Според опозицијата, во комисијата влегле членови почетници, како учителката Георгиева и Даниела Паунова од кабинетот на Влатко Ѓорчев, наместо искусни и веќе докажани личности кои се занимаваат со оваа проблематика, како Звонко Шавревски, Мирјана Најчевска, Беким Кадриу и Славчо Димитров. Тој тврди дека владата дури и го злоупотребувала Законот, со што дозволила владини и партиски претставници да шират говор на омраза и хомофобија. Димитров објаснува дека владата, наместо да креира демократска атмосфера и еднаквост, манипулира и поттикнува стереотипи и традиционални стравови. - Останува Законот да се тестира за да се види дали и покрај тоа што не се спомнува сексуалната ориентација, ќе служи како основа за забрана на дискриминација. Првиот случај што ќе биде поднесен и разгледан, ќе го стави на тест, како законот, така и надлежните институции. Со текот на времето, овој дел од Законот ќе мора да се смени, земајќи ги предвид острите критики што дојдоа од ЕУ, ОСЦЕ, Советот на Европа и од серија ...
сите 3 | | | веќе видена

Првиот возач на Фолксваген беше подобар од најголемиот конкурент Петерхансел (БМВ) во првата етапа од Дакар 2011. Шпанскиот ас Карлос Саинц (фолксваген туарег) успешно ја почна одбраната на титулата на релито Дакар 2011, славејќи во првата етапа, во конкуренција на автомобили што се возеше од Викторија до Кордоба. Поранешниот двократен светски рели-шампион, специјалот долг 222 километри го помина со време од 2:18,32, и покрај силните врнежи од дожд и калливите услови на патот. Втор на целта пристигна неговиот голем ривал и легенда на Дакар, Французинот Стефан Петерхансел (БМВ Х-реид), со дефицит од 1.31 минута, а тимскиот колега на Саинц, Насер ал Атијах финишира како трет (+2:16 мин.). - Ова беше тежок почеток, но задоволен сум од резултатот. Повеќе од 20 километри имаше силен дожд и многу кал. Условите за возење беа тешки, особено во планинските сектори. Дополнителни проблеми ми создадоа бришачите, кои едно време не функционираа, па не можев ништо да гледам. Етапата личеше како делница од ВРЦ рели ...
сите 17 | | | веќе видена

Актерката е во врска со братот на Пенелопе Круз со кого се забавувала и додека била во врска со кошаркарот Тони Паркер. Атрактивната актерка Ева Лонгорија е во врска со десет години помладиот пејач и композитор Едуардо Круз, брат на нејзината колешка Пенелопе Круз, пренесуваат американските медиуми. Романсата е откриена откако актерката е фотографирана на 31 декември како од пред својата куќа го испраќа 25-годишниот Едуардо. Крајот на минатата година го обележа веста дека очајната домаќинка се разведува од кошаркарот Тони Паркер поради неговата афера со жената на неговиот соиграч. Набрзо е „откриено“ дека и Ева изневерувала, па така извори блиски до кошаркарот дадоа цел список - од Ленс Армстронг, преку Џастин Тимберлејк, до Марио Лорез, но на крај испадна дека сепак станува збор за Едуардо Круз, братот на познатата шпанска актерка. Интернет-порталот „НБА фронтпејџ“ дошол до информации дека оваа врска траела и за време на бракот со Паркер, како и тоа дека „домаќинката“ и љубовникот често си ...
сите 2 | | | веќе видена

Претплатник на италијанската телевизија „Скај“ по судски пат побарал компензација, бидејќи не можел да го гледа преносот на дуелот меѓу Сампдорија и Јувентус на 23 ноември 2010 година. Страсниот навивач на „старата дама“ ги гледал само првите три минути од мечот, по што останал без сигнал. Работата да биде пострашна, на гости поканил неколкумина пријатели. Од ТВ компанијата објаснуваат дека на ваков чекор се решиле поради неплатените сметки на корисникот. Меѓутоа, бесниот вљубеник во фудбалот ги имал подмирено долговите. Судот во Реџо Емилија одлучил „Скај“ на својот претплатник да му плати компензација од 360 евра.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер сити, Роберто Манчини, е лут на напаѓачот Марио Балотели зашто не ги прославува постигнатите голови. Тој во вторникот постигна хет-трик против Астон Вила, но остана верен на традицијата воспоставена по доаѓањето во Англија, да не му се радува на погодокот. - Ми доаѓа да го истепам по натпреварот. Посакувам да му удрам шлаканица и да го истегнам за ушите, бидејќи не се радува на успесите - се пошегува Манчини. Балотели не се возбудува на коментарите на навивачите, на медиумите и на тренерите, и лаконски одговара: „Тоа ми е работа“.
| | веќе видена

Ниту еден предлог за решение за спорот за името, кој би бил усвоен со согласност на политичките лидери во Македонија, не вреди ако зад него цврсто не застане Груевски. Затоа, консензусот прво мора да се постигне во владејачката коалиција, предупредуваат експертите. Средба на медијаторот Метју Нимиц со преговарачите Јолевски и Василакис до крајот на јануари - тоа е одговорот на државниот врв на иницијативата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, Македонија да усогласи единствен и за меѓународната заедница прифатлив предлог за решението на спорот за името, со консензус на сите политички партии, по примерот на Охридскиот договор од 2001 година. Во текот на празничниот викенд, државниот врв упати претпазлив одговор за оваа иницијатива, од устата на шефот на државата. Претседателот Ѓорге Иванов изјави дека се надева дека годинава ќе биде конечно надминат спорот со Грција за името. - Можно е да се оствари средба меѓу Нимиц и Јолевски и Василакис. Очекуваме таа средба да го динамизира овој процес. Предлогот е ...
сите 47 | | | веќе видена

Според законот, не е медиумска концентрација да имате три дневни весници, печатница, дистрибуција, три интернет-сајта, а вашиот газда да реемитува албанска телевизија во Македонија - концентрација е да бидете на Перо Наков б.б. Уште пред да стане јасно што ќе биде со медиумите на Перо Наков б.б. по апсењето на управителите и изнесените обвиненија, во првиот број кога колегите од „Дневник“ добија можност да ги искоментираат овие настани, веднаш почнаа да ја експлоатираат својата повеќегодишна фиксација, нивата омилена тема - медиумската концентрација. Има колеги за кои ова е истото она што за Естрагон е Годо во драмата „Чекајќи го Годо“ на Семјуел Бекет. Нешто за што се дроби до бесконечност, без оглед што тоа никогаш не се појавува. А и како да се појави, кога правецот во кој е сместена оваа драма се вика театар на апсурдот. Истото е и со медиумската концентрација. Веднаш сакам да разјаснам - делот од Законот за радиодифузија со кој се регулира медиумската концентрација е глупав, застарен, многу ...
| | веќе видена

Некои од „најсочните“ секс-скандали во изминатата 2010 година ги понудија актерката Сандра Булок, водителот Лари Кинг, Чарли Шин, Ева Лонгорија и Тони Паркер, Џон Траволта... Освен со успеси, славните во светот изминатата 2010 година ја обележаа и со низа потфрлувања, а секако најдраматични и „најсочни“ за медиумите беа оние на приватен план. Се чини ниту еден брак не беше свет, а љубовниците на славните си правеа кариера. Еден од најголемите секс-скандали секако беше оној на Сандра Булок, која откако го освои Оскарот за „Темна страна“, беше заслепена од долгата листа љубовници на нејзиниот сопруг Џеси Џејмс. Булок гордо и стоички го издржа целиот бурен период и посвои дете, синот Луис. Од целиот скандал таа излезе како победник. Тоа не беше случај со 77-годишниот Лари Кинг, кој се најде во центарот на медиумски интерес со својата седма сопруга Шон Суатвик, откако се дозна дека спиел со свеската Шенон Егеман и со неа планирал дете. И Лери Кинг и Саутвик поднесоа барање за развод, но подоцна го ...
сите 7 | | | веќе видена

Во Скопје на плоштадот изостана еуфорична атмосфера, полицајците немаа работа, а славениците беа потрезни и од лекарите. Скопјани новата 2011 година ја дочекаа помирно и потивко во споредба со претходните години, главно во домашна атмосфера, покрај телевизор и се чини крај поскромна трпеза. Хрватските ѕвезди Петар Грашо и Даниела Мартиновиќ не успеаја да го исполнат плоштадот Македонија и да предизвикаат еуфорија, како што е тоа вообичаено во вакви прилики. Скопските кафулиња беа полупразни, но затоа кафеаните трештеа од турбо-фолк. Во саботата, пак, точно напладне, со оро и топла ракија, дебармаалци традиционално ја прославија Новата во „Идадија“, заедно да ја дочекаат годината што доаѓа, во надеж дека и во иднина традицијата ќе продолжи. Најзадоволни беа полицајците, кои регистрираа помалку инциденти, но и лекарите. Директорот на Клиниката за токсикологија во Скопје се пофали дека годинава, за разлика од порано, имале рекордно мал број пијани пациенти. Само 15 пијани завршиле во болница, десет ...
сите 3 | | | веќе видена

Браќата Вајнстин сметаат дека ќе биде тешко да се повтори успехот на „Вљубениот Шекспир“, кој освои седум Оскари, но ветуваат продолжение „подобро од 90 отсто од филмовите кои моментално се прикажуваат“. Холивуд одлучи во 2011 година да игра на картата на проверени филмски франшизи за да ја зголеми гледаноста и заработката на киноблагајните, па така годината што е пред нас се најавува како година на филмски продолженија. Одлуката да не се влегува во ризик со сосема нови проекти е последица и од разочарувањето што го направија неколку филмови со звучни актерски имиња, како што се „Турист“ со Џони Деп и Анџелина Џоли, и „Како знаеш“ со Риси Витерспун, Овен Вилсон и со Џек Николсон. Тука е и фактот што меѓу десет остварувања со најголема заработка во 2010 година во САД се најдоа неколку римејка - „Приказна за играчките“, „Шрек“, „Ајронмен“ и „Самрак“. Познато е дека во јули во киносалите ќе пристигне вториот дел на седмото и последно продолжение на авантурите на популарниот волшебник „Хари Потер и ...
| | веќе видена

Тримесечното позајмување на Дејвид не беше интересно за Манчестер јунајтед, но не и за лондонскиот премиерлигаш. Англиската суперѕвезда Дејвид Бекам изјави дека има желба да заигра во редовите на Тотенхем како позајмен играч, а лондонскиот премиерлигаш прави напори за да ја комплетира зделката. Бекам настапува за Лос Анџелес галакси, а имаше цврст став за тоа дека на Островот би се вратил само во неговиот поранешен клуб Манчестер јунајтед. Откако „црвените ѓаволи“ ми го свртеа грбот, менаџерот на Тотенхем, Хари Реднап, има желба за два милиони фунти да го доведе на „Вајт харт лејн“ во наредните три месеци. - Бекам ми кажа дека сака да дојде во Тотенхем да игра во следниве три месеци. Мене таа идеја многу ми се допаѓа, но мора брзо да реагираме. Им дадов инструкции на моите луѓе да стапат со одговорните во Галакси, па ќе видиме - изјави Реднап. Сезоната во американската МСЛ лига е завршена, а Бекам ги притиска челниците на Галакси да го пуштат како позајмен играч назад во Европа. Новата сезона во ...
сите 15 | | | веќе видена

На јубилејните 50. Струшки вечери на поезијата, песната на Константин Миладинов, која е симбол на фестивалот, за првпат ќе доживее музичка изведба. Музичка изведба на елегијата „Т'га за југ“на Константин Миладинов, изработка на јубилејна поштенска марка, луксузна монографија на македонски и на англиски јазик, настап на поети-врсници на фестивалот, ќе бидат дел од новините на јубилејните Струшки вечери на поезијата. По повод 50-то издание ќе биде изработен и документарен филм за историјатот на манифестацијата, а се очекува дел од јубилејот да бидат сите живи лауреати до кои фестивалот веќе испратил покана. Досега своето присуство го потврдиле Ненси Морехон од Куба, Миодраг Павловиќ од Србија, Адонис од Сирија, Хорхе Хусто Падрон од Шпанија, Љубомир Левчев од Бугарија и Ференц Јухас од Унгарија. Претседателот на управниот одбор, Славе Ѓорго Димоски нагласи дека јубилејната манифестација во многу аспекти ќе се разликува од оние во претходните години. Тој рече дека наскоро одборот ќе дискутира за ...
| | веќе видена

Грција има намера да изгради ограда долж границата со Турција за да се заштити од илегалните доселеници. На ваквата најава на грчкиот министер за заштита на граѓаните, Кристос Папуцис, се уште нема реакција од ЕУ. - Планираме изградба на ограда за да се одбраниме од илегалната миграција. Грчкото општество стигна до лимитот во делот на прием на илегални доселеници. Грција веќе не може - изјави грчкиот министер за заштита на граѓаните, Кристос Папуцис, за агенцијата АНА. Папуцис не наведе повеќе детали за планираната изградба на оградата. Оградата, меѓутоа, би требало да затвори голем дел од границата кон Турција, долга 200 километри, за да се запре бескрајната струја илегални мигранти. Според министерот Папуцис, во 2010 година дневно од Турција во Грција доаѓале околу 200 бегалци. Само за време на викендот, полицијата во близина на Атина откри 65 илегални мигранти во камион за портокали. Тие дошле во Грција од Блискиот Исток и имале намера да продолжат кон Италија. Полицајци на Фронтекс на ...
сите 21 | | | веќе видена

На 33-то издание на релито Дакар, кое почна на 1 јануари, пред еден милион љубители ќе настапи и десеткратната шампионка во мотокрос тарајалс, Лајла Санз. Десеткратната светска шампионка во „мотокрос трајлс“, атрактивната 25-годишна Шпанка Лајла Санз е решена да остави силен впечаток на деби-настапот на престижната рели-трка Дакар 2011. Двонеделната авантура во Аргентина и во Чиле почна веднаш по прославата на Новата година, а хероите на 33-то издание ги испратија повеќе од еден милиони фанови низ улиците на Буенос Аирес. - Самото учество на Дакар е исполнување на моите соништа од детството. Со мотоциклите другарувам повеќе од 10 години, но ова претставува сосема нов и поинаков предизвик. Мислам дека овие две недели можат да бидат многу добри за мене и позитивно да влијаат врз мојата кариера. Многу реално сум фокусирана кон оваа трка и кон очекувањата. Мојата цел е да завршам, бидејќи ова е тешка трка, а јас немам искуство. Не ме интересира никаков резултат, само да ги завршам сите етапи - изјави ...
сите 3 | | | веќе видена

Вршителот на должноста директор на НУ Охридско лето, Васил Зороски, ќе биде на чело на најголемата музичко-сценска манифестација и во текот на наредните неколку месеци, но најмногу шест. Тоа значи дека, сепак, за 51-то Охридско лето фестивалот ќе има нов раководен тим. Таква одлука донело Министерството за култура, а решението Зороски да остане прв човек на Охридско лето, најверојатно, е донесено поради тоа што ниту еден од 12-те кандидати за директорската функција не ги исполнувал високите критериуми за раководното место. Не е познато дали ќе се распишува нов конкурс за раководната функција на најпрестижната манифестација од културата во Македонија. Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, при последната посета на Охрид, уште пред средбите со сите кандидати кои аплицираа за директор, истакна оти врз основа на програмата и интервјуто ќе се вреднува нивниот труд и подготвеноста да дадат придонес во развојот на институцијата. - Ние во Министерството востановивме нова практика, ...
сите 4 | | | веќе видена

Поранешната девојка на македонскиот амбасадор во Австралија е уапсена, откако му го зела лаптопот и најавила дека компромитирачки информации за него ќе осамнат на интернет. Лидија Думбалоска, поранешната девојка на македонскиот амбасадор во Австралија, Перо Стојановски, според еден тамошен медиум, му се заканувала на својот поранешен љубовник и барала тој да поднесе оставка, а во спротивно таа ќе објавела информации на интернет кои ќе ја нарушат неговата позиција, пренесе А1 телевизија. Думбалоска е уапсена. Федералната полиција ја привела на новогодишната ноќ, веднаш откако бил претресен нејзиниот дом, објавил австралискиот весник „Сандеј морнинг хералд“. Думбалоска и Стојановски биле во врска една година, но љубовта завршила со закани и со уценувања. Нема детали што ја налутило 37- годишната австралиска државјанка, која во понеделникот влегла во резиденцијата на македонскиот амбасадор, му го зела лаптопот, една актовка и неколку хотелски сметки. Нејзиниот адвокат, овој упад го правдал со ...
сите 36 | | | веќе видена

Светските ѕвезди не се како обичните смртници, а тоа повторно го докажаа со ексклузивните аранжмани за Нова година. Тие најлудата ноќ ја дочекаа забавувајќи се во познати клубови, или на приватни забави организирани на егзотични дестинации. Актерот Леонардо ди Каприо се одлучи за забава, која се одржа ден пред Новата година во неговата вила во мексиканското одморалиште Кабо Сан Лукас. За да биде доживувањето комплетно се погрижија низа славни имиња од светот на модата, шоубизнисот и богатите бизнисмени од цел свет. На гости му дојдоа Наоми Кемпбел и нејзиното момче, рускиот милијардер Владимир Доронин, актерката Џесика Алба, разгалените богати наследнички Парис и Ники Хилтон и, секако, неговата девојка, манекенката Бар Рафаели. Музичарот Џеј Зи, кој за дочекот настапувал во клубот „Космополитен“ во Лас Вегас, се журкал „работно“ заедно со Кање Вест и момците од „Колдплеј“. Затоа, пак, на забавата во својство на гости биле славната Бијонси, Џенифер Лопез и сопругот Марк Ентони, како и актерката Елен ...
| | веќе видена

Унгарскиот претседател Пал Шмит потпиша контроверзен закон за медиуми, и покрај критиките на странските земји, во време кога земјата го презема шестмесечното претседателство со Европската унија. Законот беше објавен во тамошниот Службен весник и стапи во сила од први јануари, пренесуваат унгарските медиуми. Унгарската влада се најде на удар на критиката поради воведувањето на спорниот закон, кој ќе овозможи владејачката партија Фидес на премиерот Виктор Орбан да ги контролира содржините на медиумите, радио и телевизиските станици, печатот и на интернет-страниците. Законот предвидува формирање ново медиумско тело, кое ќе биде овластено да изрекува строги казни на медиумите чиишто содржини не се „политички урамнотежени“ или да ги контролира документите или медиумскиот материјал и да ги принудува новинарите да ги откријат своите извори во прашањата од национална безбедност. Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОЕБС) предупреди во минатата недела дека новиот закон „ако биде лошо ...
сите 9 | | | веќе видена

За разлика од неговиот татко, кој е рекордер на клупата на Манчестер јунајтед, помладиот Фергусон не издржа на кормилото на Престон ниту една година. Иако ја носи титулата сер, Алекс воопшто не се покажа во благородно светло со одлуката да ги повлече своите фудбалери кои беа позајмени во Престон, како „одмазда“ за отказот на неговиот син Дарен. На половина од сезоната, Престон е последен (24-ти) во Чемпионшип лигата, второто по квалитет друштво во Англија, а под водство на 38-годишниот Дарен во 22 одиграни кола забележаа само пет победи и дури 13 порази. Сер Ферги една недела порано од договореното ги повикал назад Ричи де Лает и Џош Кинг, а сакал да го повлече и Метју Џејмс, но неговиот договор за позајмување важи за целата сезона. Работата да биде полоша, сите тројца изразиле желба да останат во Престон, каде што добивале пристојна минутажа на теренот, по што е повеќе од очигледно дека одлуката на „вечниот“ Фергусон е лична и во никој случај професионална.
| | веќе видена

Стариот автомобил „пежо 504“ на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, кој во февруари ќе биде продаден на аукција во хуманитарни цели, веќе ја примил првата понуда од милион долари. Автомобилот од моделот „пежо 504“ произведен во 1977 година ќе биде продаден на аукција, од која собраните средства ќе се употребат за изградба на станови за сиромашните семејства, која треба да се одржи во февруари. Кабинетот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, во саботата ја објави интернет-страницата www.ahmadinejad-car.com , на која следниот месец ќе се примаат понуди, пишува иранската државна новинска агенција Ирна. Директорот на иранската државна хуманитарна агенција, Ахмад Есфандиари, изјавил за агенцијата дека уште во првиот ден на почетокот од интернет-аукцијата пристигнала понуда од милион долари. Наводно, понудувачот доаѓа од некоја од арапските земји, но не сакал да открива детали.
сите 4 | | | веќе видена

next