Град Скопје

Скопје е подготвено за големиот фудбалски спектакл - УЕФА Супер Купот, кој ќе се одржи во вторник (08.08.2017 година), каде ќе се сретнат двата најтрофејни клубови во Европа, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Градот Скопје е целосно подготвен да ги пречека илјадниците навивачите кои ќе пристигнат од сите страни на светот. Најголемиот број од активностите кои се организирани од страна на Град Скопје ќе се одржат во „неутралната фан зона“ на плоштад „Македонија“, која денеска /06.08.2017 година, недела/ ја посетија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и секретарот на Град Скопје, Марјанчо Тодоровски. - Изминатиов период направивме се за Скопје да кулминира во совршена локација за Супер Купот. Градот Скопје преку своите јавни претпријатија активно работеше на исполнување на овие барања и стандарди, на подобрување на изгледот и хигиената во Скопје. Скопското Кале на 26ти јули конечно светна во боите на Супер Купот. Воедно, за посетителите од странство подготвивме и промотивно видео кое имаше за цел ...
сите 81 | | | веќе видена

Утре /06.08.2017 година, недела/ во 19 часот, на плоштад „Македонија“, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе ја посети „неутралната фан зона“ која се организира по повод претстојниот УЕФА Супер Куп. На оваа „Неутрална фан зона“, која ќе биде отворена за сите навивачи и посетители, каде ќе бидат организирани голем број на активности и содржини.
сите 119 | | | веќе видена

За време на овој викенд /05 и 06.08.2017 година/ на поголем број на локации во Скопје се одвиваат градежни работи за подобрување на патната и комунална инфраструктура во Скопје. Поради извршувањето на градежните работи, во одредени локации се воведени посебни времени сообраќајни режими, поради што учесниците во сообраќајот треба да се движат со зголемена внимателност согласно условите на патот. Овој викенд ќе продолжи асфалтирањето на булеварот Борис Трајковски, на потегот од поранешната фабрика „Стакларница“ до влезот во населбата Пинтија. Минатата недела започна асфалтирањето на две сообраќајни ленти со цел возилата повеќе да не се движат по земјен пат, а викендов започна и асфалтирањето на другите две ленти. Градежни работи се одвиваат и на две ленти од булеварот „Васко Карангелевски“ во Аеродром, каде деновиве заврши нанесувањето на вториот слој на асфалт, од типот сплит мастик. Со завршувањето на овие две ленти, сообраќајот ќе се префрли на нив, додека градежната механизација ќе започне со отстранување ...
сите 6 | | | веќе видена

Градоначалниците на Град Скопје и Општина Гази Баба, Коце Трајановски и Тони Трајковски денеска /04.08.2017 година, петок/ извршија увид во градежните работи на реконструкцијата на дел од улицата „Јужноморавски бригади“ во населбата Ченто. Улицата „Јужноморавски бригади“ ќе се санира на должина од 920 метри и ширина од 6 метри, на потегот од семафорите кај паркот во Ченто до сервисот „Дамевски“. - Градежните работи на оваа делница од улицата „Јужноморавски бригади“ се во тек и согласно со димамиката, очекувам наредната недела да почне асфалтирањето. Оваа улица се реконструира како дел од акцијата за реконструкција на патната и комуналната инфраструктура во подрачјата зафатени од елементарната непогода минатиот август. Во рамките на оваа акција досега е завршена реконструкцијата на улици со вкупна должина од над 25 километри во сите населени места. Активностите интензивно продолжуваат на терен, каде што во моментов се реконстуираат улиците и во Камник, 4 улици во Црешево, улицата број 14 во Синѓилиќ, ...
сите 35 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска /27.07.2017 година, четврток/ ги започна градежните работи од проектот за реконструкција на коловозот на улицата „Александар Урдаревски“ во Општина Бутел. На почетокот на градежните работи присуствуваа гардоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Бутел, Петре Латиновски. - Градот Скопје ги продолжува инвестициите во комуналната инфраструктура на територијата на општина Бутел. Изминатиов период активно се работи на реализацијата на првата фаза од капиталниот проект за изградба на бул. „Христијан Тодоровски Карпош“, минатата недела ја започнавме и реконструкцијата на улицата „Втора македонска бригада“, а денеска сме тука за да ја започнеме реконструкцијата на улицата „Александар Урдаревски“. Оваа сообраќајница ќе се реконструира од крстосницата со улица „Бутелска“ до крстосницата која води кон влезот во гробиштата Бутел. Со овој градежен зафат, во должина од 808 метри и ширина од 6,5 метри ќе биде извадена старата и оштетена коцка и ќе биде нанесен нов ...
сите 36 | | | веќе видена

Екипите на Град Скопје деновиве ги реконструираа автобуските стојалишта на булеварот Партизански одреди, пред Градежниот факултет и отспротива. На автобуската станица пред Градежниот факултет беше изгребан стариот вдлабнат и оштетен асфалт на должина од 160 метри, извршена санација на долниот тампонски слој, вградена полимерна мрежа и беше нанесен нов асфалтен слој. На автобуската станица ТЦ „Буњаковец“, наспроти Градежниот факултет, коловозот беше реконструиран на должина од 160 метри. На терен беше изгребан стариот вдлабнат и оштетен асфалт, извршена санација на долниот тампонски слој, вградена полимерна мрежа и беше нанесен нов асфалтен слој. На реконструкција на двете автобуски стојалишта на булеварот Партизански одреди, пред Градежниот факултет и отспротива, работеа екипите на градежната компанија „Бауер БГ“. Градот Скопје за овој градежен зафат вложи вкупно околу 4 милиони денари.
сите 5 | | | веќе видена

Утре /04.08.2017 година, петок/ во 10 часот, на крстосницата помеѓу улиците „Јужноморавски бригади“ и „Методија Андонов Ченто“ (до паркот „Методија Андонов Ченто“), градоначалниците на Град Скопје и Општина Гази Баба, Коце Трајановски и Тони Трајковски ќе извршат увид во градежните работи на реконструкцијата на повеќе улици.
сите 29 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, денеска /26.07.2017 година/ го посетија Пунктот и Прифатилиштето за бездомни лица, лоциран во Момин Поток, каде што е поставен уште еден контејнер со што е зголемен капацитетот на Прифатилиштето. - Денеска на 26 јули, кој Градот Скопје го смета за ден на хуманоста и солидарноста, го пуштаме во употреба новиот контејнер во Пунктот и Прифатилиштето за бездомни лица што градот Скопје го набави и постави од пренаменетите средствата во износ од 2 милиона денари. Овие средства што беа предвидени за Новогодишната прослава, Градот ги намени за проширување на капацитетот на Пунктот за бездомници во Момин Поток, и сега двојно е зголемен капацитетот, досега имаше само 16 кревети, а сега сместувачкиот капацитет на Прифатилиштето е зголемен за уште 16 кревети и тој располага со вкупно 32 кревети, направени се уште 3 туш кабини, зголемени се санитарните јазли, купен е и целокупниот инвентар, а поставен е и нов ...
сите 9 | | | веќе видена

Од 7 до 12 август на Скопското Кале по десетти пат ќе се одржи традиционалната манифестација - Гурмански викенд со пиво „Пиволенд 2017“. - Посетителите и годинава ќе имаат можност да уживаат во добра музика, студено пиво и гурмански деликатеси.На годинешниов Пиволенд ќе има богата музичка порограма, ќе настапат Ван Гог, Неверне Бебе, Сарс, Негатив, како и македонскиот рап состав САФ. За љубителите на фудбалот на 7 и на 8 август, со оглед на тоа што во истовреме се одржува Суперкупот, подготвени се повеќе содржини во кои ќе може да уживаат во навивачка атмосфера. Фестивалот е под покровителство на Градот Скопје и годинава за негова реализација од буџетот се издвоени 600.000 денари. Оваа година со одржувањето на Пиволенд всушност ќе започне и големата летна забава „СУПЕР СКОПЈЕ“, којашто ќе се одржи на повеќе локации низ градот Скопје. На 18 и на 19 август забавата ќе се организира на Кејот 13 Ноември, на 25 и на 26 август во Старата Скопска Чаршија, на 1 и на 2 септември на улица Македонија и на 8 и на 9 ...
сите 74 | | | веќе видена

Градот Скопје ги известува граѓаните дека авионската и терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци , ќе почне на 05.08.2017 (авионско) и на 06.08.2017 (терестрично), односно: 1. Авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци , ќе се одвива на 05.08.2017 (сабота) и на 06.08.2017 (недела), во раните утрински часови. 2. Терестричната дезинсекција , на подрачјето на Град Скопје, против возрасни форми на комарци , ќе се одвива во деновите од 06.08.2017 до 10.08.2017 (од недела до четврток), во период од 23 до 04 часот, наредниот ден. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, авионската дезинсекција ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни, во истиот термин, а согласно на тоа ќе се извршува и терестричната дезинсекција. Се известуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
сите 26 | | | веќе видена

Утре /03.08.2017 година, четврток/ во 11 часот, во салата за состаноци на градоначалникот на Град Скопје /бул. Илинден 82, барака 4/, ќе се одржи прес-конференција по повод одржувањето на 10-то по ред јубилејно издание на Пиволенд. На прес-конференцијата ќе се обратат градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претставници на организаторите на оваа манифестација.
сите 51 | | | веќе видена

По повод големиот македонски државен празник 2 Август на кој се одбележува 73-годишнината од одржувањето на АСНОМ и 114-годишнината од Илинденското востание, делегациja на Градот Скопје денеска /02.08.2017 година, среда/ на повеќе места положија цвеќиња. Делегацијата на Град Скопје, составена од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и секретарот на Град Скопје, Марјанчо Тодоровски положи цвеќиња пред споменикот на АСНОМ во паркот „Жена борец“, пред споменикот на Никола Карев, пред Собранието на Република Македонија и пред споменикот на Методија Андонов Ченто на плоштадот „Македонија“. Пред спомениците на АСНОМ, на Никола Карев и на Методија Андонов Ченто цвеќиња положија и Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, претставници од Владата и од Собранието на Република Македонија, претставници од Генералштабот на Армијата на Република Македонија, членови на Сојузот на борците, претставници на политички партии, на дипломатскиот кор во нашата земја, здруженија на граѓани и организации.
сите 38 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска /24.07.2017 година, понеделник/ ги започна градежните работи за реконструкција на дел од булeварот „Васко Карангелевски“ во општина Аеродром. На почетокот на градежните работи присуствуваа градоначалниците на Град Скопје и Општина Аеродром, Коце Трајановски и Ивица Коневски. - Станува збор за реконструкција на булеварот „Васко Карангелевски“ на потег од крстосницата со бул. „Јане Сандански“ до крстосницата со бул. „АСНОМ“ кај хотел Русија, во должина од 600 метри. Со проектот е предвидено гребење на горниот слој од постојнииот коловоз и нанесување на нов асфалт од типот сплит мастик. Со реконструкцијата на овој булевар, кој во моментов е во катастрофална состојба, значително ќе се подобри одвивањето на сообраќајот и се надевам дека градежните работи ќе завршат во текот на месец септември – кажа градоначалникот Трајановски. Покрај санацијата на коловозот, со овој проект е предвидена и санација на рабниците и реконструкција на дел од тротоарите. На терен ќе работат екипите на ...
сите 20 | | | веќе видена

Над 500 млади фудбалери присуствуваа на свеченото отворање на четвртото издание на Меѓународниот младински турнир во фудбал „Скопје Куп 2017“, кое се одржа вчера /31.07.2017 година, понеделик/ на плоштадот „Филип Втори“. Меѓународниот младински турнир во фудбал „Скопје Куп 2017“ за отворен го прогласи градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. - Сакам да го изразам моето задоволство што денеска сме тука на плоштадот ФИЛИП ВТОРИ, и ние како Град Скопје сме домаќини на околу 500 младинци кои ќе имаме можност да ги гледаме како ќе ги одмеруваат силите на фудбалските терени во проектот СКОПЈЕ КУП. Овој проект се реализира во соработка со Град Скопје и Фудбалската федерација на Македонија . Град Скопје по четврт пат е организатор на Меѓународениот младински турнир во фудбал СКОПЈЕ КУП 2017 кој се одржува во периодот од 31 јули - 5 август на терените на Ѓорче Петров, Локомотива, Горно Лисиче, Цементарница и на Илинден. Како и досега и во иднина ние ќе продолжиме да ги поддржуваме проектите во кои се ...
сите 8 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска /22.07.2017 година, сабота/ ги започна градежните работи на втората фаза од проектот за реконструкција на улицата Сарај. На почетокот на градежните работи присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Сарај, Беким Мурати. - Денеска започнуваме значаен инфраструктурен проект за општина Сарај и Скопје, а тоа е втората фаза од проектот за реконструкција на улицата Сарај. Минатата година ја реконструиравме оваа сообраќајница на потегот од храмот „Света Злата Мегленска“ до патот што води кон селото Љубин, на должина од 665 метри. Денеска го продолжуваме овој проект, од таму каде што застанавме минатата година до раскрсницата со локалниот пат кон населеното место Глумово и клучката кон Тетово. На овој потег, кој што е во должина од околу 1200 метри, целосно ќе се реконструира коловозот, а ќе се направи и обнова и на пешачките патеки. Со ова ја продолжуваме реализацијата на капиталните инфраструктурни проекти во оваа општина, каде пред една седмица ...
сите 20 | | | веќе видена

Денеска /21.07.2017 година, петок/ започнаа градежните работи за реконструкција на коловозот на улицата „Втора македонска бригада“. На почетокот на градежните работи присуствуваa градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Бутел, Петре Латиновски и Претседателот на Советот на Општина Чаир, Заир Бектеши. - Денеска ја почнуваме реализацијата на овој важен проект, со кој ќе се изврши реконструкција на коловозот на оваа улица, на потегот од крстосницата со улица „Христијан Тодоровски Карпош“ до кружниот тек на улицата „Лазо Трповски“. Со овој градежен зафат, во должина од 1 181 метар, ќе биде изгребен стариот и оштетен асфалт и ќе биде нанесен нов асфалт. Покрај коловозот, со овој проект е опфатена реконструкција на велосипедските и на пешачките патеки, комплетна замена на старите рабници, а ќе бидат нивелирани и шахтите и сливниците. Со реализацијата на овој проект значително ќе се подобри одвивањето на сообраќајот и ќе се зголеми безбедноста при движењето за жителите на ...
сите 16 | | | веќе видена

Градот Скопје е целосно подготвен за УЕФА Супер Купот 2017 кој ќе се одржи на 8 август во Скопје на националната арена „Филип Втори“. На годинешниов Супер Куп силите ќе ги одмерат двата најголеми фудбалски клубови во светот, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Деталите за подготовките за овој голем спортски настан ги соопштија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, портпаролот на фудбалската федерација на Македонија, Златко Андоновски и маркетинг директор на Идеа Лаб, Димитар Атанасовски. - Голема чест и задоволство е што Скопје е домаќин на УЕФА Супер Купот 2017 на кои ќе играат победникот од УЕФА Лигата на Шампионите, тимот на Реал Мадрид и победникот на УЕФА Лигата на Европа, тимот на Манчестер Јунајтед. Градот Скопје активно се вклучи во организацијата за одржувањето на овој настан и заедно со ФФМ работевме на исполнување на сите барања и стандарди поставени од УЕФА. Изминатиов период Градот Скопје преку своите јавни претпријатија активно работеше на исполнување на овие барања и стандарди, на ...
сите 36 | | | веќе видена

Градот Скопје ги известува граѓаните дека терестричната дезинсекција (од земја) против ларви од комарци на подрачјето на Град Скопје, ќе се реализира на 31.07.2017 година /понеделник/, во период од 7 до 17 часот. Со оваа дезинсекција ќе бидат опфатени стоечките водни површини во градот Скопје и во неговата околина. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на терестичната дезинсекција, истата ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни. Се известуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
сите 57 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска /27.07.2017 година, четврток/ ги започна градежните работи од проектот за реконструкција на коловозот на улицата „Александар Урдаревски“ во Општина Бутел. На почетокот на градежните работи присуствуваа гардоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Бутел, Петре Латиновски. - Градот Скопје ги продолжува инвестициите во комуналната инфраструктура на територијата на општина Бутел. Изминатиов период активно се работи на реализацијата на првата фаза од капиталниот проект за изградба на бул. „Христијан Тодоровски Карпош“, минатата недела ја започнавме и реконструкцијата на улицата „Втора македонска бригада“, а денеска сме тука за да ја започнеме реконструкцијата на улицата „Александар Урдаревски“. Оваа сообраќајница ќе се реконструира од крстосницата со улица „Бутелска“ до крстосницата која води кон влезот во гробиштата Бутел. Со овој градежен зафат, во должина од 808 метри и ширина од 6,5 метри ќе биде извадена старата и оштетена коцка и ќе биде нанесен нов ...
сите 14 | | | веќе видена

Вчеравечер, /26 јули 2017 година (среда)/, во Музејот на град Скопје, по повод одбележувањето 54 години од катастрофалниот земјотрес што со својата уривачка сила во 1963 година го претвори Скопје во урнатина и голем број граѓани ги остави без своите домови, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ја отвори изложбата „Скопје – архиТРАНСформа“: „Архибелези“ и „Concrete мemories“, фотографии на Матијас Шуман од Дрезден, Германија. - Педесет и четири години по катастрофалниот земјотрес, денеска , на 26 јули 2017 година сме тука во Музејот на Град Скопје да се потсетиме на жртвите, на активизмот на преживеаните и на штетите од моќта на природата, но и на хуманоста, на модернизацијата и на новиот почеток. Скопјани го паметат утрото во 5 часот и 17 минути на 26 јули 1963 година и во одредени пригоди прераскажуваат за стресот што го доживеале и за настраданите соседи и роднини, но и за урнатините што зад себе го оставил најсилниот потрес од серијата земјотреси. Вообичаено современиците раскажуваат за 17 ...
сите 3 | | | веќе видена

next