Интервју: Борјан Јовановски Извештајот за 2011 ќе се затвори за уште неколку месеци, така што сосема е разбирливо дека ако навистина не се случи напредок во областите во кои ЕК го бара тоа, препораката за членство едноставно нема да може да биде реафирмирана. Тоа го кажува Филе. Е, сега претпоставувам дека Груевски ќе се вади на изборите, дека тие наводно му одзеле време и му го одвлекле вниманието од европската агенда. Може некој и ќе му поверуваше доколку тој уште во декември, излезеше со акциски план пред Брисел во кој, со точни тајминзи и коректни предлози ќе кажеше што ќе направи за да се поправат работите. Фактот што тоа не го стори доброволно, кажува за отсуството на каква било амбиција од негова страна да се мрдне од мртвата точка. И не само тоа, последните случувања во сферата на медиумите и судството укажуваат на влошување на тие состојби. Господине Јовановски, извесно е дека изборите ќе се одржат на петти јуни. Како оваа политичка констелација ќе се одрази врз нашиот пат кон ЕУ, имајќи ...
| | веќе видена

Провладините медиуми на чело со Сител се трудат приказната за „Пристоп“ да ја доведат во врска со познати новинарски имиња и да конструираат нова афера „Фабрика 2“. Провладините медиуми влетаа жестоко во аферата „Пристоп“, во надеж да ја поврзат агенцијата која за кабинетот на поранешниот претседател Бранко Црвенковски го организирала претседателскиот самитот на НАТО во Охрид во 2008 година, одредени новинари за кои телевизија Сител тврди дека биле манипулирани од поранешниот премиер Владо Бучковски во аферата „Фабрика“ и Соросовата фондација, која денес наводно ги финансира тие новинари. Засега во оваа најнова хајка не се споменуваат имиња на новинари што власта ги доведува во врска со „Пристоп“, со „Фабрика“ и со Сорос, но не е исклучено и тоа наскоро да дојде на дневен ред. Како што веќе е познато, провладините медиуми тврдат дека откриле документи од кои се гледа дека агенцијата „Пристоп МК“ за околу 300.000 евра ги натплатила своите услуги за организација на самитот во Охрид. Така, според Сител, ...
| | веќе видена

Либералдемократите и ДПА ги легитимираа измените на Изборниот законик, за кој власта се фали дека е најдемократскиот досега, а пратеничката Дулиќ посочи дека е насочен против „мангупите“ од опозицијата. Прв пат во историјата на независна Македонија, власта го промени Изборниот законик без гласовите на опозицијата. Во собраниската дебата „образот“ на опозицијата неуверливо го бранеа ЛДП и ДПА. На крајот, гласачката машинерија го стори своето - Собранието ги изгласа измените во Изборниот законик со 68 гласа, а власта се пофали дека се прифатени препораките на ОДИХР и дека измените со своите гласови ги легитимирале и либералдемократите и пратениците на ДПА. Новите измени предвидуваат поголема контрола на фондовите на политичките партии за време на кампањата, гласање на дијаспората, засилени надлежности на Советот за радиодифузија и поголема дисциплината на сите учесници во избирачкиот процес, со нови казнени мерки. Министерот Михајло Маневски се пофали дека ова се најдемократските изборни правила со ...
сите 4 | | | веќе видена

Така некако е „хакнат“ електронскиот дневник - некоја баба професорка побарала помош од учениците, им ја дала лозинката и забавата почнала. Толку беше од електронскиот дневник, експерименталната гордост на реформаторот на нашето образование, министерот Никола Тодоровски. Малку е веројатно дека ќе успее да стартува во септември, како што беше предвидено. А ако и почне да се полни, учениците и нивните родители од него ќе имаа малку фајде. Причината за тоа е едноставна - дневникот е пробиен. Група ученици од неколку средни училишта од Скопје некако ја дознале лозинката и влегле во системот на Министерството за образование. И почнале да се забавуваат - единиците почнале да стануваа тројки и четворки, изостаноците и неоправданите отсуства исчезнувале. А родителите, наместо преку интернет да ја видат реалната слика за своите деца и да ги контролираат, биле доведени во заблуда. Министерството за образование ги потврди шпекулациите што со денови се ширеа низ скопските средни училишта - дневникот бил ...
сите 4 | | | веќе видена

По смртта на славната холивудска актерка Елизабет Тејлор, колекционерот Џим Шаудис со нејзините обожаватели подели уникатна фотографија која ја купил пред 30 години. Единствената фотографија на која неодамна починатата актерска легенда позирала како од мајка родена ја виде светлината на денот. Сликата за која долго се верувало дека е загубена, колекционерот Шаудис ја купил во 1980-тите години, а по смртта на славната „Клеопатра“ реши да ја подели со сите нејзини фанови. Кога решила да позира за актерот и фотограф Роди Мекдувал, Лиз имала само 24 години. Мекдувал тогаш и ветил дека фотографијата нема да биде невкусна. Актерката сликата му ја подарила на својот трет сопруг Мајкл Тод кога ја побарал за жена во 1956 година. Тод загинал 13 месеци по венчавката, во авионска несреќа за време на невреме во Ново Мексико. По трагедијата асистентката на Лиз ја добила фотографијата, која подоцна стигнала во рацете на Шаудис.
сите 2 | | | веќе видена

Завчера Булеварот на славните го закити уште една ѕвезда, 2436. по ред, која и припадна на славната оскаровка Пенелопе Круз. На церемонијата Круз беше придружена од нејзиниот сопруг Хавиер Бардем, но на бината беше заедно со Џони Деп со кој игра во четвртиот дел на „Пиратите од Кариби“. Џони Деп одржа говор за да го потенцира талентот, убавината и оригиналноста на прекрасната Круз, а потоа таа му возврати со комплименти. - Да ви кажам нешто за човекот со капата (Џони Деп). За прв пат дојдов во Лос Анџелес во 1994 година и не зборував англиски. Знаев да кажам само две нешта, две реченици. Едната беше „Како си?“, а другата „Сакам да работам со Џони Деп“. Во изминативе 10 години работев со него два пати и тоа ми го подобри англискиот, па сега знам како да кажам „Сакам да работам со Џони Деп повторно“ - изјави Пенелопе со нејзиниот егзотичен акцент.
сите 6 | | | веќе видена

За прв пат во дваесетгодишната историја на македонската држава од осамостојувањето, жестокиот притисок на власта во петокот вечерта ги натера уредниците на најчитаните дневни весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ да излезат на улица и сами да ги достават весниците до читателите. Новинарите и уредниците на дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ можно е и денешното издание сами да го дистрибуираат до своите читатели, откако власта преку запленување на возилата за дистрибуција со сила се обиде да ја прекине нивната работа и да го замолчи критичкото пишување. Дистрибуцијата оди отежнато, но уредниците велат дека нема да дозволат цензурата на овие три весника со заеднички тираж од речиси 100.000 примероци дневно да помине така лесно. Бобан Шошкиќ, управителот на фирмата „Плус продукција“ под чија капа се овие весници, вели дека во тек на денешниот ден ќе одлучи дали ќе поднесе жалба на решението на истражниот судија Туфегџиќ. Новинарите коментираат дека за прв пат во дваесетгодишната историја ...
сите 2 | | | веќе видена

Публиката едноставно се одушеви од момчињата и девојките облечени и исцртани како племињата во Африка, кои целата своја енергија ја пренесоа на пистата. Ревијата на младиот дизајнер Роберт Ивановски, секако, е една за паметење. Со текот на годините сфатив дека тоа што е важно за еден фустан е жената која го носи. Познатата изрека на Ив Сент Лорен најдобро ги опишува ревиите кои се одржаа во саботата во рамките на Модниот викенд во Скопје. Манекените и манекенките многу успешно успеаја да ја пренесат енергијата на дизајнерите, и на одличен начин да ги презентираат нивните замисли. Таа енергија особено дојде до израз на ревијата на младиот дизајнер Роберт Ивановски, „Улично племе“, на која моделите беа облечени и исцртани како африканско племе. Покрај Роберт, во саботата во пентхаусот во „Соравија“ се претставија и дуото Кокев/Кадриу, Олгица Ѓоргиева, Елена Спасовска и Емилија Тасевска. !!!Кокев/Кадриу!!! Модното дуо остана доследно на својот концепт и стил, односно едноставни креации изработени од ...
сите 7 | | | веќе видена

Надлежните велат дека ситуацијата е под контрола, иако не можат со сигурност да претпостават дали радијацијата ќе се намалува или ќе се зголемува во следниот период. Во Македонија е забележано присуство на радиоактивни честички од хаварисаната јапонска нуклеарна централа, но од Институтот за јавно здравје велат дека будно ја следат состојбата на терен и уверуваат дека присуството на фисиониот изотоп јод 131 во концентрација од 0,1 милибекерали на кубен метар е ниска концентрација и нема да има последици по здравјето на луѓето. - Засега не можеме да претпоставиме дали во следните денови радијацијата ќе се намалува или ќе се зголемува. Процените се дека ако концентрацијата на овие радиоактивни честички оди по нагорна линија, тогаш државата ќе мора да создаде тело, кое слично како и за време на минатогодишната пандемија на грип, постојано би ја следело ситуацијата - објаснуваат од Институтот за јавно здравје. Граѓаните се поделени во мислењата дали во Македонија постои можност да дојде до зголемување ...
сите 2 | | | веќе видена

Алтернативните проекти кај нас како да стануваат издувни вентили за оние кои не можат да влезат во официјалната програма, па со помалку средства се задоволуваат повеќе уметници, оценува директорот на Драмски театар, Бранко Ѓорчев. Алтернативниот театар како култура на другоста, чија цел е да отвора нови перспективи како основа за квалитетна театарска сцена, ја губи формата и ангажираноста, сметаат театарски уметници. Во овогодишната програма на Министерството за култура се доделени средства за десетина проекти од независната и алтернативна продукција што за повеќето експерти кои се занимаваат со театарската уметност претставува дискутабилен чекор со оглед на реализацијата од претходните години. За Бранко Ѓорчев, директор на Драмскиот театар во Скопје, финансирањето на се поголем број алтернативни проекти, без разлика на тоа колкав е нивниот квалитет и сериозност претставува двосмислена замка. - За да се поттикне една уметност мора да се поддржи, а за квалитетот зборуваат критериумите, но ако ...
| | веќе видена

По едномесечната разделба, актуелната српска двојка - познатиот пејач Жељко Јоксимовиќ и водителката Јелена Јанковиќ, одлучија уште еднаш да почнат заеднички живот и да продолжат со подготовките за венчавката, што како што планирале претходно, треба да се одржи наесен - открива за српски „Ало“ извор близок на двојката. Тој изјавил дека Жељко и Јована во неговиот стан се сретнале двапати пред папарацото на „Ало“ да ги улови заедно во петокот. - Првпат во тајност се сретнале штом медиумите објавија дека целата српска јавност шпекулира за нејзината врска со кошаркарот Саша Ѓорѓевиќ и тогаш ги направија првите чекори за помирување. Долго зборуваа за се и сешто и решија да и дадат на љубовта уште една можност, а нивната следна средба ја потврди таа одлука - вели близок извор на двојката и открива дека Јелена повторно се преселила кај Жељко. Јована се вратила кај него за време на втората средба, тој за викендот имал закажан настап во Швајцарија, а Јована тоа време го искористила да се распакува. - ...
сите 6 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ, не се појави во јавноста да објасни зошто скулптурите и нивните автори се преплатени. Многу контроверзи, нејаснотии и револт деновиве во јавноста предизвикаа сумите за високите хонорари на скулпторите од проектот „Скопје 2014“, кои ги објави Државниот завод за ревизија. Дискутабилни се и милионските суми кои се трошат за леењето на скулптурите во една од најпрестижните и најскапа леарница во Фиренца, но општина Центар, иако повикана, никако да ги објави хонорарите на скулпторите, кои според ревизорскиот извештај се повеќе од преплатени. Како што е познато, на тендерот за леарница, покрај избраната се пријавила и друга италијанска фирма, која понудила да го излее споменикот на Александар за 1,2 милиони евра, додека одбраната наплатила 4,5 милиони евра. За спомениците на Никола Карев, Гоце Делчев и Даме Груев, првата фирма понудила 490.000 евра, а биле платени 1,6 милиони евра на другата леарница. За првпат откако се склучени договорите за ...
| | веќе видена

На повеќето раскрсници, трафики и продавници каде што се продаваат весници „Шпиц“, „Време“ и Коха е ре“ ќе стојат уредниците и новинарите кои на секој читател поединечно ќе му ја презентираат состојбата во која работат. ПН. Правниот тим на весниците посочува дека невозможно е одлука која е издадена пред три месеци со знак „веднаш“, да се извршува по три месеци. Тие се зачудени и поради фактот што ова решение било цел на истражна постапка, која, пак, заврши пред неколку дена, па поради тоа и нема ниту правна, ниту каква било друга основа тоа да се изврши по поднесувањето на обвинителниот акт. Последната скандалозна одлука на судот да ги заплени возилата кои ги дистрибуираат весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ предизвика револт кај вработените по што новинарите одлучија весниците во кои работат заедно со колпортерите и продавачите лично да им ги доставуваат на секој читател. Притоа тие на своите верни читатели ќе им ги пренесат состојбите во кои со месеци работат откако власта на чело со премиерот ...
сите 5 | | | веќе видена

Смртта на младата бремена жена, затвореникот и на двете малолетни деца, кои починаа под контроверзни околности, со лекарски грешки, болнички инфекции и со шетање по болниците, ги алармираше дел од семејствата правдата да ја бараат кај надлежните институции. Скопските обвинители облекоа бели мантили и влегоа на Инфективната клиника. Починатите пациенти од „грип“ оваа сезона се главна причина јавното обвинителство да ги засука ракавите и да ја прочешла Клиниката за инфективни болести, која во последниот месец ја дрмаат низа скандали за смртта на17-те пациенти, неофицијално дознава „Шпиц“. Смртта на младата бремена жена, затвореникот и на двете малолетни деца кои починаа под контроверзни околности, со лекарски грешки, болнички инфекции и со шетање по болниците, ги алармираше дел од семејствата правдата да ја бараат кај надлежните институции. Според неофицијални извори од клиниката, пред два дена нивните простории ги посетиле надлежните служби, кои зад затворени врати ги испитувале лекарите и ја ...
| | веќе видена

Толку се испаничени, што ако до вчера фрлаа лопати по камен-темелници, сега држат говори, плачат и фрлаат лопати по погреби - дури и на погрешни. И ко ќе умрам, ако ве убедва некој дека сум бил вмроец, да знајте дека го згрешил погребот! Ова е мојот омилен од мноштвото твитови (кратки пораки), со кои припадниците на нашата твитер-заедница ја прокоментираа новинската сторија на неделата, која, според моето мислење, има добри шанси да стане и приказна на годината. Искрено им завидувам, но истовремено и им честитам на колегите од конкурентскиот весник „Вест“, што ја открија и ја обелоденија таа неверојатна случка. За оние што не успеале да ја прочитаат или да ја слушнат на А1 телевизија, еве, накусо ќе ја прераскажам. Висока партиска делегација на ВМРО-ДПМНЕ, на чело со министерот за одбрана Зоран Коњановски, пред некој ден дошла на погреб на свој сопартиец. Во капелата во Бутел, пратеничката Марија Андоновска го носела цвеќето, а во поворката се нашле и Виолета Ташева и Цветан Трипуновски. ...
| | веќе видена

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Диме Спасов, и претседателот на Федерација за хокеј на мраз, Никола Тасев, ја презентираа новата опрема на македонската репрезентација. Ова е почеток на проектот за развој на хокејот во Македонија и создавање квалитетна репрезентација, која ќе учествува на големите меѓународни натпреварувања. Претседателот Тасев ги презентираше активности кои во наредниот период ќе ги преземе федерацијата, како што е поднесување апликација за учество на најслабата по квалитет дивизија на Светското првенство во 2012 година. Ќе се направи обид и еден македонски клуб да се пријави за настап во првенството на некоја од соседните држави.
| | веќе видена

Погрешна културна политика, непрепознавање квалитет, создавање квазивредности, отсуство на стратегија, се заедничките проблем со кои се судираат земјите од регионот. Додека во Македонија се убива живата култура за сметка на создавање на веќе 300- милионскиот проект „Скопје 2014“, а претходно најмногу се трошеше на археолошки ископувања, Србија се бори со маргинализација на културата, намален буџет и со тешка реализација на предвидените програми. Стручњаци од Босна велат дека и кај нив отсуствува стратегија, а парите за култура погрешно се распределуваат, како и во Косово и во Албанија. Сите овие земји се соочуваат со нетранспарентност, непотизам, корупција во културата, а од друга страна со недоволен и несоодветен пласман на содржини од оваа област во медиумите каде што постојат обиди таа и да се таблоидизира. Селекторката на Сараевскиот филмски фестивал, Елма Татарагиќ, на конференцијата „Балканска иницијатива за културна соработка, размена и развој“ која неодамна се одржа во Приштина рече дека ...
| | веќе видена

Доколку објектот се извишува од технички причини, тогаш може да се разбере зошто театарот ќе биде повисок за 5 метри, но доколку катот се додава заради повеќе деловни простории, тогаш тоа е вообичаена лоповска мисла какви што сме навикнати да гледаме - рече архитектот Мирослав Грчев. Новата зграда на Македонскиот народен театар ќе оди уште еден кат нагоре откако општина Центар го донесе новиот урбанистички план според кој во делот „Голем ринг - Запад“ дозволената висина на објектите е 40 метри. - Штом веќе е дозволено висината на зградата на МНТ да биде 40 метри, тогаш ќе ја кренеме за уште пет метри - рече архитектот Митко Хаџи Пуља, кој заедно со Минас Бакалчев и соработниците Саша Тасиќ, Бесијан Мехмети, Бетим Зекири и Никола Стрезовски ја добија првата награда за идејното и архитектонско решение на МНТ. Хаџи Пуља објасни и дека извишувањето на објектот за додатни 5 метри нема да смени многу во неговиот изглед. - Како архитект, кога би можел би го дигнал објектот дури и до 45 метри за да биде ...
| | веќе видена

Власта си игра со А1, а судот сега се „сетил“ дека требало да ги извести адвокатите од „Пајажина“ за судската блокада на сметките. Вицепремиерот Наумовски, пак, открива некакви цифри од незавршена даночна постапка, а мегафоните на Груевски продолжуваат со кампањата за оцрнување на телевизијата како неплаќач на даноци. Сите погони на власта се вклучени во кампањата која треба да ја оцрни А1 телевизија како наводен неплаќач на данок. Иако даночната постапка се уште не е завршена и иако обвинителката Гордана Гешковска ги менува цифрите почесто одошто менува чорапи, мегафоните на власта упорно и јавно лицитираат со цифрите. Според последниот јавен настап на вицепремиерот Васко Наумовски во Европскиот парламент, А1 должи 9 милиони евра за неплатен данок во последните 5 години. Засега никој не знае како Наумовски дошол до цифрите од постапката, која би требало да биде тајна. Затоа, пак, одговорните во А1 телевизија, чија документација е запленета во полицискиот упад од 25 ноември лани, мака мачат како да ...
сите 2 | | | веќе видена

Како една од формите за надминување на политичката криза, која почна по бојкотот на Собранието од опозицијата, а се продлабочи по напуштањето на парламентот на владејачката ДУИ, е формирање техничка влада која би ги спровела предвремените парламентарни избори, неофицијално дознава „Шпиц“. Политичката криза, која навлезе и во владиниот кабинет, се продлабочува. Оваа констатација се наметна откако пратениците на ДУИ ниту вчера не се појавија на собраниските комисии, а ја бојкотираа седницата за верификација на пратеничкиот мандат на Надица Николоска. Наместо тоа, доцна попладне партискиот врв се состана на Централно претседателство (ЦП) во тетовска Мала Речица. Покрај тоа што лидерот Али Ахмети ќе ги информира сопартијците за средбите со странските претставници, се очекува „интегративците“ да утврдат насоки на дејствување во парламентот, но и во рамки на владата. Во пресрет на состанокот на врвот на ДУИ, низ новинарски и политички кругови, слично како и завчера, проструи информација дека челникот на ...
сите 5 | | | веќе видена

next