Сенки

Бидејќи оваа година имавме можност Мајли често да ја гледаме полугола, нејзината божиќна честитка на Твитер никого не изненади. Контроверзната пејачка на Твитер на сите им посака среќен Божиќ, а пораките во форма на срце се најдоа точно на нејзините голи гради. „Среќен Божиќ! Благодарност до Њујорк што е една од државите која ја поддржа акцијата - Ослободи ја брадавицата“, напишала Мајли под божиќната фотографија.
сите 7 | | | веќе видена

Во прв план на фотографијата се крупните црни очи и густите трепки на Норт Вест, што и е очигледно наследено од мајка си. Ова не е прва фотографија од бебето на славната двојка, но дефинитивно измами најмногу Like-ови. Поточно, повеќе од 12 милиони! Шестмесечното девојче е облечено во бело џемперче, а со насмевката на лице едноставно изгледа преслатко.
| | веќе видена

На снимањето на комедијата „August: Osage Country“, Џулија Робертс (46) и Мерил Стрип (64) се степаа. „Навистина се чувствував ужасно кога со сета сила морав да ја турнам Мерил на подот. Бев загрижена да не ја повредам.“ - кажа Џулија. Сцените со тепање ги снимале цел ден, а на крајот и двете имале модринки на телата.
сите 3 | | | веќе видена

Целта на маршот е да се укаже дека работните и животните услови за граѓаните кои се одлучиле за оваа професија се субстандардни и лоши. Организатор на настанот е граѓанската Иницијатива за унапредување и промоција на правата на сексуалните работници СТАР-СТАР Скопје, која годинава се приклучува кон Глобалното одбележување на Меѓународниот ден за СТОП на насилството врз овие луѓе.
сите 28 | | | веќе видена

Скопје е на нозе. Граѓаните бараат начин како да го урнат големиот воздушен „споменик“ од висока концентрација на штетни микрочестички кој лебди над градот и не им дозволува да отворат прозоци, да проветрат и да излезат надвор, без тоа да предизвика последици за нивното здравје. Проблемот не е нов, но сега е вклучен алармот. Иако законската регулатива е донесена во 2005 година, поради економската криза од 2008 година, Владата до април 2014 го одложи рокот во кој компаниите требаше да ги имплементираат стандардите за добивање интегрирана еколошка дозвола. Така, компаниите од металуршката и други индустрии кои се и најголеми загадувачи на околината, ја искористија оваа антикризна мерка за ги насочат инвестициите исклучиво кон сопственото производство. И кога се надеваа дека нивната обврска повторно ќе биде одложена, шест месеци пред истекот на тој рок Владата најави дека сите мора да ги исполнат условите за добивање интегрирана еколошка дозвола до крајот на април 2014 година. Сега компаниите се во сендвич меѓу ...
сите 5 | | | веќе видена

Сценарист е Венко Андоновски, Мирослав Масин се јавува во својство на визуелизатор и автор на сценските ефекти, а режисерот Игор Иванов Изи е светло дизајнер. Според Коџабашија, кој живее и работи во Велика Британија, делото е базирано на истоимениот музички проект создаден пред четири години во соработка со „Фолтин“ и Гоце Стефковски, без комерцијални амбиции. Од тогаш настанаа повеќе верзии на приказната, а оваа, сместена во мјузиклот, базира на Хомеровата Одисеја, ги третира прашањата на идентитетот–националниот и индивидуалниот. Комична е, весела, со црни дијагнози. Боговите се претставени како светска елита, неименувана, која решава за судбината на малите народи. Покрај „Фолтин“, настапуваат реномираните оперски солисти Весна Ѓиновска Илкова, Славица Петровска Галиќ, членови на хорот, балетот и оркестарот на МОБ, како и бројна актерска екипа. „Пенелопе Х“ е во продукција на МОБ, во копродукција со британската компанија „Рајатс“ (Riotus Company). По „Чија си“, на сцената на МОБ мјузикл се поставува по ...
сите 6 | | | веќе видена

Канцеларката Ангела Меркел нема право да се жали за состојбата во земјата на почетокот на нејзиниот трет мандат: економските изгледи на земјата се далеку подобри од било која друга земја во ЕУ, а даночните приходи се прелеваат. Тоа значи дека новата влада, која ќе ја сочинуваат демохристијани и социјалдемократи, има пари за трошење, а потпишаниот коалициски договор делува како токму тоа да е планот. Сепак, доколку сака вистински да го одбележи нејзиниот трет и, веројатно, последен, мандат, Меркел ќе мора да потроши некоја милијарда повеќе. Најголемиот предизвик веројатно ќе биде енергетската транзиција. На ова поле се случи драматичен пресврт по катастрофата во Фукушима и одлуката на Меркел Германија да се ослободи од нуклеарната енергија до 2020 година. На нејзино место требаше да дојде обновливата енергија од ветер, сонце и вода, но проектот заглави. Шефот на СПД ја додаде и енергетската политика во описот на неговите работни задачи во министерството за економија. Тоа претставува голем потенцијал, но може ...
сите 41 | | | веќе видена

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, согласно американското правило на судски преседан, оваа одлука може да ја блокира работата на НСА, како и да заврши пред Врховниот суд на САД. НСА ја тужеа конзервативниот адвокат Лери Клајман и Чарлс Стрејнџ, татко на криптолог на НСА убиен во Авганистан во 2011 година. Според пресудата на судијата Ричард Леон, НСА нема право да ги собира податоците за телефонските разговори на двајцата тужители, во рамки на нејзините програми за масовно следење на комуникациите во САД. - Немам сомнеж дека авторот на нашиот Устав Џејмс Медисон, кој и самиот предупредувал да внимаваме на кратењето на слободата на луѓето со тивки и постепени злоупотреби на тие што се на власт, би бил згрозен од оваа програма, изјави судијата Леон. Сноуден досега откри голем број тајни на агенцијата, меѓу кои и дека НСА масовно прави белешки за телефонските разговори на десетици милиони Американци, наместо само да се фокусира на лицата за кои има добиено соодветен налог и постои сомнеж дека ...
сите 23 | | | веќе видена

Лекарите му кажале дека дланката можат повторно да ја спојат на раката, но не веднаш. Раката на несреќниот Сиао во погонот ја пронајдоа неговите колеги од работа и итно е однесена во болница, а лекарите, за да не одумре и пропадне ја всадиле на потколеницата, јави „Хафингтон Пост“. - Освен што делот од подлактицата е оштетен, неговата рака била нагмечена. Моравме прво да ги решиме и да се погрижиме за неговите други повреди пред операцијата за враќање на дланката на раката, изјави еден од лекарите. Лекарите после повеќе од еден месец од несреќата на Сиао успешно ја споиле дланката со раката и очекуваат дека во неа целост ќе се вратат сетилата.
сите 3 | | | веќе видена

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, пред вечерашното извлекување Американците масовно купуваат тикети, кои чинат по еден долар, со што дополнително го зголемуваат наградниот фонд, кој се приближува до ланската рекордна премија од 656 милиони долари. - Продажбата на тикети порасна за 20 проценти од извлекувањето минатиот викенд, кога никој не ја доби наградата што тогаш изнесуваше 425 милиони долари, изјави Паула Ото, директорка на „Мега Милионс“, која заедно со „Пауербол“ се двете најголеми американски лотарии. Доколку и денеска нема среќен добитник или добитници, наградниот фонд за идното коло може да ги достигне рекордните 656 милиони, кои лани беа поделени меѓу три тикети. Мерл и Пет Батлер, пензионирана брачна двојка од гратчето Ред Бад во Илиноис излегоа во јавноста и потврдија дека добиле една третина од наградата, односно 218,6 милиони долари пред да го платат високиот данок. Лотаријата им понуди исплата на наградата на рати или 158 милиони долари одеднаш, со што по плаќањето на даноците на ...
сите 26 | | | веќе видена

Оваа фотографија стана симбол на мирољубивите протести во Италија. Иронијата е поголема бидејќи Нина го бакнува полицаецот во шлемот. -Замислете тој да ја бакнеше неа – би почнала трета светска војна. Или да ја удри по задникот: Таа би била згрозена...Бакнежот е позитивна работа. Но, во овој контекст, меѓу нив двајца тоа било само непочитување, изјави Франко Макари, генерален секретар на Синдикатот на италијанската полиција.
сите 3 | | | веќе видена

„Скотланд Јард“ ја проверуваше веродостојноста на добиените информации за смртта на принцезата Дајана и Доди Фајед, вклучувајќи ги наводите дека таа е убиена од „британската воена фигура“. „Полициската служба Метрополитен (МПС) ја презела истрагата со цел да ја провери релевантноста и кредибилитетот на тие информации. Таа истрага сега е завршена“, се наведува во писменото соопштение. Припадник на елитната британска војска наводно учествувал во убиството на Дајана, навеле лица блиски до војникот, повикувајќи се на информации кои тој им ги кажувал претходно, а чија копии на писма ги поседува „Скај њуз“. „Скотланд јард“ информирал дека истрагата не пронашла „доверливи докази“ дека припадник на оваа единица навистина бил вклучен во убиството. „Иако постојат наводни коментари поврзани со вмешаност на оваа единица во смртта со Дајана, сепак не постојат валидни или релевантни докази кои што ќе ја поддржат оваа теорија дека таквите тврдеа имаат било каква реална основа“, наведува „Скај њуз“, пренесувајќи го ...
сите 18 | | | веќе видена

Италијанските медиуми информираат дека педофилот бил социјален работник од градот Катанзара на југот на земјата, а девојчето му било доделено нему на социјална грижа, поради лошата животна состојба. Тој ја злоупотребил својата позиција и полицијата извршила рација во неговата викендица на море. Во текот на акцијата полицајците го затекнале заедно во кревет. Човекот на судот бил прогласен за виновен за сексуално злоставување над малолетно лице и бил осуден на пет години затвор. Оваа одлука на запрепастување на јавноста е повлечена бидејќи италијанскиот суд проценил дека станува збор за љубовен однос, а не за присила.
сите 7 | | | веќе видена

Не осврнувајќи се на масовните прозападни протести во Киев, Русија и Украина опстојуваат на намерите за потесна меѓусебна соработка. Во таа насока претседателите на двете земји, Влдимир Путин и Виктор Јанукович имаат намера , за време на меѓувладините консултации денеска во Москва да потпишат повеќе договори. Јанукович се надева дека по минатомесечната одлука да и го заврти грбот на Европската Унија и да се насочи кон Русија, ќе добие итна финансиска помош како и попусти за руските испораки на гас, за да ја спаси Украина од банкрот. Лидерот на украинската опозиција и претседател на партијата УДАР, Витали Кличко се закани со проширување на протестите, доколку Јанукович во Москва навистина потпише билатерални договори со Русија. Истовремено тој го повика идниот германски министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер да дојде во посредничка мисија во Киев. Кличко изрази надеж дека Штајнмаер ќе се заложи за слободата во Украина во иста мерка како неговиот претходник на функцијата Гидо Вестервеле. Инаку ...
сите 7 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека распоредило ракети од краток дострел од типот Искандер (насловна фотографија) во руската енклава на Балтичкото море , Калининград, во близина на границата со НАТО сојузот. Станува збор за ракети кои се оспособени да носат атомско вооружување. Портпаролот на министерството изјави дека распоредувањето на ракетите не ги прекршува меѓународните договори. Претходно рускиот весник близок до Кремљ, „Известија“ и германскиот „Билд Цајтунг“ јавија за стационирањето на ракетите. Полска и балтичките земји веднаш изразија загриженост поради ваквиот чекор на Москва. И Соединетите Американски Држави изразија загриженост поради распоредувањето на руските ракети „Искандер“ во Западниот воен округ. Портпаролот на Стејт департментот, Мари Харф синоќа (16.12) изјави : „Ја известивме руската Влада за нашата загриженост. Ја повикавме Русија да не презема мерки, кои би можеле да доведат до дестабилизација на регионот“. Харф нагласи дека американската Влада е информирана за ...
сите 4 | | | веќе видена

На списокот од вкупно 694 политичари, за фискалната 2011 година, има и поранешни премиери, актуелни и поранешни министри и заменици министри, без разлика дали биле пратеници или не, сегашни и поранешни пратеници и европратеници и актуелни и некогашни шефови на комисии за финансии на партиите. Потпретседателот на Парламентот Јоргос Каланѕис соопшти дека изјавите претходно биле предмет на ревизија од страна на овластени јавни сметководители. Изворте на богатство вклучуваат недвижен имот, домашни или странски акции и обврзници (и сите финансиски производи), банкарски и слични депозити дома и во странство, возила од сите видови, и партнерства во компании. Ревизорите ја провериле и усогласеноста меѓу соопштените приходи и податоците за трошоци за живот на секое лице. Изјавите ќе останат објавени еден месец, а според промените во законот, од следната година извештаите за „изворите на средства“ на политичарите ќе бидат објавени само ако има промена во приходите. Премиерот Антонис Самарас за 2011 година пријавил ...
сите 3 | | | веќе видена

Мете Соренсен веќе не е задоволна од двособниот стан од 40 квадрати. Го купила пред 6 години. Банката ѝ одобрила 200 илјади евра, иако како студентка немала никакви приходи. Денес цените на недвижностите се многу паднати, нема купувачи, а вредноста на станот е помала за 60 илјади евра. Експертите оваа состојба ја нарекуваат техничка инсолвентност. Таа и нејзиниот маж не се кредитоспособни и ќе мораат уште со децении да живеат во долгови. „Едноставно немавме среќа бидејќи го купивме овој стан додека беше прескап. Но, од банката тогаш ни рекоа дека нема проблем и дека можеме да го купиме. А можеа и да не предупредат, да причекаме, да видиме што ќе се случи“, вели Мете Соренсен, сопственичка на стан купен на кредит Нивната техничка инсолвентност не е изолиран случај. Во Данска се засегнати стотици илјади семејства. Предизвикувачи на кредитниот бум беа кредитите за кои должникот прво ја плаќа само каматата, а дури по 10 години треба да ја отплатува и главнината од долгот. По глава на жител, Данска е најзадолжена ...
| | веќе видена

Тие што немаа сила сами да го совладаат ветрот добиваа помош од полицајците кои ги сместуваа во тунел на улицата под една зграда. Бурата наречена "Ивар" предизвика недостаток на струја во 20.000 домаќинства, а беше прекинат и сообраќајот на автобуси и чамци.
сите 5 | | | веќе видена

За нејзиниот изглед бил заслужен нејзиниот долгогодишен стилист Петар Трбовиќ. Но, многу фанови не биле воодушевени од изгледот на пејачката, а некои дури ја споредиле со Дита Фон Тиз. Имало и такви кои ја советувале дека е подобро да се облече. „Шокирана сум, секогаш е прекрасна, но ова е ужас... Подобро би и било да се облече“, и напишала една обожавателка,
| | веќе видена

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно ја шокираше јавноста. На својот Твитер профил, таа објави фотографија на која држи нож и со него го пишува зборот „pefrect“ (совршена) на својата рака. Под фотографијата пишува: „Don’t hate me because I am… Во превод: „Не ме мразете затоа што сум…“
сите 7 | | | веќе видена

next