Сенки

Првата награда воопшто не беше доделена, со што нашите млади пијанистки се здобија со највисоката награда и признание на натпреварот. Од вкупно седум категории, тие се натпреваруваа во Супериор категоријата каде што Неделковска, најмладиот учесник со само 10 години, се натпреваруваше на исто ниво со останатите пијанисти на возраст над 20 години. На овој меѓународен натпревар имаше над 100 учесници од многу земји ширум светот како Франција, Италија, Русија, Јапонија, Република Чешка, Романија итн. Интернационалното жири беше составено од седум члена. Јована Трајчева е студент на трета година на Факултетот за музичка уметност во Скопје и е добитник на повеќе награди на државни и меѓународни натпревари и има реализирано бројни солистички концерти. Инес Неделковска е петто одделение во ОУ „Лазо Ангеловски“ и ДМБУЦ „Илија Николовски - Луј“. Оваа година таа два пати настапи како солист со оркестарот на Македонската филхармонија и има освоено повеќе први награди на домашни и меѓународни натпревари. Двете млади ...
сите 4 | | | веќе видена

Киана О'Нил, 14-годишна девојка од американската држава Колорадо, одлучила да оди на забава со пријателите. Прозорот од подрумот го оставила отворен, за подоцна, по излегувањето, кое нејзините родители не и го дозволиле, да влезе дома. За да ги избегне лекциите од родителите, кога се вратила, се обидела да се прикраде во својот дом. Нејзиниот очув слушнал дека некој се прикрадува во куќата во мракот. Се исплашил, мислејќи дека станува збор за крадци, земал пиштол и почнал да пука. Пукнал два пати, еднаш ја погодил Киана во стомакот, а еднаш во градите. Починала на самото место. Очувот моментално се наоѓа под истрага која ќе покаже дали пукал во самоодбрана или пак со задна намера.
сите 2 | | | веќе видена

Во пожарот загинале двајца браќа на возраст од 12 и 11 години, како и нивната 13 годишна сестра. Повредени се родителите и уште едно нивно дете како и други четири лица кои се префрлени во болницата во Батон Руж, главниот град на Луизијана, Пожарот избил во текот на ноќта, а кога пристигнале пожарникарите околу 2.30 часот по локално време, приколката била целосно во пламен, пренесе агенцијата АП. Таткото успеал да спаси само едно дете, бидејќи пожарот многи брзо се ширен и не успеал да стигне до останатите.
сите 2 | | | веќе видена

Таа појава, донекаде, ќе овозможи луѓето да можат за миг да „лебдат“ во воздухот, е тврдењето на британскиот научник Патрик Мур кое ја зачуди и заинтригира јавноста. Научникот, посликовито објаснувајќи, тврди дека ако тој ден, во тој час скокнете во воздух, наместо да се приземјите за 0,2 секунди, тоа ќе се случи дури за три секунди. Прашање е дали овој феномен навистина ќе се случи, бидејќи исто такво нешто беше најавено и за април, 1976 година, но тогаш ништо посебно не се случи. Така што, голема е можноста и овој пат неговите прогнози да не се остварат. Сепак останува да почекаме и да видиме.
| | веќе видена

Според приштинскиот издание Србите кои работат во државната администрација во северно Косово со години наназад добиваат плати од институциите и од буџетот на Косово. Белград и Приштина засега изјавувале дека нема да запрат платите.
| | веќе видена

Се работи за Р.С. кој во семејната куќа држел автоматска пушка во раката и си играл со неа кога одеднаш несакајќи испукал куршум и го погодил својот пријател кој седел спроти него во градите. За жал, момчето починало на самото место на настанот. Над телото на починатиот ќе биде извршена обдукција, а момчето ќе си заработи кривична пријава.
сите 2 | | | веќе видена

Весникот „Катимерини“ пишува дека вработени кои биле на работа во моментот на инцидентот, успешно биле евакуирани. Во гасењето на огнента стихија биле ангажирани 13 возила на противпожарната служба, како и 35 пожарникари и десетици спасители. На пожарникарите им биле потребни неколку часа за да го изгасат пожарот.
| | веќе видена

Од почетокот на март 2011 година кога почна дијалогот, членови на работни групи заедно со бројни соработници заедно добивале по сто евра дневно за трошоци за храна. За оваа година косовската Влада за трошоци за дијалогот во Брисел издвоила 800.000 евра додека во мај 2011 година биле издвоени 541.000 евра, наведува весникот. „Зери“ наведува дека и покрај инсистирањето за добивање прецизни податоци за вкупните трошоци од почетокот на дијалогот, не успеале во тоа како и покрај фактот дека врз основа на две одлуки на косовската Влада биле издвоени 1,3 милиони евра за дијалогот во Брисел.
сите 3 | | | веќе видена

Станува збор за нов ген меѓу бактериите која се пренесува исклучиво во болниците, а заболените најчесто умираат од запаление на белите дробови или инфекција на уринарниот тракт. Во Србија во текот на 2011 и 2012 година кај осум пациенти била идентификувана супербактеријата, но тоа не е вистинската слика на распространетоста на НДМ-1, туку само врвот на сантата мраз. Пациентите биле лекувани во Военомедицинската академија и во една прватна болница, тврди за Блиц д-р Бранко Јовчиќ, доцент на Биолошкиот факултет и научен соработник на Инсититутот за молекуларна генетика и генетичко инженерство на Универзитетот во Белград. Меѓутоа, научниците предупредуваат дека супербактеријата веќе била утврдена кај пациенти од Велика Британија, САД, Австралија, Канада и Холандија, при што сите тие пациенти патувале во Србија или Индија за некаква хируршка интервенција. Станува збор за нов ген, наречен Њу Делхи метало-бета-лактамаза, или НДМ-1, кој се наоѓа во бактерии отпорни на речиси сите постоечки антибиотици. Не станува ...
сите 25 | | | веќе видена

Во извештајот на ЦСА се вели дека споменатите сајтови спаѓаат во иста категорија со сервисот „видео на барање“ така што би требало да бидат под законот за заштита на француската култура, кој од дистрибутерите бара со еден дел од своите приходи да помогнат во субвенционирање на продукциите, пренесе „Франс прес“. -Платформите како што се „Јутјуб“ и „Дејли моушн“ веќе неколку години работат во партнерство со аудиовизуелните издавачи и провајдери на видео- содржини, со кои ги делат проходите од маркетингот- наведува агенцијата. Поради тоа советот бара Владата да направи студија за тоа колкави се приходите на овие сајтови од професионалните продукции и да ја одреди висината на данокот кој би можел да се воведе.
сите 2 | | | веќе видена

Како главен мотив на некои од тие морбидни вицеви се земени насловите на песните на Адил, а ова се дел од шегите кои кружат на Фејсбук. - Како тепа Адил? Од усни до стопала. - Имате проблем со жената? Повикнете го Адил. - Не дај боже Адил да ти посака „Добра ноќ“. А со неговата песна „Нико ме нема“ честопати може да се види коментарот : „Па како ќе ги имаш кога сите ги тепаш. За потсетување, Адил си ја претепа сопругата пред речиси три недели во својот дом, а тврдеше дека не го сторил тоа. Таа сепак за доброто на нивното дете се одлучи да не го тужи и да му прости. Популарноста на Адил по скандалот нагло му опадна, а неодамна му беше откажан и новогодишниот концерт поради слабата продажба на влезници.
сите 2 | | | веќе видена

Не се знае како ќе реагира Чолиќ кога ќе види дека купил веќе подарена песна. Погледнете го приложеното видео во кое може да ја видите Шола. Таа во текот на гостувањето во шоуто „Кој те шиша“, на водителот му го подарила актуелниот хит на Здравко, „Што ти дадох“.
| | веќе видена

Кајмакоски, кој го имаше Жељко Јоксимовиќ за ментор, со изведба на песната „When I was your man“ од Бруно Марс, го воодушеви и хрватскиот пејач Тони Цетински. „Леле мајко, ги знаев резултатите, а сепак плачев цело време. Не знам како ви изгледаше вам, ама мислам дека досега ова беше најдобрата емисија на ’Икс фактор‘“, напиша Кајмакоски на својот профил на „Фејсбук“ по завршување на емисијата. Од групата на Кристина Ковач во полуфиналето на „Икс фактор“ продолжи Фифи, кој настапи во дует со Маринела Џогани. Браво за успехот и се надеваме на добро претставување на финалната сцена.
сите 8 | | | веќе видена

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер (32), во 2014г. ќе стане татко по трет пат. Тенисерот ја објави среќната вест на неговиот Твитер профил, а честитки пристигаат од сите страни на светот. „Мирка и јас сме многу среќни што можеме со вас да ја споделиме веста дека Мајла и Шарлин ќе станат постари сестри во 2014г. Среќни празници…“ - стои во неговата порака. Федерер се венча со сопругата Мирка Вавринец во 2009г., а истата година таа му роди и близначки. Полот на нивното трето дете за сега не е познат.
сите 6 | | | веќе видена

До петок продолжуваат да важат мерките за ослободување од работни обврски поради загадувањето на воздухот во скопскиот, кичевскиот, тетовскиот и во битолскиот регион за бремените жени, лицата над 60 години и за лицата болни од астма, без разлика на возраста, со препорака од матичен лекар. Ова синоќа за МИА го соопшти портпаролот на владата, Александар Ѓорѓиев. Во сила, заклучно со петок, се и другите мерки што поради загадувањето на воздухот ги препорача Владата. Управата за хидрометеоролошки работи информира дека зголемена облачност и врнежи ќе има в четврток и в петок, како и поинтензивно струење на воздухот, па така в петок и в сабота минималните температури насекаде ќе бидат позитивни. И натаму во сила останува препораката работниците што работат на отворено, градежните работници, тоа да го прават од 11 до 17 часот. Сите медицински и здравствени установи ќе бидат подготвени да примаат евентуален зголемен број пациенти. Според мерењата извршени во изминативе денови, најголемо загадување во овие региони е ...
сите 34 | | | веќе видена

Вработените доживеаја многу нешта во изминатите 25 години. Пред обединувањето на Германија, во некогашниот комбинат за машиноградба работеа 4300 лица. Потоа уследија драматични промени: нов почеток, приватизација, банкрот, уште еден нов почеток. Без работа остануваа час илјадници, час стотици работници - секогаш висеше стравот за сопственото работно место. Сега „Хекерт“ му припаѓа на еден швајцарски инвеститор - и фирмата е во подем. Андреас Тилгнер го доживеа сето тоа - тој веќе 30 години работи овде како конструктор, 15 години е член на работничкиот совет. „Секогаш е важно претпријатието да е на здрави основи. Само така можеме да ги зачуваме работните места што ги имаме - а во крајна линија, тоа е и најважното“, вели Тилгнер. Тилгнер е на „ти“ со шефот на продажбата Михаел Фидлер. Себе си се гледа како посредник меѓу раководството и вработените. „Хекерт“ истапи од тарифниот договор на државно ниво, што значи дека гранковниот синдикат веќе не може да ги договара платите. Сега претставниците на вработените ...
| | веќе видена

Традиционално во Македонија, централната прослава по повод празникот се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше свечена литургија. Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, честитајќи им го празникот Божик на католичките верници на литургијата ја прочита божикната порака. „Драги браќа и сестри во Христа! Годишното празнување на Божик пред нас ја поставува задачата не само да го празнуваме секоја година, а уште помалку само да го спомнуваме, туку да допуштиме Божик да биде настан во нашиот живот. Стоиме пред тајната на неизмерната Божја љубов. Стоиме ние луѓето од 21 век кои така често и прекумерно го употребуваме зборот љубов и, се чини, како веќе да е истрошен тој збор и како да нема ништо ново што да ни каже. Значи, вистинскиот поим на љубовта е највисокото достоинство, зашто самиот Бог е љубов. Љубовта не може да биде свртена кон себе, туку љубовта значи да се свртиме кон другиот, духовно да го збогатиме, да се даруваме на другиот, да го ...
сите 5 | | | веќе видена

Тој го изјавил ова за време на посетата на 526-тиот дел на корејската армија во градот Нампхо во рамките на прославите по повод годишнината од назначувањето на неговиот татко Ким Џонг Ил за врховен командант, соопштија севернокорејските државни медиуми, цитирани од „Би-Би-Си“. Лидерот на Северна Кореја бил придружуван од шефот на севернокорејската армија Чхве Рен Хе, кој по егзекуцијата на тетинот на Ким Јонг Ун е сметан за вториот човек во државната хиерархија. Минатата недела Пјонгјанг испрати факс до јужнокорејското Министерство за одбрана, во кое се закани дека ќе нанесе безмилосен удар без предупредување. На 16 декември претседателот на Јужна Кореја, Пак Ген Хи, го повика населението на земјата да е подготвено на „бесмислени провокации“ од страна на севернокорејските власти по егзекуцијата на тетинот на севернокорејскиот лидер.
сите 4 | | | веќе видена

Изданието посочува дека шефот на државата Томислав Николиќ не е задоволен од работата на премиерот Ивица Дачиќ како министер за внатрешни работи и смета дека недостатокот на контрола во МВР е причина за прислушувањето на неговиот телефон. Дачиќ од своја страна смета дека полицијата не го прислушува претседателот. Од кабинетот на Николиќ изјавиле дека од моментот кога се обелоденил скандалот со прислушувањето, зголемена е безбедноста на претседателот. Никој во претседателството не може да влезе со мобилен телефон. Николиќ решил да патува и со личен автомобил наместо со службениот. Според нив Николиќ немал сомневања во Дачиќ, но кога станувало збор за полицијата имало сериозни проблеми.
сите 6 | | | веќе видена

Од невремето најмногу се зафатени и погодени државите Мичиген и Мејн. Таму без струја во пресрет на Божиќ состанале 300 илјади, односно 100 илјади корисници. Лошото време во САД веќе зеде 14 жртви.
сите 14 | | | веќе видена

next