Четиримесечната љубов со младата програмерка, џез-музичарот ја круниса со свршувачка пред новогодишните празници. Со зборовите „1987, 15 мај е денот кога Бог решил јас да бидам комплетно исполнет и најсреќен човек на планетата. Му требале 5 години да смисли...и тоа што го смислил се вика Ема... и ми го смени животот“ познатиот џез-музичар и тапанар Гаро Тавитјан на својот фејсбук-профил ја објави свршувачката со својата девојка, 23-годишната Ема Поповска. Гаро Тавитјан (28) четиримесечната врска со симпатичната скопјанка, која по професија е програмер, на стартот на новата 2011 година реши да ја официјализира со свршувачката која се случи неколку дена пред Нова година и на фејсбук-профилот на кој статусот „во врска“ го смени со „свршен“. - Оваа одлука се базира на нешто што значи искрена и чиста љубов, емоциите си го кажаа своето бидејќи веднаш знаев дека Ема е жената со која сакам да го поминам животот, таа има голема човештина во себе, љубов и добрина и многу ретко се среќаваат луѓе како неа - ...
| | веќе видена

Актерите Ештон Качер и Натали Портман се соблекоа докрај. Но, не како уште еден скандал во холивудските кулоари, туку во новиот филм за двајца најдобри пријатели, кои по низа лоши врски одлучуваат да станат пријатели со бенефиции. Во романтичната комедија „No Strings Attached“ Качер е прикажан како се буди на каучот на својата пријателка по пијана ноќ, а кога ќе сфати дека е гол, само предниот дел на телото го прекрива со пешкир. Натали и во овој филм привлекува внимание со својот сексапил, како што беше и во претходниот нејзин филм „Црниот лебед“.
| | веќе видена

Луѓе од власта знаеле за швалерските склоности на Стојановски уште пред да се случи Думбалоска, а Македонците од Австралија речиси секојдневно го опсипувале Министерството за надворешни работи во Скопје со факсови и писма за игнорантскиот однос на амбасадорот, со кого тешко стапувале во контакт. Бившиот сопруг на Лидија Думбалоска, ексљубовницата на македонскиот амбасадор во Австралија, Перо Стојановски, бил добар пријател со повеќето функционери од врвот на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, дознава „Шпиц“. Според нашите информации, тој честопати и остварувал контакти со високи функционери, претежно од Министерството за надворешни работи, а бил и фан на владејачката партија. Како што говорат нашите информации по случајот со неговата бивша сопруга, тој „ги замрзнал“ сите односи со нив. Исто така, дознаваме дека луѓето од власта знаеле за швалерските склоности на Стојановски уште пред да се случи Думбалоска, а Македонците од Австралија речиси секојдневно го опсипувале Министерството за надворешни работи со ...
| | веќе видена

И засегнатото семејство Здравкови ќе бара судска разрешница за случајот, во кој животот на нивното бебе за малку ќе беше погубен. Директорот на Клиниката за гинекологија, Саша Јаковчевски најави тужби против пациентите, кои јавно зборувале за трагедиите и траумите што ги поминале тие и нивните бебиња на оваа клиника. Прв на листата што го предизвикал револтираниот директор е Ангел Здравков, татко на двомесечно бебе, кое за влакно се спаси од смрт од опасната интрахоспитална бактерија клепсиела, што ја доби поради лошите хигиенски услови и нестручниот однос на медицинскиот персонал на Одделот за неонатална интензивна нега. Но, и тој нема да биде поштеден. И семејството Здравкови планираат да бараат судска разрешница за целата ситуација, која за малку ќе беше кобна за нивното бебе. - Нашите сопруги се тука за да раѓаат деца, а не тие да ги убиваат. Не беше само нашето бебе заразено со опасната бактерија клепсиела. Дали се свесни тие колку бебиња починаа во тоа време додека ние бевме таму? Условите ...
| | веќе видена

Ако навистина го сакаат тоа, тие ќе го направат, треба само да ми подметнат дрога или оружје. Ми се закануваат и дека физички ќе ме ликвидираат. Само да знаат дека тоа неминовно ќе предизвика граѓанска војна, порачува лидерот на ОМ. Владејачкиот режим на чело ВМРО-ДПМНЕ ќе предизвика граѓанска војна ако ги оствари заканите дека ќе ме уапси, реагираше вчера Љубе Бошкоски, лидер на Обединети за Македонија (ОМ), кој обвини дека му се заканува и физичка ликвидација. На овој начин лидерот на ОМ одговори на гласините дека годинава власта планира да ја заокружи наводната борба против криминалот и корупцијата со спектакуларно апсење на еден од главните опозициски политичари. - Јас се навикнав да ми стигнуваат пораки дека ќе ме апсат. Ако навистина го сакаат тоа, тие ќе го направат, треба само да ми подметнат дрога или оружје. Ми се закануваат и дека физички ќе ме ликвидираат. Само да знаат дека тоа неминовно ќе предизвика граѓанска војна, за која доволни се само неколку десетици илјади екстремни граѓани. ...
| | веќе видена

Министерот за финансии Ставревски, кој за „Вечер“ наводно изјавил дека немало барање за организирање на ланската наградна игра на „Шпиц“, го потпишал решението за неа. Добитникот на куќата потпишал договор со фирмата „Хот и Хот“ и постапката за градба е во тек. Доделени се четири автомобили, а не еден. Наградната игра „Со Шпиц до куќа и автомобил“, во организација на издавачот „Плус продукција“, е сосема легална, посебната давачка е платена, а куќата и четирите автомобили доделени. Наспроти инсинуациите изнесени во весникот „Вечер“, но и тврдењето на министерот за финансии Зоран Ставревски дека фирмата не побарала дозвола за организирање наградна игра, фактите зборуваат нешто сосема друго. Министерот Ставревски издал решение за организирање на наградната игра. Во решението, потпишано лично од министерот, меѓу другото, пишува: „Се одобрува на Друштвото за продукција, трговија и услуги Плус Продукција ДООЕЛ Скопје и на Друштвото за производство, трговија и услуги Хот и Хот констракшн групс ДООЕЛ ...
| | веќе видена

Најголемото чудо во историјата не е човечкото освојување на вселената, туку тоа што Бог дојде на земјата и непрестано се раѓа во срцата и во душите на оние што го љубат. Па така, и овојпат празнувајќи го Божик, Витлеем нека биде секој наш православен храм и овде во Македонија и секаде каде што го има во светот. Со овие зборови во своето божикно послание се обрати архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, испраќајќи им на верниците мир и Божји благослов, поздравувајќи ги со зборовите „Христос се роди“. - Христовото раѓање во Витлеем јудејски не е само далечен историски настан. Витлеем не е веќе некое далечно и напуштено гратче во Палестина. Ако Божик е време кога Бог дозволи да ни се приближи, тогаш Витлеем е многу блиску до нас. Тој е во нас во секое човечко срце што со радост ја прима веста за Христовото рожденство - вели г.г. Стефан. Божик се смета за матица на сите други црковни празници, а од Христовото раѓање почнува и новото, денешно броење на времето. Во Црквата овој празник почнува ...
| | веќе видена

Актуелното момче на хрватската ѕвезда Северина Вучковиќ, српскиот бизнисмен Милан Поповиќ (45), нема намера да се враќа во Русија каде што во изминатите 15 години изгради империја со производство на бакар. Тој останува на Балканот поради својата нова љубов за која веќе купил заеднички стан во Белград , пренесуваат хрватските медиуми. - Милан неодамна купи пентхаус на улица Његошева, а со оглед на тоа што во близина работи и живее сестрата на Северина, тие двете ќе може секојдневно да пијат заедно кафе. Милан и Северина веќе го направија своето љубовно гнездо по свој вкус, а целиот стан е наместен според фенг-шуи - открива близок пријател на Милан. Поповиќ досега не се женел, а во Северина се вљубил на прв поглед, а и неговиот личен астролог се согласува со неговиот избор. Според анализите, тој можел да најде мир само со жена родена во знак на Бик, па така Северина била полн погодок. Среќната двојка се запознала на промоцијата на Северина во клубот „Театро“ во кој бизнисменот закупил сепаре. Севе и ...
сите 3 | | | веќе видена

Пратеничката Арифи вчера одби да ја коментира шпекулацијата дека ДУИ треба да го преземе ресорот дипломатија за да ја турка идејата за организирање „рамковен за името“ - добро е да има повеќе министерски позиции во позначајните ресори за албанскиот партнер во власта, вели таа. ДУИ треба да предложи министер за надворешни работи, бидејќи тоа на партијата ќе и даде поодврзани раце да биде фактор на домашен терен во напорите да се реши спорот за името. Извори од партијата велат дека оваа идеја срамежливо се јавува кај албанскиот партнер во власта, особено откако прво пратеничката Теута Арифи, а потоа и лидерот Али Ахмети ја лансираа иницијативата за решение на спорот со инволвирање на меѓународната заедница. И додека од владата останаа недостапни за коментар, официјалниот став од ДУИ е воздржан за ова прашање. Теута Арифи вчера не сакаше да каже дали себеси се гледа на оваа функција, иако потенцира дека е добро да има повеќе министерски позиции во позначајните ресори за албанскиот партнер во власта. ...
| | веќе видена

Дали дел од дванаесеттемина киднапирани Македонци во 2001 година завршиле во Косово, прашува ексразузнавачот Јанко Бачев, или, пак, биле ликвидирани во приватни куќи во Тетовско, како што укажуваа некои поранешни високи политички и полициски функционери. Шест од дванаесеттемина киднапирани Македонци во тетовскиот регион, за време на конфликтот во 2001 година, можеби, станале дел од синџир на илегална трговија со човечки органи во Косово, претпоставува поранешниот разузнавач и лидер на НДМ, Јанко Бачев, надоврзувајќи се на извештајот на Дик Марти, известувач на најстарата европска политичка организација - Советот на Европа, според кого, водачи на УЧК биле вклучени во илегална трговија со човечки органи. - На сите ни е позната разновидната испреплетеност и поврзаност на косовската УЧК и на македонските Албанци од т.н. ОНА, па многу голема е веројатноста да има поврзаност и со Македонија во случајот илегална трговија со човекови органи - изјави тој, тврдејќи дека македонската полиција (МВР) поседува ...
| | веќе видена

На 30 декември, еден ден пред да биде уапсена за кражбата извршена на 27 декември, Лидија Думбалоска напишала: „Уште еден ден... едвам чекам да помини оваа година... во неповрат да фати“. „Беше зима кога Лиде замина прв пат за Сиднеј. Беше на одмор и кога се врати, кусо потоа на сите ни соопшти дека ќе се мажи и ќе замине во Австралија. Тоа беше пред 13 години“. Вака за македонски неделник во Австралија пред една година раскажувала роднина на Лидија Думбалоска, која деновиве се прослави широко во австралиската јавност по љубовниот скандал со македонскиот амбасадор Перо Стојановски. Думбалоска, која роднината од Прилеп ја фали дека била прекрасна личност и секаде каде што можела лобирала за Македонија, на новогодишната ноќ беше уапсена од австралиската полиција. Оваа вест ги наполни насловните страници на австралиските медиуми, а името на македонскиот амбасадор наместо за дипломатски дострели, се инволвира во таблоидно-криминален контекст. Судот во Канбера завчера со кауција од 10.000 австралиски долари ...
сите 8 | | | веќе видена

Апелациониот суд во Софија ја прифати жалбата и дозволи расчинетиот владика слободно да ја напушти Бугарија, притоа ослободувајќи го и од домашниот притвор што го издржуваше во манастир. Апелациониот суд во Софија ја поништи одлуката на понискиот Софиски окружен суд и го занемари македонското екстрадициско барање, па му ја укина забраната за напуштање на земјата на расчинетиот владика Јован Вранишковски. Иако Окружниот суд во Софија издаде решение за екстрадиција на Вранишковски, кој во Македонија е обвинет и треба да одлежи 2,5 години затвор за проневера на црковни пари, сепак Апелациониот суд ја прифатил неговата жалба и дозволил расчинетиот владика слободно да ја напушти Бугарија, притоа ослободувајќи го и од домашниот притвор што го издржуваше во манастир во Бугарија. Министерот за правда, Михајло Маневски, вчера изјави дека не ја добил одлуката на Апелациониот суд во Софија и не може да ги коментира причините поради кои судот го одбил барањето за екстрадиција од македонските власти. - За нас ...
сите 24 | | | веќе видена

Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам дека ги доставила наодите од извршената анализа за предметот 750.000 евра на „Медиа принт Македонија“ до УЈП. Душан Огњановски, возач во „Медиа принт Македонија“, во март 2008 година бил фатен на унгарската граница во обид да пренесе 750.000 евра скриени во шише, извести А1 телевизија. Парите, според неговата изјава, за унгарските власти требало да ги однесе од фирмата „Медиа принт Македонија“ во „Медиа принт Виена“, двете членки на ВАЦ групацијата. Унгарците за случајот ги информирале македонските власти, но тие повеќе од една година молчеа за случајот.
сите 5 | | | веќе видена

Првата славна двојка во 2011 година се актерите Џенифер Анистон и Адријан Броди. Американските таблоиди пишуваат дека актерката е во врска со ѕвездата на филмот „Пијанистот“, актерот Броди. Двојката наводно почнала да се забавува кон крајот на годината, а таблоидите пишуваат и дека заедно ја дочекале новата година. Ѕвездата на филмовите „Лов на бившата жена“ и „Марли и јас“ беше омажена за Бред Пит, а по разводот се забавуваше со актерот Винс Вон и со музичарот Џон Маер.
| | веќе видена

Ако влетате во пријателската зона, можете слободно да заборавите дека ќе има некаква шанса за интимна врска со таа девојка. За да не се залажувате долго време и да се трошите на девојка од која нема да добиете многу, еве кои се сигналите по кои можете да процените дека сте во зоната на пријатели. Кога ќе запознаете убава девојка, нејзе и се потребни само неколку минути за да одреди во која категорија ќе ве смести. Дали ќе бидете во таа за потенцијален партнер или, пак, во зоната на пријатели. Ако влетате во пријателската зона, можете слободно да заборавите дека ќе има некаква шанса за интимна врска со таа девојка. За да не се залажувате долго време и да се трошите на девојка од која нема да добиете многу, еве кои се сигналите по кои можете да процените дека сте во зоната на пријатели. Кога нема тензија, нема ни романтика. Ако таа се однесува со леснотија во вашата околина, тоа не е добар сигнал. Жената која ја привлекувате ќе ги одбира внимателно зборовите, а поради тоа ќе прави кратки паузи. Ако ...
| | веќе видена

Сакале или не, вашиот часовник на раката открива многу работи за вас како личност. Добриот часовник е безвременски. !!!Касио!!! Ако носите Касио од серијата „Pathfinder“, вие сте активен човек кој сака да го поминува времето во природа. Овој часовник во никој случај не треба да го носите во комбинација со кошула и вратоврска, бидејќи ќе изгледате како личност кој не знае да се облекува. Потоа тука е серијата „G-Shock“. Ова е часовник за секоја пригода, како и едно од најелегантните модни детали. Во секој случај, не носете го во комбинација со костум. Часовниците на Касио повеќе се наменети за спортски луѓе. !!!Ролекс!!! Носењето ролекс може да се сфати на два начина и сe се врти околу тоа како го презентирате. Ролексот може да биде безвременски моден додаток, но тогаш не треба да им го „пикате“ в очи на сите околу вас. Носете го вашиот часовник со гордост, направете мало истражување за брендот и сметајте го само како продолжение на вашиот изглед. Ако го покажувате наоколу и го ставате на ...
| | веќе видена

И третиот јавно познат случај на присуство на оваа опасна бактерија, на одделот за интензивна нега на Клиниката за гинекологија не го вклучи алармот на надлежните - родителите бурно реагираат, одговорните во клиниката молчат, а санитарните инспектори ги нема никаде. Три бебиња починале на одделот за интензивна нега на скопската Гинеколошката клиника во текот на едно дежурство, во средата, два дена пред новогодишните празници, дознава „Шпиц“. Навидум, ништо невообичаено. Две од бебињата починале поради незрелост, породени во 26-та недела, додека третото, родено во 31-та недела, имало шанси да преживее, доколку не било заразено од опасната бактерија клепсиела. Клепсиела, псендомонас и стафилокока се бактериите од кои врие одделот за интензивна нега, а кои многу често се кобни за животот на бебињата, се жалат засегнатите. Пред неколку недели до нашата редакција пристигна писмо од родилка, која сакаше да ни раскаже какви трауми доживеале таа и нејзиното бебе на Гинекологија. „Пред да се породам, ги ...
| | веќе видена

Наспроти МНР, кое одбива да ја коментира љубовната афера на амбасадорот Стојановски, експертите велат дека тој мора да биде отповикан бидејќи сериозно се нарушени неговиот интегритет и авторитет како амбасадор. Лидија Думбаловска, поранешната љубовница на амбасадорот на Македонија во Австралија Перо Стојановски, со кауција од 10.000 австралиски долари вчера беше пуштена да се брани од слобода. Како што објави „Канбера тајмс“, а потоа пренесоа и другите австралиски медиуми, судот во Канбера на Думбалоска и постави услов, да не контактира со македонскиот амбасадор, ниту пак, со неговото семејство. Судот и го одзел пасошот и и забранил пристап до аеродроми или пристаништа од каде што би можела да избега од државата. Љубовната афера со криминални примеси на македонскиот амбасадор за која дозна целата австралиска јавност и деновиве е топ-тема во тамошните медиуми, излезе на виделина откако на новогодишната ноќ австралиската полиција ја уапси Думбалоска. Според австралиските медиуми, кои ги пренесуваат ...
сите 17 | | | веќе видена

Фатмир Бесими, актуелен министер за економија (МЕ), влезе во мртва трка за иден гувернер на Народна банка (НБРМ), кого Собранието треба да го избере во мај оваа година на предлог на претседателот на државата. Во „Економски магазин“ на „Алсат М“, првиот економист во државата упати порака дека „Македонија треба да биде рамноправна држава, овозможувајќи еднакви можности за сите“. Како што истакна тој, компетентни луѓе со капацитет има и во другите етникуми, покрај македонскиот, кои, според него, можат да управуваат со највисоките институции во државата. - Кое време треба да дојде за Албанец или припадник на друга етничка заедница да биде на чело на една од петте најодговорни институции - реторички праша Бесими, одговарајќи на прашањето дали е дојдено времето Албанец да раководи со една од петте најзначајни државни институции, меѓу кои се владата, претседателот на државата, собранието, Генералштабот и Централната банка. Специјалноста на Бесими, кој во август 2008 година по вторпат стана министер за ...
| | веќе видена

Лекарската негрижа и погрешната дијагноза ја однесоа во смрт мојата 8-годишна ќерка Марија. Како јас сега да им кажам на моите два сина, дека сестра им нема да се врати од болница? Како да им објаснам дека нашата Марија повеќе ја нема? Вака со солзи и тага во очите, Зорица Ѓеорѓиевска, мајка на девојчето кое почина на католички Божик, ја раскажува потресната приказна. Семејството најавува тужба против Клиниката за инфективни болести, кои според нив се виновни за прерано изгубениот детски живот. - Поголемото братче ја чека со сликите наредени низ целата соба. Јас уште не сум им кажала дека сестра им починала. Зошто н* снајде ова? Цело време трчав по лекарите во болницата и ги молев да и помогнат на мојата ќерка. Им го бакнував мантилот, рацете, нозете, но никој не се смилува. Им беа потребни 20 часа за да реагираат - разочарано објаснува Ѓеоргиевска. Според раскажувањето на родителите, девојчето на скопската Инфективна клиника била донесена од поликлиника „Чаир“, со висока температура. Лекарката за ...
сите 5 | | | веќе видена

next