Сенки

Според првичните информации од Министерството за внатрешни работи, утринава, околу четири часот се случила тешка сообраќајна незгода на регионалниот пат Росоман-Градско. До незгодата дошло кога возачот, 42-годишниот Зоран П. изгубил контрола над автомобилот „поло“ со кавадаречки регистарски таблички и излетал од мостот. Од здобиените повреди, возачот загинал на лице место.
сите 11 | | | веќе видена

Жената позната само како Сетара, инаку 30-годишна мајка на четири деца, била сурово искасапена од сопругот во нивниот дом. Несреќната жена вчера разговарала со CCN и раскажала дека агресијата која ја трпи веќе некое време кулминирала, бидејќи одбила да ја финансира неговата лоша навика. "Прво ме претепа со камен, па ми ги отсече носот и усните. Потоа ми го зема прстенот, го зема мојот мобилен телефон и избега", раскажала Сетара, кој по нападот била одведена во болница, а моментално во Турција чека зафат кој би требало да ги санира повредите. Според медиумите, полицијата уапсила две лица, но не е познато дали насилниот сопруг на Сетара бил задржан во притвор. Нејзината мајка Насима апелирала до властите да го казнат насилникот за неговото злосторство. "Треба да го каменуваат до смрт, за другите слични како него да ја научат лекцијата", рекла таа. Овој случај е само уште еден во низата кои сведочат за бруталното насилство кое жените го трпат во оваа земја. Според податоците на ОН, само минатата година, ...
сите 2 | | | веќе видена

Според Дачиќ ова е прва година во која Србија постигнала резултати, додавајќи дека за тоа им е многу благодарен на вицепремиерот Александар Вучиќ и на претседателот Томислав Николиќ. Според него помеѓу нив тројца нема забелешки за нивната работа. „Ако некој сега се појави на избори не може да ја поддржува тезата дека Владата е лоша“, изјавил Дачиќ.
сите 8 | | | веќе видена

Смогот кој содржи отровни честици кои потекнуваат од дизел и фосилните горива се формирал уште од минатата сабота. „До тоа дошло поради температурната инверзија, бидејќи на земјата е студено и магловито, а на поголемите височини топло и ведро, што се всушност најдобри услови за задржување на смогот над градските средини и индустриските објекти“ – рекол Недељко Тодоровиќ од Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија. Тој додава дека смогот на тие локации е постојано присутен, но зголемениот воздушен притисок и ветерот го растеруваат и распрснуваат, што во последно време се немало случено. Лекарите од пулмологија јавуваат дека сите можат да имаат проблеми со смогот. Кај здравите луѓе се забележува кашлање и отежнато дишење, а кај хроничните болесници, како астматичарите, се препознава по „свирењето“ во градите и болки. Тие не смеат да излегуваат надвор, а доколку мораат, мора да се придржуваат на редовната терапија.
| | веќе видена

Невработеноста, која што беше една од главните причини за народните протести, не е намалена. Без оглед на степенот на извшени политички трансформации и различни структурни реформи, економијата на земјите зафатени од „арапската пролет“ се’ уште е во катастрофална состојба за разлика од пред три години. Тие земји се’ уште мака мачат со ниското ниво на бруто домашен производ, огромна стапка на невработеност, мал извоз, сива економија, неконкурентни фирми и одлив на капитал. Главната причина за економско слабеење на Тунис и Египет се намалените приходи во туристичкиот сектор, кој претставува моторна сила на економиите на двете земји. Либија, од друга страна, преминува низ длабока економска криза поради пренагласената зависност од извоз на нафта. Државните финансии на овие земји, исто така, се доведени во критична точка. За да го купат социјалниот мир, актуелните власти продолжуваат да ги субвенционираат основните животни намирници. Во Египет половина од државниот буџрт се троши на таков вид субвенции. Со децении ...
сите 2 | | | веќе видена

На концертот ќе биде промовирано музичко ЦД со изведби на квартетот, а во издание на музичката продуцентска куќа RAI од Италија. Рецензент на ова ЦД беше еден од најголемите и напознатите композитори на филмската музика Лало Шифрин, добитник на неколку оскари и Греми награди. Цедето веќе долго време е во продажба на iTunes, Napster, Amazon и на други музички веб страни. Членови на „Аксиос“ стринг квартетот се македонските музичари: Јане Бакевски – прва виолина, Симон Поповски – втора виолина, Бојан Талевски – виола и Божидар Пејиќ – виолончело.
| | веќе видена

Талибанците веднаш ја презеле одговорноста за овој напад, а извеле најмалку уште еден ваков напад на друго место во градот, пренесоа странските новински агенции. Талибанските борци војуваат против владата која има поддршка од САД откако се симнати од власт во 2001 година. Ракетните напади во последниве неколку години се ретки, но бунтовниците најавиле дека ќе ги интензивираат ваквите дејства со цел да извршат притисок врз американските и домашните власти пред претседателските избори наредната година како и пред повлекувањето на НАТО силите кои се предводени од САД. Од американската амбасада во соопштение изјавиле дека во средата околу 6 и 40 часот две ракети паднале врз овој комплекс но дека никој не е повреден во нападот.
сите 2 | | | веќе видена

Советот за безбедност на ОН одобри испраќање на дополнителни, околу 6 илјади „сини шлемови“ во Јужен Судан, каде владините сили ги продолжија нападите врз силите на бунтовниците околу градот Бора, и покрај повиците од меѓународната заедница за ставање крај на судирите. Советот за безбедност едногласно ја усвои резолуцијата со која е зголемен бројот на војниците во мировната мисија од 7 илјади на околу 12.500, а зголемен е и бројот на полицајци од 900 на 1.323. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун го предупреди Советот дека распоредувањето нема да може да се изведе веднаш и дека ОН не можат да ги заштитат сите цивили во Јужен Судан. Во таа земја веќе повеќе од една недела е во тек отворена војна меѓу симпатизерите на актуелниот претседател Салва Кир и неговиот поранешен заменик Рик Мачар. Судирите избија откако Кир го обвини Мачар за обид за државен удар. Во меѓувреме, судирот доби и етнички димензии и сега всушност војната се води меѓу припадниците на народот Нуер- кои го поддржуваат Мачар и на народот ...
сите 15 | | | веќе видена

Турските министри за економија Зафер Чаглајан и за внатрешни работи Муамер Ѓулер денеска поднесоа оставки на функциите, веднаш по враќањето на премиерот Реџеп Таип Ердоган од патувањето во странство. Синовите на двајцата министри се меѓу десетиците уапсени минатата недела во антикорупциска операција, и осомничени дека биле дел од голема мрежа која била вмешана во потпкуп и корупција. Во првата реакција по апсењата, турскиот премиер Ердоган оцени дека се работи за „наметната кампања“ која има за цел да ги спречи амбициите на Турција да стане водечка политичка и економска сила. Во одговор на истрагата, Ердоган отпушти десетици полициски шефови. „Ќе бидеме трпеливи. Нема да дозволиме да бидеме фатени во стапица“, им порача Ердоган на своите симпатизери кои го пречекаа на аеродромот во Анкара, синоќа, по враќањето од посетата на Пакистан. Синоќа беше одржана владина седница на која присуствуваа и двајцата министри кои утрово поднесоа оставки. Министерот Чаглајан во оставката наведува дека истрагата е „заговор“ ...
сите 89 | | | веќе видена

Имено, Наташа Беквалац добила СМС порака во која ја известиле за висината на паричната казна која ја „заработила“ поради непочитување на сообраќајните прописи. „Колку дена се тоа во затвор?“, прашала пејачката. Во истиот момент следувал духовит одговор: „Нека ја платат Иван Ивановиќ и Петар Штругар, на кои им ја разубавивте емисијата ’Твоето лице звучи познато‘“. Пејачката на тоа одговорила дека попрво би одела во затвор, отколку да плати казна.
| | веќе видена

Панче Кочовски, во понеделникот, на 23 декември, во Драмски театар ја промовираше монографијата за македонската група „Мањифико“.. Монографијата, насловена „Мањифико – мит-легенда или реалност“ е авторско дело токму на Панче Кочовски, човекот кој како средношколец, на работна акција во август 1959 година, со уште двајца другари, Крсто Таушанов и Димитар Томов, формира група за да ја изведува тогаш популарната латиноамериканска музика. „Долго време размислував дали самиот да ја пишувам оваа монографија или да ја доверам на човек-пријател од литературната бранша. Пресудно за да се нафатам за оваа пишувачка работа беше мислата: како да му ги пренесам моите емоции на друг човек, за тој да ги пренесе на трети лица - на публиката“, изјави Панче Кочовски на промоцијата пред полната сала на Драмски театар. Во монографијата на 292 страници на Панче Кочовски е сместена 31 година од интернационалната уметничка дејност на ансамблот. Преку приказни и фотографии тој им оддаде почит на луѓето што минале и останале во ...
| | веќе видена

Новаковиќ ја запроси пејачката на почетокот на ноември по двегодишна врска. Тие двајцата соработуваат и на професионален план, бидејќи Рашо кој е 14 години помлад од пејачката, свири тапани во нејзиниот бенд. „Раша намерно сакаше да почека со купувањето на прстенот. Тој ја запроси Гоца, иако немаше купено веренички прстен, но цело време имаше план околу изборот да му помогне петгодишната ќерка на Гоца, Лена. Тие беа во потрага по вистинскиот прстен, на крај одлуката заедно ја донесоа“, вели пријателот на пејачката за српски „Блиц“ и додава дека малата Лена била пресреќна што Раша ја вклучил во овој важен чин за нејзината мајка. На пејачката ова ќе и биде втор брак.
сите 5 | | | веќе видена

И на Скверот Јадран и на Плоштадот ќе настапат повеќе пејачи и музички групи. На Плоштад новогодишниот концерт ќе почне во 21 часот и ќе трае до рано наутро, а скопјаните ќе ги забавуваат Тијана, Калиопи, "Куку леле" и Мустафа Имери. Прославата во Центар ќе трае четири дена, од 28 до 31 декември. Општината ќе им понуди на граѓаните дружење со музика, топло вино, а манифестацијата ќе ја отвори точно на пладне на 28 декември, Драган Б. Костиќ, додека вечерта е резервирана за настапот на „Нокаут“. На 29 декември настапуваат „Деј офф“, Бени и „Нонстоп“, а во понеделник на 30 декември скопјани ќе ги забавуваат Диџеј Бабура и Игор Џамбазов, а Новата година на Скверот Јадран ќе може да ја пречекаат со настапите на „Суперхикс“ и „Прљаво Казалиште“.
| | веќе видена

Цукерберг ќе продаде 41.35 милиони акции од тој пакет. Еден од инвеститорите на Facebook, Марк Андерсен продава 1.6 милиони акции, додека останатите 27.05 милиони претставуваат потполно нови акции. Со оглед на тоа што вредноста на една акција на Facebook минатиот четврток беше 54 долари, вредноста на пакетот на Андерсен е околу 86.4 милиони долари. Facebook планира да ги искористи средствата од продажбата на акциите за работен капитал и за други општи корпоративни цели.
сите 2 | | | веќе видена

Пејачката Сусан Бојл (52), била принудена да му подари нешто повеќе од 65 илјади евра на својот брат Гери (59). Тој и се заканил дека ќе се убие, доколку Бојл не му донесе пари. Бизнисменот Гери кој инаку поседува фирма, со парите на сестрата сакал да да го обнови старото кино во Единбург, каде би организирал забави. Иако била запрепастена од заканите на својот брат, пејачката попуштила затоа што сакала да му ги разубави празниците. Црквената волонтерка од малиот шкотски град стана светска сензација, кога на шоуто „Britain’s Got Talent“ во 2009г. ја отпеа песната „I Dreamed a Dream“ и воодушеви со одличните вокални способности. Таа продаде над 14 милиони албуми низ целиот свет, а неодамна го објави и својот четврт албум „Home for Christmas“.
сите 3 | | | веќе видена

Медицинската асоцијација на Атина изрази загриженост поради високите нивоа на смог во најголемите грчки градови, објави Greece reporter. Докторите ги предупредуваат граѓаните да го ограничат користењето на камините, особено кога временските услови се такви што смогот не може лесно да исчезне. Неодамнешни мерења покажале дека нивоата на загаденост на воздухот се искачиле на загрижувачко ниво во некои делови од Атина, Солун, Патра и Волос. Асоцијацијата ја повика владата да изнајде нови мерки за да се справи со прекумерната употреба на греење на камини, како резултат на неможноста на граѓаните да си дозволат други видови за загревање на домовите. Во неделата, властите ги предупредија постарите граѓаните и лицата кои боледуваат од астма за високото ниво на загадување.
| | веќе видена

Македонскиот државјанин, кој е еден од повредените во судирот на 36 возила на автопатот Загреб – Белград во Србија, вели дека со семејството патувале од Италија на годишен одмор во Македонија кога се случила несреќата, пишува српскиот весник „Вечерње новости“. „Се’ ме боли, во шок сум. Каде е жена ми? Каде е син ми? На идната снаа и’ ја ампутираа ногата“, испрекинато низ солзи говори Никола Ристов, додека лежи во приемното одделение на Ургентниот центар во Белград, пишува весникот. Докторите му одговориле дека неговите блиски се живи и здрави. „Одевме од Италија за Македонија на годишен одмор. Мојот син Сашко возеше, сопругата седеше напред покрај него, а позади мојот друг син, снаата Италијанка и јас. Стоевме кога одеднаш одзади не удри некој џип, мислам дека беше со швајцарски таблички“, раскажува Ристов за весникот. Тој вели дека возилото што ги удрило буквално ги сплескало. Сите успеале да се извлечат, освен девојката која од нагмечениот автомобил ја извлекле пожарникарите. По приемот во болница и’ бил ...
сите 6 | | | веќе видена

Поранешниот аналитичари во федералната полиција Пјер де Шемплен, изјавил дека известувањето за смртта на 67-годишниот Ризуто ги потресе не само мафијаши во Монтреал, туку и нивните „колеги“ во цела Канада, бидејќи династијата Ризуто повеќе нема да постои. Тој смета дека во Монтреал ќе започне војна за влијанието меѓу другите мафијашки кланови. Таткото на Вито Ризуто се пресели заедно со своето семејство од Сицилија во Канада во 1954 година. Тој се придружи на кланот Котрони, што во 70-тите години на минатиот век ја контролирал трговијата со дрога. Постепено семејството на Ризуто ја презело контролата над целата монтреалска мафија. Според податоците на американските иследници, кланот е одговорен за убиствата во 1981 година на тројца нивни њујоршки конкуренти. Вито беше уапсен по американска потерница дури во 2004 година и по две години беше депортиран во САД, каде што во 2007 година беше осуден на 10 години затвор под обвинение за перење пари и нарачани убиства. Поради „добро однесување“ тој беше ослободен од ...
| | веќе видена

Во обвинението пишува дека Баланзони, со спасувањето на мачката, ги занемарила наредбите со кои изрично се забранува прибирањето на „диви и напуштени животни во кругот на воената база“, а и се заканува минимална казна од една година воен затвор. Таа за британскиот „Гардијан“ изјавила дека ја земала мачката откако добила повик од еден војник дека го вознемирува мјаукањето на повреденото животно. „Во базата живееја многу напуштени мачки. Тие се напуштени, но тие тука живеат“, изјавила Баланзони. Една од наредбите била дека „во случај на отсуство на ветеринар, мора да интервенира дежурен лекар“. Мачката која ја нарекла Агата, носела малечки мачиња и дека таа би загинала доколку не и помогнала со последното маче кое било мртвородено. Доколку умрела мачката би се јавила поголем проблем и ќе требало за се дезинфицира целиот простор, вели Баланзони. За овој случај треба да се расправа и на седница на италијанскиот парламент!
сите 2 | | | веќе видена

Ингрид Ледерхас-Окун (46) ја признала вината за префрлање на украдениот имот преку границата, злостор кој федералниот судија на Њујорк го нарекол „необјаснив чин на самоуништување на личност на која не и’ биле потребни пари“, пренесе вчера агенцијата АП. Откако ја напуштила компанијата на Петтата авенија во Њујорк изминатиот февруари, откриено е дека зела 164 парчиња накит, поради природата на работата која ја имала, но никогаш не го вратила во Тифани. Помеѓу „исчезнатите парчиња“ имало многубројни дијамантски нараквици од 18-каратно злато, обетки и прстени од злато и платина со скапоцени камења, и приврзоци. Кога во Тифани забележале дека некои парчиња накит недостасуваат, Ледерхас-Окун се бранела дека некои од нив ги заборавила, а дека некои се изгубени или оштетени. Меѓутоа, истрагата утврдила дека таа тој накит го препродала преку меѓународни нерегистрирани дилери за повеќе од 1,3 милиони долари, а дел од накитот бил пронајден во нејзината куќа. „Многу ми е жал поради се’ што се случи“ – рекла плачејќи ...
сите 3 | | | веќе видена

next