Сенки

Денот на дрвото ќе се организира шестта година по ред и се очекува да бидат засадени околу 5 милиони садници. Директорот на Јавното претпријатие „Македонски шуми“, Жарко Караџоски, вели дека манифестацијата се одложува затоа што изминативе денови времето беше топло и несоодветно за садење. - Најверојатно акцијата ќе се одржи наредната недела, но Владата ќе го даде последниот збор. Планираме да засадиме дрва по планини и патишта, покрај езера, автопати и во централните подрачја ја општините – вели директорот. Вчеравечер и утринава, инаку, по новинските сајтови се рашири информацијата дека Денот на дрвото ќе се одржи в среда и дека денот ќе биде неработен, но тоа не е точно. Оваа година акцентот на акцијата се става во пошумувањето на урбаните делови од градовите, па во Скопје и општините на Град Скопје е предвидено да се засадат околу 85.000 садници. Новина оваа година е што јавното претпријатие ќе обезбеди 400 палми кои треба да се засадат во Струга, Охрид и Дојран. - Се одлучивме да засадиме и палми затоа ...
сите 19 | | | веќе видена

Како што јави ИТАР-ТАСС, демонстрантите фрлаа камења и Молотови коктели врз локалните канцеларии на неонацистичката партија Златна зора, чиј припадник е обвинет во убиството на 34-годишниот рапер левичар Павлос Фисас во Атина од 17 септември, како и за повеќе напади врз имигранти во Грција.
сите 3 | | | веќе видена

Според најавите, следните денови значителен број Албанци кои се наоѓаат во британските затвори, во неколку групи ќе бидат префрлени во Албанија. Договорот е постигнат меѓу Албанија и Велика Британија по неколкумесечни разговори на претставниците на министертсвата за правда. Трансферот на затворениците ќе го рализираат Интерпол и албанската Главна управа на затворите. Во британските затвори има неколку стотици Албанци. По потпишувањето на Договорот со Албанија, првиот човек на британските затвори Криспин Блунт, тогаш изјави оти се надева дека вакви договори Лондон ќе потпише и со други земји и дека британските затвори ќе се ослободат од илјадниците странски затвореници, кои затворските казни би ги доиздржат во нивните земји.
сите 2 | | | веќе видена

Пред повеќе избирачки места во северна Косовска Митровица на повторените локални избори вчера (17.11.2013) беа поставени домашни и меѓународни полициски сили, како и војници на трупите на НАТО, КФОР. И во другите делови од градот беше видливо зголемено присуство на полицијата и војската. Но, потреба од интервенција имаше само еднаш - уште пред отворањето на гласачките места, беа отстранети членовите на српската т.н. „Единица за цивилна заштита“. Портпаролот на косовската полиција Баки Келани изјави дека до затворањето на гласачките места имало неколку поситни инциденти, но гласачите во ниеден момент не биле загрозени. Во северниот дел од Косовска Митровица, населен главно со Срби, мораше да биде повторено гласањето откако изборите пред две недели беа попречени од нападите и употребата на сила од страна на српски екстремисти. Претседателката на Централната изборна комисија на Косово Валдета Дака во разговор за Дојче веле повторените избори ги оцени како голем успех. Изборниот процес минал многу добро, а ...
сите 12 | | | веќе видена

Планината Синабунг во областа на Северна Суматра исфрли вулканска пепел во висина од осум илјади метри, што е најголема ерупција на тој вулкан во текот на изминатите денови. Од септември годинава, овој вулкан повремено се активира откако три години беше неактивен. По активирањето на почетокот на ноември официјалните лица го подигнаа нивото на тревога за Синабунг на второ највисоко ниво, при што беа евакуирани повеќе од шест илјади селани во близина на вулканот. Портпаролот на индонезискоот Министерство за сообраќај, Бамбанг Ерван наведе дека неговата канцеларија ги предупредила сите авиони да избегнуват да летаат во близина на таа планина.
сите 12 | | | веќе видена

Најмалку шест лица загинаа при големото невреме, проследено со разурнувачки торнада, што зафати делови од американската сојузна држава Илиноис, јужно од метрополата Чикаго.Oд невремето најтешко е погодена областа околу градот Пеорија, каде неколку помали населби се нашле директно на удар на торнада. Точните податоци за загинатите, повредените и штетите се уште се собираат, но се претпоставува дека најтешкиот удар на невремето поминал. Покрај досега потврдените шестмина загинати, повредени се уште десетици лица во Илиноис и Индијана. Невремето проследено со силните ветрови, удари на гром и поројни дождови предизвика и најмалку 11 торнада. Најтешко е погодено гратчето Вашингтон во Илиноис, каде има еден загинат, а околу 70 куќи биле уништени. Спасувачките екипи морале да интервенираат да спасат луѓе заробени во нивните подруми. „По ова што се случи, се мислам ќерката да ја крстам Дороти“, изјави Тереза Ванцил од градот Пекин, потсетувајќи на филмот во кој торнадо го носи девојчето Дороти во волшебната земја ...
сите 8 | | | веќе видена

Локалното население јавува дека потресот траел 20-тина секунди, но нема информации за материјална штета или повредени. Сеизмолошката служба јавува дека потресот бил на 38 километри северозападно од Сплит, 15 километри јужно од Ливно, на границата меѓу БИХ и Хрватска. Силата на потресот била 4,9 степени според Рихтер, а епицентарот бил на длабочина од два километри. Потресот во Хрватска бил почувствуван долж Далмација, во околината на Сињ, Сплит, до Хвар и Метковиќ, каде со оглед на силината на потресот можни се материјални штети.
сите 45 | | | веќе видена

Акцијата ги опфаќа сите функции, без разлика на нивото на едукација, од асистенти во фабрика, во продажба, маркетинг и други сектори. Покрај оваа иницијатива „Нестле“ во Европа ќе отпочне и програма „Подготвеност за работа“ (Readiness for work), која ќе вклучува советување на студенти за кариера, тренинзи, подготовки за интервјуа, пишување биографии и информирање за пазарот на труд.
| | веќе видена

Како доказ дека бил на тој лет поставил фотографија од авионскиот билет и копија од својата лична карта. Во големата трагедија која што се случи вчера во Казан поради уривање на авионот загинале сите патници, а како што дознава српски „Телеграф“ истиот авион ќе се урнел и во Москва. -И јас патував со овој авион во Москва. Нема потреба некој да го обвинува пилотот за несреќата, авионот не работеше како што треба поради што при слетување за малку не се урна – наведе Бусарев. Портпаролот на министерството рече дека авионот експлодирал при вториот обид за слетување и дека тогаш загинале сите 44 патника и шесте членови на екипажот, пренесе „Ројтерс“. Меѓу жртвите се наоѓа и синот на претседателот на Република Татарстан, Ирек Миниханов и началникот на Федералната служба за безбедност Александар Антонов, соопшти заменик премиерот Јуриј Камалтинов.
сите 34 | | | веќе видена

Ќе дува умерен јужен и југоисточен ветер. Ветерот понекаде ќе достигне брзина и до 20 км/ч. Утринските температури ќе се движат од -4°С до 7°С, а максималните дневни температури ќе достигнат до 10°С односно до 18°С. Во Скопје во утринските часови ќе има појава на мага, во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност и ветровито. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Утринската температура од 4°С, а максималната дневна температура ќе достигне до 15°С. Во вторник ќе биде умерено облачно и ветровито. Во попладневните часови зголемување на облачноста која во вечерните часови и во текот на ноќта ќе услови врнежи од дожд. Ќе дува умерен јужен и југоисточен ветер, кој понекаде ќе достигне брзина и до 20 км/ч. Утринските температури од 0°С до 9°С, а максималните дневни температури ќе се движат од 9°С до 15°С. Во среда ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и ветровито. Ќе дува умерен јужен и југоисточен ветер кој ќе достигне брзина и до 30 км/ч. Утринските температури ќе се движат од 2°С до ...
сите 81 | | | веќе видена

И додека Ана тврдеше дека Ќазим Османи го запознала неодамна на приватна забава каде што настапувала, „Ало“ успеа да дојде до пораките кои потврдуваат дека тие двајца се многу интимни. Од пораките може да се заклучи дека српската пејачка не го остава на мир албанскиот бизнисмен. Таа е очајна бидејќи тој не и одговара на пораките, и упорно му испраќа пораки видно вознемирена што тој ја игнорира. Во пораките, Ана бара од Османи да и се јави на телефон: „Зошто не сакаш да се јавиш?“, а бидејќи не добила одговор ниту на оваа порака, два дена подоцна му испратила порака: „Јави се итно. Ужасно ми е“, а потоа следела пораката: „Што си умислуваш кој си? Кој си ти да се однесуваш вака!“ Османи ниту после таа порака не и се јавил на Ана Николиќ. Една од пораките која Ана ја испратила на мобилниот на Османи гласи: „Ми се гади што легнав со тебе“.
сите 4 | | | веќе видена

Американската филмска академија синоќа, на затворена свечаност, ги додели почесните „Оскари“ на актерите Анџелина Џоли, Стив Мартин, Анџела Ленсбери и на италијанскиот костимограф Пјеро Този. Анџелина Џоли ја доби специјалната награда за хуманост „Џин Хершолт“ наречена по данскиот актер кој беше еден од најактивните филантропи во Холивуд, а останатите тројца за своите истакнати кариери. Откако Џорџ Лукас ѝ ја додели оскаровската статуетка, Џоли одржа краток говор во кој ѝ се заблагодари на својата покојна мајка за тоа што ја инспирирала да мисли на другите луѓе и да биде хумана. „Тоа што стојам денес тука значи дека го направив тоа што таа го побара. Ако таа беше жива, ќе беше многу горда на мене“ – рекла Џоли. „Кога ги сретнав оние кои ги преживеале војната и силувањата, знаев колку сум среќна. Сфатив колку сум била заштитена во животот. Бев одлучна тоа повеќе да не се повтори. Сите ние во оваа просторија сме среќни. Не можам да сфатам како јас го имам овој живот, а жената на другиот крај на светот со иста ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот беше обвинет од неименувана жена дека ја силувал во периодот од 1975 до 1977г. во градот Хирфордшаер, кога имала 12 години. Рој Харпер (72) сеуште не е уапсен. Фолк легендата во 5-годишната кариера има снимено 22 студијски албуми. Списанието „Mojo“ го прогласи за еден од највлијателните изведувачи во историјата на поп музиката. Тој има и гостувано на албумот на Pink Floyd „Wish You Were Here“, на кој пее во „Have A Cigar“.
| | веќе видена

Актерот цели две недели нема да го води своето шоу „Up Late With Alec Baldwin“ поради инцидентот во ЊуЈорк. Телевизиската MSNBC го суспендираше Алек Болдвин (55), бидејќи повторно се нафрлил на фоторепортер, кој ја следел неговата сопруга Хилари (29), обидувајќи се да ја сними. Болдвин го зачинил нападот со хомофобични пцости, поради кои подоцна морал да се извини на јавноста. Поразениот актер изјави дека му е жал што го нарекол папарацото валкан, малодушен хомосексуалец.
сите 2 | | | веќе видена

Сплитскиот кантавтор Златан Стипишиќ-Џибони по четиригодишна пауза, синоќа приреди неверојатен концерт за македонската публика, која заедно со него ги пееше сите негови песни. „Добровечер Скопје! Ајде рацете горе!“, и' се обрати Џибони на публиката. „Голема ми е чест, љубов и задоволство што сум вечерва во Скопје. На секој концерт во Скопје ми било убаво. Ви благодарам што љубовта не ви поминува“, рече Џибони, кој потоа го претстави и својот десетчлен бенд, потенцирајќи дека во него има и една Македонка од Сплит, на местото придружен вокал. Специјален гостин на концертот, покрај Влатко Стефановски и Стефани од Лондонскиот госпел-хор, беше и македонскиот пејач Ламбе Алабаковски. Се редеа хитовите на Џибони, а некаде пред полноќ тој и' се заблагодари на македонската публика со зборовите: „Ви благодарам за оваа прекрасна вечер во која навистина уживав... И за сите овие години што бевте зад мене и што не ме оставивте ни кога бев непознат. Ви благодарам што ми дававте ветер во грбот“. По два биса, половина час по ...
сите 6 | | | веќе видена

„Не сум традиционалист и немав традиционален живот. Мислам дека ако јас и Стедман се венчавме, немаше да бидеме заедно толку долго“, изјавила славната водителка во интервју во ТВ шоуто „Lorraine“. „Ако го прашате него, и тој ќе ви го одговори истото. Тој е потрадиционален од мене, но јас го го научив на малку пошироки погледи кон животот. Јас сигурно не би издржала во брак, со сите тие правила и жртвувања кои доаѓаат со него“, рекла Опра. На крајот Опра признала дека вистинската љубов на нејзиниот живот е нејзиното шоу!
| | веќе видена

Смртта на актерката на Твитер ја потврди новинарот Густаво Адолфо Инфанте: „За жал го потврдувам заминувањето на актерката Карла Алварез која имаше 41 година. Нека и е лесна земјата“. Последната улога ја толкувала во новата теленовела „Que Bonito Amor“. Била тргната од сетот поради зависност од алкохол, со која се борела долги години. Алварез се прослави со улогите во сериите „Марија Мерцедес“, „Лага“, „Скршено срце“, „Натрапница“ и многу други мексикански сапуници. Таа била во брак со мексиканаскиот актер Алексис Ајала.
сите 3 | | | веќе видена

Актерката Мерјем Узерли, позната како султанката Хурем од турскиот серијал „Сулејман Величествениот“, снимила реклама за пелени во Германија во траење од 30 секунди, и така заработила повеќе од половина милион евра. Во рекламата, Мерјем во рацете држи мало девојче, и како што самата вели, тоа особено ја прави среќна бидејќи и самата очекува девојче. Таа смета дека снимањето на оваа реклама е кориснo за неа бидејќи научила да менува пелени. Имено, актерката живее во Берлин, а по породувањето планира да се пресели во Турција поради снимањето на турската верзија на „Икс Фактор“, за која по емисија ќе биде платена 30.000 евра.
сите 3 | | | веќе видена

Актерот Џејк Џиленхал (33) тешко се повредил додека снимал тешка сцена за филмот „Nightcrawler“. Толку се внел во ликот, што во лутина удрил стакло и го скршил. Морале да го однесат во болница на шиење. Има неколку шиеници и пуштен е од итна неколку часа подоцна. Тој е веќе вратен на сет. Несреќата наводно е резултат на непрекинати 18 часа работа. Извори блиски до актерот тврдат дека тој работи многу напорно и многу долго. За конкретната улога има ослабнато дури 10 килограми.
| | веќе видена

Имено, режисерот и актер Џастин Тероукс (42) се гушкал и банувал со непозната русокоса на забава кај колегата Роберт Дауни Џуниор (48). Неименуваниот пријател го издал пред медиумите и открил дека веќе со месеци Џастин ја изневерува свршеничката Џенифер Анистон (44). Џенифер не реагирала на обвинениjата и за сега парот е сеуште во врска.
сите 4 | | | веќе видена

next