Сенки

Возот кој во Северна Дакота превезувал сирова нафта, во близина на градот Фарга, со судрил со уште еден воз, по што следела серија експлозии во кои изгореле најмалку 10 вагони, а уште 56 биле загрозени, пишува Ројтерс. Според моменталните податоци, во судирот и експлозијата нема повредени иако сцените од несреќата се прилично драматични. Жителите на подрачјето каде што се случила несреќата велат дека слушнале неколку експлозии, а последната ја слушнале дури еден час по судирот на возовите. Оваа несреќа отворила прашање околу сигурноста за овој начин на превоз на нафта. Имено, американската држава Северна Каролина од неодамна доживеала вистински нафтен бум. Дневно се произведуваат околу 950.000 барели нафта само во држава, од кои повеќе од две третини се пренесуваат по железнички пат.
сите 5 | | | веќе видена

Српската пејачка Вики Миљковиќ едвај извлекла жива глава откако во Сараево се нашла среде престрелка, пишува српски Бли. “Влегував во фризерски салон. Тогаш слушнав истрели. Стоев на два метри од казиното каде што имаше престрелка. Звучеше страшно, ходниците одѕвонуваа... Се беше како на филм! Куршуми летаа на сите страни, а луѓето се фрлаа на подот, некои пак избезумено бегаа. Престрелката траеше една минута, а мене ми изгледаше како да траеше цела вечност. Газдарицата на салонот не засолна во тоалет,от, а младиот фризер ја заклучи вратата од салонот. Сите бевме исплашени, а јас мислев на мојот сопруг... Дали останал жив“, изјавила Миљковиќ. Инаку, во претрелката бил застрелан само сопственикот на казиното, никој друг не бил повреден.
| | веќе видена

Фудбалерот Дејвид Бекам ќе почека уште некое време за да биде примен во елитното благородничко британско друштво. Британците зачуедни го примија овој податок и не можат да веруваат дека славниот Бекс е одбиен од елитата. Дејвид и Викторија Бекам уште извесно време нема да бидат удостоени со титулите сер и лејди. Така одлучи британскиот кралски комитет, кој ги доделува овие благороднички титули, со објаснување дека Бекам е уште премлад за таква почест. Инаку, за титулата витез го предложи принцот Вилијам.
сите 2 | | | веќе видена

Се зборува дека Милан Поповиќ неодамна уплатил на сметката на Северина половина милион евра, а дека пред извесно време и понудил да го исплати нејзиниот кредит од 800 000 евра, и секој месец да и плаќа издршка за синот од 10 000 евра, но тоа нејзе не и било доволно. Северина на суд ќе се обиде да докаже дека со Поповиќ била две години во вонбрачна заедница за да може на суд да бара половина од неговиот имот. Ако се земат во предвид годишните приходи на српскиот бизнисмен, кои според српските медиуми, надминуваат милијарда долари, Северина во тој случај би станала милијардерка „Според законот на Хрватска, ако живееш со партнерот две години во вончбрачна заедница и имаш со него дете, стекнуваш право на дел од неговиот имот. Затоа Северина во јавноста постојано истакнува и зборува дека таа и Милан се заедно, дури измислуваше и дека се свршени, и сега врз основа на тоа има право на неговиот имот“, вели добро информиран извор и додава: „Северина уште летоска ја ангажираше адвокатката Сања Тирлаков да го попише ...
сите 9 | | | веќе видена

Причината за тоа е лошото функционирање на апликацијата, а од Nokia изјавија дека таа е повлечена „бидејќи неодамнешните промени на iOS-7 му наштетиле на корисничкото искуство“. Од компанијата исто така ги повикуваат сите корисници, наместо наведената апликација, да ги користат мобилните верзии на интерактивни карти, кои можат да ги задоволат нивните потреби, и тоа бесплатно. Проблемите кои го предизвикаа гаснењето на апликацијата се сведуваат на потешкотии при зумирањето на мапата и нејзиното често смрзнување, што значително го отежнуваше искуството. По бројните приговори на корисниците, Nokia се одлучи за овој драстичен потег, кој значи дека Here Maps од сега ќе биде во облик на апликација достапна само за Windows Phone уреди.
сите 6 | | | веќе видена

„Време е повторно да покажам и докажам што знам на филмското платно.“ - кажа пејачката Бритни Спирс (32). Таа додаде и дека сака да снима комедии, бидејќи најмногу и се допаѓаат. Филмското деби го имаше во 2002г., во филмот „Crossroads“, каде глумеше со Терин Менинг и Зое Салдана. Таа гостуваше и во серијата „Will & Grace“ и во „How I Met Your Mother“. „Сакам да глумам. Ми се допаѓаат и филмовите во кои глуми Џенифер Лопез. Ја сакам Џеј Ло.“ - кажа пејачката и додаде дека меѓу нејзините омилени комедии се наоѓаат „We Are The Millers“ и „Bridesmaids“.
сите 6 | | | веќе видена

Станува збор за два романа со еден заеднички крај, односно две книги кои и графички се оделени една од друга, во поголемата книга е „вградена“ помалата, која може да се извади од големата. Читањето е двонасочно, може да се прочита најпрвин големата, а потоа малата книга или обратно, затоа што двете се надополнуваат и завршуваат со заеднички крај.
сите 9 | | | веќе видена

- Двајцата браќа ја однеле нивната сестра позади куќата каде живееле и ја задавиле, велат од судот. Инаку, момчињата признале дека ја убиле сестрата, која работела во градинка, бидејќи сметале дека се однесува недолично. Тие се осудени на смртна казна.
| | веќе видена

Кражбата е забележана на безбедносните камери, а видеото набрзо се појавило и на Јутјуб. Девојчето украдените пари внимателно ги префрла во чантата на мајка и, која пак разговара со продавачот кој им покажува накит. После некое време трите излегуваат од златарата. Вработените ни во еден момент не забележале дека се ограбени.
сите 3 | | | веќе видена

Пронајден бил сомнителен пакет на Црвениот плоштад во руската престолнина, по што била евакуирана целата област и биле поставени полициски кордони. Откако било утврдено дека сомнителната торба ја оставила ментално болна жена, плоштадот бил повторно отворен. Официјални лица од руската железница ги советувале патниците да доаѓаат на станиците значително порано поради безбедносните проверки што ќе се спроведуваат. Паничната состојба дополнително ја отежнуваат и лажните информации за поставени бомби што кружат на службените мрежи. Според извештаите, по последниот напад изутрината во кој загинаа 15 лица, сообраќајот во Волгоград е во целосен колапс. Граѓаните одбиваат да користат градски превоз, а дел од претпријатијата праќаат сопствен превоз по вработените. „Слушнав громогласен звук, а набргу потоа луѓето почнаа да врескаат. Кога се доближив, видов што навистина се случило“,изјави сведок. „Првин не можев да сфатам што се случило. Се облеков, излегов надвор и почнав да им помагам на луѓето. Ги качувавме ...
сите 2 | | | веќе видена

Како што пренесуваат српските медиуми, Јадранка по цели 20 часа одење дома дошла замрзната и преплашена, дехидрирани и целата со гребаници и модринки. - Мојата мајка се лечи на психијатриското одделение. Во петокот требаше да биде пуштена од болница, но бидејќи никој не можеше да ја земе, со лекарите се договоривме дома да биде донесена со брза помош. Сепак, претходно без да знаат лекарите таа се спакувала и побегнала. Лекарите секако не смееле да го дозволат тоа, вели ќерката на Јадранка. По цели 20 часа жената се појавила дома преплашена гладна и дехидрирана. Неколкупати паѓала додека одела па имала и гребнатинки и модринки. Во болницата во Суботица никој не сакал да даде изјава за настанот.
| | веќе видена

Силниот земјотрес се почувствувал во густо населените градови Неапол, Авелино и Касерта и ги натерал луѓето да избегаат на улица. Нема информации за повредени и оштетување на зградите. Епицентарот бил во близина на гратчето Сан Грегорио на длабочина од околу 10 километри.
сите 5 | | | веќе видена

Тој прецизираше дека “сторителите на убиството се уште се живи”. “Многу наскоро ќе стане јасно дека”од државата е ликвидиран Чурувија, власта се нафрли врз противниците и луѓето кои се мислеле поинаку “, рече уште Вучиќ пред ТВ Пинк . Тоа е е еден голем проблем за нашата земја.” Категорично вели тој, јасно е дека власта, во која и јас самиот бев дел од неа, извршила тоа нешто, но јас лично не сум вмешан “, рече уште Вучиќ. “Ќе мора да се соочиме и со многу страшни нешта, како на пример убиството на Срби во кафулето” Панда “во 1998 година во Косово, за што нема докази дека е извршено од Албанци”, истакна Александар Вучиќ. Ликално потсетува дека Славко Чурувија беше сопственик на весникот “Дневни телеграф” и на неделникот “Европјанин”. Тој беше убиен на 11 април 1999 година на Велигден, во време кога воздушните напади на НАТО против СР Југославија продолжуваа со недели. Новинарот беше убиен пред влезот на зградата во која живееше и во која се наоѓаа дел од редакциите на “Дневни телеграф”, во центарот на ...
сите 14 | | | веќе видена

Повеќемина напаѓачи во раните утрински часови стрелале врз разиденцијата на германскиот амбасадор во Атина, соопшти полицијата. Во нападот со калашников-автоматско оружје нема повредени. Најмалку четири куршуми ја погодиле металната врата на резиденцијата, која се наоѓа зад безбедносен ѕид на една многу прометна улица. Истражните органи пронашле десетици чаури, според едни агенции 15, додека грчките медиуми пренесуваат дека полицијата пронашла најмалку 50 чаури. Се смета дека вкупно четворица сторители со два мотоцикли дошле до резиденцијата. Тие стрелале во воздух и врз резиденцијата. Сторителите најверојатно свесно одбегнале да стрелаат во правец на чуварот. Полицаецот, кој ја чувал резиденцијата, не го употребил својот пиштол, поради станбените згради во околината. Областа каде се наоѓа резиденцијата е затворена од полицијата. Според некои информации анти-терористичките единици на полицијата веќе уапсиле три лица, додека други извори говорат за шест упасени лица во врска со инцидентот. Засега нема ...
сите 4 | | | веќе видена

„Не знам, ама веќе сериозно размислувам да се обидам да заминам во Лондон, каде еден мој пријател веќе подолг период работи во ресторан. Одамна ме вика таму и ми ветува дека ќе ми помогне да се вработам, но сега станува уште полесно, така што најверојатно ќе одам. Овде веќе не се издржува. Месечната плата од 20 илјади денари не стигнува. Ќе одам, па ако биде се‘ како што треба, ќе ја повлечам и жена ми и детето“, вели за Дојче веле скопјанецот Дејан, вработен во приватна фирма, кој веќе три години поседува бугарски пасош, но како што вели, досега не го искористил за ништо. Дејан е еден од многуте македонски државјани со бугарски пасош кои од први јануари 2014. година имаат поголеми можности да се вработат во некоја од земјите членки на Европската унија. Со стартот на новата година престанува да важи привремениот договор на Брисел со Софија, потпишан во 2007. година, со кој бугарските граѓани беа ограничувани при вработувањето. Ова практично значи дека секој Македонец, кој поседува и бугарско државјанство, ќе ...
сите 13 | | | веќе видена

Може ли Грција, која се наоѓаше во епицентарот на европските економски проблеми, да претставува движеча сила во преговорите околу разни прашања, се истакнува во коментари во шведски медиуми, јави дописникот на МИА од Гетеборг. - Да се биде земја-претседавач со ЕУ би можело да се спореди со улогата на судија во фудбалски натпревар. Треба да се овозможи играта да тече непречено, а всушност најдоброто што би можело да се случи е воопшто да не се забележи дека е присутен судијата, вели еден шведски ЕУ-репрезент во Брисел, укажувајќи дека во седиштето на Унијата е пристуна силна загриженост во пресрет на преземањето на претседавачкиот мандат од страна на Грција. Едно од прашањата околу кои владее голема неизвеснот е натамошното проширување на ЕУ и дали тој процес воопшто на некој начин ќе биде придвижен со тоа што Грција го презема претседателството, јави Шведското радио. Грција порано го имаше проширувањето како едно од своите приоритетни подрачја во текот на шестмесечниот претседавачки мандат, но тоа сега е ...
| | веќе видена

Традиционалниот пречек на Новата година ќе биде на плоштадот „Македонија“, во организација на Град Скопје со поддршка на Македонски телеком и Т-Мобиле Македонија. Скопскиот градоначалник Коце Трајановски најави дека и годинава градскиот плоштад ќе биде местото за добра забава за новогодишната ноќ и ги покани граѓаните да дојдат и заедно да ја прослават Новата 2014 година. Новогодишниот концерт ќе почне во 21 часот и треба да трае до раните утрински часови. Точно на полноќ, небото над Скопје ќе биде осветлено со спектакуларен огномет. За најмладите се предвидени театарски претстави, фотографирање со Дедо Мраз и забава со детски песни. Новогодишната елка годинава е на нова локација, меѓу Градскиот трговски центар и споменикот „Воин на коњ“. Висока е околу 18 метри, во златна боја, украсена со материјали кои наликуваат на конфети. На улицата „Македонија“ се растегнати долги нишки со светилки и новогодишни украси - топки. На плоштадот „Филип Втори“ на влезот во Старата скопска чаршија поставена е елка во ...
сите 40 | | | веќе видена

Станува збор за државјани на соседна Република Албанија, за кои било пријавено дека имале некаква несреќа односно дека еден од нив паднал во провалија. Од СВР – Охрид е потврдена информацијата за инцидентот, но нема други поединости за случајот, освен дека во тек е акција за извлекување на настраданиот, чија здравствена состојба се уште е непозната.
сите 41 | | | веќе видена

Повеќе од 800 илјади коверти пристигнаа на адресата на Државната лотарија на Македонија за наградната игра ,,Фискална в рака-награда без мака“. Станот што се доделува во извлекувањето од првото коло на наградната игра се наога во општината Аеродром ,а ќе бидат извлечени и среќните добитници на Пежото 208 и дуќан.Граѓаните иако сонуваат за стан или дуќан, велат задоволни ќе бидат и со ваучер .Се испраќаат и по десет коверти одеднаш. Наградната игра ја подобри фискалната дисциплина.
сите 69 | | | веќе видена

next