Град Скопје

Вчера и денеска (19 и 20 јули), во официјална посета на Скопје e Зоран Јанковиќ, градоначалник на главниот град на Словенија, Љубљана. За време на посетата, ...
сите 3 | | | веќе видена

Вечерва (26 јули 2018 година, четврток), во Музејот на град Скопје, во рамките на манифестацијата „Зборува Скопје“ (23-26 јули) која ја одбележува ...
сите 12 | | | веќе видена

На зенитот од манифестацијата „Зборува Скопје“, вечерва во 20.30 часот во галеријата Графити во ГТЦ (кај автобуската постојка) ќе биде прикажан ...
сите 99 | | | веќе видена

Во рамки на одбележувањето на 55 годишнината од катастрофалниот скопски земјотрес, под мотото „Солидарноста се враќа дома“, вечерва свечено беше одбележано враќањето на буквите од пораката на Јосип Броз Тито на источната страна на Музејот на град Скопје Станува збор за пораката која претседателот на СФРЈ ја кажал на 27 јули 1963, ден по катастрофалниот земјотрес, и која гласи: „Скопје доживеа невидена катастрофа, но Скопје повторно ќе го изградиме со помошта на целата наша заедница. Тоа ќе стане симбол на братството и единството, на југословенската и светската солидарност.“ На вечерашната манифестација се обрати и градоначалникот на Скопје Шилегов. - Пораката која долго сведочеше за солидарноста што Скопје ја доби од светот и беше препознатлив нераскинлив дел од Музејот од денес повторно се враќа на своето место. Овој настан симболично наречен „Солидарноста се враќа дома“, ќе биде проследен со повеќе активности во Музејот на град Скопје со кои уште еднаш ќе потсетиме на хуманоста и солидарноста со кои Скопје ...
сите 161 | | | веќе видена

Со дваесетина културни настани (изложби, перформански, музика и активизам) на неколку локации, од вечер, 23 јули, до четврток, 26 јули, Град Скопје ќе ја одбележи 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Со особено задоволство почетокот на манифестацијата ќе го одбележиме вечер со враќањето на буквите од пораката на Јосип Броз Тито на источната страна на Музејот на град Скопје. Граѓаните овој настан ќе можат да го проследат од 20 часот во Музејот. Во рамките на оваа манифестација ќе настапат и хоровите „Златно славејче“ и „Карпош“. Пораката која со години беше сведок на историската солидарност што Скопје ја доби од светот по разорниот земјотрес, и беше препознатлив нераскинлив дел од Музејот и градското јадро, повторно ќе се врати на своето место. Овој настан симболично наречен „Солидарноста се враќа дома“ ќе биде проследен со активности во Музејот на град Скопје. „Зборува Скопје“ во четири дена ќе ја обедини ликовната, театарската, филмската и мултимедијалната уметност и граѓански ...
сите 168 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов денеска заедно со спортскиот директор на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), Владимир Темелковски, одржа прес-конференција во спортската сала „Јане Сандански“ каде што ги изнесоа деталите за претстојното европското првенство за кошаркари до 18 години, на кое Скопје ќе биде домаќин. На пресот беа присутни и селекторот на машката репрезентација во кошарка до 18 години, Панче Милевски и капитенот на репрезентацијата, Лука Стојаноски. - Ми претставува чест и задоволство што Скопје оваа година е домаќин на европското првенство (дивизија Б) за кошаркари до 18 години, најмасовно првенство за млади со учество на 24 екипи и вкупно 300 учесници. Првенството трае девет дена, сметајќи ги и двата дена за одмор (30 јули и 2 август), почнува на 27 јули, завршува на 5 август 2018 година - кажа Шилегов. Натпреварите ќе се играат во СРЦ Кале (голема сала) каде што нашата репрезентација ќе ги одигра сите натпревари од групната фаза, во СЦ „Јане Сандански“, како и во Vip арената при СЦ ...
сите 54 | | | веќе видена

„Зборува Скопје“ во четири дена ќе ја обедини ликовна, театарска, филмската и мултимедијална уметност и граѓански активизам концептуално поврзан со земјотресот, но и со културната историја на метрополата. Музејот на град Скопје, Графити галеријата во ГТЦ, КИЦ, Музејот на современата уметност, платото пред МКЦ, ќе бидат местата кои во овие четири дена за скопјани ќе понудат интересни настани кои ќе можат да се погледнат само во рамките на оваа манифестација. Со дваесетина културни настани на неколку локации, Град Скопје ќе ја одбележи 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Со особено задоволство почетокот на манифестацијата на 23 јули, понеделник, ќе го одбележиме со враќањето на буквите од пораката на Јосип Броз Тито на источната страна на Музејот на град Скопје. Граѓаните овој настан ќе можат да го проследат од 20 часот во Музејот. „Тивка реконструкција на земјотресот“, перформанс на Билјана Радиноска и „Сонува Скопје“, краткометражен филмски колаж на Дина Дума, се дела на нашите млади ...
сите 169 | | | веќе видена

Вчера и денеска (19 и 20 јули), во официјална посета на Скопје e Зоран Јанковиќ, градоначалник на главниот град на Словенија, Љубљана. За време на посетата, Јанковиќ оствари средба со градоначалникот на Скопје Шилегов, каде што дискутираа за досегашната соработка, како и можностите на продлабочување на истата. На средбата беше изразена заемната желба за продолжување на одличната соработка помеѓу двата града и продлабочување на истата, пред се во сферите на урбаниот развој на градовите, управувањето со отпад, користењето на ЕУ фондовите, соработката на повеќе европски проекти, како и продлабочување на соработка на Советите на двата града. На средбата градоначалникот Шилегов го запознал Јанковиќ за поголемите капитални проекти кои Градот Скопје планира да ги реализира во наредниов период, како што се изградбата на подземниот тунел под Кале и модернизацијата на возниот парк на јавниот превоз во Скопје со еколошки возила. Градоначалникот Јанковиќ денеска претпладне имаше средба и со премиерот на Владата на ...
сите 11 | | | веќе видена

Градот Скопје во соработка со Министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработување на Република Македонија, го објави вториот јавен повик за спроведување обука за професијата „оџачар“, а сите заинтересирани треба да се пријават најдоцна до 23.07.2018 година. Обуката ќе трае три месеци, а по завршување на обуката кандидатите ќе изведуваат секојдневна практична работа во реални услови кај работодавци во времетраење од 1 месец, доколку како спроведувач на обуката се стопански комори, занаетчиски комори и средни стручни училишта. Доколку спроведувачи на обука се приватни компании (работодавци) практична работа во времетраење од 1 месец може да се изведува кај истата приватна компанија (работодавец). Кандидатите за времетраењето на обуката ќе добиваат надомест од 9.000 денари месечно. По завршувањето на обуката, на секој кандидат, покрај сертификат, ќе му бидат обезбедени основни материјали за отворање сопствен бизнис и извесно вработување имајќи предвид дека чистењето на оџаците ќе биде ...
сите 6 | | | веќе видена

Градот Скопје ги информира граѓаните дека вчеравечер (19.07.2018 година, четврток) јавното претпријатие „Улици и патишта“ спроведоа акција за ноќно бележење на хоризонталната сигнализација на повеќе градските улици и булевари во Чаир. Во вчерашната акција беа опфатени булеварите „Цветан Димов“ и „Христијан Тодоровски Карпош“ и улицата „Втора македонска бригада“, каде што рачно и машински со бела боја беа бележени сообраќајните ленти, пешачките премини и велосипедските патеки на коловозите. Покрај бележењето на хоризонталната сигнализација, продолжија и активностите за поставување гумени столпчиња на велосипедската патека на коловозот на улицата „Втора македонска бригада“. Ноќно бележење на хоризонталната сигнализација ќе продолжи да се реализира на повеќе локации низ градот и во наредниот период.
сите 4 | | | веќе видена

Градот Скопје ги известува граѓаните дека претстојниов викенд ќе почне втората дезинсекција против возрасни форми на комарци на подрачјето на Град Скопје. Градот Скопје ги известува граѓаните дека: 1. Авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци , ќе се одвива на 21.07.2018 (сабота) и на 22.07.2018 (недела), во раните утрински часови. 2. Терестричната дезинсекција , на подрачјето на Град Скопје, против возрасни форми на комарци , ќе почне на 22.07.2018 и ќе заврши најдоцна до 26.07.2018 (од недела до четврток), во период од 23 до 04 часот, наредниот ден. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, истата ќе се изврши првиот нареден ден кога ќе бидат поволни временските услови, во истиот термин. Се известуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
сите 13 | | | веќе видена

Град Скопје ги известува учесниците во сообраќајот, дека oд утре (петок, 20.07.2018 година) до недела (22.07.2018 година), ќе биде затворен за сообраќај кракот од улицата 23 Октомври (поранешна Владимир Комаров) до крстосницата со улицата Ѓуро Ѓоновиќ, потегот кој минува до транспортниот мост. Посочената сообраќајна делница ќе биде затворена поради голем градежен зафат за изведба на нова фекална канализација и реконструкција на водоводната мрежа. Ги молиме сите учесниците, поради ефикасно и безбедно одвивање на сообраќајот, да ја почитуваат поставената сигнализација и воспоставениот режим на сообраќај.
сите 8 | | | веќе видена

Со дваесетина културни настани на неколку локации, Град Скопје ќе ја одбележи 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Со особено задоволство почетокот на манифестацијата на 23 јули, понеделник, ќе го одбележиме со враќањето на буквите од пораката на Јосип Броз Тито на источната страна на Музејот на град Скопје. Граѓаните овој настан ќе можат да го проследат од 20 часот во Музејот. Пораката која долго беше сведок на историската солидарност што Скопје ја доби од светот по разорниот земјотрес, и беше препознатлив нераскинлив дел од Музејот и градското јадро, повторно ќе се врати на своето место. Овој настан симболично наречен „Солидарноста се враќа дома“ ќе биде проследен со активности во Музејот на град Скопје. „Зборува Скопје“ во четири дена ќе ја обедини ликовна, театарска, филмската и мултимедијална уметност и граѓански активизам концептуално поврзан со земјотресот, но и со културната историја на метрополата. Музејот на град Скопје, Графити галеријата во ГТЦ, КИЦ, Музејот на ...
сите 52 | | | веќе видена

next