Град Скопје

По повод големиот македонски државен празник 2 Август на кој се одбележува 73-годишнината од одржувањето на АСНОМ и 114-годишнината од Илинденското востание, делегациja на Градот Скопје денеска /02.08.2017 година, среда/ на повеќе места положија цвеќиња. Делегацијата на Град Скопје, составена од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и секретарот на Град Скопје, Марјанчо Тодоровски положи цвеќиња пред споменикот на АСНОМ во паркот „Жена борец“, пред споменикот на Никола Карев, пред Собранието на Република Македонија и пред споменикот на Методија Андонов Ченто на плоштадот „Македонија“. Пред спомениците на АСНОМ, на Никола Карев и на Методија Андонов Ченто цвеќиња положија и Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, претставници од Владата и од Собранието на Република Македонија, претставници од Генералштабот на Армијата на Република Македонија, членови на Сојузот на борците, претставници на политички партии, на дипломатскиот кор во нашата земја, здруженија на граѓани и организации.
сите 38 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска /24.07.2017 година, понеделник/ ги започна градежните работи за реконструкција на дел од булeварот „Васко Карангелевски“ во општина Аеродром. На почетокот на градежните работи присуствуваа градоначалниците на Град Скопје и Општина Аеродром, Коце Трајановски и Ивица Коневски. - Станува збор за реконструкција на булеварот „Васко Карангелевски“ на потег од крстосницата со бул. „Јане Сандански“ до крстосницата со бул. „АСНОМ“ кај хотел Русија, во должина од 600 метри. Со проектот е предвидено гребење на горниот слој од постојнииот коловоз и нанесување на нов асфалт од типот сплит мастик. Со реконструкцијата на овој булевар, кој во моментов е во катастрофална состојба, значително ќе се подобри одвивањето на сообраќајот и се надевам дека градежните работи ќе завршат во текот на месец септември – кажа градоначалникот Трајановски. Покрај санацијата на коловозот, со овој проект е предвидена и санација на рабниците и реконструкција на дел од тротоарите. На терен ќе работат екипите на ...
сите 20 | | | веќе видена

Над 500 млади фудбалери присуствуваа на свеченото отворање на четвртото издание на Меѓународниот младински турнир во фудбал „Скопје Куп 2017“, кое се одржа вчера /31.07.2017 година, понеделик/ на плоштадот „Филип Втори“. Меѓународниот младински турнир во фудбал „Скопје Куп 2017“ за отворен го прогласи градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. - Сакам да го изразам моето задоволство што денеска сме тука на плоштадот ФИЛИП ВТОРИ, и ние како Град Скопје сме домаќини на околу 500 младинци кои ќе имаме можност да ги гледаме како ќе ги одмеруваат силите на фудбалските терени во проектот СКОПЈЕ КУП. Овој проект се реализира во соработка со Град Скопје и Фудбалската федерација на Македонија . Град Скопје по четврт пат е организатор на Меѓународениот младински турнир во фудбал СКОПЈЕ КУП 2017 кој се одржува во периодот од 31 јули - 5 август на терените на Ѓорче Петров, Локомотива, Горно Лисиче, Цементарница и на Илинден. Како и досега и во иднина ние ќе продолжиме да ги поддржуваме проектите во кои се ...
сите 8 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска /22.07.2017 година, сабота/ ги започна градежните работи на втората фаза од проектот за реконструкција на улицата Сарај. На почетокот на градежните работи присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Сарај, Беким Мурати. - Денеска започнуваме значаен инфраструктурен проект за општина Сарај и Скопје, а тоа е втората фаза од проектот за реконструкција на улицата Сарај. Минатата година ја реконструиравме оваа сообраќајница на потегот од храмот „Света Злата Мегленска“ до патот што води кон селото Љубин, на должина од 665 метри. Денеска го продолжуваме овој проект, од таму каде што застанавме минатата година до раскрсницата со локалниот пат кон населеното место Глумово и клучката кон Тетово. На овој потег, кој што е во должина од околу 1200 метри, целосно ќе се реконструира коловозот, а ќе се направи и обнова и на пешачките патеки. Со ова ја продолжуваме реализацијата на капиталните инфраструктурни проекти во оваа општина, каде пред една седмица ...
сите 20 | | | веќе видена

Денеска /21.07.2017 година, петок/ започнаа градежните работи за реконструкција на коловозот на улицата „Втора македонска бригада“. На почетокот на градежните работи присуствуваa градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Бутел, Петре Латиновски и Претседателот на Советот на Општина Чаир, Заир Бектеши. - Денеска ја почнуваме реализацијата на овој важен проект, со кој ќе се изврши реконструкција на коловозот на оваа улица, на потегот од крстосницата со улица „Христијан Тодоровски Карпош“ до кружниот тек на улицата „Лазо Трповски“. Со овој градежен зафат, во должина од 1 181 метар, ќе биде изгребен стариот и оштетен асфалт и ќе биде нанесен нов асфалт. Покрај коловозот, со овој проект е опфатена реконструкција на велосипедските и на пешачките патеки, комплетна замена на старите рабници, а ќе бидат нивелирани и шахтите и сливниците. Со реализацијата на овој проект значително ќе се подобри одвивањето на сообраќајот и ќе се зголеми безбедноста при движењето за жителите на ...
сите 16 | | | веќе видена

Градот Скопје е целосно подготвен за УЕФА Супер Купот 2017 кој ќе се одржи на 8 август во Скопје на националната арена „Филип Втори“. На годинешниов Супер Куп силите ќе ги одмерат двата најголеми фудбалски клубови во светот, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Деталите за подготовките за овој голем спортски настан ги соопштија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, портпаролот на фудбалската федерација на Македонија, Златко Андоновски и маркетинг директор на Идеа Лаб, Димитар Атанасовски. - Голема чест и задоволство е што Скопје е домаќин на УЕФА Супер Купот 2017 на кои ќе играат победникот од УЕФА Лигата на Шампионите, тимот на Реал Мадрид и победникот на УЕФА Лигата на Европа, тимот на Манчестер Јунајтед. Градот Скопје активно се вклучи во организацијата за одржувањето на овој настан и заедно со ФФМ работевме на исполнување на сите барања и стандарди поставени од УЕФА. Изминатиов период Градот Скопје преку своите јавни претпријатија активно работеше на исполнување на овие барања и стандарди, на ...
сите 36 | | | веќе видена

Градот Скопје ги известува граѓаните дека терестричната дезинсекција (од земја) против ларви од комарци на подрачјето на Град Скопје, ќе се реализира на 31.07.2017 година /понеделник/, во период од 7 до 17 часот. Со оваа дезинсекција ќе бидат опфатени стоечките водни површини во градот Скопје и во неговата околина. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на терестичната дезинсекција, истата ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни. Се известуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
сите 57 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска /27.07.2017 година, четврток/ ги започна градежните работи од проектот за реконструкција на коловозот на улицата „Александар Урдаревски“ во Општина Бутел. На почетокот на градежните работи присуствуваа гардоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Бутел, Петре Латиновски. - Градот Скопје ги продолжува инвестициите во комуналната инфраструктура на територијата на општина Бутел. Изминатиов период активно се работи на реализацијата на првата фаза од капиталниот проект за изградба на бул. „Христијан Тодоровски Карпош“, минатата недела ја започнавме и реконструкцијата на улицата „Втора македонска бригада“, а денеска сме тука за да ја започнеме реконструкцијата на улицата „Александар Урдаревски“. Оваа сообраќајница ќе се реконструира од крстосницата со улица „Бутелска“ до крстосницата која води кон влезот во гробиштата Бутел. Со овој градежен зафат, во должина од 808 метри и ширина од 6,5 метри ќе биде извадена старата и оштетена коцка и ќе биде нанесен нов ...
сите 14 | | | веќе видена

Вчеравечер, /26 јули 2017 година (среда)/, во Музејот на град Скопје, по повод одбележувањето 54 години од катастрофалниот земјотрес што со својата уривачка сила во 1963 година го претвори Скопје во урнатина и голем број граѓани ги остави без своите домови, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ја отвори изложбата „Скопје – архиТРАНСформа“: „Архибелези“ и „Concrete мemories“, фотографии на Матијас Шуман од Дрезден, Германија. - Педесет и четири години по катастрофалниот земјотрес, денеска , на 26 јули 2017 година сме тука во Музејот на Град Скопје да се потсетиме на жртвите, на активизмот на преживеаните и на штетите од моќта на природата, но и на хуманоста, на модернизацијата и на новиот почеток. Скопјани го паметат утрото во 5 часот и 17 минути на 26 јули 1963 година и во одредени пригоди прераскажуваат за стресот што го доживеале и за настраданите соседи и роднини, но и за урнатините што зад себе го оставил најсилниот потрес од серијата земјотреси. Вообичаено современиците раскажуваат за 17 ...
сите 3 | | | веќе видена

Утре /27.07.2017 година, четврток/ на улицата „Александар Урдаревски“ (100-тина метри од крстосницата со улица „Бутелска“) во 10 часот, ќе биде означен почетокот на градежните работи за реконструкција на улицата „Александар Урдаревски“. На почетокот на градежните работи ќе присуствува градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.
сите 23 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, денеска /26.07.2017 година/ го посетија Пунктот и Прифатилиштето за бездомни лица, лоциран во Момин Поток, каде што е поставен уште еден контејнер со што е зголемен капацитетот на Прифатилиштето. - Денеска на 26 јули, кој Градот Скопје го смета за ден на хуманоста и солидарноста, го пуштаме во употреба новиот контејнер во Пунктот и Прифатилиштето за бездомни лица што градот Скопје го набави и постави од пренаменетите средствата во износ од 2 милиона денари. Овие средства што беа предвидени за Новогодишната прослава, Градот ги намени за проширување на капацитетот на Пунктот за бездомници во Момин Поток, и сега двојно е зголемен капацитетот, досега имаше само 16 кревети, а сега сместувачкиот капацитет на Прифатилиштето е зголемен за уште 16 кревети и тој располага со вкупно 32 кревети, направени се уште 3 туш кабини, зголемени се санитарните јазли, купен е и целокупниот инвентар, а поставен е и нов ...
сите 10 | | | веќе видена

Денеска, на Градските гробишта во Бутел, официјални делегации и претставници на институции положија цвеќиња пред споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што се случи во 1963 година и го остави Скопје под урнатини. Цвеќиња во спомен на жртвите во катастрофалниот земјотрес положи и официјална делегација на Градот Скопје, составена од градоначалникот Коце Трајановски и Претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, делегација на Владата на Република Македонија, делегација на Собранието на Република Македонија, делегација на Советот на Град Скопје, делегација од Министерството за одбрана на РМ, делегации од политичките партии, делегации од сите општини на Град Скопје, делегации од дипломатскиот кор во Македонија и делегации од здруженија на граѓани и други организации. Цвеќиња положија и делегации на јавните претпријатија и културните установи на Град Скопје и членовите на Црвениот крст, како и припадници на други јавни институции од земјава оддавајќи им почит на жртвите во катастрофалниот ...
сите 23 | | | веќе видена

Утре, 26.07.2017 година (среда), во 10 часот, на Градските гробишта во Бутел, пред Споменикот на загинатите во катастрофалниот земјотрес што во својата уривачка сила во 1963 година го претвори Скопје во урнатина, ќе положат цвеќиња официјални делегации и претставници на институции. Во Домот на хумантирани организации „Даре Џамбаз“ од 9 до 17 часот ќе се одржи традиционалната крводарителска акција на Црвениот крст на град Скопје. Во 11 часот ќе се промовира проширениот капацитет на Пунктот за бездомници во Момин Поток. Мултимедијалниот културниот настан „МКЦ за Скопје“, кој традиционално се одржува за 26 јули, со цел да се потсетиме на солидарноста и хуманоста на скопјани, годинава се одржува два дена, односно почнува денеска, 25 јули, а завршува утре, 26 јули. Денеска програмата и е посветена на првата македонска поетеса Даница Ручигај, која трагично загина во земјотресот на 26 јули 1963. Даница Ручига е авторка на антологиските стихозбирки „Сребрени ноќни игри“ и „Заробеници на ветрот“ и ...
сите 74 | | | веќе видена

Согласно со Програмата за одржување на коритото на реката Вардар, нејзините притоки, реките Серава, Лепенец, Треска и на отворените канали на подрачјето на Град Скопје за 2017 година, по налог на Градот, екипи на ЈП Улици и патишта Скопје спроведувaaт активности за чистење на коритото на реката Вардар. На потегот од Камениот мост до хотелот Холидеј Ин, екипите рачно ја чистат нискостеблеста вегетација од косините и од кејот на реката Вардар, а со багери машински се чисти и коритото од градежен шут и од наносите на надојдените води од обилните врнежи на дожд. Рачното чистење на вегетацијата, како и машинското чистеше на минор коритото на реката Вардар, во централното градско подрачје ќе продолжи и во текот на наредните денови.
сите 16 | | | веќе видена

Денеска /17.07.2017 година, понеделник/ започнаа градежните работи на реконструкцијата на главната улица во населеното место Глумово во Општина Сарај. На почетокот на градежните работи присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Сарај, Беким Мурати и директорот на ЈП „Улици и патишта“, Синиша Ивановски. - Со овој проект е предвидена реконструкција на коловозот на оваа улица, од влезот на Глумово до тoчкaтa кaде штo се двoи пaтoт зa Гoрнa и Дoлнa Мaткa. На овој потег, којшто е во должина од околу 1.000 метри, ќе се изврши отстранување на горниот слој и ќе се нанасе нов асфалт, а ќе се реконструираат и тротоарите на естата каде што ги има. Сметам дека станува збор за исклучително важен проект, бидејќи станува збор за пат којшто е од голема важност за жителите на Грумово и од повеќе други населени места кои го користат секојдневно, но и за сите посетители на спортско рекреативниот центар Матка – кажа градоначалникот Трајановски. Градоначалникот Мурати изјави дека ...
сите 30 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановск, градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски и генералниот директорот на ЕЛЕМ, Христијан Мицковски, денеска /17.07.2017 година, понеделник/ во населеното место Хиподром го промовираа проектот за проширување на топловодната мрежа на „ЕЛЕМ Енергетика“ во повеќе населени места во Општина Гази Баба. - Со овој проект е предвидена поддршка и субвенционирање на изградбата на потстаниците, примарната и секундарната топловодна мрежа, како и мрежата за греење во самите објектите за колективно домување. Потстаниците, примарната и секундарната мрежа ќе биде изградена од АД ЕЛЕМ, Градот Скопје и Општина Гази Баба, односно ќе се изградат и инсталациите во самите станови, а потоа граѓаните ќе ја отплатат на повеќе рати. Сметам дека овој проект ќе предизвика голем интерес кај граѓаните, а со овој проект ќе се опфатат околу 1 050 домаќинства – кажа градоначалникот Трајковски. Градоначалникот Трајановски изјави дека станува збор за одличен проект кој ќе има не само ...
сите 24 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска /25.07.2017 година, вторник/ ги пушти во употреба подземните контејнери за одлагање комунален отпад во населбата Триангла, дел од проектот за поставување Систем за подземни контејнери. На пуштањето на подземните контејнери присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски. - Градот Скопје, ЈП „Комунална хигиена“ и oпштините во градот Скопје продолжуваат со проектот поставување Системи со подземни контејнери, кој почна во 2013 година, со инсталирањето на 16 системи со вкупно 46 контејнера со зафатнина од 3 кубни метри во Општина Центар и 2 система со 4 контејнери во Општина Чаир. Проектот продолжи и во другите општини и секоја година се инсталираа нови системи, така што досега имаме инсталирано, покрај овие на 16 локации во Општина Центар, и во Општина Аеродром на 6 локации, во Општина Кисела Вода на 6 локации, во Општина Гази Баба на 6 локации и во Општина Чаир на 5 локации, или вкупно досега имаме поставено ...
сите 26 | | | веќе видена

Град Скопје и Музејот на Град Скопје и годинава ќе го одбележат 26 јули – денот кога пред 54 години во катастрофалниот земјотрес што во својата уривачка моќ во 1963 година однесе многу човечки животи, го претвори Скопје во урнатина, а градот ги доживеа најтешките моменти во својата историја и постоење. Под мотото – „Скопје го слави животот„ на 26 јули ќе се потсетиме на се она што значи овој датум, на подадената рака од целиот свет како и на оние кои трагично го загубија својот живот. Мултимедијалниот културен настан што под мотото „МКЦ за Скопје“ го организира Младинскиот културен центар, кој традиционално се одржува за 26 јули, со цел да се потсетиме на солидарноста и хуманоста на скопјани, годинава се одржува два дена, односно почнува денеска, 25 јули, а завршува утре, 26 јули. Оваа чествување ќе не потсети дека треба да го славиме животот и секако за хуманата димензија на човештвото.
сите 73 | | | веќе видена

Утре /25.07.2017 година, вторник/ во 10 часот, на крстосницата помеѓу улиците Модест Мусоргски и Анри Барбис во населбата Триангла, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе изврши увид во поставувањето на подземни контејнери.
сите 29 | | | веќе видена

Aвгуст и септември во Скопје со одлична забава, музика и голем број на настани со „СУПЕР СКОПЈЕ“. Во текот на месец август и дел од септември, под мотото „Супер скопје“, секој викенд на различни локации жителите и посетителите на Скопје ќе имаат можност да проследат голем број на концетри и други културно-уметнички настапи. Ова денеска /16.07.2017 година, недела/ го соопшти градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претставници на сопствениците и менаџерите на угостителските објекти во Скопје. - Станува збор за проект за организирање на голем број на забавни настани во Скопје секој викенд, поточно петок и сабота, на повеќе локации во Скопје. Супер Скопје ќе започне на 7 август, со отворањето на 10-то јубилејно издание на Пиволенд, каде и оваа година на Скопското кале сите ќе може да уживаат во одлично пиво, скара и музичка програма. Како една од музичките атракции кои ќе настапат на скопскиот Пиволенд сакам да Ви го најавам белградскиот состав С.А.Р.С кои ќе настапи на 12 август во сабота. На 8 ...
сите 52 | | | веќе видена

next