Град Скопје

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, заедно со Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, министерот за култура, Роберт Алаѓозовски и ...
сите 2 | | | веќе видена

Деновиве Скопје е домаќин на работилница во рамки на меѓународниот проект „Отворен регионален фонд за Југоисточна Европа – Енергетска ефикасност“ (Open ...
сите 7 | | | веќе видена

Град Скопје ги известува сите корисници на јавни површини за вршење на дејност надвор од деловен простор дека летната сезона и поставувањето на урбана опрема ...
сите 8 | | | веќе видена

Советот на Град Скопје, на предлог на градоначалникот Шилегов, денеска како прва точка на дневниот ред ја стави и ја усвои новата зголемена цена што треба ...
сите 88 | | | веќе видена

По повод одбележувањето на 14 години од смртта на поранешниот Претседател на Република Македонија, Борис Трајковски, делегација на Град Скопје, денеска / 26.02.2018 година, вторник/, положи цвеќе на неговиот гроб во Алејата на Великаните на градските гробишта Бутел. Делегацијата на Град Скопје, беше составена од Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, советникот на градоначалникот, Азиз Максутовиќ и членот во Советот на Град Скопје, Петар Шапе. Со овој чин, делегацијата на Град Скопје, оддаде почит на Вториот Претседател на независна Република Македонија, кој на 26 февруари, 2004 година, во атарот на село Ротимље, во близина на Мостар, трагично го загуби својот живот, во авионска несреќа. Цвеќе, на гробот на Борис Трајковски, положија и делегации од Владата на Република Македонија, од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, од Собранието на Република Македонија, од Министерството за култура, од АРМ, претставници на политички партии, претставници од дипломатскиот кор, ...
сите 26 | | | веќе видена

По врнежите на снег кои го зафатија скопскиот регион, екипите на Зимската служба на Град Скопје веднаш излегоа на терен и интервенираа на булеварите и на магистралните улици што се во надлежност на Градот. Во текот на изминатите часови поминати се сите булевари и улици што се во надлежност на Градот Скопје, а дополнително со сол се поминати и т.н. „критични точки“. На терен зимската служба интервенира со механизацијата на јавното претпријатие „Улици и патишта“, односно со 19 разновидни возила и машини (16 возила на зимска служба и 3 грејдери), а на располагање е и механизацијата на преостанатите јавни градски претпријатија. Во текот на вчерашниот ден и изутрината на градските улици и булевари фрлени се 455 тони индустриска сол. Во текот на вечерта пунктот на ЈП „Улици и патишта“ во Припор го посети и градоначалникот Шилегов, кој ги координираше активностите на зимската служба. И во текот на денешниот ден екипите на зимската служба будно ја следат состојбата на градските сообраќајници и ќе интервенираат ...
сите 44 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, заедно со Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, министерот за култура, Роберт Алаѓозовски и градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски денеска /25.02.0218 година, недела/ го посетија Скопскиот аквадукт. Изминатиов период на просторот околу Скопскиот аквадукт, на иницијатива на Здружение на индустриска зона Визбегово, беше спроведена акција за чистење на просторот околу овој објект. Во акцијата за чистење со луѓе и механизација се вклучија и градските јавни претпријатија „Комунална хигиена“ и „Паркови и зеленилo“. Овој простор беше запуштен со голем број на диви депонии, а сега истиот е целосно исчистен. - Град Скопје​ се вклучува во акцијата за целосна заштита и конзервација на Скопскиот аквадукт. Нашата намера е повторно да го вратиме овој локалитет на туристичката мапа на главниот град. Во таа насока, ќе обезбедиме соодветна инфраструктура заедно со посебна сигнализација и информативни табли, зеленило, урбана опрема и придружна културна ...
сите 32 | | | веќе видена

ЈП „Паркови и зеленило“ по налог на Град Скопје поради поволните временски услови почна да ја реализира Програмата за подигање и реконструкција на јавното зеленило на подрачјето на град Скопје. Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ се излезени на терен и работат на уредување на зеленилото на две локации во Градски Парк. Првата локација спроти Хотел Канет и езерцето кај Стадионот е со површина од 4.400 квадратни метри, а втората површина од 1.900 квадратни метри е спроти паркингот пред Фонтаната Лотосов цвет и влезот во Градски парк, бидејќи постојната тревна површина е од пред 40 години и е со надмината физиолшка старост. На двете површини ќе се засадат вкупно 200 украсни грмушки, перени и листопадни садници што ќе ги надополнат постојните дрвореди. Исто така, на новите површини ќе се постави и нова хидрантска мрежа од 700 метри, ќе се заменат оштетените прскалки и ќе се постават нови во делот каде што никогаш немало поставено прскалки за наводнување на зеленилото во вкупен број од 70 парчиња. За ...
сите 2 | | | веќе видена

Градот Скопје, од денеска ја враќа во функција автобуската постојка во градскиот трговски центар низ која повторно ќе поминуваат автобусите на ЈСП Скопје со број 50. -50 - ка повторно поминува низ ГТЦ. Денеска ја враќаме оваа линија на местото каде што традиционално припаѓа. Го враќаме стариот дух на градскиот трговски центар со намера да го заживееме онаков како што го знаеме од времето кога Скопје беше полно со радост - изјави градоначалникот Шилегов во неговото обраќање пред граѓаните. Градскиот трговски центар, во изминатиот период ги почувствува последиците од затворањето на оваа постојка, имајќи предвид дека тоа влијаеше врз фрекфентноста на луѓето во објектот. Намалувањето на движењето на луѓето се рефлектираше на прометот на трговците, особено кај долниот кат на трговскиот центар. Економските последици беа најочигледни по преместувањето на автобуската постојка, многу од трговците набргу потоа ги затворија своите дуќани. -Сега ни останува да го ревитализираме објектот, да ги вратиме луѓето во ГТЦ, да ...
сите 19 | | | веќе видена

По повод 74-годишнината од загинувањето на народниот херој Кузман Јосифовски-Питу, делегација на Советот на Град Скопје денеска /25.02.2018 година, недела/ положи свежо цвеќе на споменикот на Кузман Јосифовски-Питу. Делегацијата на Советот на Град Скопје беше составена од Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, и од Ирена Попова и Александра Јовановска, членови на Советот на Град Скопје. Со овој чин, делегацијата на Советот на Град Скопје, оддаде почит на ликот и делото на народниот херој, еден од главните организатори на антифашистичкото движење и на народноослободителната борба во Македонија. Цвеќе, на спомен – плочата на Кузман Јосифовски-Питу, положија и делегации од Општина Карпош, од Сојузот на борци на Македонија од општина Карпош и Град Скопје, како и претставници од основните училишта во општината. Свои обраќања, за значењето на народниот херој имаа градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев и претседателот на Градски одбор на Сојуз на борците од НОБ, Трајко Стаматовски.
сите 6 | | | веќе видена

Ги известуваме граѓаните дека од утре (17.02.2018 година, сабота), автобуската линија број 50; со назив на линија „Хиподром – Клинички Центар“, во правец кон Клинички центар ќе сообраќа по изменета траса и тоа: после автобуската постојка „МНТ“ на ул.„Филип 2 Македонски“ ќе ја користи постојката во сутеренот на Градски трговски центар, а потоа ќе ја користи автобуската постојка „Центар-Рекорд. Во правец од Клинички центар кон Хиподром, автобуската линија број 50 ќе сообраќа по постојната траса.
сите 3 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска потпиша договор со компанијата Chariot Motors за пробно користење електричен автобус за период од шест месеци. Електричниот автобус ќе почне да сообраќа на градските улици во април годинава, и тоа на линијата со број 15 на ЈСП од Ново Лисиче до Карпош 4, по следната траса: булевар Јане Сандански, булевар Кочо Рацин, улица Димитрие Чуповски, булевар Партизански одреди и обратно. Во возилото може да се превезуваат до 85 патници. По истекот на пробниот период овој електричен автобус ќе биде понуден на ЈСП и на приватните превозници да го купат. - Низ Скопје ќе вози електричен автобус. Потпишавме договор со Chariot Motors за пробно користење електричен автобус за период од шест месеци. Ова е одлична можност која ќе не збогати со едно ново искуство за градот, што понатаму ќе можеме да го користиме во планирањето на модернизацијата на јавниот градски превоз. Автобусот е направен во согласност со последните технолошки трендови во оваа индустрија. Станува збор за енергетски ефикасен автобус ...
сите 2 | | | веќе видена

next