Сенки

Со оглед на тоа што празниците се ближат, а воедно е и вистинско време да се продаде некој уред повеќе, овој пат SFR одлучи да го прекрши своето правило. Која и да е причината за прекинувањето на досегашната навика (молчењето), сега SFR ги објави приближните дати кога Samsung S4 и Note 3 ќе ја добијат својата верзија на KitKat 4.4 Android. Двата модели ќе ја добијат надоградбата во првото тримесечје следната година, попрецизно Samsung S4 на крајот на јануари, додека Note 3 на почетокот на февруари. Ако овие временски рамки се точни, тогаш очекувано е во нашите краеви KitKat да стигне дури во вториот или третиот квартал.
сите 9 | | | веќе видена

Адел (25) ја доби наградата за нејзиниот допринес за музиката, а ја одликуваше британскиот престолонаследник Чарлс (65) во Бакингамската Палата. Британските медиуми и префрлија за недоличното однесување. Во моментот кога принцот Чарлс и го ставаше медалот на градите, Адел умираше од смеење, а додека се враќаше во публика, продолжи да се смее уште погласно. Сепак, со Чарлс успеа и да разговара, а тој го пофали нејзиниот стил, забележувајќи и дека е отмена. Адел на свеченоста дојде во фустан на Стела МекКартни, кој чини илјадници долари, додека на сините нокти имаше залепено кралски круни. „Голема чест ми е што ме препознаа меѓу толку многу уметници и горда сум што успеав да влезам во вакво високо друштво.“ - кажа пејачката. Адел, имено, само за две години откако го издаде нејзиниот албум „21“, успеа да ја завладее светската музичка цена, продавајќи го во 26 милиони копии. За албумот таа освои шест Греми награди, а оваа година доби и Оскар за песната „Skyfall“ од филмот Џејмс Бонд. Освен пејачкиот успех, таа ...
сите 4 | | | веќе видена

Бреговиќ во четвртокот ги собра во сараевската „Зетра“ пријателите од Балканот за да се соберат иницијални средства за фондацијата „Горица“ преку која планира да го стипендира музичкото образование на млади и талентирани Роми. Пред сараевската публика настапија Џибони, Северина, Јелена Розга, Лепа Брена, Бранко Ѓуриќ Ѓуро со својата група „Бомбај Штампа“, Јелена Карлеуша, Драгана Мирковиќ, Тончи Хуљиќ, Саша Лошиќ, Милиграм, Харис Џиновиќ, Петар Грашо со групата „Мадре Бадеса“ и други. Концертот го отворил Бранко Ѓуриќ кој пред 10.000 луѓе заедно со Брега и Лоша ја испеал песната „Цигански хип хоп“ која специјално ја направиле за оваа прилика.
| | веќе видена

„Чиста среќа е што нема мртви“, изјави раководителот на противпожарната единица која учествуваше во спасувачката операција во театарот „Аполо“во британскиот главен град. Вкупно 720 лица, меѓу кои и голем број цели семејства, присуствувале на исклучително популарната претстава „Чудна случка со куче на полноќ“ во театарот , кој се наоѓа на авенијата Шафтсбери, во населбата Вестенд. Салата, со капацитет од 755 гледачи, е изградена во 1901 година и е на четири нивоа, што значи дека била полна кога се случил инцидентот. Очевидци за британските медиуми изјавила дека се слушало „крцкање“ но мислеле дека тоа е дел од претставата. Според последните информации од противпожарната служба најмалку 88 лица се повредени од кои четири потешко. Сите повредени лица се извлечени од театарот и им е укажана лекарска помош на лице место додека на оние со потешки повреди биле пренесни во болница. Засега не се познати причините за уривањето на таванот на театарот „Аполо“.
сите 9 | | | веќе видена

Состојбата загрижува зашто толку големиот број заболени е дури 4,8 пати поголем отколку десетгодишниот просек . Според податоците од Институтот за јавно здравство , вкупниот број на заболени од грип за последните два и пол месеци е 585 случаи , што ги надминува десетгодишните просеци за 4,2 пати. Најголем број болни од грип има на територијата на центарот за здравство Тетово и тоа 121 .за среќа , и покрај големиот број заболени , годинава нема смртен случај од сезонски или друг тип на ова заболување.
сите 2 | | | веќе видена

Во соопштението на Кремљ се наведува дека декретот стапува во сила веднаш. Вчера Путин изјави дека помилувањето е поради хуманитарни причини, бидејќи мајка му на Ходорковски била болна. Ходорковски беше уапсен во 2003 година откако се активира на руската политичка сцена. Тој беше осуден за даночно затајување, а потоа и за проневера. Од затвор требаше да биде пуштен во август идната година.
сите 69 | | | веќе видена

На поротата, составена од осум жени и четворица мажи, и беа потребни само 90 минути за да ги прогласат двајцата осомничени за виновни. Нивните казани ќе бидат соопштеи во текот на јануари следната година. Британските муслимани Мајкл Адеболаџо (29) и Мајкл Адебовале (22), и двајцата со нигериско потекло, се обвинети дека кон крајот на мај оваа година среде бел ден на улица и во присуство на минувачи, брутално го убиле младиот британски војник во лондонскиот кварт Вулич. Војникот Ригби, кој беше ангажиран како барабанџија во воениот оркестар на еден артилериски полк, прво бил прегазен од двајцата убијци со нивниот автомобил додека ја минувал улицата, а потоа пред очите на сите избоден со ножеви и со месарски сатар, при што имало и обид да му биде отсечена главата. Вчудоневидените минувачи се обиделе да ги запрат убијците, по што тие почнале да водат „политичка расправа“ со луѓето, тврдејќи дека убиството на Ригби е „муслимански одговор за злосторствата и секојденвните убиства што Британците ги вршат врз ...
сите 2 | | | веќе видена

Во нападот се повредени уште петмина други луѓе и предизвикана е паника меѓу патниците. Криминал со престрелки и политичко насилство постојано се случуваат на Филипините. Но престрелката во Терминалот 3 на Нињо Акино меѓународниот аеродром е особено загрижувачка. Мртвите ги вклучуваат Укол Талумпа, градоначалникот на Лабанган, град во јужниот дел на Филипините, и неговата сопруга, рече Хозе Анхел Хонрадо, генерален менаџер на Манила меѓународниот аеродром. Идентитетите на другите две лица кои се убиени не се потврдени, рече тој.
сите 4 | | | веќе видена

Клинтон во телевизиско интервју изјави дека тоа е тешка одлука, со која не сака да избрзува. Според неа, во моментот фокусот треба да биде насочен кон невработеноста, малите бизниси, кои не можат да добијат кредити, како и недостигот на бонови за храна за граѓаните. Според анкетите, Клинтон е фаворит на демократите за наследник на актуелниот претседател Барак Обама. Поранешната прва дама пишува книга за годините поминати во Стејт департментот, која ќе биде објавена следната година.
сите 5 | | | веќе видена

Лидерите на ЕУ синоќа се договорија за потесна соработка во областа на одбраната, но го отфрлија предлогот на францускиот претседател Франсоа Оланд за заедничко финансирање на воената мисија на неговата земја во Централно африканската република. Зафатени од финансиската криза, европските земји во изминатиот период ги намалија издатоците за одбраната и армијата, со што значително опадна и воената моќ на континентот. Одбраната, како тема, за првпат се најде на агендата на еден самит на ЕУ по пауза од пет години, и притоа е постигнат договор земји-членки да работат заедно за поделба на трошоците за развој на скапата воена опрема. Дали на секој европска држава и треба сопствена воздушна флота? Мораат ли европските држави да развиваат различни типови тенкови? Треба ли во секоја земја да бидат обучувани воени пилоти? Без разлика дали заради национален престиж, од традиција или поради домашната воена индустрија, во одбранбената политика на европските земји се пресликуваат скапите структури. Во период на добра ...
| | веќе видена

„Ги оставив во креветот... сите тројца. Спиеја заедно да се загреат. Боже, што не ме пушти да влезам внатре, па да завршам заедно со своите деца!“. На кобната ноќ, пожарникарите кои дошле многу брзо не успеале да ги извлечат децата од огнот. Ги пронашле прегрнати под креветот, каде се обиделе да најдат спас. Мајката Мирела, која е осудена од целата Србија, вчера неподвижно седела на креветот во куќата на Љубо Терзиќ со кого е во врска последните година дена. Затоа и ја осудуваат – ги оставила заклучени малите деца и отишла кај љубовникот. „Се’ изгоре за десет минути. А како, не знам. Велат дека е од лампионите на елката. Децата ја видеа на реклама и побараа иста таква. Јас им купив. Камо среќа никогаш да не ги вклучев светилките. И што сега, ме праќаат на прегледи, но се’ е џабе, мене никој веќе не може да ме излечи“ – велела Мирела, неподвижно зјапајќи во подот. Во вторникот ги оставила децата сами и отишла кај Љубо да земе ножици за да го потшиша соседот. Љубо бил со својот пријател во соседството, каде му ...
сите 14 | | | веќе видена

Заменик претседателот на српските радикали, Милорад Мирчиќ, изјави дека Шешељ се опоравува по вчерашната операција во болница во Холандија. 59-годишниот ултранационалистичкиот водач влезе во затворот на МКТЈ во Хаг на почетокот на 2003 година и ова не е прв случај на проблеми со неговото здравје. Во 2012 година неговата партија соопшти дека му била извршена операција на срцето. Трибуналот го обвинува за злосторства против човештвото и воени злосторства за време на војната во Босна, Хрватска и Србија во периодот по распадот на Југославија.
сите 3 | | | веќе видена

Оваа одлука на ФЕД доаѓа откако американската економија покажала знаци на подобрување. Еден барел „лесна“ нафта за терминска испорака во февруари на берзата во Њујорк поевтини за 20 центи на 98,84 долари за барел, додека истата количина нафта од типот „брент“ за испорака во февруари на пазарот во Лондон чинела 109,88 долари, односно 41 помалку одошто на крајот на вчерашното тргување. ФЕД соопшти дека од јануари ќе го намали обемот на монетарните поттикнувања за 10 милијарди на 75 милијарди долари месечно, поради подобрување на економските услови. Покрај тоа, централната банка ветила дека каматните стапки останале ултра ниски и по остварување на целта невработеноста да се намали под 6,5 отсто.
| | веќе видена

На денешното судење на поранешните уредници, се појавиле транскрипти од украдени гласовни пораки што ги добивала сегашната сопруга, а тогаш девојка на идниот британски престолонаследник, принцот Вилијам, што е доказ дека и нејзиниот телефон бил прислушуван. Од содржината на пораките најголема штета има токму угледот на Вилијам, бидејќи се работи за интимна конверзација со неговата идна сопруга и со неговиот брат, принцот Кари.
сите 3 | | | веќе видена

Станува збор за нова туристичка атракција - стаклена структура, коцка, наречена Chаmonix Skywalk, што официјално ќе биде отворена на 21 декември. Посетителите наместо да гледаат преку оградата на прекрасните планински пространства, сега ќе можаат да влезат во стаклена просторија која се надвива над кањонот. Од новата структура посетителите ќе можат да видат и прекрасни видици, но ако се осудат да погледнат под своите стапала нема да им биде едноставно и може да ги фати паника. Кој сака нека проба, на оние кои ова им изгледа престрашно може да остане на бетонската платформа и да посматрат одзад оградата.
| | веќе видена

Според конкурсните услови, расказите, односно песните, не треба да се објавувани. Секој расказ да не биде подолг од 100 реда (три страници новинарски проред) и да има наративна форма. Поетската збирка треба да содржи најмногу 50 песни, а секоја песна да не биде подолга од 30 стихови. Ракописите во четири примероци отчукани на Times New Roman или Arial со македонска поддршка или снимени на ЦД треба да се пратат на адреса: „Бранувања“, ул. „Нико Нестор“ 22, 9300 Струга, со назнака: конкурс за наградата „Крсте Чачански“, односно „Јован Котески“, најдоцна до 20 април 2014 година, и по електронски пат на: raskazchachanski@hotmail.com и zbirkakoteski@hotmail.com. Две тричлени жирија од македонски писатели ќе ги изберат наградените книги, кои ќе бидат објавени и промовирани на денот на доделувањето на наградите, во јули 2014 година. Досегашни добитници на наградата „Крсте Чачански“ се Христо Петрески, Милован Стефаноски и Петре Димовски, а на наградата „Јован Котески“ - Трајче Кацаров, Санде Стојчевски и Витомир ...
сите 4 | | | веќе видена

Несреќата се случила околу 4.20 минути кога Александар бил на совозачкото место во возилото марка Мерцедес кое удрило во семафорот и канделабрите на крстосницата на улиците „Маршал Тито“ и „Даме Груев“. Возилото го управувал Ј.А (27) исто така од Неготино кој најверојатно изгубил контрола и удрил прво во семафорот, а потоа и во канделабрите на улицата. Тешко повредениот Александар бил пренесен во кавадаречката болница, но им подлегнал на повредите. Според првичните информации на СВР Велес, сообраќајката се случила поради изгубена контрола над возилото. На местото на несреќата увид извршија јавен обвинител и екипа на СВР Велес.
сите 22 | | | веќе видена

Полицискиот функционер Фаусто Лампарели рекол дека осуденикот Бартоломео Галијано е вооружен и опасен. Галијано поради дoбро владение во вторникот бил пуштен да ја посети мајка му, а потоа со закана со оружје грабнал автомобил од еден пекар и побегнал. Тој е осуден затоа што 1981 година убил една проститутка, а друга ранил. По бегството од притвор убил уште две проститутки во 1989 година. Од затвор бегал шест пати.
сите 2 | | | веќе видена

Жељко и Даниел се снимени за време на подготовките и пробите за следната емисија на „Икс фактор“ во која Кајмакоски ќе се бори за понатамошен пласман во шоуто. „Да се работи со големиот шеф е прекрасно чувство.. Ова засега е мојот најголем успех! Жељко е цар! Гледајте „Икс фактор“ и стискајте палци во вторник“, напиша Даниел под фотографијата која ја објави на својата фан-страница на Фејсбук која досега има околу 39.000 лајкови.
| | веќе видена

Операцијата на синот на Минимакс, раперот Владимир Илиќ Ила, траела неколку часа, затоа што станува збор за многу чувствителен дел од човековиот организам. „Не поминав лошо, еве лежам во болницата, за полесно да го поминам овој постоперативен тек. Добро се чувствувам, а операцијата помина релативно добро. Имам болки, но ништо страшно, ќе бидам тука уште неколку денови, па ќе ме пуштат дома. Не сум расположен за зборување“, изјавил Ила за српските медиуми.
| | веќе видена

next