Сенки

Темата во емисијата била колку пари се потребни за празниците кои доаѓаат, па скромната Манчиќ решила да биде искрена. „Ако се земе во предвид дека дома имам две ќерки, куче и мачка, потребни ми се околу 2000 евра месечно само за да преживееме. Идеално би било кога мојот сакан маж би ми давал 5000 евра месечно. Тоа би ми било доволно за нормален живот“, Манчиќ ги шокирала присутните со својата изјава.
| | веќе видена

Имено, Драган Којиќ Кеба неодамна заминал на турнеја низ Австралија, за која однапред добил 75.000 долари. Меѓутоа, бидејќи посетата на неговите концерти не била ниту приближно добра, организаторот на турнејата барал од Кеба да му ги врати парите, на што пејачот не се согласил. Расправајќи се со менаџерот, дошло до голема кавга, која прераснала во тепачка. Кеба добил ќотек од Дарко, поранешното момче и менаџер на српската пејачка Стоја, кој бил и организатор на турнејата на Кеба, пишува српски Курир.
| | веќе видена

Според порталот TMZ, 39-годишната Тами Ерин била уапсена оваа сабота откако пијана удрила во три автомобили, па избегала од местото на инцидентот. Таа удирала во возилата додека се обидувала што побрзо да се извлече и да избега. Од полицијата известиле дека едно лице со повреди било пренесено во болница. Кога полицајците конечно ја пронашле актерката, откако ја тестирале за алкохол, ја уапсиле поради инцидентот и возење во алкохолизирана состојба. Актерката треба да плати 100.000 долари кауција за да излезе на слобода.
сите 5 | | | веќе видена

Oва пенкало им овозможува на хирурзите буквално да ги исцртуваат слоевите на живи клетки на оштетеното ткиво како коски или ‘рскавици, за време на операција. Таа постапка им помага во делењето на клетките и зацелувањето на ткивото. Она што се полага во слоевите, вообичаено се клетки измешани со разни течни материјали, погодни за користење во дадената прилика, па целата мешавина добива конституција на гел и може да се нанесува и во тенки слоеви. Единствената разлика е што кај овие примени, испишувањето се прави рачно, а не со помош на CNC мотор на 3D печатачот. Секој положен слој материјал се зацврстува со UV светло, чиј извор исто така е поставен на био-пенкалото.
| | веќе видена

Актерката почина од природна смрт во својот дом, во Кармело, Калифорнија, објави Hollywood Reporter, според информацијата од асистентката на актерката, Сузан Фајфер. Џоан Фонтејн има глумено во првиот филм на Хичкок, „Rebecca“, за кој била номинирана и за Оскар. Две години подоцна, ја доби и улогата во филмот „Suspicion“ (1941г.) со Кери Грант. По 1950г., нејзината актерска кариера почнува да заоѓа, и таа се ориентира кон телевизијата, а неколку пати и се појавува на Бродвеј. Фонтејн и беше сестра на Оливија де Хевиленд, со која имаше конфликтен однос, обележан со професионално ривалство. Освен во професионалниот живот, сестрите беа конкурентки и во приватниот - ексцентричниот билионер Хауард Хаџес, кој еден период и беше партнер на Оливија де Хевиленд, во неколку прилики и понуди брак на Џоан Фонтејн. Фонтејн била во брак четири пати, а кога се развела од нејзиниот последен сопруг Алфред Рајт, во 1969г., таа изјавила дека за неа „бракот како институција е мртов“.
сите 3 | | | веќе видена

Кога се судриле двата воза, едниот од нив исклизнал од шините. Велешката полиција ја потврдува информацијата, а на местото на несреќата се очекува да пристигнат јавен обвинител и увидна екипа на СВР Велес.
| | веќе видена

За неа не е неочекувано центрите на моќ, особено политичките, да се обидат да ги притискаат новинарите и медиумите да дејствуваат во нивна корист, но според Велиновска, лошата слика ја креираат одредени уредници и новинари за да им се додворат на ваквите центри. Таа вели дека во македонското новинарство нема вистинска слобода, а новинарите повикувајќи се на ваквата слобода да кажуваат се што ќе им падне на памет без ограничување, а при тоа не сакаат да преземат никаква одговорност за последиците. Велиновска тврди дека како новинар досега доживеала неколку политички притисоци, и тоа најголемите од социјалдемократите, а од истите доби и јавна закана во Собранието на Република Македонија. - Од она што можам да го издвојам се три судири со ВМРО-ДПМНЕ од кога постојат како партија. По изборите во 1991 година ми ја каменуваа куќата. Во 2000 година ми ја искршија оградата на куќата. Двата случаја се пријавени во полиција, против непознат сторител и никогаш не беа расчистени. Никола Груевски го имам жестоко напаѓано ...
сите 6 | | | веќе видена

Последните мерења на Министерството за животна средина и просторно планирање од утрово во 6 часот покажуваат високи концентрации во сите општини во Скопје, од 90 до 180 микрограми на метар квадратен. Многу висока концентрација е измерена во Тетово. Вчера на прес-конфренција надлежните најавија дека инспекторите за животна средина на Градот Скопје се во мобилна сотојба. Загаденоста во градот Скопје шест дена е над дозволеното, а завчера локалната самоуправа излезе со препораки до граѓаните да не престојуваат на отворено, да не проветруваат, да не ги користат автомобилите ако не е неопходно. Вклучените институции ќе седнат заедно и ќе утврдат какви мерки ќе преземат доколу продолжи ова загадување повеќе од 10 дена. Неделава треба да бидат испорачани и ставени во функција два мобилни апарата за мерења и анализи на квалитетот на амбиентниот воздух, со што за првпат ќе се докажува поврзаноста на загадениот воздух и загадувачот. Овие апарати ќе бидат поставувани на таканаречените жешки точки во Скопје, но и во ...
сите 88 | | | веќе видена

Од менаџерскиот тим велат дека среќен ден го организираат веќе неколку години со цел потрошувачите по намалени цени на сите производи да можат да си го купат посакуваниот производ за себе или пак за подарок. Шопинг традицијата која во Америка се нарекува црн петок полека се пренесува и кај нас. Поради зголемен обрт на трговците но и поволни цени за купувачите се прават големи распродажби на кои често се чека и ред за да се влезе во маркет. Праксата покажува дека Македонците на попуст најчесто купуваат телевизори, телефони но и останати апарати за домаќинство.
сите 3 | | | веќе видена

Тој во неа зборува за завера околу уништување на Америка и наредната криза која што може да донесе пропаст, пренесе „Политика“. Шеесет и двегодишниот Хартман е еден од најпопуларните водители кои поттикнуваат либерални идеи, за што сведочи и фактот дека неделно има околу 2,7 милиони слушатели. Книгата се занимава со суштинскиот проблем во државата, односно дека и покрај тоа што изгледа дека во САД се е под контрола, тоа не е така. Првата криза во Америка е надмината по ослободување од колонија, со формирање на самостојна нација. На втората и е ставен крај со ослободување од ропството и почетокот на индустриската револуција. Третата е по големата економска криза во 30-тите години од минатиот век, со развивање на најмоќната средна класа во светот. Четвртата е се уште недовршен процес во која не се извршени корени реформа, како по претходните кризни периоди. Новиот пропаст, според мислењето на Хартман ќе биде само продолжение на кризата од 2008 година, која што започна со големата рецесија. Тој смета дека дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Градските власти неодамна најавија спектакуларен дочек на Нова година, но барем за сега не е потпишан договор со ниту една домашна или балканска ѕвезда. Иако и Охрид и Будва се туристички центри, во Будва веќе одамна е се испланирано. Во финансискиот дел потребен да се донесе некоја позната балканска звезда со најголем процент учествува хотелско- туристичката асоцијација на Будва, додека општината се грижи повеќе за украсувањето на градот. „На 29. декември ќе имаме детска програма со настап на Тијана и Леонтина, на 30. декември главна ѕвезда ќе биде Јелена Розга, на 31. декември тоа е Мерлин, додека на 1. јануари Жељко Јоксимовиќ. Самите имиња доволно зборуваат каков интерес ќе има за Будва за Нова Година. Будва многу инвестира во организација на различни настани кои се единствен начин да се продолжи туристичката сезона и маркетиншки да се промовира некоја дестинација, рече Тања Кажанекра, претставник на општина Будва. Минатата година за организација на дочекот на Нова Година во Будва и настапот на Здравко ...
| | веќе видена

Приштинската телевизија КТВ наведе дека извори од Министерството за надворешни работи на Косово истакнале дека граѓаните на БиХ се должни да имаат визи за влез во Косово, кои што ќе ги добијат во Амбасадата на Косово, во Албанија. Граѓаните доколку имаат шенгенски визи ќе имаат можност да влезат на Косово, но со нив ќе може да престојуваат само 15 дена. БиХ и Србија се единствените држави од поранешната СФРЈ кои не го признаа Косово.
сите 7 | | | веќе видена

Таа се сликала само во долна облека и мантил, од кој ѕиркале нејзините гради, заедно со нејзината сестра близначка пред 28 години, но од тогаш доста напредувала, па од пред два дена е поставена за конзул. Популарниот пејач не можел да се сети која девојка била на корицата или како се викала, објаснувајќи дека низ неговиот живот поминале многу жени, а тоа било пред 3 децении. -Со многу жени спиев, но не се сеќавам на таа Снежана, ви се колнам во детето. Ќе споредам слики од таа девојка и како сега изгледа, и дали е истата, но не ми останала во сеќавањето, вели Мандиќ.
сите 3 | | | веќе видена

Бугарин ги потрошил последните пари да ја урне куќата во која живеел со семејството. Урнатините ги собрале во камион и отишле во градот Тетевен, пред банката. На целата мака решиле малку да се пошегуваат со банкарите. Таткото глумел дека моли да не му ја земаат куќата и да направат исклучок, да го почекаат да плати кога ќе има. Но директорот на банката категорично изјавил дека нема да прави исклучок за никого. На ова Бугаринот извикал: Зете, истоварај! не даваат исклучок! Зетот, кој бил камионџија, ги истоварил урнатините од куќата пред банката и засвирел на сирената да го поздрави директорот!
сите 8 | | | веќе видена

Демонстрациите ги предводеше радикалниот ислaмистички верски лидер Анџем Чудари, кој им се закани на сопствениците на рестораните и продавниците, сите муслимани, дека ќе бидат казнети според одредбите на шеријатското право, доколку продолжат да нудат и да продаваат алкохолни пијалоци. Чудари и неговите исомисленици ги предупредија „неверниците“ дека сите ќе бидат казнети со по 40 камшикувања. Во протестот доминираа мажи, но имаше и жени сите облечни во бурки, кои целосно им го покрива лицето. Демонстрантите носеа транспаренти за тоа дека „исламот е перфектен систем за целото човештво“, а не само за муслиманите, како и дека „исламот е вистинското решение“, но и дека околу 10.000 луѓе секоја година умираат од болести предизвикани од пиењето. Протестот помина мирно, но со големо присуство на лондонската полиција. „Брик Лејн“ по снимањето на еден филм за животот на доселените муслимани во новата средина,стана популарно место за лондонци, како и за странските туристи, нудејќи им на посетителите и ...
| | веќе видена

Како што соопптија на извор од аеродромот, биле откажани 22 полетување, а 26 авиони кои требало да слетаат во Катанија биле упатени кон други аеродроми. Затворен е и аеродромот Комизо во истиот регион. Компанијата што управува со аеродромот во Катанија соопшти дека денеска ќе направи нова анализа на состојбата. Етна е активен вулкан и често еруптира, а нејзиното последно активирање почна во саботата и е најсилно во последните месеци. Лавата што потече по парините на вулканот се гледа од Катанија и од историскиот град и морско летувалиште Таормина.
сите 14 | | | веќе видена

Рибарите и ставиле соодветна плочка со сериски број и албански код АЛ бидејќи немала друг таргет, по што претседателот на рибарското друштво, Шериф Дурмиши и билогот Идриз Хаџиу ја вратиле повоторно во морските води. - Во последно време расте бројот на фатени желки во рибарските мрежи но ова е првпат да се вати ваков редок примерок, изјави Дурмиши. Во последните неколку години фатени се над 2.000 желки.
| | веќе видена

Во синоќешното соопштение на Канцеларијата се истакнува дека „не поминува ниту ден, а да не се случи некој напад врз Србите и нивниот имот, и додава дека за вчерашниот напад врз возилата на Цивилната заштита во северна Косовска Митровица се одговорни две лица“. Во северниот дел на Косово денеска се одржува повторување на локалните избори за градоначалник на Партеш.
сите 3 | | | веќе видена

- Книгата на д-р Дрвошанов е прва монографија, научно истражување за горанскиот говор, којшто се говори на крајниот северозападен дел од македонската јазична територија во Република Косово и во Република Албанија. Монографијата од д-р Васил Дрвошанов, годинава е единствената објавена книга од областа дијалектологија на македонскиот јазик објавена во Република Македонија. Авторот Дрвошанов има објавено и друг научен труд за македонски говор надвор од границите на Република Македонија. Тоа е монографијата за кајларскиот говор, периферен македонскиот говор, којшто се наоѓа во егејскиот дел на Македонија во државните рамки на Република Грција, соопшти „Бата прес“. Книгата ќе ја промовира проф. д-р Веселинка Лабровска, која е и рецензент. Книгата „Капка по капка-вирче / Rrёk e mbi rrёk e u bё njё liqe - Македонско-албански пословични паралели“ од проф. д-р Елена Јованова-Грујовска е напишана двојазично, на македонски и на албански јазик. Како што наведува „Бата прес“, книгата упатува на заедничките и универзални ...
сите 5 | | | веќе видена

Спасувачките служби ги извлекуваат телата од автобусот, а најмалку 20 лица биле пратени во болница, изјавила портпаролката на полицијата, Елизабет Васкез. Причината за несреќата не е позната, но сведоците изјавиле дека кратко пред несреќата автобусот ја зголемил брзината, а временските услови биле лоши. Филипините се познати по слабата сигурност на автопатите, а во 2011 година, починале речиси 1.900 лица во повеќе од 85.000 несреќи. Оваа несреќа предизвикала сообраќаен хаос во градот во кој живеат 11,5 милиони жители.
сите 4 | | | веќе видена

next