Сенки

По долго боледување, денеска почина познатата актерка Ружица Сокиќ, на 79-годишна возраст. Таа боледувала од Алцхајмерова болест и починала на одделението за неврохирургија во Белград. Легендарната актерка ја започна својата кариера во 1957 година. Има глумено во повеќе од 180 филмови и ТВ серии, како и во голем број театарски претстави, за што има добиено бројни награди и признанија. Нејзини најзабележителни улоги и беа оние во филмовите "Кога ќе бидам мртов и бел", "Жолта", „Боксерите одат во рај“, „Ужичка република“, "Ужичка Република", "Савамала", "Зона Замфирова"... Во 2010 година Сокиќ ги објави своите мемоари под наслов „Страв за летање“, а во 2011 година ја доби наградата на Здружението на драмски уметници на Србија за животно дело „Добричин прстен“.
сите 2 | | | веќе видена

Легендарниот актер Иан МекКелен (74), кој го игра Гандалф во трилогијата Lord of the Rings, и ѕвездата на X Men, Патрик Стјуарт (73), покажаа дека и тоа како уживаат во божиќната атмосфера. Тие го искористија слободното време и одлучија да се фотографираат со Дедо Мраз. Британските актери облекоа џемпери, на главите ставија шешири и му седнаа на Дедо Мраз во скут, а потоа се фотографираа покрај голема елка. Заедно го поминаа и Денот на Благодарноста. За тој празник позираа покрај голема печена мисирка, која заедно ја пресекоа и изедоа. Тие често се дружат и сакаат да објавуваат фотографии на социјалните мрежи.
сите 16 | | | веќе видена

Кина тврди дека реакцијата на нејзината Воена морнарица била изведена со „строго почитување на протоколот“. Во американското објаснување на инцидентот се вели дека нивниот брод морал да изведе операција на „опасно зибегнување“ откако двата воени брода се нашле премногу близу еден до друг. Инцидентот се случи на 5 декември, а САД тврдат дека разурнувачот „Каупенс“ бил во меѓународните води. Кина, пак, тврди дека инцидентит се случил во кинеските територјални води. Државните медиуми во Пекинг ги обвинуваат Американците дека нивнот брод бил „закана за кинеската безбедност“ наведувајќи дека американскиот разурнувач се нашол „премногу близу“ до првиот кинески носач на авиони, кој бил на своето прво патување во Јужното Кинеско Море. Ова е најсериозниот инцидент меѓу двете земји по 2009 година. Инцидентот доаѓа по острата расправија што се води неколку недели, меѓу Јапонија, САД и Јужна Кореја и Кина, по одлуката на кинеските власти да воспостават нова воздушна одбранбена зона во реонот на Источното Кинеско Море.
сите 2 | | | веќе видена

За ова капитално дело на европската литература, Сузан Сонтаг изјавила: „Книга на сеќавања е најдобриот роман напишан во нашето време и една од најзначајните книги на векот“. Преводот од унгарски јазик е на Златко Панзов, илустрацијата на корицата ја изработи Билјана Василева, а дизајнот на книгата е на бригада.мк. По тој повод, книгата, денеска и утре ќе ја има својата промотивна продажба во книжарницта Или-или, каде истата читателите ќе имаат можност да ја купат со попуст. Петер Надаш е прозаист, драмски писател, есеист и фотограф, роден во Будимпешта во 1942. година. Се смета за класик на современата унгарска литература. Во книжевноста се појавува со збирката кратки раскази “Библија” 1967. година, по која следат „Крајот на еден семеен роман“ (1977, роман), „Сцена“ (1983, есеи за театарот), „Книга на сеќавања“ (1986, роман), „Пронајденото ливче и други мешани списи“ (1992, есеи и медитации), „Минотаурус“ (1997, избрани кратки раскази), „Паралелни приказни“ (2005, роман), „Песната на сирената“ (2010, драма), ...
сите 3 | | | веќе видена

Во дводневното дивеење на бунтовниците во Централноафриканската република загинале двојно повеќе луѓе отколку што се мислеше, соопшти Амнести интернешнал. Поранешните исламистички бунтовници Селека, со пушки, мачети и камења, во главниот град Банги убија најмалку 1000 христијани, меѓу кои и жени и деца – одмазда за претходен напад на христијанската антибалака милиција, која одејќи врата до врата уби 60 муслимански мажи. „Соседи се убиваат едни со други. Тие луѓе се познаваат, порано живееја во мир. Но кризата излезе од контрола и сега соседите се колат едни со други“, објаснуваат активистите на Амнести интернешнал. Се погласни се повиците ОН да испратат своја мисија за да ги спречи верските крвопролевања. Од светската организација се бара ангажман и на друг фронт, во соседен Јужен Судан. Во главниот град Џуба само вчера беа убиени 500 луѓе. Борбите се проширија и во други градови и може да ја запалат целата земја во општа етничка војна. „Целта им е особено заедницата Нуер. Ако не го зборувате нивниот јазик, ...
сите 17 | | | веќе видена

Анкетата, која заеднички ја направија „Вашингтон пост“ и „Еј-Би-Си Њуз“ говорат дека популарноста на Обама е 43 отсто што е за 11 отсто помалку за разлика од истиот период лани. Податоците покажале дека 55 отсто до Американците не се задоволни од работата на својот претседател, што е значаен пораст во однос на минатогодишните 42 отсто. Освен тоа, поддршката на Обама е пониска од онаа на Џорџ Буш во истиот период на неговиот втор мандат. Пред истекот на петтата година помината на чело на САД, околу 47 отсто од Американците ги поддржувале неговите постапки или за четири отсто повеќе од Обама.
сите 19 | | | веќе видена

Таткото на полицајците им кажал дека на бебето му се слошило и дека тоа починало. Но обдукцијата утврдила дека на телото на бебето има траги на насилство, а смртта настапила со даваење. Обдукцијата покажала дека бебето е удирано со тап предмет по целото тело. Таткото е осомничен за убиство и предаден на надлежните органи.
сите 8 | | | веќе видена

Мишчевиќ нагласила дека ЕУ не е место во кое се разговара за статусот на Косово и Метохија, туку каде се бара начин за нормален живот на сите граѓани на покраината, а особено на северот. Таа истакнала дека не се грижи поради одредбата со која Србија, при донесувањето на законите мора да ја вклучи и географската рамка, бидејќи ова е во согласност со резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, во чии рамки Србија и се движи и цврсто се држи бидејќи е гарант за суверенитетот. „Во преговарачката рамка станува збор за обврските на Белград и Приштина, меѓусебно да не си пречат во европскиот пат, и ова досега не се случило", изјавила Мишчевиќ. Таа навела дека оперативниот тим за преговори со ЕУ, во кој ќе бидат околу десетина лица, ќе биде формиран до првата меѓувладина конференција Србија - ЕУ, која ќе се одржи на 21. јануари. „Тимот нема да биде преголем, ние имаме можност во него да има 20 лица, но веројатно поради мерките за штедење и организацијата, ќе биде преполовен и во него сите ќе водат координиран ...
сите 23 | | | веќе видена

Владата донесе одлука и за ограничување на вработување на нови службеници во јавните институции. Но тоа не се однесува на вработување каде што има слободни места поради престанок на договор за работа, замена и вработување на работни места кои ќе се систематизираат по проширување на делокругот на јавните служби.
сите 4 | | | веќе видена

Повикувајќи се на извори во црногорската Влада, „Вијести“ наведува дека Црна Гора испратила негативен одговор на барањето од Русија, која не е сигурна дека ќе може да ја задржи својата поморска база во пристаништето Тартус во Сирија. Сириското пристаниште има голем стратешки интерес за Русија, бидејќи и овозможува да биде присутна во Средозменото Море. Имајќи го предвид воениот конфликт во оваа земја и можноста еден од условите за негово решавање да биде заминување на Русите од Тартус, Москва како алтернатива го избрала Бар, бидејќи сите останати земји во регионот „се или во НАТО или под влијание на Западот“. Во црногорската Влада подолго време е разгледуван одговорот за Русите, а еден од најжестоките противници на договорот со Москва била министерката за одбрана Милица Пејановиќ-Ѓуришиќ, наведува весникот. Дел од црногорското образложение за одбивањето на руското барање содржи повикување на меѓународното право. „Вијести“ пишува дека евентуалната согласност на Подгорица за стационирање на руска војска во Бар ...
сите 6 | | | веќе видена

Пратениците во парламентот во Атина ја поддржаа суспензијата на финансирањето на неонацистичката партија со 241 гласа „за“, 26 „против“ и петмина „воздржани“. Според најновите анкети, Златна зора е трета по популарност партија во Грција, иако се покренати обвиненија против неколку нејзини членови по убиството на музичарот и антифашистички активист Павлос Фисас. Испитувањето на јавното мислење, што за дневниот весник „Етнос“ го спроведе агенцијата „Метрон анализа“, покажува дека доколку изборите би се оддржале сега за Златна зора би гласале 6,7 отсто од испитаниците. Овие резултати се поклопуваат со податоците и од другите анкети, според кои, Златна зора ја поддржуваат околу седум проценти од Грците. Поддршката за неонацистите значително опадна од максималните 13 отсто во јули, откакоа во септември еден нивни симпатизер го уби раперот Фисас. Меѓутоа, поддршката на партијата повторно почна да расте по убиството на двајца припадници на Златна зора на почетокот на овој месец, за што одговорност презедоа ...
сите 11 | | | веќе видена

Високо ниво има и во Карпош и Лисиче. Во Центар и Ректорат концентрацијата е над 180 микрограми ПМ10 на метар кубен. Максимално дозволена концентрација на ПМ 10 во воздухот е 50 микрограми на метар кубен. Во текот на вчерашниот ден нивото на ПМ10 во Центар изнесувало 248 микрограми на метар кубен, во Лисиче 240, во Карпош 221 микрограми и кај Ректорат 202 микрограми. Во Тетово се измерени 325 микрограми на метар кубен, а во Кичево 202. Воздухот во овие регионие е загаден повеќе од една недела.
сите 16 | | | веќе видена

Судењето беше затворено за јавност, па во судницата беа присутни само обвинетите, обвинителот, бранителите и судскиот совет. Ова е втор заштитен сведок за „Монструм“. Претходно Хаки Азири се откажа да биде заштитен сведок, го смени првилниот исказ и од сведок стана обвинет во случајот. Судењето за масакрот кај Смилковци стартуваше минатата недела, кога обвиненението беше проширено и во кое сега е вклучен и Сами Љута. Првообвинетите Африм Исмаиловиќ и Алил Демири се уште се во затвор во Приштина и чекаат екстрадиција во Македонија. Извор: press24.mk
сите 2 | | | веќе видена

-Во пресрет на претстојните новогодишни празници Владата на Република Македонија одлучи и оваа година да продолжи да важи мерката со која се предвидува органите на државната управа, јавните претпријатија, фондовите, агенциите и акционерските друштва во државна сопственост да не одржуваат прослави на државен трошок, да не доделуваат новогодишни пакетчиња со буџетски средства, и да не исплаќаат регрес за годишен одмор, и ги задолжи овие субјекти да ја почитуваат оваа мерка, изјави за Курир, владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев Ѓорѓиев додава дека Владата на Република Македонија препорачува оваа мерка да ја применуваат и регулаторните тела, единиците на локалната самоуправа, градинките, основните и средните училишта. Од појавата на светската економска криза и европската должничка криза вакви ограничувачки одлуки имаат донесено и поголем број на други влади во светот.
сите 10 | | | веќе видена

Како што информираа од аердромот, синоќа за НОВА, поради големата магла нема можности за слетувања и полетувања, така што оние коишто се на распоредот се пренасочени кон аеродромот во Охрид, „Св. Апостол Павле“, или кон аеродромот во Софија. Ссотојбата утринава не е променета откажани се летовите за Загреб и Истанбул, а одложен е летот за Дортмунд. Нема информации до кога аеродромот нема да има можност да ги спроведуваат базичните дејности, поради тоа што не знаат до кога ќе има магла и смог.
сите 84 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин уверува дека одлуката на Москва да ја намали цената на гасот за Украина и да купи украински еврообврзници е израз на желба да му помогне на еден братски народ кој се наоѓа во економска нужда. Ова не беше направено за да се одвратат Украинците од договорот за асоцијација со ЕУ. „Русија не е против договорот за асоцијација на Украина со ЕУ, но тргнува од потребата да го штити својот пазар, изјави денеска на завршната годишна прес-конференција во Москва рускиот претседател Владимир Путин. Тој, исто така, истакна дека Украина е „братска земја“ на Русија и дека Москва мора да и помогне кога е во тешка ситуација. „Ние во принцип не сме против асоцирањето, но едноставно ќе мораме да ја заштитиме сопствената економија. Не можеме да ги оставиме отворени вратите во рамки на зоната за слободна трговија со Украина, доколку таа ги отвори вратите кон ЕУ. Ќе мора да ги затвориме, нагласи Путин. Што се однесува до најавите за распоредување на руски ракети од краток дострел во руската ...
сите 16 | | | веќе видена

Напаѓачите влегле на бродот, ги уништиле уредите за комуникација, им ги одземале мобилните телефони на членовите на екипажот, ги киднапирале капетанот и бродскиот инженер и побегнале со глисер коннигерискиот брег. Во нападот, кој е извршен на 65 километри од реонот на нафтени наоѓалишта во делтата на Нигер, не била употребена сила и никој не е повреден. Украинското Министерство, грчката компанија „Медтанкерс менаџмент“, која е сопственик на бродот, и нигериските власти прават напори за пронаоѓање на заложниците и нивно ослободување.
сите 2 | | | веќе видена

СТРЕЛЕЦ ТОЈ Тие спаѓаат во групата на луѓе кои имаат високи барања кога жените и бракот се во прашање. Мажот Бик е најголемиот критичар на зодијакот. Тие се често отсутни од дома и спаѓа во мажите кои се одлични мегаломани и за брачен живот се целосно незаинтересирани. На љубовта гледа како среќна случајност. На бракот гледаат како на техничка работа, а на љубовта како на фудбалски натпревар. Не сфаќа зошто воопшто има потрба да покаже емоции кон жените или кон некој друг. Неговата сопруга мора да поседува многу висока интелигенција. Совет: Овие луѓе се нетрпеливи. Не трпат било какво ограничување и правила и жената мора навистина да биде барем слична во поглед на светот, ако сака добри односи. Сексуално се тотално незанимливи. ТАА Ако сакате жената да ви биде најдобар другар и пријател, изберете жена Стрелец. Тие го сакаат сето она што и тој сака, и многу се слични со нивните машки колеги. Иако екстремно го сакаат брзиот живот, поседуваат особина наречена трпение и секогаш ќе чекаат доволно долго. Таа ...
сите 3 | | | веќе видена

Зборовите полни љубов кон својата девојка Дубравка Дујак - Дуда, хрватскиот пејач Тони Цетински ги преточил во писмо и ги замолил одговорните на хрватското издание на магазинот „Стори“ да му помогнат да ја запроси девојката. Емотивната и трогателна понуда за брак, Тони во своето интервју меѓу другото објаснува како се чуствува со Дубравка, со која е осум месеци во врска и како го освоила, дека со неа сака деца и зошто е сигурен дека третиот брак ќе му донесе вечна среќа. Магазинот „Стори“ заедно со Тони се погрижиле Дубравка да биде меѓу првите кои ќе добијак примерок од списанието и први да ја објават нејзината реакција со одговор на прашањето на Тони: „Дубравка, омажи се за мене!“
| | веќе видена

„Анџелина го дава својот максимум, а тоа зема голем данок од нејзиното здравје. На сетовите е по 12 часа, а потоа се грижи за децата. Кога се онесвести некои од членовите на екипата не беа свесни што се случува. Прво мислеа дека глуми, но потоа кренаа паника мислејќи дека е сериозно болна или пак дека умира. Таа сега има само 42 килограми, па нејзината тежина може да предизвика голем притисок за нејзиното срце. Анџелина лесно може да добие срцев удар и да умре“, открил извор од снимањето. Актерката била бледа и не можела да дише, но одбила да ја однесат во болница. „Не сакаше Бред да знае за она што и се случи, бидејќи знае дека ќе полуди од грижа. Тој планира да отпатува во Австралија веднаш штом заврши со снимањето на филмот „Fury“ во Англија“ додал истиот извор.
сите 6 | | | веќе видена

next