Зоран Заев е човекот кој пред да дојде на власт ветуваше дека нема да спроведе двојазичност. Како пример наведуваше градови како Струмица, Радовиш, Кавадарци, ...
сите 40 | | | веќе видена

Министерот во Владата на Република Македонија задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми и претседателот на претседателството на Турците во странство, Абдулах Ерен, ...
сите 11 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на ...
сите 40 | | | веќе видена

Изложба по повод 40 години творештво на ликовниот уметник Владимир Темков, за утре организира Домот на културата “Иван Мазов-Климе” во Кавадарци. Од домот ...
сите 36 | | | веќе видена

Триесетина лица од Делчево досега се пријавија за овогодишното одбележување на христијанскиот празник „Водици“ во Делчево. Како што информираат од црквата ...
сите 155 | | | веќе видена

Поради мразот кој настана по топењето на снегот голем дел од улиците во високите делови на ридовите во Велес се непроодни за сообраќај, а на нив пешаците ...
сите 9 | | | веќе видена

Жителите од дебарското село Гари, област Мала Река, искажаа огромна благодарност до игуменот на Бигорскиот манастир, Анхимандрит Партениј со чиј благослов ...
сите 20 | | | веќе видена

Прилепското намесништво ги завршува подготовките за чествување на големиот празник Богојавление-Водици. Според отец Благоја Станкоски голем е интересот на ...
сите 155 | | | веќе видена

Вчера околу 21.00 часот пријавено е дека во кафе бар на улица „3-та Македонска ударна Бригада“ во Куманово, по вербална расправија, А.А.(32) и Ш.Ј.(20), ...
сите 40 | | | веќе видена

Вчера вечер во 23.05 часот во СВР Скопје, Д.И.(40) од Скопје, лице со нарушено ментално здравје, лажно пријавил дека поставил мина пред Собранието на ...
сите 34 | | | веќе видена

Четиринаесетгодишно момче од Малезија се соочува со камшикување и 30 години затворска казна, откако неговата 15-годишна сестра во декември родила негово дете. ...
сите 8 | | | веќе видена

Триесет и седум годишната Тити Вати има 350 килограми и се смета за најдебелата жена во Индонезија, а и една од најдебелите на планетата. До оваа килажа ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е ...
сите 289 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин со задоцнување од час и половина пристигна во Белград со што почна неговата „историска посета“-како што најавија српските ...
сите 42 | | | веќе видена

next