Град Скопје

Советот на Град Скопје на денешната осма седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување стока на подрачјето на град Скопје. Со оваа одлука, времената одлука за забрана за запирање на возилата за доставување стока во централното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот, станува трајна. За потсетување, во декември минатата година Советот на Град Скопје ја донесе времената одлука за забрана на застанување на возилата при дотур на роба во централното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот која имаше важност до 31 март. Оваа одлука беше донесена како една од мерките со цел намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух во Скопје, а истата беше предвидена и со „Препораките на Интервентната акциска група за итните мерки против загадување на воздухот“ донесена на ден 15.12.2017 година од Владата на Република Македонија. Со оваа одлука се регулира сообраќајот во потесното градско подрачје кое е опфатено со следните ...
сите 13 | | | веќе видена

Град Скопје и Општина Чаир со поддршка на Еснафот на Старата скопска чаршија и Комората на трговци на Република Македонија преземаа обврска пред граѓаните да ги ослободат улиците и тротоарите на Бит-пазар од сите препреки што му пречат на нормалното одвивање на сообраќајот во кој учествуваат моторните возила, велосипедистите и пешаците на Бит-пазар. Оваа акција е предвидена поради планот за урбанизирање на овој простор каде што ќе има нова такси-станица, ќе се засадат дрвореди, ќе се уредат зелените површини и ќе се постават заштитни столпчиња на тротоарите од двете страни на булеварот. За таа цел, предвидено е да се отстранат сите тезги што се незаконски поставени на површините во околината на Бит-пазар и Старата скопска чаршија. - Градот Скопје има разбирање дека трговците кои работат на овие нелегално поставени тезги вложуваат многу труд за да заработат за основните средства за живот. Затоа, во соработка со „Скопски пазар“ на овие луѓе им обезбедивме да им бидат понудени на користење тезги во рамките ...
сите 19 | | | веќе видена

Градот Скопје утре (24.03.2018 година, сабота) во периодот од 20:30 до 21:30 часот ќе се вклучи во глобалната акција „Часот на планетата Земја“ и ќе го исклучи осветлувањето на неколку објекти во центарот на градот. Осветлувањето ќе биде исклучено на следниве објекти и локации: плоштад „Македонија“ со спомениците, Порта Македонија, улица Македонија, Камениот мост, Скопската тврдина, Македонскиот народен театар, Музејот на македонската борба, Археолошкиот музеј, објектот на АЕК, колонадата, Јавното обвинителство на Република Македонија, Министерството за надворешни работи, плоштадите „Мајка Тереза“ и „Филип Втори“, мостот „Око“, Мостот на уметноста, Палата Пелистер, Ристиќева Палата, Сити Галери и хотелот „Мериот“. На плоштадот „Македонија“ заедно со волонтерите на Црвениот крст ќе биде испишано логото на акцијата 60+ со петстотини свеќи. Во еколошкиот мрак, поддржано од ЕВН Македонија, ќе има и акустичен концерт на младата пејачка Теа Трајковска, а присутните посетители ќе имаат можност да добијат ...
сите 50 | | | веќе видена

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, деновиве е во Париз, Франција каде што одржува состаноци со заинтересирани страни на полето на урбаниот развој и меѓународната соработка. Утрово Шилегов имаше излагање за приоритетите на Град Скопје пред членовите на работната група за одржлив град при МЕДЕФ (Стопанската комора на Франција), одржа индивидуални средби со заинтересирани компании коишто нудат свои производи од областа на градежништвото, енергетската ефикасност, урбаната мобилност, управувањето со отпад итн. Во поздравниот говор пред стопанствениците Шилегов информираше за борбата со загадувањето како најгорлив проблем на Скопје, плановите за масовно зазеленување на јавните простори, третманот на отпадните води, субвенциите за градските и приватните автобуски превозници, како и развојот на велосипедизмот во Скопје. - Насочени сме кон обновување на соработката со збратимените градови и градовите од пријателските европски земји. Зајакнувањето на меѓународните односи има големо влијание врз иднината на ...
сите 13 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција го најави новиот инфраструктурен проект за изградба на нов коридор со мост преку реката Вардар. Новиот мост ќе го поврзува булевар АСНОМ кај хотелот Русија, преку Вардар, низ населбата Ќерамидница, се до раскрсницата кај скопското сајмиште. - Градот Скопје ја започна постапката за изградба на коридор за поврзување на Аеродром, Гази Баба и Центар. Пробивањето на овој сообраќаен коридор ќе даде исклучителна развојна компонента на градот и истиот ќе овозможи да патуваме побрзо и побезбедно. Од Ново Лисиче до Саем или од Автокоманда до ТЦ Бисер со автомобил ќе се стигнува за само 5 минути. Времето на движење за велосипедистите и пешаците, исто така, ќе биде драстично намалено – рече Шилегов. Новиот проект освен нов мост преку Вардар во должина од 120 метри предвидува и пробивање на нов и реконструкција на стар булевар во вкупна должина од 2170 метри, 5 вкрстувања, 6 коловозни ленти, велосипедски патеки во двете насоки, пешачки патеки и дрвореди. Новиот ...
сите 53 | | | веќе видена

Градот Скопје оваа пролет ќе организира акција за чистење на јавните површини и за миење на градските улици. Акцијата ќе ја спроведат јавните градски претпријатија „Комунална хигиена“ и „Паркови и зеленило“ со своите работници и расположливата механизација. Градот Скопје ги повикува и граѓаните да се вклучат во оваа акција и да придонесат за почисто Скопје. - Ги повикуваме и нашите сограѓани да придонесат во акцијата и да ни помогнат да ги лоцираме дивите депонии во градот. О д денес ка , сите совесни граѓани можат да пријавуваат диви де п онии до Г рад С копје со испраќање фотографија и локација на депонијата преку вибер на бројот 070 270 557 или со порака на нашата официјална фејсбук ст раница - Г рад С копје. Сакам да ја искористам оваа пригода и да ги повикам и сите општествено одговорни компании и институции да ни се приклучат и да ни помогнат со својата механизација за почисто Скопје, бидејќи Скопје е заеднички дом и треба заедно да го чуваме - рече на денешната прес-конференција ...
сите 5 | | | веќе видена

Во рамки на активностите на проектот „КРЕАРТ“ - Мрежа на градови за уметничко творештво (CreArt - Network of Cities for Artistic Creation), Градот Скопје објавува отверен повик за уметнички престој во Скопје, што ќе се одржи од 20 мај до 20 јуни 2018 година. Повикот се однесува за уметнички престој и работа во Скопје за двајца уметници, еден уметник кој живее и работи во Скопје и еден уметник кој доаѓа од 11-те градовите-учесници во проектот (Ливерпул, Ваљадолид, Џенова, Лече, Клермон-Феран, Руен, Загреб, Каунас, Лублин, Катовице и Авеиро). Уметниците треба да работат во просториите на ЈУ „Културно информативен центар“, во периодот од 20 мај до 20 јуни, а на крајот од престојот ќе се организира изложба со новосоздадените дела. УСЛОВИ ЗА УЧЕСТВО - Организаторот (ЈУ „Културно информативен центар“) ќе ги покрие патните трошоци и сместувањето за уметникот кој доаѓа од мрежата на градови„КРЕАРТ“, трошоци за престој до 400 евра, а ќе бидат обезбедени материјали за работа во износ не поголем од 500 ...
сите 6 | | | веќе видена

Изминатово деноноќие екипите на зимската служба на Град Скопје интервенираа на градските сообраќајници, каде што фрлија 45 тони сол. Сите градски сообраќајни се чисти и проодни. Интервенирано е на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и високите зони, како и на сите други таканаречени „црни точки“ во градот и критичните точки на градските сообраќајници. И во текот на денешниот ден екипите на зимската служба будно ја следат состојбата на градските сообраќајници и ќе интервенираат според потребите согласно со условите на теренот. Градот Скопје им препорачува на возачите да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите. Потсетуваме дека во надлежност на Град Скопје се булеварите и поголемите градски улици, а преостанатите улици се во надлежност на општините и тие се задолжени за нивно чистење и одржување. Апелираме до сите стопански субјекти во градот и до сите граѓани, кога ќе падне снег, да ги почитуваат законските обврски и да го расчистуваат снегот и мразот од пристапите до ...
сите 28 | | | веќе видена

Вчеравечер /21.03.2018 година, среда/ во Музеј на град Скопје се отвори изложбата на дела од 9 млади уметници, насловена „Портали“. Оваа изложба се организира во рамки на проектот „КРЕАРТ“ - Мрежа на градови за уметничко творештво (CreArt - Network of Cities for Artistic Creation), а истата е дел од активностите за одбележување на 21 Март - „Европскиот ден на уметничка креативност“. Изложбата „ПОРТАЛИ“ ја отвори Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева. - Град Скопје, со приклучување кон проект КРЕАРТ, направи обид во градот да се внесат нови стимулативни вредности и иницијативни императиви во културниот живот, првенствено во полето на визуелните уметности - нагласи Љубица Јанчева. Таа додаде дека осознавањето на новите културни вредности и императиви, како и нивната реализација е стимулирана преку воспоствувањето нови меѓународни партнерства и размени, и учество на уметниците и кураторите од градот Скопје во програмските активности, што се оддржуваат во градовите-партнери во проектот . ...
сите 11 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов во рамките на работната посета во Виена денеска имаше средби со Градоначалникот и Претседател на Покраината Виена д-р Михаел Хојпл. На средбата, градоначалниците дискутираа за развојните визии на новото градско раководство, како и за идеите и праксата што Виена може да му ги пренесе на Скопје на ова поле. Исто така, на средбата беа разменети и искуства за градското зонско паркирање и паркинг просторот во двата градови. Шилегов во текот на денешниот ден, оствари средба и со заменик- градоначалникот на Виена, Марија Василаку, која е одговорна за урбанизам и сообраќај, заштита на животна средина, енергетско планирање и учество на граѓаните во креирање јавни градски политики во Виена. На оваа средба, Шилегов и Василаку разговараа за јавниот транспорт и негово ефикасно воспоставување, за проектите на споделување велосипеди, како и за развојот на Скопје во енергетско ефикасен, зелен и паметен град. Покрај овие две средби, градоначалникот Шилегов се сретна и со раководителот на Туристичкото ...
сите 74 | | | веќе видена

Град Скопје ги повикува сите заинтересирани правни субјекти и тоа: установи од областа на културата, здруженија на граѓани и фондации, како и други правни лица што вршат дејности од оваа област во согласност со Законот за културата и другите позитивни законски прописи во Република Македонија да аплицираат на распишаниот јавен повик за финансирање проекти и активности од областа на културата од интерес на Градот Скопје. Овој повик е во рамки на проектот„ ОД ЦЕНТАРОТ КОН ПЕРИФЕРИЈАТА: КУЛТУРАТА КАКО АЛАТКА ЗА СОЦИЈАЛЕН РАЗВОЈ“. Со цел да се обезбеди деконцентрација на културата и истата да се дисперзира на територија на Градот Скопје, а притоа да се лоцираат неискористени јавни простори и јавна инфраструктура, чијашто реупотреба може да влијае во подобрување на социјалниот и културниот живот на жителите на градот Скопје, Град Скопје распиша јавен повик на кој ќе бидат доделени средства за реализација на проекти што ги остваруваат целите на јавниот повик. Проектот ќе се реализира во текот на 2018 година ...
сите 2 | | | веќе видена

Во рамките на традиционалната акција „Денови на пролетта - Денови на екологијата“ Градот Скопје денеска (21.03.2018 година) распиша Јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, за најголем придонес во областа на животната средина, за најубаво уреден двор на куќа, зграда и институција/стопански објект и најубав состав и цртеж на тема екологија за учениците од основните и од средните училишта. Според условите на конкурсот, Градот Скопје ќе избира: 1.Најеколошка компанија (фирма со успешна примена на ISO 14001 и придонес кон зачувување на животната средина); 2.Најголем придонес во областа на животната средина (правни и/или физички лица кои со својата активност и залагање сториле најмногу за зачувување и унапредување на животната средина во градот Скопје, во смисла на заштита на медиумите и областа на животната средина, намалување на користењето необновливи видови енергија и сл.); 3.Најубаво уреден двор (двор на објект за индивидуално домување, колективно домување и институција,фирма или стопански ...
сите 7 | | | веќе видена

Градот Скопје остро ги демантира наводите и дезинформациите објавени вчера (20.03.2018 година) на интернет порталите во кои се тврди дека кратко по враќањето на 50 во ГТЦ, оваа постојка повторно е затворена, со што се манипулира јавноста. Ве информираме дека пренасочувањето на движењето на автобусот со број 50 е привремено заради изведување градежни работи, односно се врши реконструкција на улицата којашто минува под ГТЦ. По завршувањето на оваа реконструкција автобусите повторно ќе застануваат на автобуската постојка во подрумот на ГТЦ. Воедно, сакаме да Ве потсетиме дека за повторното отворање на оваа постојка не беа потрошени финансиски средства на Град Скопје. Во тој контекст сакаме да ја информираме јавноста дека медиумите не треба да ги доведуваат во заблуда корисниците на ЈСП изнесувајќи полувистини и претставувајќи ги привремените сообраќајни режими како постојани.
сите 41 | | | веќе видена

Во рамки на активностите на проектот „КРЕАРТ“ - Мрежа на градови за уметничко творештво (CreArt - Network of Cities for Artistic Creation), Градот Скопје организира голем број културни настани за одбележување на 21 Март - „Европскиот ден на уметничка креативност“. Станува збор за прв настан што се организира во Скопје во рамките на меѓународниот проект, а вакви настани истовремено ќе се одржуваат и во другите градови коишто се дел од оваа мрежа. Првиот настан ќе се одржи утре (21.03.2018 година, среда) во 19 часот, Салон 2 во Музеј на град Скопје, каде што ќе биде отворена изложбата на дела од 9 млади уметници насловена „ПОРТАЛИ“. На 24-25 март 2018 (сабота и недела) од 10 до 18 часот, во Салон 2 во Музеј на град Скопје ќе се одржат отворени студија и едукативни работилници насловени како „Re TEX“, на коишто ќе учествуваат студенти од факултетите за редизајн на мебел со рециклирани материјали. На 25 март 2018 (недела) од 10 до 14 часот, во Салон 2 во Музеј на град Скопје ќе се одржи едукативна ...
сите 20 | | | веќе видена

Советот на Град Скопје на денешната осма седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување стока на подрачјето на град Скопје. Со оваа одлука, времената одлука за забрана за запирање на возилата за доставување стока во централното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот, станува трајна. За потсетување, во декември минатата година Советот на Град Скопје ја донесе времената одлука за забрана на застанување на возилата при дотур на роба во централното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот која имаше важност до 31 март. Оваа одлука беше донесена како една од мерките со цел намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух во Скопје, а истата беше предвидена и со „Препораките на Интервентната акциска група за итните мерки против загадување на воздухот“ донесена на ден 15.12.2017 година од Владата на Република Македонија. Со оваа одлука се регулира сообраќајот во потесното градско подрачје кое е опфатено со следните ...
сите 11 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов, постојаната претставничка на УНДП во Македонија, Лујза Винтон, директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Абдусамед Шабани и градоначалници на скопските општини, денеска присуствуваа на манифестацијата „Децата и КХС во светот на екологијата“ што се одржа на Школката во Градскиот парк. - Ми претставува огромна чест и задоволство што сме дел од овој настан организиран во рамките на деновите на екологијата. Подигнувањето на еколошката свест кај граѓаните, особено кај најмладата популација, е важен предуслов за заштита на животната средина и околината во која живееме. Секое дете и секој човек има право на чиста и здрава животна средина. Децениската негрижа за животната средина доведе до уништување на заштитените подрачја, масовна сеча на дрвја, енормно загаден воздух – изјави Шилегов. Тој нагласи дека градската администрација е посветена на заложбите за здрава животна средина и одговорно ги следи потребите на своите сограѓани, а идејата за организирање на овој настан е развивањето на ...
сите 16 | | | веќе видена

Екипи на ЈП „Улици и патишта“ по налог на Град Скопје деновиве на терен реализираат голема акција за санирање на ударни дупки на коловозите на градските сообраќајници. Станува збор за редовна акција по завршување на зимската сезона, кога на дел од коловозите има оштетувања од снегот и солта. Ударни дупки се санирани на следните булевари и улици: - бул.Партизански одреди; - бул. Илинден; - бул. Гоце Делче; - бул.Александар Македонски; - бул. Босна и Херцеговина; - бул. Христијан Тодоровски Карпош; - бул. Словенија, Митрополит Теодосиј Гологанов; - бул.Киро Глигоров; - бул Србија; - бул. Борис Трајковски; - ул. Јадранска магистрала; - ул.Тодор Александров; - ул.Љубљанска; - ул. Московска; -ул. Лука Геров; -ул. Ферид Бајрам; -ул. Методија Андонов Ченто; -ул. Благоја Стефковски; - ул. Перо Наков; -ул. Лазар Личеновски; -ул. Ѓорче Петров; -ул. Васил Чакаларов; - патот за Арачиново; Санирањето на ударните дупки на градските сообраќајници континуирано ќе продолжи и во наредниот период.
сите 14 | | | веќе видена

Петре Шилегов ги продолжува средбите во Париз во рамки на својата официјална посета како Градоначалник на Скопје. По средбите со француските стопанственици, тој вчера и денеска имаше средби со администрацијата на градот Париз, а имаше и состанок во Директоратот за Континентална Европа при француското МНР. Со заменик-градоначалникот на Париз, Кристоф Најдовски, задолжен за јавниот сообраќај во градот, се дискутираа развојните визии на новата градска администрација и искуствата кои главниот град на Франција може да му ги пренесе на Скопје. Двајцата разменија мислења за можноста за воведување на трамвајскиот превоз во Скопје, системи за споделување велосипед и возила (bike-share и car-share), а разменија и искуства во спроведувањето на паркинг политиките во двата града. Најдовски понуди помош во изработката на идните планови и стратегии по овие прашања од Градот Париз. Во Директоратот за Континентална Европа при француското МНР, Шилегов говореше за интензивираната меѓународна активност на Град Скопје и за ...
сите 35 | | | веќе видена

Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, денеска (16.03. 2018 година), присуствуваше на официјалното отворање на ИПА проектот за социјално претприемништво „Отворени можности“, што се одржа во ЕУ Инфо Центар, Скопје. - Познат е фактот дека територијата, просторот и околината ги диктираат условите на постоењето на една заедница. Во која и каква територија, простор и околина дејствуваат и опстојуваат ранливите категории на граѓани, повеќе не е, ниту пак може да биде неважно прашање, од некако за нас далечен институционален и егзистенцијален домен - нагласи Љубица Јанчева. Таа додаде дека Град Скопје во соработка со организацијата ХЕРА преку овој европски проект „Отворени можности“, не само што покажува локално лидерство туку е и парадигма за потребната поддршка од локалните власти за развој на социјалното претприемништво, што води кон разобличување на идеолошките контури и до инклузивни и достапни просторни институции, пред сẻ за ранливите групи на граѓани. - Град Скопје, преку ...
сите 6 | | | веќе видена

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, деновиве е во Париз, Франција каде што одржува состаноци со заинтересирани страни на полето на урбаниот развој и меѓународната соработка. Утрово Шилегов имаше излагање за приоритетите на Град Скопје пред членовите на работната група за одржлив град при МЕДЕФ (Стопанската комора на Франција), одржа индивидуални средби со заинтересирани компании коишто нудат свои производи од областа на градежништвото, енергетската ефикасност, урбаната мобилност, управувањето со отпад итн. Во поздравниот говор пред стопанствениците Шилегов информираше за борбата со загадувањето како најгорлив проблем на Скопје, плановите за масовно зазеленување на јавните простори, третманот на отпадните води, субвенциите за градските и приватните автобуски превозници, како и развојот на велосипедизмот во Скопје. - Насочени сме кон обновување на соработката со збратимените градови и градовите од пријателските европски земји. Зајакнувањето на меѓународните односи има големо влијание врз иднината на ...
сите 49 | | | веќе видена

next