Сенки

Путин издаде неколку инструкции до надлежниот комитет за борба против тероризмот да се „засили безбедноста ширум Русија, а особено во областа на Волгоград“, соопшти Кремљ, не наведувајќи повеќе детали. Истовремено, рускиот премиер Дмитриј Медведев го потпиша налогот за издвојување 65 милиони рубљи за семејствата на настраданите и за помош за повредените, наведе ИТАР-ТАСС. Во самоубиствениот напад во тролејбус утринава погинаа 15, а 27 лица се ранети. Според првичните податоци, нападот го изврши бомбаш-самоубиец, а бомбата била тешка четири килограми, соопшти денеска претседателот на Истражниот комитет Владимир Маркин. -Бомбата ја активирал маж, делови од неговото тело се испратени на генетско испитување за да се утврди неговиот идентитет, рече Маркин, пренесоа руските медиуми. Сајтот „Лента.ру“ соопшти дека веќе е утврден идентитетот на напаѓачот и дека станува збор за Павел Печенкин, член на банда од Дагестан. Тој во 2012 година и пристапил на оваа група, го прифатил исламот и го променил своето име во ...
сите 8 | | | веќе видена

По судскиот процес кој го имаше со нејзината свекрва и одлуката да го добие станот на нејзиниот сопруг, кон средината на месецов, Секулиќ замина во САД каде ќе ги помине празниците, но ќе одржи и неколку концерти. Новогодишниот настап ја очекува во Чикаго, а пред тоа Гога Секулиќ го посети и Мајами. Слободното време пејачката го користи за да ужива на плажа. „После сè што ѝ се случи, на Гога многу ѝ годи што времето го поминува во Америка. Во паузите помеѓу настапите има доволно време за сè добро да размисли, но и малку да ги наполни батериите, бидејќи веднаш по враќањето во Србија ја очекува работење на новиот албум кој планира да го објави за неколку месеци“, открив извор близок на пејачката.
сите 2 | | | веќе видена

Причината за нивната разделба, како што пренесува српски „Блиц“ е тоа што имаат големи карактерни разлики, како и тоа дека различно гледаат на иднината. „Пред неколку недели, Наташа му соопшти на Влада дека сака да раскинат. Се договорија во јавноста да не зборуваат за тоа. Сепак на сите што ги познаваат им е јасно дека ситуацијата помеѓу нив не е како што беше порано, бидејќи на неколку јавни настани во декември не се појавија заедно, што порано беше незамисливо. Исто така, Наташа последниве недели на Инстаграм и на Твитер постира само свои фотографии и од своите пријатели, а Влада не го спомнува во ниеден свој коментар“, вели извор близок на двојката.
сите 8 | | | веќе видена

Популарните сопружници Татјана и Новица, облечени во костими на Дедо Мраз и Баба Мразица (со зајачки уши!), им честитаат Нова година на своите обожаватели, посакувајќи им повеќе радост во животот! „Сакаме на сите читатели да им ја честитаме Новата година со оваа фотосесија со желба многу повеќе да се радуваат и да бидат позитивни“, изјавија тие за Вистина.мк.
| | веќе видена

„Ми се допаѓа звукот на укулелето. Брзо го совладав свирењето на него.“ - изјави актерот Џони Деп (50). Дека научил да го користи укулелето, актерот ќе покаже во новиот филм за комичарот Џорџ Фромби. Инаку, тоа е хавајски жичен инструмент кој наликува на мала гитара. Деп, инаку, знае да свири на гитара и тапани. Актерот неодамна потроши 50 илјади долари за божиќни подароци за девојката, актерката Амбер Херд (27). „Тој и подари обетки од платина со дијаманти.“ - кажа извор близок со парот и додаде дека таа добила и дијамантски медаљон. Парот се запозна во 2011г., на сетот на заедничкиот филм „The Rum Diary“.
| | веќе видена

Вљубената актерка не ја криеше насмевката, кога папараците ја пречекаа, кога излегуваше од ресторан во Холивуд, рака под рака со новото момче Хосе Антонио Бастон. Ева блескаше во розово фустанче, додека Хосе не ја испушташе од рака. Иако тој не беше претерано среќен што се опкружени од папараци и блесоци од сите страни, се обидуваше да ја заштити својата најмила. Богатиот претприемач од Мексико е и претседател на „Televisia“, најголемата латиноамериканска, медиумска компанија. „Тие се гледаат веќе некое време. Тој се однесува одлично кон неа и е вистински џентлмен.“ - изјави еден извор, неодамна за Us Weekly.
сите 3 | | | веќе видена

Мерјем Узерли повторно се врати во улогата на Хурем, но само во реклама. Имено, станува збор за видеото за маркетиншката кампања „Citrus group“, кое е снимено минатата година, додека Мерјем Узерли била дел од серијалот „Сулејман Вечиствениот“, и оттогаш не е емитувано. Видеото, без дозвола на продукциската куќа која стои зад мегапопуларната турска теленовела, е емитувано во Русија и уште во шест други земји, а со тоа се прекршени авторските права. Вo рекламата се промовира турското овошје - како најомилен избор на Сулејман. Погледнете го спорното видео.
сите 5 | | | веќе видена

Вељко Ражнатовиќ синоќа околу полноќ бил пренесен во белградскиот Ургентен центар, а дежурната сестра веднаш го пријавила случајот во полиција. Тој бил донесен поради повреда на главата. Тој во болницата кажал дека самиот се повредил и откако разбрал дека случајот е пријавен во полиција, веднаш си заминал од Ургентниот центар и не направил дополнителни прегледи. Полицијата сè уште работи на случајот.
сите 8 | | | веќе видена

Актерката Ен Хатавеј (31) знае како да им се одмазди на здодевните папараци. Ѕвездата од филмот „The Dark Knight Rises“ ја шетала низ Лос Анџелес својата лабрадорка Есмералда и ги забележала одблесоците од блицот на фотоапаратот. Хатавеј во знак на протест го собрала кучешкиот измет и го ставила во вреќичка. Вреќичката, пак, ја ставила на ветробранското стакло од автомобилот на фотографот. Потоа се завртела со своето милениче и насмеана си заминала.
сите 5 | | | веќе видена

Најпознатото светско чудовиште ќе дојде во помош на човештвото во борбата против опасни суштества, создадени во лабораториите на неодговорни научници. Заканата се надвиснува над целата Земја… Научно-фантастичниот акциски спектакл „Godzilla“, во режија на Герет Едвардс доаѓа во кината летото 2014г. Актерската екипа ја предводат Арон Тејлор-Џонсон(„Kick-Ass“), Кен Ватанби („The Last Samurai“), Елизабет Олсен(„Oldboy“) и добитничката на Оскар, Џулиет Бинош („The English Patient“, „Chocolat“).
| | веќе видена

Харис во интервјуто исто така открил дека воопшто не му пречи разликата во години со неговата сопруга Мелина која има 33 години, и дека денес им е подобро во бракот од било кога. Харис и Мелина во својот десетгодишен брак ги имаат ќерката Џина (10) и синот Кан (8). „Сите мислат дека го носам шеширот зошто сум ќелав, но не е така. Го носам бидејќи добро ми стои и со тоа се согласуваат сите мои пријатели и обожаватели. Шеширот го ставив кога почнав да пејам во групата „Сар е Рома“ поради имиџ и оттогаш не го тргнав. Со тој шешир сите ги убедив дека сум Ром иако бев единствениот во таа група што не бев Ром. Мустаќите ги пуштив додека бев во гимназија. Тогаш таква беше модата... И нема да се откажам од нив. Мустаќите и шеширот ми се заштитен знак. Моите мустаќи ми се детектори за откривање на ерогените зони кај жените“, рекол низ смеа пејачот.
| | веќе видена

Српскиот манекен Филип Панајотовиќ неодамна стави точка на неговата врска со старлетата Станија Добројевиќ, а пред некоја вечер е забележан во клубот „Дијамант“ во друштво на непозната полугола девојка. Тој цела вечер ја помина сам со разголената девојка, но за фотографирање го повика пријателот и го седна до девојката. Претпоставуваме, не сакал да се знае дека има нешто со девојката.
| | веќе видена

Српската фолк пејачка Сека Алексиќ пред два дена одржа празнична вечера за своите колеги, пријатели и за новинарите, а денес на социјалните мрежи објави фотографија на која е прегрната со Дедо Мраз. Сека позира со насмевка на лицето, а под фотографија го остави коментарот: „Јухуууууу!“
сите 3 | | | веќе видена

Крис Џенер и оваа година ја организираше традиционалната божиќна забава за семејството и пријателите, а се е забележано на бројните фотографии на членовите на семејството Кардашијан. Клои Кардашијан и Кендал Џенер ги покажаа своите гламурозни фустани. Парис Хилтон Божиќ го прослави во Беверли Хилс заедно со својата сестра и браќата, а Џесика Алба Божиќ го дочека во кругот на своите најмили, ќерките Хевен и Онор и нејзиниот сопруг. Ријана ги искористи празниците за да биде со своето семејство и да се фотографира. Исто така и Мајли Сајрус го прослави празникот со семејството. Опра Винфри Божиќ го прослави со нејзиниот дечко Стедман Греам, најдобрата пријателка Гејл Кинг, и двете возрасни деца на Гејл, Кирби и Вилијам.
| | веќе видена

Според светските медиуми, 35-годишниот Дервин Спајви и 15-годишното синче Дилон Санчез сакале да ја испробаат новата опрема за нуркање која ја добиле на подарок, па нурнале во 90 метри длабочина. За разлика од таткото кој бил искусен нуркач, детето немало дозвола за нуркање. Местата на кои треба да поминат биле премногу опасни, но тоа не ги спречило таткото и синот. Откако со часови не се вратиле дома, за нив започнала да трага полицијата и спасувачките екипи, па таткото и синот биле пронајдени во длабочините на водата.
сите 2 | | | веќе видена

Насилниците ја силувале девојката на Бадник, а таа веднаш потоа била хоспитализирана. Тоа е најнов во низата сексуални напади што се случија во Индија. Претходно беше силувана и студентка во автобус во Индија.
сите 6 | | | веќе видена

На едно 7-годишно девојче морало да му се ампутира прст од раката, но и уште десетина лица останале без делови од своите екстремитети, пишува Al Jazeera. "Биле нападнати од рибите палометас, роднини на пираните.. Тоа не е нормално. Нормално е да има изолирани случаи на напад, но ова е посебен случај", објаснува Федерико Корниер, директор на итната служба во градот Росарио.
| | веќе видена

Од Нова година се укинува царината на увоз на автомобили со бензински мотори до 1.000 и преку 3.000 кубици, како и за дизелаши до 1.500 и преку 2.500 кубици. До сега царинската стапка за овој вид возила изнесуваше 2,5%. На почетокот на 2013 година беше укината царината за автомобили со дизел мотори со зафатнина од 1.500 до 2.500 кубици, како и за бензинци со запремнина меѓу 1.000 и 3.000 кубни сантиметри. За автомобилите произведени надвор од ЕУ, царината и натаму останува 12%.
сите 21 | | | веќе видена

Телото е испратено на обдукција во новосадскиот институт за судска медицина. По добиањето на обдукцискиот наод ќе се знае под какви околности починала медицинската сестра. Истрагата е во тек, изјавиле од полицијата. Според последните информации од српските медиуми, 26-годишната сестра самата на себе си ставила вакцина против алергија и така починала. Нејзините колешки велат дека никогаш не била депресивна и дека имала планови да го заврши курсот по германски јазик и да најде работа во Германија. Според зборовите на нејзината мајка, Наташа и дома си ставала инјекции , но последните месеци не користела инјекции и не земала храна со глутен.
| | веќе видена

next