Република

Во ек на светска пандемија и целосна блокираност на образовниот систем, македонската влада импровизира и си игра со иднината на илјадници ученици, велат од ...
сите 98 | | | веќе видена

Најбргу ќе стигнат средствата од Меѓународниот монетарен фонд од странските ликвидносни инјекции, за кои се очекува најверојатно да стигнат во тек на месецов, ...
сите 637 | | | веќе видена

Декларација на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО објавена по нивниот состанок на 2 април 2020 година Ние, министрите за надворешни ...
сите 85 | | | веќе видена

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, потпиша договор за пристапување на Македонија, кон програмата за дигитална ...
сите 68 | | | веќе видена

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, ...
сите 66 | | | веќе видена

Ќе се укине забраната за извоз на брашно што беше воведена поради вонредната состојба, одлучи денеска Министерството за економија по средбата со мелничарите. ...
сите 45 | | | веќе видена

Додека сè уште имавме време, постоеше опција за воведување кризна состојба на цела територија на Македонија. Сепак, носителите на одлуки имаа други размисли и ...
сите 8 | | | веќе видена

Актерот Сашо Тасевски, поранешен директор на Драмски театар јавно прашува дали ќе се најде макар еден банкар во Македонија кој ќе им ги прости каматите на ...
сите 5 | | | веќе видена

Родилката со коронавирус е во добра здравствена состојба и е хоспитализирана на Инфективната клиника, додека бебето, за кое беше утврдено дека е негативно на ...
сите 136 | | | веќе видена

Француските здравствени власти ги дадоа првите официјални бројки за бројот на смртните случаи во старските домови од почетокот на кризата. Според нецелосните ...
сите 326 | | | веќе видена

Вкупно 2.045 лица во Србија останале без работа од 23 март до први април, соопшти Министерството за труд. Од оние новорегистрирани во март кои се пријавиле во ...
сите 30 | | | веќе видена

Единаесеттта жртва на корона вирусот во Бугарија е 81 годишен маж од Стара Загора кој бил примен на 25 март во Универзитската болница во Стара Загора поради ...
сите 7 | | | веќе видена

Google почна јавно да го следи движењето на луѓето во текот на пандемијата од коронавирус за да можат медицинските работници и останатите да ги користат тие ...
сите 34 | | | веќе видена

Индискиот премиер Нарендра Моди ги повика Индијците во недела, со држење свеќи и мобилни телефони в рака, девет минути да ги растеруваат „мракот и ...
сите 15 | | | веќе видена

Поранашната пратеничка од редовите на СДСМ, Софија Куновска, смета дека монтажната болница која со денови ја промовираат скопскиот градоначалник Петре Шилегов ...
сите 52 | | | веќе видена

По неколкунеделно неработење поради актуелната епидемија на коронавирусот, некои трговски и производствени објекти во Словенија повторно добија дозвола да ...
сите 86 | | | веќе видена

За разлика од другите земји, каде купувачите ја разграбуваат тоалетната хартија штом се стави на полиците, Шпанците купуваат вино, пиво, маслинки, чипс и ...
сите 28 | | | веќе видена

Очекуваме да дојде до олеснување на финансиските услови и за граѓаните и за корпоративниот сектор. Токму тоа и беше цел на измените на регулативата за ...
сите 42 | | | веќе видена

next