Град Скопје

Утре /02.10.2017 година, понеделник/ во 13 часот, Советот на Град Скопје ќе ја одржи својата 84-та седница. На седницата Советот на Град Скопје ќе расправа последниот предложен дневен ред: - Усвојување на записникот од осумдесет и третата седница на Советот на Град Скопје 1. Информација за уписот и приемот на ученици во прва година во учебната 2017/2018 година во средните училишта и во ученичките домови на Град Скопје. Седницата ќе се одржи во големата сала на Советот на Град Скопје, барака 13, бул. Илинден бр. 82.
сите 16 | | | веќе видена

Град Скопје се вклучи како партнер во европскиот проект на мрежата Креарт (CreArt - http://creart-eu.org) поддржан од програмата на Европската комисија „Креативна Европа“. Во рамките на проектот објавен е повик за интерес за работни престој на уметници во културна институција во Ваљадолид, Шпанија. Работниот престој би се одвивал во периодот од 13 ноември до 14 декември 2017 година. Во рамките на повикот, се бараат 5 визуелни уметници од различни дисциплини, каде 3-ца се бираат од мрежата на градови кои учествуваат во проектот Креарт и 2-ца локални уметници од Ваљадолид. Повеќе за усливите и критериумите на изборот, како и начинот за учество во истиот може да видите на следната интернет врска Апликациите мора да се поднесет пред 22 октомври 2017 година, додека од страна на градот Ваљадолид ќе бидат објавени и известени сите учесници најдоцна до 25 октомври 2017 година.
сите 2 | | | веќе видена

ЈУ Детски културен центар „Карпош“-Скопје во соработка со Град Скопје со Министерството за култура на Р.Македонија и годинава по дваесетишести пат го организира и реализира најмасовниот Меѓународен детски фолклорен фестивал „ОРО БЕЗ ГРАНИЦИ“. Детскиот фестивал ќе почне утре, петок /29.09.2017 година/ и ќе трае до недела, 01.10.2017 година, а на него годинава ќе учествуваат детски фолклорни ансамбли од Хрватска, Полска, Јакутија, Србија, Бугарија, како и македонски ансамбли. Утре, 29.09.2017 год. (петок), во 17:15 часот за гостите и за домашните ансамбли ќе се одржи Богослужба во храмот Св. Климент Охридски, а по завршување на Богослужбата учесниците продолжуваме на плоштад Македонија каде што во 18:30 часот ќе биде свеченото отворање на фестивалот „ОРО БЕЗ ГРАНИЦИ“. По отворањето на Фестивалот ќе имаат свој настап сите групи, односно и станските и домашните учесници на фестивалот. На 01.10.2017 година (недела) од 10 часот, како и изминатите години, за сите учесници на фестивалот ќе се реализира пикник ...
сите 15 | | | веќе видена

На програмата на 42. фестивал Млад отворен театар (МОТ), кој ќе се одржува од денеска (28 октомври) до 4 октомври, се вкупно 18 претстави. Програмата оваа година е поделена во четири категории, и тоа: главната меѓународна програма, МОТ МК Прегледот, МОТ+ програмата, како и придружните фестивалски содржини и програми. Во рамките на меѓународната фестивалска програма, ќе бидат прикажани десетина претстави од Европа и Азија, кои секоја на свој начин ја потенцира поставеноста на единката пред сликата за вистинскиот живот денес – мигранти, традиција, работници, сираци, бегалци, историја. Словенско Младинско Гледалишче од Љубљана на сцената во МКЦ, вечер во 20 часот, ќе го отворат фестивалот со „проблематичната“ „Нашето насилство, вашето насилство” на хрватскиот режисер Оливер Фрлиќ, со која режисерот и ансамблот на свој начин ја изразуваат својата критика спрема Европа и нејзината дволичноста во поглед на емигрантската криза . На првиот фестивалски ден ќе бидат изведени и претставите „Силјан Штркот шанца“ на ...
сите 73 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска /16.09.2017 година/ се приклучи кон големото семејство европски градови кои ја одбележуваат Европската недела на мобилност 2017 (ЕНМ 2017) и во наредните седум дена за граѓаните ќе понуди низа активности посветени на алтернативното и одржливо движење. Во име на Град Скопје, пристапница за приклучување кон ЕНМ 2017 денеска потпиша градоначалникот Коце Трајановски. - Градот Скопје се приклучува кон Европската недела на мобилност 2017, која годинава се одржува под мотото „ Споделувањето те движи напред “ и во која учествуваат повеќе од 2.280 градови. Европската недела на мобилност е кампања која промовира визија на градски улици за велосипедистите, пешаците, возачите на ролери, тротинети, скејт-борди, корисници на инвалидски колички, на сите учесници во сообраќајот кои не ја загадуваат животната средина, не прават бучава и не го заземаат животниот простор на своите сограѓани. Целта на Европската недела на мобилност е да се отстранат проблемите што моторните возила ги предизвикуваат ...
сите 2 | | | веќе видена

По налог на Градот, екипи на ЈП Улици и патишта Скопје спроведоа активности и комплетно го исчистија коритото на Усјански канал. Усјанскиот канал е бетонски, со должина од 3 200 метри и со променлива широчина на коритото (од 5 до 7 метри), во зависност од конфигурацијата на теренот. Каналот поминува низ територијата на две општини, односно од населеното место Усје, во општината Кисела Вода, преку Градинар преминува на територијата на општина Аеродром, во населбата Лисиче и селото Лисиче и се влева во реката Вардар. Коритото на Усјански канал се чистеше машински и рачно таму каде што е недостапен теренот, под мостот на булеварот Борис Трајковски и под другите мостови, и беа исчистени околу 19 000 квадратни метри од нискостеблеста вегетација и комунален отпад и беа собрани околу 400 камиони со наноси од кал и други отадоци. Денеска работниците ја почнаа и операцијата за миење на каналот со шмркови, којашто ќе трае се додека не се измие целото негово коритото и со ова конечно ќе биде исчистен каналот и ќе ...
сите 3 | | | веќе видена

Градот Скопје по спроведената постапка за јавна набавка и објавениот Конкурс за избор на идејно решение и реализација на детски едукативни инсталации во парк „Македонија“, парк шума „Водно“ и Градски парк во Скопје, бр. 17/2017 од 06.02.2016 година, на тема: „Во имагинарниот свет на децата“, потпиша договор бр. 08-3760/10 од 15.05.2017 година, за реализација и изведба на детски едукативни инсталации на овие три локации. Договорот е потпишан меѓу Град Скопје и СТРИМФОРМ ДОО - Скопје, претставувана од Горан Дамјаноски. За реализација на овој проект Градот Скопје од Буџетот издвои 4.708.200,00 денари со пресметан ДДВ. 1.Просторна инсталација „ Љубопитните орли“. Станува збор за дел од зелената паркова површина на просторот на Средно Водно помеѓу Хотел „Водно“ и Жичницата во општина Центар. Просторната инсталација „ Љубопитните орли “ на композициски план треба да е составена од повеќе делови и тоа: композиција од 4 орли, како и правилна геометриска структура која претставува асоцијација на ...
сите 6 | | | веќе видена

Утре, 23.09.2017, сабота, во ВЕРО ЦЕНТАРОТ, по деветти пат ќе се одржи традиционалната манифестација ″ ИНТЕРСКОПКЕЈКС 2017 ″ . Покровител на манифестацијата е Град Скопје, а организатор на настанот е Хуманитарната организација ХОА – Ангелчиња. Граѓаните и посетителите на Скопје ќе имаат можност да уживаат во креациите на аматери и на професионалци од земјава и од странство, а годинава своето учество го најавија кандидати од осум држави. Тортите коишто ќе учествуваат на натпреварот по завршувањето на манифестацијата ќе бидат подарени на лицата со сензорна попреченост на видот. Манифестацијата како и изминатите години ќе биде поделена во два дела: - ревијалниот дел од манифестацијата ќе се одржи од 12 до 15 часот, кога граѓаните ќе имаа можност да ги разгледаат изложените торти и изложбените штандови, ќе гласаат според нив за најдобрата торта, притоа уживајќи во богатата музичка програма, - а официјалниот дел ќе трае од 15 до 16:30 часот, кога ќе се прогласат најдобрите изложбени штандови, а воедно и ...
сите 9 | | | веќе видена

Неколку илјади граѓани, велосипедисти, рекреативци и средношколци денеска /22.09.2017 година/ учествуваа во големото велосипедско дефиле што на градските улици се возеше по повод 22 Септември - Меѓународниот ден без автомобили и последниот ден од Европската недела на мобилност 2017. Дефилето го предводеше градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, а учествуваа и заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, евроамбасадорот Самуел Жбогар и амбасадорите на Холандија и Унгарија во нашава земја. Велосипедистите стартуваа кај Порта Македонија, потоа возеа по улицата 11 Октомври до булеварот Кочо Рацин, потоа кон булеварот Крсте Мисирков, булеварот Гоце Делчев, булеварот ВМРО, булеварот Партизански одреди, булеварот 8.Септември и по булеварот Илинден до Градскиот парк, кај Школката, каде што се одржа музички хепенинг. На лотарија беа извлечени и им беа додели на најсреќните учесници во велосипедското дефиле, вкупно 14 велосипеди, од кои 10 велосипеди обезбеди Градот Скопје, а ...
сите 15 | | | веќе видена

Градот Скопје ги известува граѓаните дека авионската и терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци , ќе започне на 23.09.2017 (авионско) и на 24.09.2017 (терестрично), односно: 1. Авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци , ќе се одвива на 23.09.2017 (сабота) и на 24.09.2017 (недела), во раните утрински часови. 2. Терестричната дезинсекција , на подрачјето на Град Скопје, против возрасни форми на комарци , ќе се одвива во деновите од 24.09.2017 до 28.09.2017 (од недела до четврток), во период од 23 до 04 часот, наредниот ден. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, авионската дезинсекција ќе се изврши првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови, во истиот термин, а согласно на тоа ќе се извршува и терестричната дезинсекција. Се известуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
сите 17 | | | веќе видена

Градот Скопје ги поканува граѓаните на големото велосипедско дефиле што утре /22.09.2017 година, петок/ ќе се вози на градските улици по повод 22 септември – Денот без автомобили и крајот на Европската недела на мобилност 2017. Ова традиционално дефиле ќе стартува во 10 часот од Порта Македонија и ќе продолжи по следната рута: - Улица 11 Октомври до булеварот Кочо Рацин (се врти лево), - булевар Кочо Рацин, булевар Крсте Мисирков (се врти лево), - булевар Гоце Делчев се врти лево и се продолжува по булевар ВМРО (се врти десно), - булевар Партизански одреди до булевар 8.Септември (се врти десно), - булевар 8.Септември, се врти десно по булевар Илинден, до Градскиот парк, кај Школката, - Дефилето на велосипеди ќе заврши со музички хепенинг, лотарија и дружење. Градот Скопје ги информира граѓаните дека за времетраењето на велосипедското дефиле на посочените улици сообраќајот делумно ќе биде во прекин.
сите 55 | | | веќе видена

„Споделување автомобил во Скопје – фикција или реалност?“ беше темата на воведната дискусија од м ладинската мобилна конференција „Bike & Learn” која денеска /21.09.2017 година/ почна во Салата на Советот на Град Скопје, а продолжи на други локации низ градот, како дел од активностите во шестиот ден од Европската недела на мобилност 2017. Учесниците во конференцијата „Bike & Learn” со велосипед патуваа од локација на локација и учеа за одржливиот транспорт и заштитата на животната средина. Дискусиите продолжија во к анцеларијата на НВО Гоу Грин на темата „Велосипеди за сите – што се случи со системот за споделување велосипеди во Скопје?“; кај City Tree, на темата урбани решенија за климатските промени и во ЕУ Инфоцентарот на темата „Вело-култура во македонските компании“ (Netcetera и Bikecomputer.co, македонска мобилна апликација за велосипедисти). Кај фонтаната „Лотосов цвет“ во Градскиот парк, пак, деца од градинките во Скопје и од околината учествуваа во игри и вежби со велосипед, тротинет и ролери, под ...
сите 56 | | | веќе видена

Како дел од активностите на Европската недела на мобилност 2017, Градот Скопје постави 10 паркиралишта за велосипеди коишто се монтирани на две локации во центарот на градот – пред Судската палата и кај крстосницата меѓу улиците Македонија и Даме Груев. На двете локации се поставени по пет паркиралишта за велосипеди кои се изработени од метална конструкција, со профили, и означени со грбот на Град Скопје. Овој проект се реализира и во соработка со невладините организации „Македонски зелен центар“ и „Прв до врв“.
сите 65 | | | веќе видена

Градот Скопје, како град на солидарноста, упати писмо со сочувство до граѓаните на Мексико по повод катастрофалниот земјотрес во централниот дел на нивната земја. Во овие трагични моменти, од името на граѓаните на Град Скопје примете го нашето искрено сочувство за изгубените човечки животи во оваа катастрофа, иако нема зборови коишто можат да ја намалат Вашата тага и тагата на граѓаните на Соединетите Мексикански Држави, со надеж ваквите трагедии никогаш повеќе да не се повторат. Пред 54 години на 26 јули 1963 година, градот Скопје, исто така, беше претворен во урнатина од катастрофален земјотрес. Во тоа време, кога многу граѓани го загубија својот живот, а преостанатите останаа без место за живеење, Мексико му помогна на уништеното Скопје. Во духот на пријателството и солидарноста што нашите народи ја негуваат, Ви стоиме на располагање за секаков вид помош што Град Скопје може да ја обезбеди. Граѓаните на Скопје
сите 4 | | | веќе видена

Со настапите на Караванија, одлични џез изведувачи, Калевала- бенд кој изведува традиционални песни од целиот свет и Викторија Лоба, на плоштадот „Мајка Тереза“, пред МОБ, вчеравечер /20.09.2017 година, среда/ почна 11 по ред Фестивал на виното „ВИНО СКОП 2017“ . Посетителите на годинешниов фестивал имаат можност да дегустираат повеќе видови квалитетни вина, кои се изложени на штандовите на 10-тина винарии, производители на македонско вино коишто им нудат нови вкусови на љубителите на доброто вино, презентирани по промотивни цени. Скопјани и гостите од други градови, како и изминатите години ќе дегустираат и вкусни македонски деликатеси коишто одлично одат со добра чаша вино, а се тоа ќе биде проследено со богата културно-уметничка прогама. На „ВИНО СКОП 2017“ ќе настапат и: групата Ај Кју, Нокаут со старо-новите хитови, Дј Александар Јорданов, Поп Арт Бенд со преработки на македонски песни, Нина Јанева со 2 Егзит, Фиц, фронтменот на Студени Нозе кој ќе ги исполни сите легендарни песни од бендот, ...
сите 12 | | | веќе видена

Како дел од активностите во шестиот ден од Европската недела на мобилност 2017, утре /21.09.2017 година, четврток/ Градот Скопје за граѓаните ќе понуди различна програма посветена на алтернативното и одржливо движење, според агендата: 10:00 часот Градски парк, фонтана „Движи се за здравје “ Детски културен центар „Карпош“ Рекреативни активности на деца од предучилишна и училишна возраст. 10:00 – 12:00 часот Училишен двор на СУГС „Кочо Рацин“ во Ѓорче Петров Камион училница Лабораторија на тркала, едукација за придобивките од користењето одржлив транспорт и ефектите врз природата, климатските промени и СО2 емисиите. Камионот се снабдува со енергија од соларни панели. Младинска мобилна конференција „Bike & Learn” почетна локација: С ала на совет на Град Скопје, 10:30 часот 10:30 – 11:15 часот, Сала на совет на Град Скопје Споделување автомобил во Скопје – фикција или реалност? 11:15 – 12:00 часот, Канцеларија на Гоу Грин „Велосипеди за сите“ – што се случи со системот за ...
сите 72 | | | веќе видена

Денеска /20.09.2017 година/ во Јавна соба се одржа презентација на проектот „Сподели возило“ ( Social car) и презентација на заложбите на Град Скопје за унапредување на велосипедскиот сообраќај, како дел од активностите во петтиот ден од Европската недела на мобилност 2017. Присутните на оваа работилница имаа можност да слушнат позитивни примери од приватниот сектор за здружен превоз и за користење велосипед и јавен превоз и да ја погледнат презентацијата на НВО На точак – Мобилноста во градот, мерки и насоки за подобрување. Децата од градинките „Срничка“ и „Буба Мара“ денеска возеа велосипеди, тротинети и играа разни детски игри во спортската сала на ОУ „Ѓорѓија Пулевски“, во населбата Аеродром. Камионот училница, пак, беше поставен во дворот на СУГС „Марија Кири Склодовска“, а средношколците се едуцираа за придобивките од користењето одржлив транспорт. Во автобусите на ЈСП учениците што користат јавен превоз имаа можност да се фотографираат со своите херои Спајдермен и Бетмен. Герила акцијата со ...
сите 27 | | | веќе видена

На плоштадот „Мајка Тереза“, пред МОБ, вечер /20.09.2017 година, среда/ почнува 11 по ред Фестивал на виното „ВИНО СКОП 2017“, Покровител на оваа традиционална Манифестација е Град Скопје, а организатор ТЕМОВ ФШТ ДОО-Скопје. Град Скопје преку фестивалот на виното – Вино Скоп, ги поддржува и промовира македонските производители на вина, го презентира долгогодишното производство на вино, нашето културно наследство и традиција и развој на квалитетниот вински туризам, преку дегустација на вино и храна од нашето поднебје. Се е подготвено за почетокот на Вино Скоп 2017 и посетителите на годинешниов фестивал ќе имаат можност да дегустираат повеќе видови вина, кои ќе бидат изложени на штандовите на 10-тина винарии, производители на квалитетно македонско вино коишто ќе понудат нови вкусови на љубителите на доброто вино, презентирани по промотивни цени. Како и изминатите години ќе имаат можност да дегустираат и вкусни македонски деликатеси коишто одлично одат со добра чаша вино, а се тоа ќе биде проследено со ...
сите 14 | | | веќе видена

Како дел од активностите во петтиот ден од Европската недела на мобилност 2017, утре /20.09.2017 година, среда/ Градот Скопје за граѓаните ќе понуди различна програма посветена на алтернативното и одржливо движење, според агендата: 11.00 - 13.00 часот Јавна соба - Презентација на проектот Social car, - Презентација на заложбите на Град Скопје за унапредување на велосипедскиот сообраќај, - НВО На точак – Мобилноста во градот – мерки и насоки за подобрување, - Позитивни примери од приватниот сектор за здружен превоз и користење велосипеди. 19 – 21.30 часот ФИНКИ, улица Руѓер Бошковиќ 16 TEDx настан „ Споделување возила – Иднина на транспортот“ - Дискусија на прашањата - Дали достапноста и релативно ниската цена на возење и поседување автомобил предизвикува преголема потрошувачка? Дали автомобилот ја има одамна поминато точката на служење исклучиво како алатка за транспорт? Како да го дефинираме вистински овој предизвик и уште поважно, како да се справиме со него? Сите ...
сите 90 | | | веќе видена

На полигонот во кампусот на техничките факултети денеска /19.09.2017 година/ се одржа промоција на електрични возила како дел од активностите во четвртиот ден од Европската недела на мобилност 2017. Посетителите на изложбата и учениците од СУГС „Никола Карев“, СУГС „Орце Николов“ и ОУ „Вера Циривири Трена“ имаа можност да погледнат електрични возила со кои располагаат Градот Скопје и ЈП „Градски паркинг“, полнач за електрични возила, конвертирано електрично возило, електричен автомобил Mitsubisi MiEV и електрично картинг возило изработено од студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии од Скопје, под менторство на своите професори. Овој настан е во организација на Град Скопје, НВО Електромобилност Македонија, ЈП „Градски паркинг“, ФЕИТ и Машински факултет. Во дворот на СУГС „Боро Петрушевски“, пак, се одржа брзинска трка со велосипеди, презентација на практичните умеења на учениците од АСУЦ „Боро Петрушевски“ (изложба), како и предавања за велосипедскиот сообраќај, сообраќајните ...
сите 91 | | | веќе видена

next