Сенки

Еден барел американска „лесна“ нафта за терминска испорака во февруари на Трговската берза во Њујорк поевтини за 10 центи на 99,22 долари за барел, додека иста количина од северноморската нафта од типот „брент“ на пазарот во Лондон чинела 111,67 долари, што е намалување од десет центи. „Минатонеделните податоци за силниот раст на бруто домашниот производ на САД влијаеја на падот на цените на нафтата“, рекол Џезмонд Чуа, пазарен аналитичар. Американското министерство за трговија објави дека економијата на САД во третиот квартал оствари раст од 4,1 наместо претходно предвидените 3,6 отсто.
сите 4 | | | веќе видена

Думата во минатиот месец едногласно ја прифати амнестијата со која беа опфатени Алијокина и Надежда Толоконикова, исто така членка на Пуси Рајот која се уште е во затвор. Таа заедно со нејзината колешка од групата, Надежда во август минатата година беше осудена на две години затворски логор поради протестен концерт против рускиот претседател Владимир Путин во московската црква „Христос спасителот“.
сите 13 | | | веќе видена

Замрзнатиот дожд ширум источна Канада ги претвори патиштата и улиците во лизгалишта и предизвика хаос за патниците во еден од најфреквентните периоди од годината. Снегот и мразот оставија без струја 400.000 домаќинства и деловни објекти во Мичиген, на северот на државата Њујорк и на северот на Нова Англија, како и повеќе од 400.000 домаќинства во источна Канада. Некои за да добијат напојување со електрична енергија би можеле да чекаат и со денови. Во Торонто се отворени „центри за греење“, а оневозможен е трамвајскиот превоз и делови од подземната железница. Градоначалникот Роб Форд чиј дом исто така е без струја и греење, рекол дека ова е едно од најлошите невремиња во историјата на Торонто. Управата на Торонто вели дека 250.000 домови и фирми се без струја бидејќи делови од електричната мрежа се урнати од паднати дрвја. Мајсторите за сега работат на тоа струјата да стигне во две болници и погоните на градскиот водовод. Во САД во неделата попладне повеќе од 500 летови биле откажани, а околу 3.800 одложени, ...
сите 36 | | | веќе видена

Портпаролката на јужноафриканската агенција за цивилно воздухопловство, Финдиве Гвебу, изјавила дека Боингот за полетување користел писта која за тој тип на авиони била премала. "Поради тоа авионот со десното крило удрил во зградата на аеродромот. Од контролната кула пилотот бил упатен на една писта, но тој тргнал на погрешна", изјавила Гвебу. Повредени биле 4 лица во зградата, додека 202 лица во авионот на British Airways минале без последици. На фотографијата која на Твитер ја објавила една патничка може да се види како огромното крило ја пробило зградата до една четвртина од нејзината должина.
сите 4 | | | веќе видена

Најголемите компании во металургијата, осигурителниот, банкарскиот и во телекомуникацискиот сектор, рудниците, нафтениот бизнис, производство на делови за автомобилска индустрија ги управуваат директори-странци. И повеќето од новите странски инвеститори што влегоа во земјава, најчесто во индустриските зони, решија бизнисот да го потпрат на проверени луѓе, најчесто од земјата од каде што доаѓаат, анализира „Дневник“. Податоците на Агенцијата за вработување покажуваат дека во 2011 година работна дозвола добил 1.871 странец, лани биле издадени 2.218 работни дозволи, а во првата половина од годинава 1.194, од кои повеќето се новоиздадени, а не за продолжување. Повеќето од дозволите се за директори, менаџери и за раководни функции, а има и за професионални спортисти. „Состојбата во Македонија е таква каква што е, односно странските мултинационални компании и инвеститорите што доаѓаат во земјава имаат системско организиран корпоративен менаџмент, кој бара квалитетни кадри. Нашите локални менаџери немаат ниту ...
| | веќе видена

Настанот ќе се случи на 25 декември, во среда, со почеток во 20 часот во Младинскиот културен центар (горно фоаје). Книгата е поддржана од Министерството за култура, воведот го потпишува Гоце Смилевски, а дизајнот е на Бојан Кртолица. Промоцијата спонтано ќе се претопи во забава до полноќ, а за добрата атмосфера ќе се погрижи Ѓорѓи Јаневски со својот музички избор. Новинарката, годинава одбележа десет години креативна работа во неделното списание „Теа Модерна“, (а 17 години севкупно како новинар), па оттаму и потребата да ги заштити од заборав некои од своите длабоки и искрени пишани дела, кои досега се објавени во тиражниот неделник. Станува збор за интервјуа со веќе добро докажани и звучни имиња од креативната македонска сцена. „Овие редови, отскокнуваат од линијата на класично интервју и природно се преобразуваат во куси литерарни творби. Текстовите дотолку ги разоткриваат уметниците како личности, нивните форми на изразување, ставови, пориви, доблести, слабости, интимни размисли, нивната чувственост... ...
сите 13 | | | веќе видена

Според директорката на Туристичката заедница во Дубровник, Романа Власиќ, бројот на туристите оваа година ќе биде речиси еднаков со минатогодишниот. Во најголемиот туристички центар во Хрватска ќе работат 15 хотели и се предвидени голем број концерти и прослави.
сите 3 | | | веќе видена

Драмата во една од најголемите компании во земјава, „Фершпед“ продолжи и викендов. Двата спротивставени табори се во постојана трка за што поголем број акции. Во оваа битка, Штерјо Наков и неговиот син Драган, со помош на уцени и закани во теков на изминатиот викенд се обидувале да убедат пензионирани и поранешни вработени во „Фершпед“ ним да им ги продадат своите акции, дознава Нетпрес. Накови планирале трансакции за купување на нови акции да се одвиваат преку „Фершпед Брокер“, а бидејќи новостекнатите акции не би можеле да се запишат на име на Штерјо Наков, тие требало да станат сопственост на негови блиски фирми. Според нашите извори, Накови прибегнале кон овие средства во очај поради фактот што нивните ривали во компанијата со неколку трансакции од минатата недела сега поседуваат вкупно 52 отсто од акции, што ги прави мнозински сопственици. Семејството Наков, според последните официјални податоци од Централниот регистар за хартии од вредност поседува нешто над 20 отсто од акции во најголемата македонска ...
сите 24 | | | веќе видена

Изборот се темели на податоци за микро и мали претпријатија на територијата на Македонија, што Координативното тело на „Претприемач на годината“ ги добива од Централниот регистар на Република Македонија. За најдобри микро и мали претприемачи се сметаат оние кои во последните три години од работењето го зголемиле бројот на вработените, имаат постојан раст на приходите и добивката, како и раст на инвестициите. Престижната манифестација „Претприемач на годината“ е иницијатива на Сојузот на стопански комори. На оваа иницијатива се приклучија и Македонската развојна фондација за претпријатија, која оваа година одбележува 15 години од основањето и Стопанска комора на Северозападна Македонија. Коорганизатор на манифестацијата е Националниот центар за развој на иновации и претприемачко учење, а организатор и институционален покровител е Министерството за економија. Организаторите сметаат дека истакнувањето на позитивните примери кај претприемачите може да поттикне многумина да започнат свој бизнис и на тој начин да ...
сите 21 | | | веќе видена

Летовите на „Визер“ ќе се одвиваат од софискиот аеродром. Превозот за патниците е организиран со автобус од скопскиот аеродром. Летовите пак од Истанбул, Љубљана и Дубаи се пренасочени кон Охрид. Останатите летови се откажани. До патниците се апелира да дојдат на аеродромот минимум три часа пред закажаното полетување бидејќи претставниците на авиокомпаниите може да им понудат повеќе опции- автобуски превоз до друг аеродром, хотелско сместување и презакажување на летот и попуст при следна резервација, алтернативни датуми и друго.
сите 23 | | | веќе видена

Нападот бил пријавен во полиција во текот на вчерашниот ден од страна на екс-градоначалникот Петрески, кој за деталите во врска со инцидентот ги запознал надлежните институции задолжени за безбедноста на граѓаните. Од охридската полиција го потврдија случајот, најавувајќи дека веднаш е постапено по него односно дека инцидентот се документира и се повикани повеќе лица на информативни разговори за целосно расчистување на околностите во врска со инцидентот. Петрески исто така го потврдува инцидентот, дека имало обид за физички напад врз него, но оти истиот минал без какви било сериозни последици. Истовремено тој забележува дека обидот за физички напад врз него е погрешно толкуван и експониран во некои медиуми за што најави дека ќе побара одговорност.
сите 16 | | | веќе видена

Според студија објавена во Природа геонаука научниците наведуваат дека водата е во воздушните џебови меѓу делови од мразот на сличен начин на кој овошен сок може да остане течен во ледени пијалоци. Тие сепак, имаат многу прашања на кои немаат одговор за тоа каде и со која брзина таа вода тече, ако воопшто се движи. Најновата студија утврдила дека значителни количини вода од стопен мраз се наоѓаат во делумно цврст слој снег кој го образува горното ниво на глечери и се уште не е замрзнат. Во пролетта 2011 година истражувачи прокопале подлабоко во слој од снегот и на нивно изненадување, пронашле вода иако температурата била минус 15 степени. Со оглед дека тоа било многу пред почетокот на летото, тимот научници заклучиле дека таа вода вода останува во течна состојба и за време на зимата на Гренланд. По нивни проценки во резервоар под површината на мразот со големина 70.000 квадратни километри има 140 милијарди тони вода што е колку и годишниот раст на морињата од 0,4 милиметри или половина вода која од Гренланд ...
сите 3 | | | веќе видена

Таа едваj дочека по породувањето да се врати во форма, за да може да го покажe убавото тело. Сепак, методот кој овој пат го одбра за да се направи важна, шокираше многумина. Имено, Мараја Кери (43) деновиве ужива со сопругот и децата во Аспен. Таа се вовлече во минијатурен, црвен костим за капење и така „средена“ одлучи да го прошета песот до скијалиштето. Чудно е што таа го направи тоа додека надвор се е прекриено со снег. „Тоа е традиција и морам да ја испочитувам.“ - напиша пејачката под фотографијата која ја објави на Instagram. По прошетката на ладното со децата, двегодишните близнаци Морокан и Монро, таа влезе во џакузи за да се стопли.
сите 14 | | | веќе видена

Членовите на рок-бендот потврдија дека нема да ги тужат Британците за наводниот плагијат на нивниот хит „Pour Some Sugar On Me“. Момчињата од Def Leppard велат дека сличноста меѓу нивната песна и новиот сингл на One Direction „Midnight Memories“ е очигледна, но тоа ним не им пречи, бидејќи благодарение на тоа конечно сите се сетиле на нив. „Ни ласка тоа што тие момчиња наеднаш сметаат дека нашиот звук е одличен“ - кажа гитаристот Вивиан Кемпбел (51). One Direction се толку популарни, што дури и старите хитови, кои малкумина ги слушаат, звучат интересни во нивна изведба. Нивниот филм „One Direction: This Is Us“ е најгледан во британските кина, а обожавателите од светот се воодушевени од книгата за момчињата од бендот „One Direction: When Dreams Come True“.
сите 3 | | | веќе видена

Хрватската пејачка Северина Вучковиќ во интервју за Стори изјави дека не е вистина дека Милан Поповиќ не може да го види нивниот син, и дека тој и се заканувал дека ќе ја уништи бидејќи од нивното дете направила таблоидна ѕвезда. Веднаш по објавувањето на оваа нејзина изјава, кралот на бакарот издал соопштение до јавноста во кое го коментира интервјуто на Северина за Стори. „Никогаш во животот никому не сум се заканувал а најмалку на мајката на своето дете. .Детето не можев да го гледам поради прекинот на секој вид комуникација до кој дојде на инсистирање на Северина. Поради тоа што не можев да го гледам детето се најдовме на суд. Единствено што сакам е да бидам рамноправен родител на детето како што е таа“, вели бизнисменот.
сите 9 | | | веќе видена

„Можеби претерувам и се однесувам премногу заштитнички кон моите ќерки,,но... Кога момчињата ќе дојдат по нив, ја отворам вратата со голем нож во рака и марама врзана околу главата и за да ги заплашам им велам: „Ќе дојдам по тебе! Кога ја чепкаш мојата ќерка го чепкаш Рамбо!“ Сталоне го завршува третото продолжение на филмот „Платеници“ (Expendables), а во кино-салите низ светот се прикажува неговиот најнов филм „Непријателска борба“ (Grudge Match) во кој глуми со Роберт Де Ниро.
сите 2 | | | веќе видена

Браќата Лиам (41) и Ноел (46) Галагер не разговараат од 2009г., откако се распадна бендот Oasis. И покрај тоа, нивната мајка Пеги сака да ги види на свадбата на нивниот братучед следниот викенд. Таа им се закани дека мораат да се смират, бидејќи и здодеало нивното препукување. Исто така, таа ги замоли синовите таму да не се караат, да не се тепаат и да не пијат алкохол. Ноел го одбил смирувањето со брат му, а на мајка му и рекол дека на свадбата не би дошол ни мртов.
сите 3 | | | веќе видена

„Во издавачката куќа Nauer Publishing никогаш не сакавме да им навестуваме на читателите дека Том Круз го прекинал односот со ќерка му Сури и дека ја напуштил. Жал ни е доколку од било кој од текстовите може да се извлече тој заклучок.“ Од списанијата InTouch и Life and Style тој бараше 50 милиони долари отштета, бидејќи објавиле дека тој ја напуштил ќерка му Сури. Сепак, тие успеале да се договорат и Том Круз (51) го доби горе наведеното извинување. Останатите детали од договорот сеуште не се познати.
сите 3 | | | веќе видена

„Ако ме слуша Дедо Мраз, сакам да му порачам да ми најде вистински маж. Сакам да имам семејство и да добијам дете, а тоа би сакала да го направам со маж, кој е силен и ментално и физички“, рекла српската пејачка Ана Николиќ. Инаку, таа вели дека не помни дека некоја година и била така бурна како оваа 2013. Многу се зборуваше и за нејзината врска со албанскиот бизнисмен Османи и за неговата девојка од која таа доби ќотек.
сите 16 | | | веќе видена

Легендата на македонската фолк музика, Благица Павловска се појави на снимањето на Новогодишната емисија на Сител Телевизија, добро расположена и провокативно облечена во фустан кој во делот на деколтето беше проѕирен. Таа повторно го покажа своето раскошно деколте, а по објавувањето на фотографиите, нејзините фанови беа воодушевени. Но, имаше и такви кои сметаа дека пејачката, најверојатно случајно наопаку го облекла фустанот.
сите 3 | | | веќе видена

next