Сенки

Пејачката ги запрепастила своите обожаватели на Твитер кога со нив ја споделила фотографијата на која се гледа како сопругот Душко Тошиќ го држи за неговиот полов орган. Под фотографијата напишала краток коментар: „Ииију“.
сите 6 | | | веќе видена

Северина за својот новогодишен настап во хотелот „Сплендид“ во Будва, и Петар Грашо за настапот во Бечиќи добиле по 50.000 евра, и со тоа станаа едни од најскапите изведувачи во Хрвaтска. Иста сума добила и Лепа Брена за настапот во белградскиот хотел „Краун Плаза“. Тони Цетински за настап на Нова година заработил 45.000 евра, Џибони 40.000 евра, „Прљаво казалиште“ 30.000 евра, Нина Бадриќ 25.000 евра и „Колонија“ 12.000 евра. Фолк пејачката Светлана Цеца Ражњатовиќ пеела без хонорар пред Собранието на градот Белград, објави „Новости“.
сите 8 | | | веќе видена

Пејачот и предложил брак на 29-годишна девојка, која е внука на Војводата од Велингтон, за време на божиќните празници. Се очекува парот да се венча во зградата на Војводата од Хемпшир во Јужна Англија. На церемонијата ќе присуствува и сер Елтон Џон, кој има голем придонес за кариерата на Џејмс. “Во моментов сум многу среќен со Софија. Треба да си многу силен човек, за да поднесуваш некој кој се занимава со музика. Среќен сум што ја имам. Нашата свадба ќе биде за паметење. Ќе ни пее Елтон Џон“, рекол Џејмс.
сите 2 | | | веќе видена

Актерот откри дека боледува од хипертиреоза, поради што постојано мора да прима терапија. „Дебел сум, не можам да ослабам. Најверојатно нема да можам да продолжам да снимам филмови“, изјавил актерот. Глумел во многу холивудски акциони филмови, вклучувајќи ги „Бакнежот на змејот“ (Kiss of the Dragon) и „Верниот Дени“ (Unleashed, Danny the dog). Ја имал главната улога во „Забранетото кралство“ (The Forbidden Kingdom), заедно со Џеки Чен, „Платеници“ (The Expendables) (2010) со Силвестер Сталоне, и како главен негативец во „Мумија: Гробницата на змејскиот император“ (The Mummy: Tomb Of The Dragon Emperor) (2008), наспроти Брендан Фрејзер. Исто така глумел и во хонгконгшкиот филм „Небесен океан (Ocean Heaven) (2010), режиран и напишан од Сјуе Сјаолу.
| | веќе видена

Концертот на групата „Парни ваљак“ во белградската Комбанк Арена е планирана за 8 март 2014 година. Српските портали пишуваат дека на Аки Рахимовски нема да му биде баш пријатно да пее таму откако на сцената во истата сала дошол „камен“ пијан. Имено, пејачот бил гостин на концертот на групата „Неверне бебе“. Кога излегол на сцената сите се прашувале дали Аки може да стои на нозе. Се тетеравел и бил потполно изгубен, па едвај ги погодувал тоновите пратејќи ја пејачката Јелена. На што бил, алкохол или нешто друго, не е познато, но јасно е дека дефинитивно премногу се посрамотил.
| | веќе видена

Слаткар во кругот на најблиските пријатели ја запросил Сања, која пак веднаш се согласила и го кажала судбоносното „Да“. Раперот неодамна изјави дека Сања е најпрекрасната жена која ја запознал и оти таа е вистинската за него.
сите 8 | | | веќе видена

Според информациите на телевизијата, детенцето со набиеници и крвни подливи било задржано на лекување во штипската Болница. Насилството се случило ноќеска, еден час пред полноќ, во стан во центарот на Штип. Како што јавува ТВ Стар, детето се разбудило од врисоците на мајката, па кога видело дека таткото крвнички ја тепа, тргнало да ја брани. Таткото безмилосно го истурил бесот и врз своето синче. Ситуацијата била прекината од полицијата, која дошла на повик на вознемирените соседи. 26 годишната мајка и синчето биле пренесени во болница, каде им биле констатирани набиеници и крвни подливи по целото тело.
сите 5 | | | веќе видена

Во извештајот се наведува дека 3,2 милиони семејства, односно 12,7 отсто живеат во релативна сиромаштија. „Станува збор за најголемиот процент од 1997 година, кога е објавен првиот извештај од ваков вид“, се наведува во соопштението на тамошното Министерство. Според методологијата која е применувана, семејствата живеат во релативна сиромаштија доколку годишно по член домаќинствата трошат помалку од 990,88 евра. Покрај 12,7 отсто од семејствата, во релативна сиромаштија оваа година живеат и 15,8 отсто од самците.
сите 3 | | | веќе видена

Телата се фрлени заедно, а на нив се видни рани од огнено оружје, соопштиле службите за безбедност, јавува АП. Главниот град на Мексико во голем дел беше поштеден од судирите меѓу наркокартелите кои погодија многу региони во земјата, потсетува АП. Во мај група од 12 млади луѓе беа киднапирани од еден клуб во Мексико Сити и убиени, а тоа го сторила, судејќи според се’, некој од нарко бандите.
сите 3 | | | веќе видена

Општините го стегнаа ременот за трошење, па наместо пејачите од Хрватска и Србија, како до сега, ги ангажираа нашите пејачи. Интересно е што некои од нив ќе настапуваат и во два града, во едниот до полноќ, во другиот по полноќ. Покрај „Прљаво Казалиште“ кои ќе настапуваат пред хотел „Јадран“ во Центар и Ален Славица во Неготино речиси и нема друг пејач од соседството што ќе настапува вечерва кај нас. На Плоштадот Македонија, скопјани ќе ги забавуваат Калиопи, Куку Леле, Тијана Дапчевиќ. На 200 метри подолу, пред хотелот „Јадран“ ќе настапуваат „Суперхикс“ и „Прљаво казалиште“. Во туристичкиот центар Охрид за Нова година ќе пејат Викторија Лоба и Ламбе Алабаковски. За најлудата ноќ подготвени се и хотелите, кафулињата и рестораните. Речиси сите хотели имаат организиран дочек и се со исполнети капацитети. Освен охридските пејачи и групи, ќе настапат и музичари од најблиските градови. Пропадна идејата за настап на Лепа Брена и Харис Џиновиќ. Каролина Гочева ќе пее на плоштадот во Битола. Оваа наша позната ...
| | веќе видена

Во говорот пред новинарите, венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, рекол дека годишната стапка на инфлација е вкупно 56,2 отсто, додека во 2012-та била 20,1 отсто. Последната годишна проекција на властите била 54,3 отсто. Како и претходно, скокот на цената Мадуро ја објасни како „економска војна“ на опозицијата, приватниот сектор и нивните приврзаници во странство, без кои Венеција, како што рекол, би имала „едноцифрена инфлација“.
сите 5 | | | веќе видена

„Нивото на водата во куќите на луѓето достигна еден метар“, соопштуваат од Националната агенција за ликвидирање на последиците од природни катастрофи. Властите предупредуваат дека се очекува експанзија на катастрофата предизвикана од долги поројни дождови.
| | веќе видена

Според информациите од Министерството за внатрешни работи вчера, околу 20 часот мета на маскирани разбојници бил маркетот Кам лоциран на улицата Џон Кенеди во скопската населба Топанско Поле. Разбојниците со маски на глава, а едниот вооружен со пиштол им се заканиле на двајцата вработени и одземале околу 3.000 евра од дневниот промет. Полицијата работи на откривање на сторителите кои со парите избегале во непознат правец.
сите 7 | | | веќе видена

„Изгубивме 14 години вртејќи во круг“, вели Дачиќ и напоменал дека кој и да е одговорен за тој чин нема да биде ослободен од одговорност. „Државата го уби и Зоран Ѓинѓиќ. Тоа го сториле луѓе од државните органи“, вели Дачиќ. Јас не бев дел од државната власт во тој период, вели Дачиќ кој не одговорил на прашањето дали Слободан Милошевиќ дал налог за убиството на Чурувија.
сите 5 | | | веќе видена

„Досега се лечеше на ВМА, како и другите затвореници. Прашањето на кое се бара одговор е кој го примил и кој толку брзо го излечил, ако воопшто бил болен. Мислам дека тоа беа организирани средби со некои важни лица кои не смеат да одат во посета на затвор и дека е договорено како треба да се делува“, вели Драшковиќ. Таа наведува дека сите знаат дека Улемек нема да седи мирно и да чека да поминат 40 години. „Знаеме и дека во Ургентниот центар има стари пријатели кои веројатно му се должници. Тоа сега полесно се чини кога ќе видиме дека терористите дивеат по Србија под покровителство на власта. Бараат помилување, ги соборуваат правосилните пресуди за убиство и воени злосторства, се распоредуваат на функции во Владата и полицијата. Ги исмејуваат и понижуваат своите жртви во медиумите“, вели Даница Драшковиќ и додава дека се изгледа како повторување на веќе виденото. 46-годишниот Милорад Улемек Легија на 26-ти овој месец се пожалил на болки во стомакот и по препорака на затворските лекари и во согласност на ...
сите 2 | | | веќе видена

Тој вели дека „сака да верува“ оти следната година ќе биде изборна. Според него, евентуално потпишување меѓудржавен договор на Белград со Приштина би предизвикало политичка криза односно криза во Србија. – Тоа не би бил судир меѓу политичари и нивни идеи туку меѓу тоа дали сакате да живеете во банана република или држава, вели Николиќ во интервју за Вечерње новости. – Ако Брисел има дополнителни барања, веднаш нека ги истакне, за да знаеме на што сме. Сигурен сум дека во Србија не постои политика на прифаќање на воспоставување дипломатски односи со Косово, а која би добила мнозинство на избори, нагласува тој. Николиќ негира дека Заедницата на српски општини е друго име за автономија за Србите во независна држава Косово, туку се работи за автономија на Србите на Косово. – Убеден сум дека Вучиќ, Дачиќ и јас ќе најдеме решение со кое нема сите да бидеме задоволни, но зад кое можеме да застанеме. Но, сите мора да знаат дека секое решение за Косово ќе биде болно, изјави претседателот на Србија.
сите 4 | | | веќе видена

Директорот на Агенцијата за електронски комуникации вели дека законкската процедура која вклучува јавна расправа и предлози од операторите завршила во декемви, а според законот големопродажните цени стапуваат на сила на првиот ден од следниот месец. АЕК ги спушти големопродажните цени на пораките за 75%, од 2 на половина денар. Очекува пазарната конкуренција да го стори своето и граѓаните наскоро да имаат многу поевтин СМС. Заради помалиот број на паметни телефони СМС и натаму е многу користена опција за комуникација во Македонија. Во 2013-та АЕК во мобилната телефонија за 70% ги намали и цените за интерконекција, а во фиксната за 30% цената за пристап до операторот со значителна пазарна моќ. Ова треба да доведе до поевтинување на говорот за потрошувачите.
сите 15 | | | веќе видена

Французин на 27-годишна возраст бил однесен од снежната стихија во Озиер во Вал д’Арпет. Втората жртва е 36-годишен Швајцарец, кој бил затрупан во Арола, исто така во кантонот Вале. Третиот, пак, 50-годишен маж, загинал под снегот во кантонот Гризон, во близина на Давос. Ризикот од лавини во моментов е висок во повеќе региони на швајцарските Алпи и скијањето надвор од одбележените патеки се особено опасни, предупреди Институтот за изучување на снегот и лавините. Во последните денови лавините однесоа шест жртви во швајцарските Алпи.
сите 2 | | | веќе видена

next