Дипломатски извори за „Шпиц“ брифираат дека во меѓународните кругови се повеќе преовладува впечатокот дека „идната година, кога навршуваат 10 години од овој договор, е клучна дали тој и во поширока иднина ќе претставува главниот столб на регулирање на правата на етничките заедници во земјава или, пак, ќе бараат нови форми на државно уредување“. Покрај албанската опозиција, се поголем број на експерти прогласуваат мораториум на Рамковниот договор, кој го оконча македонско-албанскиот конфликт во 2001 година. Актуелната влада на чело со ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, според нив, извршила тешки удари врз духот и принципите на Рамковниот договор за недискриминација и за рамноправен и правичен третман на „сите“ пред законот. Бранејќи ја оваа теза, тие коментираат: - Овој договор се сведе на реализација на рамковни вработувања по партиски клуч, без да се води сметка за позицијата на работните места во рамки на државната хиерархија, како и за професионалноста на кадрите. Сепак, Европската унија (ЕУ) и САД, како ...
сите 2 | | | веќе видена

По вечерта во која владејачката партија одби избори, оваа влада на Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ можеби е легална, но таа веќе не е легитимна, категоричен е СДСМ. Во моментов не постојат никакви објективни причини и оправданост за прекинување на доверениот четиригодишен мандат од страна на граѓаните за остварување на ветените проекти во програмата на ВМРО-ДПМНЕ, борбата против криминалот и корупцијата, справувањето со последиците од светската економска криза, како и напорите за остварување на сите државни и национални интереси, пред се реализацијата на евроатлантските аспирации. Ова е заклучокот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кој уследи прексиноќа, по расправата за повикот на СДСМ и на другите опозициски партии за предвремени парламентарни избори. Владејачката ДУИ и помалите коалициски партнери експлицитно му порачаа на премиерот Никола Груевски дека се против предвремени избори. Опозициските партии овој чин на Груевски го оценија како кукавичлук и страв да се соочи со волјата на граѓаните. СДСМ ...
сите 76 | | | веќе видена

Доверливите депеши на Викиликс покажуваат дека во 2006 година Македонија била најголем фаворит за членство во НАТО на самитот во Букурешт во 2008 година, но премиерот Бучковски влечел потези во страв од тогаш опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Пред да се одржат парламентарните избори кон средината на 2006 година, кога ВМРО-ДПМНЕ ја презеде власта во земјава од СДСМ, Македонија во очите на САД била најголем фаворит да добие покана за членство во НАТО на самитот во Букурешт во 2008 година, поради одбранбените и политичките реформски достигнувања. Овој заклучок произлегува од првата од двете доверливи депеши за Македонија, под наслов „Македонија и членството во НАТО…“, кои вчера осамнаа на Викиликс. Како што дознава „Шпиц“, од 2000 година до сега, 523 тајни депешеа испратила американската амбасада во Македонија до централата во административниот центар на САД, Вашингтон. Вториот документ, пак, под наслов „Македонија - премиерот за изборите и НАТО“, открива детали од работна вечера, на која тогашниот македонски ...
сите 35 | | | веќе видена

Македонците сметаат дека судството и политичките партии остануваат на врвот на корупцијата во државава, полицијата и медиумите се на средно ниво, а во висококорумпираните сектори спаѓаат и образованието и јавната администрација. Ова го покажа истражувањето „Глобален барометар на корупцијата 2010“, кое вчера го објави „Транспаренси интернешнел“ по повод Меѓународниот ден против корупцијата. Истражувањето во Македонија е направено врз 1.180 испитаници од кои речиси 40 отсто сметаат дека судството и партиите ни се најкорумпирани, а дури половина од испитаниците се изјасниле дека немаат верба во никого, кога е во прашање борбата со корупцијата. Според истражувањето, 46 отсто од испитаниците сметаат дека корупцијата е зголемена, околу 20 отсто одговориле дека морале да дадат мито за да завршат одредена работа. Полицајците се посочени како професија која најчесто прима поткуп, па дури 29 отсто од анкетираните изјавиле дека им платиле поткуп на полицајци. Претседателката на невладината „Транспарентност - нулта ...
сите 27 | | | веќе видена

Настапот на македонскиот пијанист со еден од најпознатите светски ансамбли е во рамките на петдеценискиот златен јубилеј на фестивалот Охридско лето. На петнаесетгодишнината од својот прв настап со филхармонија, нашиот пијанист со светски глас Симон Трпчески вечерва во 20 часот во „Метрополис арена“ на Скопски саем ќе ја почести домашната публика со концерт со еден од најпознатите светски ансамбли - Лондонскиот филхармониски оркестар предводен од маестро Владимир Јуровски, еден од најбараните диригенти на денешницата. Настапот на Лондонскиот филхармониски оркестар во „Метрополис арена“ е во рамките на планираните гостувања низ Европа. Концертот се организира во соработка со „Ај-ем-џи артистс“, чиј ексклузивец е и нашиот пијанист Симон Трпчески. Ова е уште еден голем настан од класичната музика во рамките на петдеценискиот златен јубилеј на најстариот фестивал во земјава Охридско лето, по минатогодишното гостување на водечкиот руски оркестар на „Бољшој театар“ од Москва, кое исто така беше поддржано ...
сите 14 | | | веќе видена

Девојчињата до 15 години посегнуваат по цигара почесто отколку нивните машки врсници, а и едните и другите слободно купуваат цигари, и покрај забраната. Дури 65 отсто од децата можат да купат цигари од продажните места по една година од ригорозниот закон за забрана на пушењето во кафеани, ресторани, затворени простории и по забраната на малолетници да купуваат цигари, информираа вчера од Министерството за здравство. Никој од таму не знаеше да ни објасни дали Државниот пазарен инспекторат прави некакви контроли на терен и какви казни и санкции се спроведени досега. - По изнесените податоци во јавноста за зголемениот број, има надлежни кои треба да ги информираат инспекциите дека продавачите им продаваат цигари на децата -истакна проф. д-р Елена Ќосевска, национален соработник на СЗО. Алармантна е и состојбата на деца од 13 до 15 години кои секојдневно посегнуваат по порокот цигара. Во 2002 година 23 отсто од нив пушеле, а во 2008 година бројката се зголемила на 26 отсто. Девојчињата се први на ...
сите 13 | | | веќе видена

Има тренд на подобрување на ставот на јавноста за полицијата, граѓаните се поотворени за соработка, иако проблем се уште е професионализацијата на полицијата. Наспроти тоа, непочитувањето на прописите во сообраќајот, злоупотребата на дрога и кучињата-скитници се трите главни проблеми кои предизвикуваат загриженост кај граѓаните. Се намалува бројот на граѓани кои се плашат и се загрижени од кражби, разбојништва, малолетничка проституција, семејно насилство и проституција. Ова се резултатите од реализираниот повеќегодишен проект „Соработката на полицијата и заедницата“ во организација на ОБСЕ и МВР, што вчера беше презентиран на тематска работилница во Скопје. Повод за работилницата на која свои видувања за проектот дадоа министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и амбасадорот на набљудувачката мисија на ОБСЕ во Македонија, Хозе Луис Хереро, е 9 декември, Денот на превенцијата. Истражувањето на агенцијата „Рејтинг“ за соработката на полицијата и заедницата беше спроведено во изминатите две ...
сите 16 | | | веќе видена

Пејачката Кети Пери се појави во провокативна фотосесија во садо-мазо стил за новиот број на магазинот за мажи „Лоудед“. Сопругата на Расел Бренд позираше облечена во латекс, мрежести чорапи и со лисици на рацете. - Постои тенка линија меѓу тоа да се биде „евтина“ и да се има стил. Јас одам по таа линија - изјавила поп-ѕвездата. Во интервјуто за „Лоудед“, Кети Пери открива и дека е страсна пивопијка. - Можам да испијам осум пива и во следното утро да се чувствувам добро. Обично пијам темно пиво, бидејќи го мразам мамурлакот - вели таа во интервјуто.
| | веќе видена

Првата општинска обврзница, како нов инструмент за реализација на крупни проекти во општините, се очекува да биде издадена напролет следната година. Општините кои први ќе може да издадат општинска обврзница се Скопје, Велес и Струмица, кои имаат поголем фискален капацитет и веќе имаат добиено кредитни рејтинзи, рече градоначалникот Трајановски и додаде дека ваква можност ќе добијат и Гостивар, Куманово, Штип, Гевгелија и Илинден, кои потпишаа меморандуми за добивање кредитен рејтинг. - Како локални власти сосема ни е јасно во овие услови на недоволно финансирање на општините да реализираме одредени капитални проекти кои се од голема потреба и значење за граѓаните. Да обезбедиме чиста вода за пиење, за изградба на канализациска инфраструктура, асфалтирање улици во некои средини, да изградиме училишта, болници, амбуланти и слично, за што се потребни многу средства, кои, за жал, засега локалните власти многу тешко можат наеднаш да ги обезбедат - истакна Трајановски. Според него, со издавањето ...
сите 8 | | | веќе видена

Ако распише предвремени избори, како што бара СДСМ, на Никола Груевски ќе му пропадне кредитот од 480 милиони евра од ММФ, а ќе се скара и со Али Ахмети. Итни предвремени избори, најверојатно, нема да има. Пред синоќешната седница на Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, на која требаше да се расправа дали ќе се прифати барањето на опозицијата за предвремени парламентарни избори, во кулоарите проструи шпекулацијата дека одлуката веќе се знае - иницијативата на СДСМ ќе биде отфрлена. За тоа постојат две причини: премиерот Никола Груевски не сака да го пропушти мрсниот кредит од ММФ и не сака да се скара со Али Ахмети, кој веќе се изјасни дека е против предвремени избори. Седницата на Извршниот комитет беше закажан за синоќа во 19 часот, со идеја да се расчистат дилемите дали пролетва во Македонија ќе има парламентарни избори или владејачката партија ќе ги занемари барањата на се посилната опозиција и ќе продолжи со својата политика. „Шпиц“ неофицијално дознава дека челниците на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 50 | | | веќе видена

Здравствените власти неофицијално признаваат дека честопати се случува лекарите незаконски да им наплаќаат на пациентките, но, сепак, тоа тешко се докажува. Незаконски ни наплаќаат за услуги кои треба да бидат бесплатни или со минимални цени. Вакви обвинувања пациентки секојдневно изнесуваат против матичните гинеколози кои за прегледи или за ПАП-тест им наплаќаат и по 1.500 денари, иако доставиле сино картонче. Овој незаконски начин најчесто го практикуваат матичните гинеколози кои имаат приватни ординации, но, сепак, имаат склучено договор со Фондот за здравство. Револтот кај пациентките постојано се зголемува. Според нив, не може гинеколозите да им ги земаат парите и кога треба и кога не треба, посебно што станува збор за јасно прекршување на законот. - Останав без зборови кога мојот матичен гинеколог ми кажа колку треба да платам за прегледот и за направениот ПАП-тест. Тоа е срамота. Ако треба јас по 1.000 или по 2.000 денари да плаќам, тогаш можам да одам кај гинеколози кои немаат договор со ...
| | веќе видена

Опозицијата на собраниската седница побара мораториум за „Скопје 2014“ и предвремени избори за народот да каже дали сака споменици и нови градби во центарот на главниот град. Остри конфронтации со куп обвинувања и многу „љубов“ за татковината ја обележаа 124-та собраниска седница во вторникот, на која конечно, по 10 месеци од почетокот на проектот „Скопје 2014“, пратениците дискутираа за спорната амбиција на власта. Пратениците на СДСМ, во жолти маички бараа запирање на градењето административни згради покрај Вардар и леењето бронзени споменици, а власта се бранеше дека инвестицијата ја покажува нивната љубов кон народот. Пратеникот Владо Бучковски од СДСМ побара да се стави мораториум на проектот и да бидат распишани предвремени избори, а доколку власта ја добие довербата од граѓаните, да го доврши. Повикувајќи се на анкети, тој истакна дека голем процент од граѓаните се изјасниле против реализација на „Скопје 2014“, а најголем револт предизвикала изградбата на Триумфалната капија, која, според ...
сите 21 | | | веќе видена

Актерите Висар Вишка и Илбер Муртези ќе се жалат до надлежните зашто останаа без своите работни места, како резултат на партиски притисоци од страна на ДУИ. Решенија за работа за Хамди Рашити и за Асдрен Селими, наместо за актерите Висар Вишка и Илбер Муртези, потпишал директорот на Албанскиот театар, Адем Карага, оспорувајќи ја одлуката на стручната комисија. Карага во својата изјава за „Шпиц“ беше краток и дециден. - Потпишав решенија за Рашити и за Селими, а останатите имаат право на жалба. Тоа е тоа - изјави Карага. Сефедин Нуредини, претседател на тричлената комисија, која на аудицијата одлучуваше кој од кандидатите треба да се вработи, е незадоволен од исходот. - Хамди Рашити и Асдрен Селими воопшто не беа пријавени на аудицијата. Вишка и Муртези долго време се ангажирани во театарот со договор на дело, добитници се на награди и заслужуваат вработување - изјави тој, посочувајќи дека кога се би било регуларно, тие би биле првите кои би добиле решение. Актерот Висар Вишка најави дека ќе ...
сите 3 | | | веќе видена

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ќе остане во притвор во Британија, најмалку до 14 декември, за кога е закажано ново сослушување, пренесе „Дојче веле“. И покрај тоа што петмина поддржувачи на Асанж понудија 100.000 фунти гаранција, судот во Лондон одби да го ослободи со кауција, оценувајќи дека е голема опасноста тој да избега од земјата. Од Викиликс, одлуката на судот ја оценија како бизарна и најавија дека ќе продолжат со објавувањето на американските тајни документи. Адвокатот на Асанж, Марк Стивенс, пак, изјави дека станува збор за политички мотивирано обвинение. - Ќе поднесеме ново барање за кауција. Во моментов не сме во можност да видиме ниту еден од доказите за делата за кои е обвинет Асанж. Верувам дека тој е невин и дека станува збор за политички мотивирано обвинение - рече Стивенс. Асанж е обвинет за сексуално малтретирање и за вознемирување во два наврата, а последната точка го товари дека остварил сексуален однос со жена во нејзиниот дом, во Стокхолм, додека таа спиела. Шведската ...
сите 47 | | | веќе видена

Кина и уште 18 други земји, како и високиот комесар на ОН за човекови права, одбија да присуствуваат утре во Осло на церемонијата во чест на Лиу Ксиаобо, соопшти норвешкиот Комитет за Нобел, пренесе агенцијата Би-би-си. Русија, Србија, Казахстан, Колумбија, Саудиска Арабија, Пакистан, Ирак и Иран се дел од земјите чии претставници и се придружија на Кина и нема да се појават на годинашниот гала-настан за доделување на Нобеловата награда за мир. Присуството го откажа и Јужноафриканката Нави Пилај, највисокиот претставник од канцеларијата за човекови права во ОН. - Членовите на Комитетот оркестрираат врева против Кина. Ние сме против сите што го нагласуваат Луи Ксиаобо и се мешаат во правните работи на Кина. Нема да промениме ништо поради мешањето на неколку кловнови - изјави Џианг Ји од кинеското Министерство за надворешни работи. Од Комитетот за доделување на наградата смируваат дека ова не е прв случај кога десетина земји отсуствуваат од доделувањето, потсетувајќи на церемонијата во чест на Марти ...
сите 30 | | | веќе видена

Бајруш Сејдиу, кумановскиот тобако-бос, за најмногу една недела затворската ќелија во скопскиот затвор во Шутка ќе ја замени со комфорот во луксузната куќа во центарот на Куманово. Скопскиот Апелационен суд во вторникот ја прифати гаранцијата на Сејдиу од 1,4 милион евра за можноста, по поминати повеќе од две години притвор во затворот во Шутка, да добие домашен притвор. Како што информира адвокатскиот тим на Сејдиу, како гаранција дека нема да ја напушти државата, кумановецот со помош на пријатели приложил 110.000 евра во кеш, а останатата сума е во недвижнини, дуќани, куќи, ниви и во автомобили. Бајруш Сејдиу за нелегално производство на цигари беше уапсен во акцијата „Пепел“ во 2008 година и доби првостепена пресуда од 5 години затвор, но таа се уште не е правосилна. За судот дополнителен мотив дека Сејдиу нема да избега од државава додека не заврши судскиот процес е фактот дека му бил запленет поголем имот од она за што тој се товари, а само запленетиот возен парк на богатиот кумановец чинел околу ...
сите 28 | | | веќе видена

Колкав буџет е одвоен за предмети во Музејот, не добивме одговор, ниту пак конкретно објаснување како се вршел откупот. Околу триста предмети, меѓу кои 130 парчиња оружје, како и книги, фотографии, весници, географски карти, секири, ламби и часовници се откупени од страна на Министерството за култура, а ќе бидат дел од Музејот на ВМРО и жртвите на комунизмот, кој се уште се гради и е дел од проектот „Скопје 2014“. Колкав буџет е одвоен за оваа намена, не добивме одговор, ниту пак конкретно објаснување како се вршел откупот. Од Министерството ни соопштија само дека валоризацијата и документацијата на предметите ја правела стручна комисија, па потоа според Законот за заштита на културното наследство доставувала предлози за откуп до Управата. - Откупот заврши, а откупени се предмети кои датираат од средината на 19, па се до шеесеттите години на 20 век. Меѓу нив има и знамиња, двогледи и мебел - објаснија од Министерството. Тие образложија и дека во откупените предмети има и 50 пушки, 23 револвери, 33 ...
| | веќе видена

Во преговорите со мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за новата кредитна линија за претпазливост, договорено е користење на 480 милиони евра за следните две години. Одлуката треба да ја потврди бордот директори на ММФ во јануари следната година. Инаку, конечниот договор содржи 80 милиони евра повеќе од првично најавуваните 400 милиони евра за кои се зборуваше дека ни следуваат како на членка на ММФ. Ова го соопштија вчера на заедничка прес-конференција по завршување на разговорите со мисијата на ММФ, вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, шефот на Мисијата на ММФ за Македонија, Вес Мекгру, и гувернерот на Народна банка на Република Македонија, Петар Гошев. Министерот за финансии, Зоран Ставрески, истакна дека овие пари ќе бидат искористени ако е потребно, како резервна варијанта, доколку се појават некои надворешни ризици. Според Мекгру, Македонија бара 400 милиони евра во првата година и 80 милиони евра во втората година. - ММФ го поздравува барањето од Македонија за ...
сите 49 | | | веќе видена

Под слоганот „Различни, а еднакви“, завчера во Универзална сала, по повод Светскиот ден на лицата со хендикеп, 3 декември, на лицата со посебни потреби и на личности заслужни за нивно помагање во секојдневниот живот им беа доделени признанија. Меѓу наградените беше и сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, кој наградата „Различни, а еднакви“ ја доби поради долгогодишното и редовно помагање на Специјалната олимпијада. За претседателот Ѓорге Иванов децата го изработија знамето на Македонија, Игор Џамбазов доби нацртан портрет, а цртеж со логото на А1 доби и Рамковски. - На овие деца треба да им го овозможиме сето наше внимание, бидејќи сите ние сме луѓе со потреба и треба да ги сфатиме и да го признаеме она што тие го прават и го постигнуваат - рече Иванов. Награда за свој придонес на овие лица доби и специјалната болница „Филип Втори“, а му беше врачена на кардиохирургот Жан Митрев, кој како знак на хуманост оперирал дете со Даунов синдром. На манифестацијата учествуваа и многу ...
сите 2 | | | веќе видена

Кинеските издавачи, во паника ја повлекуваат збирката бајки од браќата Грим, која веќе некое време се наоѓа во книжарниците, откако сфатиле дека по грешка превеле јапонско порнографско издание на бајки. Издавачката куќа „Чајна френдшип паблишинг компани“ и преведувачката компанија „Чајна медија тајм“ превеле еротска преработка на познати бајки од двајца јапонски автори. Меѓу нив е и верзијата на Снежана, во која таа има сексуални односи со својот татко и со седумте џуџиња. Откако Снежана ќе умре, принц-некрофил се вљубува во нејзиниот труп. - Не можевме да го пронајдеме оригиналното германско издание на бајките на Грим, па зедовме јапонско издание како референца и го преведовме. Книгата навистина не беше наменета за деца, но во книжарниците е ставена на полиците со детски книги. Им се јавивме на книжарниците да ни ги вратат книгите - изјави за медиумите, портпаролот на „Чајна медија тајм“. Инаку кинеските власти често ја користат порнографијата за да ја оправдаат острата контрола на медиумите и ...
сите 4 | | | веќе видена

next