко Наумовски завчера, обелоденувајќи дека државно- владиниот врв има усогласен став за спорот за името, а тоа е Република Македонија. - Доколку државниот врв не побара укинување на Резолуцијата 817, тоа ќе значи дека нема никаков став за името и само го лаже народот - дециден е пратеникот Стојан Андов, чиј ...
сите 2 | | | веќе видена

Упатените во оваа област објаснуваат дека преку јавните дебати и расправи, народот повеќе ќе биде запознаен што е тоа трансплантација и како се одвиваат работите, а на друг начин ќе бидат поттикнати да размислуваат за таквата опција. Табу-тема, недоволна информираност или добро познавање на трансплантацијата. Во која од овие три насоки се пронаоѓаат македонските граѓани? Со различни ставови и информации, некои од граѓаните не знаат што значи пресадување органи, а голем дел велат дека без проблем ќе ги донираат своите органи по нивната смрт, со надеж дека ќе спасат нечиј човечки живот. - Јас немам проблем по мојата смрт органите да бидат донирани. Тоа би значело дека на некој ќе му помогнам да си го продолжи животот. Мислам дека најдобра опција е секој што сака да ги донира органите да си потпише изјава, ама семејството по неговата смрт да не може да ја отежнува ситуацијата. На пример, да речеме, моите деца се против тоа и знам дека утре би можеле да прават проблеми, иако мислам дека би требало ...
| | веќе видена

Сезонскиот грип почна да ја достигнува својата кулминација. Првите две жртви на грипот, 10-годишно девојче и 23-годишно момче, официјално беа соопштени пред неколку дена, но во здравствените кругови се шпекулира и за трета жртва. Во првите две недели од јануари има над 1.000 пријавени случаи од грипот од типот инфлуенца Б, со што бројката за овие два месеца се искачи, на 2.050 случаи до 9 јануари. Сите македонски градови ги тресе сезонскиот грип, но први на листата се Кавадарци со 375 заболени, Битола 271, Куманово со 259 заболени, Прилеп 147 и Велес со 136 пријавени случаи. Но, од Институтот за јавно здравје тврдат дека податоците за последните пет дена се уште не се обработени, а се очекува таа бројка да биде многу зголемена. - Ние, информациите ги обработуваме на секоја недела или две и тогаш можеме да излеземе со конкретни податоци. Последните што се направени се до 9 јануари и се ставени на сајтот на институтот - истакна Наташа Димитриевска, портпаролка на Институтот за јавно здравје. Според ...
| | веќе видена

Големите поскапувања на храната се повод за протестите низ земјата. Властите во Тунис воведоа полициски час и го ограничија движењето на улиците по лавината насилни демонстрации во кои досега загинаа најмалку 50 луѓе. Но, и покрај полицискиот час, демонстрантите повторно се собираат на улиците во предградијата на главниот град Тунис, каде што се судираат со силни полициски сили. - Цела ноќ се слушаа истрели, викотници и тресоци - изјави една медицинска сестра, која додаде дека протестите почнале завчера попладне и прераснале во жестоки судири. Владата во некои делови на градот за првпат распореди војска, која без предупредување отвора оган врз демонстрантите, додека министерот за внатрешни работи на Тунис доби отказ по смртоносниот бран на насилство што ја зафати земјата, најголем во последните неколку децении. Големите поскапувања на храната се повод за протестите низ земјата. Тие почнаа кон крајот на декември, откако млад Тунижанин се самозапали. Тој имаше факултетска диплома, но немаше работа ...
сите 57 | | | веќе видена

Познатиот попрок-изведувач Мартин Србиновски и неговата сопруга Милица, во вторникот утрото го добија своето прво дете, ќерката Мила, која се роди во скопската болница „Ремедика“. Неговата сопруга Милица, која се занимава со кик-бокс, по професија е акушерка, а се породи со царски рез. Мила, пак, се роди со 4.300 килограми и 50 сантиметри. - Многу сме радосни. Ова е најголемиот новогодишен подарок за мене и за мојата сопруга. Јас и Милица за се правиме договор и се сложивме да и дадеме музичко име составено од нотите „ми“ и „ла“, а и убаво звучи кога ќе се каже „мила на тато“ - низ смеа вели среќниот татко. Тој коментира дека неколкупати во болница ги посетил својата сопруга и ќерката, но се уште не може да каже на кого од нив двајцата личи нивната ќерка. Среќната вест ја поделил и со своите блиски и пријатели и завчера според традицијата ги почестил со мекици. Мартин и Милица се венчаа оваа есен, а нејзината рака ја побара јавно во популарниот квиз „Тркало на среќата“. Пејачот, кој постојано е ...
| | веќе видена

На актерката Натали Портман и било грозно да ја снима сцената на мастурбирање во блокбастерот „Црниот лебед“ на режисерот Дарен Аронофски, особено бидејќи била опкружена од 50 членови на филмската екипа. - Снимање сцена со мастурбација е многу непријатно, а секој што вели поинаку не е искрен - рекла Портман за „Инстајл“. Нејзиното чувство на непријатност го потврдил и Ештон Качер, кој и беше партнер во новата романтична комедија „No strings attached“. - Навистина е вистински предизвик кога те гледаат 50 луѓе, а ти мораш да се трудиш да изгледаш како да ти е пријатно - рекол актерот, во врска со љубовните сцени со Портман во овој филм.
| | веќе видена

Во следниот мандат ќе се усвои закон за употреба на албанскиот јазик во цела држава, бидејќи тоа е јазикот што го зборува секој втор граѓанин во земјава, изјави лидерот на ДУИ, во интервју за Би-би-си, за употребата на албанскиот јазик, кој моментално е службен само во општините со мнозинско албанско население. Али Ахмети, лидер на најголемата албанска партија ДУИ, се обврзува дека по наредните парламентарни избори ќе протурка закон со кој албанскиот јазик ќе стане официјален јазик во цела Македонија. Во интервју за Би-би-си на албански јазик, говорејќи за темпото на спроведување на одредбите на Рамковниот договор, тој вели дека албанскиот треба да биде рамо до рамо со македонскиот јазик, бидејќи тоа е „јазикот што го зборува секој втор граѓанин во земјава“. - Никој не може да каже дека статусот на Албанците во земјава не се промени и дека решавањето на албанското прашање не се помести напред. Охридскиот договор не е мртов и тој ја претвори Македонија од моноетничка држава, во мултиетничка и ...
сите 2 | | | веќе видена

Унгарскиот премиер Виктор Орбан отсекогаш бил познат како популист, угледниот магазин „Економист“ во 2007 година го критикува за циничен популизам и авторитарен стил на владеење. Во унгарската критичка јавност, пак, второто име за Виктор Орбан е Виктатор (Виктор диктатор). За жал, се што рече Тито Петковски за сличностите во владеењето на ултрадесничарскиот премиер на Унгарија Виктор Орбан со владеењето на премиерот Никола Груевски е точно и споредбата е апсолутно издржана. Експертите за меѓународна политика кои ги контактиравме вчера сосема се согласуваат со Петковски, кој излезе со овие ставови завчера во собраниската Комисија за надворешна политика каде што унгарскиот амбасадор Ференц Кекеши ги претставуваше приоритетите на унгарското претседателство со ЕУ во наредните шест месеци. Но, токму поради самиот контекст на настанот, експертите велат дека излагањето на Петковски е неразумен дипломатски потег. - Се што рече беше точно и споредбата апсолутно е издржана, но тој го згреши местото и времето. ...
сите 3 | | | веќе видена

Познавачите се чудат како можело истражителите да превидат некаков „алтернативен влез“ во просториите на Перо Наков, во кои се чувале 500 регистри, со наводно клучни докази за аферата „Пајажина“. Класерите требало да бидат земени веднаш, а ако не - завиткани со лента и посебно пломбирани. Во краен случај, ако постоело сомневање за уништување докази, можело да се организира и физичко обезбедување на материјалот. Во судско-обвинителски кругови, како што неофицијално дознаваме, владее неверица и збунетост како можело да се случи да исчезнат 500 класери во една од просториите во објектот на Перо Наков број 60, каде што се сместени и телевизија А1, како и дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“. МВР вчера официјално соопшти дека поднело кривична пријава против непознато лице за изнесување класери од алтернативен влез во оваа просторија, но без да прецизира за каков влез станува збор. Како што е познато, при полициската опсада на Перо Наков на 25 ноември, масивната акција на полициските сили беше ...
| | веќе видена

Дилемите дали секој граѓанин во принцип да биде дарител на органи во случај на клиничка смрт или пак само оние што ќе потпишат таква изјава ја сопре парламентарната процедура. Законот за трансплантација го доживеа својот прв удар. На владина седница тој е вратен на доработка, а негова повторна дебата се очекува за две недели. Главната дилема е дали да остане последната верзија на законот, која предвидува претпоставена согласност, односно секој да биде потенцијален донор или пак да се определат за согласност, односно граѓаните да даваат посебни изјави дека еден ден сакаат да донираат органи во случај на мозочна смрт. Без разлика која ќе биде избрана, на крајот последниот збор ќе го има семејството на евентуалниот донор, информира вчера Владимир Чадиковски, претседател на Националната фондација за трансплантација на органи. - Ако само еден член од семејството се противи, тогаш целата постапка завршува тука. Целта на спроведувањето на овој Закон е тоа што многу животи ќе бидат спасени. Затоа преку ...
сите 4 | | | веќе видена

Карневалот кој е спој на паганските обичаи и современа пародија на најзначајните случувања, особено на политичката сцена, почнува денеска со Василичарското дефиле. Со Василичарското дефиле на кое низ Вевчани ќе прошетаат сите маскирани учесници на карневалот денеска во 14.30 часот ќе стартува традиционалниот Вевчански карневал, кој во ова струшко село ќе се слави до утре вклучувајќи ја и прославата на Василица - Стара нова година. Во 19.30 часот ќе почне забавната програма со настап на Жаклина Узунова, Благоја Грујоски и Блага Петреска. Точно на полноќ се следува огномет. Утре точно напладне ќе се одржи познатото Василичарко оро. Карневалот ќе заврши со ритуалното палење на маските. Програмата во пресрет на карневалот вчера во Вевчани почна со импровизиран саем за алтернативен туризам и настап на легендата на ју-рок сцената Момчило Бајагиќ-Бајага и неговите „Инструктори" како и македонски поп-рок уметници. Со Вевчанскиот василичарски карневал се слави доаѓањето на новата година според стариот ...
сите 12 | | | веќе видена

Ректорската управа на универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ бара да се повлече понудениот предлог-закон за високо образование. Оваа одлука едногласно беше изгласана на завчерашната вонредна седница на универзитетската управа на која единствена точка на дневен ред беше предлог-законот. Во соопштението што ректоратот го испрати се вели дека пред да се пристапи кон донесување нов закон за високо образование треба да се донесе програма за остварување и развој на високообразовната дејност во Македонија за периодот 2011-2021 година. - Целокупната проблематика во високото образование би се нормализирала доколку прво се донесе стратегија, односно програма за остварување и развој на високообразовната дејност за периодот од 2011 до 2021, па потоа да се пристапи кон донесување закон за високо образование. Сметаме дека со свои кадри, покрај УКИМ, во подготвување на двата документа треба да учествуваат сите универзитети во земјата - велат од ректоратот. Во јавноста, универзитетските професори излегоа со критики ...
сите 25 | | | веќе видена

За три денари е зголемена цената на лебот скоро во сите маркети во Скопје. Лебот кој досега чинеше 20 денари, од вчера чини 23, а лебот од 23 денари сега чини 26 денари. Ваквиот скок на цената на лебот компаниите ја образложуваат со високата цена на нафтата, лебното жито и на брашното. Лебот на „Жито лукс“, кој се произведува и се дистрибуира низ целата земја од денеска, исто така, поскапе за три денари. Оттаму потврдуваат дека цената на лебот веќе ја коригирале со образложение дека поскапувањето е резултат на зголемените цени на житото и на струјата. - Цената на пченицата беше покачена уште во месец август и таа е повеќе од 50 отсто повисока за разлика од минатата година. Покрај сите пресметки и анализи кои ги правевме изминатиот период, неизбежен беше и чекорот за зголемување на цената на основниот леб. Причината е повеќе од јасна и се должи на растот на цените на сите оние дополнителни трошоци кои се наметнуваат, особено зголемените цени на производите кои се индиректно и директно поврзани со ...
сите 9 | | | веќе видена

Унгарија е подготвена да посредува во решавање на спорот за името и да и помогне на Македонија да ги одмрзне евроинтеграциите, но за тоа треба самата да побара помош и да покаже политичка храброст и иницијатива, рече унгарскиот амбасадор Кекеши. Унгарија е подготвена да помогне и активно да се вклучи во преговорите за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција, ако тоа биде побарано од двете страни. Јасната порака за посредување на Унгарија во спорот за името, за време на претстојното шестмесечно претседателство со ЕУ, вчера пред собраниската Комисија за надворешни работи ја пренесе унгарскиот амбасадор во земјава Ференц Кекеши. Тој потенцира дека притоа ги поддржуваат и преговорите за спорот што се водат под покровителство на ОН. Тој, презентирајќи ја програмата и приоритетите на унгарското претседателство, истакна дека проширувањето на Европската унија е на листата на приоритетите на четвртото место, по економските приоритети и дека во следните шест месеци Унгарија ќе работи на тоа да се ...
сите 6 | | | веќе видена

Според најавите на лекарите и епидемиолозите, јануари и февруари се очекува да бидат рекордни месеци на сезонскиот грип. Десетгодишно девојче и 23-годишна девојка се првите жртви на сезонскиот грип, кои починале на Клиниката за инфективни болести. За само десет дена од јануари, заболени се 678 граѓани од сезонски грип, со што бројката за овие два месеца се зголеми на 1.740. Но, ова не е конечна бројка, затоа што сe уште не стигнале пријавите од другите градови. Уште поалармантно е тоа што најмногу зафатени од грипот од типот инфлуенца Б се децата до 16-годишна возраст, информираат од Министерството за здравство. - Ние постојано заседаваме и ја следиме актуелната состојба со грип во државата. Се работи за две млади лица кои починаа на Инфективната клиника, во последната недела од декември. Досега не излеговме со информации, поради тоа што на Комисијата & беше потребно време да направи анализа на случаите. Кај една од починатите е регистрирано присуство на инфлуенца тип Б, но сe уште се испитуваат ...
сите 4 | | | веќе видена

Петтемина новинари од А1 телевизија, кои вчера пред истражен судија одговарале на прашања за личните приходи и договорите за вработување, чудејќи се како е направена селекцијата токму тие да бидат повикани на суд, прашуваат кој е следен. Цела редакција на А1 телевизија вчера се собра пред Кривичниот суд во знак на поддршка за нивните петмина колеги - Љубиша Николовски, Катерина Цаневска-Арсовска, Анета Додевска и Един Хајдерпашиќ, кои беа на распит пред истражен судија, бидејќи обвинителството ги предложи за први сведоци во рамките на истрагата за наводно постоење злосторничко здружение на Перо Наков б.б., на чело со сопственикот на телевизијата, Велија Рамковски. Неофицијално, тие одговарале на прашања поврзани за личните приходи и договорите за вработување. - Не можам да обелоденам никакви детали додека трае истражната постапка - посочи Мирослав Вујиќ, адвокат на новинарите, кој очекува распитот да мине во најдобар ред. За новинарите од првата приватна телевизија, која во последно време е на удар ...
сите 27 | | | веќе видена

Изборот на професори, нивното напредување и отпуштање, стручноста и квалитетот на изведување на наставата и начинот на одржување на испитите со таканареченото екстерното еволуирање е само беспримерна ароганција на Министерството за образование инструирано од владата, чија цел е контрола на универзитетот. Вака универзитетските професори ги оценуваат новите измени во предлог-законот за високо образование, за што беше разговарано и на вчерашната вонредна седница на универзитетската управа на скопскиот државен универзитет „Св. Кирил и Методиј“, која се одржа зад затворени врати, без присуство на новинарите. Најмногу критикувани во јавноста од страна на професорите се измените во делот на екстерната евалуација, односно предвидената мерка за казнување професор што не си ја врши добро работата, со казна од 5.000 до 10.000 евра, како и казни за ректорот. Критикувани беа и критериумите кои се наметнуваат за научните звања и објавувањето трудови во меѓународни списанија, како и акредитирањето на докторските ...
сите 24 | | | веќе видена

next