Сенки

- Улемек се пожали на силни болки во стомакот. По препорака на лекарот и со согласност од Вишиот суд во Белград и со асистенција од Жандармеирајата е префрлен во Угрнетниот центар, по што е вратен во затвор, изјавија за "Блиц" од Управата за извршување кривични санкции. Тој под еталниот преглед е вратен во затвор, што укажува на тоа дека немал сериозни здравствени проблеми бидејќи во спротивно би бил задржан на лекување. Легија отслужува казна под посебен третман во затворот кој е само за припадници на организираните криминални групи, како и за воени злосторници, каде контактот со надворешнито свет е сведен на минимум. Улемек служи единствена максимална казна од 40 години, но е осуден на четири најголеми казни во постапките за убситвото на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, за убиството на Иван Стамболиќ и атентатот врз Вук Драшковиќ во Будва, за убиситво на четири члена на СПО на Ибарската магистрала како и за други злосторства на земунскиот клан.
| | веќе видена

Направата била фрлена под прозорецот на канцеларијата на главниот уредник, којшто во моментот бил во зградата. Од силната детонација се скршени прозорците на канцелариите и се демолирани подрумските простории. Во моментот на експлозијата во редакцијата имало околу 15-ина лица, и за среќа никој не бил повреден. На Тајланд и денеска продолжуваат антивладините демонтстрации откако владата го одби повикот на Изборната комисија да ги одложи изборите закажани за 2 февруари. „Во ред е да се одложат изборите, можам да го прифатам тоа. И владата треба да си оди. Тие луѓе не треба да бидат во политиката, бидејќи ние сакаме Тајланд да напредува“.- рече еден од демонстрантите Вчерашните протести се претворија во насилни, кога полицијата со солзавци и со гумени куршуми се судри демонстрантите, при што загина еден полицаец, а речиси 100 лица беа повредени. Руската војска почна да разместува нов стационарен ракетен комплекс, изјави претседателот Путин, и додаде дека Русија неодамна пуштила во употреба уште една ...
| | веќе видена

Месиќ во авторскиот текст објавен на еден хрватски портал, вели дека невладиниот сектор со големо задоцнување, неединствено и без доволно одлучност реагира на сите агресивни настапи на десните и клеро-нацистички сили на внатрешно политичката сцена. Тој ја критикува и Црквата поради нескриено и директно мешање во политиката, а ко пример го наведува неодамнешното одржување на референдумот за бракот и подршката од католичката црква. „Стожер за одбрана на хрватскиот Вуковар, кој е нелегално и нелигитимно тело, никој не се осудува да го забрани“, пишува Месиќ.
| | веќе видена

Генерален е заклучокот, беше речено на денешната презентација, дека македонското претприемништво има голем потенцијал зашто домашните претприемачи се насочени кон странските пазари, иновациите и вработувањата. - Вкупно 52 отсто од претприемачите велат дека се мотивирани од нужност што е во согласност со општата економска и социјална состојба. Во услови на висока невработеност и низок економски раст, почнувањето бизнис се наметнува како нужност. Тоа е една од малкуте алтернативи за егзистенција на луѓето. Сепак, охрабрува трендот што расте процентот на претприемачи кои се мотивирани од можноста заради подобрување, стои во анализата. Главен мотив за претприемачите кои по сопствен избор и желба отвораат фирма е можноста да бидат независни и да остварат поголем приход. Како што рече Глигор Михаиловски од Македонската развојна фондација за претпријатија по претставувањето на ГЕМ, трговијата, градежништвото, деловните услуги, земјоделството и рударството се областите во кои најмногу се отвораат фирми. Најчести ...
сите 4 | | | веќе видена

Трајковска, всушност ги продаде акциите на сопствената фирма. Во изиајава за НОВА ТВ, таа вели дека тоа е нејзин влог во нејзината фирма. - Останувам во Фершпед, а ги продадов своите акции на Друштвотото за инвестирање и консалтинг “Консалтинг инвестментс син ДООЕЛ” Скопје, како мој влог и заложени како позајмица во моја фирма, каде имам и уште двајца содружници“, изјави Трајковска за НОВА. Трајковска преку Берзата вчера соопшти дека продала 11,9% од акциите во Фершпед. Од почетокот на месецов кога започнаа превирањата во компанијата, цената на акцијата ги урна сите рекорди. Пред еден месец таа чинеше помалку од илјада евра, а деновиве се тргуваше и за над 3000 евра.
сите 5 | | | веќе видена

Според таа студија, БДП на Британија до 2018 година ќе биде поголем од тој на Франција, а од БДП на Германија до 2030 година. – Проценките се дека Германија околу 2030 година ќе ја загуби позицијата на најголема западноевропска економија во корист на Велика Британија, заради забрзан раст на британската популација и малата зависност на Британија од други европски економии, се вели во извештајот. Ако Велика Британија ја напушти Европската унија, според тврдењата на центарот, би имала и побрз раст. – Мое мислење е дека на кус рок, последиците од напуштањето на Унијата би биле негативни. Но на период од 15 години, последиците би биле веројано позитивни, вели Даглас Меквилијамс директор на тој Центар.
| | веќе видена

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во октомври 2013 година, во однос на истиот месец лани е зголемена за 1,1 отсто. Тоа пред се се должи на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Градежништво за 7,4 отсто, Транспорт и складирање 6,5 и Рударство и вадење на камен 4,7 отсто. Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Уметност, забава и рекреација за 7,2 отсто, Рударство и вадење на камен 5 и Градежништво 3,3 отсто. Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во октомври 2013 година, во однос на октомври 2012 година пораснала за 1 отсто. Порастот се должи на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Градежништво 7,1 отсто, Транспорт и складирање 5,8 и Рударство и вадење на камен 4,9 отсто. Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос ...
сите 8 | | | веќе видена

-Шеќерот му е превисок, има вода во колената. Во истрагата не му даваа лекови. Ниту лекар. Тие денови, му го нарушија здравјето, вели за Вечерње новости мајката на расчинетиот владика, Галена Вранишковска. Зоран Вранишковски е осуден на две ипол години затвор откако обвинителствто докажа дека проневерил 250 илјади евра во времето кога беше владика на МПЦ.
сите 2 | | | веќе видена

Опасно загадениот воздух во Скопје и Тетово, градови кои го рушат светскиот рекорд на дневно ниво за најзагадени градови на планетата Земја, со недели беше изворот на овие опасни честички за граѓаните. Исто како и во сите земји од стариот континент, и кај нас максимално дозволеното ниво на ПМ10 честички е 55. Денеска мерните инструменти на Министерството за животна средина и просторно планирање измерија дека во Кичево ПМ10 честичките достигнале ниво од 380, во Лисиче 453, 309 се измерени во Центар, во Карпош 339, кај Ректоратот дури 409, а максимумот беше во Тетово - вртоглави 860, односно безмалку 16 пати повеќе од максимално дозволеното ниво. Најмалку ПМ10 честички се регистрирани во Битола - 87. Неделната анализа на квалитетот на амбиенталниот воздух во државава вели дека во неделата вечер во Центар се измерени 1.100, денеска наутро околу 450 мигрограм честички на метар квадратен. Според Министерството за животна средина и просторно планирање во Македонија на годишно ниво, просечната годишна концентрација ...
сите 3 | | | веќе видена

Вкупниот број заболени од грип во земјава од почетокот на сезоната, изнесува 746 лица. Во овој период нема регистрирани смртни случаи асоцирани со инфекции со вирусот на грип. Во споредба со истиот период минатата година, постои зголемување на вкупниот број на заболени лица за 46,6%, а во однос на просекот за истиот период во последните 10 години, зголемувањето на бројот на заболени во оваа сезона изнесува 4 пати.
сите 5 | | | веќе видена

Како што самата Берен Саат признала, терапиите многу и помогнале да ја одглуми девојката која е жртва на силување од група на млади момчиња. Инаку, за време на снимањето на серијата 29-годишната актерка за малку ќе се удавела во морето. Имено, при скокање во вода, таа паднала на дрвен колец и ја повредила раката. Не сакала да оди на боледување и на своја одговорност веќе следниот ден се вратила на работа. „Режисерот ми понуди двојничка, ама јас не сакав. Избрав да бидам актерка и моја должност е да направам се сама.“, изјавила Берен.
сите 2 | | | веќе видена

Имено, Анабела даваше интервју за „Ексклузив“, додека во скут ја држеше малата Бланкица, а 7-годишната Нина седеше во нејзина близина. Пејачката изјави дека малку и недостига еуфоријата на Белград и естрадата, но дека сепак и е убаво во друштво на нејзините ќерки во Сараево. Таа во интервјуто зборува и за проблемите во мајчинството и за нејзината неможност да дои, бидејќи на 18 години оперирала тумор на дојката. „Искрено, тоа ми падна многу тешко. Се трудев, но тоа ми беше ускратено, бидејќи едната града ми е оштетена. Имам впечаток дека поради овој проблем со доењето не можев до крај да воспоставам блискост со мојата трета ќерка“, изјави тажно Анабела.
| | веќе видена

Речиси сите светски ѕвезди уживаат во услугата на слугинките кои секојдневно наместо нив ја извршуваат работата до таа мерка што им ги извршуваат и најбаналните работи. За разлика од таквите селебрити, Џенифер Лопез издвоила време за празниците да ги помине во кругот на своето семејство, да ги засука ракавите и самата да подготви божиќен ручек! Во комплетната подготовка на традиционалната трпеза, пејачката го „вработила“ и своето 26-годишно момче, Каспер Смарт, кој на неа и нејзините најблиски им помагаше да го подготват јадењето, а Џеј Ло се потруди на светот да му ја презентира оваа семејна идила, па заедничката фотографија ја сподели со фановите на својот Твитер профил.
сите 5 | | | веќе видена

Институцијата и нејзината претходничка (CONAD) повеќе од 50 години го следат летот на Дедо Мраз. Точната локација на белобрадиот дедо ја утврдуваат користејќи радари, сателити и камери, кои го следат Дедо Мраз на неговиот пат, при кој со подароци усреќува милиони деца ширум светот. Каде сега се наоѓа Дедо Мраз, според податоците на NORAD, можете да видите овде: http://www.noradsanta.org/
сите 14 | | | веќе видена

На почетокот на годината, Крис Браун (24) и Ријана (25) заедно се појавија на доделувањето на Grammy наградите, но сепак, Божиќ не го дочекаа заедно. На оние кои го следат на Твитер, раперот им честиташе Божиќ заедно со Каруеш Тран, девојката со која беше и пред и по разидувањето со Ријана, оваа година. „Среќен Божиќ од нас“ - напиша Каруеш, која на сите сакаше да им покаже колку е среќна што Божиќ го поминува во друштво на своето момче. За тоа време, Ријана на Инстаграм објави неколку свои фотографии, а на нив изгледаше многу тажно. Оваа фотографијата беше објавена на истиот ден, кога Каруеш позираше во прегратките на Крис, па може да се претпостави дека тоа и ја онерасположило. Пејачот сеуште е на условна казна, откако во 2009г. ја претепа Ријана.
сите 5 | | | веќе видена

Пукањето се случило околу 45 минути по полноќ во Сликс гоу-гоу барот. „Најверојатно маж се обидел да влезе во барот вооружен и го сопреле исфрлувачите“, изјавил јавниот обвинител на окугот Есекс Ентони Емброуз, јавува Си-би-ес. Мажот, откако му забраниле да влезе, почнал да пука. Како што јавува Си-ен-ен, убиен е 34-годишниот син на сопственикот на клубот Пјер Клервојант и 32-годишниот вработен Вудли Дениел. Третата жртва не е идентификувана. Уште двајца мажи, на возраст од 27 и 34 години, биле застрелани и повредени, но медиумите немаат информации за нивната состојба. Сведоците изјавиле дека напаѓачот, веднаш по пукањето, побегнал во сив автомобил. Полицијата трага по него.
| | веќе видена

Според нив, не биле точни информациите дека бесправно се вклучувале на електричната мрежа и дека краделе струја. „Глупости и чисто замајување на јавноста. И тоа дека требало да се стават нови саати, односно промена на приклучоците е чиста глупост и лага бидејќи саатите се нови, од пред три години. Како може за еден месец да ми стигне сметка од 9.500 денари кога и јас и сопругата по цел ден сме на работа? Ниту греење уклучено, ниту бојлер, ниту готвиме дома. Срамота!, вели Драги, жител во населбата кој заедно со своите соседи протестира на „Пластичарска“. Еден постар жител на населбата револтиран од ситуацијата почна да вика: „Дојди бе дете, дојди и седни тука заедно со нас на барикадава. И кажи дали ти личиме на измамници и неплаќачи?! А, бе, ова што го прави ЕВН веќе не се трпи! Не уништија, сакаат и кожата да ни ја одерат“, гневно извика тој. Неколку новинарски екипи утрово биле избркани од граѓаните што протестираат на „Пластичарска“. „Како бе да не ги бркаме? Доаѓаат тука, им ја кажуваме маката, а после ...
сите 28 | | | веќе видена

Преку целата година доминираа настани кои директно или индиректно ги загрозуваа слободата на изразување и слободата на медиумите во државава, како на пример, апсењето на новинарот Томислав Кежаровски, смртта на сопственикот на неделникот „Фокус“ под сè уште неразјаснети околности, згаснувањето на неколку критички медиуми, зголемениот број на новинари кои останаа без работа, постојаните тужби и закани за тужби кон новинарите од страна на сегашни и поранешни носители на јавни функции, притисоците врз новинарите јавно да им се извинуваат на функционерите и политичарите, како и постојаната пропагандистичка хајка на провладините медиуми против новинарите кои имаат критички однос спрема власта, но и против меѓународните организации и меѓународните експерти за медиуми, слобода на изразување и заштита на човековите права. Кулминација на ваквите загрижувачки состојби е вчерашното усвојување на Законот за медиуми и Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Овие закони ќе ја зголемат контролата на власта врз ...
| | веќе видена

Така, според надлежните, лековите ќе бидат подостапни за граѓаните во руралните средини, а може да има и намалување на цените поради поголемата конкурентност. -Следна крупна изведба која што ја предвидува овој закон е измената на секои две аптеки, на еден ланец на аптеки, задолжително мора да отвори една аптека во рурална област. Очекувам како резултат на оваа реформа да се отворат до 99 аптеки вели Никола Тодоров - министер за здравство. Со новиот закон, вработените во бирото за лекови и нивните најблиски, не смеат да имаат аптека. Тоа ќе се однесува и на сопствениците на веледрогериите. - Дел од вработените ќе бидат засегнати затоа што некој или од родителите или од сопрузите се техничари или фармацевти и кој што од порано имаат аптека во тој дел можно е да бидат засегнати, но тие аптеки сигурно не се отворени сега во моментот откако тие се вработиле во бирото за лекови изјави Катерина Алексовска – Директор на биро за лекови. Фармацевтските комора и факултетот со забелешки за новото законско решение.. ...
| | веќе видена

Според информациите на туристичките агенции, продажбата на аранжманите оди добро, но се чека повеќе снег. Банско е многу поконкурентен од нашите зимски туристички центри, бидејќи има поголем број на хотели со различен број на ѕвезди во кои се нудат програма и различни содржини, а има и поголем број на скијачки патеки.Во Банско и хотелите со две ѕвезди имаат спа центри. Сопственикот на туристичка агенција „Пет“, Мартин Петковски вели дека продажбата за Банско годинава оди добро, иако има некое мало покачување на цените за некои хотели кои биле реновирани и заслужуваат повеќе да се плати.Според него, причината зошто Македонците повеќе го преферираат Банско е поради малиот број на хотели во нашите зимски туристички центри и недостатокот на содржини откако ќе заврши скијањето кое вообичаено е до 16 часот. Не земајќи го предвид и ноќното скијање. „ Од сите зимски туристички центри на Балканот, Банско е најинтересен и најатрактивен поради програмата која нудат самите хотели.А, и скијачките патеки се одлични. Во ...
сите 2 | | | веќе видена

next