Хрватскиот весник „Јутарњи“ пишува дека првиот човек на македонскиот фудбал се однесува како африкански воен диктатор, а владејачката партија 4 години безуспешно се обидува да го тргне од позицијата. По смената на власта во Македонија во 2006 година, ВМРО-ДПМНЕ безуспешно се обидува од местото претседател на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) да го тргне Харалампие Хаџи-Ристески, тврди хрватскиот весник „Јутарњи“. Во неделното издание во текстот „Затвор, оставки и живот под постојани истраги“ се потсетува на кривичните пријави за Хаџи-Ристески, но и за немоќта на владејачката гарнитура да излезе на крај со човек кој ја дрма федерацијата како јужноамерикански или африкански воен диктатор. „Во македонскиот фудбал секогаш има истраги против претседателот Хаџи-Ристески. Тој се товари дека продал донирани столчиња на стадионот во Тетово, но се уште нема случај. Хаџи-Ристески дрма во сојузот со манири на јужноамерикански или африкански воен диктатор. ВМРО-ДПМНЕ се обидува да го смени по доаѓањето ...
| | веќе видена

Со воведувањето на немлечната исхрана треба да почнете кога бебето ќе наполни шест месеци (оризова или пченична каша), а со месо почекајте уште еден месец. За бебето кое цица, мајчиното млеко е сосема доволна храна се додека не наполни шест месеци. Тогаш треба да почнете со воведување немлечна исхрана, а доколку бебето не цица, со дохранување треба да стартувате еден месец порано, односно кога новороденчето ќе наполни пет месеци. Најдобро е првата немлечна храна да биде каша од ориз. Мајките чии бебиња цицаат, на вареното млеко можат да го додадат своето млеко, а оние кои не цицаат можат да користат адаптирано млеко и да направат кашичка. Наместо ориз, може да се дава и каша од пченка, бидејќи пченката не содржи глутен, па како таква е добра за варење, а добро е и да се комбинираат овие две кашички. Една недела по воведувањето на оризот или пченката треба да почнете со кашички од варен зеленчук. Важно е прво да се стартува со зеленчук, па дури потоа со овошје бидејќи во спротивно бебето ќе се ...
| | веќе видена

На четири дена пред најавениот општонароден протестен марш за слобода и демократија, кој е закажан за оваа сабота, 4 декември, дел од опозициските политички партии, иако се против недемократскиот режим на оваа власт, се уште тактизираат дали ќе се придружат на отворениот повик на СДСМ. До овој момент, извесно е дека протестот ќе го поддржат 16 политички партии од опозицискиот фронт, предводен од СДСМ, меѓу кои се и партиите на Стојан Андов - ЛП и на Тито Петковски - НСДП. ЛДП на Јован Манасијевски се дистанцира од протестот и нема да го поддржи. Тие велат дека се за слободата на изразувањето и го осудуваат упадот на полицијата во А1 телевизија, но не сакаат да учествуваат на протестот, бидејќи сметаат дека со тоа Црвенковски ја користи ситуацијата да собере политички поени, а за нив тој не е ликот кој е алтернатива на Никола Груевски. За разлика од партијата на Љубе Бошкоски, кои, исто така, нема да учествуваат на маршот без да дадат образложение зошто, другата опозициска десничарска партија, ...
сите 2 | | | веќе видена

Секој од лидерите на албанските партии во Македонија посебно си го славеше Денот на албанското знаме во Скопје. Анимозитетот и нервозата меѓу албанските челници во земјава кулминира на Денот на албанското знаме - 28 ноември, кое претставува единствен симбол кој ги обединува сите Албанци од регионот. Секој од лидерите на албанските партии во Македонија посебно си го славеше овој национален празник, што го заокружи со вечерен концерт на плоштадот Скендербег, во организација на невладината организација „Разбуди се“, која важи за блиска до партијата на Али Ахмети. Претставниците на владејачката ДУИ, завчера одржаа свечена академија на скопски Бит-пазар, а опозициските ДПА и Нова демократија (НД) одржаа свечени коктели во седиштата во Тетово, односно во скопски Чаир. За разлика од политичарите, неколку стотици албански граѓани обединето го вееја албанското знаме на плоштадот Скендербег, од каде што организаторите ја повторија заложбата земјава што побрзо за ги реализира евроатлантските аспирации, ...
сите 2 | | | веќе видена

За да не се повтори приказната со Мустафапашината џамија, која беше нагрдена со реставрацијата, експерти предупредуваат санацијата на црквата во Охрид да биде транспарентна и да бидат вклучени повеќе наши стручњаци. Санацијата на црквата „Св. Богородица Перивлепта“ за чија реализација американската амбасада даде грант од 650.000 евра се одвива нетранспарентно што носи ризик крајниот резултат да биде незадоволувачки како што беше случајот со Мустафапашината џамија, која доби фасада многу порозна на надворешни влијанија, внатрешност насликана со многу силни бои и скратен шадрван, забележува стручната јавност. Експерти реагираат и на отсуството на македонски имиња во стручниот тим задолжен за овој проект. Неофицијално дознаваме дека единствен ангажиран Македонец е архитектот Горан Патче. - Ангажирањето стручњаци од Италија, Грција и од Србија во овој момент е потребно поради итноста - рече Патче. На објектот почна да се работи во септември кога пристигна тим конзерватори од УНЕСКО, кои работат на ...
| | веќе видена

Универзитетскиот професор и борец за човекови права, Мирјана Најчевска, за полицискиот упад во А1 телевизија смета дека е многу сериозен затоа што самото присуство на полицијата и забраната за движење и слобода на говорот е голема хајка, која се манифестира во последниов период. По четири дена од упадот кој ја загрози безбедноста на новинарите во првата приватна телевизија во Македонија, А1 телевизија продолжи нормално да функционира, иако се уште главна тема меѓу гледачите се бурните четврточни случувања. Народниот правобранител Иџет Мемети го повлече првиот потег за расветлување на матните случувања. Тој формирал комисија која ќе ги истражува случувањата во А1 телевизија и полициската забрана новинарите да си ја извршуваат својата работа. - Ќе мора да преземеме конкретни дејствија и во разговор со новинарите и по прегледување на снимките, сите страни треба да се сослушаат за да се извлече здрав заклучок. Би ја потенцирал важноста на слободата на изразување, односно важноста на слободата на ...
сите 4 | | | веќе видена

Вашингтон го шпионира лидерството на ОН, неколку арапски лидери ги убедувале САД да го нападнат Иран, руската влада соработува со мафијата, според американските дипломати иранскиот лидер Махмуд Ахмадинеџад е Хитлер, а рускиот претседател Дмитриј Медведев му изигрува Робин на Бетменот, рускиот премиер Владимир Путин, открива Викиликс објавувајќи 250.000 тајни телеграми и пораки испраќани меѓу американските амбасади. Новата тура на документи од последните три години дава увид во чувствителни информации за тероризмот и ширењето на нуклеарното оружје, а ги откриваат и ставовите на американската дипломатија за странските лидери. Нивното објавување речиси инстатно предизвика дипломатска криза, која би можела да им ги дестабилизира врските на САД со многу држави низ светот. Меѓу најшокантните се издвојуваат преписките кои откриваат дека на барање на Хилари Клинтон, Вашингтон почнал тајна разузнавачка кампања против лидерите на ОН, вклучувајќи го Бан Ки Мун и претставниците на Советот за безбедност од Кина, ...
сите 6 | | | веќе видена

Општина Ѓорче Петров ќе ги продава старите „југа“ на јавно наддавање. Градоначалниците на Чаир и на Ѓорче Петров, Изет Меџити и Сокол Митревски си купија нови возила. Ново „ауди“ 4 за градоначалникот Изет Меџити ќе купува општина Чаир, а општина Ѓорче Петров веќе купи два „ситроен берлинго“ за потребите на администрацијата. Автомобилот „хонда“, кој го возел шефот на кабинетот на градоначалникот на Чаир, ќе биде вратен и ќе се купи нов автомобил за Меџити, објаснуваат од општината. Оттаму не информираат која е цената на новиот автомобил за градоначалникот и објаснуваат дека возниот парк на општината сега брои вкупно 5 автомобили кои ги користат вработените за потребите на општината. - Шефот на кабинетот има „хонда“, таа ќе ја вратиме и ќе купиме „ауди“ 4 за градоначалникот. Автомобилот кој сега го користи градоначалникот ќе го добие шефот на неговиот кабинет - вели Авни Калаба од одделението за односи со јавност на општина Чаир. Ѓорче веќе купи два нови автомобила од марката „ситроен берлинго“, ...
| | веќе видена

Швајцарецот славеше над Надал во финалето во „О2 арена“ и ја освои петтата круна на завршните АТП-турнири. Швајцарскиот ас Роже Федерер ја освои петтата круна на завршните АТП мастерс-турнири со победата во финалето во Лондон над светскиот рекет број 1 Рафаел Надал од 6-3, 3-6, 6-1. Федерер со победата во последниот меч сезонава пред 17. 500 фанови во „О2 арена“ во британската престолнина успеа да го изедначи рекордот на големите Иван Лендл и Пит Сампрас, кои исто така имаат по пет триумфи од престижните завршни турнири на осумте најдобри тенисери во светот. - Пресреќен сум што успеав да ја завршам сезоната во ваков стил. Успеав да покажам една од моите најдобри игри, а да се добие Рафа во финалето е специјално, особено ако се знае колку успешна сезона е зад него - изјави Федерер, кој го зголеми своето банкарско конто за еден милион фунти. Светскиот рекет број 1 Надал не успеа да најде одговор на 32 директни поени на противникот, и иако успеа во битката, добивајќи го вториот сет, неговата игра беше ...
сите 25 | | | веќе видена

Португалецот Филип Албукерк е изненадувачки победник на „Трката на шампионите“ откако во финалето го совлада Себастиен Лоеб, а претходно и Себастијан Фетел. Португалецот Филип Албукерк е изненадувачкиот победник на „Трката на шампионите“ откако во финалето во поединечна конкуренција го совлада седумкратниот рели- шампион Себастиен Лоеб. Натпреварувачот во италијанската ГТ-серија претходно во полуфиналето славеше и во дуелот со новиот шампион во Формула 1 Себастијан Фетел, кој пак, во четвртфиналето го совлада својот славен сонародник Михаел Шумахер. Автомото-фановите во „Есприт арена“ во Дизелдорф останаа разочарани бидејќи ниту еден Германец не се пласираше во големото финале на трката за „Шампион на шампионите“, но среќата му се насмевна на младиот Албукерк. - Ова беше мојот ден. Се се одвиваше одлично и без грешки. Едноставно не ми се верува дека на мојот прв настап на ова натпреварување јас успеав да ги победам големите шампиони Фетел и Лоеб. Фантастично - изјави пресреќниот Албукерк. Денот го ...
сите 3 | | | веќе видена

Многумина Словенци, Хрвати и Црногорци од вчера се заглавени во снег. На места снежната покривка надмина над 30 сантиметри. Снегот и обилните врнежи од замрзнат дожд предизвикаа поплави во Госпиќ. Снег има и на Плитвички Езера и Лика. Отежнато се одвива сообраќајот на повеќе магистрални и регионални патни правци во Хрватска и во Словенија, а намалена е и видливоста на патиштата. Регионот на Жабљак, во северниот дел на Црна Гора, осамна со снежна прекривка од 33 сантиметри. Во останатите области на земјата, исто така, има паднато од еден до девет сантиметри снег. Властите предупредија дека зимската опрема на автомобилите е задолжителна за сите патишта во северните реони на земјата. Првите жртви на снегот и на студот, кои во изминатиов викенд ја зафатија Европа, беа пронајдени во Чешка и во Полска. Во чешкиот град Брно, на улица бил најден 41-годишен маж за кој се претпоставува дека починал од студ. Замрзнати тела биле пронајдени и во Полска. Во овој дел од регионот температурите се движат од минус шест до ...
сите 9 | | | веќе видена

Откако во шоуто „Ѕвездите на Гранд“ седеше на маса со чашка алкохол, папарацо на српски „Ало“ ја улови пејачката Тијана Дапчевиќ како пие ракија пред настапот во белградски клуб. Македонската пејачка и водителка Тијана Дапчевиќ, која неколку години живее и работи во Белград, уште еднаш потврди дека има мал ритуал пред секој свој настап - да испие една до две чашки алкохол за да се згрее и опушти. Папарацо на српски „Ало“ во петокот вечерта ја уловил натурализираната белграѓанка во белградскиот клуб „Бејбис“, како пред да излезе на сцената, со своите пријателки наздравува со чашка ракија за успешна вечер. Тијана цела вечер била расположена и тоа го забележале присутните гости во клубот. Била насмеана и расположена за шега, а за тоа се чини дека големо влијание имала ракијата од кајсија, пишува „Ало“. Дапчевиќ околу еден часот по полноќ се качила на сцената во преполниот клуб и отпеала неколку свои песни, но и познати хитови од своите колеги, како и неколку евергрин-хитови, а добро се снашла и во ...
| | веќе видена

Пејачката, заедно со уште неколку познати музичари, спортисти и актери, од утре ќе се исклучи од мрежите „Фејсбук“ и „Твитер“. Сите тие и симболично ќе легнат во ковчези како дел од акцијата за болните од СИДА. Славните личности, музичари и актери утре ќе ги деактивираат своите профили на популарните социјални мрежи и со тоа ќе се приклучат на хуманитарната акција „Digital Life Sacrifice“ за помош на луѓето болни од СИДА. Тие ќе бидат дигитално мртви и ќе се исклучат од мрежите „Твитер“ и „Фејсбук“ од Денот за борба против сидата, се додека не се соберат 1 милион долари кои ќе бидат наменети за болните. Лејди Гага, Ашер и Џастин Тимберлејк, Џенифер Хадсон, сестрите Кардашијан и Серена Вилијамс се дел од ѕвездите кои ќе и се придружат на акцијата која ја организира Алиша Кис. Познатите кои се приклучија на акцијата ќе снимат реклама во која ќе бидат прикажани како лежат во ковчези, што всушност ја претставува нивната дигитална смрт. - Многу е важно да ги шокираме луѓето затоа што единствено на ...
сите 10 | | | веќе видена

Локалната власт во Аеродром годинава го проби рекордот и блесна во новогодишна атмосфера далеку пред очекувањата на граѓаните, но и пред другите општини. Со симболичното вклучување на ѕвезденото небо од светилки на улицата Тоше Проески, градоначалникот Ивица Коневски го означи крајот на новогодишното украсување на булеварите, улиците и на зелените површини на целата територија на општината. Задолжени за светлечките синџири и украси поставени на булеварските жардиниери, бандери, дрвја, поголемите паркови и централните локации, беа екипите на „Линк медија плус“, која ќе украсува и во Центар, Гази Баба и на плоштадот Македонија. - Во согласност со договорот, светлечките синџири треба да се монтираат и да се демонтираат, и потоа соодветно спакувани да се предадат на општината. Тие ќе можат да се користат и во следните години, а вредноста на договорот ќе се утврди врз основа на поставените светлечки украси на терен - велат од општина Аеродром. Локалната власт од својот буџет одвоила околу 50.000 евра ...
сите 9 | | | веќе видена

Познатиот американски актер Лесли Нилсен почина на 84-годишна возраст. Негов близок соработник потврди дека Нилсен починал вчера во болница во близина на неговиот дом на Флорида, каде што се лекувал од пневмонија. Нилсен, кој е роден во Канада, и се посветува на актерската кариера откако ја завршува Њујоршката театарска школа во 1949 година. Кон средината на 50-тите години заминува во Холивуд, откако претходно игра во 150 телевизиски серијали во Њујорк и работи на неколку филма. Лесли Нилсен својата светска слава ја стекнува благодарение на улогите во филмовите „Има ли пилот во авионот“, „Гол пиштол“, „Неправедно обвинет“ и други.
сите 30 | | | веќе видена

Студентите од неколку белградски факултети вчера почнаа штрајк со глад пред владата на Србија, во пет минути до 12 часот. Штрајкот ќе трае се додека надлежните не ги примат на разговор во врска со нивните барања да се пронајде решение да бидат ослободени од плаќање школарина сите студенти кои освоиле 48 бода. Претставниците на студентите велат дека нема да се откажат од штрајкот и очекуваат во ваквиот радикален чекор да им се придружат уште поголем број.
сите 15 | | | веќе видена

Силното невреме, вчера попладнето турна дел од покривот на интернистичкото одделение на тетовската болница, при што загина девојка, а повредени се двајца мажи. Дафина Раци од Приштина е девојката која во несреќата го загуби животот, а тешко е повреден, но е надвор од животна опасност нејзиниот вујко Астрик Адеми од Скопје. Полесни повреди добил и Шефкет Самиу, вработен како возач во тетовската болница.
сите 26 | | | веќе видена

Син му на Амди Бајрам, како градоначалник на Шуто Оризари, ќе може да собира пари до мила волја. Се што има на запад не може да се преземе во Македонија. Ако оваа изрека има конкретна примена, тоа се општинските (муниципални) обврзници. Да им се даде на општини, кои до пред неколку години не ни постоеле, да се задолжуваат на пазарите на капитал, и тоа со гаранција од државата - е лудило комплетно надвор од памет. Ако се знае дека власта на Груевски за време на своето владеење до 2012 година ќе го дуплира надворешниот долг на државата, општинските обврзници издадени од ојлевци-дојлевци, внатрешниот долг (кој потоа повторно ќе стане надворешен, зашто владата ќе мора да наоѓа пари надвор за да ги раздолжи општините) надалеку ќе го надмине надворешниот и ќе не закопа на финансиски план до таа мера што и нашите пра-пра-правнуци ќе треба да го отплаќаат. На практичен план тоа значи следново. Кога ќе појдете во продавница и ќе купите еден шампон за 100 денари, од тие пари 18 денари одат за ДДВ - данок на ...
| | веќе видена

Власта не мрдна со прст за да му овозможи на Саша Огненовски, најдобриот фудбалер на Азија за 2010 година, да заигра во црвено-жолтиот дрес, а дели пасоши без критериуми и под итни постапки на кошаркари и на ватерполисти. Најдобриот играч на Азија за 2010 година, Саша Огненовски, нема да игра за Македонија бидејќи Агенцијата за млади и спорт (АМС) и владата не се заинтересирани за спортистите од дијаспората. Патриотите пред почетокот на квалификациите за кошаркарското Европско првенство во 2011 година во Литванија под итна постапка на вонредна седница им доделија пасоши на Американците Бо Мекејлеб и Маркис Грин, иако според правилата на Светската кошаркарска организација (ФИБА) во секој национален тим може да игра само еден натурализиран играч. Македонските пасоши ќе им помогнат на Мекејлеб и на Грин во клубовите да бидат регистрирани како кошаркари со европско потекло, но таквата патна исправа е недостапна за Саша Огненовски и за уште многу други спортисти, кои се родени во странство, а чии родители ...
| | веќе видена

САД и Јужна Кореја вчера ги почнаа четиридневните заеднички поморски вежби во Жолто Море, а Северна Кореја на тоа одговори со поставување ракети „земја-воздух“ на лансирните рампи на брегот на морето. Јужнокорејските медиуми соопштија дека Северна Кореја ги поместила ракетите „земја-воздух“ на првата линија и ги насочила кон војските на САД и Јужна Кореја, неколку дена откако со гранати го гаѓаше островот Јеонпјеонг и уби двајца војници и двајца цивили. Пјонгјанг претходно заедничките американско-јужнокорејски маневри ги оцени како „непростлива провокација“ и се закани со одмазда во случај територијата на Северна Кореја да биде загрозена, но изрази жалење за цивилните жртви. Кина, која изрази противење на маневрите, повика на итни консултации меѓу земјите- учеснички во шестстраните преговори за нуклеарната програма на Северна Кореја. Кинескиот главен преговарач Ву Давеј ги повика делегатите на САД, Русија, двете Кореи и Јапонија итно да се соберат во почетокот на декември поради зголемената напнатост ...
сите 37 | | | веќе видена

next