Сенки

- Што се однесува до мојата лична сатисфакција, мојата мисија е веќе завршена. Јас веќе победив. Штом новинарите можеа да почнат да работат, се што јас се обидував да сторам беше потврдено, вели Сноуден. Поранешниот налитичар на НСА вели дека, иако големите американски корпорации масовно собираат податоци за своите клиенти, ова собирање од страна на НСА е многу посериозно,бидејќи Владата може да им нанесе сериозна штета на лицата за кои собира податоци, вклучително и да ги разнесе. Сноуден вели дека функционерите на НСА се шегувале на оваа тема, велејќи дека има разлика меѓу нивните архиви на податоци и податоците на, на пример, Твитер. - Ние можеме да им плеснеме ракета на чело. Твитер не го може тоа, цитира Сноуден. Сноуден додава дека тој е првиот вработен во НСА кој се решил на ваков чекор, иако имало многу луѓе кои биле свесни дека тоа што го прават е спорно. Но, пред се, Сноуден ги обвинува конгресмените кои имале право да вршат надзор над НСА, но молчеле за злоупотребите. - Политичарите задолжени да ...
сите 19 | | | веќе видена

Најмалку 14 лица загинаа, а над 100 се повредени во силна експлозија на автомобил-бомба во близина на полициската станица во градот Мансура, административен центар на провинцијата Дакахлија, 120 километри северно од Каиро, соопштија изутрината египетските власти. Експлозијата била толку силна што се урна дел од четирикатна зграда, а голема штета е причинета и на околните згради. Привремената египетска влада за нападот ги обвини Муслиманските браќа, кои премиерот Хазем Беблави ги прогласи за „терористичка организација“. Портпаролот на египетската влада Шериф Шафки изјавил дека Муслиманските браќа го покажале своето грдо лице на терористичка организација со тоа што пролеаја крв и ја загрозија безбедноста на Египет“, пренесе агенцијата МЕНА. Никој ја нема преземено одговорноста за нападот, додека пак Муслиманските браќа остро го осудија нападот: „Муслиманското братство овој акт го смета за директен напад врз единството на народот на Египет и бара итна истрага со која сторителите на ова злосторство ќе бидат ...
сите 6 | | | веќе видена

Во изминатата година неговиот приход е 15 милијарди долари. На тој начин и неговата состојба за оваа година се зголемила за 68 проценти, односно, секојдневно тој заработувал околу 41 милиони долари. Аделсон е сопственик на мрежата казина и хотели „Сендс“ во Лас Вегас, а има казина и во Макао и Сингапур. До пред неколку месеци тој беше 11-ти на списокот на „Форбс“ на најбогатите жители на САД, а сега е петти. Неговата финансиска состојба се проценува на 37,2 милијарди долари. На второ место на листата е 29-годишниот основач на „Фејсбук“ Марк Цукерберг, кој изминатата година го зголемил својот капитал до 13,6 милијарди долари. Неговата состојба се проценува на 25,8 милијарди долари. Третиот во тројката на најуспешни милијардери е основачот на најголемата светска он лајн платформа за пазарење „Амазон“ Џеф Безос, кој се збогатил со 13,3 милијарди долари. По него следи шефот на инвестицискиот холдинг „Беркшир хатавеј“ Ворен Бафет со 12,1 милијарди долари. Петтото до осмото место го заземаат претставници на ...
сите 26 | | | веќе видена

Резултатите од истражувањето покажаа дека поддршка за помирување и изградба на доверба постои меѓу популацијата, па повеќе од 75 отсто испитаници сметаат дека посериозен обид да се изградат односи на доверба и помирување ќе има влијание на иднината на БиХ. Повеќе од 60 отсто испитаници сметаат дека подобрувањето на економијата би ги релаксирало односите при помирувањето, додека околу 40 отсто сметаат дека политичката состојба е најважен фактор во помирувањето. - Босна и Херцеговина за европски прилики има многу религиозно општество – истакна Бркиќ, додавајќи дека истражувањето покажало дека околу 72 отсто испитаници се религиозни. Резултатите потврдуваат и дека јавноста преферира процеси кои вклучуваат широк опсег на неполитички актери, како семејствата на жртвите, просветните работници, како и тоа дека невладините организации кои ги претставуваат жртвите и женската популација добиле поголема поддршка за учество во процесот на помирување. Испитаниците сметаат дека охрабрувањето на децата да разговараат за ...
| | веќе видена

Најпродаваниот бензин во Хрватска, еуросупер 95 ќе поефтини за 10 липи и ќе чини 10,16 куни, додека евродизелот ќе биде поефтин за 13 липи и ќе чини 9,75 куни. Правилникот за утврдување на највисоките малопродажни цени на деривати наскоро ќе биде укинат, а од 1 јануари нафтените компании во Хрватска самите ќе одлучуваат за цените, без никакви ограничувања.
| | веќе видена

Како што тврдат очевидците, луѓето кои биле на местото на настанот успеале да го совладаат и да го предадат на полицијата. -Според некои информации дознаваме дека се работи за брачен пар, а граѓаните кои се нашле на тоа место изјавуваат дека пред убиството имале жестока расправија меѓу двајцата сопружници, изјавил потпаролот на полицијата. Синот на брачниот пар вознемирено стигнал на местот на злосторството, по што полицијата морала физички да го совлада, поради големата потресеност.
сите 5 | | | веќе видена

Началникот на Полициската управа во Мостар, Драженко Милетиќ, потрвди дека едно од трите повредени лица е оперирано. Тој не можеше да прецизира кои се причините за експлозијата, бидејќи увидот на местото на несреќата се уште е во тек. - Додека не заврши увидот не можеме да кажеме дали станува збор за експлозивна направа или за нешто друго, рече Милетиќ.
| | веќе видена

Ги пријавил пациент. Обележани пари биле најдени кај професор и специјализантка вработени на клиниката, дознава Сител. Од МВР сеуште не ја потврдуваат информацијата. Неофицијално доцна вечерва бил извршен претрес на Уво нос и грло како и во домовите на приведените лекари.
сите 37 | | | веќе видена

Додека се украсува борот, се пејат весели божикни песни. На Божик го славиме раѓањето на Исус Христос и ја споделуваме својата радост со нашите пријатели, соседи, роднини, сиромашни, болни и сите други со кои ќе се сретнеме овие божикни денови. Во знак на радост нека одекне божикната песна: "Насекаде на земјата мир".
сите 6 | | | веќе видена

Сончево со умерена, а попладне и значителна локална облачност се очекува во преостанатиот дел од земјата. Во скопската котлина маглата со променлив интензитет ќе се задржи во текот на целиот ден. Утрово во Скопје беа измерени -6 Целзиусови степени, Тетово -8, Куманово -7, Маврово -4, Штип -7, Берово -10, Демир Капија -7, Гевгелија -5, Битола -6, Гостивар -1, Охрид -1, Дојран 0… Денешните максимални температури ќе бидат во Скопје 1, Тетово 5, Маврово 6, Куманово 4, Крива Паланка 8, Виница 4, Штип 6, Струмица 8, Гевгелија 11, Прилеп 8, Битола и Охрид 7, Дојран 9, Радовиш 7… Утре, според метеоролизте се очекува расчистување на маглата од скопската котлина.
сите 3 | | | веќе видена

Болките во грбот можат да бидат последица на некој од овие скриени фактори: Недостиг на витаминот Д - Ова би можело да предизвика болка во грбот. Истражувањата покажале дека дефицитот од овој витамин манифестира последици во долниот дел од ’рбетот. Затоа обидете се да земате витамин Д како додаток во исхраната. Нередовно празнење на цревата - Блок во долниот дел од цревата може да предизвика притисок на долниот дел од ’рбетот, кој се зголемува колку подолго трае опстипацијата. Пијте повеќе вода и јадете продукти богати со растителни влакна, но и редовно вежбајте. Емотивна дисхармонија - Расположението игра значајна улога во начинот на кој телото реагира на болка, па и емотивните проблеми можат да предизвикаат болка во грбот. Недијагностицирана сколиоза - Можеби станува збор за поблага форма, која не е забележана на време, или до деформација на ’рбетот дошло со тек на годините. Поставувањето дијагноза во зрелата животна доба не е едноставно, бидејќи специјалистот треба да направи разлика меѓу сколиотичната ...
сите 6 | | | веќе видена

Пејачката и нејзиниот вереник Влада Аврамов свадбата ја закажаа за почетокот на наредната година, а до тогаш не ја скриваат големата љубов, Славица очигледно нема замерки за идниот сопруг, па и на Твитер се пофали дека има најдобрар маж на светот.
сите 3 | | | веќе видена

Кристина на својот профил на Фејсбук објави интересен статус за седумгодишната брачна приказна со нејзиниот сопруг со кој пред три години го добија синот Максим. „Пред седум години на денешен ден рековме ДА. Љубовта е ретка, скапа, единствена. Чувајте ја, препознајте ја, борете се за неа. Ништо не е совршено и секогаш ќе има подеми и падови, како и за сè во животот. Единствено е важно, најважно од сè, да бидете со оној кој прави да се смеете, да го сакате животот. да бидете најдобра верзија на себеси, кога сте заедно. Тоа е најважното. Сè друго се купува со пари, и поминува... 23 декември... Љубовта е сè. Кога ја имаш можеш сè. Затоа сум јас среќна. Само заради тоа, знам дека можам сè. Бидејќи имам љубов. До мене, во мене, околу мене. Александар Петровски, те сакам како пред десет години. Повеќе...“, напиша Арнаудова на Фејсбук.
сите 2 | | | веќе видена

Имени, Светлана Цеца Ражнатовиќ и Оливер Мандиќ пред пет години го снимиле дуетот “Времето за љубов истекува“, а само година дена подоцна ја екранизирале нумерата, но од непознати причини спотот никогаш не се појавил во јавност. Деновиве, на Јутјуб се појави трејлерот за спотот, па се очекува наскоро да ја има својата премиера. За време на снимањето на спотот Цеца како вистински професионалец решила да ги исполни сите идеи на режисерот, па се согласила да се појави ќелава. Секако, не ја избричила главата, туку врз косата и ставиле специјална маска.
| | веќе видена

Неодамна Клинт Иствуд (83) изјави дека не планира ниту еден цент да ѝ остави на бившата сопруга, со која бил во брак 17 години. „Сама нека си ги плаќа своите сметки! Од 214 милиони долари не планирам да ѝ оставам ниту цент, а за старателството над нашата ќерка може само да сонува“, изјавил актерот. 48-годишната Дина Руиз веќе се изјасни. Таа ќе бара полно старателство над ќерката Морган (16) и алиментација за неа, како и покривање на сите трошоци на бракоразводната парница.
| | веќе видена

„Завршивме три од шест необјавени песни на Тоше, колку што успеавме да најдеме. Се' што се заработи од неговиот прв постхумен албум е вложено во вториот“, изјави Ристески за српски „Блиц“. На последниот роденден на Тоше беше објавена неговата нова песна „Све је ово премало за крај“, единствена снимена на српски јазик, додека останатите се на англиски. „Луѓето кои ги слушнаа демо-верзиите на песните се воодушевени и веруваат дека публиката веднаш ќе ги прифати. Чести се ситуациите во кои нешто не' потсетува на нашиот Тоше и болката е голема. Оттаму и сатисфакцијата што работиме на неговите песни“, вели Ристески.
сите 2 | | | веќе видена

Пред 3 месеци јавноста дозна за здравствените проблеми на Ацо Конга, кога беше иницирана хуманитарна акција од неговите колеги. На својот официјален Фејсбук профил, македонскиот пејач Јоцо Панов, инаку близок пријател на Ацо Конга, ја објави веста, додавајќи дека за жал, метастазите му се прошириле и на други делови од телото и затоа итно му е потребна терапија која чини 15.000 евра. По Јоцо Панов, голем број на други музичари, негови колеги и блиски пријатели започнаа преку социјалните мрежи да апелираат за помош од сите оние кои што можат финансиски да му помогнат на познатиот музичар. Колегите на Конга се организираа и помогнаа да се отвори сметка за донации на почетокот на октомври, но после неполни два месеци, Ацо Богдановски-Конга сепак да ја изгуби битката со болеста.
сите 38 | | | веќе видена

Демонстрантите причиниле штети врз канцеларии и банкомати во реонот. Полицијата ја предупредила групата да се растури, бидејќи немало дозвола за демонстрациите. Демонстрантите одговориле со фрлање молотови коктели и пиротехнички средства. По интервенцијата на полицијата демонстрантите се растуриле.
сите 2 | | | веќе видена

Според изданието земјата треба да очекува Бугарија, Романија и Унгарија да ги претстават своите забелешки. Весникот коментира дека донесеното решение за почитување на договорот за стабилизација и асоцијација, покажува дека Србија ја очекува трнливи пат кон Европската унија. Зголемен интерес во процесот на евроинтеграција најверојатно ќе покажат соседите како Бугарија, Романија и Унгарија. Најмногу забелешки сепак ќе има од Хрватска. Заклучокот за почитување на договорот е усвоени по барање на хрватскиот министер за надворешни работи Весна Пусиќ, што сугерира дека нејзината земја ќе инсистира до крај да заврши спроведувањето на трговскиот договор со принципите на традиционалната трговија, што и овозможува на Хрватска да увезува цигари во Србија по привилегирани услови.
сите 2 | | | веќе видена

Француската полиција отвори истрага, но идендитетот на жртвите и мотивите за убиство засега не се соопштени. „Сите претпоставки се отворени“, рекол извор близок на истрагата.
| | веќе видена

next