По слабите игри во последните неколку кола и свирежите од трибините, се шпекулира дека македонскиот капитен во јуни ќе замине од Интер. Германските медиуми на големо пишуваат дека капитенот на македонската фудбалска репрезентација во летниот преоден рок ќе се пресели во Бундес-лигата, во редовите на Волфзбург. Напаѓачот на Интер би требало да биде замена за репрезентативецот на БиХ, Един Џеко, кој во почетокот на годинава се пресели во Манчестер сити. Бундеслигашот е подготвен да плати отштета од 7 милиони евра. Пандев во последно време е во лоша форма, а од февруари наваму постигна само еден гол, и тоа во декември на Светското клупско првенство, каде што Интер успеа да стигне до посакуваниот трофеј. Сепак, со игрите во Серија А не го задоволи вкусовите на фановите на „нероаѕурите”, а тоа резултира со свирежи во средата против Чезена, кога беше заменет во 85. минута од средбата. - Свирежите не ме загрижуваат. Тие се составен дел од фудбалот, исто како и аплаузите и овациите кои ги добив кога ...
сите 4 | | | веќе видена

Британското електро-поп дуо „Хртс“ од Манчестер ќе настапи на фестивалот „Скопје гори“, кој е најавен за 26 мај на Скопско кале. Популарната британска атракција составена од Тео Хачкрафт - вокал и Адам Андерсон - клавијатури се едни од најбараните и напродаваните изведувачи за 2010. „Хртс“ од првото свое појавување на музичката сцена, според зборовите на музичките критичари и рекордниот број на фанови е најдоброто нешто што се појавило во 2010 година. Се почнува со поставувањето на нивниот нискобуџетен спот, 20 фунти за песната „Њондерфул лифе“ на Јутјуб, кој има 17 милиони посети. На крајот од 2010, „Хртс“ го издаваат својот деби-албум „Хапинесс“ и моментално влегуваат во топ-десет во повеќе од 15 земји. Во пет држави стигнуваат и до првото место со продадени преку 400.000 примероци во првите 12 недели. Во кратко време од албумот излегуваат дури три синглови меѓу кои „Стаѕ“ и „Беттер тхан лове“, а веќе има најава за излегувањето на четврти сингл на 28 февруари. На својот прв албум „Хртс“ успеваат ...
сите 4 | | | веќе видена

Популарната аренби-ѕвезда Ријана сака девојки, открива американскиот сајт Медиатејкаут.ком. Деновиве американските медиуми се преплавени со информацијата дека девојка под името Таја Бартон, која живее во Холивуд, пишува прилично експлозивна и експлицитна книга во која ја опишува лезбејската врска со Ријана. Наводната врска е опишана до најситни детали, а таен извор за сајтот изјавил дека приказната е многу веродостојна. Доколку ова е вистина, американските медиуми предвидуваат дека ова ќе го разниша спокојниот живот на Ријана.
сите 6 | | | веќе видена

„Матица македонска“, во сопственост на Раде Силјан, доби државни пари за издавање 12 книги, а „Панили“ и „Силсонс“, кои се на неговите синови, за вкупно девет дела. Три издавачки куќи, од кои една во сопственост на Раде Силјан, член на советот на култура при Министерството и две на неговите синови, според годишната програма за остварување на националниот интерес во културата во 2011 година добиле средства за издавање вкупно дваесет и една книга. „Матица македонска“, во сопственост на Силјан, ќе има финансии за издавање 12 книги, а „Панили“ и „Силсонс“, кои се на неговите синови, за вкупно девет дела. За разлика од овие три издавачки куќи, „Или-или“ добила средства за издавање на само две книги, „Икона“ за една, „Темплум“ за четири, а „Магор“ за три. Од „Или-или“ изјавија дека таквиот однос се повторува низ годините, но не се прави ништо во насока на негово поправање. - Секој си го штити својот интерес. Но, проблемот во еден дел лежи и во еснафот. Ние ги знаеме работите и ги дискутираме, но не ...
| | веќе видена

Со шест вработени и со премиера во април, вчера во Центарот за култура во Охрид беше најавена работата на првиот професионален театар. По точно 57 години, Охрид конечно доби професионален театар. На иницијатива на актерите и пратениците од градот, со одлука на владата, се основа посебна организациска единица - театар, што ќе функционира во состав на центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид. Со средства од буџетот се предвидени пет работни места за професионални актери, како и еден уметнички директор, кои ќе го составуваат стручното и креативно јадро на театарот, истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. - Постојаната мрежа на пет театри во Македонија, Велес, Прилеп, Куманово, Штип и Струмица, од денеска се надградува со новиот потенцијал на охридскиот театар, кој ќе биде стимулирачки и продуктивен импулс за младите и дипломирани актери и театарски уметници кои живеат и работат во Охрид и кои во изминатиот период покажаа завидни резултати - истакна министерката. По ...
сите 2 | | | веќе видена

Краткиот документарен филм на Константин Плевнеш насловен „Автобиографија на човекот гулаб“ е избран во посебната европска селекција на реномираниот Интернационален фестивал на аудиовизуелна програма (ФИПА) во Биариц, Франција. Тој ќе биде прикажан вон конкуренција в петок во програмата насловена „Аспекти на европската продукција“. Овој филм е жестока поетска приказна за еден светец на скопските контејнери, кој во осум минути ги раскажува сите катастрофи што се случија во последната деценија на 20 век на просторите на поранешна Југославија, како сведоштва на неговиот сопствен живот. Филмот е реализиран од страна на „ЕФА продукција“ и е единствен претставник на Македонија на фестивалот што почна вчера и ќе трае до недела, а е единствен на кој се третираат сите жанрови од светската аудиовизуелна дејност: фикција, серии и сапунски серии, креативни документарци, репортажи, музика и изведби во живо.
| | веќе видена

Веќе неколку години, црквата од 13 век во селото Дабниште во Кавадарци не добива пари за санација, а е во очајна состојба поради конфликт меѓу член на комисијата за заштита на културното наследство при Министерството и носителот на проектот за санација на црквата, Јасминка Николиќ. Црквата „Света Богородица“ во Дабниште, која датира од 13 век и е пред распаѓање, и годинава не се најде во програмата за остварување на националниот интерес во културата во 2011 година. Наместо брзо реагирање и обновување, тимот од Националниот конзерваторски центар веќе неколку години не може да најде заеднички јазик со комисијата за заштита на културно наследство. Неофицијално дознаваме дека пари за црквата не се даваат поради лична препирка меѓу член на комисијата и носителот на проектот за санација на црквата, Јасминка Николиќ. - Се работи за недоразбирање меѓу авторскиот тим и комисијата што е задолжена за одобрување вакви проекти. Од нас беа барани низа дополненија на првичниот проект, кои воопшто не одговараат ...
| | веќе видена

Голем концерт во салата „Борис Трајковски“, промоција на видеоспот за песната „Наслони главу на моје раме“ во изведба на Проески, крводарителска акција и засадување столетни дрвја ќе го одбележат 30-от роденден на трагично загинатата ѕвезда. Во рамките на одбележувањето на 30-от роденден на големата музичка легенда Тоше Проески, вечерва по третпат ќе се одржи и меморијален концерт „Со љубов од Тоше“, на кој ќе настапат познати пејачи од земјава и од Балканот во салата „Борис Трајковски“ од 20 часот. На настанот со хуманитарен и меѓународен карактер ќе учествуваат децата од хорот на „Златно славејче“, Наум Петрески, Миле Кузмановски, групата „Синтезис“, Антонија Шола, групата „Црвена јабука“, Жељко Самарџиќ, Марко Возељ, Јоана, Елена Ристеска, Мартин Вучиќ и Маја Оџаклиевска. Ќе бидат промовирани неколку светски рок-хитови во негова изведба, а со видеоспот ќе биде промовирана и темата „Наслони главу на моје раме“. Видеозаписот е направен во Хрватска, со современа техника за анимација, а неговата цел е ...
сите 25 | | | веќе видена

Лекарите не можејќи да го издржат постојаниот притисок од здравствените власти, за своите права одлучија да преземат поголем чекор, со надеж дека нивната моментална ситуација ќе биде решена. Лекарската фела, која е на крајот на нервите, најавува масовен штрајк од среда, поради секојдневните удари и притисоци кои ги добиваат од Министерството за здравство. Незадоволството е од плаќање според оствареното (учинок), лекарите да бидат јавни службеници, постојаното вработување партиски војници и зачестеното намалување на платите. Ова се само дел од причините кои секојдневно создаваат револт кај лекарите, кои правдата планираат да ја бараат преку протести. Први на листата во борбата за опстанок се лекарите од универзитетскиот Стоматолошки клинички центар, кои во средата ќе излезат на мирен предупредувачки протест. Веднаш по нив на листата за штрајк се Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар и Психијатриската болница „Бардовци“. Лекарите не можејќи да го издржат постојаниот притисок од здравствените ...
сите 31 | | | веќе видена

Еден ден пред денешното гласање за извештајот за шверц на човечки органи од известувачот на Советот на Европа (СЕ), Дик Марти, останува нејасно како ќе се изјаснат претставниците во рамки на македонската делегација во СЕ од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Александар Николовски и Игор Ивановски. Повеќе од извесно е дека Ермира Мехмети од ДУИ ќе гласа „против“. Претставниците на двете најголеми политички партии во земјава од македонскиот блок, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, во рамки на тричлената македонска делегација во Советот на Европа (СЕ), до последен момент тактизираат дали на денешната зимска сесија на Собранието на СЕ во Стразбур ќе гласаат „за“ или „против“ предлог-резолуцијата врз основа на извештајот на известувачот Дик Марти за шверц на човечки органи во Косово. За разлика од нив, албанскиот партнер во владата - ДУИ, јасно даде до знаење дека во најстарата политичка организација во Европа ќе се спротивстават на оваа предлог-резолуција, која ја инкриминира групата на ОВК од Дреница, чиј шеф бил косовскиот премиер Хашим ...
сите 63 | | | веќе видена

Додека трае акцијата на А1, сајтот на телевизијата е преполн со коментари за поддршка, која доаѓа буквално од сите страни на светот. Борбата за демократија на телевизија А1 почна вчера со собирање потписи од граѓаните за поддршка на телевизијата. Овластени претставници на А1 вчера затропаа во многу домови каде што добија поддршка за борбата против притисоците и опструкциите од страна на власта. - Бараме морална поддршка од граѓаните во битката со притисоците врз новинарите, сметаме дека ние нашата работа ја извршуваме најпрофесионално и објективно, но владата е таа која има проблем со тоа што не сака да прифати никаква критика - изјави Младен Чадиковски, главен и одговорен уредник на А1. Тој најави дека кампањата за собирање потписи е само почеток на „борбата“ која се очекува да добие и други димензии. Додека трае акцијата сајтот на телевизијата е преполн со коментари за поддршка, која доаѓа буквално од сите страни на светот. „Јас ќе ви се потпишам со двете раце“, вели поддржувач на телевизија ...
| | веќе видена

Следното судско рочиште против Македонката со австралиски пасош, која е обвинета за уцена на амбасадорот во Австралија, ќе се одржи во март. Триесет и седумгодишната Лидија Думбалоска, која е обвинета за уцена на македонскиот амбасадор во Австралија, Перо Стојановски, вчераутро во судот во Канбера се изјаснила како невина, известија австралиските медиуми. Думбалоска, поранешна љубовница на Стојановски, е обвинета дека во декември лани провалила во резиденцијата на македонската амбасада и го украла лаптопот на Стојановски, актовка и хотелски сметки, а потоа барала 150.000 долари и 40.000 евра за да не објави доверливи информации поврзани со амбасадорската работа, но и со приватниот живот на поранешниот министер за образование. Судијката во случајот, Марија Дуган, го одложила сослушувањето за март и ја продолжила кауцијата на Думбалоска од 10.000 австралиски долари, која таа ја даде на 2 јануари, кога излезе од притвор. Беше пуштена да се брани од слобода под услов да не контактира со Стојановски, ...
сите 3 | | | веќе видена

Лошите процени за вредноста на тутунот не се сменија и покрај дадениот грејс-период да се подобри состојбата со откупните цени. Поради ова, тутунарите одлучија повторно, преку мирни протести, да продолжат да го искажуваат своето незадоволство. Незадоволни од игнорантскиот однос на владата за ниската откупна цена на тутунот, производителите повторно бараат излез преку улични протести. По неколкудневното мирување на штрајкот, тутунарите им дадоа шанса на сите надлежни да ја видат реалната слика со откупот на тутунот. Наместо најавеното зголемување на откупните цени од страна на владата, состојбата на теренот не се менува. По откупните пунктови, на речиси сите откупувачи освен на Тутунскиот комбинат, според тутунарите не се вршела реална процена и тутунот се враќа назад. Оние кои стравуваат дека тутунот ќе им скапе го предаваат по ниска цена, но голем дел производители го враќаат оти бил вишок и откупувачите не им го земаат. - Тутунот полошо се цени во однос на претходните денови. Дури две класи ...
сите 6 | | | веќе видена

Досега бевме ваши гости преку екраните, сега нашите луѓе ќе ве посетат дома и ќе ја побараат вашата поддршка, вашиот потпис. Тоа ќе биде силна порака со единствена цел, сите заедно да покажеме дека немаме друг избор, освен демократијата, велат од А1 телевизија. Со собирање потписи од граѓаните, А1 телевизија од денеска влегува во широка акција за обезбедување поддршка од своите гледачи во борбата против притисоците и опструкциите од страна на власта. Овластени претставници од телевизијата буквално ќе чукнат до секој дом во земјава и ќе побараат поддршка од граѓаните за телевизијата, а со тоа и за демократијата во земјава. Граѓаните ќе имаат можност и да дадат свое видување и коментар за состојбата. - Кампањата што почнува од денеска ќе ја спроведеме во секој град, село и место каде што се гледа А1. Досега бевме ваши гости преку екраните, сега нашите луѓе ќе ве посетат дома и ќе ја побараат вашата поддршка, вашиот потпис. Тоа ќе биде силна порака со единствена цел, сите заедно да покажеме дека немаме ...
сите 4 | | | веќе видена

Здружението на бранители во конфликтот од 2001 година „Достоинство“, речиси три месеци е без еден од четворицата потпретседатели - капетан Зоран Велковски, бидејќи, како што велат извори блиски до овој воен пилот, тој заминал на печалба во Авганистан поради притисок од власта. Капетан Зоран Велковски, кој е потпретседател на здружението на бранители од конфликтот во 2001 година „Достоинство“, пред нецели 3 месеци заминал на привремена работа во Авганистан, поради притисок од власта, кој се манифестирал преку повици за специјални лекарски прегледи од глава до петици, со цел да се анулира неговата способност за летање, дознаваме од извори блиски до овој истакнат пилот, кој е рекордер во воен налет на хеликоптер. Оваа информација на „Шпиц“ наиде на позитивна потврда од претседателот на „Достоинство“, Стојанче Ангелов, но ја демантираат од Генералштабот (ГШ) на АРМ. - Тој бил повикан на лекарски преглед, поради тоа што речиси 200 дена во годината бил отсутен од работа, а притоа не се јавил ниту на ...
| | веќе видена

Експертите му предвидуваат блескава иднина на хокеарот на Тампа Беј лајтнинг. Канадскиот хокеар со македонски корени Стивен Стамкос е еден од водечките стрелци во професионалната НХЛ-лига, а стручњаците за него велат дека многу скоро, во следниве неколку години, ќе стане достоен наследник на големиот Вејн Грецки. Дваесетгодишниот центар на Тампа Беј лајтнинг лесно ги тресе противничките мрежи, асистира и ги одушевува љубителите на оваа динамична игра на мраз. - Тој беше одличен ученик, достоен за пример. Не сме навикнати хокеарите да бидат толку посветени и на науката. Очекувате таква ѕверка, водечки стрелец во Хокеарската лига на Онтарио, да не се потресува за ништо друго освен за тоа во што е најдобар – хокејот, но Стивен ни покажа дека не е така. Тој се трудеше во сите сфери да биде што е можно подобар, никогаш не барајќи оправдувања и некои посебни извинувања. Тоа не е во неговата природа. Можам да ви кажам дека професорите во нашето школо беа одушевени од ова момче - вели Пол Тајтаник, тренер на ...
| | веќе видена

Албанското обвинителство издаде наредба за апсење на шестмина војници од Националната гарда поради смртта на тројцата демонстранти, кои беа убиени во петочните немири во Тирана за време на протестите организирани од опозициските социјалисти. Албанскиот премиер, Сали Бериша, нагласи дека во неговата земја никој не може да дојде до власта со насилство, и дека во земјата нема да има немири како во Тунис. Бериша ја исклучи можноста од прогласување вонредна состојба и нагласи дека насилство нема да биде толерирано. Како виновник за немирите го посочи Еди Рама, лидерот на најголемата албанска опозициска партија, Социјалистичка партија. - Демонстрантите во раце немаа ништо друго, освен плакати и чадори, кога се појавија камионите со вода и бомби со солзавец - истакна Рама. Тој директно го обвини министерот за внатрешни работи, Лулзим Баш, за злоупотреба на положбата, а за Бериша рече дека е „политички диригент“ за страдањето на тројцата Албанци. Антивладините протести на опозицијата се кулминација на ...
сите 41 | | | веќе видена

Поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ бил под големо влијание на својата сопруга Мира, објави Викиликс документ од амбасадата на САД во Хаг, во кој се изнесуваат детали за престојот на Слободан Милошевиќ во хашкиот притвор во 2003 година. Деталите се на Ирецот Тимоти Мекфаден, кој бил на чело на притворската единица во Шевенинген. Според Мекфаден, Милошевиќ манипулирал со нацијата на ист начин како што се него управувала сопругата Мира Марковиќ, која секое утро го барала на телефон. - Секое утро тој разговараше со сопругата Мира, со која има необичен однос. Милошевиќ можеше да манипулира со нацијата, но тешко управуваше со сопругата, која имаше голема моќ врз него - им рекол Ирецот на дипломатите. Во депешот испратен од Хаг во Вашингтон во 2003 година пишува дека Ирецот имал чести контакти со Милошевиќ. Тој тврди дека не е точно оти Милошевиќ заболел од депресија, но дека бил несреќен затоа што не можел да си го види семејството, особено сопругата Мира и внукот Марко. Тој, исто така, ...
сите 5 | | | веќе видена

Истражниот судија Туфегџиќ му препушти на Кривичниот совет да ја донесе драконската одлука, а на претседателката на судот да и објасни зошто од притвор не се пуштени двете бремени жени и болните чие здравје е нарушено. Кривичниот суд, вчера околу 12 часот ја донесе одлуката, која речиси сите претходно ја очекуваа, познавајќи ги моменталните прилики во судството и притисоците на власта. Велија Рамковски и останатите 13 осомничени во случајот „Пајажина“ остануваат уште 30 дена во притвор, во истражниот затвор во Шутка, наводно поради тоа што се уште не е завршена истражната постапка. Информацијата вчера официјално за порталот „Пресс 24“ ја потврдила и претседателката на Основниот суд Скопје 1, Лидија Неделковска. Истражниот судија Владимир Туфегџиќ ја префрли одговорноста за конечната одлука врз Кривичниот совет. Тој вчера беше зафатен за коментар, оти испитуваше тројца сведоци кои се вработени во фирмите на Перо Наков. Тој изјави дека нема да даде објаснување во врска со продолжениот притвор за ...
сите 6 | | | веќе видена

Министерот за земјоделство, Љупчо Димовски, лично ми понуди да ми го откупат целиот тутун што го имам произведено, и тоа по највисока откупна цена од 208 денари за килограм, но јас го одбив, истакна лидерот на тутунарите, Кире Неделковски, на вчерашната дебата во ГЕМ клубот. Вкупно 50.000 евра беше непристојниот предлог од власта за мене и за уште двајцата тутунари кои ги предводат незадоволните тутунари за да прекинеме со протестите и да ги свиткаме опашките, откри на вчерашната дебата „Политички апсења и притисоци“ во ГЕМ клубот во Скопје, Кире Неделковски, лидер на штрајкувачкиот одбор на тутунарите. Според него, притисоците, заканите, заплашувањата и непристојните предлози за него и за дел од тутунарите станале секојдневие. - Министерот за земјоделство, Љупчо Димовски, лично ми понуди да ми го откупат целиот тутун што го имам произведено, и тоа по највисока откупна цена од 208 денари за килограм, но јас го одбив. Мислам дека никој не прифати ниту еден ваков предлог даден директно од луѓето во ...
| | веќе видена

next