Сенки

Халит Ергенч требал синоќа во 19.00 часот да пристигне во Белград, но на авионот во кој тој се наоѓал при полетувањето му се откачило тркалото . За среќа трагедијата била избегната, па актерот наместо во 19 часот, во Белград стигнал со неколку часа задоцнување и притоа тој задоцнил на премиерата на првата епизода од третата сезона на турската серија „Сулејман Величествениот“ во Белград. Халит Ергенч ќе престојува во апартманот на Селма Хаек, кој таа го користи кога доаѓа во Србија. Инаку тој во Белград ќе се сретне со многубројни познати личности, меѓу кои и со Горан Бреговиќ и Светлана Ражнатовиќ.
сите 7 | | | веќе видена

„После објавувањето на мојот нов албум јас се повлекувам од музичката сцена. Се што правев, го правев за моите фанови и музиката. Не сакам луѓето да ме сметаат за препотентен. Секогаш сум бил човек кој се грижел за другите“, изјавил Бибер додавјќи дека парите за него не претставуваат никаков мотив за да работи. Додека некои се загрижени и разочарани поради најавата за неговото повлекување, многумина сметаат дека се работи за маркетиншки трик.
сите 6 | | | веќе видена

Резолуцијата на IPS екранот, за оваа класа уреди, e стандардни 1.920х1.080 пиксели, има вграден четиријадрен Snapdragon 600 процесор на Qualcomm, 2 GB RAM, задна камера со резолуција од 13 мегапиксели, 32 GB флеш меморија и батерија од 3.140 mAh. Дебелината на куќиштето изнесува 9.2 mm, а тежината 167 грама. Од софтверска страна, Gx доаѓа со можност за „вклучување“ на екранот со двоен допир, а може и да се интегрира со одредените телевизори на LG и да прикажува информации за повици и пораки на големиот екран. Уредот моментално е во најава само за корејскиот пазар, по цена од околу 800 долари. Интернационалното издание на мобилниот се очекува на саемот MWC во февруари.
сите 4 | | | веќе видена

Во финалето на шоуто „The Voice“, Селин Дион (45) настапи во краток, црн фустан, кој очигледно заборави да го закопча до крај, па во преден план беше нејзиниот чипкаст градник. Додека раперот Ne-Yo и таа го изведуваа дуетот Incredible, очите на сите присутни беа вперени во деколтето на пејачката, која уште еднаш воодушеви со своите вокални способности. Мајката на три деца, синот Рене-Чарлс Анџелил (12) и близнаците Еди и Нелсон (3), изведе и песна со победничката на шоутo, Тесен Чин, која се расплака кога дозна дека ќе настапува со својот идол. Тие ја отпеаа песната „Love Can Move Mountains“, а Селин за таа пригода се преоблече во розов фустан.
сите 2 | | | веќе видена

Согласно мерките за заштите од загадувањето чија примена започн, бремените жени и лицата над 60 години во скопскиот, кичевскиот, тетовскиот и битолскиот регион, од денеска (18.12) до сабота 21 декември ќе бидат ослободени од работа заради зголеменото загадување на воздухот. Ваква мерка донесе Владата на седница одржана вчера по неколкудневното континуирано загадување на воздухот. Се препорачува работниците кои работат на отворено тоа да го прават од 11 до 17 часот. Од една страна се заштитуваат работниците, а од друга страна со намалените градежни активности ќе се влијае на испуштањето на штетните честички во воздухот. Им се препорачува исто така на градинките, основните и средните училишта во деновите до сабота да не изведуваат активности на отворено. Ова е обврска и се однесува и за државниот и за приватниот сектор,истакна вчера портпаролот на Владата Александар Ѓоргиев, кој заедно со министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми ги соопшти владините мерки. Министерот Адеми пак ...
сите 5 | | | веќе видена

Романот го промовира проф. д-р Антонио Митриќески, извадоци од делото ќе чита Стефан Насевски, во музичка придружба на саксофон од Славче Петрушев. „Приказната зборува за љубовта, вербата и надежта. Да се биде борец. Само слабите во дух и егоистите кои не се сакаат себеси не веруваат во животот и не се борат до крај“, пишува рецензентот Митриќески. Сандра Пановска е родена 1990 година во Штип, живее во Пробиштип, а студира молекуларна биологија. Романот „Животот и сиот тој џез “ е нејзин прв роман.
| | веќе видена

Тој вели дека иако согласно нормативот на Министерството за образование и наука, еден доктор на науки избран во наставно-научно звање на Државните универзитети во Република Македонија треба да одржи точно 8 часови настава во текот на една недела и за тоа од Министерството добива за доцент 28.000 денари, за вонреден професор 32.000 денари и за редовен професор 36.000 денари на Охридскиот универзитет по информатички науки се случувало сосема спротивното. „Зошто Министерството има други правила кога станува збор за Нинослав Марина- ректор на Универзитетот во Охрид? Во прилог е одлуката со која Нинослав Марина, се расфрла со државни пари т.е. плаќа неразумни суми на пари кои ги добива од Министерството за образование и наука, бидејќи Универзитетот нема доволно студенти, а со тоа и доволно сопствени средства“, вели Малчевски. Според Малчевски, со посочената одлука, Нинослав Марина, на своите пријатели кои хонорарно ги ангажирал на Универзитетот им плаќал: 1) за доцент 2.400 денари по час! Доколку се почитува ...
| | веќе видена

Ова го порачал шефот на бугарската дипломатија Кристијан Вигенин во пресрет на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ, пренесува агенцијата Фокус. Тој, како што пренесува БТА, прецизирал дека одлука на Советот по прашањето за Македонија и определувањето датум за почеток на пристапните преговори на земјата со ЕУ не се очекува затоа што е останато нерешено и прашањето за името. Според него, во тој дел нема напредок, туку видливо е извесно влошување на односите со Грција. Прашан за тоа до каде се работите околу договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, тој изјавил дека се работи за сложени преговори и дека нема потреба за избрзување при неговото потпишување. „Тоа се сложени преговори, засегаат важни прашања и за двете страни, така што нема потреба од брзање. Зборуваме повеќе околу содржината, но природно, желба и на двете страни е да ги придвижиме работите колку што може побрзо. Сепак тоа не значи и избрзување. Внимателно се погледнуваат сите текстови. Сепак, самата Република ...
сите 13 | | | веќе видена

Ова е пораката која верувале или не едно девојче од Нови Пазар му ја пратило на својот брат, лажејќи дека е киднапирана. Се работи за 14-годишната М.Б. која се бараше како исчезната, а всушност сама побегнала од дома со автобус и барала пари од своето семејство, пренесе Блиц. Девојчето се криело во Белград близу една фабрика, а според зборовите на очевидците изгледала премногу тажно. Според зборовите на нејзините најблиски, девојчето во последно време делувало отсутно и имало проблеми со успехот во училиштето.
сите 2 | | | веќе видена

Три деца загинаа во пожар, откако нивните родители ги заклучиле и ги оставиле сами во домот. Децата на возраст од 2, 3 и 4-годишна возраст се задушиле од огнот, кој избил вчера доцна попладнето околу 18 часот. Пожарникарите брзо интервенирале, но не успеале да ги спасат децата врз кои се урнал и дел од покривот кој целосно изгорел.
сите 21 | | | веќе видена

Салих Јигит Текин (50) се самозапали пред главниот влез на Парламентот. Причините за ваквата постапка на Текин се уште не се познати . Полицајците кои го обезбедуваат Парламентот го изгаснале огнот, по што Текин бил пренесен во болница.
сите 4 | | | веќе видена

Словенечката амбасада побарала од судот да им сотави списоци со работите пронајдени во “депото 555”, познато како сефот на Тито. Пред овој суд се води оставинска расправа меѓу населдниците по смртта на поранешниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито. Адвокатие на семејството Броз потврдија дека Словенечката амбасада барала список на она што е пронајдено во сефот како земја наследничка на СФРЈ. Ова е прва држава од поранешните во СФРЈ која официјално се обрати до судот со вакво барање, веројатно сметајќи дека дел од тоа им приѓања како сукцесори на поранешна Југославија. Семејството Броз секако ќе поднесе приговор на ова бараање од Словенците, кое пак смета дека ова барање е беспредметно и дека единствено право во сотавината има кралското семејство Караѓорѓевиќ. Истовремено барањето од Амбасадата на Словенија е оценоето како неуредно бидејќи тие бараат список па од таму да побараат дали нешто од тоа е можеби нивно. Исто така Словенија до денешен ден ја нема вратени скапоцената збирка автомобили позамнеи од ...
сите 3 | | | веќе видена

Советот на министри на ЕУ усвои став според кој преговорите на Србија за членство во ЕУ треба да почнат во јануари 2014 година. Иако во синоќа (17.12) усвоените заклучоци за напредокот на Србија во 2013. не се споменува конкретен датум за одржување на Меѓувладината конференција Србија -ЕУ, комесарот за прошируваање Штефан Филе потврди дека тие би требало да се најдат на европската агенда на 21 јануари. „Грција како земја која го презема ротирачкото претседателство на Унијата, ги информираше земјите членки дека планот е конференцијата да се одржи на 21 јануари“, изјави Филе. Во Советот на ЕУ велат дека на тој датум е веќе планиран Советот на европските министри за надворешни работи, кои на тој начин би биле во можност да учествуваат и на првата заедничка конференција со Србија. Во своите годишни заклучоци, Советот на министри нагласува дека „внимателно ќе се набљудува“ залагањето на Србија во процесот на нормализација на односите со Косово. Белград се повикува и да обрна посебно внимание на владеењето на ...
сите 12 | | | веќе видена

Пораката, која е испратена до лидерите на Сириската национална коалиција на состанокот на „Пријателите на Сирија“ минатата недела во Лондон, е последица на засилената улога на Ал Каеда и другите екстремистички групации, како и на заземањето на граничен пункт и на магацини со оружје на Слободната сириска армија во близина на границата со Турција од страна на исламисите, нагласија истите извори. Според висок претставник на Коалицијата, близок до официјални лица во Саудиска Арабија, во Лондон западните поддржувачите на опозицијата нагласиле дека не може да се дозволи заминување на Асад, бидејќи тоа ќе доведе до хаос и преземање на власта од страна на исламистите. Претставникот на Коалицијата нагласи оти постои можност и Асад да учествува на претседателските избори, следната година, кога официјално истекува неговиот мандат.
сите 8 | | | веќе видена

Имено, многу експерти забележале дека на телевизија е пуштена снимка од комеморацијата минатата година, а не од вторникот, што уште повеќе ги подигнало гласините дека нешто и’ се случило на сопругата на Ким. Откако севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун се ослободи од својот тетин и нареди егзекуција на својата поранешна љубовница, може да се постави и прашањето каде е неговата сопруга, Ру Сол-ју? Имено, Ри Сол-ју последен пат е видена пред два месеци. Медиумите во соседна Јужна Кореја за тоа пишуваа со недели. Но, во вторникот државната телевизија објавила видео снимка од комеморацијата по повод две години од смртта на таткото на актуелниот лидер, Ким Јонг-ил, на која тој е со својата сопруга. Но, многу експерти забележале дека на телевизија е пуштена снимка од комеморацијата од минатата година, што покрена уште повеќе гласини дека на неговата сопруга нешто и’ се случило.
сите 5 | | | веќе видена

- Две лица загинаа, вклучително и напаѓачот, кој сами си ги нанесе фаталните повреди, изјави шефот на полицијата Том Робинсон, додавајќи дека не може да потврди дали жртвите биле избрани цели на нападот или напаѓачот пукал на слепо. Повредените лица, лекарка и пациент, се во критична здраствена состојба. Нападот се случи на третиот кат на Медицинскиот регионален центар во Рино. Во моментот на нападот во зградата имало околу 100 луѓе. Според очевидци, вооружен маж со пиштол вчера околу 14 часот по локлано време (23 по средноевропско време) влегол во чекалницата и им наредил на сите да седнат со грбот свртени кон ѕидот. - Почна да вика: Подобро ви е да си одите одовде, а потоа отиде во делот каде се наоѓаат докторите и медицинските сестри, изјави Кенди Хол, очевидец, додавајќи оти настанала паника кога персоналот почнал да вика дека мажот има пиштол и сите тргнале кон лифтот. Истрагата покажа дека напаѓачот легално купил пушка во една локална продавница на почетокот од месецот.
сите 3 | | | веќе видена

Засега се уште не е познато дали уште некој друг играч ги погодил среќните бројки од вчерашното извлекување. Износот на премијата почна вртоглаво да расте во изминатите неколку денови, откако низ САД граѓаните направија долги редици чекајќи да купат по неколку десетици, па и стотици тикети од по еден долар. Само во текот на вчерашниот ден, фондот за добивката порасна од 586 на 636 милиони долари. Доколку има само еден добитник, тој ќе добие понуда да ги подигне парите во 30 рати, кои постепено ќе се наголемуваат, или веднаш да наплати 341,2 милиони долари.
сите 5 | | | веќе видена

Украинскиот претседател Виктор Јанукович обезбеди итен заем вреден 15 милијарди долари од Русија, обезбедувајќи „прва помош“ за економијата која е на работ на банкрот, но во исто време предизвика и жестоки критики во домашната политика и обвинувања дека „ја продал“ државата. Прифаќајќи ја помошта која му ја понуди рускиот претседател Владимир Путин, Јанукович предизвика нови, уште посилни барања да поднесе оставка од домашните опоненти, кои со недели протестираат против неговата одлука да се откаже од договорот за поблиска асоцијација со ЕУ. Десетина илјади демонстранти излегоа на улиците на Киев синоќа, откако беше обелоденето дека Јанукович го потпишал договорот со Путин, со кој Русија се обврзува да купи украински државни обврзници и да ја намали цената на гасот. „Ние сакаме да одиме кон Европа, не кој Русија, тоа е нашиот избор“, вели Јулија, студентка која демонстрира во Киев. „Тој ги предаде украинските национални интереси, ја предаде нашата независност“, извикуваше пред демонстрантите опозицискиот ...
сите 55 | | | веќе видена

Покрај семинарските трудови, А. В. напишала и 30 дипломски и 20 мастер трудови и со интелектуалната дејност на црно месечно заработува 300 евра. Студентите ја познаваат како мастер економист, главно Маја, Цеца или Ружица, која пишува квалитетни семинарски, дипломски и мастер трудови, со проверени референци, кои сигурно не се копирани – пишува Блиц. Нејзините огласи можат да се најдат на форумите. Може да се контактира само преку електронска пошта, а уплатите ги прима исклучиво преку пошта. Бидејќи свесна е дека откривањето на нејзиниот идентитет би довело до моментален отказ, а би добила и кривична пријава. На овој начин со неа стапи во контакт и екипата од белградскиот весник. - Сакам да ја раскажам својата приказна. Сакам, бидејќи не сум единствен асистент кој го прави ова, или го правел. Тоа го работат колегите од државните институции. Асистентот од буџетот добива исто или помалку од наставник во средно училиште – тврди оваа жена. Во последните шест месеци, вели таа, направила само два труда. Нејзните ...
| | веќе видена

Гостувајќи во шоуто на Елен Деџенерис, холивудскиот актер Колин Фарел проговори за врската со легендарната Елизабет Тејлор. Фарел во популарното шоу открил дека холивудската икона Елизабет Тејлор е една од неговите најголеми љубови. „Тоа беше романтична врска која никогаш не беше консумирана“, изјавил актерот. Се започнало кога актерот дошол во болница и го чекал раѓањето на својот помлад син. Таму ги сретнал менаџерите на Елизабет која тогаш била подложена на операција на срце и преку нив ѝ пратил поздрави. По неколку дена сакал да ѝ испрати цвеќе, но починатата актерка го надитрила и му испратила орхидеи во знак на благодарност. Откако неговиот портпарол свртел неколку телефони, почнале да се дружат. И двајцата страдале од несоница, па знаеле да водат долги телефонски разговори до сабајле. „Ја обожавав, беше спектакуларна жена“, изјавил Колин за славната гактерка. Тој додал и дека не би имал ништо против да бил нејзин осми сопруг. Дури на нејзиниот погреб прочитал песна, што само по себе зборува колку биле ...
сите 3 | | | веќе видена

next