Филмот е во последната фаза од постпродукција, која од Србија продолжи во Унгарија, вели продуцентот на „Панкот“, Дарко Попов. Филмот „Панкот не е мртов“ на Владимир Блажевски, кој се наоѓа во последната фаза од постпродукција, ќе има проекција на познатиот маркет „Агора“ на Солунскиот филмски фестивал, кој ќе се одржи од 3 до 12 декември. Тој ќе биде прикажан заедно со уште десет проекти во рамките на програмата „Работи во прогрес“ за филмови во постпродукција од Југоисточна Европа и Медитеранот. Остварувањето на Блажевски на маркетот ќе има своја проекција пред продажни агенти, дистрибутери и фестивалски селектори, како и копродуценти. - На отворениот повик аплицирав со десетминутен избор на сцени од филмот кои ќе им бидат прикажани на селектори, дистрибутери, па ќе видиме што ќе се случи. Филмот е во последната фаза од постпродукција, која од Србија продолжи во Унгарија - вели продуцентот Дарко Попов. „Панкот не е мртов“ е поддржан од македонскиот Филмски фонд со 250.000 евра, а направен е во ...
| | веќе видена

„Германските“ досиеја за комисијата се неверодостојни, а осомничениот во случајот останува во притвор оти одбраната не може да ја комплетира документацијата за неговата гаранција од 250.000 евра. Комисијата за лустрација експресно ги отфрлила материјалите напишани на германски јазик, кои, неофицијално, говорат за вмешаност на функционери на владејачката албанска ДУИ со тајните служби. Фотокопираните досиеја што се без печат и на кои пишува дека се анализа на германската БНД од 2007 година, а кои покажуваат наводна соработка на Али Ахмети и Фазли Велиу со југословенските безбедносни служби, Комисијата за лустрација ги отфрли како неосновани. - Ги разгледавме материјалите уште минатата недела, но ги отфрливме затоа што нема ништо веродостојно што би можело да го разгледува Комисијата. Документите се фотокопии на германски јазик и не содржат ништо за што би можеле ние како лустратори да се фатиме - изјави вчера за „Шпиц“ претседателот на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев. Тој информираше дека се ...
| | веќе видена

Албанската опозиција ќе ги користи резултатите од паралелниот попис, како аргумент за делегитимирање на податоците од редовниот попис, кој треба да се одржи во април следната година, велат аналитичарите. Повикот за бојкот на пописот и најавите за паралелно попишување на дел од албанската опозиција ќе фрлат сенка врз официјалните пописни резултати, оценуваат политичките аналитичари, предупредувајќи дека во прашање се доведува релевантноста на демографската слика во државата. Законот за попис, кој владејачкото мнозинство со поддршка на македонската опозиција го изгласа на почетокот на неделава, предвидува процесот на попишување да се спроведе во првите две недели на април следната година. Од ДУИ вчера не сакаа да ги коментираат повиците за бојкот и најавите за паралелно попишување. Во меѓувреме, опозициската ДПА повика на бојкот на пописот, најавувајќи дека формирале групи, кои ќе се „занимаваат со пописот“. Идентично на партијата на Мендух Тачи планира да настапи и Валон Беља, лидер на новата албанска ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација е фаворит за првото место на претквалификацискиот турнир во Драма, Грција. Победникот ќе игра плејоф за настап на мундијалот во Бразил во 2011 година. Женската ракометна селекција на Македонија од денеска до недела (3-5 декември) во Драма, Грција, ќе настапи во претквалификациите за Светското првенство 2011 во Бразил. Само првото место во групата, во која покрај домаќинот, „црвено-жолтите“ ќе ги одмерат силите уште со Азербејџан и Швајцарија, води во плејофот за настап на Светското првенство во Бразил во 2011 година. Прв противник на Македонија денеска ќе биде домаќинот Грција (19.30 часот). Утре ќе се сретнеме со Азербејџан (18 часот), а в недела во 15 часот би требало да се игра дуелот што ќе решава за првото место против Швајцарија. - Швајцарија ни е главниот конкурент за првата позиција која води во баражот. Од Азербејџан тешко се добиваат информации и затоа можат да бидат незгоден ривал, особено ако се знае дека доаѓаат од поранешната советска ракометна ...
сите 17 | | | веќе видена

Мојата изјава е извадена од контекст. Но попусто се обидуваат да ме скараат со уредниците и со новинарите, вели сопственикот на телевизија А1. Велија Рамковски, сопственикот на телевизија А1, се обидува да го ублажи судирот со власта, тврди телевизија Алсат-М. Тој наредил од програмата да се симнат снимките од вечерта кога зградата во која е сместена телевизијата беше опколена од полицајци и кога новинарите прогласија дека е извршен упад и е загрозена слободата на движење и известување. Газдата на А1 во вчерашното интервју во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М, вели дека дел од она што деновиве јавно го изнесе околу случувањата на Перо Наков б.б., како и за парите кои ги добил од премиерот, било во афект. - Во тој налет, во таа еуфорија, во тој, би рекол, специфичен психолошки момент, траеше тој афект подолго време од 25 (ноември) и ние мислам претеравме. Мислам дека и новинарството претера. Гледачот информирај го! Мислам дека тука згрешивме. Затоа го прекинуваме сега и повикуваме многу чисто и јасно ...
сите 27 | | | веќе видена

Шпанскиот тим е најуспешен во првите десет години од 21 век, а најдобар македонски клуб е Работнички, пред Вардар и Победа. Шпанскиот шампион Барселона е најдобриот тим во првата деценија од 21 век, објави Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика (ИФФХС). Каталонците го потиснаа Манчестер јунајтед на второ место. Најдобар македонски клуб во изминатата декада е Работнички, кој се најде на 311. позиција на сите светски клубови. „Романтичарите“ се единствениот тим од државата кој од 2005 година редовно е меѓу првите 350 фудбалски клубови на планетата. Изминатата деценија ја завршува на 311. место, а зад него е најтрофејниот клуб во Македонија, Вардар (511), а трета е Победа (694), клуб кој стана славен поради лажирање средби во квалификациите за Лигата на шампиони и е казнет од Европската фудбалска унија (УЕФА). Трикратниот шампион од Кратово, Силекс е 839., а двојниот шампион Македонија ЃП, кој лани се откажа од Првата лига и е префрлен во најнизок ранг на натпреварување е 40 позиции ...
сите 5 | | | веќе видена

Откако босанската пејачка доби главна улога во турската серија „Поле на лалињата“, актерката Берѓузар Корел станала многу љубоморна Познатата турска актерка Берѓузар Корел, која се прослави со улогата на Шехерезад од серијата „1001 ноќ“, со очи не сака да ја види босанската пејачка Емина Јаховиќ, сопруга на турскиот пејач Мустафа Сандал, пренесуваат српските медиуми. Иако тие двете не се познаваат лично, Берѓузар наводно била љубоморна на Емина, која во моментот игра главна улога во турската серија „Поле на лалињата“, која станува се популарна во Турција. Двете атрактивни девојки неодамна се сретнале во ателјето на познатиот турски дизајнер Атила Кутоглу, и кога Берѓузар ја видела Емина, на своите пријатели им наредила веднаш да го напуштат ателјето. - Како што разбрав, тимот на Берѓузар следи се што се пишува за неа, па некаде наишле на некоја изјава на Емина, која воопшто не и се допаднала на турската актерка. Наводно, госпоѓа Сандал се чудела зошто гласот на Шехерезад е синхронизиран, а таа во ...
| | веќе видена

Дефанзивецот на Реал Мадрид, Серџо Рамос, им се извини на капитенот на Барселона и на колегата од репрезентацијата на Шпанија, Чави Ернандес. Тој пред крајот на мечот го удри во лице Пујол, а сакаше физички да се пресмета со Чави. - Телефонски им се јавив на Пујол и на Чави и им се извинив за моето однесување. Поразот беше болен, но мора да ја покажеме гордоста која го краси Реал Мадрид. Барселона не надигра во понеделникот и им честитам за прикажаната игра. Загубивме три бода, но првенството е долго и може да се надополни пропуштеното - изјави Рамос. Проблемите на Реал не завршија во понеделникот со последниот свиреж на судијата во срамниот пораз од 0-5 од Барселона. Психичките последици се чувствуваат во текот на неделата, а на физичка повреда се пожали и најскапиот фудбалер на денешницата Кристијано Роналдо. Тој се жали на болки во тетивата на десниот зглоб и до петок ќе оди на терапија. Сепак, се очекува најдобриот играч на Реал да биде подготвен за дербито на 14. коло во Примера дивисион, кога на ...
сите 15 | | | веќе видена

НЛБ -Лизинг Македонија го одбележа десетгодишното опстојување во македонскиот економски сектор. Успехот во работата на компанијата се должи на упорноста и истрајноста на менаџерскиот тим на банката, која од 2000 година нуди поволни услови за кредитирање по пат на лизинг за многубројните клиенти ширум земјава. Применувањето на висококвалитетни стандарди во работењето, модерната инфраструктура и информатичката технологија како и успешната пазарна стратегија, придонесоа за висококвалитетна соработка со клиентите. - Од основањето до денес се склучени повеќе од 10.000 договори за лизинг со вкупна вредност на предметите на лизинг од повеќе од 170 милиони евра или нето-пласмани во износ од повеќе од 130 милиони евра. Во однос на структурата на договори според бројот на договори, речиси еднакво се застапени и физичките и правните лица. Пласманите кај правните лица најчесто се однесуваат на патнички и на товарни возила, опрема наменета за градежниот сектор, преработувачката индустрија, рударството, медицината, ...
сите 12 | | | веќе видена

Бизнисменот и основач на фондацијата „Рамковски“, Велија Рамковски е годинашен добитник на најпрестижното општинско признание, наградата „Патрон на градот - Свети Климент Охридски“. Добитници се и здружението на граѓани „Богојавление“ и фестивалот Охридско лето. Како што потенцираше претседателот на комисијата за одбележување на празници и манифестации, Виолета Мицковска, основен критериум при носењето одлука кој ќе ја добие наградата бил придонесот кон афирмацијата на Охрид во земјата и пошироко. - На Велија Рамковски наградата му се доделува поради промовирањето на Охрид, чии мотиви и природни убавини постојано можат да се видат на најавните шпици на А1 телевизија. Неговата фондација ги поддржува речиси сите културни манифестации во Охрид, а го изгради и Мостот на желбите, кој секојдневно го посетуваат голем број гости од земјава и од странство - истакна Мицковска. Двете годинешни повелби се доделуваат на младата поетеса Христина Аслимовска, за неколкуте издадени книги и на новинарот Никола ...
сите 14 | | | веќе видена

По најавата на портпаролот на МВР, Иво Котевски, дека ќе го тужи модераторот на сајтот на телевизија А1 за објавување коментар поврзан со текстот во кој наводно двајца полициски инспектори зеле рекет од 400 евра од скопјанец, во средата вечерта повторно пристигна коментар од истиот гледач на телевизијата, извесен Албан од Брисел. - Јас не го познавам лично овој Котевски од МВР, мојот коментар беше само моето мислење, а не обвинување на МВР или друга личност, па затоа се извинувам до модераторот и на личноста „Котевски“. А1 објави, не знаев дека толкава драма ќе се случи со моето лично мислење - вели гледачот во коментарот објавен на А1, на 1 декември во 22.02 часот. „Шпиц“ направи ненамерна грешка во вчерашниот текст под наслов „Иво Котевски пука со ќор-фишеци“ поради тоа што уредничката во телевизија А1, Билјана Ставрова, ја потпиша како модератор. Ставрова вели дека таа не е модераторот кој го поставил коментарот на сајтот, за кој смета дека е само пренесено мислење на гледач и кој не ги крши ...
сите 2 | | | веќе видена

Во присуство на најблиските соработници, пријатели и колеги, етногрупата „Синтезис“ на 7 декември во киното Фросина со промоција на новиот албум „Синтезис инструментал“ ќе одбележат 15 години од своето постоење на македонската сцена. Промоцијата е најавена во 20 часот и ќе биде збогатена со видеопроекција на 55-минутниот документарен филм „15 години Синтезис“. - Овој документарец всушност е мала ретроспектива на „Синтезис“ преку очите на луѓето со кои сме соработувале низ годините. Во филмот е собрано она најдоброто, а поголемиот дел се аматерски снимки од наши патувања, разговори со новинари и соработници - вели вокалистката Мирјана Јошевска. Таа додава дека албумот е избор од најдобрите теми кои досега ги извеле, а инспириран е од наградата за најдобар интернационален цеде-албум во 2008 доделена од „Торонто ексклузив магазин“. - Ова е одличен музички избор, кој може да се слуша во секоја пригода, а може да се искористи и за филмска музика - коментира Јошевска.
сите 4 | | | веќе видена

Иницијативата на британската пејачка Сузан Бојл за соработка со Ријана е чекор поблиску до остварување, откако поп-ѕвездата објави на Твитер дека е заинтересирана за понудата. Не многу задоволна од успехот на нејзините балади, Сузан во минатата недела изјави дека би сакала да се обиде да испее нешто во аренби-стил, а вистинската комбинација за тоа е дует со славната Ријана. - Мислам дека можам да бидам добра и во ар-ен-би. Никогаш не се знае, можеби јас и Ријана одлично ќе си одговараме. Можам и да си ја бојадисам косата виолетова - изјави Британката. На оваа изјава со мало задоцнување одговори и девојката од Барбадос. - Можеби малку доцнам, но штотуку разбрав дека Сузан Бојл сака да соработува со мене. Дефинитивно сум подготвена за соработка.
сите 3 | | | веќе видена

Нашите закони не предвидуваат основа за тужба доколку новинари дословно пренесат туѓа изјава, а во согласност со правилата за интернет-објавувања на социјалните мрежи, исто така дозволена е објава на коментари, изјави за „Шпиц“, професорот на Правниот факултет, Љубомир Фрчкоски. Портпаролот на МВР, Иво Котевски најави дека ќе го тужи модераторот на интернет-страницата на А1 телевизија поради тоа што беа објавени коментари на интернет-страницата на телевизијата за кои тој тврди дека се клевета против него. Иако Котевски тврди дека неосновано е наклеветен за земање мито во врска со текстот објавен на А1 со наслов „Приведени полицајци кои примале мито“, сепак правните експерти велат дека нема основа за тужба за пренесен коментар на гледач на телевизијата. - Нема никаква основа за тужба за клевета, ниту по двете основи. Нашите закони не предвидуваат основа за тужба доколку новинари дословно пренесат туѓа изјава, а во согласност со правилата за интернет-објавувања на социјалните мрежи, исто така дозволена ...
сите 11 | | | веќе видена

Завчера, доцна попладне, по изгласувањето на контроверзниот закон за попис, дошло до вербален инцидент меѓу пратениците на ДУИ и на Нова демократија, при што за влакно бил избегнат инцидент со поголеми размери. Си ја знам силата - сам ќе ја совладам цела пратеничка група на владејачката ДУИ, која брои 14 мажи. Вака, Абедин Зумбери, екскомандантот на ОНА и пратеник од опозициската Нова демократија (НД) ги предизвика интегративците, откако завчера, во доцните попладневни часови, владејачкото мнозинство го изгласало Законот за попис. Ова резултирало со жесток вербален инцидент, кој еволуирал во близок физички контакт, меѓу пратениците на НД и на ДУИ. Сепак, за влакно била избегната физичка пресметка меѓу народни претставници пред очите на целата јавност. - Им реков, ако сакаат, нека излезат надвор да се пресметаме - изјави Зумбери за „Шпиц“. Тој раскажува дека се почнало откако координаторката на пратеничката група на НД, Флора Кадриу, побарала збор по изгласувањето на Законот за попис, при што Талат ...
сите 17 | | | веќе видена

Интерпол распиша „црвена потерница“ по основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, која овозможува налогот за апсење поради сексуално насилство издаден во Шведска да им биде проследен на полициите во другите земји, пренесе Би-би-си. Тоа значи дека секој оној што има какви било информации за него и неговото живеалиште, треба веднаш да ја извести националната или локалната полиција. Меѓународната полициска организација се вклучи во потрагата по Асанж, откако минатиот месец шведските власти издадоа сопствен меѓународен налог за негово апсење, поради обвиненијата дека силувал две девојки. Тој поднесе жалба, но регионалниот суд ја отфрли. По одобрувањето на налогот во Шведска, се губи трагата на Асанж, а во меѓувреме Викиликс објави нови 250.000 тајни документи на американските амбасади. Во Кина се блокирани линковите на „Викиликс“, јави агенција „Асошиејтед прес“. Поранешниот американски претседател Бил Клинтон очекува дека некои луѓе ќе го загубат животот поради објавувањето на американските дипломатски ...
сите 44 | | | веќе видена

За своите маки, заразените со ХИВ и болните од сида повторно јавно не проговорија, туку преку писмо, исполнето со куп проблеми, побараа државата да им обезбеди нормален и пристоен живот како на сите други луѓе. Дискриминирани и отфрлени од луѓето околу нив, одбивани при потреба од квалитетна здравствена грижа, без воспоставен интегриран државен систем за обезбедување антиретровирусна терапија. Вакви маки секојдневно мачат ХИВ-позитивните и заболените од сида, кои македонското општество со години не ги прифаќа. Дел од нив не можат да добијат социјална помош поради тоа што боледуваат од оваа подмолна болест. За своите маки заболените повторно јавно не проговорија. Преку писмо, исполнето со куп проблеми, тие побараа државата да им обезбеди нормален и пристоен живот како на другите луѓе. „Во нашите случаи, и најмало доцнење или прекин на терапијата може да го загрози нашето здравје, а со тоа и квалитетот и должината на нашиот живот. Живееме во време кога се случува да бидеме одбиени при потреба од ...
сите 36 | | | веќе видена

Општонародниот „Марш за слобода и демократија“, кој ќе се одржи оваа недела во 13 часот, ќе го поддржат 30.000 луѓе само од внатрешноста, плус скопјани, брифираат од СДСМ, најавувајќи дека ова ќе биде најголемиот народен собир откако ВМРО-ДПМНЕ ја презеде власта во 2006 година. Општонародниот „Марш за слобода и демократија“, во организација на опозицискиот фронт на чело со СДСМ, е презакажан од сабота за недела - 5 декември, во 13 часот. Образложувајќи ги причините за оваа одлука, првиот сдсмовски оперативец Андреј Петров изјави: - Имајќи предвид дека очекуваме масовен одѕив, а со тоа и блокирање на најфреквентните булевари во Скопје, одлучивме наместо в сабота, тоа да го направиме в недела, кога сообраќајот е со најмал интензитет. Освен тоа, на граѓаните, за кои сабота е работен ден, а имаат огромна желба да учествуваат во маршот, ќе им овозможиме да ни се приклучат и да бидат со нас заедно в недела. Социјалдемократите брифираат дека за потребите на протестот изнајмиле околу 550 автобуси. Сепак, ...
сите 15 | | | веќе видена

На вториот конкурс за изработка на 30 масовни сцени не е ангажиран ниту еден Македонец, а работата ја добија исклучиво руски уметници, за чиј ангажман Министерството одвои 35 милиони денари. Десет руски уметници се ангажирани на вториот конкурс за триесет масовни сцени за Музејот на ВМРО и жртвите на комунизмот, а за нивните трудови, Министерството за култура одвои 35 милиони денари. По првиот конкурс за 20 масовни сцени беа ангажирани 13 уметници од Украина, Бугарија и од Русија, а меѓу нив имаше и четворица Македонци. За овие сцени беа потрошени 36 милиони денари. - Руските уметници ги исполнија критериумите, па затоа и беа ангажирани. Неколку македонски автори добија ангажман во првиот конкурс - изјавија од Министерството за култура. Авторите од Македонија што добија покана да учествуваат на овој конкурс, се уште не добиле известувања дека се одбиени. - Тоа што на овој конкурс ниеден македонски автор не е избран, може да значи дека ние немаме доволно добри уметници - иронично искоментира ...
| | веќе видена

Централната бина за предвидениот концерт ќе биде поставена пред Камениот мост меѓу коњаниците на Гоце и Даме. На новогодишната журка на градскиот плоштад, скопјани ќе се веселат со песните на Петар Грашо и Даниела Мартиновиќ. Овие хрватски пејачи ќе бидат главните ѕвезди за новогодишната ноќ, но спонзорите на настанот, Македонски телеком и „Т-мобиле“, не сакаат да откријат за колкава сума Даниела и Грашо ќе настапуваат во центарот на градот. - Концертот е подарок од Телеком и „Т-мобиле“ на сите граѓани кои ќе решат Новата година да ја дочекаат на плоштадот, а кога нешто е подарок не се прашува колку чини. Се работи за интерен договор и во тој поглед не можеме да ја откриеме сумата на која е потпишан - вели Верче Ѓеоргиевска-Рупиќ, портпарол на Телеком. А, пак, Жарко Луковски, извршен директор на „Т-мобиле“, посочи дека хонорарите на хрватските пејачи биле со голем попуст и воопшто не биле вообичаени суми кои главните изведувачи ги бараат за новогодишните дочеци, и оти пред се, овие музичари се ...
сите 21 | | | веќе видена

next