Сенки

Мерил Стрип сака да го спаси пропаднатиот брак на својата ќерка Меми Мерил очекувала да добие внуци, но тогаш ќерка и и кажала дека се разведува од сопругот... Бенџамин Вокер (31) и ќерката на актерката, Меми Гамер (30) се разделиле по само две години брак. Актерскиот пар не открил зошто веќе не се заедно. Но, трикратната оскаровка Мерил Стрип (64) никако не можела да го преболи крајот на нивниот брак. „Мерил е очајна. Очекуваше да добие внуци, а тогаш ќерка и и кажа дека се разведува. Но, Мерил ќе направи се само за да го спаси пропаднатиот брак на ќерка и“, кажал еден близок пријател на актерката. Тој исто така додал дека таа постојано ги наговорувала да се обидат повторно и ги повикувала на семејни собири.
| | веќе видена

Српската фолк пејачка Рада Манојловиќ за дочекот на Новата година работела во Цирих, а потоа правела реприза во Белград. Таа изјавила дека е многу расположена, но исто така и уморна. „Во Новата година влегов стандардно – ненаспана. Ама, мора така, бидејќи најмногу пари заработувам за Нова година. Себеси си посакувам малку повеќе слободно време за пријателите“, изјавила Рада за „Ексклузив“. Инаку, Манојловиќ се пожалила дека и понатаму мака мачи со манијакот, поранешен затвореник, кој ја прогонува повеќе од една година. „Мислев дека ќе се откаже, ама бидејќи тоа не се случи, морав случајот да го пријавам во полиција“, рекла Рада.
сите 2 | | | веќе видена

Младата црногорска поп ѕвезда Бојан Маровиќ во интервјуто за Вистина.мк, меѓудругото раскажувал и за своите планови во новата 2014 година. „Во блиска иднина желба ми е крај себе да имам жена која ќе ја сакам повеќе од се, многу деца кои весело ќе трчаат околу мене. Секако, преку музиката уште долго да пловам со своите песни кои ќе им ги подарам на добрите луѓе на кои им посакувам многу среќа, мир, спокојство и добро здравј, и не само во новата 2014 година, туку постојано. Тоа се вистинските животни вредности“. Тој исто така додал дека на Македонија отсекогаш гледал како на свој втор дом. „За сите овие години тука стекнав многу пријатели. Ги почитувам и нив, и нивниот музички вкус и нивните заложби за традицијата. Никогаш не и се препуштив на здодевноста, ниту на напливот кои естрадата ги носи. Тоа не е во склоп на моите принципи, а принципите ми се многу важни. Затоа размислував еден период да поминам овде со луѓето кои ми се важни“, изјавил Маровиќ. Тој на крајот рекол дека има уште три испити и дека откако ...
| | веќе видена

Балканската ѕвезда Северина дочекот на новата 2014 го прослави во Будва. Таа позираше во тесен и гламурозен фустан, кој ја истакна нејзината совршена линија. Еве како таа им посака Среќна Нова Година на нејзините фанови.
сите 13 | | | веќе видена

Објектот ќе биде изграден на местото на старата зграда на Универзитетска клиника за гинекологија, каде што во тек е нејзиното уривање кое е предвидено да трае три месеци. Објектот од едната страна ќе се спојува со постојната зграда на хирургиите. Од другата страна ќе се спојува со Клиниката за гинекологија, а од задната страна со Клиниката за онкологија. Во објектот ќе бидат сместени сите клиники освен Клиниката за инфективни болести која ќе биде посебно и сместена во сопствената зграда, Клиниката за детски болести, кон која ќе се спои Клиниката за детска хирургија која од постојната зграда ќе премине таму, и Стоматологија и Максилофацијална хирургија кои ќе си останат во постојниот објект. Сите други клиники ќе бидат во новиот комплекс и ќе бидат сместени во еден поврзан објект. Некои од објектите нема да се уриваат и ќе продолжат да се користат за други намени. Целиот проект ќе чини околу 70 милиони евра со реконструкцијата на постојната зграда за хирургија и парите се обезбедени од Банката на Советот на ...
сите 49 | | | веќе видена

Според регулаторите компанијата, ако има вишок топлина, која ја добива од производството на струја на комбинираната гасна електрана ТЕ-ТО ќе може да им ја испорачува на граѓаните и ноќе, но без да бара надоместок за тоа. По ова останува БЕГ да одлучи дали ќе продолжи дополнително да загрева делови од градот или ќе грее како досега до 21 часот.
сите 13 | | | веќе видена

„Австралискиот товарен брод 'Аурора Аустралис" ги смести сите 52 патника од рускиот брод", изјави портпаролот на Австралиската Управа за морска безбедност. Рускиот брод тргна од Нов Зеланд на 28 ноември за да ја одбележи стогодишнината од експедицијата на Антарктикот на австралискиот истражувач Даглас Мевсон. Бродот на Бадник остана заробен во мраз дебел три метра, на стотина наутички милји од француската база Думонт Дурвул на Антарктикот. Три мразокршача тргнаа да му помогнат, но два, француски и кинески, мораа да се откажат бидејќи нивните капацитети за кршење мраз не беа доволни за да стигнат до рускиот брод. Во саботата кинескиот брод „Снежен змеј" стигна на само седум наутички милји од рускиот брод, но мораше да се врати заради дебелината на мразот.
сите 49 | | | веќе видена

Апсењето на Јосип Перковиќ го потврди и неговиот адвокат Анто Нобило. По Перковиќ беше распишан европски налог за апсење. Тој е обвинет за учество во организација на убиството на хрватскиот политички емигрант Стјепан Ѓурековиќ во 1983 година во Волфратсхаузен, во Германија. Заедно со Перковиќ е уапсен и поранешниот разузнавач Здравко Мустач, кој му бил надреден на Перковиќ. Германија бара испорака на двајцата уапсени. Според законската процедура, Обвинителството треба да ги сослуша уапсените и да ги праша дали се согласуваат со екстрадиција. Нобило истакна дека Перковиќ нема да се согласи со испорака. Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ по апсењето на Перковиќ истакна дека сега сѐ е во рацете на превосудните органи. Поради случајот Перковиќ Хрватска имаше проблеми со Европската комисија. Во пресрет на влегувањето во ЕУ, во јули 2013 година, Хрватска ја ограничи примената на европскиот налог за апсење на кривични дела сторени по август 2002 година, што доведе до судир со Европската комисија и со закана со ...
сите 27 | | | веќе видена

Поранешен раководител на сектор во Министерството за одбрана на Грција призна дека во период од десетина години примал поткуп со цел грчката држава да купува оружје од одредени претпријатија. Меѓу посочените препријатија е и шведската компанија „Ериксон Микровејв“, која преку еден агент платила 240.000 евра за да го добие тендерот за набавка на радарски системи „Артур“. Оваа компанија подоцна беше купена од страна на „Сааб“. Шведското Парламентарно одделение за борба против корупцијата денеска соопшти дека евентуално обвинение за поткуп против шведското претпријатије во врска со грчки корупциски скандал, ќе го смета за прејудицирање, но во исто време мајави дека ќе го следи развојот на настаните околу овој случај. - Во 90-тите години (на минатиот век) беше водена истрага околу финансиски трансакции на „Ериксон“. Не би можел да кажам дали тоа има некаква врска со спомнатите нови податоци, изјави шведскиот обвинител Гунар Стетлер за Шведското радио. Шведската компанија „Сааб“ од своја страна не сака да ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Донаторот Реза Зараб е меѓу уапсените по мега скандалот за давање на мито за јавни набавки и перење на пари, кој ја тресе Турција. Според стенографијата, симната од записи со СРС , Чаглајан му рекол на Зараб дека нема да е лошо да му купи часовник Патек Пхилиппе 5101Г . Министерот се вљубил во мерачот за време на посетата на Женева . Зараб испратил свој потчинет во Земјата на часовниците и тој ја купил најскапата играчка за големи момци. Часовникот бил доставен на министерот на 25 септември 2013 година во 1 часот и 25 минути наутро на Онур Каја , личниот секретар на министерот . Записите од телефонските разговори го докажуваат барањето и добивањето на „подарокот” од министерот . На 24 септември 2013 година Онур Каја го прашува во телефонски разговор Зараб : ” Кога ќе дојде нешто во Истанбул ? ” . На што бизнисменот одговара: “планирам да го испратам во Анкара , не во Истанбул ” . На кое секретарот на министерот одговара: “Нема проблем , и во Анкара е добро . Дури можеби е подобро ”, пренесе Фактор.
| | веќе видена

Од таму велат дека за дочекот на Нова година во Будва присуствувале повеќе од 20 илјади гости, а исто толку биле и на концертите на 1 јануари. Портпаролката на Туристичката организација на Будва, Дарја Маровиќ наведе дека исполнетоста на хотелите на Будванската ривиера била поголема за разлика од минатогодишниот дочек, а значително подобар резултат остварен е и кога станува збор за приватното сместување. „Ова беше една од рекордните посети во Будва во текот на новогодишните празници,“ изјави Маровиќ. Во околните хотели, настапуваа Северина и Петар Грашо, Здарвко Чолиќ и Весна Змијанац.
| | веќе видена

Фиат досега имаше 58,5 проценти од Крајслер. Сега Фиат за останатите 41,5% кои му припаѓаа на пензискиот фонд Веба до 20 јануари треба да исплати 3,65 милијарди долари во кеш, со што американскиот концерн преминува во рацете на Италијанците. По преземањето, Фиат е обврзан да исплати уште 700 милиони долари во четири годишни транши. Со договорот за преземање Фиат и Веба ставија крај на долг спор околу вредноста на уделот што фондот го има во Крајслер. Веба за својот удел бараше пет милијарди долари. Крајслер во последно време бележи подем. Во третиот квартал од 2013. година добивката на концернот изнесуваше 22 проценти, односно 464 милионии долари. Вкупниот обрт на автопроизводителот пак се зголеми за 14% и изнесува 17,6 милијарди долари. Фиат „влезе“ во Крајслер во 2009. година. Италијанскиот концерн понуди ноу-хау, а за возврат добиваше се‘ поголем удел во американскиот концерн.
сите 5 | | | веќе видена

Како што изјавува еден од поранешните вработени во компанијата во Македонија, Основниот суд во Скопје на 13 декември донел решение со кое е одобрен план за реорганизација на компанијата „Борово Скопје“, подготвен од стечајниот управник Симон Михајловски. - Со планот е предвидено новоформираното друштво да има право да поведе постапка за иселување на сите правни и физички лица од просторот на Борово во сите објекти на територија на Македонија - вели еден од вработените во „Борово“ во Македонија, Васко Димовски. Димовски, како што вели, очекува Врховниот суд да ја поништи одлуката на судот и наведува дека проблем е тоа што вработените во „Борово Скопје“ немаат подршка од хрватската компанија „Борово“ и Хрватска како земја. - Писмено се обраќавме до повеќе адреси во Хрватска, но без резултат. Неодамна нè посети и новиот главен директор на „Борово“, кој ни рече дека не може да направи ништо и оти е немоќен - вели Димовски. Според него, на територијата на Македонија, „Борово“ до 1991 година располагал со 36 ...
сите 2 | | | веќе видена

„Во моментот кога луѓето што работат во џамијата во Стокхолм пристигнале на работа, откриле дека некој го вандализирал влезот. Меѓу другото, биле нацртани и неколку кукасти крста“, соопштила полицијата. На фотографијата што претседателот на Исламската заедница Омар Мустафа ја објавил на Твитер може да се видат осум кукасти крста. „Годината ни почнува со кукасти крстови нанесени со боја на вратите на џамија во Стокхолм“, напишал тој. Џамијата се наоѓа во мала уличка на островот Судермалм, во близина на центарот на главниот град на Шведска.
сите 8 | | | веќе видена

На Твитер акаунтот на Скајп на пример пораката која се појави гласеше “Престанете да ги шпионирате луѓето” и тоа додадено преку “Syrian Electronic Army“. Тој твит за помалку од еден час бил отстранет. Исто така тие успеале и главната страница на Скајп да ја хакираат. Блогот на Скајп имал слична порака која гласела “Хакирана од страна на Syrian Electronic Army…престанете со шпионажа”. Оваа група на хакери исто така имаат добиено “кредит” за голем број интернет напади на познати светски веб сајтови.
| | веќе видена

Шарон, кој е во кома од 2006. година, е во животна опасност и неговите витални органи почнале да откажуваат, изјавил денес директорот на болницата во која е сместен поранешниот премиер. "Не сум пророк, но неговите лекари и синови веруваат дека состојбата е влошена", изјавил директорот на медицинскиот центар Sheba Medical Center. "Неговата состојба ја оценуваме како критична и неговиот живот е загрозен. Веруваме дека влошувањето е многу сериозно", додал тој. 85-годишниот Шарон, кој се наоѓа во болница во близина на Тел Авив, по хируршката интервенција пати од тешки бубрежни проблеми, изјавиле вчера од израелското воено радио. Шарон во 2006. година доживеал мозочен удар и од тогаш е во кома. Неговите синови одлучиле да биде одржуван во живот, но досега не покажал никаков знак на будење од кома.
сите 4 | | | веќе видена

Убил шест лица. Меѓу нив имало еден полицаец, неговата сопруга, и 9-годишниот син на нивни пријатели. Уште две лица биле тешко повредени. Сведоците на несреќата изјавиле дека сцената била страшна. Телата на повредените и погинатите биле расфрлени наоколу. Пијаниот маж наводно додал гас кога се доближувал до пешачката зона. Според неофицијалните информации, претходно се скарал со својата сопруга, не е познато дали и таа била во автомобилот за време на несреќата. За жал, ова не му било прв пат да седне пијан зад воланот.
сите 2 | | | веќе видена

Стотици заинтересирани, некои од прилично одалечени делови од САД, чекале со часови во редици по големиот студ за да станат првите купувачи. „Ова е историски момент“, кажал 31-годишниот Џејкоб Елиот од Вашингтон кој чекал во редица пред 3Д Канабис центарот во Денвер. „Никогаш не верував дека ова ќе се случи“. Властите во Колорадо веруваат дека од марихуаната ќе остварат годишен приход во вредност од 578 милиони долари, што на државата ќе ѝ донесе 67 милиони долари од данок. Колорадо, заедно со американската држава Вашингтон, ја изгласа легализацијата ма користење и поседување канабис за лица постари од 21 година уште во ноември 2012, а двете се меѓу 20-те американски држави кои дозволиле користење на марихуаната во медицински цели. Слободната продажба почна на 1 јануари 2014. Граѓаните на Колорадо можат да купат најмногу 28 грама за цена од околу 60 долари, а тие што не живеат во таа држава ќе можат да купат седум грама од оваа дрога, доколку докажат дека се постари од 21 година.
сите 24 | | | веќе видена

Програмата ќе биде реализирана со настап на нашата позната примадона Весна Гиновска – Илкова, сопран, првенец на Македонската опера и балет, Хорското студио Рустико, а под диригентската палка на маестро Андреј Андреев, познат бугарски диригент. Како и изминатите години се очекува концертот да предизвика големо внимание кај македонската музичка публика, љубители на класичната музика, и Универзалната сала да биде исполнета до последното место. Минатата година за концертот се бараше карта повеќе.
сите 18 | | | веќе видена

Српскиот андроген модел Андреј Пејиќ на својот Инстаграм профил објавил видео-порака, во која на луѓето што им ја упатил ги нарекол со погрдни зборови: „Среќна Нова година, ороспии!“
| | веќе видена

next