Причина за 2.000 неискористени бањски лекувања минатата година, според објаснувањето на поранешниот министер за труд и социјала Јакимовски, е тоа што немало доволен број пензионери со партиски книшки на ВМРО-ДПМНЕ, а истата ситуација, како што вели, ќе се повтори и годинава. Годинава, исто како и лани, пензионери со книшки од владејачката партија, на државна сметка, ќе се бањаат во бањските лекувалишта во земјава, тврди Стевчо Јакимовски, актуелен градоначалник на Карпош и поранешен министер за труд и социјала. Во Министерството за труд и социјала, пак, негираат дека партиската книшка е услов за одење на бања и објаснуваат дека пријавените пензионери се избираат преку предвидени критериуми. Социјалдемократот Јакимовски, сепак, тврди дека партиската книшка е основниот критериум според кој се одредува кои пензионери добиваат бесплатно бањско лекување. - Лани се бањаа, а и годинава ќе се бањаат само пензионери кои се членови на ВМРО-ДПМНЕ. Лани замина помал број на пензионери, оти преостанатите не ...
| | веќе видена

Нова демократија од утре нема да учествува во работата на Собранието, вака одлучи Централниот совет на партија на денешната вонредна седница, соопшти вчера попладне лидерот на партија Имер Селмани. - Демокрациа е Ре не сака да ја легитимира оваа дискриминаторска, разделувачка и изолациска политика на владата и парламентарното мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. По неколкумесечните консултации со народот, со нашите членови и симпатизери, со нашите партиски органи, Централниот совет на партијата денеска донесе одлука за напуштање на работата на парламентот - рече Селмани по завршувањето на состанокот. Селмани истакнува дека нивната одлука е донесена бидејќи власта долго ги игнорирала нивните забелешки околу законот за попис, уставните измени, како и за проектот „Скопје 2014“. Со овој потег, партијата се приклучи на СДСМ, НСДП, Нова алтернатива и Либералната партија, кои во петокот излегоа од Собранието. Парламентарците од СДСМ се категорични во изнесената одлука дека го напуштаат Собранието и се селат ...
сите 4 | | | веќе видена

Во изминатите три години се поддржани вкупно 79 филма, од кои целосно се завршени 36 - 12 играни, 13 документарни, 8 кратки и 2 анимирани. Завршени се филмовите „Панкот не е мртов“ на Владимир Блажевски и „Ова не е американски сон“ на Сашо Павловски, објави вчера Министерството за култура. Премиерата на долгометражното дебитантското филмско остварување на Павловски е најавено за следниот месец во киното „Милениум“ во Скопје. Се снимаше пред две години на неколку локации во Македонија, а беше избран за поддршка од конкурсот во 2008 година исто како и „Панкот не е мртов“, чија премиера се очекува во првата половина на годинава. Филмот со работен наслов „Д Скопје“, пак, е во финална фаза на изработка, а премиерата се очекува да биде во април. Приказните на десетте режисери вклучени во омнибусот се испреплетуваат на повеќе начини и нивоа, притоа создавајќи една кохерентна структура. Во март македонска премиера ќе има и филмот на Хуанита Вилсон „Како да ме нема“, кој досега беше прикажан во Торонто, ...
сите 5 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е новиот шампион на Отвореното првенство на Австралија, откако во финалето убедливо со 3-0, по сетови 6-4, 6-2, 6-3, славеше против Британецот Енди Мареј. Третиот носител ја потврди супериорната форма во која се наоѓа и за само 157 минути ги урна британските надежи за прва гренслем-титула на нивниот миленик по далечната 1936 година, кога последен пат се радуваше Фред Пери под знамето на Велика Британија. - Титулата им ја посветувам на семејство, братот и девојката, како и на целиот српски народ кој беше зад мене во текот на целиот турнир. Тенисот е индивидуален спорт, но голема улога во тоа да се чувствуваш опуштено и подготвено за настап имаат луѓето околу вас. Ветувам дека следната година ќе се вратам во Мелбурн за да ја бранам титулата - изјави Ѓоковиќ. Ова е втора гренслем-титула за Ѓоковиќ, кој се радуваше на истото место пред три години. Од друга страна, неговиот пријател од јуниорските денови Мареј ќе мора да почека уште малку за да го запише своето име на некој од ...
сите 14 | | | веќе видена

Крвава тепачка во која млад навивач бил повреден со нож во пределот на главата му претходеше завчера на кошаркарскиот дерби-натпревар меѓу кошаркарските екипи на МЗТ-Скопје и Работнички. Инцидентот се случил во саботата попладне, во автобусот на линијата „2“ во скопски Ѓорче Петров кога дел од триста навивачи на Работнички, познати како „Екипа 1060“ се упатиле со автобусот кон салата „Борис Трајковски“ за да го следат натпреварот. Според изјавите на очевидци, во автобусот група Албанци со ножеви ги нападнале навивачите при што еден од нив бил расечен во пределот на главата. Разлутените навивачи возвратиле на нападот, оние кои биле надвор од него упаднале со метални прачки и дрвени палки и почнале да ги тепаат напаѓачите, по што настанала паника во автобусот, а патниците и шоферот избезумени се обидувале да побегнат. Меѓу патниците имало и бремена жена, која навивачите безбедно ја извадиле од автобусот, кој притоа жестоко бил каменуван. Напаѓачите Албанци, иако го извлекле подебелиот крај, успеале да ...
сите 4 | | | веќе видена

Иако не сака да признае дека се гледа со фудбалерот Жерар Пике, популарната пејачка Шакира објави дека се сели во Барселона. Таа објасни дека заминува во овој град зашто таму живее и сестра и која и досега често ја посетувала, но во иднина планира таму да биде нејзината база, пренесува „Сан“. Колумбиската пејачка во предградието на шпанскиот град изнајмила раскошна вила на неограничен период, која првпат ја видела лани кога го снимала спотот за песната „Лоца“. Шакира се запозна со шпанскиот фудбалер Пике во текот на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка каде што беше специјална гостинка.
сите 2 | | | веќе видена

Иницијативниот одбор нагласи дека целта на протестот е и да се покаже дека професорите не се согласуваат со голем дел од измените и дополнувањето на Законот за високо образование. Под паролите За автономија на универзитетот - без компромис, Vivat academia, vivant professores! и Знаење, слобода вистина, вчера во 13.30 часот, на платото кај универзитетот „Св Кирил и Методиј“ во Скопје се одржа протестот на универзитетските професори, како реакција на обидите на власта да ја заземе уставно загарантираната автономија на универзитетот. Професорите се собраа пред споменикот на патроните на универзитетот и ја испеаја химната „Gaedamus igitur“, скандираа „Автономија“, по што професорите Владимир Петрушевски и Маја Бојаџиевска ги наведоа причините за протестот, односно повеќето обиди на власта да ја заземе универзитетската автономија. Меѓу повеќето причини наведени беа и одлуката на владата за формирање факултети без согласност на УКИМ, растурање на УКИМ на 5 нови универзитети, непочитување на заклучоците на ...
сите 8 | | | веќе видена

Редакциите на А1 телевизија и на дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ донесоа одлука од синоќа да емитуваат и да подготвуваат вести на улица, пред Владата - ова е реакција на одлуката со која истражниот судија ги блокираше сите фирми на Перо Наков и со тоа изврши финален удар врз критички настроените медиуми. Сите сметки на фирмите за кои се води истрага во случајот „Пајажина“, а како што неофицијално дознаваме и приватните сметки на осомничените, се блокирани. До вчера доцна попладне, во А1 телевизија, во „Плус продукција“, издавачот на дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, како и во печатницата „Мисирков“, не беше стасано решението на истражниот судија Владимир Туфегџиќ, за причините за блокирањето на сметките. Редакциите за оваа драконска одлука, со која практично се запира работењето на медиумите, дознаа од Тутунска банка, каде што се депонирани сметките на овие фирми. Решението на истражниот судија, како што неофицијално дознаваме, било по барање на обвинителот, и тоа ...
сите 4 | | | веќе видена

Пратениците од пратеничката група на СДСМ, во знак на револт, вчера ја напуштија седницата посветена на пратеничките прашања, откако претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, и дозволи на пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Косана Мазнева, да го напаѓа градоначалникот на Карпош, Стефче Јакимовски. - Собранието не го избира градоначалникот и не може за тие прашања да се зборува тука на говорницата. Освен тоа, градоначалникот на општина Карпош, Стефче Јакимовски, не е тука за да може да се одбрани и трето, пратеничката Мазнева не постави прашање, туку даваше констатации за случувањата во општината. Што ќе одговори тука премиерот? - реагираа пратениците од СДСМ. Истакнувајќи го самоволието на власта, тие потсетуваат дека на претходните пратенички прашања, кога пратеникот од СДСМ Јани Макрадули го прашал премиерот за урбаната мафија, тој се оградил дека не може да даде одговор бидејќи тоа е во надлежност на локалната самоуправа. По попладневната пауза, пратениците на СДСМ се вратија на седницата. ...
сите 2 | | | веќе видена

Адвокатската комора не се обиде да ги заштити адвокатите, а очекувавме такво нешто - изјави адвокатот Стеван Павлески, бранител на дел од притворените во „Пајажина“. Адвокатите на притворените во случајот „Пајажина“ го чекаат исходот од жалбата што ја испратија до Апелациониот суд во врска со необразложеното продолжување на притворот за Велија Рамковски и уште тринаесет управители на фирми од Перо Наков. Додека јавноста се обидува да дознае кои се судиите кои добивале закани, адвокатите се изненадени од крајно повлечената позиција на Адвокатската комора, која очекуваа да ги одбрани при нападите од Кривичниот суд. - Бидејќи се повеќе обвинети, рокот од 48 часа од поднесувањето на поединечните жалби вчера би требало да е завршен, така што денес треба да поминат во Апелација и најверојатно в понеделник ќе знаеме каква ќе биде одлуката. Очекуваме брза реакција на судот затоа што се работи за притворски предмет. Сепак, зачудувачки и разочарувачки е зашто досега Адвокатската комора не се обиде да ги заштити ...
| | веќе видена

Во акцијата „И јас сум А1“, за само три дена, од понеделникот до средата се собрани повеќе од 32.000 потписи за поддршка за А1 телевизија. Петицијата на интернет собра 1.600 потписи, на социјалната мрежа Фејсбук има приближно 7.000 поддржувачи, по телефонски пат околу 500 Македонци ја дале својата поддршка, а во книгите за потписи свој печат за три дена ставиле над 23.000 граѓани. Граѓаните ја гледаат, ја сакаат и ја поддржуваат телевизијата, смачено им е од режимот на власта и имаат доверба во новинарите, тоа се најголем дел од коментарите на интернет-сајтот на телевизијата. „Никој нема да ве прегази, ова е само црната мафија на Груевски, вие сте единствената телевизија која на сите им дава мотив да ја гледаат“ и „Европа бара вакви медиуми што критикуваат власт за да може да напредува државата, а кај нас е обратно, се замолчуваат медиуми и не даваат право на слободен говор“. Ова се само дел од пораките на граѓаните кои секојдневно ја даваат поддршката за најгледаната телевизија во Македонија, а со ...
сите 3 | | | веќе видена

Контроверзната поп-ѕвезда Лејди Гага е подготвена повторно да шокира. Пејачката вели дека дизајнирала парфем кој ќе мириса на крв и на сперма. Ѕвездата која брзо успеа да се запише на листата на скандалозни славни личности, изгледа на најдобар можен начин го решила прашањето на маркетингот за новиот албум. Минатата недела се појави вест дека се свршила, а сега проговори за парфемот, чие излегување го најави уште пред четири месеци. Ако кон ова се додаде и костимот од месо, со шеширче од шницли во кој се појави на доделување на награда, логично се надоврзува прашањето што е следно.
сите 3 | | | веќе видена

Според Основниот суд Скопје 1, независноста на судиите во случајот „Пајажина“ ја загрозиле адвокатите на одбраната, „самопрогласените експерти“ и медиумите, а за масовното кршење на пресумпција на невиноста на обвинетите и за нехуманото држење бремени жени и тешко болни лица во притвор, во соопштението нема ниту збор. Адвокатите на осомничените во случајот „Пајажина“ им се заканувале на судиите со „списоци за отстрел“, им правеле притисок, а „самопрогласени експерти“ давале паушални оценки и мислења, без увид во конкретниот предмет. Ова скандалозно обвинување го изнесе вчера Основниот суд -Скопје 1 и побара почитување на правата на обвинетите, а им порача на медиумите при известувањето да ги почитуваат судиите и независноста на судството. - Некои од адвокатите на одбраната вршат постојан и секојдневен притисок врз судиите кои постапуваат во случајот, во правец на донесување посакувани одлуки, различни од веќе донесените, со закани дека ќе бидат решени во согласност со веќе направени списоци за ...
сите 8 | | | веќе видена

Советот на Европа треба да го поддржи извештајот на Дик Марти, со цел да се спроведе независна меѓународна истрага за откривање на злосторите поврзани со шверц на органи и санкционирање на виновниците, изјави Игор Ивановски од СДСМ, кој до затворањето на весникот единствено од тричлената македонска делегација во СЕ официјално се произнесе дека ќе гласа „за“ овој извештај. Спротивно на препораките, Министерството за надворешни работи (МНР) не изгради државна позиција во пресрет на вчерашната утринска амандманска расправа во Советот на Европа (СЕ) за предлог-резолуцијата врз основа на извештајот на известувачот Дик Марти за наводен шверц на човечки органи на Косово, која попладне требаше да ја заокружи гласањето со „за“ или „против“ нова истрага околу илегална трговија со органи и други злодела на групата на ОВК од Дреница, чиј шеф бил косовскиот премиер Хашим Тачи. - По неколкукратни консултации, одлучивме да не и даваме никакви насоки и сугестии на македонската делегација во СЕ - соопштија од МНР, со ...
сите 12 | | | веќе видена

Малиот број посети во музеите во Македонија се должи на слабата понуда, работното време до 17 часот, а и лошиот маркетинг, за кој нема ни соодветен кадар. Добри изложби и квалитетен маркетинг се пресудни за зачувување на достоинството на музејската дејност во Македонија, предупредуваат експертите од културата, кои нагласуваат и дека кај нас музеите лошо се менаџираат. Менаџерот на културата, Роберт Алаѓозовски вели дека маркетингот на јавните културни институции мора да стане еден од приоритетите на културата во Македонија. Тој потенцираше и дека доколку музеите немаат свој кадар за вакви активности, Министерството за култура би требало да формира маркетиншко одделение, кое би ја опслужувало музејската мрежа. Тој вели и дека за успешна работа на музеите пресудни се добри и релевантни изложби, кои ќе опфатат аспекти кои будат интерес кај јавноста. - И да имате најдобар маркетинг, ако немате добар културен производ, не можете да го привлечете посетителот - истакна тој. Во минатата 2010 година, ...
сите 2 | | | веќе видена

Грчкиот и македонскиот премиер со изјавите потврдуваат дека двете страни се на дијаметрално различни позиции за името. Во пресрет на новата рунда преговори за името во Њујорк на 9 февруари, песимистички сигнали доаѓаат и од грчката страна, една недела откако македонскиот премиер Никола Груевски во интервју за МИА даде на знаење дека не очекува напредок во преговорите. Неговиот колега Јоргос Папандреу завчера вечер, во обраќањето во грчкиот парламент изјави дека е песимист дека е можно решение за името во блиска иднина, со што потврди дека и двете страни се на дијаметрално различни позиции за името. - Не сум оптимист околу изгледите за брзо решение на спорот за името на ПЈРМ. Другата страна одбива да прифати име со географска одредница за севкупна употреба. Грчките ставови и иницијативи за ова прашање се стабилни и постојани. Нема да престанеме со напорите за наоѓање заедничко прифатливо решение. Имаме национална стратегија и јасно исцртани црвени линии - рече Папандреу пред пратениците, говорејќи ...
сите 11 | | | веќе видена

Конечно време беше здравствените работници да кажат што мислат и да не дозволат повеќе никој да ги гази нивните права. Не може Министерството за здравство постојано да донесува одлуки кои се штетни за работата на лекарите, вели хирургот Милчо Пановски. Крајно време е здравствените работници да го кренат својот глас за спас и да ја побараат правдата, а не постојано да бидат цел на удар на здравствените власти и на пациентите. Ова се само дел од реакциите по најавите за штрајкот на лекарите, кој треба да стартува од денеска, со првите протести на универзитетскиот Стоматолошки клинички центар. Додека дел од лекарите во јавното здравство своето незадоволство од одлуките на Министерството за здравство ќе ги бараат преку секојдневни протести, голем дел од нив, околу 300 лекари-специјалисти го напуштија скопскиот Клинички центар и подобри услови побараа во приватните болници. - Конечно време беше здравствените работници да кажат што мислат и да не дозволат повеќе никој да ги гази нивните права. Не може ...
сите 13 | | | веќе видена

Маж и жена, терористи од Северен Кавказ, стојат зад нападот на московскиот аеродром „Домодедово“, во кој загинаа 35 луѓе, а над 180 се повредени, потврди полицијата. Руските безбедносни служби знаеле за нападот уште пред една недела, но не успеале да го спречат. Биле предупредени дека на еден од московските аеродроми за кратко време ќе се случи трагедија. И двајцата бомбаши загинале во експлозијата на меѓународниот терминал. Меѓу загинатите странски државјани има двајца Британци, Германец, Бугарин, Украинка, како и тројца од централна Азија. - Бомбата експлодира кога една жена отвори торба. Заедно со неа беше мажот, чија глава беше пронајдена на терминалот. Тие најверојатно сакале да ја остават експлозивната направа во холот, но таа е случајно детонирала или можеби била активирана со далечински управувач - ја пренесува РИА „Новости“ изјавата на неименуван извор. Сведоците ја опишуваа атмосферата како вистински хорор. - Видов луѓе облеани во крв, со скршени екстремитети, крвави лица. Многу од нив беа во ...
сите 35 | | | веќе видена

Навреди со вулгарни зборови си упатија вчера советниците од општина Карпош и граѓаните кои се собраа пред старата општинска зграда. Советничката од ВМРО-ДПМНЕ, Жозефина Гласновиќ ги повика граѓаните да присуствуваат на седниците на општината за да го виделе, според неа, нетранспарентното работење на градоначалникот Стевчо Јакимовски. - Ги повикуваме сите граѓани на општина Карпош да почнат со иницирање на проблемите во нивните урбани заедници, да дојдат на отворена седница на вистината - рече Гласновиќ. На нејзините обвинувања реагираше градоначалникот Јакимовски, кој вели дека нема да дозволи Карпош да стане заложник на опструкциите на советниците на ВМРО-ДПМНЕ. - Дрскоста, забеганоста и расипништвото на тоталитарниот режим на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ добива на интензитет. Нервозата и паниката од растечкото незадоволство на народот од нивните погубни политики, си го прави своето. Веќе со месеци цел на политичка хајка е и општина Карпош, јас како нејзин градоначалник и советничката група на СДСМ. ...
сите 23 | | | веќе видена

Љупчо Тодоровски, директор на Бирото за јавна безбедност, не ја пријавил хациендата од речиси 2.000 квадратни метри во Антикорупциската комисија, објави телевизија А1. Според информациите, Тодоровски пријавил дека во 2005 година во Скопско, купил земјоделско земјиште за 155.000 денари. Од имот од 1.900 квадратни метри, 50 проценти се на негово име, но никаде не напишал дека на земјоделското земјиште, во време кога е висок полициски функционер, направил луксузна вила. Освен вилата од скап камен, на ранчот на Тодоровски има и уште неколку објекти кои се во градба. Ниту една од градбите не се пријавени во анкетниот лист на Тодоровски. Како се збогатил директорот на БЈБ и дали сето изградено му е од функционерската плата?, прашуваат од телевизијата. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска вели дека таа работа треба да ја заврши Комисијата за спречување корупција. - Во принцип, МВР води евиденција за имотната состојба на вработените, додека за имотната состојба на функционерите, ...
сите 2 | | | веќе видена

next