Тениската легенда Мартина Навратилова успешно закрепнува во болницата во Најроби, главниот град на Кенија, по проблемите со белодробниот едем (создавање течност во белите дробови) со кои се здоби за време на искачувањето на Килиманџаро во Танзанија. Навратилова (54), која вкупно има освоено неверојатни 59 гренслем-титули (18 во сингл, 31 во дубл и 10 во мешани двојки) учествуваше во искачувањето на највисокиот африкански планински врв (5.895 метри), кое беше во добротворни цели. - Разочарана сум што не успеав да го завршам ова неверојатно доживување. Тоа беше нешто што сакав да го направам подолго време. Можеби следниот пат. Но среќна сум што има директна врска со моите 27 пријатели, со кои ќе се чујам кога ќе се искачат на врвот - изјави Навратилова, која пред неколку месеци ја доби битката со рак на дојката.
| | веќе видена

Професор Атанаско Туневски смета дека можеме да учествуваме во „Белене“ со одвојување 50 милиони евра од буџетот годишно. Но, професор Константин Димитров смета дека треба да изградиме сопствена нуклеарка. Учеството на Македонија во проектот „Белене“ е исплатливо ако од буџетот се издвојуваат само 2 отсто годишно. Ставот на професорот по енергетика, Атанаско Туневски, е дека учеството на Македонија во проектот „Белене“ е добра инвестиција и според него државава може да си дозволи инвестиција од 350 до 400 милиони евра. - На годишно ниво од буџетот би се одвојувало околу 50 милиони евра или според предвидениот буџет за 2011 година тоа би било околу 2 отсто. Само мал процент од буџетот вреди да се одвои за инвестиција каква што е „Белене“ - смета професорот. Според Туневски, Македонија треба да се вклучи во проектот, без оглед на тоа колку стратешки партнери ќе има оти единствено со учеството во проектот за краток период ќе се обезбеди доволно струја. Тој образложува дека „Белене“ е проект кој е во ...
| | веќе видена

Парите од ММФ се сметаат како повод и причина за намалување на каматите, сметаат и власта и банкарите. Министерот за финансии, Зоран Ставревски, очекува брз пад, додека банкарите се порезервирани во однос на темпото на намалување Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, во следната година очекува зголемување на кредитната активност на банките и намалување на каматните стапки, а основа за тоа, како што посочи, се земената кредитна линија од 480 милиони евра од ММФ и заживувањето и стабилизирањето на македонската економија. - Сметам дека со чекорите што се презедоа во 2010 година, а тоа се координирано и синхронизирано намалување на каматните стапки и на Централната банка и на државните записи, како и со одржување строга фискална дисциплина, се помогна да се креираат очекувања кои кај банките ќе овозможат да се зголеми кредитната активност и да се намалат активните каматни стапки - изјави Ставрески, одговарајќи на новинарско прашање по денешното потпишување на договорот за заем за проектот ...
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на Матерсбург пронајде очевидец на инцидентот, кој тврди дека немало физички контакт меѓу македонскиот напаѓач и претставникот на Магна, Ертл. Првиот човек на Матерсбург, Мартин Пухер, тврди дека македонскиот напаѓач Илчо Наумовски не го нокаутирал претставникот на Магна, Хералд Ертл. Познатиот австриски банкар и фудбалски менаџер е убеден во невиноста на напаѓачот и успеа да издејствува да не биде казнет од Кривичниот сенат на австриската Бундес-лига. По двочасовно испитување, закажана е нова средба за понеделник во 17 часот, а Наумовски ќе може да настапи во последното коло и дуелот против Австрија Виена. На сослушувањето не се појави нападнатиот Ертл, по препорака на докторите да одмора. - Има сведоци кои ќе потврдат дека Илчо Наумовски не го удрил Ертл. Барам целата ова работа да се заврши што е можно побрзо, фудбалерот и мојот клуб да бидат ослободени од одговорност и да продолжиме да се занимаваме со фудбал - изјави Пухер. Според изјавите на Ертл, тој бил нападнат од македонскиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Неколку часа откако британскиот парламент го изгласа предлогот за зголемување на школарината, група гневни демонстранти во Лондон го нападнаа автомобилот на принцот Чарлс и неговата сопруга Камила, гаѓајќи го со шишиња и со боја. Кралската двојка била на пат кон театар, кога наишла на толпата студенти кои протестираа против зголемената партиципација на универзитетите. Откако ги препознале, поголема група протестанти се издвоила од масата и му се нафрлила на автомобилот „ролс ројс“, извикувајќи погрдни зборови и мавајќи со тупаници и со шишиња. Во нападот бил напукнат еден од прозорците на автомобилот, но брачната двојка поминала без повреди. По неколку хаотични минути, возачот успеал да го пробие автомобилот низ толпата и да побегне. Премиерот Дејвид Камерон го нарече нападот шокантен и непростлив и побара од полицијата објаснување за пробивањето на безбедноста околу принцот Чарлс и Камила. И покрај масовните протести на студентите, британскиот парламент го изгласа контроверзниот план за зголемување ...
сите 16 | | | веќе видена

Додека Осло вчера се подготвуваше за церемонијата за доделување на Нобелот за мир, Кинезите протестираа пред норвешката амбасада и канцелариите на Обединети нации во Пекинг, а кинеските власти масовно апсеа активисти и ги блокира сајтовите на западните агенции, како Си-ен-ен и Би-би-си. Неколку часа пред одржувањето на свеченоста, на која не присуствуваше ниту лауреатот Лиу Ксиаобо, кој е зад решетки, ниту членови на неговото семејство, од ОН јавија дека Кина уапсила најмалку 20 активисти. Постојат извештаи и за дополнителни 120 случаи на домашен притвор, забрани за патување, насилна релокација и закани. Присуството на полицијата беше засилено пред амбасадата на Норвешка во Пекинг, но и пред домот на сопругата на Ксиаобо. Пекинг стори се за да спречи кој било да отпатува од Кина за Осло, за да ја прими наградата во име на Ксиаобо. Освен тоа, група кинески академици воведоа сопствена награда за мир - Конфучие, која му ја доделија на поранешниот тајвански заменик-претседател Лиен Чен. Од 50 поканети ...
сите 29 | | | веќе видена

Диџејот од Ужице за дуетот ја избрал Мајсторовиќ зашто сметал дека и претстои ѕвездена музичка кариера. Ѕвездите од реалните шоуа, Милица Мајсторовиќ од „Операција триумф“ и Владимир Арсиќ-Арса, победник на „Големиот брат“, снимија заедничка песна насловена „Губим те“. Нивната соработка не застана тука. Тие за оваа љубовна тема снимија и спот со секси сцени. Видеозаписот е сниман во Црна Гора и на Златибор, а некои од најпровокативните кадри се со Милица и Арса голи под туш. Музиката и текстот за песната „Губим те“ ги напишал Зоран Ристановиќ. Диџејот од Ужице и крагуевчанката заедничката песна ја снимиле неодамна, а Арса вели дека долго се премислувал дали јавно да се испроба во пеењето, иако имал шанси. Тој, како што вели, се противел на повикот да влезе во пејачки води се додека неговиот менаџер Зоран Ристановиќ не го „натерал“ да се фати за микрофонот. - Ристановиќ некаде од нафталин ја извади демо-верзијата на неговата песна „Губим те“, која уште одамна сам ја напишал и ја снимил. Толку ...
| | веќе видена

Интерпол распиша меѓународна потерница по поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, која е испратена до сите членки на организацијата. Паралелно со ова, вчера полицијата изврши претрес на куќата на семејството Санадер. Истражниот судија на загрепскиот Жупаниски суд одреди едномесечен истражен затвор за Санадер, кој завчера избега од земјата, пред да му биде одземен имунитетот. Затворот е одреден поради опасност од бегство и влијаење врз сведоците. Со тоа беа исполнети сите услови за распишување меѓународна потерница, но останува проблемот каде да го бараат, бидејќи неговата последна позната локација е граничниот премин Брегана. Словенечките власти тврдеа дека се качил на авион за Лондон, но весникот „Вечерњи лист“ вели дека тој не пристигнал на тамошниот аеродром. Постоеја информации и дека планира да замине за САД. Санадер се сомничи за криминално здружување и злоупотреба на положбата и овластување во случајот „Фими-медија“, агенцијата преку која незаконски биле извлекувани пари од министерства и ...
сите 74 | | | веќе видена

Легендарниот британски Ф1-возач сер Стирлинг Мос соопшти дека на крајот од минатата година се обложил дека Себастијан Фетел ќе ја освои шампионската титула. Мос признава дека кренал раце од евентуалната добивка, со оглед на расплетот на последните трки од оваа сезона, но 23-годишниот Германец одеднаш станал миленик на месецот, откако му донел добивка од 430 фунти со освојувањето на Ф1-титулата. - На крајот од минатата година вложив 50 фунти дека Фетел ќе ја освои титулата, па така тој ми спечали 430 фунти, иако морам да признаам дека се имав откажано од надежите дека ќе добијам. Но тој на само 23 години му покажа на светот дека има квалитети да биде запаметен во историјата. Наполно заслужено ја совлада конкуренцијата и стана најмладиот Ф1-шампион - изјави британската Ф1-легенда.
| | веќе видена

Белгиските тениски ѕвезди Жастин Анин и Ким Клистерс изјавија дека имаат желба заедно да настапат во двојки на Олимписките игри во Лондон во 2012 година. Анин има значаен олимписки бекграунд, откако го освои златото на Игрите во Атина во 2004 година во сингл, додека Клистерс никогаш не настапила на ОИ во нејзината кариера. Препрека засега им претставуваат збиените распореди за настапи. Двете сонароднички се сретнаа во егзибициски сингл-дуел во Антверпен, кој Клистерс го доби со 6-1, 3-6, 10-5. На Анин ова и беше прв натпревар по повредата на лактот, поради што таа ја заврши сезоната по Вимблдон. Последен пат како дубл-партнерки настапиле заедно во 2006 година, а имаат одиграно вкупно осум меча и еден освоен ИТФ-турнир во 1998 година, губејќи ги последните четири средби.
| | веќе видена

Со аплаузи и бурни овации од многубројната публика Македонскиот балет неодамна ја почна двомесечната меѓународна турнеја во Италија, која ќе трае до 30 јануари в година. Уште на првата изведба на Балетот при МОБ со претставата „Лебедово езеро“ на 27 ноември во Торино во преполнетиот салон во „Театро нуово“, балетските уметници биле вратени на бис. До завчера претставите „Заспаната убавица“, „Лебедово езеро“ и „Оревокршачка“ биле изведени и во Лече, Католика, Џенова, Сароно и Равена. Солистите Мирјана Поп Алексова, Марија Кичевска, Ивана Коцевска, Бобан Ковачевски, Дмитро Чеботар, како и солисти од балетскиот ансамбл при МОБ и балетските уметници од „Академија Украина ди балето“ од Милано, ќе имаат 49 изведби. Како ексклузивен гостин на оваа турнеја е најавен балетскиот првенец од Киев, Украина, Виктор Шербаков, кој ќе настапи во неколку претстави во насловните машки улоги.
| | веќе видена

Бев во бунило, во еден момент го видов Јаско влезен во автомобилот, јас седнав на совозачкото седиште и пробавме да спасиме жива глава, но и сами не знаевме каде. Тогаш неуниформирани лица („алфи“) со вперени пиштоли во стаклото не запреа, не извадија како партали и два часа не држеа легнати како животни, а од ќотекот и ден денес имам последици, изјави Хаџибулиќ. Јас и Јасмин Лесковица легнати на земја, прекриени преку глава, не клоца кој стигне, „алфите“ прават филмови пред минувачите и тогаш стигнува „наредба“ што ја слушнав по „моторола“ на еден од нив: „Прекршете ги од ќотек, Хаџибулиќи специјално“, по што не внесоа во мојот неизграден локал и буквално не масакрираа од ќотек. Ова вчера пред судскиот совет го изјави Харун Хаџибулиќ, кој заедно со неговиот пријател Јасмин Лесковица девет месеци се наоѓа во притвор поради тоа што се осомничени дека на 15 март годинава го убија Мирсад Кријешторац на булеварот Партизански одреди. На вчерашниот главен претрес, двајцата осомничени, освен тоа што ги ...
сите 3 | | | веќе видена

Почесниот претседател на ВМРО-НП и поранешен премиер Љубчо Георгиевски, пред наредните парламентарни избори ќе ја потресе македонската јавност, докажувајќи дека нема бугарски пасош, неофицијално дознава „Шпиц“. Љубчо Георгиевски, прв лидер на ВМРО-ДПМНЕ и почесен претседател на вонпарламентарната ВМРО Народна партија (ВМРО-НП), ќе докаже дека нема бугарски пасош за време на предизборната кампања на идните парламентарни избори, неофицијално дознава „Шпиц“. Како што официјално информираат од ВМРО-НП, на следното изборно соочување Георгиевски ќе биде носител на партиска листа во една од шесте изборни единици во Македонија. - Георгиевски насекаде патува со дипломатски пасош и никој досега никогаш не видел тој да покаже бугарски пасош - велат нашите извори. Коментирајќи го фактот што на неколку интернет-страници пишува дека Георгиевски извадил бугарски пасош веднаш откако добил бугарско државјанство во 2006 година, тие иронично велат дека „на интернет Љубчо го има и како учествува на некаков собир на ...
| | веќе видена

Универзитетските професори наоѓаат нови грешки во преводите на стручните книги од владиниот проект за 1.000 преведени дела, што според нив, се должи на ангажирањето јазичари, а не експерти за проблематиката. Наместо правичен надомест во правна смисла, терминот selfsatisfaction е преведен како самозадоволување, а наместо малцинските права на Ромите стои Римјаните, додека дипломатијата се преведува како демократија. Ова се неколку од грешките што ни ги посочи професорката од Филозофскиот факултет, Билјана Ванковска, во книгите за Европската конвенција, кои се дел од 410-те досега објавени и дистрибуирани наслови од проектот што владата го почна во минатата година. Ванковска вели дека идејата да се преведат стручни книги кои се користат на светските врвни универзитети е за поздравување, но преводите се катастрофални, а како што рече таа, тоа се должи на тоа што недипломирани студенти се преведувачи кои работат за минимален хонорар, па поради тоа не може да ги препорача како литература на нејзините ...
| | веќе видена

Сепак можни се предвремени избори, но следната есен откако Груевски ќе ги добие позајмените пари, велат извори блиски до владејачката партија. Предвремени избори сепак се можни, но следната есен, откако ќе се слеат позајмените пари од речиси половина милијарда евра од ММФ. Тогаш ВМРО-ДПМНЕ ќе добие време и пари да ги остварува своите проекти, велат извори блиски до владејачката партија. Толкувањето е дека на тој начин ВМРО-ДПМНЕ ќе ја придобива јавноста со подзавршените проекти од „Скопје 2014“, партиски вработувања во администрацијата и различни субвенции. - Тогаш и владејачкиот коалициски партнер ДУИ ќе го има адутот на плоштадот Скендер-бег, кој ќе почне во меѓувреме да се гради и ќе чека да падне прав на случаите со кодошките досиеја - велат истите извори. Овие тврдења се совпаѓаат со ставовите на експертите, но и на опозицијата дека премиерот Никола Груевски ја одби понудата да распише предвремени парламентарни избори бидејќи е свесен дека во моментов ја нема потребната поддршка од јавноста ...
| | веќе видена

За делото на турскиот автор Решат Нури Ѓунтекин ќе зборува Славко Нинов, а гости ќе бидат актерите кои ги синхронизираат улогите во серијата, која се емитува на А1 телевизија. Промоција на книгата „Кога лисјата паѓаат“ од Решат Нури Ѓунтекин ќе се случи денеска во 11 часот, во ТЦ „Рамстор“. За делото ќе зборува актерот Славко Нинов, а гости на промоцијата ќе бидат актерите кои ги синхронизираат улогите во серијата, која се емитува на А1 телевизија. Телевизиската адаптација на „Кога лисјата паѓаат“ привлече милиони гледачи. Ова е роман што не можете да го оставите додека не го прочитате. Во „Кога лисјата паѓаат“ Решат Нури Ѓунтекин ги опишува напорите на Али Риза да го задржи на куп своето семејство ориентирано кон Западот. Главниот протагонист Али Риза до триесетгодишна возраст работел во отоманската престолнина Истанбул, како секретар во Министерството за внатрешни работи. По смртта на неговата сестра и на неговата мајка, тој доброволно се пријавува за началник на сириската провинција. По 25 ...
| | веќе видена

И годинава скопјани ќе можат да добијат награда за своите украсени домови. Скопјани и оваа година ќе можат да се пријават на традиционалниот избор „Новогодишните бои на Скопје“ за најубаво украсен двор, прозорец или тераса, најубаво украсена продавница, ресторан и кафуле, како и најубаво украсен училиштен двор и влез во зграда. Победниците во сите категории ќе добијат еднократно ослободување од плаќањето на сметката за струја за декември, а ќе добијат и уникатни награди од ковано железо од „Унига инженеринг“. Пријавувањето ќе трае до 20 овој месец. - Досега се пријавија двајца. Интересот за оваа традиционална манифестација е голем и секоја година се пријавуваат неколку стотици граѓани. А и навистина наградата платена сметка за месец декември и не е мала. Жири-комисијата, која ќе ги оценува пристигнатите пријави, ќе биде составена од претставници на медиумите - вели Неделчо Крстевски од одделението за односи со јавност на Град Скопје. А граѓаните, пак, велат дека ги украсуваат дворовите, ...
сите 4 | | | веќе видена

Наместо искусните актери Илбер Муртези и Висар Вишка, во Албанскиот театар се вработени луѓе без актерско искуство, а едниот од нив бил новинар. Листата која градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити, му ја испратил на директорот на Албанскиот театар, Адем Карага, била пресудна во донесувањето на одлуката кој ќе биде вработен во театарот, соопштија вчера актерите Илбер Муртези и Висар Вишка, кои не биле на списокот подобни за вработување. Без работа остана и Анита Латифи од маркетинг-службата. Според листата, вработени беа 11 лица, а тројца, кои според Меџити и неговиот кум Бекир Асани, активист на ДУИ, не смеело да добијат решенија. Наместо искусните Муртези и Вишка, во театарот се вработени Хамди Рашити и Асдрен Селими, кои не ги исполниле условите за вработување. Нововработените добиле потврда од општина Чаир дека имале работен ангажман во општината. Според Муртези, тие досега немале искуство во актерството, а Вишка, пак, нагласи дека тие не се ни појавиле на аудицијата за вработување. - ...
сите 8 | | | веќе видена

Градската куќа како административен објект на градската власт ќе се гради веднаш до управната зграда на ЈП „Водовод и канализација“, под Кале. Овој капитален проект на Градот, што е најавен за следната година, предизвика многу шпекулации и контроверзии поради тоа што се распиша конкурс за изработка на идејно решение без притоа да се прецизира местото каде што ќе биде поставена градбата. - Се решивме за оваа локација бидејќи земјиштето е во сопственост на јавното водоводно претпријатие и поради тоа се намалуваат трошоците во разрешување на имотно-правните односи - вели градоначалникот Коце Трајановски. За урбанистите, ситуацијата што ја наметнаа градските власти е непоимлива, вон секоја задолжителна процедура при архитектонското решавање на вакви проблеми, која воедно раѓа и сомнежи за евентуални корупциски зделки. При изборот на идејното решение, надлежните постојано нагласуваа дека се во потрага по соодветна локација за идната Градска куќа, а во комбинација беа локациите кај Старата железничка ...
сите 2 | | | веќе видена

В недела, од 13 до 16 часот во спортската сала на ОУ „Партенија Зографски“ ќе се одржи семинар за бразилската борачка вештина џиу џицу. Семинарот е бесплатен, а ќе го води Роберт Наумоски, Македонец од Австралија. По 14 години во Австралија, каде што ја изучува вештината и победува на неколку шампионати, Роберт решил своите знаења да ги пренесе и во својата родна земја. - Уживав во тренинзите, каде што мојот учител Паоло им покажуваше на своите ученици дека БЏЏ не е само борачка вештина, туку целосен начин на живот. Тој успеа да направи сите да се чувствуваме како дел од една голема фамилија - вели за својата мотивација тренерот Наумоски. Тој учествувал во 120 професионални борби, пет пати бил шампион на Нов Јужен Велс, три пати бил шампион на Австралија и четири пати шампион на Панпацифичката област. Сега, по толку години напорна работа, Роберт стартува со предавање на искуството на ентузијастите од Македонија, кои можат бесплатно да дојдат на семинарот в недела. По семинарот, тој ќе продолжи да ...
сите 2 | | | веќе видена

next