Град Скопје

Утре, 8 септември /петок/ и во сабота /9 септември/ големата летна забава „Супер Скопје“, којашто се одржуваше во текот на претходните три викенди, продолжува на БОЕМСКА УЛИЦА. Утре, 8 Септември /петок/, забавата ќе почне во 21 часот со настапот на Влатко Илиевски, а ќе продолжи со настапите на групите СИНТЕЗИС и ФОЛТИН. Бината ќе биде поствена на улицата „Боемска 1“ пред гостилницата Канцеларија. На 9 септември /сабота/ присутните ќе ги забавуваат во 21 часот Нино Величковски и Тамбурашите, а ќе продолжат Љубојна и Оркестарот на Џамбо Агушев на бината којашто ќе биде поставена на улицата „Боемска 2“ на просторот помеѓу гостилниците „ Кај Перо“ и „Идадија“. Проектот „Супер Скопје“ доаѓа на предлог и иницијатива на сопственици и менаџерите на угостителски објекти од повеќе локации од Скопје, кои како најупатени директно беа инволвирани во изборот на изведувачите кои ќе настапуваат на соодветните локации. Главен организатор на „Супер Скопје“ е ЈУ „Конгресен центар Александар Македонски“, а за ...
сите 64 | | | веќе видена

Ве известуваме дека по повод 8-ми Септември –Денот на независноста на Република Македонија, денеска (7 септември 2017 година, четврток), со почеток во 18:30 часот, од Музеј на град Скопје кон улица „Македонија“ па се до плоштадот "Македонија", Градскиот дувачки оркестар ќе одржи променаден концерт со познатите таканаречени „Чекорници“. На оваа музичка променада, ќе биде изведена следната програма: - Младинска чекорница - Вардаре македонски - Патриотска чекорница - Дикси парада - Вашингтон пост марш - 3-та Македонска бригада - Огномет на слободата - Во спомен на Ваташа - Работнички - За сите деца Овој концерт е во организација на Град Скопје и Младинскиот културен центар.
сите 5 | | | веќе видена

Градот Скопје ги известува граѓаните дека авионската дезинсекција против возрасни форми од комарци на подрачјето на Град Скопје, ќе се одвива на 08.09.2017 (петок) и на 09.09.2017 (сабота), во раните утрински часови. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, истата ќе се изврши првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови. Се известуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
сите 21 | | | веќе видена

Проектот за реконструкција и проширување на дел од улицата Тодор Александров е во завршна фаза и неговата целосна реализација ќе биде комплетирана во наредниов период. Увид во текот на градежните работи денеска /29.08.2017 година, вторник/ извршија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и директорот на јавното претпријатие „Улици и патишта“, Синиша Ивановски. - Улицата Тодор Александров е реконструирана и проширена на потегот од крстосницата со булеварот „Мајка Тереза“ и улицата „Белградска“, кај ОУ „Кочо Рацин“, до кракот на оваа улица што води кон Панорама, во должина од околу 600 метри. На оваа траса добивме нова модерна сообраќајница, со 3 сообраќајни ленти, додека од двете страни на коловозот се оформени велосипедски патеки коишто се спуштени на коловозот, како и тротоари со променлива широчина. Покрај главната улица, со овој проект беа реконструирани и дел од коловозите на повеќе улици кои што се вкрстуваат со улицата Тодор Александров, како што се улиците Белградска, Партение Зографски, ...
сите 11 | | | веќе видена

Секторот за локален економски развој на Град Скопје во соработка со Здружението на уметници ракотворци АРТИ КРАФТ Скопје, годинава по втор пат ја организира манифестацијата „Ревија на народни носии од Скопскиот регион" , што ќе почне денеска /6 септември/ во 11 часот во дворот на Црквата „Св. Спас“. Во рамките на манифестацијата денеска /6 септември/ во НУ Конзерваторски центар Скопје-Црква „Св. Спас“, со почеток во 12 часот ќе се одржи трибина на тема: „Народната носија од Скопска Блатија и Скопска Црна Гора како дел од носиите од горновардарската етнографска целина”. Свои излагања ќе имаат м-р Достана Караѓозоска Станковска, Робертино Дончев –дипломиран етнолог. Утре /7 септември/ ќе се одржи изложба на народни носии, накит и сувенири во дворот на Црквата „Св. Спас“, фолклорна прошетка со преку 13 КУД, како и настап на Виолета Томовска и Ансамбл Кочо Рацин-Скопје. Град Скопје продолжува со трендот на развој на старите занаети и поттикнување на развојот на домашното ракотворење преку презентација на ...
сите 17 | | | веќе видена

Одборот за доделување на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје, го распиша Конкурсот за доделување на Наградата „13 Ноември“ за 2017 година. Наградата „13 Ноември“ се доделува на физички и правни лица како знак на признание на Градот Скопје за остварувања, во стопанството, науката, уметноста, културата, воспитанието и образованието, здравствената и социјалната заштита, спортот и физичка култура, техничката култура, заштита и унапредувањето на животната средина и природата, како и во други сегменти на животот, трудот и творештвото, што претставуваат посебен придонес за развојот на Градот Скопје и за неговит севкупен напредок и афирмација во Република Македонија и во светот. Наградата може да се додели и на физички и на правни лица од други држави кои оствариле посебен придонес за Градот. Исто така, Наградата се доделува и на ученици и на студенти за творечки труд или континуирани успешни постигнувања во наставните и воннаставните активности што преставуваат посебен придонес за напредок и афирмација на Градот ...
сите 60 | | | веќе видена

Во декември 2015 година Градот Скопје ја почна реализацијата на втората фаза од капиталниот проект за проширување и реконструкција на булеварот „Трета македонска бригада“ во општина Аеродром. Увид во градежните работи на овој капитален проект денеска /04.09.2017 година, понеделник/ извршија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева. - Реализацијата на овој проект е во завршна фаза, булеварот е трасиран, а завршено е и асфалтирањето на делот од булеварот кој оди од Лисиче кон Центар, а за десетина дена треба да биде завршено асфалтирањето и на другата страна. Треба да се завршат уште неколку дополнителни работи на овој булевар и очекувам истиот да биде пуштен во употреба до крајот на месецов. За финалната реализација на проектот останува уште отстранувањето на објектот кој е на трасата на овој булевар, кој е на површина од околу 30 квадратни метри. За надминување на овие имотно-правни проблеми ...
сите 17 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски денеска /04.09.2017 година, понеделник/ го посети СУГС „Раде Јовчевски-Корчагин“ на првиот училиштен ден од учебната 2017/2018 година. Градоначалникот Трајановски им пожела добредојде во училиштето, успех во учењето и во совладувањето на наставните содржини и многу убави спомени од средношколските клупи. - Денеска почнува новата учебна година и јас сакам да Ви пожелам успешен почеток на Вашето средношколско образование, успешен почеток на оваа учебна година и да го постигнете она што сте го замислувале. Се надевам дека сте направиле правилен избор, ова е многу добра гимназија со високо реноме, така што од вас очекуваме да учите и да постигнете големи успеси. Но, треба да знаете дека успехот зависи само од вашиот ангажман во учењето и од правилниот распоред на времето во текот на денот. Затоа Ви велам дека треба да учите и поголем дел од денот да го посветите на учењето за да сите ние во иднина се гордееме со вас, а Вашето време допрва доаѓа - истакна ...
сите 6 | | | веќе видена

Утре /04.09.2017 година, понеделник/ во 11:30 часот, на булевар „Трета македонска бригада“ (кај бензинската пумпа ОКТА), градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе изврши увид во градежните работи.
сите 44 | | | веќе видена

Скопје добива уште еден нов парк за миленици. Истиот е лоциран во Ново Лисиче, Општина Аеродром, во паркот долж булеварот АСНОМ, до седиштето на Фудбалската федерација на Македонија. Новиот парк за миленици денеска /03.09.2107 година, недела/ го посетија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, претседателот на Советот на Општина Аеродром, Виктор Камиловски и директорот на ЈП „Улици и патишта“, Синиша Ивановски. - Во Скопје има голем број на домашни миленичиња и ние работиме на овозможување на подобри услови за нив и нивните сопственици. Во таа насока Градот Скопје гради специјални паркови за миленичиња, каде последен ваков парк е овој во Ново Лисиче, долж булеварот АСНОМ. Овој парк ќе биде завршен во наредниве неколку дена, каде треба да се постават дополнителни елементи, во вид на реквизити и содржини за кучињата и урбана опрема. Овој парк е со површина од 920 метри квадратни и истиот во целата површина е ограден со заштитна жичана ограда ...
сите 51 | | | веќе видена

Со настапот на повеќе изведувачи на улицата Македонија заврши третиот викенд од големата летна забава „Супер Скопје“. Изминативе две вечери, повеќе илјади лица се забавуваа со одлична музичка програма на улицата Македонија, каде овој викенд помина во знакот на домашните изведувачи. Вчеравечер (02.09.2017 година, сабота) голем број на посетители на улицата Македонија и во преполните локали уживаа во настапите на Тамара Тодевска, Нокаут, Игор Џамбазов и Гуру Харе. Претходно, во петокот пред скопјани настапија и Ди Џеј Дела (DJ Dela), Ај Кју (Eye Cue) и Каролина Гочева. Со ова, заврши и третиот викенд од „Супер Скопје“, а наредниот викенд забавата се префрла на Боемската улица во Дебар Маало, каде: На 8 септември (петок) ќе настапат Влатко Илиевски, Синтезис и Фолтин. На 9 септември (сабота) ќе настапат Нино Величковски и Тамбураши, Љубојна и Џамбо Агушев оркестар. Главен организатори на „Супер Скопје“ е ЈУ „Конгресен центар Александар Македонски“, а за реализацијата се задолжени „Горила Вајлд ентертејмент ...
сите 61 | | | веќе видена

Утре /03.09.2017 година, недела/ во 12 часот, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски ќе го посетат новиот парк за миленици. Новиот парк за миленици е изграден во рамките на паркот долж бул. АСНОМ во Ново Лисиче, во близина на седиштето на ФФМ.
сите 45 | | | веќе видена

Со капиталниот проект за изградба на нов забавен парк на Град Скопје, кој почна да се реализира пред три месеци, скопјани по 44 години ќе добијат нов, модерен забавен парк. Увид во текот на градежните работи денеска /02.09.2017 година, сабота/ извршија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева. - По три месеци од почетокот на градежните работи на новиот Луна парк денеска правиме увид во градежните работи, односно како тие се одвиваат. Очекуваме забавниот парк да почне да функционира од почетокот на новата година, а може и порано, доколку се поволни временските услови. Градот Скопје има распишано тендер и има избрано изведувач, кој пред три месеци почна да ги изведува градежните работи во паркот. Тоа значи подземна инсталација или инфра структура, што подразбира фекална канализација, атмосферска канализација, водоводна и електрична мрежа под земјата. Исто така, оваа градежна фирма којашто е избрана треба да направи партерно уредување на ...
сите 35 | | | веќе видена

Деновиве заврши реализацијата на првата фаза од проектот за реконструкција на улицата Васко Карангелевски во Аеродром. Увид на реконструираната делница на улицата „Васко Карангелевски“ денеска извршија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајaновски, градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева. - Во оваа фаза целосно го реконструиравме коловозот на улицата „Васко Карангелевски“, на потегот од раскрсницата со булеварот „Јане Сандански“ до раскрсницата со булеварот „АСНОМ“. Со овој градежен зафат, на должина од 600 метри беше изгребан стариот и оштетен асфалт, беше вградена полимерна мрежа за засилување на носечкиот слој и беше нанесен нов асфалт. Во текот на градежните работи на оваа делница беа нивелирани 30 шахти и сливници, каде што се јави потреба беа заменети рабниците, а беа санирани и тротоарите. Со реализацијата на овој проект ќе се зголеми проточноста и значително ќе се подобри безбедноста на сите учесници во сообраќајот – кажа ...
сите 30 | | | веќе видена

Големата забава „Супер Скопје“ се префрла на улица Македонија, каде овој викенд ќе помине во знакот на домашните изведувачи. Во фантастична забава и неверојатна атмосфера помина првата вечер од „Супер Скопје“ која овој викенд забавата се одржува на улицата Македонија. Улица Македонија беше преполна и се бараше место повеќе, каде присутните имаа можност да уживаат во одличните настапи на поголем број на изведувачи. Оваа вечер за одличната забава се погрижија Ди Џеј Дела и составот Ај Кју, а спектакуларен крај на вечерта стави фантастичниот настап на Каролина Гочева. Супер Скопје на улица Македонија продолжува и вечерва со почеток во 22 часот, каде посетителите ќе се забавуваат со Тамара Тодевска, како и Нокаут со специјални гости – Игор Џамбазов и Гуру Харе. Проектот „Супер Скопје“ се реализира во насока на подобрување на културно-забавната понуда во Скопје, а истата доаѓа на предлог и иницијатива на сопственици и менаџерите на угостителски објекти од повеќе локации од Скопје. Програмата и изборот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски утре /02.09.2017 година, сабота/ во 12 часот, ќе изврши увид во градежните работи на изградбата на новиот Луна Парк лоциран во Градскиот Парк.
сите 56 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска /01.09.2017 година, петок/ изврши увид во градежните работи на проектот за пробивање на булеварот Србија до крстосницата со улицата Христо Татарчев, на поранешната последна автобуска станица број 24, каде што треба да се изгради нов кружен тек. - Изминатиов период интензивно се вршат градежни работи за реализација на овој исклучително важен капитален проект. Делницата од кружниот тек кај Цементарницата до улицата Христо Татарчев треба да биде завршена и асфалтирана до крајот на месец септември, додека изградбата на кружниот тек ќе биде завршена подоцна, бидејќи се уште се расчистуваат имотно-правните односи за отстранување на неколку објекти. Со реализацијата на овој инфраструктурен проект, значително ќе се подобри одвивањето на сообраќајот за жителите коишто гравитираат во овој дел од Скопје и околните општини, а воедно ќе се комплетира и булеварското поврзување на општините Кисела Вода, Аеродром и Гази Баба, што е од исклучителна важност - рече ...
сите 42 | | | веќе видена

Градот Скопје ги известува граѓаните дека четвртиот наврат на терестричната дезинсекција против комарци на подрачјето на Град Скопје што требаше да започне на 28.08.2017 година, пoради неповолни временски услови беше одложена неколку дена и истата ќе продолжи до 06.09.2017 година. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на терестричната дезинсекција, истата ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни. Се известуваат пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
сите 28 | | | веќе видена

Екипите на Град Скопје и на ЈП „Улици и патишта“ деновиве ја реконструираат пешачко-велосипедската патека на булеварот Кочо Рацин, на потегот од крстосницата со улицата Мирче Ацев до крстосницата со булеварот Кузман Јосифовски Питу. На оваа патека ќе се отстрани постојниот стар и оштетен асфалт, ќе се вгради тампонски слој, ќе се заменуваат и спуштаат рабниците, ќе се санираат и нивелираат шахтите и сливниците, а потоа ќе се нанесе нов асфалтен слој, на должина од 700 метри. Градежните работи на овој потег се очекува да завршат за еден месец. Градот Скопје во овој градежен зафат ќе вложи 3 милиони денари.
сите 45 | | | веќе видена

Денеска /01.09.2017 година, петок/ во 13 часот на крстосницата помеѓу бул. Србија и улицата Христо Татарчев (поранешна последна овтобуска станица број 24), градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе изврши увид во градежните работи на проектот за пробивање на булеварот „Србија“.
сите 47 | | | веќе видена

next