Сенки

На еден концерт во Љубљана, пејачот Аца Лукас настапил како специјален гостин, поточно како ѕвезда на вечерта, пишува српски „Блиц“. Додека ја изведувал песната „Кома“, едно момче од публиката го изнервирало пејачот, најверојатно нешто му дофрлил, по што Аца пришол на работ на сцената и му удрил една воспитна шлаканица! Потоа, како ништо да не се случило, се вратил на средина на сцената и продолжил да пее.
сите 4 | | | веќе видена

Пejaчот изјавил дека сака да оди да се капе во морето гол кога нема папараци во близина. На прашањето дали некогаш се капе потполно гол, Енрике одговорил: „Нема да ви кажам бидејќи тоа би ја уништило мојата кариера. Но, нема баш многу за покажување.“ Неговата искрена исповед не застанала овде. На прашањето кои се неговите квалитети, но и најголемите мани, Иглезијас почнал да зборува за својот пенис. - Мојот најголем дефект се наоаѓа под мојоата половина – рекол Енрике и додал: „Мислам, не, не е тоа мојот најголем дефект, но малку ми е искривен“. Енрике, кој е слободен маж, дури неколку недели после 12 години врска, веројатно со овие изјави нема да привлече бројни убавици. Да потсетиме, пејачот и тенисерката раскинаа, бидејќи на Ана ѝ здодеало да чека Енрике да ја запроси.
сите 8 | | | веќе видена

Џастин Бибер (19) е забележан со Селена Гомез (21) во четвртокот, во неговото соседство во калифорниското гратче Калабасас. Папараците успеаа и да ги снимаат заедно, а медиумите веднаш објавија дека поранешниот пар повторно е заедно. Пејачот неодамна изјави за Селена дека е фантастична девојка и дека сеуште ја сака, па тоа би можело да значи дека тој планирал да ја обнови врската со неа. Освен тоа, Селена неодамна се изјасни дека наводно е „вљубена“ во куќа недалеку од онаа на Џастин и дека планира таму да се пресели.
сите 9 | | | веќе видена

Актерот Вин Дизел на својот Фејсбук профил објави фотографија од него и неговиот неодамна починати пријател Пол Вокер. „Имаше моменти во кои знаевме да се смееме и како деца… Постигнавме толку многу во 2013г… болна е празнината што ја остави неговото отсуство“, напиша Дизел под фотографијата. На својот профил тој исто така објави дека седмото продолжение на филмот „Fast And Furious“ ќе дојде во кината на 10-ти април 2015г. Да се потсетиме, 40-годишниот Пол Вокер загина на 30-ти ноември во сообраќајна несреќа, откако неговиот пријател и возач на автомобилот Porsche GT, Роџер Родас, изгуби контрола над возилото. Несреќата се случи во Валенсија, Калифорнија.
сите 6 | | | веќе видена

Владата на 30 декември ги прифатила измените и дополнувањата на законите и на 31 декември ги доставила до Собранието. Самостојниот синдикат на новинарите, Македонскиот институт за мадиуми и Центарот за развој на медиуми и Фронтот за слободно изразување децидно соопштија дека се против законот за медиуми. Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани во интервју за НОВА изјави дека за нападите кон него дека зад грб на медиумската заедница го договара Законот за медиуми со власта, тој е немоќен да и се спротивстави на Владата, која ќе го донесе Законот, за што вели- виновни се сите: не е само власта, туку и опозицијата, невладините, ЗНМ и самите новинари.
сите 4 | | | веќе видена

Обдукцискиот наод го потврди идентитетот на женското тело. Станува збор за малолетната Маја Блажеска од селото Лешани, која за исчезната беше пријавена од страна на нејзиниот татко на 12 ноември минатата година, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи. Човечкиот труп беше пронајден на местото викано Натнасер бачила, што е дел од локациите, каде што почна акцијата за нејзино пронаоѓање. Полицијата од Охрид завчера почна голема акција во потрага по исчезнатото девојче. Акцијата беше спроведена во планинскиот предел на селото Велмеј, што граничи со селото Лешани од каде што потекнува девојчето. Таткото на 14-годишната Маја Блажеска ја идентификувал ќерка си по фармерките и ташничката која е пронајдена вчера покрај трупот во атарот на село Велмеј, општина Дебарца. Како што е познато таа по втор пат избега од својот дом, настан проследен со многу контраверзии околу мотивите за заминувањето на малото девојче од сиромашниот дом во ова охридското село. Првиот пат, пред повеќе од еден месец, се врати од ...
сите 87 | | | веќе видена

На иницијатива на ски-центарот „Заре Лазаревски“, поддржана од Министерството за образование и наука, ски-карта за студент ќе чини 30 отсто помалку од обичните карти. Студентот треба да се легитимира со индекс или студентска легитимација. -МОН имајќи го предвид значењето на скијањето од аспект на спортување на отворен простор и на чист планински воздух, ја поздравува и поддржува оваа иницијатива. Ова е една одлична можност за студентите и љубителите на белиот спорт. Понудата е интересна и атрактивна за да се рекреираат, дружат и забавуваат на една од нашите најубави планини, притоа заштедувајќи дел од личните средства, истакна министерот, Спиро Ристовски. Управителот на ски-центарот „Заре Лазаревски“, Огњан Циговски, посочи дека студентската карта ќе чини 800, односно 650 денари, зависно од сезоната. Лицата над 65 годишна возраст, кои се чувствуваат подготвени за овој спорт, овде може да скијаат бесплатно.
сите 46 | | | веќе видена

За трите летни месеци се остварени 200 милиони евра повеќе приходи од претходната година. Вкупната заработка од туризмот во 2013-та година би можела да биде поголема од седум милијарди евра, додека рекордната туристичка година и понатаму е 2008-ма година.
сите 11 | | | веќе видена

Највисоките свештени лица на афро-кубанската религија Сантерија, познати како балалави, предупредиле денес, на нивниот традиционален новогодишен ритуал, дека 2014. година ќе биде година на болести, уништување на животната средина, растурени семејства и судири меѓу луѓето и државите кои би можеле да прераснат во војни. Претставувајќи го "Годишното писмо", извештајот на својата религиска група по мистериозниот новогодишен ритуал со верско пеење и жртвување на кокошка, коза и други животни, балалавите исто така предвиделе дека во оваа година ќе починат многу значајни политички и верски лидери. меѓутоа не навеле ниту едно име, пренесува AP. Свештениците порачале дека меѓусебното разбирање, соработка и единство се клуч за стабилна иднина, како на Куба, така и насекаде во светот. "Дојде време младите да се отворат пред постарите, а старите да ги прифатат со раширени раце...Дијалогот е единственото решение за овој свет", порачал еден од основачите на "Годишното писмо", Лазаро Квеста. Сантеријската религија е ...
сите 18 | | | веќе видена

Телото на Прајс никогаш не било пронајдено, а минатата година пред судот на Флорида тој и официјално бил прогласен мртов. Сообраќајната полиција го застанала Прајс на пат поради ситен прекршок – прозорците на автомобилот не му биле чисти – но лажните податоци кои им ги дал на сообраќајците направиле тие да се посомневаат во него. Набргу било потврдено дека станува збор за човек по кого трага ФБИ, и покрај судската одлука според која е прогласен за мртов. За него била понудена и награда од 20.000 долари. Прајс бил познат како финансиер кој финансира и гради цркви во Јужна Америка, а истовремено се бавел и со мисионерска работа во овој регион, со добри врски во Џорџија и на Флорида. Во 2011 година станал директор на Монтгомери банката, при што компанијата чиј сопственик бил се споила со банката и го добила контролниот пакет на акции. Меѓутоа, наместо да го инвестира капиталот на банката како што било предвидено, Прајс, како што тврди обвинителството, се послужил со банката да ги прикрие трансферите и ...
сите 2 | | | веќе видена

Кинескиот брод синоќа ги префрли евакуираните 52 патници на австралискиот мразокршач „Аурора Аустралис“, по што и самиот западнал во проблеми со мразот. Поради ова, Австралиската служба за поморска безбедност му наредила на бродот „Аурора Аустралис“ да остане на местото и доколку биде потребно да му укаже помош на кинескиот мразокршач. Во моментов нема непосредна опасност за „Снежниот змеј“.
сите 17 | | | веќе видена

Националната безбедносна агенција (НСА), според информации објавени во онлајн изданието на „Вашингтон пост“, работи на создавање на квантен компјутер, кој би бил во состојба да ги дешифрира речиси сите кодови за заштита. „Вашингтон пост“ се повикува на документи на поранешниот соработник на американските тајни служби Едвард Сноуден. Според весникот, НСА со супер-компјутерот сака да си обезбеди широк пристап до банкарски, здравствени, владини и економски мрежи. Развојот на ваквиот компјутер е дел од истражувачката програма „Влез во цврсти цели“, тешка околу 80 милиони долари. Детали за програмата, пред се‘ за тоа до каде е стигнато со неа, не се познати. Квантен компјутер важи за многу посилен и побрз од нормален дигитален компјутер. НСА во развојот на ваков компјутер е во трка „рамо до рамо“ со истражувачки проекти поддржани од ЕУ и од Швајцарија, се вели во извештајот на „Вашингтон пост“. Во меѓувреме, весниците „Њујорк Тајмс“ и „Гардијан“ од американската влада бараат помилување на Сноуден, кој во моментов ...
сите 7 | | | веќе видена

Одложени и откажани се илјадници летови. Првата зимска бура во 2014 донесе ниски температури и силни ветрови кои дуваат од долината на Мисисипи до брегот на Атланскиот океан. Бурата зафати делови од Нова Англија, вклучително и Бостон. Летовите се откажани токму во периодот кога голем број луѓе се враќаат од божиќните и новогодишните празнувања. Најмногу се погодени аеродромите во Њујорк и Бостон, откажани се 2.500, а одложени 700. Аеродромите се подготвуваат за да ги згрижат патниците. Во државата Њу Џерси ќе бидат затворени и училиштата.
сите 48 | | | веќе видена

Болничарот на Итна помош, кој на 29 декември минатата година се разнесе со бомба на железничката станица во Волгоград, и уби 18 и рани 36 лица, во јули 2012 година им оставил видео-порака на своите родители. „Тешко ми е да ги гледам вашите солзи, но јас го одбрав патот на Алах. Одбрав Алах да биде задоволен со мене и да го заслужам рајот. Вие не можете да ме оттргнете од тој пат“ – им порачал Печонкин. Додал и дека не сакал да ја погледне нивната порака за да не „се тргне од патот“. „Не сакав да ве гледам, бидејќи мислев дека ќе ме омекнете“ – рекол уште еднаш, потврдувајќи ја намерата да не се врати дома никогаш повеќе. „Мене Алах никој не ми го наметнува“ – рекол и истакнал дека многу негови браќа го оставиле своето семејство и отишле „да го искусат џихадот“. „Ние не убиваме деца, но овде гледам многу деца кои плачат за своите татковци“ – рекол тој. Таа видео-порака всушност била одговор на повикот на неговите родители кои го замолиле да се врати дома. Имено, неговиот татко Николај во пораката го замолил ...
сите 3 | | | веќе видена

Предлог до премиерката Аленка Братушек го упати пратеникот од нејзината партија Бране Голубович, кој повика да се прикажат вистинските ефекти од работењето на втори јануари, со оглед дека многу компании имаат колективни одмори, а некои земаат слободни денови или годишен одмор. Дури и во парламентот, половината од пратениците беа на одмор на овој ден. Втори јануари за работен ден беше прогласен од 2012 година во рамки на мерките на штедење, со оглед дека статистиката покажала дека секој работен ден донесува 0,1 отсто од БДП. Како што наведе словенечкото радио, засега се размислува наместо втори јануари, за работен ден да се прогласи втори мај, со оглед дека празникот на трудот во Европа се слави само еден ден, освен во Србија, БиХ и Украина. Поранешната влада на Јанез Јанша предложи своевремено и втори мај да се укине како празник, но наиде на спротивставување на синдикатите.
сите 2 | | | веќе видена

Во написот американскиот весник ја пренесува изјавата на премиерот Самарас, кој во новогодишната порака рече дека во „2014 година Грција ќе се врати на пазарите и ќе почне повторно да станува нормална земја“. Весникот, меѓутоа, се прашува дали Грција навистина го избегна најлошото. Со над 240 милијарди евра доделни кредити земјата и натаму има неоддржлив јавен долг, исправена е пред заканата од нова политичка дестабилизација, еден од четворица Грци е невработен, а земјата постојано тоне кон сиромаштија, оценува „Вашингтон пост“, посочувајќи ги четирите главни проблеми што сега ја мачат Грција се невработеноста, бирократијата, политичката нестабилност и долгот.
| | веќе видена

-Ивона и Данило беа најдобри пријатели. Таа вечер излогоа на прошетка и повеќе не се вратија. Во една секунда не напуштија и двајцата. Незнам како понатаму ќе продолжиме без нив, изјавил за српски Курир, еден од пријателите на Ивона. Како што пренесува српскиот Курир, возачот во крвта имал повеќе од 1,2 промили алкохол, а со својот Џип тргнал да запали свеќа на местото каде што загинал неговиот син на 30 декември 2010 година. -Данило на прошетка ја повикал и неговата сопруга Зорана, но таа неможела да им се придружи, бидејќи останла дома со синот. Не сакам ни да замислам што ќе беше ако и таа излезеше со нив во кобната вечер, рекол пријателот на загинатата. Милорад на сослушувањето повторувал дека е убиец и дека се обидел да им помогне на загинатите.
сите 2 | | | веќе видена

Пред укинувањето на рестрикциите, некои британски весници предвидуваа инвазија на сиромашни мигранти кои ќе бараат бенефиции, ќе ги преземаат и онака ретките работни места, па дури и ќе крадат старо железо. Кога Романија и Бугарија и се придружија на Европската унија во 2007 година, девет членки на Унијата веднаш воведоа пречки за нивните граѓани во првите седум години од членството на овие две земји. Тоа особено важеше за нивното право на работа и на бенефиции од социјалните и здравствени програми. И додека аналитичарите велат дека е премногу рано да се предвиди исходот од промената на политиката, ова прашање е посебно чувствително во Британија, каде што претходната лабуристичка влада потфрли во проценката на бројот на мигрантите во Британија откако во 2004 година во Унијата беа примени нови членки од Источна и Централна Европа. Студијата сметаше на околу 13 илјади мигранти до 2010 година. Но пописот во 2011 покажа дека за тоа време над 520 илјади Полјаци станаа британски граѓани. Пред рецесијата во ...
сите 8 | | | веќе видена

Указот кој дозволува делумна либерализација на пазарот на автомобили е донесен на 31 декември минатата година. Досега само дипломатите, странските фирми и мал број Кубанци имаа специјални привилегии и можеа да купат увезени автомобили. Поради тоа две третини од сите автомобили во Куба се американски модели од пред револуцијата во 1959 година или советски модели од 70-те и 80-те години на минатиот век. Од денеска државните претпријатија ќе увезуваат атомобили и ќе им ги продаваат со 20 процентен данок на фирми, кои ќе ги препродаваат со повисока цена за осум проценти и десет отсто специјален данок.
сите 6 | | | веќе видена

Мајката на покојниот Мајкл Џексон е обвинета дека сакала да извлече пари од обожавателите на пејачот. Кетрин Џексон на интернет собирала донации, тврдејќи дека сака да ги купи правата на песните и фотографиите на кралот на попот, за да сними документарец за него. Сепак, кога TMZ објави дека таа воопшто не ја контактирала фондацијата, сметката била затворена. Парите, наводно, биле вратени на обожавателите.
| | веќе видена

next