Град Скопје

Секторот за финансиски прашања на Град Скопје ги известува сите правни и физички лица, коишто имаат заостаната обврска, неплатен данок на имот за 2016 година, ...
сите 84 | | | веќе видена

Продолжува големата акција за поставување заштитни столпчиња по должината на повеќе улици и булевари во централното градско подрачје. Оваа координирана ...
сите 11 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија ...
сите 6 | | | веќе видена

Градоначалникот Петре Шилегов денеска на прес-конференција за новинарите информираше дека Градот Скопје, во соработка со средните училишта што се под негова ингеренција, започнува голем инвестициски проект за реконструкција на фасадите и на инфраструктурата во објектите. - Со реконструкцијата на фасадите ќе ги опфатиме сите средни училишта коишто имаат потреба од тоа. Со ова училиштата ќе добијат енергетски ефикасни фасади, во согласност со современите стандарди за рационализација и за заштеда на електричната и на топлинската енергија. Покрај реконструкција на фасадите предвидена е реконструкција на покривите и на надворешната столарија, таму каде што е потребно. Висината на средствата за оваа намена, предвидени во буџетот на Град Скопје изнесува 70 милиони денари. Овие средства ги обезбедивме со пренамена на средствата што беа предвидени за Скопје 2014 - истакна градоначалникот Шилегов. Годинешниов буџет на Град Скопје за образование е двојно зголемен во споредба со лани , односно од 81,2 ...
сите 12 | | | веќе видена

По повод празнувањето, на еден од најголемите христијански празници Водици (Богојавление), Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, денеска присуствуваше на традиционалниот црковен чин – положување на светиот Крст во водите на реката Вардар, кое се одржа на мостот Слобода. Церемонијата започна со Златоустова литургија во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ предводена од поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан. Главниот настан се одржа точно на пладне, на мостот Слобода, кога Архиепископот Охридски и Македонски Г. Г. Стефан, ги освети водите на реката Вардар и во нив го положи светиот Крст. Меѓу многуте капачи кои скокнаа по светиот Крст, во осветените води на реката Вардар, најбрз и најсреќен беше Даниел Дончевски, кој светиот крст од Вардар го вади по петти пат. Даниел на сите православни христијани им посака здравје и среќа. Претседателката Јанчева на Дончевски му подари ракотворба во двојна рамка - златни обетки, со гранат, гулабици (Требениште, Р. Македонија II век.п.н.е.), ...
сите 69 | | | веќе видена

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, деновиве е во официјална посета на Загреб, Република Хрватска, каде утрово оствари работна средба со градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ. На средбата присуствуваа и претставници на македонската амбасада во Хрватска, претставници на јавните претпријатија и администрацијата на Градот Загреб, како и на Европската епархија на МПЦ. На средбата, градоначалниците дискутираа за досегашната соработка и искажаа желба истата во иднина да се продлабочи во повеќе области, каде како најважни ги издвоија урбанистичкото уредување, животната средина и сообраќајот. Скопје и Загреб се збратимени градови од 2011 година и досега имаа соработка во областа на образованието, спортот и културата. На средбата беше договорено висока делегација, предводена од градоначалникот на Загреб, заедно со претставници од Секторот за сообраќај на Загреб и ЗЕТ (Загребачки електричен трамвај) да го посетат Скопје, каде што би размениле искуства и би дале стручна помош во насока на развој на нови ...
сите 17 | | | веќе видена

Пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ денеска /06.01.2018 година, сабота/ се одржа традиционалниот народен собир по повод големиот христијански празник Бадник. Кум на годинешното одбележување на Бадник во Скопје е Влатко Огненовски – Шеф, додека здравичар е Стефан Хаџи Николов – Штеф. На традиционалното делење на бадниковите гранчиња на платото пред Соборниот храм денеска присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, кој му го предаде бадникарскиот ќуп на новиот кум. Градоначалникот Шилегов на присутните и на сите христијани од православна вероисповед им ги честита Бадник и божиќните празници, пожелувајќи им добро здравје и благосостојба. - Ова се празници коишто не зближуваат со најголемото богатство, а тоа се нашите семејства и пријатели. Токму вечерва, на бадниковата вечера, и утре кога го славиме Божиќ, всушност ќе почуствуваме колку малку е потребно за да бидеме малку подобри луѓе од тоа што сме биле во минатото. Дозволете ми да Ви посакам тој мир да го пронајдеме секој во себе, ...
сите 30 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во 2022 година . Како градови организатори на ова првенство ќе бидат Скопје од Македонија, Подгорица од Црна Гора и Цеље и Љубљана од Словенија. На официјалното поднесување на кандидатурата присуствуваа и градоначалниците на Загреб, Подгорица и Љубљана, како и претседателите и претставници на ракометните федерации на Македонија, Црна Гора и Словенија, вклучувајќи и високи преставници на Европската ракометна федерација (ЕХФ). Во своето обраќање пред присутните, градоначалникот Петре Шилегов нагласи дека Скопје ужива углед на добар домаќин и има потенцијал достоинствено да ги прими туристите и љубителите на ракометот и да им обезбеди добра забава и пријатен престој за време на европското ракоментно првенство во женска конкуренција. Градот Скопје години наназад ...
сите 40 | | | веќе видена

Градоначалникот Петре Шилегов денеска ја отвори постојаната поставка „Хероите на градот на Вардар“ во целосно реновираната прва партизанска оружарница во Скопје во Меморијалниот музеј сместен на левиот брег на реката Вардар, на кеј „Димитар Влахов“, зад Археолошкиот музеј на Македонија. Во услови на окупација и полициски режим, во непосредна близина на кејот и зградата на Митрополијата, на улица Пајкова број 2, формирана е првата илегална работилница во градот. Задачата околу формирањето и организирањето на работилницата им била доверена на Илија Јакимовски Илчо, Роберт Гајдик и Бранислав Шикиќ, а тие, задачата му ја довериле на електромеханичарот Серафим Видовски кој имал работилница во дворот на својата куќа. Оваа скромна работилница прераснала во јадро на создавање на новата историја на градот и еден од симболите за отпорот на населението против окупаторот и неговиот терор. Оваа куќа и скромна работилница го дочекала ослободувањето на Македонија и опстојале сe до 1965 година, но со новиот ...
| | веќе видена

Градоначалникот Петре Шилегов денеска на прес-конференција за новинарите информираше дека Градот Скопје, во соработка со средните училишта што се под негова ингеренција, започнува голем инвестициски проект за реконструкција на фасадите и на инфраструктурата во објектите. - Со реконструкцијата на фасадите ќе ги опфатиме сите средни училишта коишто имаат потреба од тоа. Со ова училиштата ќе добијат енергетски ефикасни фасади, во согласност со современите стандарди за рационализација и за заштеда на електричната и на топлинската енергија. Покрај реконструкција на фасадите предвидена е реконструкција на покривите и на надворешната столарија, таму каде што е потребно. Висината на средствата за оваа намена, предвидени во буџетот на Град Скопје изнесува 70 милиони денари. Овие средства ги обезбедивме со пренамена на средствата што беа предвидени за Скопје 2014 - истакна градоначалникот Шилегов. Годинешниов буџет на Град Скопје за образование е двојно зголемен во споредба со лани , односно од 81,2 ...
сите 13 | | | веќе видена

Градоначалникот Петре Шилегов денеска (12.01.2018 година, петок) во 11 часот ќе одржи прес-конференција за новинарите во салата до Кабинетот на Градоначалникот.
сите 48 | | | веќе видена

Градот Скопје реагира на информациите кои што се објавија на некои портали околу наводна забрана за влез на возила во Скопје од другите градови, како дел од мерките против загадувањето. Град Скопје не планира никаква забрана за влез во Скопје со моторни возила, како што пренесоа дел од медиумите. Имено, Градот Скопје во насока на намалување на влезот на возила во Скопје размислува за имплементирање на систем на комбиниран превоз, каде на граѓаните од внатрешноста ќе им овозможи бесплатен паркинг на влезовите во Скопје, а до својата дестинација да стигнат користејќи го јавниот превоз (железница, автобус или велосипед). Некои проценки во јавноста говорат дека секој ден во Скопје влегуваат десетици илјади возила од градовите од внатрешноста и истите значително придонесуваат за сообраќајниот метеж во Скопје. Овој систем на „Паркирај и вози“ (park&ride) го има во сите поголеми метрополи и станува збор за успешен модел кој што дава одлични резултати, а воведувањето на овој систем беше и дел од изборната ...
сите 26 | | | веќе видена

Продолжуваат активностите на Градот Скопје за реконструкција на постојната и изградба на нова велосипедска инфраструктура во Скопје. Деновиве екипите на ЈП „Улици и патишта“, по налог на Градот Скопје, вршат градежни работи на велосипедско-пешачката патека по должината на булеварот „8 Септември“, на потег од крстосницата со булевар „Партизански одреди“ до крстосницата со булевар „Илинден“. Оваа велосипедско-пешачка патека е дел од поврзувањето кое се реализира во рамки на проектот „Скопје Велоград“ и истата е со вкупна должина од околу 2 километри, на потег од раскрсницата со булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ до раскрсницата со улица „Скупи“ (Хубо Маркет). По завршувањето на овој дел од велосипедската патека градежните работи ќе продолжат и на преостанатиот дел на ова поврзување. Овој конектор е од исклучителна важност поради тоа што истиот треба да ги поврзе рутите 1 и 3, поточно велосипедската патека по должината на булеварот „Илинден“ (рута 1) со велосипедската патека по должината на ...
сите 10 | | | веќе видена

По добиените информации од Министерството за животна средина и просторно планирање дека среднодневните концентрации на ПМ10 (200 µг/м3) се под дозволената граница, односно само 1 мерна станица покажала поголемо загадување од дозволениот праг на загадувачките материи во воздухот, Градот Скопје ги известува граѓаните дека се укинуваат вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот што беа воведени на 8 јануари. Со тоа, од утре, четврток 11 јануари, се укинува и бесплатниот превоз во автобусите на јавниот градски превоз, кој ќе се наплаќа според постојната тарифа. Вонредните мерки и препораки Градот Скопје ги воведе по добиеното соопштение од Министерството за животна средина и просторно планирање дека праговите на алармирање на ПМ10 (200 µг/м3) во 2 последователни дена на 2 мерни станици, односно на мерните станици во Ректорат и Лисиче. Овие мерки и препораки ќе се воведат повторно доколку се повтори епизодата со загадувањето на воздухот, а за што граѓаните ќе бидат ...
сите 42 | | | веќе видена

Градот Скопје, како дел од краткорочните мерки за намалување на загадувањето во градот, ќе спроведе акција во која ќе измијат улиците од наталожената прашина и ќе се исчистат јавните зелени површини во општините Чаир, Шуто Оризари и Бутел. - Продолжуваме со примената на вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето. Наталожената прашина на улиците во градот е една од причините за загадување на воздухот. Планираме таа прашина да ја тргнеме од улиците. Кон крајот на минатата година организиравме чистење на Скопје и беа отстранети над 3.000 кубни метри смет. Целиме кон тоа чистењето да прерасне во редовна пракса, со која улиците во Скопје ќе бидат постојано чисти - истакна градоначалникот Шилегов. Тој, исто така, ги повика граѓаните на поголема вклученост во борбата против аерозагадувањето на секој можен начин и посочи дека ниту една од мерките самостојно не го решава проблемот, ама повеќе мерки во кои ќе бидеме вклучени сите, и граѓаните и институциите, можат да придонесат да дишеме почист воздух, ...
сите 113 | | | веќе видена

Градоначалникот Петре Шилегов заедно со заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, денеска (10.01.2018 година, среда) во 14 часот ќе имаат брифинг со новинарите во салата до Кабинетот на Градоначалникот.
сите 85 | | | веќе видена

Градоначалникот Петре Шилегов, денеска (10.01.2018 година, среда) во 13 часот ќе одржи конференција за медиумите на раскрсницата меѓу улиците Џон Кенеди и Македонско-косовска брига.
сите 53 | | | веќе видена

Вчера градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ги најави итните мерки и препораки за намалување на загадувањето на воздухот и притоа главната мерка која ја спроведува е повторното воведување на бесплатниот јавен превоз во автобусите на ЈСП и приватните превозници, а најави и позасилена контрола над субјектите коишто имаат Б интегрирани еколошки дозволи. Надлежност на Град Скопје е да врши проверки што се гори и да санкционира физички и правни лица доколку горат недозволени суровини и отпад. Во текот на изминатиов месец екипите на Градот излегле на терен и при извршената контрола изрекле 4 казни за палење отпад , од кои 2 се изречени на физички лица, а 2 на правни лица. Во рамките на мерката за огнови на отворено (193) Градот Скопје и превентивно дејствува со изрекување опомени за палење на отворено. Инспекторите на Град Скопје моментално се излезени на терен и вршат вонредни и зачестени контроли, а последниот извештај вели дека засега нема казнети , бидејќи не констатирале отстапување од пропишаните ...
сите 20 | | | веќе видена

Градоначалникот Петре Шилегов, министерот за здравство, Венко Филипче и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска во ЈЗУ „Универзитетска Клиника за Гинекологија и Акушерство – Скопје“ го посетија првото бебе кое се роди во Новата 2018 година. Првороденото бебе во Скопје во 2018 година е Теодора која се роди рано утрово, една минута по полноќ во ЈЗУ Универзитетска Клиника за Гинекологија и Акушерство - Скопје. Женското бебе е 3,7 килограми, долго 49 сантиметри. Мајката на бебето е Борјана Радевска и ова и е второ дете. Градоначалникот Шилегов на мајката и семејството им честита за второто дете, посакувајќи и добро здравје и многу среќа. Тој на семејството подари штедна книшка со 20.000 денари и други пригодни подароци. Шилегов ја искористи приликата да ја честита Новата 2018 година на граѓаните и им пожели добро здравје, среќа и успеси.
сите 52 | | | веќе видена

next