Град Скопје

Градот Скопје ги известува граѓаните дека поради намалените вредности на загадувачките материи во воздухот се укинуваат вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот што беа воведени вчера. Со тоа, утре се укинува и бесплатниот превоз во автобусите на јавниот градски превоз, кој ќе се наплаќа според постојната тарифа. Вонредните мерки и препораки Градот Скопје ги воведе по добиеното соопштение од Министерството за животна средина и просторно планирање дека праговите на алармирање на ПМ10 (200 µг/м3 во 2 последователни дена на 2 мерни станици и прогноза за стабилна временска состојба) беа надминати во деновите 25 и 26 декември 2017 година. Овие мерки и препораки ќе се воведат повторно доколку се повтори епизодата со загадувањето на воздухот, а за што граѓаните ќе бидат навреме информирани. И покрај расчистувањето на воздухот поради појавата на ветерот и дождот, Градот Скопје апелира до граѓаните да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно ...
сите 121 | | | веќе видена

Градоначалникот Петре Шилегов денеска ги презентираше најзначајните проекти на коишто ќе работи Градот Скопје во 2018 година, а се предвидени во Буџетот на градот за наредната година. - За наредната 2018 година, вкупниот буџет на Град Скопје е проценет на 6,2 милијарди денари, односно е за 10% помал од буџетот за 2017 година. Ова се должи на фактот дека се скратени сите непродуктивни трошоци, а истиот се заснова врз реални приходи и расходи. Буџетските средства ќе се користат строго наменски, транспарентно, домаќински и одговорно, преку редовно известување за сработеното. Скопје со новиот буџет започнува да се трансформира, ќе бидете горди што ќе бидете дел од новата приказна. Продолжуваме со проекти што се за доброто на граѓаните. Истовремено ќе почнеме и со нови проекти – за животната средина, за подобрување на условите за велосипедистите и пешаците, регистер за кучињата, подобрување на хигиената во градот, јавниот превоз и многу други – рече денеска Шилегов. Т ој објасни дека Буџетот за 2018 година е ...
сите 28 | | | веќе видена

Град Скопје и Агенцијата Свот Рисерч (SWOT Research) по единаесетти пат извршија избор за најдобри трговски објекти, активност која што и оваа година се реализира во рамките на проектот „Месец на трговијата”. Наградите за најдобрите трговски објекти за 2017 година ги додели претседателот на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева. - Проектот „Месец на трговијата” е проект преку кој, може да се согледа прогресот во работењето низ времето, но и што е тоа што трговците ги чини најдобри. Како едни од можните начини за успех на трговците и за нивно професионално напредување и усовршување е тековното следење на актуелните иноваци, како императив да се задржат потрошувачите. Добро познато е дека, потрошувачите се најважните субјекти на пазарот, чие познавање, овозможува и осознавање кон која категорија на производи, потрошувачите се фокусирани – кажа Јанчева. Свот Рисерч (SWOT Research) преку својата мрежа на тајни купувачи ги оцени трговците според примарните критериуми и според оценките избрани се најдобрите ...
сите 5 | | | веќе видена

Денеска (28 декември 2017 година, четврток), во 1 3:30 часот , градоначалникот Петре Шилегов ќе одржи прес-конференција за активностите на Градот Скопје во наредната 2018 година, во салата до Кабинетот на Градоначалникот, а во 16 часот ќе одржи и предновогодишен брифинг со новинарите.
сите 2 | | | веќе видена

Градот Скопје како град на солидарноста и како збратимен град со Тирана ќе испрати помош на настраданите во неодамнешните поплави во Република Албанија, коишто предизвикаа голема материјална штета. - Град Скопје како град на солидарноста, одлучи да даде помош на настраданите во поплавите во Албанија, кои предизвикаа голема материјална штета во нашиот збратимен град. За таа цел обезбедивме средства во висина од 1.100.000 денари, со кои беа набавени пакети со најнеопходните средства за лична хигиена, храна и производи за бебиња. Од ова место, со помош на Црвениот Крст на Град Скопје, почнува испораката на овие средства кои наскоро очекуваме да пристигнат во соседна Албанија, во рацете на оние на коишто помошта им е најпотребна - рече денеска градоначалникот Петре Шилегов. Шилегов објасни дека Скопје во изминативе децении честопати ја имал улогата на примател на помош од многу земји во светот. - Како вистински град на солидарноста подаваме рака, да им помогнеме на нашите пријатели од соседството и пошироко. ...
сите 30 | | | веќе видена

Денеска Советот на Град Скопје одржа комеморативна седница за Ирена Станкоска, член на актуелниот Совет на Град Скопје. На седницата присуствуваа и членови на семејството на Станкоска, а се отвори и книга на жалост. По завршувањето на комеморативната седница, Советот на Град Скопје ја продолжи работата со редовната 4-та седница на која беа донесени голем број одлуки, планови и програми за работа на Градот Скопје. На денешната седница Советот на Град Скопје ги донесе следните одлуки: Oдлукa за воспоставување меѓуопштинска соработка меѓу Градот Скопје и Општината Сарај, за изработка на проект за ревитализација на Езерото Треска; Одлука за доделување на парични средства на СОС Детско село – Македонија; Oдлука за давање субвенции на ЈП „Градски паркинг“ за 2018 година; Одлука за давање согласност за годишен план за вработување на Град Скопје за 2018 година; Одлука за одобрување финансиски средства за вработување на определено време; Одлука за изменување и дополнување на одлуката за организирање на јавното ...
сите 23 | | | веќе видена

Градоначалникот Петре Шилегов денеска објави итни мерки и препораки за намалување на загадувањето на воздухот. - Во согласност со Законот за квалитет на амбиентниот воздух, а во насока на намалување на загадувањето на воздухот со кое сме особено соочени во последниве неколку дена, како и во согласност со ингеренциите што ги имам како градоначалник на Град Скопје, ја информирам јавноста дека ги донесувам следниве мерки и препораки кои стапуваат во сила веднаш: Градот Скопје од 27 декември 2017 година воведува бесплатен јавен превоз во автобусите на ЈСП и во автобусите на приватните превозници, се до моментот на намалување на загадувањето, за што јавноста дополнително ќе биде известена. Ги повикувам сите градоначалници од Скопскиот плански регион да помогнат во субвенционирањето на јавниот транспорт за полесно да ја поднесеме новонастанатата ситуација – рече денеска градоначалникот Петре Шилегов. Шилегов додаде дека Градот Скопје ги прекинува сите градежни активности на градилиштата под своја надлежност ...
сите 198 | | | веќе видена

Градоначалникот Петре Шилегов денеска (27.12.2017 година, среда) во 13 часот во новиот центар за логистика на Црвениот крст во Момин Поток (Качанички пат) ќе даде изјава за медиумите.
сите 36 | | | веќе видена

Новогодишниот базар, кој e во организација на Град Скопје и Конгресен центар Александар Македонски, поставен на Плоштад Македонија, со својата понуда им помогна на многу наши сограѓани да одберат уникатен подарок за своите блиски. „Улицата на радоста” на само неколку денови пред најлудата ноќ од утре ја збогатуваме со нови интересни содржини. Од четврток, на Плоштад Македонија, па се до 30 декември, во два термина дневно (13 и 18 часот) најмладите ќе може да се забавуваат со Дедо Мраз и неговата дружина составена од Белата и Темната Кралица, Ангелите и Џуџињата. Претставата „Дедо Мраз во пензија” е збогатена со раскошни костими, убава музика и одлична актерска игра. Главните улоги ги играат Војо Цветановски, Тамара Ристоска и Маријана Станојковска. Претставата ветува одлична забава за најмладите. Дополнително, ликовите од претставата задно со 12 извонредни музичари ќе направат една голема новогодишна парада и заедно со дечињата ќе прошетаат по улица Македонија и навистина ќе ја претворат во Улица на ...
сите 97 | | | веќе видена

Утре /27.12.2017 година, среда/ во 11 часот (веднаш по комеморативната седница), Советот на Град Скопје ќе ја одржи својата 4-та седница. На седницата советот ќе работи по следниот предложен дневен ред: 1. Предлог – одлука за воспоставување меѓуопштинска соработка помеѓу Градот Скопје и Општината Сарај, за изработка на проект за ревитализација на Езерото Треска; 2. Предлог – Одлука за доделување на парични средства на СОС Детско село – Македонија; 3. Предлог – одлука за давање на субвенции на ЈП „Градски паркинг“ за 2018 година; 4. Предлог – одлука за давање на субвенции на ЈП “Улици и патишта“ – Скопје за 2018 година; 5. Предлог – план за енергетска ефикасност на Град Скопје за 2018 година; 6. Предлог програма за управување со отпад на подрачјето на Град Скопје за 2018 година; 7. Предлог - програма за поддршка на локалниот економски развој во Град Скопје за 2018 година; 8. Предлог – програма за финансирање на проекти за развој на занаетчиството, угостителството и трговијата на Град Скопје за 2018 година; ...
сите 63 | | | веќе видена

Утре, 27.12.2017 година, среда, во 11 часот во салата на Советот на Град Скопје ќе се одржи комеморативна седница за Ирена Станкоска, член на актуелниот Совет на Град Скопје. Во салата на Советот на Град Скопје ќе биде отворена и книга на жалост.
сите 63 | | | веќе видена

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, денеска свечено им ги додели наградите на најдобиот пожарникар, полицаец и крводарител на територија на град Скопје за 2017 година. За најдобар пожарникар е прогласен Џеват Ибраими , командир на одделение во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје, најдобар полициски службеник за 2017 година е Зоран Павловски , вработен во Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи – Скопје, а за најдобар крводарител е прогласен Зоран Стојменовски. - Хуманоста е општествена вредност. Таа е дел од нашите принципи. Таа е дел од нашата етика. Скопје е Град на солидарноста и како таков ги негува традициите на хуманост и солидарност спрема сите оние на кои им е потребна помош. За таа цел Град Скопје дополнително ги мотивира оние што најмногу придонеле за промоција на хуманоста со своите дела - истакна заменик-градоначалникот Енвер Малиќи. Тој, исто така, им честиташе на добитниците и ја изрази својата надеж дека овие награди ...
сите 20 | | | веќе видена

Измената на Одлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување стока на подрачјето на Скопје која ќе почне да се применува од почетокот на 2018 година се однесува за запирање за доставување стока во периодот од 7:30 до 18 часот, а не се однесува на движењето на возилата кои доставуваат стока, појасни на денешната прес-конференција Ваљон Салиху, портпаролот на Град Скопје. - Советот на Град Скопје по препорака на Владата на Република Македонија минатата недела усвои измена на Одлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување стока на подрачјето на Скопје. Ова е една од 15-те итни мерки за намалување на загадувањето на амбиентниот воздух. Со оваа измена се забранува доставувањето стока во потесното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот, заклучно со месец март, временски период од годината кога аерозагадувањето е најголемо. Одлуката се однесува за запирање за доставување стока во наведениот период, а не се однесува на движењето на возилата што ја доставуваат. ...
сите 28 | | | веќе видена

Градот Скопје Ве поканува на прес-конференцијата што ќе се одржи денеска (26.12.2017 година, вторник) во 11:30 часот во салата до Кабинетот на градоначалникот на Град Скопје (барака број 4).
сите 4 | | | веќе видена

Утре (26 декември 2017 година, вторник), во салата за состаноци до Кабинетот на градоначалникот (барака 4), во 12 часот свечено ќе им бидат врачени наградите на најдобриот полицаец, пожарникар и крводарител на територија на град Скопје за 2017 година.
сите 27 | | | веќе видена

По налог на Град Скопје екипите на ЈП „Улици и патишта“ деновиве поставуваат заштитни столпчиња на тротоарот на улицата Димитрие Чуповски, од страната на објектот на Министерството за правда. На барање на граѓаните, за да се овозможи непречено движење на пешаците по оваа пешачка патека, столпчиња ќе се наредат на потегот од крстосницата со улицата Даме Груев до крстосницата со улицата Македонија. На терен, досега се поставени 30-тина столпчиња, а преостанатите столпчиња се очекува да бидат поставени до крајот на неделава со што ќе се стави крај на непрописното паркирање возила на тротоарот.
сите 29 | | | веќе видена

Во салата на Советот на Град Скопје денеска беа прогласени најуспешните спортистки и спортисти, тренер и спортска екипа на Град Скопје, за 2017 година. Традиционално и оваа година Градот Скопје и Сојузот на спортски федерации на Македонија ги наградуваат најуспешните спортисти на Скопје за 2017 година, односно се избираат најуспешните 10 спортисти во сениорска категорија (жени и мажи), најуспешните 5 спортисти во младинска категорија (жени и мажи), најуспешен тренер, најуспешна спортска екипа од Скопје, најуспешен спортист/ка – странец кој настапува во екипа од Скопје и најуспешен спортист/ка во категоријата на лица со посебни потреби. Дел од признанијата за најуспешните спортисти ги додели заменик-градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи. - Горд сум што денеска имам можност да Ве поздравам, да Ви честитам и да се дружам со Вас. Постигнавте извонредни резултати на најсилни европски и светски натпревари, претставувајќи го достоинствено нашето Скопје. Дозволете ми веднаш и од срце да Ви честитам што ...
сите 57 | | | веќе видена

До сите верници од католичка вероисповед, во мое име и во име на Градот Скопје, упатувам срдечни честитки за денешниот голем христијански празник -Божик. Ви пожелувам добро здравје, многу радост и благосостојба. Во годината што претстои да ги негуваме човековите вредности, почитта и меѓусебното разбирање, за спокоен живот на нашите сограѓани. Градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов
сите 14 | | | веќе видена

Градот Скопје Ве поканува на доделувањето на признанијата на најуспешните спортистки, спортисти, тренер и спортска екипa на Град Скопје за 2017 година, кое ќе се одржи утре (25.12.2017 година, понеделник) во 12 часот во големата сала на Советот на Град Скопје.
сите 65 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска присуствуваше на традиционалното собирање на бадникови гранчиња, кое се одржа во месноста Говрлевска Краста, на јужните падини на Водно. Оваа прослава традиционално се одржува по 26-ти пат и истата е во организација на Здружението за традиционална прослава на Бадник. На овој собир, градоначалникот ја искористи можноста да ги повика граѓаните на Скопје да се воздржат од палењето отворени огнови за време на Бадник, апел којшто беше усогласен по петочниот работен состанок со градоначалниците на сите скопски општини. Тие донесоа заедничка одлука за забрана за доделување на дрва од општините за истата намена, со цел да се спречи дополнително загадување на воздухот во град Скопје. „Апелирам до скопјани да не се палат огнови на отворено по повод прославата на божиќните празници, со цел да ја заштитиме животната средина, а и да го заштитиме амбиенталниот воздух. Да се посветиме на иднината и да водиме сметка за здравјето на децата“, посочи Петре Шилегов. Во ...
сите 18 | | | веќе видена

next