Во судар кој денеска се случи во Полска кога камион удри во училишен автобус, загинаа две возрасни лица, а три деца се пренесени во болница на преглед, ...
сите 13 | | | веќе видена

Речиси две третини од граѓаните кои вчера излегоа на референдум во швајцарскиот кантон Сент Гален се изјаснија за забрана на носење на бурка на јавно место. ...
сите 18 | | | веќе видена

Одговорот на претседателот на државата Ѓорге Иванов дека нема да гласа на референдумот не не изненадува. Да се каже дека не се гласа е срамно бегство од ...
сите 116 | | | веќе видена

По јавно искажаните заложби на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, за решавање на проблемите со бездомните кучиња, ДОМ му дава поддршка со неколку ...
сите 31 | | | веќе видена

Доволно созреавме како општество за да се соочиме со реалноста - патот кон ЕУ и НАТО води преку договорот со Грција за името, и таква е релноста. Сите лидери ...
сите 116 | | | веќе видена

Со претставата „Јас веќе не судам, тие ми пресудија мене“ во изведба на средношколците о драмската секција на средно општинско училиште „Ѓорче Петров“, Крива ...
сите 10 | | | веќе видена

Сегашноста е мачна, а иднината неизвесна со СДСМ на власт. Работниците работат по 12 часа за потпросечни плати, младите секој ден се со мисла да ја напуштат ...
сите 179 | | | веќе видена

Уметникот Страхил Петровски во македонската амбасада во Париз утре ќе го презентира мултидисциплинарниот проект „Урбани еха“. Авторот од Куманово во новиот ...
сите 7 | | | веќе видена

Во клучната недела за иднината на државата и нејзините граѓани, Ѓорге Иванов одлучи да не ја напушта својата идеја за изолација на Македонија. Очигледно е дека ...
сите 134 | | | веќе видена

Општина Кисела Вода собра осум тони смет во рамки на есенската акција за целосно расчистување на сметот/отпадот во урбаните заедници 11 Октомври - бараки и ...
сите 46 | | | веќе видена

Со изградба на каскаден праг завршија подготвителните активности за проектот со кој ќе се регулира речното корито на Каменичка река. Според информациите на ...
сите 28 | | | веќе видена

next